Hulp langs autoweg Martens tracht breuk in kabinet te lijmen Minister acht bescherming van mijnenjagers voldoende 000 Rutoëe drijf SPEELGOED Asielzoekers welkom in Moes pluche en elektronica [MER: KLEINERE OPVANGCENTRA DE NDI3ELAEFL' Geheel de maand oktober minimaal 2.000,- voor uw oude auto zie pag. 9 vrijdagkrant jaargang no. 244 lag16 oktober 1987 temende wind I HAAG (GPD) De Tweede Kamer wil dat het kabinet igeld beschikbaar stelt voor een snellere afhandeling van Iprocedures. CDA en VVD willen vooral dat het aantal ters en landsadvocaten wordt uitgebreid om de enorme ;rstand in de afhandeling van kort-gedingen weg te ;en. Het duurt nu maanden, voordat een kort geding dient n asielzoeker zeker weet of hij wel of niet in ons land mag Happart: Belgisch gebed zonder eind Beoordeling les ton Ontzet vrijdagkrant NIEUWE CRISIS OM HAPPART Jitkering roorkennis hderdom GEEN GARANTIES BRITSE MARINE Wegens enorm succes herhaling van onze inruilactie (kenteken moet wel 3 maanden op naam staan) bij aanschaf van een auto boven 7.500,- alleen bij Official dealer MIDLAND (AP) - Red dingsploegen zijn in Midland, in de Ameri kaanse staat Texas, bezig met een race te gen de klok om een 18 maanden oude peuter te redden die zes meter- onder de grond vast zit in een oude put. Het kind is de uitputting nabij. Bergingsploegen zijn met drilboren bezig een tunnel naar het kind te graven. Gister avond waren zij tot vlakbij het kind gevor derd. Het meisje, Jessica McClure, viel in de 20 centimeter brede toe gang van de put, toen zij in de tuin speelde. Zes meter onder de grond bleef het kind vastzitten, op een plaats waar de put bij na een halve meter breedis. De totale diep te van de put is onge veer 25 meter. Het meisje viel woens dag in het gat, toen zij met andere kinderen speelde in de tuin van het particuliere dag verblijf dat gerund wordt door haar moe der en haar tante. De moeder wist dat het gat in de tuin zat. De bo dem bestaat ter plaat se uit rots. Mmorgen geleidelijk afnemende Naast zonnige perioden ook af regen. Temperatuur 15 graden. ter Brinkman van WVC wilde idagavond tijdens het debat Ie opvang van asielzoekers niet ;gen dat de motie van VVD en zal worden uitgevoerd. Volgens vindsman kunnen niet alle pro- n met geld worden opgelost. Het ,el van de twee regeringspartijen vandaag in het kabinet ter spra ngen. Voordat de motie volgen- ek dinsdag in stemming wordt cht, wordt de Kamer in kennis d van het standpunt van het ka- eede Kamer ging in grote meer- id akkoord met de Regeling Op- Asielzoekers (ROA), waardoor ang van vluchtelingen over het Tweede Kamer op minister Brink man heeft uitgeoefend kleinere groe pen vluchtelingen in de centra voor de eerste, tijdelijke opvang onder te brengen. Het Bergzichtgebouw is op zichzelf geschikt om méér dan 275 asielzoe kers een onderdak te bieden. Met klem liet Blanken weten zich niet ge lukkiger te zullen voelen met een asielzoekerscentrum van een kleine re capaciteit. „Want dat zou een er- BgS - Het maakt de Goese burge- ■ster mr W. Blanken niets uit of asielzoekerscentrum in het ou- Bjcrgzichtziekenhuis in Goes 275 ionen zal herbergen of minder. Hwel de Goese samenleving als gebouw zijn zonder meer ge- ikt voor de opvang van het aan- waarover we steeds hebben ge doken met het ministerie van fïC", zei hij donderdagavond in reactie op de aandrang die de kenning betekenen van de bezwaren die de afgelopen weken zijn geuit." Zoals werd verwacht ging de ge meenteraad van Goes als eerste in Nederland donderdagavond una niem akkoord met de vestiging van een asielzoekerscentrum. Ook de raad van Zierikzee stemde donder dagavond unaniem in met het huis vesten van tien asielzoekers in zijn gemeente. sielprocedures ergen meer geld hele land wordt gespreid. Het is de be doeling dat de gemeenten woningen beschikbaar stellen voor asielzoe kers. Zo'n 400 gemeenten hebben woonruimte toegezegd voor in totaal 4000 asielzoekers. Daarnaast zullen enkele centrale opvangcentra wor den ingericht, omdat er niet genoeg woningen beschikbaar zijn. Om alle asielzoekers onderdak te bieden, zijn er volgens minister Brinkman 11.500 plaatsen in woningen nodig en nog eens 2800 plaatsen in opvangcentra. Het aantal benodigde plaatsen is ruim twee keer zoveel als een halfjaar gele den werd aangenomen. Toen dacht Brinkman nog voldoende te hebben aan 6000 plaatsen in woningen en 1100 plaatsen in opvangcentra. Het groeiend aantal asielzoekers betekent dat er tenminste acht, maar vermoe delijk tien opvangcentra moeten wor den ingericht. Tot nu toe beschikt Brinkman over slechts vier opvang- (Slot zie pagina 3 kolom 7) BODEGRAVEN (ANP) De vader en twee te hulp geschoten automobilisten ontfermden zich donderdag over drie kleine kinderen langs de A12 bij Bodegraven. De man en zijn gezin, afkomstig uit Hongkong raakten met de auto door onbe kende oorzaak van weg. De auto rolde vervolgens van het talud. Met lichte verwondingen werden de vader en twee kinderen voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. ver de grens wil de kwes- V^/tie-Happart nog wel eens de lachlust opwekken. Maar voor de Belgische poli tiek is de venijnige affaire rondom José Happart, de loco-burge meester van de officieel tot Vlaande ren behorende gemeente Voeren die het vertikt om Nederlands te spreken, een splijtzwam van de hardnekkigste soort. Gisteren stond minister-presi dent Wilfried Martens bij koning Bou- dewijn op de stoep om het ontslag van zijn zesde kabinet in te dienen. Precies een jaar geleden was al hetzelfde ge beurd met de vorige regeerploeg-Mar- tens. Het uitstel, dat politiek-Brussel zichzelf had verschaft om een oplos sing te bereiken in deze onverkwikke lijke zaak, had dus duidelijk niet ge werkt. De heibel met Happart, de vlees geworden schietschijf van de heden daagse taalstrijd tussen Vlamingen en Walen, heeft zoveel verziekt binnen Martens' eigen christendemocratische broederpartijen dat vrijwel alles eraan ondergeschikt wordt gemaakt. Veel Belgen worden er wanhopig van. Ze willen het geharrewar op het hoogste niveau over een ordinaire dorpsrel de wereld uit. Maar het is opeenvolgende kabinetten nog steeds niet gelukt om de politieke verlamming, die uitgaat van deze 'Voerense carrousel' (of moet het zijn: 'mallemolen'?) te doorbreken. In november is het 25 jaar geleden dat dwars door België een taalgrens werd vastgelegd. Het was een poging om de twee cultuurgemeenschappen met hun eigen staatkundige en econo mische opvattingen een afbakening van enig houvast te geven. De getals matige overheersing van de Vlamin gen over de Walen had voordien al el lende genoeg veroorzaakt. Maar die taalgrens is minder administratief en minder vrijblijvend gebleken dan toen werd beseft. De taalgrens werd aan knopingspunt voor gestage groei in de richting van federalisering van het land: opdeling in de 'gemeenschap pen' Vlaanderen en Wallonië. Ge meenschappen met vergaande be- voegdheden op een groot aantal terrei nen, met deelregeringen en deelparle- menten. Maar aan diezelfde taalgrens komen ook de diepe tegenstellingen tot uitbarsting. Zoals nu met de dwar se man uit Voeren en zijn nationale aanhangers. In dit geval blijken de controverses zo onverzoenlijk dat Bel gië er langzamerhand onregeerbaar door wordt. Sinds 1982 heeft de gou verneur van de Vlaamse provincie Limburg de populaire socialistische boerenburgemeester Happart zeven keer uit zijn functie ontheven. Maar even zo vaak kon hij op zijn overweldi gende, Frans sprekende aanhang in de gemeente rekenen en legde hij op nieuw de ambtseed af. Bevelen van ho gerhand om het Nederlands te gebrui ken lapt Happart aan zijn laars. De uit spraak van de Raad van State dat hij echt moet verdwijnen is krachteloos, want het zesde kabinet-Martens is er opnieuw niet in geslaagd daaraan uit voering aan te geven. De directie van Dow Cheimical Terneuzen ivijzigt het sys teem van beoordeling van het personeel. PAGINA 17 De drie arbeidsbsureaus in Zeeland moeten zes ton bijdra gen om de opleidingen aan de lameke Dierxschool voor het lopende schooljaar veilig te stellen. PAGINA 19 De Griekse voetbalsupporters hebben ontzet gereageerd op ie nederlaag van het nationa le elftal tegen Hongarije. 1 PAGINA 24 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 financiën en economie: 7 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 24 en 25 kinderen willen graag knuf- leien ft denksporten autohis- ene te boek bedtextiel van arV Quant Chinese kool 'an de koude grond in ons ei sen land de uit-agenda en de eeuwse bioscopen kunst in ie krant exposities DEN HAAG (GPD) Minister Van Ee- kelen van Defensie vindt nog steeds dat de veiligheid van de Nederlandse mijnenjagers die over ruim een week in de Golf van Oman arriveren, vol doende is gewaarborgd door de af spraken met de Britse marine. Hij zei dat gisteravond in reactie op een ver haal in het gezaghebbende Engelse dagblad The Times, waarin werd be toogd dat de drie in de Golf opereren de Britse fregatten het te druk hebben om ook Nederlandse en Belgische mij nenjagers te beschermen. Volgens dit verhaal hebben de Britse oorlogsbodems de handen vol aan het beschermen van de eigen koopvaardij schepen en mijnenjagers en komen de Nederlanders en de Belgen pas op de derde plaats. De Maassluis en de Hel- levoetsluis zijn slechts licht bewapend en weerloos tegen aanvallen door vliegtuigen of oppervlakteschepen. Van Eekelen zei dat de Times-publika- tie niet in strijd was met de afspraken die enkele weken geleden met de Royal Navy zijn gemaakt. „Afgespro ken is dat de Engelsen ons alleen be scherming bieden in gebieden waarin een dreiging bestaat. Dat is niet het ge val in een deel van het gebied waar mij nen kunnen worden geveegd. In de Golf van Oman opereren ook de Britse mijnenjagers zonder bescherming. Dat kunnen wij dus ook." Intussen heeft Iran de Golfoorlog don derdag uitgebreid tot de wateren van Kuwayt met een raketaanval op een Amerikaanse tanker, buiten bereik van de bescherming van Amerikaan se oorlogsbodems. Kuwayt diende onmiddellijk protes ten in bij de Verenigde Naties en de Arabische Liga over de aanval bij zonsopgang, waarbij de 275.000 ton metende, onder Liberiaanse vlag va rende Sungari in brand raakte. Onder de bemanningsleden liep niemand let sel op. Het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington gaat er vanuit dat de Sungari is getroffen door een Iraanse raket van het type Zijde rups van Chinese makelij. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Javier Perez de Cuellar, zal zich opnieuw inzetten om te pogen een einde te maken aan het conflict tussen Iran en Iraq. De Veiligheidsraad heeft hiervoor woensdag zijn goedkeuring gegeven, zo is uit welingelichte bron nen in New York vernomen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische premier Martens gaat een allerlaatste poging doen om de breuk in zijn rooms-libe- rale coalitie te lijmen. Donderdag diende Martens het ontslag van zijn kabinet bij koning Boudewijn in, toen bleek dat geen overeenstemmng mo gelijk was over een oplossing voor de kwestie-Happart. De vorst aanvaardde dat verzoek nog niet maar nam het voorlopig 'in be raad'. Dat geeft Martens enkele dagen respijt om uit de crisis te komen. Hetzelfde gebeurde precies een jaar geleden toen het zesde kabinet-Mar tens ook over deze zaak ten val kwam. Maar politieke waarnemers zien nog maar weinig mogelijkheden voor de premier om de Waalse en Vlaamse re geringspartijen bijeen te houden. Zijn laatste compromis-voorstel werd na een nacht en ochtend vergaderen door de Waalse christendemocratische PSC afgewezen. De PSC is de grote verdediger van Jose Happart, de franstalige ex-burgemees ter van het Limburgse Voeren die wei gert Nederlands te spreken. De Vlaam se CVP, de partij van Martens zelf, eist echter uitvoering van het vonnis van de Raad van State, waarbij Happart eind vorig jaar werd afgezet. De PSC is slechts bereid het vertrek van Happart te aanvaarden als er een nieuwe wet komt met regels voor de taalkennis van burgemeesters en wet houders in de diverse tweetalige ge meenten die op de taalgrens liggen. Die zouden in elk geval de taal van de streek moeten spreken. Via een tweetalige Kamer, waarbij el ke taalgroep evenveel leden telt, hoopt de PSC anti-Waalse besluiten te kun nen tegenhouden. Maar de Vlaamse partijen waren daar gistermorgen niet toe bereid, omdat de rechterlijke macht dan een speelbal van de poli tiek zou worden. (Zie ook pagina 4) '6 eenmalige uitkering voor ensen die al meerdere jaren en minimum-uitkering heb- en zal verdwijnen. PAGINA 3 (oningin Wilhelmina ontsnap- e in 1936 dankzij voorkennis an de devaluatie PAGINA 5 )e deskundigen zijn optimis- isch over de bestrijding van mderdomsziekten. PAGINA 5 Minister Brinkman (r) en staatssecretaris Korte-Van Hemel donderdag in de Tweede Kamer tijdens het asielzoekersde bat. Advertentie Met de indiening van het ontslag van zijn vier-partij en-kabinet heeft Martens gisteren de eer aan zich zelf gehouden. Hij houdt nog een klei ne opening over om de herhaling van het politieke debacle van vorig jaar (in Brussel potsierlijk aangeduid als 'mi ni-crisis') te repareren. Maar of, hem dat lukt wordt steeds dubieuzer. Mar tens, de politieke duizendpoot, dreigt te bezwijken aan een kwestie die mo del staat voor de diepe verdeeldheid van zijn land. Van 1979 af is hij al mi nister-president; tot 1989 zou zijn ploeg het onder normale omstandig heden moeten uithouden. Toen België economisch aan de rand van het bank roet stond heeft hij enige jaren gere geerd met bijzondere machten. Zijn herstelbeleid pakte goed uit. In korte tijd wist hij veel te bereiken: een flinke economische groei, een sterke frank, lage inflatie, een gunstig investe ringsklimaat, een 'gezonder' begro tingstekort en flink wat nieuwe werk gelegenheid. Maar in de kwestie-Hap part werken de 'bijzondere machten' niet. Martens blijft erover struikelen, want hij moet in deze voor de Belgen zelf zo onbeduidende, maar voor de po litieke krachtsverhoudingen hoog op gepookte affaire kleur te bekennen. Happart is Martens' diepste frustratie. vdM. (Advertentie) MODE DOMBURG v»»»»»»»»»>m>». OIL DE LU EC EO UL1551110 EU

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1