weekenddiensten PZC/ streek ANTWERPEN BRUGGE GENT KNOKKE STUDIEDAG IN AARDENBURG Alle macht ♦Tg# Stuifzand Af smoringen Benelux Huisartsen: Apotheken Dierenartsen: Tandartsen: Wijkverpleegkundigen: Theater Concerten Theater Concerten Varia Theater Films Opera Films Opera Films Concerten Theater Varia VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 Verzanding blijft Zwin teisteren In het Van Beghenhuis in Aardenburg wordt saterdag een studiedag ge wijd aan de natuurgebieden en waardevolle landschappen in het grensge bied van Zeeland en Vlaanderen. De aandacht richt zich daarbij vooral op de Zwinstreek. De organisatoren van de studiedag, de Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) en de Bond Beter Leefmilieu (BBL) Brugge-Oostkust, zijn van mening, dat 'het gebied van Brugge tot Groede en van Knokke tot Aardenburg één ontstaansgeschiedenis kent en als één landschappelijke eenheid beschouwd en beschermd moet worden". Op de studiedag zal G. van Vooren van de heemkundige kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen de geschiedenis van de streek belichten. J. Verbo- ven van het Onderzoekscentrum voor Landschapsecologie en Milieuplan ning in Gent zal ingaan op de natuurlijke en landschappelijke waarde van de Zwinstreek. D. Vogelaers van de BB geeft een inleiding over de toe komst van de streek. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes en H. Abts, mede werkervan de Benelux Economische Unie, beschouwen de mogelijkheden voor grensoverschrijdende samenwerking op het gebied van natuurbe scherming. De Belgische minister van onderwijs, D. Koens, spreekt het slotwoord uit. De organisatoren hopen dat de studiedag ertoe leidt dat lokale en provin ciale bestuurders werk gaan maken van een grensoverschrijdend natuur beheer. Afspraken die in Benelux-verb and zijn gemaakt in 1975 bieden daartoe goede mogelijkheden, zo stellen het ZMF en de BBL. De mededeling dat het Zwin ver zandt is geen nieuws dat veel ge schokte reacties teweeg zal brengen. Immers, de geschiedenisboekjes van de lagere school maakten er al mel ding van: de Vlaamse stad Brugge verloor aan het einde van de midde leeuwen zijn handelspositie door de verzanding van het Zwin. De verzan ding bereikt nu echter een stadium, waarin het natuurlijk milieu, dat al gemeen als waardevol wordt aange merkt, drastisch van karakter gaat veranderen. De beheerder van het Belgische deel heeft inmiddels de noodklok geluid. In de middeleeuwen leidde het tot een economische cata strofe, in de 20e eeuw zijn de biologi sche waarden het slachtoffer. De ver zanding moet hoe dan ook gestopt worden, aldus de Belgische beheer der. De stichting Het Zeeuws Land schap, die verantwoordelijk is voor het Nederlandse deel, en de Zeeuwse Milieufederatie zijn nog allerminst overtuigd van die noodzaak. Het Zwin is ontstaan tijdens een aan tal eeuwen van hevige stormvloeden. Deze periode die in de geologie de Duinkerke Il-transgressie wordt ge noemd, duurde van ongeveer 250 tot 800 jaar na Christus. Het Zwin wordt in de tiende eeuw van belang voor de ont wikkeling van Brugge. De groei van de bevolking en van de economie maakt van Brugge meer en meer een handels centrum. De toegang via het Zwin naar zee stimuleert deze ontwikkeling en tussen de lleen 15e eeuw is Brugge, samen met Gent, dé stapelplaats van Noord- en West-Europa. Vanaf de 12e eeuw wordt de haven van Brugge steeds moeilijker bereikbaar. Evenals enkele andere zeehavens aan de Vlaamse kust (leper aan de IJzer en Sint Omaars aan de Aa) krijgt ook Brugge te maken met verzanding. De Bruggenaren proberen, zonder succes, om hun Zwin begaanbaar te houden door verbeteringen aan de havendok- ken, aanlegkaden en waterlopen. Ver volgens werden in een snel tempo nieuwe voorhavens aangelegd. In 1180 was Damme de eerste. In de archieven is in 1223 voor het eerst sprake van Monnikerede (iets ten noorden van Damme) en Hoeke. Mude (nu Sint-An na ter Muiden) krijgt in 1241 stads rechten. Enkele tientallen jaren later wordt Sluis de laatste voorhaven van Brugge. De verzanding zet echter onvoorstoor- baar door. En vanaf de 14e eeuw begint zich het verval van de Vlaamse han- délshavens af te tekenen. In hun boek 'De Vlaamse kustvlakte' geven H. Rot tier en H. Arnoldus aan hoe snel dit proces in Sluis verliep. „In 1457 kon den nog zo'n honderd schepen de ha ven bereiken. Vijftig jaar later kon men bij eb met het water tot aan de knieën door de haven waden". Uit alle macht is geprobeerd het dichtslibben van het Zwin tegen te gaan. Zo werd er kort na 1500 begonnen met het graven van een kanaal van Sluis naar de Wes- terschelde, het Nieuw Ghedelf. Dit ka naal moest een snellere stroming in het Zwin tot stand brengen, waardoor de rivier weer uitgeschuurd zou wor den. Twintig jaar later is het Nieuw Ghedelf klaar. Het beoogde doel is echter nooit bereikt. Het Grote Gat bij Oostburg is al wat rest van dit project. Volgens Rottier en Arnoldus is de ver zanding in het einde van de midde leeuwen voor een belangrijk deel te wijten aan de bedijkingen langs het Zwin. Bovendien dient Antwerpen zich aan als een belangrijke concur rent, doordat de Westerschelde steeds beter bevaarbaar wordt. Daarnaast verandert het karakter van de interna tionale handel, waardoor de rol van stapelmarkten, steeds minder belang rijk wordt. Het gevolg is dat de Brugse voorhavens leeglopen en zich in niets meer onderscheiden van dorpen in de omgeving. Het Zwin heeft na de middeleeuwen geen economische functie meer. Het stroomgebied wordt in de eeuwen die volgen steeds kleiner. In de 80-jarige oorlog worden langs beide oevers ver sterkingen gebouwd door de strijden de partijen, de Spanjaarden en de op standige Nederlanders (de laatsten bouwden Cadsandria, het huidige Re- tranchement). Daarna wordt het in polderen op grote schaal aangepakt. Met de aanleg van de Willem-Leopold Polder in 1827 is de inpoldering van de Zwinstreek voltooid. Van de oude ri vier is nu niet meer over dan 150 hecta re in de monding. In 1924 kopen de broers Raymond en Maurice Lippens het gebied. Ze geven het in beheer van de Compagnie Het Zoute met de bedoeling het als na tuurgebied te bewaren. In 1952 wordt de Zwinmonding als natuurreservaat ingericht. Sinds die tijd heeft het ge bied een zeer belangrijke biologische waarde gekregen, schrijft conserva tor G. Burggraeve in het boek 'Het Zwin, leven tussen land en zee'. Burg graeve heeft de teksten geschreven voor dit boek, waarin de foto's van M. Decleer centraal staan. „De uitzon derlijke ornithologische rijkdom gaf het reservaat een Europese ver maardheid. De typische plantenrijk- dom maakt dat het Zwin op het ge bied van de flora als uiterst waarde vol erkend wordt. Tot op heden wer den in de kreken, geulen en vijvers van het reservaat een dertigtal soor ten zeevissen gedetermineerd. Ook de insektenrijkdom is zonder meer merkwaardig. In ons land zijn er wel licht weinig gebieden waar nog zo veel kleine zoogdieren voorkomen. Haas en konijn zijn er bijzonder alge meen. Ook hun natuurlijke vijanden zoals de bunzing, de hermelijn en de wezel zijn er alledaagse gasten, mede doordat ze er van een integrale be scherming genieten. Bovendien zor gen ze er voor een degelijk natuurlijk evenwicht". Deze grote natuurlijke rijkdom wordt nu ernstig bedreigd. En weer is de ver zanding het grote probleem. Burg graeve, hij is inmiddels 16 jaar conser vator van het natuurreservaat, is er van overtuigd, dat een aantal grote kustprojecten aan de Belgische en Zeeuwse kust de natuurlijke verzan ding enorm hebben versneld. „In al die jaren was er een mooi slikgebied ont staan in het Zwin. Door kunstmatige ingrepen is er echter een geweldige zandbank ontstaan voor het Zwin. Door de aanleg van een nieuwe haven muur in Zeebrugge van 2,5 kilometer lengte en het afdammen van de Oos- terschelde zijn er nieuwe stromingen ontstaan langs de kust. Daardoor komt het zand dat op het strand van Knokke is gespoten - want Knokke heeft, evenals Cadzand, te maken met afkalving - voor de monding van het Zwin te liggen. Daar ligt inmiddels een zandbank van wel twee meter. Welnu, dat zand spoelt op de zeer voedselrijke slikgebieden. Het is duidelijk dat dat de natuur-historische waarden com pleet kan doen veranderen". De Zwin conservator is bang dat het gebied ver andert in een strandmilieu, waarin meeuwen de boventoon voeren en de vegetatie weinig gevarieerd is. Het is duidelijk: Burggraéve wil maatregelen om het zandtij te keren. De dienst getijdewateren van rijkswa terstaat heeft hiervoor een manier ge vonden. Omdat een deel van het Zwin (25 hectare), inclusief de geul op Neder lands grondgebied ligt, heeft de dienst de verzandingsproblemen onderzocht. „Door de kustachteruitgang bij Knok ke en Cadzand was er aanvankelijk veel minder zandtransport uit België", zegt P. Roelse, één van de onderzoe kers. „Veel minder dan toen de kust verder weg lag. De afgelopen jaren treedt er toch weer een toename van de zandtoevoer op in de geul. De kleur van het zand wijst erop, dat het inder daad afkomstig is van de zandsupple- ties bij Knokke. „Een mogelijkheid om de zandafzetting in het Zwin te ver minderen, is vergroting van de kom- berging", aldus Roelses collega J. Coossen. In het voorstel dat de dienst getij dewateren heeft uitgedokterd wordt een kanaal, dat twee jaar gele den is gegraven in het Zwin, verbon den met de hoofdgeul. De getijdewer king kan dan tot alle hoeken van het gebied doordringen. Ook in een meer tje dat in het zuidwestelijke deel ligt. Het effect is dat de hoeveelheid uit stromend water met dertig tot veertig procent vergroot wordt, waardoor de verzanding vermindert. Getijdewateren onderzoekt ook even tuele veranderingen in de vegetatie. Dit onderzoek is nog niet afgesloten, maar het is volgens Coossen wel dui delijk dat in bepaalde delen van het Zwin de vegetatie vrijwel is verdwe nen. „Maar waar dat mee samenhangt is nog de grote vraag. De verzanding is in ieder geval niet de enige oorzaak. En wat de verzanding van het gebied betreft is nog allerminst vastgesteld dat de geul daar alleen verantwoorde lijk voor is. Zo ligt er langs de kust een zeer open duinenrij. Waarschijnlijk komt er ook nog al wat stuifzand in het natuurgebied. Door de beheers maatregelen die genomen zijn door de Belgen, blijft dat dan liggen. Zo kun nen wandelpaden bijvoorbeeld uit stekende stuifkommen zijn". De oplossing die door de dienst getij dewater is bedacht betekent echter niet meer dan dat het verzandingspro- ees vertraagd wordt. Stopzetten kan niet. Het is namelijk niet mogelijk om de zandgolven langs de kust te sturen. Deze golven, die een cyclus van 100 jaar hebben, hebben op dit moment tot gevolg dat er strand bij Knokke en Cadzand weggeslagen wordt. Maar na deze periode van kustachteruitgang kunnen de stranden weer op een na tuurlijke wijze aangroeien. Dat brengt ook een grotere zandtoevoer in de Zwingeul met zich mee. De vraag is dan ook of het wel zo ge wenst is dat met menselijk ingrijpen geprobeerd wordt iets tegen de verzan ding te doen. Voor conservator Burg graeve is die vraag niet moeilijk. „Zon der ingrijpen verlies je een zeer waar devol natuurgebied. We moeten de ui terst zeldzame planten en dieren be schermen". Burggraeve geeft duide lijk alle voorrang aan het behoud van de huidige omstandigheden. Hij is het in het algemeen niet eens met de op vatting dat de natuur z'n gang moet kunnen gaan. Als voorbeeld wijst hij ,op duingebieden. „Zonder beheer ver ruigt het duin, wordt het overwoekerd. Zeldzame planten als orchideeën gaan daardoor verloren". Uit de wijze waarop de Compagnie Het Zoute het Belgische deel van het Zwin met het vogelreservaat, blijkt deze op vatting ook heel duidelijk. Het gebied zit vol met kunstmatige ingrepen in de natuur: er zijn kanaaltjes gegraven, er er zijn sluizen en dammen aangelegd. „Het is overduidelijk dat de Belgen de hydro-dynamiek volledig onderge schikt maken aan de belangen van het vogelreservaat", concludeert Coossen. „Van een natuurlijk schorgebied kun je dan ook niet meer spreken. Overi gens zal de vergroting van de hoeveel heid uitstromend water de natuurlijke dynamiek weer wat herstellen". De Zeeuwse milieu-organisaties laten zich op dit moment nog voorzichtig uit over eventuele maatregelen tegen de verzanding. M. Jacobusse van de stichting Het Zeeuwse Landschap: „Formeel hebben we nog geen stand punt ingenomen. Maar we zeggen niet bij voorbaat, dat de verzanding koste wat kost tegengaan moet worden. In de eerste plaats is die verzanding op lange termijn onvermijdelijk. Het is maar de vraag of je het dan zo lang mogelijk moet tegenhouden. Boven dien krijg je door afsmoringen van de zee nieuwe natuurlijke omstandighe den die even waardevol kunnen zijn". Het Zeeuwse Landschap wacht eerst de rapporten van de dienst getijdewa teren af, voordat de stichting een defi nitief besluit neemt. De houding van de Zeeuwse Milieufe deratie sluit aan bij die van Jacobusse. „Verzanding is een natuurlijk proces", zegt T. Kramer. „Als je maatregelen gaat nemen om te voorkomen dat de geul dichtslibt, dan grijp je in in een belangrijke natuurlijke ontwikkeling. Aan de Slufter op Texel kun je zien dat er dan een zeer interessant gebied ach ter de duinregel ontstaat". Volgens Kramer is het pleidooi van de Belgi sche beheerders ook sterk ingegeven door commerciële belangen. „Kijk, het deel in België is privé-eigendom. Daar wordt niet alleen gekeken naar het na tuurgebied, maar ook naar de com merciële kanten van de zaak. Er moet geld binnenkomen. Dat betekent dat er publiek aangetrokken moet wor den. Er moet dus wat te zien zijn. Het is de vraag of dat bij verdergaande ver zanding nog wel het geval zal zijn". Volgens Kramer staat deze opstelling van de Compagnie Het Zoute ook in België ter discussie. De Belgische Na- tuufr- en Vogelreservaten (BNVR), te vergelijken met de Nederlandse rijks- Hef 'oprukkende toerisme' naast de verzandingeen bedreiging van de flo ra en fauna in de monding van de Zwingeul. dienst natuurmonumenten, heeft zich uit het beheer van het Zwin terugge trokken, aldus de ZMF-medewerker, uit protest tegen deze vermenging van belangen. „Wat er in het Zwin gebeurt, is soortgericht denken. Het is natuur- bouw in plaats van natuurbeheer. In Nederland doen we dat zo niet. Daar laten we het natuurlijk systeem meer z'n gang gaan". Evenals Jacobusse wil Kramer zich nog niet vastleggen op een keuze voor of tegen maatregelen tegen de verzan ding. Naast de zojuist genoemde nade len, ziet hij ook voordelen. „Met het plan van de dienst getijdewater kan de natuurlijke gang van zaken weer te rugkeren. Er komt meer water in het gebied en het dringt verder door. De kreken, die nu gekanaliseerd zijn, kun nen dan weer bochtig worden. Er kan een klassiek schorgebied ontstaan. Ja, door het plan kan het Zwin weer een natuurlijk aanzicht krijgen. Daarna moet je de natuur dan ook z'n vrije loop laten". De verzanding is overigens niet de enige bedreiging van de flora en fauna in het Zwin. Zo is er door de Compag nie Het Zoute, de ZMF en de natuur beschermingsvereniging 't Duumpje de laatste jaren met grote regelmaat gewezen op het 'oprukkende toeris me'. Aan Nederlandse zijde is een groot vakantiedorp tegen het Zwin aangebouwd, terwijl er ook al enkele campings liggen. Als het aan de ge meente Sluis ligt, blijft het daar niet bij, want men is van zins om bij Re- tranchement nog een vakantiedorp aan te leggen. Aan de andere kant van de grens bestaan plannen om een golf terrein tegen het natuurgebied aan te leggen en wordt er over gedacht om een marinehaven bij Knokke aan te leggen. De ZMF heeft samen met het Gentse Onderzoekscentrum voor Landschap secologie en Milieuplanning een bro chure opgesteld, waarin gepleit wordt voor een internationaal beheer van het Zwin en andere natuurgebieden in de Nederlands-Vlaamse grensstreek. Vol gens beide instellingen bieden de af spraken die gemaakt zijn op de derde Benelux-conferentie in 1975 voldoen de mogelijkheden voor zo'n beheer. Door middel van een studiedag zater dag in Aardenburg willen ze bij lokale en provinciale bestuurders aandrin gen om gebruik te maken van de mo gelijkheden die er zijn voor de bescher ming van grensoverschrijdende na tuurgebieden en waardevolle land schappen. Frans Bosscher ZEEUWSCH-VLAANDEREN 10 en 11 oktober 1987 CENTRAAL ALARMNUMMER 01150-12200 Terneuzen, zat. 8.00-zo. 8.00 uur: J. G. Stevens, Oostelijk Bolwerk 12c, tel. 14000. zon. 8.00-ma.8.00 uur: N. Waalewijn, Oostelijk Bolwerk 12 c, tel. 14000. Spreekuren alleen voor dringende ge vallen zat. en zon. 11.30 en 17.00 uur. Oostburg en Aardenburg: vrij. 19.00- ma. 8.00 uur: G. U. M. de Bruijckere, Brouwerijstraat 8, Oostburg, tel. 01170-2323. Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande: H. Bom, Cadzand, tel. 01179-1366. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke: vrij. 18.00-ma. 8.00 uur: Chr. Kalkman, Biervliet, tel. 01152-1345. Breskens en Groede: A. G. Hermani- des, Dorpsstraat 17, Breskens, tel. 01172-1566: Axel: vrij. 17.30-ma. 8.00 uur: J. Hoef man, Oranjestraat 4, tel. 01155-1555. Spreekuren zat. van 10.00-10.30 en 16.00-16.30 uur. Sas van Gent en omstreken: vrij .18.00- ma. 8.00 uur: M. Dierick, Graaf Jans- dijk A 185, Westdorpe, tel. 1366, spreekuur zat. 10.30 uur op Bolwerk - Oranje 2 (uitsluitend voor spoedgeval len). Hulst: vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: B. den Ouden, Glacisweg 50, tel. 01140-12060. Spoedgevallenspreekuur zonder af spraak zat. en zon. 11.00 en 17.00 uur. Hoek, Sluiskil en Philippine: H. G. van Haelst, Spoorstraat 44, Sluiskil, tel. 01157-1955. Spreekuur voor spoedgevallen zat. en zon. om 11.30 uur. Kloosterzande en Hontenisse: vr. 18.00-ma. 8.00 uur: W. J. ter Burg, Cloosterstraat 29, tel. 01148-1377. Spreekuur voor spoedgevallen op zat. 11.30 uur in de praktijk Groenendijk 52. Zaamslag: W. L. Fraanje, Plein 42, tel. 01153-1244. Clinge, Sint-Jansteen en Koewacht: vr. 18.00-ma. 8.00 uur:B. Schulte, Hoofdstraat 34, St.-Jansteen, tel. 01140-12928. Terneuzen: zat. 8.30-17.30 en zon. 11.30-12.30 en 17.00-18.00 uur: A. J. Klaassen, winkelcentrum Zuidpolder, tel. 12090. Axel: zat. 10.00-11.00 en 16.00-17.00 uur: Apotheek Axel, Oranjestraat 6, tel. 01155-2888. Hulst: zat. 11.00-12.00 en 15.30-17.30 en zon 11.00-11.30 en 16.30-17.30 uur: Oostburg: zat. 10.00-12.30 en 15.00- 16.30 en zon. 11.30-12.30 en 17.30-18.30 uur: Apotheek Oostburg, Burcht straat 16, tel. 01170-2170. (Spoédrecep- ten telefonisch). Hulst en Hengstdijk: E. F. de Nijs, Wil- helminalaan 11, Hulst, tel. 01140- 13004. Terneuzen en Axel: M. P. Schaub, spreekuren: zat. Terneuzen, W. de Zwijgerlaan 2b, van 13.30-14 uur, tel. 01150-95017. Axel Dierenkliniek van 11.00-12.00 uur, tel. 01155-1488. Zondag volgens afspraak tel. 01150- 95017. IJzendijke: K. G. M. v. d. Vijver, tel. 01176-1388 b.g.g. 01174-424. Weekendspreekuur zat. 13.00 uur en zon. 12.00 uur in de dierenkliniek te IJ zendijke. Terneuzen: J. P. de Vos, kliniek voor kleine huisdieren en bijzondere dieren, Van Diemenstraat 83, Terneuzen, tel. 01150-19628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur en verder volgens telefonische afspraak. Peter de Vos, polikliniek voor kleine huisdieren, Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen, tel. 01150-96425. Spreekuur zat. van 12.00-13.00 uur en verder volgens telefonische afspraak. Breskens: G. A. M. de Bruijckere, Dorpsstraat 133, tel. 01172-2769. Spreekuur zat. en zon. 11.30 uur vol gens afspraak. Sluis, Oostburg en Aardenburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. 01170-2103. Weekendspreekuren zat. en zon. 13.00 uur. West-Zeeuwsch-Vlaanderen: zat. en zon. 12.00-12.30 uur: J. Schautteet, Grote Maagdenstr. 24, Sluis, tel. 01178- 1921. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: zat. 10.00-10.30 uur en 18.00-18.30 uur en zon. 12.00-12.30 uur: P. J. F. de Booy, Canadalaan 1, Sas van Gent, tel. 01158-3022. West-Zeeuwsch-Vlaanderen: Tele- foonno. 01170-3139, u kunt uw bood schap inspreken op het antwoordap paraat, dag en nacht bereikbaar. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Tele- foonno. 01140-12191, u kunt uw bood schap inspreken op het antwoordap paraat. Kruisvereniging Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen: Dag en nacht bereikbaar voor dringende hulpverle ning onder telefoonno. 01150-19049, u kunt uw boodschap inspreken op het antwoordapparaat. Stadsschouwburg vr. 9, za. 10, wo'. 14, do. 15 okt. om 20.00 uur, zo. 11 okt. om 15.00 uur: Romeo en Ju lia. Merksems kamertheatervr. 9, za. 10 okt. om 20.30 uur: 'Letterwerk '87': Maria Lecina met Hadewich van der Straeten en Luck van Looc- ke. Prov. centr. Arenberg vr. 9, za. 10 okt. om 20.15 uur: Lli en Marleen door het Reizend volkstheater; zo. 11 okt. om 20.00 uur: Het atelier door de Kon. Rodenbachzonen; do. 15 okt. om 20.15 uur: Hedda Gabler door het Reizend volkstheater met o.a. Pleuni Touw en Hugo Metsers. Echte Antwerpse Schouwburg vr. 9, za. 10 okt. om 20.15za. ook om 15.00 uur: Schippersstraat; wo. 14, do. 15 okt. om 20.15 uur: Mijne schoonzoon is nen Ollander. Fakkeltheater vr. 9, za. 10, do. 15 okt. om 20.30 uur, zo. 11 okt. Om 15.30 uur: No sex, please! Meirtheater vr. 9, zo. 11 okt. om 20.30 uur: Video-time. Het Klokhuis vr. 9, za. 10, do. 15 okt. om 20.30 uur, zo. 11 okt. om 15.00 uur: De blijde gebeurtenis. Het Appeltje vr. 9, zat. 10, do. 15 okt. om 20.30 uur, zo. 11 okt. om 15.00 uur: Rozen en Margrieten. Raamteater op 't Zuid wo. 14, do. 15 okt. om 20.00 uur: Jolie Madame, 't Klein Raamteater ma. 12 okt. om 20.00 uur: Het is sneeuw of nooit, solo-cabaret door Denis Nowe; vr. 9, za. 10, do. 15 okt. om 20.00 uur: Wie is wie. EWT-randstadteater vr. 9, za. 11, do. 15 okt. om 20.30 uur, zo. ook om 15.00 uur: Homotioneel. Café-theater Multatuli vr. 10 okt. om 20.30 uur, zo. 11 okt. om 15.00 uur: De zevende hemel. Noordteater vr. 9, za. 10, zo. 11 okt. om 20.15 uur: Bedden. Theater Leguit vr. 9, za. 10, zo. 11, do. 15 okt. om 21.00 uur: Tucholsky door de Zwarte komedie. Augustijner theater za. 10 okt. om 20.15 uur, zo. 11 okt. om 15.00 uur: Alle gekheid op een stokje. Tent, ged. Zuiderdokken do. 15 okt. om 20.15 uur: Tricolore Triste. Seeftheater vr. 9, za. 10 okt. om 20.30 uur: Kamelen. Carolus-Borromeuskerk za. 10 okt. om 20.30 uur: Het Brabants or kest. Kolveniershofvr. 9 okt. om 12.30 uur: Middagconcert. Desingel vr. 9 okt. om 20.00 uur: Alicia Nafe (sopraan) en Miguel Za- netti (piano). Bourlaschouwburg vr. 9 okt. om 21.00 uur: Liederrecital door Walter Wuyts. Stadsschouwburg za. 10 okt. om 20.00 uur: Wiener Liedermacher Ludwig Hirsch. Theatercafé zo. 11 okt. om 11.30 uur: La Catena; ma. 12 okt. om 22.00 uur: René van Hove en Jan van Looy. De Dijk vr. 9, za. 10 okt. om 20.00 uur, zo. 11 okt. om 19.00 uur: 'Onze boetiek is uniek, door het revuege zelschap Zonnestraal. Cult, centr. Boterhuis vr. 9 okt. om 20.00 uur: 'Pas de deux', (toneel). Korrekelder vr. 9, za. 10, wo. 14 okt. om 20.30 uur: 'Ritter-dene- Voss', (toneel). Paradise Alley vr. 9, za. 10, zo. 11 okt. om 20.30 uur: 'De erfenis', (to neel). Belfort zo. 11, wo. 14 okt. om 14.15 uur, do. 15 okt. om 19.00 uur: Caril lonconcert. Stadsschouwburg vr. 9 okt. om 20.00 uur: 'Die Jahreszeiten' door het Westvlaams orkest, het West vlaams vocaal ensemble en Runda- dinella; ma. 12 okt. om 20.00 uur: Symfonieorkest van het Kon. mu ziekconservatorium Brussel. Werfstraat 108 wo. 14 okt. om 20.30 uur: Don Pullen-George Adams Quartet (USA). Hessenhuis zo. 11 okt. om Ié uur: Het suikeren oor. Kon. Elisabethzaal di. 13 okt 20.30 uur: Het Filharmonisch otk van Belgrado. St.-Jacobskerk wo. 14 okt 20.30 uur: Orgelconcert Joris din. Sportpaleis do. 15 okt. om 203 uur: The world of movies and uw door het Metropole orkest o.l.vRi gier van Otterloo, gastdirigent Ei nio Morriconi. 't Zand zo. 11 okt. van 8 tot 20.00 uur: Zandfeesten met o.a. Vlaande- rens grootste rommel- en brocante- markt. Kennedy 1 Burglar, a.l. 20.00 uur: zo. ook om 14.30 en 17.15 uur, wo.za. ook om 15.00 uur, vr., za., zo. ook om 22.30 uur. Kon. Vlaamse opera zat. 10 okt. om 19.30 uur: La forza del destino. Vooruit ma. 28 sept. om 21.00 uur: Hiroshima, mon amour. Decascoop: The secrets of succes, a.l. 15.00, 17.30 en 20.00 uur. Beverly Hill cops 2, a.l., 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur. Predator, 16 jr., 15.00,17.30,20.00 en 22.30 uur. Mannequin, a.l. 15.00, 17.30 en 20.00 en 22.30 uur, wo. alleen om 15.00 en 20.00 uur. Blind date, a.l., 15.00,17.30,20.00 en 22.30 uur. The living daylights, a.l., 15.00,' 17.30, 20.00 en 22.30 uur. Who's that girl, a.l., 15.00 en 17.30 uur. Burglar, a.l. 15.00,17.30, 20.00 en 22.30 uur. Barfly, 16 jr. 20.00 en 22.30 uur. 0.1 Kon. Vlaamse opera vr. 9 okt.o 19.30 uur, zo. 11 okt. om 15.00 uiirj Trovatore. ma. 12 okt. om 20.30 uur: door Motion pictures Vooruit - Earthrise Vienna. Sportpaleis wo. 14 okt. om 20.00 uur: The world of movies and music met het Metropoolorkest en gastdi rigent Ennio Morricone. Rex The living daylights 11.45,14.00,16.30,19.00 en 21.30u Rexclub Good Morning, Babih nia, a.l., 12.00, 14.20, 16.45,19.10 21.30 uur. Odeon 1 La messa e finita, 14.00,16.00,18.00, 20.00 en 22.00b Odeon 2 Le declin de 1'empiK Americain, 16 jr. 14.20, 16.40, is en 21.20 uur. Odeon 3 A room with a view a 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur, Odeon 4The name of the rose aJ 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur, Astrid Ruthless people, 14.00,16.00,18.00, 20.00 en 22.00,: zo., wo. niet om 14.00,16.00 en If uur. Bambi, a.l., za., zo„ wo. om 14 16.00 en 18.00 uur. Vendome The barbarians, 14.00,16.00,18.00,20.00 en 22.00®, Rubens Robocop, 16 jr. 14(( 16.30, 19.00 en 21.30 uur. Quellin 1 Who's that girl? s 14.00,16.00,18.00,20.00 en 22.00 ui Quellin 2 Outrageous fortuin a.l., 14.00,16.00, 18.00, 20.00 en2 uur. Quellin 3 Platoon, a.l. 14.00,1( 19.00 en 21.30 uur. Metro 1 The witches of Eastwick, 16 jr. 14.00,16.30,19.00 en 21.30® Metro 2 Predator, a.l. 14.20,16,1 19.00 en 21.20 uur. Sinjoor Beverley Hills cop 2, 14.20, 16.40, 19.00 en 21.20 uur. Brabo Evil dead 2, 16 jr. 1411, 16.00, 18.00, 20.00 en 22.00 uur. Tijl Himmel über Berlin, 1 16.30,19.00 en 21.30 uur. Wapper Aladdin, a.l. 14.00,1 18.00, 20.00 en 22.00 uur. Ambassades The secret of mj succes, a.l. 14.20,16.40,19.00 en21,l uur. Ambassadesclub 1 Police i my 4, a.l. 14.00,16.00,18.00,20.00en 22.00 uur. Ambassadesclub 2 Crocodili dundee, a.l. 14.00, 16.00,18.00 en 22.00 uur. Ambassadesclub 3 On se calm 16 jr. 14.00,16.00,18.00,20.00 en22.0l uur. Ambassadesclub 4 Black Widow, a.l. 14.00, 16.00, 18.00, 20.00 en 221 uur. Kennedy 2 Beverley Hills cop! a.l., 20.00 uur, vr., za., zo. 00k on 22.30 uur, wo., za. 00k om 15.00ill zo. 00k om 14.30 en 17.15 uur. Kennedy 3 Death before dish nor, 16 jr. 20.00 uur, za„ wo. oml5J uur, zo. ook om 14.30 en 17.15®, vr„ za. ook om 22.30 uur. Kennedy 4 Mannequin, a.l. 20,1 uur, wo., za. ook om 15.00 uur,®, ook om 14.30 en 17.15 uur. The life of Brian, a.l. vr., za., zo, 01 22.30 uur. Chaplin Barfly, 16 jr. 20.00 vr., za., zo. ook om 22.30 uur, za.,wo, ook om 15.00 uur, zo. ook om 14,1 en 17.15 uur. Gulden Vlies 1 - The witches 1! Eastwick, 16 jr. 20.00 uur, za., zo, wo. ook om 14.30 uur, zo. ook om 17.15 uur, vr., za., zo. ook om 22,1 uur. Gulden Vlies 2 Blind date, al 20.00 uur, za., zo., wo. ook om 14,1 uur, zo. ook om 17.15 uur, vr., za,® ook om 22.30 uur. Gulden Vlies 3 Evil dead II, 16jl 20.00 uur, za., zo., wo. ook om 14.1 uur, zo. ook om 17.15 uur. Maxie, a.l., 22.30 uur. MemlingThe living daylights,8,1 20.00 uur, vr., za., zo. ook om 22.51 uur, za„ zo., wo. ook om 14.30 uur,® ook om 17.15 uur. Rembrandt Extremities, 161' 20.00 uur, za., zo., wo. ook om 141 uur, zo. ook om 17.15 uur. The dark side of love, 16 jr., vr; zat., zo. om 22.30 uur. The witches of Eastwick, a,I, 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur. The year of the dragon, a.l. 22.30 uur. Hector, a.l. vanaf 14 okt. 15,® 17.30, 20.00 en 22.30 uur. La Bamba, a.l. vanaf 14 ok' 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur, The essential Hitchcock: The man who knew to much, a.i vr. 2 okt. om 22.30 uur. The birds, a.l. za. 3 okt. om22l uur. Rear window, a.l. zo. 4 okt, o« 22.30 uur. Vertigo, a.l. ma. 5 okt. om 22.3! uur. The rope, a.l. di. 6 okt. om 22.31 uur. Studioskoop: 9 Vi weeks, 22.30 uur. My sweet little village, 20,00 uffl Scharpoord za. 10 okt. om20J uur: De dood van een handelsreis' ger door het Nieuw ensemble ra# teater. Casino za. 10 okt. om 20.00 Casino Knokke's showtime: Pr® ge de la haute coiffure francaise» mode, Wolfgangseer operetten® semble.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 86