REGISSEUR IVO VAN HOVE SIGNALEMENT mmunicatie («xposittosj PZC/ vrijdagkrant reynier de muynck(1952) kroon kunst van der pool rijnstock 1to's uido eckhardt andela arkie zenhof de burght etcetera nummer 7 ripollés amateurs schelde-delta fotografie water-land balans 17 ter zijde trouvaille zeeuws museum kring vreeke delta cultureel verwilligen makadam kantklossen antoine mes IAG 16 OKTOBER 1987 et credo van de regisseur: jjn criterium is de fasci- Bart Siegers (links) en Lucas Vandervost in het eindduel tussen Macduff en Macbeth. Als ik gefascineerd ben r iets, ja, dan heb ik natuur- domme pretentie om te dat ook het publiek daar or gefascineerd zal wor- vo van Hove (28) kan zich ronie permitteren, want jn eerste toneelregie in erd een artikel gewijd in Yorkse tijdschrift 'Dra- iew', hoewel men in Bel- nooit had gehoord van dat moment in Brussel ende jongeman. Inmid- jeeft hij zo'n vijftien makende regies achter de lijkt een doorbraak in Ne- d op handen met zijn ens- ng van Shakespeares :th' bij de nieuwe Ant- groep 'De Tijd'. internaat sloeg bij de in Imechelen geboren Ivo de [roor het toneel over. Hij eliswaar rechten stude- aar sloot voortijdig de ken om een regieschool nen volgen. „Van ons eer- k 'Geruchten' hebben jul- Nederland nog nooit ge- Het was een erg kleine tie, waarbij maar dertig n in de zaal konden. Bijna d in Vlaanderen heeft het maar wel Amerikanen, Ier verscheen een artikel ■h 'Drama Review'. Daar- Jebben we er een beetje een :cces mee gehad en is de ;aanrollen". ,n Hove richtte zijn eigen :hap 'Akt' op, waarmee meer 'Agatha' van Mar- Duras werd gespeeld, imensmelting leidde tot ertikaal', dat vrij honk- Gent zat, maar ook wel in de Brakke Grond in rdam en de Toneelschuur riem. „We hebben ook de :tie 'Wonderen der mens- ;emaakt, waarmee we op anale van Venetië zijn ge- Dus er zijn wel enkele din- beurd in de voorbije korte tijd". Met ingang van het huidi ge seizoen heeft Art-Vertikaal de krachten gebundeld met het Ge zelschap van de Witte Kraai in 'De Tijd', onder artistieke lei ding van Ivo van Hove en Lucas Vandervost. Het nieuwe gezelschap trad voor het eerst naar buiten met het goed ontvangen 'Macbeth', het verhaal van de ambitieuze veldheer, die aangespoord door zijn vrouw en vreemde vertel lingen van heksen de kroon van Schotland wil bemachtigen en daar bovendien in slaagt. Maar dat maakt hem niet gelukkig. „Die kroon, het verwerven van macht is niet het belangrijkste", meent Ivo van Hove, Lady Mac beth wordt ook niet gespeeld als een slechte vrouw, want er is veel treurigheid om tot dat kwaad te komen. Als men er van uit gaat dat zij een vertegenwoordigster van het kwaad, een machtswel- lustelinge is, is het toch vreemd dat zij op het moment dat zij ko ningin wordt gehuld in een prachtig gewaad, de belangrijke zin zegt: 'Niets is gewonnen, al les is verloren'. Dat betekent dat ze eigenlijk andere dingen wilde dan die kroon, zoals een betere relatie met haar man". „Het stuk wordt wel de tragedie van het bloed genoemd. Ik ge loof daar niet zo in. Natuurlijk, er is veel bloed, maar dat bloed ont staat vanuit treurigheid, vanuit eenzaamheid of ontgoocheling in het leven. Het gaat over men sen met heel menselijke behoef ten en dingen die ook nu heel dicht bij ons liggen. Dat probe ren we duidelijk te maken". Daar 'Macbeth' - dat in dit geval niet in een tijdsgebonden kader is geplaatst - wel het meest com pacte stuk van Shakespeare is, werd er in de vertaling van Hugo Claus nauwelijks geschrapt: „Nochtans is het spectaculaire aan onze voorstelling dat we het zonder pauze spelen". „Dat heeft een bewuste bedoe ling", vervolgt Ivo van Hove, „ik heb vanaf het begin gewild, dat het stuk-zich bliksemsnel zou af spelen, want één van de grote problemen van Macbeth is de tijd, dat hij geen moment rust kent. Als hij een half uurtje had om rustig in zijn zetel te zitten en na te denken, dan zou hij niet doen wat hij in het stuk doet. Macbeth is een heel intelligente man, geen bruut. Vandaar dat we het in één ruk spelen, met het vreemde effect dat men Macbeth als een teerling over het podium gegooid ziet worden". „Het probleem van Macbeth is ook dat hij zulke verschrikkelij ke dingen doet. Hij begint met de koning te vermoorden, dan vermoordt hij zijn beste vriend en laat vervolgens een hele fami lie uitmoorden. Toch moet je er als regisseur en als acteur in sla gen om sympathie voor die man te creëren, je moet een identifi catie tot stand brengen met het publiek, dat die man moet kun nen volgen. Daarom proberen we het in zo kort mogelijke tijd. Macbeth is een slachtoffer van zijn eigen karakter, hij beslist in seconden. Ik heb altijd gezegd, Macbeth is een maaglijder, ie mand die opvliegend is. Hij heeft geen plan in het leven. Lady Macbeth wel, zij wil haar huwe lijk redden". „We wilden geen dogmatische voorstelling maken, waarbij je aan het einde alleen dat kunt denken over het stuk wat wij er in gestoken hebben. Er zijn vele invalshoeken mogelijk, wij heb ben slechts bepaalde accenten willen leggen. Dat het goed en kwaad niet zo zwart-wit in het stuk zit als meestal gespeeld wordt, dat ambitie niet de enige drijfveer is. Er is geen enkel per sonage in het stuk dat niet liegt. Dat is ook een ingang: de leugen van Macbeth". „Het eerlijkste, meest edele mo ment is het eindduel tussen Mac duff en Macbeth, waarin twee mannen - ik laat ze half ontbloot vechten, zodat ze heel kwets baar zijn - eindelijk uitmaken wie er over zal blijven. Je zou de dood van Macbeth kunnen ens- cèneren als een triomf op het kwaad, maar dat doe ik niet, ik laat hem gewoon van de scène vegen. Ergens in een hoekje van het toneel wordt hij vermoord". Ivo van Hove kiest zijn spelers heel zorgvuldig: „Ik hecht veel belang aan wat die mensen wil len zeggen, wat de hele troupe' te vertellen heeft over een bepaal de materie, als het maar sterk genoeg en eerlijk genoeg is. Ik richt mij op geen enkel publiek en kan alleen achteraf constate ren aan wie een bepaalde voor stelling appelleert. Soms heel jong publiek, dat liever 300 frank neertelt voor een toneelkaartje dan naar de disco te gaan. Naar 'Macbeth' komt bovendien een hele golf van mensen die we ei genlijk nog nooit in ons theater gehad hebben". FRANS P. J. DOELEMAN ('Macbeth' van De Tijd wordt woens dag 21 oktober gespeeld in de Middel burgse schouwburg, aanvang 20.30 uur; de gelijknamige filmversie van Roman Polanski draait donderdag 22 oktober in het Schuttershof, aan vang 20.30 uur). technieken: grafiek,schilderen, objekten tentoonstelling in gallery Het Dok, Dam 46, Middelburg. Geopend: maandag t/m vrijdag tot 6 november. 's-heer hendrikskinderendijk 21 en 34,4461 dwgoes, tel. 01100-23805. OPEN EVERYTHING '**DE Vandaag de negenëntwintigste aflevering van het Projekt Kunst Kommunicatie van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge. De achtste kolom als kunstkolom: een strikt persoonlijke invulling van die ruimte door een Zeeuwse kunstenaar. Deze week is dat Reynier de Muynck. Ko de Jonge heeft een vijftigtal collega's uitgenodigd om een jaar lang één kolom per PZC-Vrijdagkrant te vullen. Hij ziet de krant als verzamelfuik van gegevens, berichten, vormen en beelden. Daar naast is er binnen en buiten de kunst de functie van de krant als door geefluik. Ko de Jonge tracht door middel van zijn project de kunstenaar zo direct mogelijk in contact te brengen met zoveel mogelijk lezers. (Kunst en Kommunicatie: elke week in de PZC-Vrijdagkrant. Corres pondentie: Ko de Jonge, Postbus 7082, 4330 GD Middelburg). In het kader van het VOC-festi- Bal Zeeland wordt in het pren- Knkabinet van het Zeeuws Kunstenaarscentrum een aan- ftal tekeningen getoond die I :endert van der Pool speciaal I )or deze gelegenheid maakte, net gaat voornamelijk om |adsgezichten die herinneren in Middelburg ten tijde van Oost-Indische Compagnie. :euwse Bibliotheek, Kous- ensedijk 7, Middelburg. alerie De Wijnstock, Bellink- [raat 32 Middelburg, laat tot oktober werken zien van de euwse kunstenaars Tessa aat, Han van den Broeke, lems van Citters, Tie Hof, lenny Huser en Piet Rijken, onderdag, vrijdag en zater- I ig van 14 tot 17 uur, zaterda- |:n bovendien van 11 tot 12.30 Sur. enata Oosterveen (24) uit issingen exposeert tien art-witfoto's (meest dubbel namen) in de wandelgangen n het Middelburgse Gast- is op het thema 'geisha'. de maanden september en ctober laat de Vlissingse kun- enaar Guido Eckhardt vier in zijn werken zien op de veer- 'ot Prinses Juliana. ,e kunstschilder Richard hregardus exposeert vanaf terdag 17 oktober werk in ga de Mandela te Nieuwe Ton- Er is werk te zien uit ver killende periodes van Schre- rdus. Daardoor kan een goed eld van zijn ontwikkeling als nstenaar verkregen worden, et zoeken naar harmonie met natuur inspireert hem tot et maken van schilderijen aarin zijn beschouwing op he en en verleden centraal staat, e galerie is gevestigd aan de udelandsedijk te Nieuwe °nge en is geopend van oensdag tot en met zaterdag, ssen 13,00 uur en 17.00 uur. e schilderijen zijn tot 6 no- ember te zien. In dezelfde pe- °de exposeert Schregardus in galerie 85 te Gent. «der de naam 'De Heerlijke ad wordt tot 2 november een „"toonstelling gehouden in gemeentemuseum 'Het arkiezenhof in Bergen op m' die de heerlijke steden in het voormalige hertogdom Brabant (Nederlands en Bel gisch Brabant en de provincie Antwerpen) tot onderwerp heeft. Onder 'heerlijke stad' wordt verstaan een stad die in plaats van de hertog een ander lid van de Brabantse adel als heer had. Behalve het formele gezag bezat de heer in de stad meestal een groot aantal ande re rechten, waardoor hij in vloed had op economisch ter rein, de kerken en kloosters, de stadsverdediging, het culture le leven en het onderwijs. In de meeste steden bezat de heer bovendien nog een eigen wo ning, die kon uitgroeien tot een omvangrijk gebouwencom plex, zoals het Markiezenhof. Bergen op Zoom vormt sinds 1287 zo'n heerlijke stad. Het museum is dagelijks, behalve op maandag, geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Liesbeth Binkhorst exposeert tot en met 30 oktober tekenin gen en schilderijen in conferen tiecentrum De Burght in Burgh-Haamstede. De ten toonstelling is dagelijks ge opend van 9.00 tot 18.00 uur. In de ruimte van Etcetera (Markiezenhof Bergen op Zoom) exposeert Kees Visser acrylverven op papier. Steen- bergsestraat 8, 14 tot 17 uur, niet op maandag. Tot 19 okto ber. Galerie Nummer 7 (Blokken 7, Terneuzen) laat tot 1 novem ber Sprookjes in Beeld zien: poppen van Janny Slock, ba tikwerk van Yvonne vanden Acker en keramiek van Cockie Acke. Dinsdag, woensdag, donderdag 14-18 uur, vrijdag 14-18 en 19-21 uur, zaterdag 14- 17 uur. De Spanjaard Ripollés (55) ex poseert tot en met 30 oktober schilderijen, gouaches, etsen, keramiek en sculpturen in het museum 'De Schotse Huizen' aan de Kaai in Veere. Dit re cente werk is van dinsdag tot en met zaterdag te zien tussen 10.00 en 17.00 uur. In het kader van de uitwisse ling Zuid Beveland - Westhoek Vlaanderen exposeren gedu rende de maand oktober vier Veurnse amateurkunstenaars in het Ambachtencentrum in het Hollandse Hoevegebied in Goes. Aan de tentoonstelling werken mee: Albert Devinck die vijf et sen heeft gemaakt waarin zijn voorliefde voor natuur en licht terug is te vinden, Antonia Leye die met haar zelf ontwor pen tapijten haar dromen en verlangens gestalte geeft, Dirk Pauwels geeft met zijn 17 pen tekeningen zijn reisindrukken van een bezoek aan India weer en Georges Tahon laat 5 olie verfschilderijen van de stad Veurne zien. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijdens de openingsuren van het Am bachtencentrum en ook tij dens de Herfstmanifestatie van 19 tot en met 24 oktober in hetzelfde gebouw. In de openbare bibliotheek in 'De Stenge' in Heinkenszand is tot en met 30 november een ex positie te zien over 'De Schel- de-delta in de middeleeuwen'. De bibliotheek is op maandag geopend van 13.30 tot 17.00 uur, op dinsdag van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 17.00 uur, 'Nieuw Leven', van Bram Buyk op woensdag van 13.30 tot 20.00 uur en op vrijdag van 13.30 tot 20.00 uur. In het kader ■van de tentoonstelling is er li teratuur aanwezig over archeo logie, schelpen en geschiedenis van de streek. Fotoclub De Schelde expo seert werken van de leden tot 12 oktober in de galerij van het Bethesda-Sint Josephzieken- huis te Vlissingen. Loes Cozijnsen en Gerard van Grieken exposeren tot en met 31 oktober in galerie Art House in Biervliet. Van Cozijnsen is beeldhouwwerk en keramiek te zien. Van Grieken toont gra fiek en aquarellen. De ope ningstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur en zaterdag van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Tot en met 7 november expo seert Ben Sleeuwenhoek goua ches en voorstudies in het kunstuitleencentrum Balans 17 in Middelburg. Tegelijker tijd exposeert Sleeuwenhoek schilderijen in zijn atelier aan de Schuitvlotstraat in Middel burg. De openingstijden in de Balans zijn woensdag, donder dag en vrijdag van 12 tot 17 uur en zaterdag van 11 tot 16 uur. De schilderijen zijn te zien van woensdag tot en met zaterdag van 14 tot 18 uur. Als afsluiting van het seizoen wordt in het zijdemuseum Ter Zijde in Wouw een expositie ge houden van drie zijdekunste naressen. De Haagse Greetje Huizinga toont uitbundig be schilderde lappen zijde en kle ding. Ellen Vlasbloem uit Eg- mond aan de Hoef laat kleine aquarellen op zijde zien en de Oosterhoutse Van den Mook exposeert schilderijen waarin zij zijdebeschilderen met bor duurwerk combineert. De ope ningstijden van het museum zijn dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Vanaf 1 november is Ter Zijde gesloten tot april volgend jaar. Renee Mink exposeert tot 31 oktober in de Terneuzense ga lerie Trouvaille aan de Axelse- straat. Van haar zijn aquarel len, gouaches, penseel- en krijt tekeningen en sculpturen te zien. Haar beeldhouwwerken zijn uitgevoerd in steen, brons en beton. De galerie is dage lijks geopend van 9 tot 18 uur, vrijdag ook van 19 tot 21 uur en zaterdag van 9 tot 17 uur. Zon dag en maandag gesloten. Werken uit de vaste collectie van Trouvaille zijn te zien in het Churchill-hotel in Terneu zen. In het Zeeuws Museum wordt tot en met 5 november de ten toonstelling 'Kunst als project' gehouden. Van zés in Zeeland wonende kunstenaars is werk in de expositie opgenomen. De tentoonstelling bestaat uit vlak, ruimtelijk en texti'el werk. De deelnemende kunste naars 'aan de educatieve ten toonstelling zijn Marinus Boe zem met 'Gotische Tafel', Wies de Bles met een werk uit de 'Huizenreeks', Joop Dam, met enkele tekeningen uit de reeks 'Hardhoud', Piet Dieleman met 'Een werk zonder titel', Jan Haas met 'De droom van de tuinman' en Ineke Otten met 'Gebroken spanning'. Het Zeeuws Museum is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, met uitzondering van zondag. ten toon. Aandacht ook voor het Zeeuws landschap in zijn verschillende verschijnings vormen, het leven van de mus kusrat en zijn bestrijding. Ver der tonen Zeeuwse amateur kunstenaars tot en met 31 ok tober een groot aantal werken) in hoofdzaak schilderijen, maar ook beeldhouwwerken, houtsnijwerk en zilveren siera den. Dagelijks van 10 tot 17 uur en op zondagen van 14 tot 17 uur. De toren kan bezichtigd worden. Enkele leden van de 'Kring van Beeldend Kunstenaars expo seren tot en met 7 november in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Singel straat in Goes. De 'Kring van Beeldend Kunstenaars is ont staan op initiatief van een aan tal beeldend kunstenaars af komstig uit de gereformeerde gezindte. De tentoonstelling in Goes bevat werken van Bram Buyk (Rotterdam), Mar Slin gerland (Dordrecht), Arie van der. Spek (Nieuw-Beijerland) en Sjaak Stok (Ridderkerk). Buyk exposeert houtplastie ken. Van Slingerland zijn aquarellen en gouaches te zien.' Van der Spek toont olieverf schilderijen en van Stok zijn keramische objecten te zien. De openingstijden zijn dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 16 uur en zaterdag van 11 tot 16 uur. De Stichting Delta Cultureel heeft in de Grote Kerk van Vee- re (de Dom) een aantal ten toonstellingen ingericht. Voor een deel hebben ze betrekking op de historie van stad en ge west. Zo wordt aan de hand van foto's van A. L. Preuninger een beeld gegeven van de aan leg van het Kanaal door Wal cheren. Voorts is er documen tatie over de conserverings- werken aan de kerk en stelt de Stichting De Zeeuwse Inspan een aantal fraai gerestaureerde boerenwagens en sierpennen De Eindhovense kunstenaar Jack Vreeke exposeert aqua rellen in de Gevangentoren aan de Boulevard De Ruyter in Vlissingen. De tentoonstelling omvat vrolijke haast carnava leske aquarellen. (Openingstijden: dagelijks van 12 tot 14 uur en van 17 tot 21 uur, zaterdag en zondag vanaf 17 uur.) Onder het thema 'de dingen die gedaan zijn...' exposeert de Middelburgse kunstenares Trees Verwilligen olieverven en aquarellen in het Stadhuis van Terneuzen en in 'De Lagu ne' in Sint-Annaland. De werken zijn in Terneuzen te zien tijdens werkdagen tot en met 22 oktober. Tot 1 november is in galerie Makadam in Sluis een exposi tie te zien van Raoul Thomas. Het werk van Thomas bestaat uit aquarellen van de natuur en van landschappen. Thomas zegt met zijn aquarellen te wil len rivaliseren met de vol maaktheid van olieverfschilde rijen. Tot en met 17 oktober is in het Streekmuseum Axel een expo sitie te zien van de kantklos vereniging 'Het klepperende klosje'. De tentoonstelling is van woensdag tot en met zater dag te zien van 13.30 tot 17 uur. De Middelburgse beeldend kunstenaar Antoine Mes expo seert tot 1 maart schilderijen in restaurant Katseveer in Wil- helminadorp. Zowel in het res taurant als in de bovenzaal is het werk van Mes te bezichti gen. Thema's van zijn schilde rijen zijn Walcherse boeren schuren en gestileerde koeien. Katseveer is dagelijks ge opend, met uitzondering van zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 15