CLIFF RICHARD et nieuwe band voor egeleiding in De Doelen eerste Goese Pop Party REGISSEUR DE PAEMA: ik heb de gangsters zwart getekend f i Ims loy Orbison begint emee in otterdam 1( I TAI EN TIME BANDITS LOKKERS kwaliteit Ef DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 (Door Hans VerbeekI 17 en klein Hl schonk d het levenslic en kleine dertig jaar geleden de Engelse muziekwereld nslicht aan een nieuw idool. In 1958 verscheen 'Move it', de eerste single van Harry Webb, die onder de naam Cliff Richard vooral wat betreft muziek en uiterlijk in het voetspoor trad van zijn grote voorbeeld Elvis Presley. Maar reeds binnen enkele ja ren wist hij zich muzikaal te profile ren. Dat resulteerde in een vrijwel on afzienbare reeks langspelers en hitno- teringen en al even onafzienbare schare f Onlangs hield Cliff zijn jongste lang- speler ten doop. Het verscheen vanAl- XVways guaranteed' gaat gepaard met een wereldtoernee, waarbij ook Neder land wordt aangedaan. De fans van Cliff Richard kunnen maandag 12 en dinsdag 13 oktober hun hart ophalen tijdens diens optre dens in de Rotterdamse Doelen. Met name in de eerste helft van de jaren zestig was Richard het popidool bij uitstek en wedijverde met Elvis Pres ley om de gunst van miljoenen tieners over de hele wereld. Samen met zijn beleidende groep 'The Drifters' later omgedoopt in 'The Shadows'.maak te Cliff hit na hit, waaronder 'Summer Hollyday', 'The Young Ones' en 'Li ving Doll'. Dat laatste nummer zou Cliff bijna twintig jaar later nog eens over doen, zij het in de vorm van persi flage samen met de acteurs uit televi sie-serie 'The Young Ones'. In de tweede helft van de jaren zestig verflauwde de belangstelling voor Cliff Richard enigszins. De opkomst van de beat, The Beatles en de The Rolling Stones als voornaamste expo- nenenten, en hetzij dat de jeugd de muziek van Richard daardoor te 'lief en 'te gladjes' vond, waren daar debet aan. Ook zijn publiekelijke aankondiging Cliff Richard christen te zijn geworden deed de be langstelling van een deel van zijn fans afnemen. In 1976 echter deed Cliff Ri chard opnieuw van zich spreken met de lp 'I'm nearly famous'. Dat album, en met name het nummer 'Devil wo man', bracht Cliff eindelijk een top tienhit in Amerika. Gesterkt door dit succes ging Cliff Ri chard aan de slag met een nieuwe band, 'Thunder', en produceerde in het daarop volgende jaren een aantal langspelers die interessante muzikale ontwikkelingen te zien gaven en die de Britse zanger een toenemende popu- lairiteit bezorgden. Sinds 1979 werkt Cliff Richard samen met de Australische muzikant/tekst schrijver Alan Tarney. Op 'Always Guaranteed' staan negen nummers van diens hand. Tarney nam boven dien alle instrumenten voor zijn reke ning. Uiteraard is dat tijdens een live- opreden niet goed te realiseren. Cliff verschijnt in Rotterdam dan ook met een geheel nieuwe begeleidingsband. —nr*?r- rerj II SE De I merikaanse zanger-gitarist Rol Orbison (51) begint maan dag november aan een toernee yf® rijf concerten in Nederland en België, met een optreden in de Ahoy-hal in Rotterdam. De an dere concerten zijn op 5 novem ber Antwerpen, 6 november in Slag! ren, 7 november Hasselt, en 8 ovember Den Bosch. Roy Orbison vestigde zijn naam als zanger in de zestiger jaren met hits als 'Only the lonely', 'It's over' 'Pretty Woman', 'Crying' en 'Lana'. Inmiddels heeft hij ruim 50 miljoen singels en elpees verkc cht. Over enkele maanden komt een plaat met nieuw werk op de markt, waaraan Bono Vox (U2), Jeff Lynne (ELO), Steve Jo nes (ex-Sex Pistols) en Elvis Costello met compisities hebben bijgedragen. Dit jaar verscheen ook een dubbel-elpee 'In Dreams' met oude hits van hem. .Allan Taylor De Tilburgse new wave formatie MAM geeft morgen (vrijdag) een con cert in het jongerencentrum De Piek in Vlissingen. Het optreden begint om 22.00 uur. De groep bestaat uit Tom America (bas en zang), Pieter Bon (zang), Ben Boogaard (gitaar), die in de plaats is gekomen van Antoine Kroes en John Nuyten (gitaar). De groep was twee keer eerder te zien in Vlissingen en heeft inmiddels haar derde elpee Ontwik opgenomen, waarvan de sin gel "Er is zoveel verdriet" al is versche nen. De Engelse zanger Allan Taylor treedt zondag vanaf 16.00 uur op in het Vlissingse Vestzaktheater. Zijn eerste elpee 'Sometimes' verscheen in 1971. In totaal heeft hij negen elpees op zijn naam staan. In het Oxford book of tra ditional verse wordt hij genoemd als een van de schrijvers die de folktradi- tie hebben bevorderd. De formatie Coldshot brengt mor gen (vrijdag) stevige bluesrock in Bar American in Middelburg. Het optre den begint om 21.30 uur. De groep be staat uit Andre van Waele (zang en gi taar), Jon Houtekamer (gitaar en zang), Rino Jansen (bas en zang) en Paul Goedegebuure. Het Middelburgse jongerencentrum Midgard heeft morgen (vrijdag) twee voorstellingen te bieden. Vanaf 22.00 uur treedt de reggaeband Misty Base ment uit Goes op en vanaf 24.00 uur Toy Factory, een wave-punk band uit Leiden. I (Door Selma Osman) EU uitnodiging voor een feestje met een toegangsprijs. Een par ty me drank, eten en live-muziek. Dat feestje heet Pop Party. Promi nente gasten zijn de dames van Mai Tai et de Time Bandits. Zij nemen de concerten voor hun rekening. De humoristische Belg Geert Hoste praatlhet geheel aan elkaar. Dat Geert Hoste een komiek is, blijkt zelfs aan zijn telefoonbeantwoorder. Umal drie keer raden, nee...nee...bij na, voordat ik wist zat ik tegen een antwoordapparaat te praten", ver telt Peter de Jonge, organisator van Pop I»arty. De première is 14 novem ber de Goese veilinghallen. Hij nBR hiermee zijn debuut als festi val-organisator. Het is voor hem geen echte sprong in het diepe. Vroe ger wierp hij zich al op als de regel neefwanneer er een feestje georgani- seerdbnoest worden. De voormalige HEAO-student wil met Pop Party de sleur yan het uitgaansleven in Goes doorbreken. „Er heerst hier de men taliteit van elke week naar gle zelfde disco of kroeg gaan, zuipen en verder wordt er eigenlijk helemaal niet ge zocht naar iets nieuws. Ze zijn te makkelijk. Nieuwe dingen krijgen dikwijls niet zoveel aandacht. Caba ret bijvoorbeeld heeft volgens mij hier niet zoveel kans", aldus De Jon ge. De 25-jarige inwoner van Lewedorp komt met een gedurfd plan. Een con certmet niet één maar twee groepen. Geenjamateurs, topformaties voor Nederlandse begrippen. Risicoloos is zijn onderneming dan ook niet. De Jonge maakt zich daar op het eerste Mai Tai gezicht nog geen zorgen over: „Het mes snijdt aan twee kanten, nodig je één dure groep uit dan zit je ook met zo'n risico. Met twee groepen is er na tuurlijk een groter bedrag mee ge moeid, maar je bereikt ook een groter publiek. Op de toegangsprijs hoeft dat weinig uit te maken.". Tweedui zend bezoekers zijn nodig om uit de kosten te komen. Wat gebeurt er met De Jonge als het publiek het laat af weten? Hij denkt even na en beseft dat hij dan een soort kluizenaarsbe staan moet gaan leiden. De Jonge: „Het risico is helemaal voor mijn re kening. Nou moet je natuurlijk niet denken dat ik dat geld thuis heb lig gen. Komen er niet genoeg mensen, dan kan ik vakantie voorlopig wel vergeten en moet ik in het weekend thuis voor de buis blijven hangen". De Jonge hoopt met zijn idee door te breken in Goes en omstreken. De opzet van dit evenement is niet eenmalig. Als het aanslaat hoopt hij om de twee of drie maanden een Pop Party te houden. Kwaliteit is daar bij een absolute voorwaarde. De or ganisator staat hiervoor garant. „Ik ben zelf eerst naar de concerten gaan kijken. Je hoort vaak genoeg dat een band in Toppop aardig over komt maar er live niets van terecht brengt. Maar in dit geval kan ik ver zekeren dat beide groepen een uit stekende show brengen", vertelt De Jonge. Hij verwacht dat zijn keus een schot in de roos is. De Time Bandits zijn de ze week uitgekomen met de nieuwe single Wild Fire. Hun nieuwe elpee komt 26 oktober uit en gaat heten Can't Wait for Another World. Ook Mai Tai bekend van de hits Body and Soul, History en Female Intuition, staat op dit moment 'in the picture'. De groept werkt aan de videoclip voor haar laatste single. De Time Bandits boekten eerdere successen met Endless Road en Specialized In You. Dat de Time Bandits zich de eerste de beste vinden, blijkt uit hun ver langlijstje. De heren muzikanten wensen verwarmde kleedkamers en minstens een paar flessen whiskey en wat andere drank na het concert. De Jonge: „Dat hebben ze natuurlijk af gekeken van de Rolling Stones". Be grijpelijk stellen ze ook hoge eisen aan de geluidsapparatuur. Heeft De Jonge al ideeën voor de gas ten van een volgende Pop Party? „Steeds iets nieuws brengen", lacht de organisator in spé. Hij wil zelfs geen tipje van de sluier oplichten. „Ik zit boordevol ideeën, maar ik heb al gemerkt dat het niet verstandig is ze te vroeg te spuien. Voordat je het weet zijn ze al gejat". (Door Pieter van Lier op) Ik ben nu eenmaal Woody Allen f niet," beweert Brian de Palma. die zichzelf trouw blijft met films vol moord en doodslag. Toch kan niemand ontkennen dat ook De Pal- ma beschikt over een bijzonder ge voel voor humor en een geheel eigen stijl van filmen. Zijn grote gangster film The Untouchables heeft mo menten van bloedstollende hard heid. Vaker echter overheerst welda dige ironie en onderhoudende actie in dit spektakel dat een schitterende rol te zien geeft van Robert de Niro als Al Capone. Het moet raar lopen als The Untouchables niet een van de grote hitfilms wordt van het zojuist begonnen bioscoopseizoen. The Untouchables speelt in het dooi Al Capone gedomineerde Chicago van 1931, de tijd van de 'droogleg ging'. Omdat het gangsterdom in het algemeen en de brutaliteit van Capo- ne's dranksmokkelaars in het bijzon der, al te bar begint te worden, gooit het Ministerie van Financiën er een specialist tegenaan: Eliot Ness die met een speciaal team van onkreuk bare politiemensen (onder hen Sean Connery) de georganiseerde misdaad te lijf zal gaan. Maar Al Capone vecht gemeen terug. Voor het script van The Untoucha bles werkte De Palma (Obsessions, Carrie, Dressed To Kill, Blow Out, Body Double, Scarface, Wise Guys) samen met Pulitzerprijs-winnaar Da vid Mamet, een man met een hele trits succesrijke toneelstukken op zijn naam, plus de filmscripts van The Verdict en The Postman Always Rings Twice. In Venetië ging overi gens ook Mamets filmregie-debuut House Of Games in première en werd uitstekend ontvangen. Hoe hebben De Palma en Mamet samengewerkt? Brian de Palma: „Toen ik gevraagd werd voor deze regie, was er al een script. Dat zijn we toen gaan bespre ken met David Mamet en de producer erbijMaar ik was er niet erg tevreden over. Er waren dingen die me bijzon der bevielen naast dingen die me to taal niet aanstonden. Ik zag graag dat uiteengezet zou worden hoe die speciale politie-eenheid, "the untou chables", 'tot stand kwam. Wie die mannen waren en wat hun achter gronden waren. En ik wilde er meer scène's met Al Capone in hebben. Toen zijn er nog een paar scriptver sies achteraan gekomen, besproken, herschreven. Totdat er iets op tafel lag wat we allemaal aantrekkelijk vonden. Wat mij aan dit script, aan dit hele project beviel dat was de pe riode, de karakters, de dialogen, het mythische aspect: de slechte gang sters tegen de goede federale agen ten." - Het is vooral dat laatste punt waar mee The Untouchables afwijkt van de grote gangsterfilms van de laatste 'tien jaar. The Godfather, Once Upon A Time America en uw eigen Scarfa ce, die hebben zich vooral uitgeput in het laten zien van "menselijke" ge zichten van de gangsters, genuan ceerde psychologische portretten. Maar met The Untouchables keren we terug naar de aloude zwart wit-te- kening. „Ik heb de gangsters zwart getekend omdat gangsters tenslotte ook echt slecht zijn. Ik had geen zin om nóg eens te accentueren dat ze ook nog een familie kunnen hebben. De Capo ne die ik in The Untouchables opvoer is er een zoals hij in films nog maar zelden aandacht gekregen heeft; een Capone die zich beweegt in de socie ty, een vent die populair was, die in terviews geeft aan de pers, opera voorstellingen bijwoont, sappige filo sofische anecdotes vertelt. Dit is een tamelijk accuraat beeld van Capone zoals hij in het Chicago van 1931 voortdurend in de openbaarheid kwam. We hebben veel research ge daan, maar het is moeilijk om wérkelijk accuraat te zijn omdat Ca pone mythologie is geworden. - Iedereen die een beetje de filmge schiedenis kent zal tijdens het kijken naar The Untouchables verrast wor den door de plotseling opduikende, onwaarschijnlijke gelijkenis van een Brian De Palma overlegt met Robert De Niro een scene tijdens de verfilming van 'The Untouchables'. 'shoot out' in een spoorwegstation met de fameuze trappenscène uit Ei- sensteins Potemkin. De scène is een wonder van precisie door opbouw, ti ming, montage. Er moet haast wel ge werkt zijn met een vooruit nauwkeu rig via 'story boards' gemaakt scène- ontwerp. Maar waarom eigenlijk wil De Palma daar Eisenstein citeren? Brian de Palma: „De grap is dat ik story boards had voor vrijwel alle scè ne's in de film, maar nou juist niet van die 'shoot out'. Er waren voor de cli max van de film scène's ontworpen niet in de stationshal, maar op de per rons en in rijdende treinen, modellen dus die gangbaar waren in de beginja ren dertig. Maar dat dreigde allemaal veel te duur te worden en dus zijn die scène's geschrapt. Maar ik had wel voor de ontwikkeling van het drama toch een 'shoot out' nodig. En ik had die lokatie en daar waren die trappen. Toen realiseerde ik me ineens dat de beste manier om die scène te maken was via het citeren van Potemkin. En dan had ik ook geen 'story board' meer nodig, want niet alleen heb ik dit type actie-beelden al erg vaak ge maakt, het ontwerp van die fameuze Eisenstein-scène kan ik óók shot voor shot navertellen zelfs als je me er mid- den in de nacht voor wakker zou ma ken. En het is niet wezenlijk belang rijk dat het bij Potemkin vandaan komt, het was gewoon de meest effec tieve manier om zo die scène te doen. Het is een klassiek geworden situatie, waarop een klassieke manier van ens ceneren past. En het dient het drama. Eisenstein brengt verschillende ele menten bij elkaar: de onschuld tus sen de revolutie en de repressie in en al die mythologische en sociologische noties. Bij mij werkt het ietsje sim- plistischer, maar even goed gaat het hier om het geweld en de onschuld en de zorg om de onschuldige slachtof fers die kunnen vallen. Zoals in de al lereerste scène van de film het drama start vanuit het incident met een on schuldig klein meisje dat toevallig die tas in haar handen heeft met daar in een bom die ontploft. Een sterk beeld kan keer op keer zijn nut op nieuw bewijzen. - U staat bekend als een cineast met een uiterst gedetailleerde kennis van de filmgeschiedenis. Uw voorliefde om uit klassieke films, met name die van Hitchcock te citeren, is bijna le gendarisch geworden. Heeft u wel eens het gevoel dat precieze kennis van hoe al die klassieke regisseurs hun scène's gemaakt hebben verlam mend werkt op uw eigen creativiteit? Nee, ik heb geen last van verlammin gen, voor zo ver ik weet. Al die journa listen die in verband met mijn films telkens weer over Hitchcock begin nen, zijn slecht op de hoogte en de monstreren vaker onnozelheid dan begrip voor wat ik gedaan heb. Hun vergelijkingen slaan meestal nergens op. Ik weet dat beter dan wie ook, want ik heb die films tenslotte ge maakt en ik ken inderdaad mijn klas sieken, zeker ook Hitchcock die ik erg bewonder en soms ook gebruik. Maar als ik lees dat kritici verbanden leg gen tussen de badkuip in Carrie en de douche-scène in Psycho, dan raakt dat echt kant noch wal. Waar hebben ze het dan over? Natuurlijk bestaan er tal van overeenkomsten tussen tal loze films. Soms is dat toevallig en soms wordt er bewust geciteerd en om hele goede en legitieme redenen. Waarom niet?" - Als uAl Pacino in Scarface laat spe len en vervolgens Robert de Niro in The Untouchables, beiden acteerden eerder gangsters in The Godfather, is er dan sprake van een bewuste in spanning om tot andere resultaten te komen dan wat ze te zien gaven in de film van Coppola? „Nee, zo werkt het niet. De rollen wa ren tenslotte al compleet anders ont worpen en daarom werden ze door Pacino en De Niro geaccepteerd, juist omdat die twee het vreselijk vinden om hetzelfde nummer twee keer ten beste te geven. Het is zowel hun als mijn benadering om vanaf het mo ment dat je overeenkomt samen te werken, het verleden van die acteurs compleet te vergeten. Je gaat dan uit van wat uniek moet worden, nieuw moet worden èn op zijn plaats is. Juist niét van wat al eerder gedaan is. Dat komt zelfs niet ter sprake. - Brian de Palma is een specialist in misdaadfilms. Na te zijn gestart met psycho-thrillers, schijnt hij zich de laatste jaren vooral te concentreren op gangsterdom. Maar de toonsoort varieert enorm tussen de harde so ciologische benadering in Scarface, de kluchtigheid van Wise Guys of de puur avontuurlijke aanpak in The Untouchables. De sfeer van zo'n film, de indruk die gegeven wordt via ook de decors, de lokaties, hoe bepaalt een regisseur dat in zijn overleg met b.v. cameraman, decorbouwer etc? „Als het gaat om een periode-film als The Untouchables valt er eigenlijk steeds minder te bepalen vanuit wat wenselijk zou zijn. Theoretici zouden wellicht heel diepzinnige verhande lingen kunnen afsteken over de over maat aan verticale camera-bewegin gen in de stads-opnamen van The Un touchables. De platvloerse waarheid was evenwel datje nergens in het cen trum van Chicago een horizontale ca merabeweging meer kunt maken zonder dat het duidelijk wordt datje niet naar 1931 zit te kijken. Dus als we een flatgebouw of wolkenkrabber hadden gevonden die klopte met het tijdsbeeld dat we zochten, waren we al dolblij en kon je met de camera al leen omhoog en omlaag. Voor zover er dus nog iets te kiezen overbleef - bij de interieurs konden we uiteraard wat meer kanten uit -, wilde ik een ar chitectuur die zich liet associëren met Hitiers Derde Rijk. Daarin wilde ik Capone en zijn vrienden geplaatst zien. Dat is wat in mijn visie bij hem paste. En ik heb op de set decorator en mijn cameraman laten weten dat The Untouchables een overwegend groene indruk moest maken....Waar om groen? Because that's the color of money!" Andy Garcia, Sean Connery, „The Untouchables". Kevin Coster en Charles Martin Smith gaan corruptie en illegale drankhandel te lijfin

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9