Conflict tussen Axelse bei aardeninstanties Commissie Oostburg wil niet bezuinigen op Stichting Madi Blijf van mijn lijf komt naar Terneuzen Provincie houdt bijdrage voor gezondheidscentrum nog vast Zwincommissie na bijna dertig jaar weer bijeen PZC/ provincie R Bii de Guchte in judofinale [Verkoop van [DGSM-vaartuig rans Naerebout |egen de wet... VREES VOOR CENTRALISATIE Vrouwen Gezinsdag in internaat voor schippersjeugd Vechten Reiniging Honden START-SUBSIDIE VAN WVC BINNEN Aglow Fellowship in Goes bijeen STATENCOMMISSIE: MEER INFORMATIE Niet ideaal OVER PROBLEMEN VERZANDING 'En 3 jaar geleden kozen we voor de allerzuinigste CV-ketel, 'n Radson!' 15 Radson. Op ons kunt u rekenen. MERDAG 10 OKTOBER 1987 MS bang oor daling terlingen LJsiNGEN De bedrijfsschool van de Koninklijke Maat- chai pij De Schelde in Vlissingen zal het aantal leerlingen de ;oninde jaren zien teruglopen. Dit bleek gisteren uit de toe- Ken die werden gehouden bij de diploma-uitreiking aan Hagde kandidaten van de bedrijfsschool. Een aantal tries- e fften overschaduwde volgens drs. C. Hartog, directielid an De Schelde, echter deze gebeurtenis van bijzondere bete- fenis letiaantal leerlingen in het lager be- onderwijs (lbo) loopt sterk te- hij. „Ook onze bedrijfsschool auwelijks het gewenste aantal Igen. Het effect van het einde van oortegolf na de zestiger jaren is [rkbaar. Een optimale bezetting ze opleiding is echter van groot ook vanwege de subsidie die arvoor krijgen". Een tweede wplek noemde hij de verkrap- van de afzetmarkt voor de llindustrie. Ten slotte zei hij het reuren dat tegenwoordig niet 11e geslaagden automatisch bij helde aan het werk konden, examens deden dit jaar 86 kan- n mee; 75 van hen behaalden ploma en 9 jongens slaagden al len voor het praktijkgedeelte. Een ^|der goed resultaat wanneer je feet c at het landelijk percentage ge en op 69 ligt. Hoofd van de be- ichool, J. Roelse, zei blij te zijn 11e geslaagden inmiddels een Ihebben. „Dit bewijst dat vak- hap nodig blijft, zowel in goede in lechte tijden. Dit dringt helaas K, llSSINGEN - De boot 'Frans N; ebout' heeft afscheid geno- Ben van Vlissingen. Het beton- Bngsvaartuig is deze week ver- Itjokken naar zijn nieuwe eige- [war: de firma Boon in Amster- |®m. Zij zal de 'Frans Naere bout' inzetten voor het bevoor- laden van booreilanden, het tel- jl|n van schepen en ander werk ril de off shore-sector. Het Direc- I toraat-Generaal Scheepvaart en [Maritieme Zaken (DGSM) heeft Bet de verkoop van dit schip of- Hcieel de wet overtreden. bestaat namelijk een Konink lijk Besluit, waarin gesteld wordt Bt er altijd een rijksvaartuig Bet de naam 'Frans Naerebout' Doet rondvaren. De heer W. ■Bruinzeel, hoofd sectie operaties f.van DGSM: „Er schijnt inder- 1 zo'n besluit te bestaan. Uit Kelk jaar het dateert is onbe- llfend, want een gedeelte van het 1 ffiarine-archief, waarin dat ver geld staat, is verbrand". ||e 'Frans Naerebout' wordt in Missingen vervangen door de Delfshaven' afkomstig uit Rot- Drdam. De overtreding van het Koninklijk Besluit is slechts tij- jgelijk, want er komt weer een Deuwe 'Frans Naerebout' aan. Bruinzeel van DGSM daarover: „vi e krijgen twee nieuwe vaartui- Dn van het type B3. Eerst komt IF boot de 'Vlissinger' van de Go- Hnchemse scheepswerf Damen [Shipyards afrollen en dan in de |'f!mer van 1988 de nieuwste Trans Naerebout'. Dat wordt J fan Frans de Vijfde". De vierde Kleeft zo'n dertig jaar dienst ge- j «aan bij DGSM en is nu voor een liRnrag van om en nabii de Kt 000 gulden de deur uitge- omdat het materiaal zoals Het laad- en losgerei teveel verou- IJerd was. Vlissingen hoeft de her- tffnering aan haar "moedig red- Ijervan schipbreukelingen en on- ■erschrokken loods" echter niet 11teen levend te houden met het fandbeeld met bovenvermelde Bscriptie 0p Bellamypark, maar f Trans Naerebout' over een f 'r °°k weer in actie op het wa-' Br zien. tot te weinig hoofden door, want de animo voor een baan in de metaalbe drijfstak neemt af. Ik denk dat we daarom naast het werven op de lts ook mavo-ers en meisjes moeten motive ren een opleiding op onze school te vol gen. Misschien is het ook een oplossing om de mogelijkheid te bieden deze vakopleiding in drie in plaats van in twee jaar te voltooien, zodat ook min der snelle leerlingen hun diploma kun nen halen", aldus schoolhoofd Roelse. Een kijkje in bejaardensoos 't Trefpunt in Axel. ILE - Door vijf achtereenvolgen- ndo-wedstrijden met de volle J (ippon) te winnen plaatste judo- Is van de Guchte (Kiai) zich voor pale van het distriktskampioen- i voor adspiranten. Jinst moest hij in de klasse tot 60 [ten aan zijn tegenstander. Hij r met een koka. benoot Edwin van Alphen bereik te klasse tot 71 kg eveneens een plaats. In de klasse tot 78 kg jerd de derde plaats gedeeld door Zeeuwen, Harold Vinckier van ^tens en Cor de Ridder van Shin t. In Tilburg bereikten Sjaak van llde en Barry de Wilde (beiden van J Vereniging Breskens) de finale Diet plaatselijke toernooi. Na zes "Innen partijen konden ze beiden pe finale niet naar hun hand zetten, ze Ben dus tweede. Ins karate-examens in Veenen- ■heeft een aantal Zeeuwen de eer- f-dan behaald. Het zijn: Jaap Mar- (Middelburg), Ronald Willems Üelburg), Jan Schulpzand (Oost- Burg), Rob Mol (Heinkenszand), de Lotto (Vlissingen), Karin "psolen (Vlissingen), Sjaak Fli- ^Ért (Schoondijke) en Herbie Kroc- ké (Schoondijke). Voordat de geslaagden hun diploma in ontvangst konden nemen en zich op het warm en koud buffet stortten, sloot de heer A. Buijs, directeur van de Streekschool Zeeland, zich bij het be toog van Roelse aan en was van me ning dat werving onder het vrouwelijk geslacht de meest effectieve oplossing is om de neerwaartse spiraal te door breken. „We moeten daar onderwijs technisch wel rekening mee houden. Zo zouden we dan mogelijkheden moe ten bieden om een eventuele achter stand in exacte vakken weg te' werken", zei Buijs. „We leven dan wel meer in de j aren j ach tig dan in de j aren tachtig, toch zullen we regelmatig stil moeten blijven staan bij de kwaliteit van het onderwijs en eventueel verbe teringen aanbrengen". TERNEUZEN - Het internaat voor schippersjeugd Koningin Juliana in Terneuzen houdt vandaag Izaterdag een gezinsdag in het gebouw aan de Rozenstraat. Het morgenprogramma, met het kampioenschap Koekslaan begint om tien uur. Na een velospel, een waterspel en een maaltijd vertrek ken de deelnemers naar sporthal 't Zwaantje voor een spelcircuit. AXEL - De Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Axel is boos over een brief, die door de Stichting Protes tant-Christelijke Bejaardenzorg heeft verspreid onder de bejaarden van Dienstencentrum 't Trefpunt. De protestants-christelijke stichting heeft de bezoekers van 't Trefpunt on langs aangeschreven met het verzoek om een financiële bijdrage te leveren voor de instandhouding van het dien stencentrum. Volgens het Gecoördi neerd Ouderenwerk (GOW) lopen de activiteiten in 't Trefpunt geen enkel gevaar. Projectleider H. Kips van het GOW kreeg de gewraakte brief per toeval on der ogen, toen ongeruste bejaarden hem opheldering vroegen over de stop zetting van de activiteiten in het dien stencentrum. „In de brief wordt gesug gereerd dat het GOW weggaat uit het centrum, omdat de huur zou zijn beëindigd", vertelt hij. „Maar wat er niet in staat vermeld, is dat wij een nieuw huurcontract hebben afgeslo ten, zodat alle activiteiten op de oude voet doorgaan." Dienstencentrum 't Trefpunt, dat ei gendom is van de Stichting Protes tants-Christelijke Bejaardenzorg (PCB), wordt sinds 1978 verhuurd aan het GOW. Het GOW huurt het gebouw voor het houden van bejaardenactivi teiten, maar is tevens verantwoorde lijk voor het algehele onderhoud van het centrum. Volgens de nieuwe huur overeenkomst, die ingaat op 1 septem ber 1988, hoeft het GOW alleen te beta len voor de uren, waarop het diensten centrum wordt gebruikt. De onder houdskosten komen in hun geheel te vervallen, waardoor het GOW binnen kort jaarlijks f 15.000,- gaat betalen. Op dit moment is men nog bijna het dubbele bedrag kwijt voor het gebruik van het gebouw. „Met de nieuwe huurafspraak is er een beter evenwicht ontstaan met de over eenkomsten, die al voor de andere dienstencentra golden. We hebben de PCB voor de keus gesteld om 't Tref punt aan ons te verkopen of te verhu ren onder aanvaardbare voorwaarden. Maar er is nooit sprake van geweest, dat het bejaardenwerk zou worden ge stopt. Het huidige aanbod van activi teiten blijft ongewijzigd bestaan."Mis- leiding Kips heeft vooral bezwaar tegen de suggestie in de brief, dat de bejaarden in de toekomst moeten gaan betalen voor de activiteiten. „Dat is pure mis leiding van de ouderen. Alles blijft gratis. Noch de ouderen noch de pro testants-christelijke kerken zullen opdraaien voor de kosten. De brief wekt de valse indruk, dat wij de be jaarden van 't Trefpunt in de kou la ten staan. Het schrijven is ondoor dacht en kan zo niet zijn bedoeld." De brief roept de bezoekers van 't Tref punt op om een financiële bijdrage te geven, opdat het bejaardenwerk in het dienstencentrum in stand kan worden gehouden. Gezien de exploitatiekos ten van het centrum zou een minimale bijdrage van 10 tot 15 gulden per gezin nodig zijn om het voortbestaan te ga- OOSTBURG - Drie fracties in de ge meenteraad van Oostburg willen de stichting Maatschappelijke Dienst verlening (Madi) ontzien bij de bezui nigingen voor 1988. Het CDA en de D en T-fractie willen de bezuiniging volledig ongedaan maken, terwijl de PvdA voorstellen deed om de korting gedeeltelijk ongedaan te maken. Dit bleek vrijdag tijdens de vergadering van de commissie financiën. Het college wil op de gemeentelijke bijdrage aan de Madi 25.000 gulden korten. Het CDA meende dat de Madi ontzien kon worden, wanneer er geen 10.000 gulden voor een tentoonstelling zou worden uitgetrokken. Verder wil len de christendemocraten op de mu ziekschool en het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming samen 15.000 gulden bezuinigen. De PvdA vindt dat de bezuiniging op de Streek Jeugd Centrale, de stichting Welzijn voor Ouderen en de Madi met ruim 20.000 gulden kan worden ver laagd. Samen met een bijdrage van de kring van werkgevers in de Kanaalzo ne wordt de bezuiniging op de Madi dan volledig ongedaan gemaakt. Dorpsbelangen en Toerisme is van me ning dat er, gezien de kortingen op het sociaal cultureel werk, geen plaats is voor zogenaamd nieuw beleid. De 18.000 gulden voor tentoonstellingen, gedifferentieerde tarieven voor de mu ziekschool en het ZIKV, en het ver strekken van een gratis bibliotheek abonnement aan 'echte minima', wil de D. en T. dan ook in mindering bren gen op de bezuiniging voor de Madi. Fractievoorzitter J. Wielakker van de PvdA ging niet akkoord met het colle gevoorstel voor verhoging van de rei nigingsheffing. Hij vindt dat de zo merwoningen voor het hoogste tarief moeten worden aangeslagen, d.w.z. voor 117,35 gulden (voor huishoudens van 4 of meer personen), terwijl het college deze in de laagste tariefgroep (van huishoudens met twee personen) plaatste en wel voor 38,35 gulden. Ge zien het feit dat de woningen geduren de een lange periode van het jaar door meerdere mensen wordt bewoond, aeht Wielakker de verhoging rechtvaardig. De meeropbrengst zou 48.000 gulden bedragen, had Wielakker berekend. Dit zou moeten worden besteed aan verbetering van het ophalen van het klein chemisch afval. Zowel van amb telijke zijde als door de VVD en het CDA werd Wielakker er op gewezen, dat zijn voorstelling van zaken betref fende de bewoning onjuist is. Ze steun den zijn voorstel dan ook niet, hoewel ze wel van mening waren dat er het één ander schort aan de wijze waarop in Oostburg chemisch afval wordt inge zameld. T. de Blok-van Herpen (D. en T.) keer de zich tegen het collegevoorstel om de hondenbelasting te verhogen. Met de verhoging voor de eerste hond (van 35 naar 45 gulden) kon zij vrede heb ben, maar de verhoging naar 100 gul den voor elke volgende hond ging haar te ver. Immers, zo stelde zij, een tweede auto wordt ook niet extra be last. CDA-fractievoorzitster L. Cuele- naere-Faes wilde een scheiding in de belasting aanbrengen tussen honden in de bebouwde kom en het buitenge bied. De overlast van honden buiten de kom is namelijk te verwaarlozen, zo meende zij. Haar voorstel maakte echter weinig kans. Waarnemend burgemeester J. Thomaes hield haar voor dat de hon denbelasting een algemene belasting is. Er zijn geen wettelijke mogelijkhe den om hier onderscheid in te maken. randeren. Donateurs kunnen zich op geven via een bijgevoegd intekenbil- jet, dat door vrijwilligers wordt opge haald. „De PCB probeert de bejaarden geld uit de zakken te kloppen", is de me ning van Kips over de oproep. Hij kan slechts gissen over de beweegredenen van de protestants-christelijke stich ting voor de verrassende actie. „Mis schien is de stichting bang dat de over eengekomen huurprijs niet voldoende is om de kosten van het dienstencen trum te dekken. Maar tijdens de on derhandelingen heeft men nooit ge steld, dat f15.000,- te weinig zou zijn." Een andere verklaring ligt volgens Kips meer voor de hand. Het GOW streeft ernaar om het bejaardenwerk te centraliseren, zodat de activiteiten voor bejaarden van alle kerkelijke ge zindten in één gebouw zullen plaats vinden. Dit plan zou op groot verzet stuiten van de protestants-christelijke bejaarden, die op dit moment in 't Trefpunt samenkomen. Kips: „Het is te gek om los te lopen, dat het bejaar denwerk in een kleine gemeenschap als Axel verspreid is over drie gebou wen. Dat zie je toch ook niet in andere plaatsen in Zeeland of Nederland? Ik heb heus wel begrip voor de onwil van de bejaarden, maar de overgang naar één dienstencentrum komt op zijn vroegst pas over een jaar of acht." MIDDELBURG - De realisering van het multi-functioneel gezondheids centrum in Goes -ook wel Magnolia project genoemd- mag niet een kwes tie worden van handjeklap tussen de Zeeuwse gedeputeerde voor volksge zondheid, W. Don (PvdA), het rijk en de zes betrokken instelling voor ge zondheidszorg. De Zeeuwse staten willen ook een vinger aan de pols hou den. Dat bleek gisterochtend tijdens een vergadering van de statencommissie voor bestuurszaken. De statencom missie wil wel alvast de gevraagde 500.000 gulden provinciegeld voor het gezondheidscentrum opzij leggen, maar het geld pas uitkeren als duide lijk is dat de eindversie van het plan de goedkeuring van de provinciale politi ci kan wegdragen. Dit voorbehoud kwam uit de koker van het CDA. Het CDA-statenlid G. J. A. M. Adan drong er op aan, commis sie-voorzitter ing. A. M. Dek nam het meteen over en CDA-gedeputeerde J. B. Ventevogel (financiën) stemde er gretig mee. Er werd ook mee tegemoet gekomen aan enkele bedenkingen van A. J. Dijkwel (D66) en C. Th. A. van Wa terschoot (PPR). Dijkwel vroeg zich bijvoorbeeld af of een provinciale bij drage niet meteen de verplichting meebrengt om te zijner tijd ook soort gelijke projecten elders in de provincie financieel te steunen. Het gezondheidscentrum, te realise ren vlakbij het NS-station, moet on derdak gaan bieden aan een centrale vestiging van Het Zeeuwse Kruis, een centrale vestiging van de Districtsge zondheidsdienst Zeeland (DGD), een regiokantoor van Het Zeeuws consul tatiebureau voor alcohol en drugs (ZCAD) een regiokantoor van het RIAGG (ambulante geestelijke ge zondheidszorg), een polikliniek van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland en een kantoor van de Zeeuwse stich ting voor revalidatie. Mogelijk wordt in het project ook het kersverse Pa tiëntenplatform Zeeland opgenomen. TERNEUZEN - Er komt naar alle waarschijnlijkheid toch een Blijf van mijn lijf-huis naar Zeeuwsch-Vlaan deren. Dit concludeert de Stichting 'Blijf Van Mijn Lijf Zeeuwsch-Vlaan deren' aan de hand van een onlangs toegekende subsidie van het ministe rie Van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur(WVC). WVC heeft aan de pas opgerichte stichting een bedrag van 7000 gulden toegekend. Hiermee is volgens de stichting in ieder geval het voortbestaan van de groep zelf gega randeerd en ook de komst van het op vanghuis voor mishandelde vrouwen zeker gesteld. „Wij zijn zeer blij met de subsidie", ver telt Astrid KLaassen, lid van de stich ting. „Met dit bedrag kan onze werk groep voorlopig toch aan de slag. Kijk, wij zijn in het voorjaar als voorlopige stichting begonnen en zijn nu pas defi nitief door de notaris als Stichting Blijf Van Mijn Lijf Zeeuwsch-VLaanderen ingeschreven." Blijf Van Mijn Lijf heeft twee maanden voor de zomervakantie de subsidie aangevraagd en kreeg deze week een positief antwoord. Met dit antwoord zijn de drie leden die de stichting op dit moment telt zeer tevreden. „Je kunt er toch met zekerheid van uitgaan, dat als een overheidsinstantie in deze tijd van bezuinigingen een bedrag van 7000 gulden uitkeert, dit zeker niet is bedoeld voor zomaar een leuk vrou wenclubje. Nee, we gaan er van uit dat hiermee een basis is gelegd voor de komst van een opvanghuis naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij wilden eerst met het geld een huis huren en op die manier al vast een paar maanden draaien. Maar dat kan niet." In de brief staat namelijk uitdrukke lijk dat de subsidie slechts van on dersteunende aard is en geen fiat voor de inrichting van een opvanghuis. Toch heeft de Stichting er alle vertrou wen in dat het niet lang meer kan du ren voor vrouwen in Zeeuwsch-Vlaan deren zelf kunnen worden opgevan gen. Tot nu toe moet men naar het op vangcentrum in Vlissingen. „En dat al leen, als je geluk hebt en je wordt voor tienen in elkaar geslagen, om het maar cru te zeggen", meent Astrid KLaas- In de ontspanningsruimte van 't Tref punt wordt volop gekaart en gebil- jard. Wanneer de mannen wordt ge vraagd of ze zich ongerust maken over het voortbestaan van het centrum, doen ze of hun neus bloedt. De dames in de keuken blijken heel wat scheuti ger in het verlenen van commentaar op de brief. „Heel veel mensen hebben al een bijdrage gegeven. We zuilen er voor vechten om 't Trefpunt te behou den. Desnoods zullen we twee keer een beroep op onze mensen doen om geld te geven.' Mevrouw T.C. Picavet-Koekkoek van de Stichting Protestants-Christelijke Bejaardenzorg wil niet veel kwijt over de inzamelingsactie onder de bejaar den. „Het is een doodgewone dona teursactie om de pot van onze stich ting te spekken." Ook Kips heeft opgevangen dat de be jaarden bereid zijn om diep in de bui del te tasten voor de redding van hun centrum. Hij heeft tevergeefs gepro beerd om de ouderen ervan te overtui gen, dat de activiteiten in het dien stencentrum echt geen gevaar lopen. „De bejaarden twijfelen aan alles. Ze willen niet geloven, dat het door hun stichting opgestelde stencil slechts halve waarheden bevat.' GOES - De afdeling Zeeland van de Woman's Aglow Fellowship houdt 14 oktober een samenkomst in hotel Ter minus in Goes. T. Kalma uit Bilthoven spreekt deze ochtend over 'Zegenend bidden'. De aanvang is 9.45 uur. sen. „Dan word je op de boot gezet en aan de andere kant in Vlissingen opge vangen. Maar anders heb je pech. Dan moet je maar zien waar je naar toe kunt." Een tijd lang was er sprake van parti culiere opvangadressen, maar die zij er volgens de stichting niet. De reden hiervoormeestal wordt een heel gezin dan opgeschrikt door de komst van de mishandelde vrouw. „Nee, ik wil best werken voor de stichting, maar je pri- véleven hoeft er toch niet onder te lij den", stelt KLaassen. Een andere opvangmogelijkheid is de politie. „Maar dat betekende vaak, dat je op het politiebureau in een cel werd opgesloten en zo van slachtoffer veran derde in misdadiger. En dat is natuur lijk ook verre van ideal. Astrid Klaassen Adjudant F. A. Rijnberg van de ge meentepolitie in Terneuzen geeft toe dat de politie inderdaad niet gelukkig is met de huidige opvangmogelijkhe den. „Nee, natuurlijk is het niet goed dat een vrouw 's avonds naar het poli tiebureau moet. Maar opsluiten in een cel, daar is absoluut geen sprake van. Als een vrouw naar ons toe komt, en dan praten we over heel urgente ge vallen die niet naar Vlissingen kun nen, kun je in een passantenverblijf overnachten. En die zijn met een hou ten deur en zeker niet op slot." Rijn berg meent wel dat het een noodop lossing is. Naar zijn mening kan de po litie niet die opvang geven die nodig is. „Maar wat wil je anders, de andere overheidsinstellingen werken 's nachts niet. Dus Volgens Rijnberg komen er circa vijf tien a twintig vrouwen in een jaar naar het politiebureau in Terneuzen, omdat zij mishandeld zijn. „Dat zijn vrouwen die helemaal geen raad meer weten. Ik denk dat de meesten toch proberen naar VLissingen te komen." Blijf van mijn lijf heeft aan de hand van cijfers van het afgelopen jaar vastgesteld dat in totaal honderd vrouwen en 35 kin deren hun toevlucht gezocht hebben in het Blijf Van Mijn Lijf - huis aan de overkant van de Westerschelde. „Dat zijn toch getallen waarmee duidelijk wordt hoe nodig en opvanghuis hier aan deze kant is." Als vestigingsplaats heeft de stichting Terneuzen op het oog. „Terneuzen ligt centraal. Bovendien heeft de gemeen te in het verleden positief op onze vra gen omtrent een opvanghuis gerea geerd. Wij willen als het zover is dan ook voor een startsubsidie bij het ge meentebestuur in Terneuzen aanklop pen. Maar wij hopen ook op ondersteu ning door de andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen." 'Blijf van mijn lijf Zeeuwsch Vlaande ren' wil de subsidie van WVC voorlopig benutten voor interne scholing. „Een trainingsweek is al gepland. Opvang van vrouwen die mishandeld zijn moet door goed opgeleide mensen gebeu ren. Het enige minpuntje is op dit mo ment dat wij maar met zo weinig zijn. Toch rekenen wij erop dat nog meer vrouwen zich opgeven om als vrijwil ligster te helpen. Wie daarvoor voelt kan het beste kontakt opnemen met de emancipatiewerkster in Axel. BRUGGE - Gouverneur O. Vanneste van de Belgische provincie West- Vlaanderen heeft een vergadering be legd van de internationale Zwincom missie op 4 november in Knokke. De commissie is sinds 1959 niet meer bij een geweest. Vanneste heeft de leden bijeengeroepen vanwege de proble men met de verzanding van het Zwin. Hierdoor dreigt de flora en fauna van het gebied, dat algemeen als waarde vol wordt erkend, drastisch van ka rakter te veranderen. De Belgische vertegenwoordiging in de Zwincommissie bestaat uit de gou verneur van West-Vlaanderen, een ver tegenwoordiger van het ministerie van openbare werken en een wetenschap per. De Nederlandse afvaardiging be staat uit de commissaris van de konin gin C. Boertien en hoofd ingenieur di recteur ir H. Engel van rijkswaterstaat in Zeeland. Voor de wetenschappelijke inbreng in de Nederlandse delegatie wordt prof dr P.J.M. van der Aart uit genodigd. Van der Aart is hoogleraar van de vakgroep botanische oncologie van de rijksuniversiteit in Utrecht. De Zwincommissie is in 1948 ingesteld om de stand van het natuurlijk milieu in het Zwingebied te onderzoeken. Verder kreeg de commissie de op dracht om te bekijken welke maatre gelen nodig zijn om het Zwin als waar devol natuurgebied te behouden. In 1950 deed de commissie voor het eerst van zich spreken, toen er afspraken werden gemaakt over de verwijdering van de dijk in de monding van de Zwin geul. Het waterschap Het Vrije van Sluis had de dijk in 1948 aangelegd, zeer tegen de zin van natuurverenigin- gen aan beide zijden van de grens. In '55 stelde de commissie nog een rap port op over het Zwin. Daarna werd het stil rond de commissie, die in 1959 voor het laatst bijeen kwam. De snelle verzanding, die met name de Belgi sche beheerder van het Zwin grote zor gen baart, heeft gouverneur Vanneste doen besluiten de commissie in ere te herstellen. Advertentie Kapstok voor de provinciale bijdrage van een half miljoen gulden is een ge zamenlijk door al deze instellingen te realiseren GVO-centrum ('bevorderen gezond gedrag') in het Magnoliage bouw. De provinciale bijdrage moet de laatste (financiële) beletselen wegne men. Directeur Bakker van de DGD, als inspreker op de publieke tribune aanwezig, waarschuwde dat gedepu teerde Don wel eens in de problemen kan komen bij zijn onderhandelingen met de minister, nu de statencommis sie zich enigszins terughoudend heeft opgesteld. Maar gedeputeerde Vente vogel en commissie-voorzitter Dek wuifden die vrees weg. „De onderhan delingen kunnen doorgaan". 'Toen we in 1983 dit pand kochten zat er geen CV in. Samen met de installateur kozen we voor Radson. Kompleet. CV-ketel, boiler en radiatoren. En wat hij zei is waar! Het is altijd overall lekker warm en de energie rekeningen vallen reuze mee!" Radson verlegt de norm. Telkens weer. Zo als met de ER Electronic. Zonder waakvlam. Zuiniger dan zuinig. Radson kent nog meer geldbesparende variaties. Met ketels, boilers en talloze kombi-ketels. Vul de bon in. Naam: Straat: Postkode: Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels en boilers. PZC-04 Plaats: Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. RADSON Bellen kan ook (04760) 88580. spaattueHtnje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 47