ierxscholen rijgen steun irbeidsbureau vraagt kamerlede?! af te iejjjyan bezoek gifschip Boete voor diefstal gas en bezit drugs OCS: Greenpeace stelt ons ten onrechte in een kwaad daglicht Belangstelling voor Goese bedrijvencentrum is groot Geintje met gevolgen werd nog mild beboet PZCProvincie Asielzoekers Dow Chemical S TON VOOR 87/88 Steeds meer mensen ontdekken Korte Geere 1, Middelburg ijheidsberoving ;t acht maanden rwaardelijk ^positie over tsueel geweld Terneuzen 'Adopüc-vau S raadsleden tyé aby-ojpvaiig Ite redden POLITIERECHTER MIDDELBURG „WIJ VERWERKEN AFVAL OP ZUIVERE MANIER" Veiligheid School in Hoek hield themaweek over de politie Gestolen auto in Groede teruggevonden POUT1ERECHTER MIDDELBURG: 19 IdELBURG - De drie arbeidsbureaus in Zeeland (Middel- l, Goes en Terneuzen) moeten zes ton ophoesten om de op- Ingen aan de Janneke Dierxschool dit lopende schooljaar lig te stellen. Dat vertelde Jos Swinkels, directeur van het ^idsbureau Walcheren donderdag op een bijeenkomst in Heiburg. Zeer recent heeft het ministerie van sociale zaken hepaald. sbw Istuderen en de rest loopt óf stage j aan het solliciteren. Wij vin- lateen heel goed resultaat". Manneke Dierxschool, met vesti- ■nin Middelburg en Terneuzen, is lyakopleiding voor herintredende %en van 25 jaar en ouder. De cur- |n die er gegeven worden kosten Ihooljaar 1,7 miljoen. Van het Eu- ls Sociaal Fonds komt een maxi- subsidie van 7,5 ton en voor de tal het ministerie garant staan. flans, dat heeft 'Den Haag' be- zei de directeur van de school, Blomsteel. Skels zei dat de arbeidsbureaus HAAG De 27-jarige J. C. W. uit kzee is donderdag door het se gerechtshof veroordeeld tot maanden voorwaardelijke ge- enisstraf en tweehonderd gulden De procureur-generaal had maanden voorwaardelijk geëist. flnan was wederrechtelijke vrij- iberoving, mishandeling en dief- Jnet geweld ten laste gelegd. In de er 1984 had hij samen met een »a een man vastgebonden, hem ;en touw omhoog getrokken en tijd aan een rek laten hangen. ilfde maand had hij iemand met ld van een portemonnee met hon- gulden beroofd. de rechtbank in Middelburg was an veroordeeld tot twaalf weken ingenisstraf, waarvan tien weken aardelijk en een boete van dui- gulden. De procureur-generaal veertien dagen geleden dat deze geen goed deed aan de ernst van iten. Hij geloofde echter niet in kleine gevangenisstraf en had istverlening als straf in gedachten, r W. echter in een sociale werk- ts werkt, zag hij daarvan af op ad- van de advocaat van W. NEUZEN Tot en met 18 decem- s in het vrouwengezondheidscen- i 'Katelijne' in de Walstraat in Ter en de tentoonstelling 'Hoezo last te zien. De tentoonstelling is in- :ht door 'Tegen Haar Wil' en laat ie aan de hand van foto's- zien met :e vormen van seksueel geweld wen en meisjes in aanraking kun- komen. Openingstijden: woens- van 9.00 tot 11.30 uur en de eerste lerde vrijdag van de maand van 0 tot 16.00 uur. JlIDDELBURG Een groep ou- jers met kinderen die de Middel burgse baby-opvang aan de fuidsingel bezoeken heeft een udieke manier bedacht om in Ictie te komen tegen de dreigen- le sluiting van die voorziening, ïe komende dagen worden alle Jliddelburgse raadsleden door |en ouderpaar 'geadopteerd'. Pat houdt in dat de politici wor gen verzocht eens bij 'hun' ou- |ers op bezoek te komen om over |e noodzaak van de baby-op gang te praten. Gaan de raadsle- op die uitnodiging in dan rijgen zij tijdens het gesprek een gel papier overhandigd met daar- een foto van het kind dat de fpvang bezoekt en de vraag wat pet raadslid wil doen voor de ba- py-opvang. De raadsleden mo gen hun antwoord op het papier Invullen. Ziet een raadslid af van pet 'adoptiegesprek' dan zullen pjn 'aanstaande ouders' probe- 1 hem of haar thuis te benade len om het papier alsnog in te la- fen vullen. Van alle formulieren wordt uiteindelijk een collage ge naakt. JP.e,r,ec'en voor de actie is dat de ■Middelburgse baby-opvang per 1 ■anuari 1988 zal moeten sluiten ranneer er geen geld op tafel F>mt voor de salarissen van de F'de leidsters. Het gaat dan om fen bedrag van vijftigduizend Ruiden. Die salarissen worden nu betaald via een tijdelijke re eling door het arbeidsbureau. e opvang hoopte dat de ge- meente Middelburg bij zou willen PHngen, maar geld voor het ba- |Vl f,PVan®verblijf staat pas als J ende Punt genoteerd op het I ensenlijstje voor de begroting ■voorkomend jaar. De ouders wil- I J}u Proberen voordat die be- Ivoiu1 g wordt behandeld in no- I "lber de raadsleden nog van l,_ ?lnS te doen veranderen om ■zo de opvang te redden. het geld in ieder geval op tafel zullen leggen. „Het zal moeten komen uit het taakstellend beleidsbudget, oftewel onze subsidiepot, waar het ministerie jaarlijks twee miljoen in stopt. Het is dus in ieder geval geen probleem voor de Janneke Dierxschool, maar voor de arbeidsbureaus. Volgende week don derdag gaan we gedrieën bekijken hoe we de kostenpost precies zullen be happen". Dat de school in een behoefte voorziet, is volgens Nora Blomsteel duidelijk. „We hebben nu negentig cursisten en we moesten er ruim honderd afwijzen. We zijn nu ook bezig met het opzetten van nieuwe opleidingen die zijn afge stemd op de vraag van de Zeeuwse ar beidsmarkt. Zo wordt met ingang van augustus 1988 de opleiding computer gebruik uitgebreid en komt er een cur sus die zich richt op management en marketing. Deze laatste neemt de plaats in van de opleiding eigen be drijf'. Ook worden er intern cursussen gewis seld. De adviseursopleiding 'informa tica van micro-computers' komt ko mend schooljaar van Terneuzen naar Middelburg. „Dat zal met enkele ande re opleidingen ook gebeuren, maar welke, dat zijn we nog aan het uitzoe ken", vertelde Nora Blomsteel. In juli van dit jaar werden de eerste ge tuigschriften van de eenjarige be roepsopleidingen uitgereikt. Nora Blomsteel: „Eenderde van die groep heeft nu een baan, eenderde is verder 'VLISSINGEN - De Tweede Kamerleden die vandaag, vrijdag, een bezoek willen brengen aan het in de Rot terdamse haven gelegen vuilverbrandingsschip Vul- canus II, moeten daarvan afzien. De milieuorganisatie Greenpeace heeft dit donderdag in een open brief aan de Tweede Kamer gevraagd. De firma Ocean Combustion Service OCSdie eigenaar is van de Vulcanus, heeft zich, volgens de milieuorgani satie, in de nacht van woensdag op donderdag onver antwoord gedragen. De Vulcanus had zich naar de me ning van Greenpeace nooit met een lading van ruim 3000 ton chemisch afval in de drukke scheepvaartroute van Antwerpen naar Rotterdam mogen wagen. Dat had zeker niet mogen gebeuren, omdat de nachtelijke tocht naar Rotterdam alleen is gemaakt om de parlementa riërs een rondleiding te kunnen geven. De Tweede Ka merleden die van plan zijn de Vulcanus vandaag van 10.00 tot 12.00 te bezoeken, hebben niet op het verzoek van Greenpeace gereageerd. OCS wijst iedere beschuldiging over een gevaarlijke nachtelijke vaartocht van de hand. Zij stelt dat de Vul canus naar het Rotterdamse Botlekgebied is gevaren om 200 ton chemisch afval te laden. OCS-woordvoerder H. Vergedaal merkt voorts op dat het bezoek van leden van de Bijzondere Kamercommissie Harmonisatie Noordzeebeleid al geruime tijd geleden is gepland. Me vrouw H. M. de Boois, Tweede Kamerlid voor de PvdA en voorzitster van de vaste kamercommissie voor mi lieubeheer, bevestigt dat. Greenpeace is niet van plan het bezoek van de parle mentariërs aan de Vulcanus ongemerkt voorbij te laten gaan. Het actieschip Sirius dat woensdagavond op af stand was betrokken bij de poging het vuilverbran dingsschip in de Antwerpse Cauwelaertssluis te stop pen, is donderdag naar de Rotterdamse Parkkade geva ren. De bemanning bereidt een actie voor. Het onder- zoeksvaartuig Beluga van Greenpeace dat woensdag de Vulcanus in Antwerpen probeerde tegen te houden en daarbij 'blikschade' opliep, is donderdag opgestoomd naar Gent. De zes Greenpeace-activisten aan boord van de Beluga zetten het onderzoek naar de vervuiling van De Schelde voort. Van onze verslaggever BRUSSEL - Ocean Combustion Servi ces, het bedrijf dat eigenaar is van het verbrandingsschip Vulcanus II, voelt zich door de acties van Greenpeace ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld. Greenpeace zou elke gelegen heid aangrijpen om ten koste van het bedrijf in de publiciteit te komen. In feite zou OCS juist een bijdrage leve ren aan de oplossing van het afvalpro bleem. Woordvoerder Christian Dutoit van OCS België is zeer verbolgen over de 'hetze', die Greenpeace tegen het con cern zou voeren. Hij heeft zich tot zijn spijt moeten neerleggen bij het onui troeibare vooroordeel, dat afvalver werking per definitie in de criminele hoek plaatsvindt. „Greenpeace maakt zich echter schuldig aan pure leugena- rij om ons aan de schandpaal te nage len en daarbij zelf publicitair voordeel te behalen." „Het is pertinent onwaar, dat de Vul canus de bedoeling zou hebben gehad om gevaarlijk chemisch afval illegaal in te voeren in België. Dat het schip niet over de vereiste doorvoervergun- ning beschikte, was louter een gevolg van een verkeerde interpretatie van de nieuwe Belgische wetgeving. Het is voor ons geen enkel bezwaar om de verscherpte milieuwetten na te leven, ook al heeft België nu de strengste re gels van heel Europa." Ook de beschuldiging dat de Vulcanus een levensgevaarlijke giflading aan boord zou hebben, is volgens de OCS- woordvoerder volledig uit de duim ge zogen. „Het schip vervoert hetzelfde chemisch afval als anders, namelijk gechloreerde koolwaterstoffen, waar van we jaarlijks 85.000 ton op zee ver branden. Bij de verbranding van dit af val komt er hoofdzakelijk zoutzuur in de zee terecht, dat in een mum van tijd wordt omgezet in water en keuken zout, bestanddelen die reeds overvloe dig in de zee aanwezig zijn." Dutoit vindt de argwaan tegen afval verbranding op zee volledig onge grond. „Op dit moment is zeeverbran ding de veiligste en goedkoopste ma nier om chemisch afval op te ruimen. Zelfs de verbranding van de zwaar gif tige PCB's, waarvoor we overigens nog geen vergunning hebben, leidt nauwe lijks tot belasting van het milieu. OCS beschikt over alle technologische mid-' delen om Europa binnen 5 jaar PCB- vrij te maken." De acties van Greenpeace tegen de af valverwerkingsmethoden van OCS vinden bij Dutoit geen enkel begrip. „Ik snap Greenpeace niet. Zodra zee verbranding wordt verbóden, lozen al le chemische bedrijven hun gif weer rechtstreeks in de rivieren. Het Spaan se afval, dat sinds kort door OCS wordt verwerkt, werd vroeger gewoon in de zee geloosd. Eigenlijk zou Green peace zelfs blij moeten zijn, dat wij het afval op een zuivere manier oprui men." De OCS-woordvoerder geeft Green peace weinig kans bij de aangekon digde pogingen om de Vulcanus te dwarsbomen bij de verbranding van het chemisch afval. „Het enige wat Greenpeace kan doen, is enkele rond jes om het verbrandingsschip varen met van die kleine rubberbootjes. Voor de bemanning betekent een ac tie van Greenpeace een welkome af wisseling in het saaie bestaan aan boord van de Vulcanus." MIDDELBURG Politierechter mr G. H. de Wilde heeft donderdag in Middelburg de 41-jarige Vlissingse M. M. T. V. S veroordeeld tot een boete van 200 gulden en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar. Van een ten laste gelegde schuldheling werd zij vrijgesproken. Mevrouw S. moest terecht staan om dat zij in het bezit was van 199,28 gram hennep en 244,07 gram hasjisj, schuld heling van een stereotoren en diefstal van gas van de PZEM. Het 'gratis' gas verkreeg zij door de gasmeter te kantelen, waardoor de meter niet meer doorliep. Hoe dat pre cies in zijn werk ging had zij op de tele visie gezien, zo verklaarde zij op de zit ting. Voor wat betreft de verdovende middelen vertelde zij, dat zij niet eens meer wist dat zij het in huis had. „Dat spul heb ik ooit van vrienden gekre gen. Ik ben geen gebruikster, handel er ook niet in en alles bij elkaar is het meer dan drie jaar oud. Het is uitge droogd en heeft verder geen enkele waarde". De stereotoren had ze als verjaardags cadeau gekregen van haar vriend. Dat de stereo-installatie was gestolen en die vriend een straflijst had om 'u' te- HOEK De leerlingen van de protes tants-christelijke basisschool 't Kom pas in Hoek weten sedert deze week alles over het werk van de politie. Een week lang verdiepten de kinderen van 't Kompas (bovenbouw) en het Lenteklokje (onderbouw) zich in alles wat maar met 'oom agent' te maken heeft. Vooral tijdens de taallessen stonden de politie en het verkeer cen traal. De kinderen wisselden erover van ge dachten en zetten hun indruk ook op papier; er werd lustig geknipt, gete kend, geplakt en geschreven. Een van de hoogtepunten was het bezoek van twee agenten van de Terneuzense ge meentepolitie aan de school. De agen ten beantwoordden tientallen vragen van kinderen en lieten hen kennisma ken met attributen als handboeien en gummiknuppel. Donderdagavond werd de 'politieweek' afgesloten. Tien tallen ouders bekeken, in beide school- gebouwem, de vaak uiterst fraaie werkstukken van de jongens en meis jes. Ter afsluiting verzorgde adjudant A. André van de politie Terneuzen een lezing met videobeelden. TERNEUZEN De auto van G. van de B. te Terneuzen, die woensdag avond werd gestolen uit de Diepen- brockstraat, is later die nacht terug gevonden in Groede. Een verzoek van de gemeentepolitie Terneuzen aan de rijkspolitiekorpsen om naar deze La- da 1200 uit te kijken had daarmee het gewenste resultaat. In dezelfde nacht is gepoogd een auto, Opel manta, te stelen van de parkeer plaats bij een garage aan de Roose- veltlaan in Terneuzen. De dief kwam binnen door een achterzijruitje te bre ken. Hoewel hij erin slaagde het stuurslot te forceren en de auto te star ten kwam hij niet ver. In de Sloelaan bleef de wagen als gevolg van een lege accu staan. Daar werd hij ook later door de politie, zonder bestuurder te ruggevonden. gen te zeggen was haar volgens eigen zeggen toen onbekend. Haar raadsman mr A. P. A. Snijders meende dat er geenszins sprake kon zijn van schuldheling. „Een duur ca deau 'zomaar' krijgen mag mogelijk vraagtekens oproepen. Maar als je een dergelijk cadeau krijgt op je verjaar dag denk je er niet aan dat dat mis schien gestolen zou kunnen zijn". Hij vond dan ook dat voor de schuldheling vrijspraak zou moeten volgen. De officier van justitie had 500 gulden boete en een voorwaardelijke gevan genisstraf van 4 weken met een proef tijd van 2 jaar geëist. (Slot van pagina 17) centrum in het Bergzichtziekenhuis te leveren zijn. Volgens Van Oosten heb ben de bewoners in de omgeving van het gebouw zich in hun emotie in lou ter verdachtmakingen geuit. „Want is het soms bewezen dat asielzoekers vrouwen en kinderen lastig vallen?", vroeg hij. Overigens had ook hij de op vatting dat het voor de vluchtelingen in het centrum zelf beter is wanneer er een kleiner aantal dan 275 a 300 wordt ondergebracht. D. W. van der Merwe (d66) bestempel de sommige reacties tegen het asiel zoekerscentrum als 'onthullend en verbijsterend'. Hij wees verder op het belang dat andere gemeenten daad werkelijk drie asielzoekers per dui zend inwoners huisvesting bieden. „Anders komt er niets terecht van de doorstroming uit de opvangcentra", waarschuwde hij. (Slot van pagina 1 7) wordt in de Dow-maatschappij als po sitief ervaren. In welke categorie je ook zit: het blijft een filosofie dat alle Dow- employees een goed concurrerend sa laris hebben." Paping daarentegen vreest dat de klachtenstroom van 'onderen' groter wordt. Hij heeft de indruk dat de vijf procent SMRJ'ers in deze salaris schaal nu redelijk overeenstemt met het echte aantal Dow-medewerkers dat matig presteert. „Maar als je de onderste groep verdubbelt wordt het systeem niet meer als acceptabel ge voeld." Een gevoelsmatig er bezwaar van de OR tegen het waarderingssysteem, waarbij de prestatie-categoriën gefor ceerd worden ingedeeld, is dat het erg Amerikaans aan doet. Het heet in de VS Force Ranking, geforceerde distri butie. Paping: „Hier kan dat niet van toepassing zijn omdat wij ervan uit gaan dat Dow goede mensen heeft aangenomen en ze ook goed heeft on derhouden." Met dat laatste bedoelt de OR-voorzitter dat Dow erg veel tijd en geld stopt in opleidingen en trainin gen van het personeel op allerlei ge bied. De OR ziet liever dat de SMRJ- groep tot nul procent zakt. Van den Braak is wel een aanhanger van Force Ranking. Het stelt hem in staat van te voren vast te leggen hoe de loonkosten zich zullen ontwikke len. Bij een objectieve distributie, waarin de waarderingsgroepen gro ter worden naarmate er meer mensen volgens objectieve maatstaven in thuishoren, is het niet te voorspellen wat het totaal van salarissen in een jaar gaat worden. „En het objectief beoordelen is een uiterst moeizame bezigheid", aldus Van den Braak, „en de geforceerde distributie zoals we die de laatste jaren kende stuitte niet werkelijk op problemen." (Advertentie) Woordvoerder Christian Dutoit van Ocean Combustion Services België. GOES - Nadat er enige jaren over is gepraat, krijgt Goes volgend voorjaar zijn bedrijven centrum. De belangstel ling voor deze voorzie ning, die komt te staan aan de verlengde A. Plesmanweg op het be drijfsterrein De Poel I, is groot. Al twintig kleine en be ginnende ondernemin gen hebben laten weten geïnteresseerd te zijn in vestiging in het cen trum. Het bedrijvencentrum is een project waarin de Kloetingenaar G. Hoog- strate en de gemeente Goes samenwerken. Het gebouw wordt ongeveer 2400 vierkante meter groot en biedt plaats aan maximaal 26 onderne mers. Zij hebben de keus uit bedrijfsruimten met een oppervlakte die varieert van 505 tot 250 vierkante meter. Het centrum vergt een investering van 1,6 miljoen gulden. De gemeente draagt er 100.000 gulden in bij, helpt bij het zoeken naar gegadigden die zich in het gebouw willen vesti-» gen en betaalt maximaal 50.000 gulden per jaar bij wijze van leegstands garantie. In de gemeen teraad, die donderdag avond akkoord ging met het plan, noemde wet houder W. G. van de Ree het bedrijvencentrum 'een belangrijke econo mische impuls' voor Goes. MIDDELBURG - Dat de eerste klap spreekwoordelijk een daalder waard is maar de tweede aanmerkelijk duur der en met meer gevolgen kan uitko men ondervonden de 33-jarige C. V. uit Kamperland en de 22-jarige Vlis- singer R. E. R. de K. donderdag op de zitting van de politierechter in Mid delburg. Beiden -collega's- moesten zich ver antwoorden voor het veroorzaken van een ontploffing waarbij De K. brandwonden opliep, een ander tegen de grond werd gesmeten en er nogal wat materiële schade ontstond. De ontploffing vond plaats op 1 de cember van het vorige jaar bij 'De Schelde' in Vlissingen. Volgens de ver klaringen ging het personeel van de af deling waar V. en De K. werkten die dag bepaald niet gebukt onder een zware werkdruk en uit verveling be sloot V. een 'geintje' uit te halen. Hij vulde een plastic zakje met acetyleen, bond het dicht met een touwtje en stak het aan. Een knal was het gevolg. De volgende stap van het 'geintje' was het vullen van een aantal zakken met ace tyleen en zuurstof. Om de zakken dicht te binden had V. De K. nodig. De zakken werden in een kast gezet waar in zich een brandende fles bevond, en het gevolg -zoals politierechter mr G. H. de Wilde het formuleerde- 'overtrof hun stoutste verwachtingen'. Een enorme klap, de deuren van de kast vlogen uit hun hengsels, ruiten sneu velden, een collega werd door de druk weggesmeten en De K. belandde met brandwonden in het ziekenhuis. Een ander gevolg was dat beiden op staan de voet werden ontslagen. „Erg onverstandig", meende officier van justitie mr C. Nijmeijer. „Ze wa ren niet tevreden met een kleine ont ploffing en dus moest er een tweede op volgen. Levensgevaarlijk". Reke ning houdend met de sociale gevolgen eiste hij tegen V. een boete van 750 gulden. Het aandeel van De K. die hij duidelijk als medeplichtige be schouwde, wenste hij bestraft te zien met een boete van 300 gulden. Daarbij hield de officier rekening met het feit dat De K. letterlijk 'gewond uit de strijd' was gekomen. Mr De Wilde vonniste conform, waar bij hij beiden voorhield dat zij er zeer mild vanaf waren gekomen, daar de hoogste straf voor het opzettelijk ver oorzaken van een ontploffing waarbij levensgevaar ontstaat, maximaal 15 jaar gevangenisstraf bedraagt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 19