oes positief over asielzoekers Hasj-brand kleintjes Nobelprijs vrede naar president Costa Rica CFO akkoord met eindbod Van Dijk DC VLEKKCN-KAMPIOC GEEFT'MGRATIS VAN KATOEN. öhago P rama Na vijf weken ruim 700 tips over Heijn De schoon makers van Nederland. Euthanasie bij minderjarigen ft Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 't zijn huiswerk doet. avond regen jaargang no. 242 sdag 14 oktober 1987 1STIGE FINANCIËLE PROBLEMEN 'ERDAM (GPD) Vliegtuigbouwer Fokker zal nog voor het eind van dit jaar een ingrij- bezuinigingsoperatie bekend maken om de kostprijs van zijn vliegtuigen met zo'n tien jftien procent te verminderen. Het plan dat in 1990 volledig moet zijn doorgevoerd zal een ische vermindering van het aantal personeelsleden inhouden. Bij de Fokkerbedrijven ;n bijna 11.000 mensen. ebrganisatie mneisen buitenlanders fccijns V erbranding Vuurtorens Steun VOOR PLAN MIDDEN-AMERIKA Zie pagina 11 ACOP afwijzend I ochtend enkele opklaringen. La- avond regen. Eerst matige n wind. vanavond toenemend tot Temperatuur 14 graden. 'ruif 'Udll unell erdel :en. eenl t hui| Ie, lan.| Ifrikj n i steri )de n liensl rnfl 'eenf icros int io le.Zj ertiil ieeifl n del amel SlagiT atstel Cupl tdell Dere| De meerderheid van de Goese bevolking staat Itegenover de komst van een asielzoekerscentrum. |k dinsdagavond in de Prins van Oranje, waar en- Iderden voor- en tegenstanders van de komst van llzoekers een voorlichtingsavond bijwoonden. Istanders bleken duidelijk in de meerderheid. Zij leerden zich nadrukkelijk van het betoog van huis- I Deen, de woordvoerder van de tegenstanders van ftzoekerscentrum. Burgemeester W, Blanken maak- llijk dat de tegenstanders niets hoeven te verwach- I het indienen van bezwaarschriften. Niets verzet ten de verbouwing van het voormalige ziekenhuis HS' reigend verlies nen bij Fokker used iDel «1, bae wVJ ,2.81 Ie ha 1, ar Da de Ci Heiji wil tot 1990 200 miljoen bezui- jp de produktiekosten van de rsvliegtuigen Fokker 50 en Fok- |100 Volgens een woordvoerder van listerie van Economische zaken :re overheidssteun aan de vlieg- jrikantmede afhankelijk van de omvang van de reorganisatie, kampt met ernstige financiële len. Deze moeilijkheden wor- froorzaakt door een overschrij- in de ontwikkelingskosten van ;ker 50 en de Fokker 100 met en- ionderden miljoenen guldens. |e vermindering van inkomsten tegenvallende opbrengsten rtraging in de aflevering van vliegtuigen spelen de vlieg- [uwer parten. Fokker zou door koers van de dollar nauwelijks ^nt aan zijn vliegtuigen verdie- laarom moet de kostprijs dras- imlaag. gen zullen vallen, hoewel de vliegtuig bouwer de bonden heeft toegezegd dit zoveel mogelijk door natuurlijke af vloeiing en omscholing te willen be perken. De bonden hebben op voor hand laten weten niet akkoord te zul len gaan met gedwongen ontslagen. Fokker zal nog voor het eind van dit jaar de precieze details van de operatie bekend maken. Fokker verzekerde de bonden dat de uitbetaling van salarissen dit jaar geen enkel gevaar loopt en dat berich ten hierover volledig uit de lucht zijn gegrepen. Onder het personeel is in middels grote onrust ontstaan over de behoud van werkgelegenheid bij Fok- ker.Voor de overheid staat een combi natie van drie mogelijkheden open om }UWC^| ,stl| )en lezoi aardj .heil ivrol idel >teK lidde won gere onin ir aï -li Oost avon van IPO! irheid zou op haar beurt in prin- et onwelwillend tegenover Fok- an, maar dan moet de vliegtuig- r van zijn kant zorgen dat er oper en doelmatiger wordt ge- seerd. De reorganisatie bij Fok- 1 daarom ongetwijfeld gepaard net een vermindering van het arbeidplaatsen. Fokker sluit t dat daarbij gedwongen ontsla- PZC msvi leuzt dhui ;n 9i „De rwe (line <ers erde nieuwe Nederlandse film bvinck van Frans Weisz is Èn schitterend psychodrama. PAGINA 2 e FNV houdt vast aan loonei- In voor het behoud van de oopkracht. PAGINA 3 I e aanpak van de werkloos- 1eid. onder buitenlanders komt f laat. PAGINA 4 nister Smit meent dat het in om de accijns op benzine verhogen politiek niet haal baar is. PAGINA 5 Greenpeace vreest dat de 'oordzee de enige vuilver- 'randingsplaats wordt in test-Europa. PAGINA 9 pet bezuinigingsbeleid van het mbinet dreigt de vuurtorens te p oven. PAGINA 11 tan Basten heeft zijn draai in Vilaan nog niet gevonden: de ipits zocht steun bij zijn voor meld Cruijff PAGINA 17 Radio, tv, kunst: 2 nnnen- en buitenl.: 3 en 5 opinie, achtergrond: 4 'inanciën, economie: 7 rovincie: 9,11,12,13 en 15 >port: 17 MOSKOU (AP) In de Sovjetunie is dinsdag meer dan 1.200 kilo in be slag genomen hasj verbrand (foto). Volgens de autoriteiten was het spul afkomstig van Afghaanse guerrillastrijders, die het verkochten om aan wapens te komen. Het persbureau Tass berichtte dat de hasj vorig jaar november door de douane werd gevonden in kisten met rozijnen in een Moskous pakhuis. De kisten waren van het Amerikaanse bedrijf Specific International en waren onderweg van Afghanistan naar Westduitsland. kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg Vlissingen Goes 01180-81000 01184-84000 01100-31800 Terneuzen Hulst Zierikzee 01150-94457 01140-14058 01110-153801 PROVINCIA Bergzicht, aldus de burgemeester, die zei ervan overtuigd te zijn dat er voldoende mogelijkheden zijn om problemen met de asielzoekers te voorkomen. Zowel onder de voor- als de tegenstanders viel kritiek te beluisteren op de wijze waarop de gemeente Goes de voor lichting over de komst van de asielzoekers heeft uitge voerd. Het is de bedoeling, zo bleek uit de woorden van WVC-amb- tenaar F. J. van Beeck, dat het centrum binnen vier tot vijf maanden in gebruik wordt genomen. Voor die tijd onder gaat het voormalige ziekenhuis een verbouwing. Zie ook pagina 9) Fokker tegemoet te komen. Zo zou een deel van de eerdere kredieten voor de Fokker 50 en Fokker 100 kwijtgeschol den kunnen worden. Dat zou dan ten koste gaan van toekomstige projec ten. Een tweede mogelijkheid is fiks te bezuinigen op de overheidsbijdrage aan de ruimtevaartactiviteiten van Fokker. Tenslotte zou worden overwo gen deelname -van Fokker aan de bouw van de Airbus A 330 en A 340 op te schorten. Fokker heeft voor deelname aan dit project zo'n half miljard gulden over heidssteun nodig. De overheid heeft overigens al zo'n 1,1 miljard gulden in de ontwikkeling van de nieuwe Foker vliegtuigen ge stoken. HAARLEM (GPD) Technici van de Nederlandse Spoorwegen waren dinsdagochtend koortsachtig in de weer om de schade te herstellen die in de nacht van maandag op dinsdag werd aangericht aan twee scha kelkasten op het Singelgracht-viaduct in Amsterdam (foto). De Amsterdamse politie bevestigt dat er sprake is van sabotage. Maar de vernielingen zijn nog door niemand geclaimd, zodat ook niet duidelijk is waarom de sabota ge is gepleegd. Op sabotage aan spoorwegen staan zwa re straffen, maximaal vijftien jaar gevangenisstraf (en indien de sabotage tot de dood van iemand leidt zelfs levenslang). Maandagnacht om even over twee bleek uit seinstoringen bij de spoorwegen, dat er brand was (ge weest) in twee relaiskasten. Onderzoek van de NS wees uit, dat een aantal kabels door hitte was gesmolten. De situatie wees zo duidelijk op sabotage, dat de NS de Am sterdamse politie hebben gewaarschuwd. Door de sto ring gingen de seinen op de lijn naar Haarlem op rood en de automatische overwegbomen kwamen in werking. De rijkspolitie van Halfweg regelde het verkeer op de overwegen bij Halfweg en Haarlemmerliede. Op het be trokken traject kon maar een beperkt aantal treinen rij den omdat de machinisten 'op het zicht' moesten han delen en zonder seinbeveiliging. De NS hebben aanvul lende bussen ingezet. De storing werkte door in het treinverkeer tussen Haarlem en Leiden. Ook het ver keer op de Zaanse lijn ondervond hinder. De NS hebben zo veel mogelijk treinen via de Schiphollijn omgeleid. Daar was geen storing. De storing was rond het midda guur verholpen. Reizigers hebben echter nog tot drie uur last gehad van vertragingen. MOSKOU (AFP) - De twee aapjes die in een Russische satelliet eenreis buiten de dampkring hebben gemaakt zijn 'gezond en wel', zo meldde de Sovjet-televisie dinsdagmorgen. De bio-satelliet, waarmee in het kader van een Russisch-Ame- rikaans programma de invloed van gewichtloosheid op dieren, planten en mi cro-organismen zijn onderzocht, keerde in de nacht van zondag op maandag naar de Aarde terug op een plaats die 3.000 km verwijderd was van de plek waar zij eigenlijk had moeten landen. OSLO (REUTER/UPI) - De Nobelprijs voor de vrede is dit jaar toegekend aan de president van Costa Rica, Os car Arias Sanchez. Hij kreeg de prijs voor zijn „werk aan de vrede in Mid- den-Amerika", zo heeft het Nobelco- mité in Oslo dinsdag meegedeeld. Arias is de ontwerper van het Midde- namerikaanse vredesplan dat in au gustus in Guatemala werd onderte kend. „Als de belangrijkste architect van het vredesplan heeft president Arias een' voortreffelijke bijdrage geleverd aan de mogelijke terugkeer van stabilitait en vrede in een gebied dat lang is ver scheurd door twisten en burgeroor log", aldus de voorzitter van het No- belcomité, Egil Aarvik. Het belang van Arias' inspanning strekt zich uit tot buiten Centraal-Amerika, zo staat in de verklaring bij de toekenning van de prijs. Het kwam voor velen als een verras sing dat het Costaricaanse staats hoofd de Nobelprijs won omdat de Fili- pijnse president Corazon Aquino en de gedetineerde Zuidafrikaanse anti- apartheidsactivist Nelson Mandela als de grote kanshebbers werden be schouwd. Aarvik zei dat het toeken nen van de prijs aan Arias gedeeltelijk was bedoeld om het vredesproces in President Oscar Arias NIJKERK (ANP) De algemene ver gadering van de CNV-ambtenaren- bond CFO is dinsdag in Nijkerk in meerderheid akkoord gegaan met het eindbod voor de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel, dat mi nister Van Dijk woensdag in het amb- tenarenoverleg met de bonden wil be spreken. In dat bod zit naast een deni vellerende loonsverhoging voor alle ambtenaren een verlaging van de VUT-leeftijd tot 60 jaar en een aantal werkgelegenheidsmaatregelen in het onderwijs. Tweeëntwintig van de achtentwintig vertegenwoordigers van de afdelingen van de CFO die het woord voerden, be stempelden het besluit van hun afde ling vóór te stemmen als „bitter" en „pijnlijk". Hun afdelingen zijn, vaak met een uiterst geringe meerderheid, toch akkoord gegaan, onder de drei ging dat Van Dijk terug zou vallen op zijn eerdere overeenkomst met alleen de hogere ambtenaren. (Advertentie) De Jong wilde zich niet uitlaten over eventueel ledenverlies nu de CFO ja heeft gezegd tegen Van Dijks bod. Met name bij de PTT-afdelingen in het land is ook door CFO-leden fel gerea geerd op het eindbod. Een aantal af gevaardigden liet wel duidelijk blijken dat het een volgende keer in vergelijk bare omstandigheden weieens echt nee zou kunnen zijn voor de CFO. De afdeling Den Haag repte zelfs van het meedoen aan acties. Het bestuur van de FNV-ambtenaren- centrale ACOP heeft dinsdag het eind bod van minister van Dijk afgewezen, nadat een dag ervoor de bondsraad van de AbvaKabo dat al had gedaan. De FNV-ambtenaren zijn tegen het bod omdat er opnieuw sprake is van ongelijke behandeling van overheids personeel ten opzichte van het be drijfsleven. Bovendien heeft de ACOP grote be zwaren tegen de ongelijke verbete ring van de koopkracht - lager inge schaalde ambtenaren krijgen minder dan hogere. In de werkgelegenheids maatregelen van Van Dijk kan de ACOP zich wel vinden. Volgens een woordvoerder lag de afwijzing voor de achterban volstrekt duidelijk. De bij de ACOP aangesloten onder wijsbond ABOP kon zich wel vinden in het bod. Maar het ACOP-bestuur bleef bij de afwijzing. Midden-Amerika te versnellen. De prijs is ook een beloning voor een land dat geen leger heeft, aldus de voorzit ter van het Nobelcomité. Aarvik zei een „positieve reactie" van de Verenig de Staten te verwachten op de keuze van het Nobelcomité. Aan de Nobelprijs is een bedrag ver bonden van 340.000 dollar (bijna 700.000 gulden). De uitreiking is op 10 december in Oslo. Nobelprijswinnaars krijgen vanaf voigend jaar meer geld. De in Stock holm gevestigde Nobel-stichting wil, om de hogere geldprijzen te kunnen betalen, aandelen uitgeven en daar voor notering aanvragen op de effec tenbeurs van Stockholm. De discussie over wetge ving op het gebied van euthanasie en hulp bij zelf doding in Nederland ver loopt via schokgolven. De Amsterdamse kinderarts prof. dr. P. A. Voute, als specialist in de behandeling van kinderen met kanker verbonden aan het Emma-kinderziekenhuis in Amsterdam, heeft voor de jongste be roering gezorgd. Hij heeft een openhar tige publieke bekentenis afgelegd, dat hij in sommige gevallen aan ongenees lijk zieke jongeren bij ontslag uit het ziekenhuis een middel verschaft om op een zelf gekozen moment een einde aan hun leven te maken. Temidden van al het min of meer afstandelijk po litiek, juridisch en ethisch geharrewar, waarin het probleem steeds weer blijft steken, komt zo'n onverbloemd ver haal uit de dagelijkse praktijk hard aan. Het is voor de 'buitenwacht', die ver afstaat van het uitzichtloos lijden van jongeren met vaak niet meer dan een paar maanden vooruitzicht, rauwe werkelijkheid. Voor mensen, die er zelf al eens mee zijn geconfronteerd - zoals kankerspecialisten, hulpverleners, na bestaanden - gaat het om de herken ning. Om ds. Hans Stolp, radiopastor van de IKON te citeren in een inter view met het dagblad Trouw: „Ouders, kinderen en artsen leven in een oor logssituatie. Het ernstig zieke kind is door een ongelooflijke periode van el lende, narigheid en pijn gegaan. Op een gegeven moment wordt het duide lijk dat de strijd verloren is." Stolp trekt dan, evenals professor Voüte de conclusie: „Het kind moet dan zelf kunnen bepalen of het een einde aan zijn lijden wil maken." De plotselinge schokgolf van publi citeit en emoties rond de feiten die de Amsterdamse kinderarts uit eigen beweging aandraagt, is aanleiding voor de zoveelste hergroepering van geharnaste voorstanders en tegen standers van de toepassing van eutha nasie of - in dit geval - hulp bij zelfdo ding. Onmiddellijk komt van alles en iedereen in het geweer om te toetsen, waar de zorgvuldigheid van de betrok ken arts begint en eindigt. Hij krijgt te maken met even zoveel rechters als mensen die, ieder op grond van eigen overtuiging, een mening hebben over het immense vraagstuk van wat te doen en te laten tegenover de mens die het levenseinde op zich ziet afkomen en het niet meer kan afwachten. Maar het publieke en politieke debat erover blijkt dan na een tijdje toch weer niet meer dan een oprisping te zijn. De diepgaande meningsverschillen blij ven bestaan. Het compromis, waarin de huidige regeringspartijen CDA en VVD zich hebben kunnen vinden bij de indiening van een nieuw wetsvoorstel tot regelgeving, is van die tweespalt de heldere weerspiegeling. Fundamen teel blijft in het Nederlands Wetboek van Strafrecht de zaak bij het oude. De arts is nog steeds strafbaar volgens de letter van die wet. Op papier komen re gels met bepaalde ontsnappingsmoge lijkheden. En daar moeten alle betrok kenen in het geval zij te maken krijgen met zo'n beslissing op de grens van le ven en dood, het dan verder mee doen. HAARLEM (ANP) Het beleidsteam in de ontvoeringszaak Gerrit Jan Heijn, dat nog steeds uit ongeveer zes tig mensen bestaat, heeft tot nu ruim 700 tips binnengekregen. „Die tips ko men werkelijk uit heel Nederland, van Groningen tot Maastricht. Ze zijn of worden allemaal nagetrokken", al dus dinsdag zegsman A. Geelof van de rijkspolitie. Uit het buitenland kwam geen enkele tip. De ontvoeringszaak gaat vandaag de zesde week in, een re cord voor Nederland. Het in Haarlem gevestigde be leidsteam van justitie en politie be sloot op de zevende dag van de ontvoe ring tot een totale informatiestop. Dat gebeurde zoals bekend op verzoek van de familie Heijn. Ook het Ahold-concern (G.J. Heijn is vice-voorzitter van de raad van be stuur) zegt sindsdien niets meer over deze zaak. Het besluit om - zolang de ontvoering duurt - geen reclame meer via de tv te maken, blijft onvermin derd van kracht, aldus dinsdag Ahold- woordvoerder B. Rompkes. De praktijk is intussen een heel an dere. Iedereen weet dat of kan het in ieder geval weten. Sterven op ver zoek, de milde dood, - volgens be trouwbare gegevens komt het in Ne derland jaarlijks in 5.000 tot 10.000 ge vallen voor. Ook kinderen, minderjari gen moeten daaronder worden gere kend. De Amsterdamse kinderarts Voüte heeft op dat spijkerharde gege ven met zijn nogal gedurfde publicatie onverhoeds de aandacht gevestigd. Hij had daar geen andere bedoeling mee dan deze vaak zo verborgen werkelijkheid in het daglicht te plaat sen. Achteraf is hij verbaasd over wat hij daarmee allemaal heeft losge maakt. Toch had Voüte kunnen weten welke reacties hij zou oproepen. De wetgeving op het gebied van euthana sie en zelfdoding loopt in Nederland achter de feiten aan. Patiënten in hun laatste levensfase, familie, artsen en hulpverleners staan tegenover de be staande wetgeving dan ook niet zelden in de kou. Net zo als in de praktijk over deze kwestie gewoonten zijn gegroeid, is het aan de rechters om die praktijk te toetsen. Op haar beurt loopt de rechtspraktijk vervolgens vooruit op de papieren wetgeving en de publieke discussie. Want die twee schrikken nog steeds van de werkelijkheid, die meer klemmende vragen stelt dan van bruikbare antwoorden wordt voor zien. Professor Voüte heeft zich ge waagd aan het avontuur van de open hartigheid in het voor Nederland ge voelige en netelige vraagstuk van eu thanasie en hulp bij zelfdoding. Hij botste op opwinding en terughou dendheid. Op de afstand ook, die er be staat tussen de werkelijkheid en de meningsverschillen daarover. vdM. (Advertentie) Tel. 045-719466. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Utrecht - Groningen - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1