M MUtfUf; g 'e PZC ANDUVIE EN SPEKLAPJES 98 Aquino gunt verslaggevers een kijkje onder haar bed Familie van Barschel gaat uit van moord Paramaribo meldt dood twee blanke huurlingen BEDRIJVEN CONTACTDAGEN WEEL OUDERS WEIGEREN vandaag 'Alleen bij VGZ bent u verzekerd"! I van een flexibel eigen risico. I Zorgeloos verzekerd bij VGZ. nu r~W Gif-erfenis uit roekeloze periode I I VEILINGHAL GOES FF£HE^IF?^il ZEELANDHAL Vakbeurs voor middenstand en bedrijfsleven I 06-0199tü I I I I I Urnenvelden jaargang no. 241 Óïnsdag 13 oktober 1987 bEN HAAG (GPD) Vele duizenden ouders weigeren de stu- Bie vi i hun kinderen te betalen. Dit aantal kan volgens minis- leetman van onderwijs liggen tussen de tien- en twintig- Jnd. Hij zei dat maandag in een toelichting op de brief aan veede Kamer, waarin hij de balans opmaakt van de invoe- van het nieuwe stelsel van studiefinanciering op 1 okto- Jan het vorig jaar. tush Üonger bee p ionisch jreenpeace Rol Til ijdsdruk Jpdracht Commissie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, Speklapjes, .748 Computer RAPPORT: NATUURLIJKE DOOD Ontlastend Ontmoetingsplaats van nieuwe relaties flr.i.P'TFU U gmende bewolking en in de loop ochtend en middag buiige neer- S Middagtemperatuur omstreeks 14 gr itMatige, later vrij krachtige ^feestelijke wind. PROVINCIAL rTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie in jerdam stelt een onderzoek in naar het vermeende bp het belastingkantoor in Rotterdam in verband feen publikatie vorige week in de het blad Nieuwe i over bepaalde belastingzaken van minister-pre- |nt Lubbers. Dit heeft officier van justitie mr. M. Samson-Geeriings, woordvoerster van het OM in Rotterdam maandag avond bevestigd. Het onderzoek wordt volgens Sam son-Geeriings ingesteld op verzoek van het ministerie van financiën. Dit departement heeft afgelopen vrijdag aangifte gedaan van vermissing van gegevens. Het on derzoek zal naar verwachting geruime tijd in beslag ne men. In dit verband merkte de officier van justitie op dat dit soort onderzoeken 'vaak nogal moeilijk is'. eetman dwingt etaling studie af Deetman wil wijziging van het Burger lijk Wetboek om ouders te dwingen de studiekosten van hun kinderen te be talen. Hij gaat die rekening niet zelf be talen. Daarmee zou ouders die wel over de brug komen, tekort gedaan worden. Bij de invoering van het stel sel is ervoor gekozen de basisbeurs niet afhankelijk te maken van het in komen van de ouders en de aanvullen de financiering wel. Deetman is niet van plan dat principe aan te tasten. 0e Amerikaanse vice-presi- tent George Bush doet mee mn de race naar het Witte luis. PAGINA 3 Ie biotechnologie moet meer lorden gericht op de bestrij- png van de honger. PAGINA 4 Ie bondsraad van de ABVAI IABO heeft nee gezegd tegen let laatste bod van minister \an Dijk. PAGINA 5 Ie wetenschap is hard op weg en bionische mens te maken. PAGINA 6 dies Greenpeace zal acties oeren tegen een mogelijke af- aart van het afvalschip Vul- anus II uit Antwerpen. PAGINA 9 Vinister Bukman ziet een gro eve rol weggelegd voor de boe- p in Afrika. PAGINA 11 Pe tijdsdruk wordt ook bij de fleine rechtbank groter. PAGINA 12 linnen is de opdracht voor het Nederlands elftal in de wed- trijd van morgen tegen Polen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 linnen- en buitenland: 3 :n5 )pinie en achtergrond: 4 'inanclen en economie: 7 'aria:6 'rovincie: 9,11,12,13 en 14 sport: 15 De minister van onderwijs noemde het stelsel dat op 1 oktober van het vorig jaar is ingevoerd nadrukkelijk een goed stelsel. Deetman ontkende op nieuw dat het bij de centrale directie studiefinanciering in Groningen een chaos is. Om een eind te maken aan het welles-nietes-spel hierover laat de minister een onafhankelijke commis sie onderzoek doen naar de opzet en de uitvoering van de Wet op de Studiefi nanciering. Niet alleen de wet, ook de apparatuur, de programma's en de administratie in Groningen worden doorgelicht. De commissie, die voor 1 december ad vies uitbrengt, bestaat uit de voorzit ter van de Adviesraad voor het Hoger Onderwijs, C. de Hart; het hoofd in formatie Shell Nederland, mevrouw Minister Deetman (r.) tijdens een pers conferentie waarop hij maatregelen ten aanzien van de studiefinanciering toelichtte. Advertentie C. Hunter, en de voorzitter van het college van bestuur Hogeschool Win- desheim, A. Vermaat. Deetman wil standaardformulieren in voeren om veranderingen in de per soonlijke omstandigheden van stude renden sneller in te voeren in de com puter. In maximaal vier weken moeten wijzigingen dan afgehandeld kunnen worden, waarna uitbetaling snel volgt. Ook wil hij de afhandeling veranderen van scholieren en studenten die hun studie beëindigen. Er komt ook een re geling om problemen te voorkomen met studerenden die van het voortge zet naar het hoger onderwijs gaan. Hun ouders krijgen geen kinderbijslag meer en de studerenden moeten nog vaak lang wachten op hun studietoela ge. Verder wordt onderzocht of toesla gen voor mensen met een partner of studerenden uit gezinnen met één ou der, moeten blijven bestaan. MANILA (REUTER)- President Cory Aquino geeft grif toe dat ze in tijden van crises troost zoekt in het gebed. Maar zich onder het bed verstoppen als weer een coup- gerucht de kop opsteekt, daartoe heeft de Filipijnse pre sident zich niet verlaagd. Maandag gunde ze verslagge vers een kijkje in haar slaapkamer om zich tegen deze beschuldiging te verweren (foto). „Dit is mijn bed, daar kun je je onmogelijk onder ver stoppen", zei de president terwijl ze de sprei oplichtte. Het ledikant bleek lage zijpanelen te hebben, waar nie mand onder zou kunnen kruipen. Haar woede was op gewekt door columnist Luis Beltran, die haar in een krantenstukje brandmerkte als de eerste opperbevel hebber van de Filipijnen die bij een aanval onder haar bed kruipt. Aquino gaf toe dat ze bang was geweest toen ze wakker werd van de schoten van rebellerende troe pen die in augustus het presidentieel paleis aanvielen. Toen ze de legerleiding telefonisch niet kon bereiken, had ze een gebed uitgesproken. De weduwe van Barschel en zijn broer, op weg naar een persconferentie in Genève. CVan onze correspondent) BONN De familie van de zondag overleden ex-minister-president van de Westduitse deelstaat Schleswig- Holstein gaat ervan uit dat Uwe Bar schel is vermoord. De 43-jarige politi cus werd dood in de badkuip in een hotel in Genève gevonden. De politie in Genève noemde de berichten over moord of zelfmoord 'een fabel'. Barschels in Zwitserland wonende broer Eike reageerde op de constate ring van een j ournalist dat als het geen zelfmoord of natuurlijke dood was, al leen moord overblijft, met de woorden: „U hebt gelijk. Mijn broer was er al lang van overtuigd dat er een complot tegen hem was gesmeed. En nu hij dood is, moet alles onderzocht wor den". De politie in Genève stelt in een tus senrapport over de sectie dat er geen sporen van geweld zijn geconstateerd. Ook is Barschel niet verdronken. Er is geen overmatig gebruik van medicij nen of drugs vastgesteld. De doodsoor zaak is nog niet definitief vastgesteld. In het tussenrapport wordt het hoogstwaarschijnlijk geacht dat Bar schel aan de gevolgen van een hart aanval is overleden. De onderzoeks rechter wilde slechts kwijt dat de poli ticus een zwak hart had. Een afsluiten de conclusie wordt pas woensdag ver wacht, nadat de uitkomsten van een chemisch en toxicologisch onderzoek beschikbaar zijn. De familieleden van Barschel wantrouwen de uitkomst van het rapoort zo, dat ze een tweede sectie eisen die verricht moet worden in Westduitsland. In een interview met de Zwitserse te levisie verklaarden Barschels wedu we Freya, die van de Canarische Ei landen naar Zwitserland was geko men, en Barschels broer dat Uwe Bar schel zaterdagmiddag in telefoonge sprekken een buitengewoon opge wekte indruk maakte. Mevrouw Barschel vertelde dat de in formant met wie Barschel een gesprek had gevoerd op het vliegveld van Ge nève veel ontlastend materiaal had ge leverd. Het zou gaan om een vriend van een vriend van Reiner Pfeiffer. Pfeiffer, de vroegere persmedewerker van Barschel, beweert dat de ex-minis ter-president het brein was achter de hele lastercampagne tegen de SPD- politicus Engholm. De informant met wie Barschel in Genève een gesprek had, zei dat hij zich wilde wreken op Pfeiffer omdat deze hem had bedro gen. Hij zou volgens mevrouw Bar schel onder meer een foto hebben, waaruit de onschuld van haar overle den man zou blijken. De informant meldde zich eerst telefonisch bij de Barschels in Schleswig-Holstein en nam daarna contact op met Uwe Bar schel toen deze met zijn vrouw op Gran Canaria was aangekomen. Daar op besloot Barschel naar Genève te reizen, waar hij volgens zijn vrouw za terdagmiddag een eerste gesprek met hem voerde. Zij wist niet of een tweede gesprek, waarover Barschel berichtte, heeft plaatsgevonden. De Zwitserse politie is nog op zoek naar de informant. Kunstmaan De Sovjetrussische biologische kunstmaan met de „bal dadige" aap aan boord is maandag op de verkeerde plek geland. In plaats van in de steppen van Kazachstan kwam de satelliet 3000 km verder te recht in Jakoetië, een gebied in Oost- Siberië. In de eerste berichten werd niet uitgesloten dat de capsule is ge land in of dichtbij bevolkt gebied. Wan onze correspondent PARAMARIBO In de strijd tussen het Surinaamse leger en het jungle commando zijn zondag twee blanke huurlingen gesneuveld. Het stoffelijk overschot van een van de twee is over gebracht naar Paramaribo en werd getoond op de Surinaamse televisie. Ook werden beelden uitgezonden van de confrontatie van de gevangen geno men Brunswijk-strijder Adipie met de gesneuvelde huurling. De man zei de naam van de huurling niet te kennen, maar wel dat hij sinds enkele weken deel uitmaakte van het junglecom mando en Nederlandstalig was. „Hij is met de boot gekomen en heeft het laatste stuk gelopen", verklaarde de krijgsgevangene, die ook wist van een Franse huurling. De man zou deel genomen hebben aan de beschieting van de legerkolonne op weg naar Poki- gron en later hinderlagen met dyna miet gelegd hebben om de kolonne op de terugweg te treffen. De tweede gedode blanke huurling lig volgens de commandant van de mili taire politie, Lieuw Jen Tai, nog in het bos In totaal zouden acht andere le den van het junglecommando omge komen zijn. De confrontatie met het junglecommando vond plaats ten zuiden van Pokigron. Aan de kant van het Surinaamse leger zouden geen do den zijn gevallen. Bewoners van het dorp Pokigron had den al eerder verklaard dat zich blan ke huurlingen in het gezelschap van het junglecommando bevonden. Zij waren gesignaleerd bij de vergeldings actie die het junglecommando uit voerde op het dorp nadat de bewoners legerleider Bouterse vriendelijk had den ontvangen. Ontdekkingen van illega- 1 'le dumping van grote hoeveelheden gif en ander gevaarlijk industrieel afval beginnen aan te tonen dat we hier langzamerhand te maken heb ben met de grootste plaag uit de nog maar jonge milieugeschiedenis van Nederland. Sinds vorige week wordt in Zeeuwsch-Vlaanderen speurwerk ver richt naar de aanwezigheid van vele honderden vaten met verdachte in houd. Levert dat onderzoek inderdaad op wat nu wordt gevreesd, dan worden opnieuw enkele zwaar belastende hoofdstukken toegevoegd aan de ge heimzinnige, zwarte erfenis uit een bij zonder roekeloze periode. Bodemver vuiling is lang een onderbelicht pro bleem geweest. De effecten ervan wer den minder snel herkend dan die van lucht- en waterverontreiniging. Daar door hebben allerlei weinig scrupuleu ze lieden veel langer de kans gehad er ongestoord mee door te gaan. Niet minder gemakkelijk was het al die tijd voor de leiding van tal van respectabe le bedrijven om bij het opruimen van deze gevaarlijke rommel in zee te gaan met zoals nu blijkt dubieuze figu ren. En daarbij is veel te vaak verant woordelijkheid afgeschoven, de ande re kant op gekeken en gezwegen. Re sultaten van tientallen onderzoeken brengen de laatste jaren aan het licht dat de bodem in Nederland over een onvoorstelbaar grote oppervlakte schrikbarend is vervuild. De omvang van het probleem is nog niet bij bena dering vast te stellen. De schuldigen zijn nog veel moeilijker te achterhalen. Er is grote beroering en verontwaar diging over de gevaarlijke illegale afvalstortingen in de jaren '60. Die agi tatie is in ieder geval in de plaats geko men voor het ongeloof, waarmee aan vankelijk verhalen over dit soort prak tijken werden afgedaan. Maar het toe nemend besef dat er 'toen' zoveel ge beurde wat niet door de beugel kon, wil nog helemaal niet zeggen dat er vandaag de dag zoveel minder aan de hand is. Afval storten zonder vergun ning is nog steeds een 'bedrijfstak' waarin veel omgaat. Afgelopen week end nog heeft de Belgische douane in de haven van Antwerpen het verbran dingsschip Vulcanus II aan de ketting gelegd omdat het niet over de vereiste papieren beschikte voor "een lading van vermoedelijk giftig afval uit Frankrijk. Spanje had de Vulcanus II verboden om de rommel voor de kust daar te verbranden. De milieu-organi satie Greenpeace heeft het schip ge volgd in zijn bewegingen met de ken nelijke bedoeling op de Noordzee tot verbranding over te gaan. Deze zomer heeft de Belgische regering maatrege len genomen om illegale transporten van huishoudelijk- en bedrijfsafval uit Nederland een halt toe te roepen. Op deze lijn was al jaren een zeer omvang rijke dumping aan de gang zonder dat er noemenswaardig toezicht op werd uitgeoefend. De jongste berichten over ernstige bodemvergiftiging op veel plaatsen in Noord-Brabant kunnen aan het lijstje worden toegevoegd. Het eind van de ontdekkingen is echt-nog niet in zicht. Nederland zal een reke ning gepresenteerd krijgen, waarvan het zich nog maar moeilijk een voor stelling kan maken. Uiterst traag, maar inmiddels wel merkbaar begint in de samenle ving door te dringen dat storten van gevaarlijk afval op ongecontroleerde plaatsen funeste gevolgen kan hebben voor de leefomgeving van de toe komst. Mensen die in het verleden oog getuige geweest zijn van of direct be trokken bij dit soort van twijfelachtige dumpingen, komen met hun verhaal af en verlenen nuttige medewerking aan het onderzoek. Voor een deel dankzij groeiend milieubewustzijn. Voor een ander deel door het besef dat de lucht hartigheid, waarmee dit afval jaren lang maar overal werd neergesmeten, ons op termijn wel eens heel zwaar zou kunnen opbreken. Verscherpte con trole en nasporingen volgens het re cept van een milieu-organisatie als Greenpeace zorgen er in ieder geval voor dat verboden dumping van ge vaarlijk afval vaak eerder wordt ont dekt en soms zelfs verhinderd. Milieu delicten van dit slag lonen dus minder dan zo'n twintig jaar geleden. Maar uitgeroeid zijn ze nog op geen stukken na. Minister Nijpels (milieu) heeft zich er kort geleden nog over beklaagd dat politie en justitie niet in staat zijn vol doende aandacht te besteden aan deze vorm van criminaliteit. Hij heeft daar gelijk in. Het gaat om praktijken, die de samenleving ernstig bedreigen. Ne derland heeft - naar nu meer en meer duidelijk wordt - nog een benauwend grote erfenis van roekeloos gedrag op te ruimen. En ervoor te zorgen dat nieuwe illegale afValdumping geen kans meer krijgt. vdM (Advertentie) (Advertentie) Alleen bij VGZ kunt u elk jaar opnieuw de hoogte van uw eigen risico bepalen. Dus verwacht u het komend jaar weinig ziektekosten, dan kiest u nu bijvoorbeeld - uitgaand van 'n gezin, b.v. moeder 25 en vader 27 jaar en een kind - voor een eigen risico van f 2.100,-. U betaalt dan slechts f 141,45 per maand voor het hele gezin. Wilt u het volgend jaar een lager eigen risico dan is VGZ uniek. U kunt namelijk ongeacht uw leeftijd of gezondheids toestand elk jaar zelf uw eigen risico bepalenlMeer informatie over het flexi bele eigen risico van VGZ? BEL GRATIS van maandag t/m vrijdag van 08.00 's ochtends tot 20.00 uur 's avonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1