Universiteit Delft onderzoekt gebreken aan boten rijkspolitie in beeld k. ...onpartijdig als het gaat om uitvoering overheidsbeleid. Asielzoekers in november al naar Goes Dreigende vertraging zuiveringsinstallatie voor de Kanaalzone AID treedt op tegen Breskense schippers SPREEKBUIS "PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT er- ïe- de en X)t Leerlingen vragen koning Boudewijn: minder lozingen op Westerschelde PAGINA 17 uggang Afspraken Niet doorgaan EERSTE GEMEENTE AKKOORD Haat Omvang ER I ZEELAND" 2e VRIJDAG 16 OKTOBER 1987 51S- 'ow wijzigt steem van oordeling EUZEN - De directie van Dow Chemical (Nederland) BV irneuzen zet haar plan door om het aantal 'matig preste- i' personeelsleden in de loonschalen 9 tot en met 16 te ver- elen. Dat gebeurt tegen de wens van de ondernemings die hier al op 10 september tegen protesteerde. Vandaag lag) wordt via de publicatieborden op het Dow-complex irneuzen aan de 2700 personeelsleden bekendgemaakt dat leoordelingssyteem toch per 1 januari aanstaande wordt jzigd naar het model zoals Dow dat sinds drie jaar elders wereld hanteert. itter L. Paping van de OR rea- donderdag teleurgesteld op het jt van de directie maar hij liet in idden of de OR zal proberen naar ire middelen te grijpen. „In een (huwelijk wordt niet direct het ek op tafel gelegd als er proble- ijn. Wij gunnen de directie het eel van de twijfel." Paping is lat door de kunstmatig opgeleg- lei van het slechtst-presterende an de werknemers de onderlinge aliteit en solidariteit vermin- Het door Dow veelgeprezen ork' komt dan onder druk te Paping sluit ook niet uit dat er mensen worden ondergewaar- I bij het plastic-concern. De kans it rneer mensen te laag worden deeld wordt door de verandering roter, vindt Paping. De onderne- iraad is bij Dow de instantie die lectieve personeelsbelangen be- t, sinds de bonden door de direc- itenspel werden gezet. •neuzen betekent de verandering et systeem onder meer dat naar ting veertig personeelsleden die ginwaarderingsgroep 2 stonden vil zeggen behoorlijk presteerden ggaan naar waarderingsgroep 3. troep heet in het Dow-j argon |j, Sometimes Meets Require- of the Job. Oftewel de Dow-me- ker die in deze groep belandt iet soms aan de eisen van zijn ie'. n in het Dow-beloningssysteem, :heel gebaseerd is op het principe ïen naar prestatie' drie van der- e categoriën en ze bepalen tot hoogte iemands salaris maxi- 'extra gewaardeerd' wordt. Een J die in een loonschaal tussen de ie 16 (die loonschalen omvatten ment van het personeelsbestand) kan er hooguit dertig procent op it gaan. Nu zorgt Dow ervoor dat oep in deze schaal uit precies vijf nt bestaat. nieuwe indeling wordt die groep procent van het totaal. Voor een jfc het vak van voorlichter is I an herwaardering toe. Wie de mrger op moderne wijze infor meert over politieke besluit vorming, mag zich tegenwoor- Hg overheidscommunicator ioemen. We leerden dat giste- en van congresserende voor- ïchtingambtenaren, waarover i elders op deze pagina meer '>unt lezen. lat alles wil nog niet zeggen Jat de betrokken functionaris- I en nu ook verstand van zaken 1 'ebben, Zo hoorden we een I op-voorlichter, werkzaam in I le Residentie, bijvoorbeeld de I 'Md in eigen boezem steken. I Het is", orakelde hij, „buiten- I woon vreemd dat de over heid op zodanige wijze voor- I Khting geeft over kernenergie I 'at voor- en tegenstanders het I c mee eens zijn. Dan ga je de I mrger opzadelen met je eigen I mzekerheid". PÖ gaf nog enkele voorbeel- I ien, waarvan wij u zijn relaas I 'ver de anti-zure-regencam- I oagne niet willen onthouden. I Het probleem van de zure re- I jen is nu algemeen bekend, («aar toen in Limburg zoveel wog hing dat aan iedereen I !-:ard gevraagd de auto te laten *taan, reed iedereen gewoon f°or, de gouverneur voorop. <ogisch wanneer je dagelijks an9$ zo'n 200 schoorstenen .'anDSM rijdt, waar alle kleu- |6n rook uitkomen. In Den Mg vinden ze zo'n campagne geslaagd. Maar er is nog i druppel zure regen min- gevallenHet enige wat be- 'S' *s dat de mensen de ac- •Wsverhoging voor benzine MUisloos hebben geaccep teerd." man had ook voor dit soort °orlichting een nieuw woord: Moi-campagnes. ERJ (Exceeds Requirements of the Job, of Overstijgt Vereisten van de Functie) is het maximale extraatje 65 procent. Vijftien procent moet ERJ zijn. De derde groep, FMRJ (Fully Meets Requirements of the Job of Beant woordt volledig aan de eisen van de functie) bestaat in de nieuwe regeling uit vijfenzeventig procent van het to taal. Dat was tachtig procent. Tussen directie en OR is wel de af spraak gemaakt dat door het vergro ten van de SMRJ-groep iemand die daarom een groep terug moet nooit daadwerkelijk in loon achteruit gaat. Hoewel iemands kwalificatie officieel niet openbaar wordt gemaakt is het binnen iedere afdeling ruimschoots bekend hoe hoog iedere collega door zijn superieur op het waarderingslijst je is gezet. Het Dow-moederbedrijf in de VS heeft de vergroting van de laagste waarde ringsgroep drie jaar geleden al elders ingevoerd. Volgens J. van den Braak, manager van de afdeling Personeels zaken, is de aanpassing in ons land me de noodzakelijk om de waardering in alle landen op een lijn te krijgen, wat van belang is bij overplaatsingen naar het buitenland. Volgens Van den Braak ziet niemand van de betrokken groep het straks als een degradatie. „Het belonen-naar-prestatie model (Slot zie pagina 19 kolom 7) De RP 16, gestationeerd in Vlissingen, is een van de schepen uit de serie waarbij zich problemen voordoen. Ook in Vlissingen was aanvankelijk sprake van een probleemvaartuigmaar die moeilijkheden zijn inmiddels opgelost. IJMUIDEN (GPD) De Rijkspolitie te Water heeft de Technische Uni versiteit van Delft ingeschakeld om te zoeken naar de oorzaak van tech nische gebreken aan boord van haar patrouillevaartuigen die op zee opereren. De motoren van deze schepen, die sinds december 1983 worden gebruikt, lopen regelmatig vast terwijl aandrijfstangen spon taan breken. In verband met ge vaarlijke situaties die daardoor ontstaan is het bemanningen van verschillende van deze schepen ver boden de machinekamers tijdens de vaart te betreden. De rijkspolitie te water in Vlissingen nam zoals gemeld in december 1983 het eerste exemplaar van het nieuwe type vaartuigen, de RP 16, in ge bruik. Adjudant C. Pasveer ver klaarde vorige week dat deze boot na aanvankelijke problemen nu goed functioneert. Met de levering van onderdelen, die als gevolg van de gebreken moesten worden vernieuwd, is intussen een bedrag gemoeid van meer dan 500.000 gulden. De werf die de sche pen bouwde (Schottel in Den Haag) heeft deze kosten tot nu toe voor haar rekening genomen. De oorzaak van de gebreken kon tot op heden echter niet worden vastgesteld. De Rijkspolitie te Water wordt door de herhaald optredende technische mankementen gehinderd bij de uit oefening van haar taak op de Noord zee. Als op korte termijn de oorzaak dan ook niet wordt gevonden, over weegt het landelijk commando van de RP te Water de leverancier via een gerechtelijke procedure verant woordelijk te stellen voor de leve ring van 'ondeugdelijk materiaal', c.q. vaartuigen met 'verborgen ge breken'. Kapitein G.Pors van het landelijk commando van de RP te Water in Driebergen heeft echter goede hoop dat Schottel bereid is maatregelen te treffen aan de hand van het (voor lopige) resultaat van een onderzoek dat, op verzoek van de RP te Water, is ingesteld door de TH in Delft. Uit dit onderzoek is onder meer geble ken dat de oorzaak van de vastlo pende motoren moet worden ge zocht in het koelwatercircuit binnen en/of buiten de motor. Metingen op een groot aantal punten in die koel watercircuits zal duidelijk moeten maken of daar inderdaad sprake is van oververhitting. In het bevesti gende geval zullen passende maat regelen moeten worden getroffen om de oorzaak van de storingen op te heffen. Verder hebben de Delftse technici vastgesteld dat de drie motoren in de machinekamer, in hun specifieke opstelling, opmerkelijk veel trillin gen veroorzaken. Die trillingen zou den geen verband houden met het vastlopen van de motoren en het re gelmatig breken van de aandrijfas sen. Wel met een groot aantal klach ten over lostrillende sluitingen, af dichtingen en verbindingen. Kapitein G. Pors: „Schottel heeft niets nagelaten om te trachten de oorzaak op te sporen. Het is jammer dat men daar niet in is geslaagd. Om die reden hebben we zelf ook niet stil gezeten. Gezien de ernst van de klachten en de tijdsduur dat we qu bezig zijn, moet er een eind komen aan de onzekere situatie waarmee de bemanningen van deze schepen hun werk moeten doen". „Sinds 1983 zijn er in de vijf patrouil levaartuigen die met tussenpozen van ongeveer acht maanden aan ons zijn overgedragen, zeker tien nieuwe motoren geïnstalleerd. Wij hebben Schottel de gelegenheid gegeven om in alle gevallen storingen op te hef fen. Dat is ook gebeurd. Over de ser vice zijn we dik tevreden maar we kunnen op deze manier niet blijven doorgaan. Wij van onze kant willen onze medewerking geven om de oor zaak op te sporen. Wij stellen de werf graag een van onze patrouillevaar tuigen plus een bemanning beschik baar voor een aantal proefvaarten. Ze mogen er alle bellen en toeters aan hangen die ze nodig hebben om de oorzaak op te sporen. Maar van dat laatste zal dan ook wel degelijk sprake moeten zijn. Ons geduld raakt op". MIDDELBURG De Fabeltjes krant, een overheidsinstrument ter beïnvloeding van de tere kinder ziel? Jawel. Drs J. S. J. Hillen, direc teur Voorlichting bij het ministerie van financiën onthulde het donder dag tijdens het twee dagen durend jaarcongres Van de landelijke Ver eniging van Voorlichtings Ambte naren (WA) in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg. Het dier Chico Lama, model voor de leden van de etnische minderheids groepen in Nederland, groeide niet spontaan uit tot de aardigste bewo ner van het grote dierenbos. En Woef- ram ontwikkelde niet zomaar de fas cistoïde trekken waardoor iedereen een hekel aan hem kreeg. Er was sprake van behendige manipulatie, betaald door de rijksoverheid. Die tracteerde de producenten van de se rie op een bedrag van 1 miljoen gul den in ruil voor een verhaal dat zou kunnen bijdragen tot een tolerantere opstelling van de bevolking tegen over buitenlandse minderheden. Hillen, in het dagelijks leven de spreekbuis van minister Ruding, he kelt deze vorm van public-private partnership. „Er steekt een hele mooie bedoeling achter, maar het is een gevaarlijke ontwikkeling, want er is overheidsgeld gebruikt om de mening van het publiek, in dit geval zelfs kleuters, te beïnvloeden. Als we op deze weg doorgaan zou ik bijvoor beeld kunnen overwegen geld te ste ken in een sympathiek bezuinigings- dier dat ondertussen wel alles bij de andere dieren wegpakt." Hillen fungeerde als smaakmaker nog voordat de ongeveer 150 con gresgangers -voorlichters van rijk, provincies en gemeenten- zich te goed konden doen aan een Breughe- liaanse maaltijd in de kloostergan gen van de Abdij. Hij keerde zich te gen pleidooien voor 'privatisering en commercialisering van de overheids voorlichting', zoals vertegenwoordi gers van organisatie- en adviesbu reaus die op tafel legden. „Privatise ring", stelde hij, „is vaak helemaal geen oplossing. Het is een vlucht voor organisatieproblemen". Uw overstap, vier jaar geleden van het NOS-journaal naar de voorlichtingsafdeling van het ministerie van financiën wordt wel beschouwd als het school voorbeeld van een politieke be noeming. Werkt u dan niet veel eerder als promotor van Ru- dings bezuinigings- en geen- flauwekul-beleid, dan als voor lichter? „Ik dank mijn functie niet aan een politieke benoeming. Het was een uitvloeisel van een sollicitatie-proce dure. Ik ben door ambtelijke organen op de lijst gezet. Ik voel me niet ge bonden aan de minister, maar ik heb wel een groot vertrouwen in zijn be leid. Een populaire minister is een middel om zijn beleid acceptabel te maken. Dus ik zal ervoor zorgen dat het vertrouwen in Ruding maximaal tot ontwikkeling komt." Drs J. S. J. Hillen, directeur voorlichting bij hetministerie van financiën- :„Het is een gevaarlijke ontwikkeling om overheidsgeld te gebruiken om de mening van het publiek te beïvloeden." Hoe is dat te rijmen met uw af keer van commercialisering van overheidsvoorlichting? „Ik spreek dan alleen over de wetge vende functie van de overheid. De overheid is daarbij partij tegenover vele andere partijen in het maat schappelijk verkeer: werkgevers, werknemers, pressiegroepen. Ik zie het als mijn opdracht om de pers zo danig te bewerken dat zoveel moge lijk aandacht wordt besteed aan on ze argumenten. De andere partijen doen dat ook. Als de overheid in dat proces niet oppast is ze degene die van de weg wordt gereden. Wanneer het niet gaat om wetgeving, maar om uitvoering van overheidsbeleid mag je als voorlichter absoluut niet partij dig zijn. Ik zal mij nooit tot Postbus 51 wenden met een spotje waarin ver kondigd wordt dat het beleid van Ruding zo goed is". U hebt zich vandaag gekeerd tegen privatisering van over heidstaken? „Ik vind het griezelig, schandalig zelfs dat er momenteel zoveel mana gers en particuliere bureau's bezig zijn bij de overheid. De overheid be vindt zich nu in een fase waarin het bedrijfsleven tien jaar geleden ver keerde, dat men onvoldoende durf had om in te spelen op nieuwe ont wikkelingen en daardoor achterop raakte. Het bedrijfsleven heeft ge leerd van de fouten die toen gemaakt zijn, nu is de overheid aan de beurt. Overheidsorganen moeten erop afge stemd zijn dat ze zoveel mogelijk ta ken zelf kunnen uitvoeren." Toch wordt er steen en been ge klaagd over gebrek aan effi ciency, over trage bureaucrati sche procedures. „Het is juist dat ambtenaren zich buitengewoon elitair opstellen en geen benul hebben van wat er bij de burgers leeft. Dat betekent dat er bij de overheid iets fout is, niet dat er in het bedrijfsleven beter gewerkt wordt. Ik zie niet in waarom het be drijfsleven iets beter kan dan mijn ei gen mensen. Je ziet nu dat tal van ambtenaren overlopen naar het be drijfsleven en daar hun inkomen ver driedubbeld zien. De overheid huurt vervolgens die bedrijven in en dan zie je diezelfde mensen weer terug om bij ons weer hetzelfde werk te gaan doen." Worden sponsoring en commer cialisering middelen om over heidsvoorlichting te financie ren? „De voorlichtingsraad, het adviesor gaan van het kabinet, heeft een te neur daar tegen te zijn. Ikzelf ben er in ieder geval fel tegen. De overheid richt dingen aan in de samenleving en is gehouden dat aan de mensen uit te leggen. Als je daarvoor sponsors aantrekt behoor je je de ogen uit je kop te schamen. We zouden ook een condoomfabrikant kunnen interes seren voor het financieren van een aids-campagne. Maar ik weet zeker datje dan voor de mensen minder ge loofwaardig bent. Als een sprookjes schrijver de kinderen in wil prenten dat alle leden van minderheidsgroe pen heel leuke en aardige mensen zijn, dan is dat een kwestie van vrije meningsuiting. Maar de overheid moet op dat gebied geen mening heb ben". Henk Postma GOES Begin november zullen de eerste asielzoekers hun tijdelijke in trek kunnen nemen in het voormalige ziekenhuis Bergzicht in Goes. De ge meenteraad van Goes heeft donder dagavond besloten in te stemmen met de vestiging van een asielzoekerscen trum in het gebouw. Goes is daarmee de eerste gemeente in Nederland die zo'n besluit heeft genomen. De andere gemeenten waar het ministerie van WVC gebouwen wil huren voor de tij delijke centrale opvang van asielzoe kers (Hardenberg, Noordoostpolder en Schinnen), zijn nog niet zover. De bereidheid mee te werken aan de vestiging van het asielzoekerscentrum in Bergzicht was unaniem. Daarmee weet het dagelijks bestuur van de ge meente zich verzekerd van de brede steun, waarop in het raadsvoorstel ook was gerekend. Behalve hun instem ming met de komst van het centrum spraken de woordvoerders van alle fracties ook hun kritiek uit op het ont breken van voldoende informatie naar de Goese bevolking toe, en dan met name naar de bewoners uit de omge ving van het ziekenhuisgebouw. Maar de voorzitters van de twee grootste fracties, P. Duinkerke (pvda) en J. T. Laport (cda), erkenden ruiterlijk dat niet alleen het college van burgemees ter en wethouders en het ministerie van WVC op dit gebied verwijten zijn te maken. Ze wezen er beide op dat de fractievoorzitters begin juli al op de hoogte zijn gesteld van de eventuele vestiging van het centrum. In dat over leg is niet aangedrongen op spoedige voorlichting. „Kritiek op de voorlich ting is dus kritiek op onszelf', ver klaarde Duinkerke. Burgemeester mr W. Blanken vroeg zich af of WVC en de gemeente terecht kan worden verweten, zoals de afgelo pen weken is gebeurd, dat algemene informatie over de vluchtelingenpro blematiek had moeten worden ver strekt. „Het probleem was al ten volle bekend", betoogde hij. „Er is in de Tweede Kamer uitvoerig over gepraat en dat heeft geleid tot de huidige rege ling voor de opvang van asielzoekers. Kennelijk is dat langs ons heen ge gaan. Ik vraag me af of het van de ge meente mag worden verlangd meteen een informatiecampagne te beginnen over het vluchtelingenvraagstuk nu wij er op deze manier bij worden be trokken". Hij verzekerde dat b en w er voor zullen zorgen dat de Goese bevol king in de toekomst in ieder geval vol doende op de hoogte is van de gang van zaken in het asielzoekerscentrum. die gemakkelijker zouden worden geaccepteerd. Ook Laport zag liever een asielzoe kerscentrum met een geringere capa citeit in Goes, maar hij zei ervan over tuigd te zijn dat de Goese samenleving de 275 personen zeker zal kunnen op vangen. Hij liet weten erover verheugd te zijn dat verscheidene organisaties al hebben laten weten iets voor de asiel zoekers te doen en hij meldde ook zijn voltallige fractie als vrijwilligers aan. W. F. den Herder (vvd) concludeerde dat het asielzoekerscentrum in alle op zichten in Goes inpasbaar is. C. F. Möhlmann (sgp) vond dat het onjuist is de omwonenden van Bergzicht die zich bezorgd maken over onrust en waardevermindering van hun huis door de vestiging van het centrum, zonder meer discriminatie te verwij ten. „Het is angst voor het onbekende en dat is begrijpelijk", sprak hij ver- goelekend. Möhlmann zei erop te reke nen dat het slechts een kwestie van wennen zal zijn. Ook vertrouwde hij er op dat de asielzoekers zich goed zullen gedragen. In de marge gewaagde het staatkundig gereformeerde raadslid nog wel van zijn zorg dat door de toe loop van asielzoekers de christelijke normen en waarden nog meer in het gedrang kunnen komen. De manier waarop WVC probeert op vangcentra voor asielzoekers te vin den, kweekt, zo luidde de beschuldi ging van A. A. van Oosten (ppr/psp), vreemdelingenhaat. Hij stelde dat geen steekhoudende argumenten te gen de vestiging van het asielzoekers- (Slot zie pagina 19 kolom 7) De rijksoverheid heeft zich, zo meen de Duinkerke, te veel laten leiden door financiële overwegingen bij het vaststellen van de omvang een op vangcentrum op 275 a 300 personen. Kleinere centra zouden naar zijn oor deel een betere oplossing zijn, omdat J. T. Laport (cda) MIDDELBURG Doordat de Vlaam se Waterzuiveringsmaatschappij in België niet mee wil werken dreigt de totstandkoming van de rioolwater zuiveringsinstallatie Kanaalzone in Terneuzen verder te worden ver traagd. Dat blijkt uit een brief die ge deputeerde staten van Zeeland naar de Vlaamse minister J. Lenssens (Volksgezondheid en Leefmilieu) heb ben gestuurd. Het waterschap De Drie Ambachten is niet in staat om de capaciteit van de te bouwen zuiveringsinstallatie te bepa len, zolang onzekerheid bestaat over de sanering van een lozing nabij De Staak in de Belgische grensplaats As senede. Dit afvalwater uit een 350 ha groot Belgisch gebied komt nu nog in de riolering van Sas van Gent terecht. Het probleem is opgelost wanneer in België de geplande zuiveringsinstalla tie Zelzate-West op tijd wordt gereali seerd. Daarover waren al grensover schrijdende afspraken gemaakt. Maar inmiddels is duidelijk geworden dat de Belgen niet van plan zijn op korte ter mijn werk van de zaak te maken. Dit alles, aldus gedeputeerde staten, betekent dat niet alleen milieuhygië nische belangen worden geschaad, maar dat rond de bouw van de zuive ringsinstallatie te Terneuzen ook fi nanciële en technische onzekerheid is ontstaan. Reden voor gedeputeerde staten om de Belgische minister zeer dringend om maatregelen te vragen. BRESKENS De leerlingen van groep zeven en acht van de rooms-ka- tholieke basisschool 'De Schelphoek' in Breskens hebben een brief gestuurd aan koning Boudewijn van België. In de brief vragen de leerlingen of de ko ning zijn invloed wil aanwenden, op dat er niet zoveel lozingen meer in de Westerschelde plaats zullen vinden. De brief werd geschreven in het kader van de actie 'Scholieren van de Schelphoek maken schoon schip met de Westerschelde'. BRESKENS - De Alge mene Inspectiedienst is donderdagmorgen in Breskens opgetreden te gen de schippers van de Breskens 15 en 35, om dat ze kabeljauw aan wal brachten. Van het ene schip is de besomming in beslagge nomen, terwijl het ande re schip z'n kabeljauw vangst van één ton moest inleveren. Het optreden van de AID komt een week na de afkondiging van mi nister G. Braks van land bouw en visserij, dat er dit jaar geen kabeljauw meer gevangen mag wor den. Het totale Neder landse quotum is vol ge vist. De Breskens 15 en 35 zijn beide rondvis- schepen. Er is tegen de schippers een zoge naamde economische maatregel genomen. Dat wil zeggen dat ze een waarschuwing hebben gekregen. Brengen ze opnieuw kabeljauw aan wal, dan kunnen ze ver volgd worden, zo liet offi cier van justitie mr S. Tempel donderdag we ten. V,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17