dijkgraven-overleg Een prima kaart, behulpzame boeren, maar geen gifvaten... Aantal faillissementen gestegen Actie brengt de honger een week onder aandacht Gifvaten Obslag PZC/ provincie Geen wijziging verordening zomerwoningen Braakman 'et ;e nai CDA bijeen over volksgezondheid Muntenruildag WATERSTAAT OP LOKATIE Rietkraag HONGER HOEFT NIET Voedseldag ELBURG - De dagelijkse besturen van de zeven Zeeuwse waterschappen zijn er nog steeds niet in geslaagd om onderlin- 'spraken te maken over een samenhangend waterbeheer. Er lijn enkele voorzichtige stappen gezet - met name in Zeelwsch-Vlaanderen zijn de drie waterschappen bezig met eenfcigen marsroute - maar een gezamenlijk plan kan niet aan het provinciaal bestuur worden aangeboden. Eén en ander ~Jm donderdag aan het licht tijdens het zogeheten 'dijkgra ven-overleg' dat de waterschappen met gedeputeerde J. D. de Voogd (vvd, Verkeer en Waterstaat) voerden. De gedeputeerde g, in tegenstelling tot de beloftes, geen plan. Uitstel 21 VRIJE AG OKTOBER 1987 lenhi it n esln» 'lDt ttaii sissti I IS,! edtij hetki ritsa Wil m» orde; ren voni iAu 50® :rv« ino; den." toekc nu nver npij eenb gedt Dall ptei jnii! genhi kuni' 'lan voor waterbeheer uit Wel opzi zen, pen Nü Wa' erden enkele vrijblijvende af- :en gemaakt. Onder meer over de van een laboratorium te Terneu- at voor alle zeven waterschap- iensten moet verrichten. Die si tuatie is er nu ook al, maar dan heel of- vastgelegd in een gemeenschap- e regeling technologische dienst Zeè#vse Waterschappen (waaraan lijk uiterlijk 1990 een eind moet n). Volgens gedeputeerde De |d wordt toch wel belang gehecht standhouding van één laborato- voor de zeven waterschappen, meer uit kostenoverwegingen. .1 worden nagegaan in hoeverre er inwerking mogelijk is met de NV maatschappij Zuid-West-Neder- «WMZ), die in Terneuzen óók over eenlaboratorium beschikt. WMZ ver leende eerder hand- en spandiensten a ante technologische dienst van de waterschappen. Daaraan werd na en kel^ jaren grotendeels een einde ge- t. Gedeputeerde De Voogd acht- derzoek van belang, in elk geval |e vermijden dat allerlei dubbele Izaamheden en onderzoeken wor- ;edaan. Hijzelf zag inschakeling e watermaatschappij als een zin zaak. edeputeerde kreeg weliswaar geeiï toekomst-plan van de zeven wa- (happen, er werden wél afspraken akt. Begin november zullen de wat&schappen aan gedeputeerde sta- mstii ten luidelijk maken hoe zij in de toe- HauJ koiKt de organisatie van het waterbe heer i de provincie, gegeven de aan- udee.1 wezig ïeid van aparte 'koninkrijkjes', Air. zienlDe Voogd wil over die opzet de oor i mening vragen van provinciale staten. ;e.Di Hü s eide dat vóór juli 1988 duidelijk :mai moet vastliggen welke weg de water raaf scha) .pen op kunnen gaan. De gedepu- e gaf aan dat de huidige 'hink- iatieli stadsprong-weg' wordt veroorzaakt mam doolhet besluit van provinciale staten ildoi avont WO! E, Bi ïdhei een i( den bewi t bij can enü de bi den Van: gen: zijn: latsi de£ M i wed jnrii Sci# (Slot van pagina 17) lt (februari 1987) om voorshands fusie van Zeeuwse waterschappen uit te stellen. De Voogd wilde niet uitsluiten dat provinciale staten zich opnieuw met de structuur van de waterschap pen moeten bezig houden als het berei ken van overeenstemming niet moge lijk blijkt, dan wel wanneer de kosten voor de ingelanden hoger zijn dan no dig is. MELISKERKE - De algemene leden vergadering van het CDA-Zeeland staat dinsdag in het teken van de volksgezondheid. De vergadering be gint om 19.30 uur in het dorpshuis aan de burgemeester Adelaarstraat in Me- liskerke. Na het huishoudelijke deel van de vergadering zal het statenlid C. Elenbaas - Murre een inleiding houden over de discussienota volksgezond heid. Na de pauze krijgt het publiek de gelegendheid te reageren. mmmmi^— 0, 'Landbouwslik' op een B-weg op Schouwen-Duiveland, ZIERIKZEE - Het is weer oppassen geblazen op de bin nenweggetjes. In deze dagen van regen en vallende bla deren hebben de agrariërs het druk met het afvoeren van de oogst. En dat betekent, zoals ieder jaar, dat de landbouwmachines hun sporen op het wegdek achter laten. Vaak onvermijdelijke sporen, maar helaas ook levensgevaarlijk voor de andere weggebruikers. De agrariërs hebben zelf de verantwoording voor het schoonhouden van het wegdek. En het maakt daarbij niet uit of het om de opdrachtgever of bijvoorbeeld een loondorser gaat, zo blijkt uit een toelichting van de rijkspolitie in Middelburg. Volgens rijkspolitie-woord- voerder T. Muller is het vaak, zeker met de huidige weersomstandigheden, moeilijk voor de boeren om de wegen helemaal schoon te houden: „We letten dan ook echt niet op elk kruimeltje slik. Maar toch wordt iedere vervuiler van de weg geacht de boel schoon te maken." Muller geeft aan dat de politie bij de controles de bin nenwegen waar nauwelijks verkeer komt wat ontziet. „Maar op de doorgaande wegen zitten we echt bovenop. Als we vinden dat een agrariër het echt te gortig heeft gemaakt, waarschuwen we. Wil hij niet luisteren dan treden we op en wordt een proces-verbaal opgemaakt. Meestal zijn de boeren echter zo verstandig dat ze de rommel zelf opruimen. Doen ze dat niet, dan schakelen we provinciale waterstaat of de dienst gemeentewerken in of in sommige gevallen zelfs de brandweer om de weg schoon te spuiten. De rekening gaat vervolgens naar de vervuiler", aldus Muller. Hij wijst er op dat in geval van een ongeluk de boer aansprakelijk is, mocht hij de slik niet hebben opge ruimd. Dat kan van belang zijn in geval van een gerech telijke uitspraak of voor de verzekeringsmaatschappij bij het verhalen van de schade. Politie-zegsman Muller beklemtoont dat ook de andere weggebruikers mee kunnen helpen aan het voorkomen van ongevallen. Het is duidelijk dat met slik op de weg in een natte periode het rijden op sommige wegen ge vaarlijker is dan anders. „Daar moeten de automobilis ten ook rekening mee houden, door bijvoorbeeld de snelheid aan te passen. Op bepaalde wegen is die situa tie nu eenmaal te verwachten", aldus Muller. Op verschillende plaatsen langs de weg hebben boeren ook zelfgemaakte borden geplaatst om mensen tegen een glad wegdek te waarschuwen. Die borden, hoe goed bedoeld ook, kunnen daar wel staan, stelt Muller, maar dat neemt niet weg dat de vervuiler verantwoordelijk blijft. ELBURG - De Numismatische Zeeland houdt zaterdag een müBtenruildag en een tentoonstelling in Middelburg. Als extra attractie krijgt iedere bezoeker een munt aan- geMden en belangstellenden kunnen hun punten gratis laten taxeren. Er z jn ook handelaars aanwezig. De ruilqag wordt gehouden in gebouw De kei aan de Bachtensteene 14 en dezial is open van 10.00 tot 16.30 uur. k praat; iedereen weet wel wat e dumpingen af." ddels is het raadslid Van Himme s Perspectief) benaderd door een andere anonieme tipgever, heeft verklaard dat in de periode tot 1970 ook vanuit de stikstoffa- NSM in Sluiskil illegaal is ge- t. De man wilde zijn naam niet nd maken omdat hij vreest voor aan. Hij kon wel 25 namen opge- an personen die er ook vanaf we- p een officiële stortplaats aan de eweg bij Hoek en op een illegale plaats bij 'De Ronde Putten' in zijn piriet, lood en arsenicum ge- Eén van de getuigen, een man aamslag, die volgens de tipgever eegeholpen bij de afvoer en ook zelf lood zou hebben verzameld bij de e Putten, ontkende gisteren het aal. De dumpingen van giftig ma teriaal zijn NSM evenmin bekend. Een woo voerder van het bedrijf zei dat hij om ook geen commentaar kon ge- [VSH „Uiteraard stellen wij een onder zoek in." t van pagina 17) n en de opslag op het bord van ren moet deponeren. „Er moet letsfgebeuren. Bij opslag is het afval «ersbaar en intussen kan naar een 'eve oplossing gezocht wor sen" Boot betoogde dat daarvoor an- BBgemeenten - vooral in het oosten van het land - mee moeten werken. ÏJA-raadslid J. Traas legde verband n opslagcomplex en nieuwe kern cent ales. „Ja zeggen betekent dat we 'n®te ja zeggen tegen méér kerncen trales". Hij vreesde dat de opslag bij B®sele minder tijdelijk (50-100 jaar) is ffin wordt beweerd, omdat het vin den van een definitieve berging zeer Moeizaam verloopt. De PvdA-er was b£® dat komst van de COVRA ande- J®:*drijven zal weghouden, tot scha- deilan de Borselse economie. TERNEUZEN - Met een prikstok, een schop en een metaaldetector is donderdag het eerste onderzoek naar de 1100 gifvaten in de omge ving van Terneuzen begonnen. Een hoopvol begin, want de beide amb tenaren van provinciale Waterstaat, ir G. Adema en zijn medewerker W. Kok, beschikken over een kaart waar iedere schatzoeker jaloers op zou zijn. Met kruisjes, nauwkeurige situatieschetsen en cijfers liet de naamloze tekenaar geen twijfel be staan over de locatie en de hoeveel heid vergif in de poldergrond van Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen. De middag is nog niet ten einde of het tweetal keert Zeeuwsch-Vlaanderen de rug toe. Vandaag (vrijdag) bren gen ze in Middelburg verslag uit van hun bevindingen en bespreken de volgende fase van het onderzoek. „Vaten hebben we niet gezien. Zelfs op de plek waar we ze het meest heb ben verwacht, hebben we ze niet ge vonden", klinkt het wat teleurgestel de relaas van Adema. Als ze alle loca ties ten westen van het kanaal van Terneuzen naar Gent hebben be zocht, in de hoop toch minstens één vat uit de grond te zien steken, gaan ze terug. De locaties in de Huissen- spolder en bij Othene hebben ze zelfs gelaten voor wat ze waren. Behulpza me omwonenden van de locatie Boe rengat weten wel van dumpingen (zo als puin) maar niet van gif. Landbou wer K. J. Dieleman is ook op de hoog te van de stortplaats bij zijn erf aan de Lovenpolderstraat. Hij had even min vaten gezien tussen hetgeen ze van vooral Dow Chemical bij hem, te gen betaling, kwijtraakten. De boer bij Mauritsfort, in wiens land ook ge dumpt zou zijn, wil de beide ambte naren niet te woord staan. Andere boeren zijn spraakzamer. Adema: „Met wie je ook praat, ieder een weet wel wat van de dumpingen" en dat is voor hem voldoende aanlei ding om door te gaan met het onder zoek. De tekeningen en de beschrij ving zijn een buitenkansje voor zijn dienst. Het is al de derde keer dat de provin cie op zoek is naar de waarheid over het gif in Zeeuws-Vlaamse bodem. Geruchten over de praktijken van de jaren zestig gingen er al jaren. Er is, aan de hand van officiële opgaven, ook een inventarisatie gemaakt van stortplaatsen die door de industrie zijn benut. De sanering van die gron den was nog niet op dreef of begin 1986 werd in de Van Wuijkhuisepol- der onder Hoek een illegale stort ont dekt. Dow Chemical bleek de produ cent van de 75 vaten met styreenteer die er op een boerenerf lagen. Hoewel nooit duidelijk is geworden welke transportonderneming deze dum ping op zijn geweten had, heeft Dow de vaten voor zijn rekening opge ruimd. Opnieuw kregen de bedrijven in de kanaalzone het verzoek om met feiten over een eventueel gif-verle den op tafel te komen. Dow kwam er, na zoveel jaren, niet meer uit. Een woordvoerder van het bedrijf zei woensdag nog dat „feiten en vermoe dens van de mensen die toen betrok ken zijn geweest onscheidbaar ble ken." De anonieme tipgever lijkt de feiten wel keurig op een rijtje te kunnen zetten. Ook de boer die in de jaren zestig de fabrieken van Dow aan de horizon zag rijzen als dageraad van welvaart, twijfelt niet aan wat zijn ogen hebben gezien. Zij het toch iets anders dan hetgeen de informant van het Terneuzense raadslid A. A. P. van Himme zag. „Vaten? Die liggen hier niet. Er is hier wel een hoop troep van de Dow gebracht, maar geen vaten." Land bouwer Dieleman van de Lovenpol derstraat was erbij toen twintig jaar geleden zijn grond werd gebruikt voor het afval. Naar zijn schatting kwam 95 procent van Dow, de rest van andere bedrijven. Hij weet nog precies de naam van de transporton derneming die het werk klaarde, maar noemde hem gisteren niet te genover de beide provinciale ambte naren. Dat bedrijf heeft hem destijds wel gevraagd of hij behalve papier, plastic en bouw-afval ook vaten in zijn grond wilde hebben. „Ik zei toen nee. We zitten hier aan viswater en dat wil ik zo houden." Dieleman heeft het zo gehouden. Het sterspotje voor groene Persil kon achter zijn schuur zijn opgenomen. De kreek waaraan zijn erf grenst, het Boeiesgat, een uitloper van de Ach terste Kreek, zit vol met paling, baars en snoekbaars. Een beroeps visser heeft er een boterham aan. Een rietkraag omzoomt de wal waarin de anonieme tipgever minstens 200 va ten met giftig afval aangeeft. Volgens zijn schets liggen ze in een wijde boog, keurig opgestapeld aan de wa terkant, met een laag aarde afge dekt. Dieleman is onder de indruk van de tekening. „Voor een anoniem persoon is hij goed op de hoogte van hoe het er hier uitziet. Maar dat hier 200 vaten zouden moeten zitten, nou, daar kan ik wel een eed op doen dat het niet waar is. Ik heb in die jaren iedere dag over de stort gelopen, op zoek naar koperdraad. Dan zou ik toch blikken vaten gezien moeten hebben?" n het begin van de vergadering ver- jt J. M. Bannink namens het H?WS plaT°rrn Stop kernenergie om uitstel van beslissingen. Hij beklem- 1t?e dat de miheu-effectrapportage Hfiet eens is vastgesteld; er kunnen e ^outen in staan. Kiezen voor een "jiale planologische procedure (ar- _aj| 19> wet ruimtelijke ordening) zag °9^riink op gespannen voet staan met °U>eginselen van democratie. Hij Pleitte - tevergeefs - voor het volgen »aade normale procedure. De bomensingel op de wal ziet er vol groeid en gezond uit. Sterker zelfs, de bladeren zitten er, ondanks het gure herfstweer, nog allemaal aan. Het on derzoek van de beide ambtenaren voegt wat minder fraais aan het beeld toe toe. Plastic-afval, een stuk je aluminium, monsterplaatjes en wat - inderdaad gifgroene - materia len van onbestemde natuur komen onder de zoden vandaan. Maar niets waarvan Dieleman niet wist. De prik stok stuit echter niet op vaten en de metaaldetector wprdt door andere rommel in de grond afgeleid. Diele man is ervan overtuigd dat ze hem nooit of te nimmer stiekum 's nachts vaten in de maag hebben gesplitst. Ze reden altijd tussen half negen en vijf. Slechts een keer kwamen ze 's nachts wat brengen, maar dat was een lading kalk. Nog niet officieel onderzocht maar wel voorkomend op de anonieme lijst is het erf van de familie Guil- jam te Val in de Huissenspolder, ten oosten van Terneuzen. Landbouwer W. Guiljam: „Ik ben hier geboren en ik woon hier nu 35 jaar. Ik weet per tinent dat hier niet gestort is. Ver derop was wel een officiële stort plaats. Maar de boeren die ik ken wilden dat spul niet op land hebben, ook al is het hen gevraagd. We von den dan toen ook al vuiligheid." De waterstaatsmedewerkers ir G. Adema (midden) en W. Kok (rechts), 'op lokatie' in Boerengat in gesprek met een behulpzame bewoner, op zoek naar gifvaten... DEN HAAG - Het aantal uitgesproken faillissementen in september is in Zeeland gestegen, in tegenstelling tot een landelijke daling met gemiddeld tien procent, in vergelijking met de zelfde maand van het vorig jaar. Het aantal faillisementen in Zeeland nam toe van 50 tot 59. Verder was alleen in Flevoland sprake van een lichte stij ging van het aantal faillisementen, namelijk van 61 naar 62. Dit blijkt uit voorlopige tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het totale aantal faillisementen is ge daald van 395 in september 1986 tot 357 in september 1987 In januari tot en met september 1987 bedroeg het aantal uitgesproken faillissementen 2.876 tegen 3.349 in dezelfde periode van het vorig jaar (min veertien pro cent). Per provincie waren de aantal len van januari tot en met september 1987 verder als volgt: Groningen 73 (vorig jaar 123), Friesland 105 (109), Drenthe 65 (106), Overijssel 182 (204), Gelderland 340 (367), Utrecht 204 (217), Noord-Holland 485 (552), Zuid-Holland 713 (863), Noord-Brabant 384 (461) en Limburg 204 (236). GOES - Van 10 tot en met 17 oktober wordt voor de derde maal een lande lijke actie- en informatieweek gehou den onder het motto 'Honger Hoeft Niet'. Dat gebeurt op initiatief van een breed samengesteld landelijk sa menwerkingsverband, met vertegen woordigers van onder meer milieu-, Derde Wereld- en landbouworganisa ties. Ook in Zeeland haakt een groot aantal organisaties en vrijwilligers op de actie in. Doel van Honger Hoeft Niet is het geven van voorlichting over het wereldwijde voedselvraag- stuk, de achtergronden ervan en de mogelijkheden om tot oplossingen te komen. De organisatoren van de actie willen aangeven dat er reeële mogelijkheden zijn om een einde te maken aan honger in de wereld. Tijdens de actieweek moet naar voren komen dat daaraan ook vanuit Nederland daadwerkelijk een bijdrage kan worden geleverd. De deelnemende groeperingen zetten zich elk op geheel eigen wijze in voor het vragen van aandacht voor het honger- probleem. Het betekent dat er in Zee land op tal van plaatsen gevarieerde activiteiten zijn, waaronder tentoon stellingen, muziekoptredens, straat theater, kerkdiensten, informatie avonden en een onderwijs-werkshop. In het kader van Honger Hoeft Niet zijn onder meer aanbevelingen opge steld voor een ander Nederlands en Europees beleid jegens de ontwikke lingslanden. Die aanbevelingen heb ben vooral betrekking op de land bouwpolitiek en de milieubescher ming. Twee relaties komen tijdens de. actieweek voortdurend aan de orde: de invloed van politieke beslissingen in het rijke noorden van de wereld op de voedselvoorziening in het arme zuiden, en de afhankelijkheid van de voedselproduktie van het natuurlijke milieu. Er zijn vier hoofdthema's: het landbouwbeleid van de Europese Ge- nitenschap; vrouwen en plattelands ontwikkeling; biotechnologie; duur zaam bodemgebruik. In Zeeland worden de activiteiten voor Honger Hoeft Niet gecoördineerd door het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking (COZ) te Middel burg. In het samenwerkingsverband, dat voor de tweede keer aan de week begint, zijn afgevaardigden te vinden vanuit onder meer georganiseerde landbouw, milieubescherming en ont wikkelingshulp. Volgens Peter Joosse (COZ), Ad Phernambucq (Agrarisch Jongerencontact) en Marten Wiersma (consulent natuur- en milieu-educatie) is de wijze van samenwerken in het Zeeuwse landelijk gezien uniek. Ze ge ven aan dat de voorbereidingen voor de actieweek al maanden geleden be gonnen zijn. Onderdeel vormde een in het voorjaar '87 gehouden cursus des kundigheidsbevordering: een handrei king aan plaatselijke vrijwilligers. Ook vonden diverse informatie-bijeenkom sten plaats. Er zijn deze keer méér acti viteiten dan vorig jaar. Er is bewust ge kozen voor een aanpak waarbij in zo veel mogelijk plaatsen één of meer Honger Hoeft Niet-activiteiten wor den gehouden. De organisatoren gaan ervan uit dat bij de mensen het doel van Honger Hoeft Niet inmiddels meer bekend is geworden. Dat wil zeggen: geen geld ophalen maar doorgeven dat er moge lijkheden zijn om het wereldvoedsel probleem op te lossen. Joose, Pher nambucq en Wiersma zijn zich ervan bewust dat het Honger Hoeft Niet-ver- haal niet gemakkelijk op een 'breed publiek' is over te brengen. Het vraagt méér van de mensen dan het geven van geld. „We hopen toch dat de bood schap overkomt en dat meer mensen bewust worden van het probleem en de mogelijkheden er wat aan te doen". Tijdens de actieweek wordt, op 16 ok tober, ook Wereldvoedseldag gehou den. Deze dag is in het leven geroepen door de Wereldvoedsel- en Land bouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) om extra aandacht te be steden aan de voedselsituatie. Het doel komt overeen met dat van Hon ger Hoeft Niet: een eind maken aan de bestaande ongelijkheid bij de voed selvoorziening. Wereldvoedseldag 1987 richt zich vooral op de kleine landbouwbedrijven in de ontwikke lingslanden. In Zeeland haken met name de landbouworganisaties ZLM, CBTB, NCB en het Agrarisch Jonge rencontact op Wereldvoedseldag in. Zij hebben het project 'Trekkracht voor Kenya' opgezet: steun aan ezel en ossetuigmakers in Kenya. Voor We reldvoedseldag en het project wordt aandacht gevraagd via de tentoon stelling 'Werktuigen in ontwikkeling' te Heinkenszand. Met het oog op de actie is een verschei denheid aan informatiemateriaal sa mengesteld. Cosmorama, het contact blad van Derde Wereldgroepen in Zee land komt met een speciale uitgave. Er is een folder met daaraan alle Zeeuwse activiteiten. Het Nederlands FAO-co- mité heeft een Wereldvoedseldag- krant gemaakt. Het COS brengt een informatiemap over vrouwen en plat telandsontwikkeling uit en er ver schijnt een Honger Hoeft Niet-krant. De week in Zeeland begint vandaag, vrijdag, met een thema-avond over 'Beeldvorming: wereld in zwart-wit', in de Zeeuwse bibliotheek te Middelburg (20.00 uur). Wethouder S. Boersma- Smitskamp opent de fototentoonstel ling 'Derde Wereld naderbij' van Peter Pennarts; het Trio Tropical treedt op en de speelfilm 'Brandend Verhaal' wordt vertoond. GOES - Vanaf zaterdag 10 oktober worden in het kader van de actieweek Honger Hoeft Niet op verschillende plaatsen in de provincie activiteiten gehouden. Het startschot voor de week wordt al vandaag, gegeven, tij dens een bijeenkomst in de Zeeuwse bibliotheek te Middelburg, aanvang 20.00 uur (tentoonstelling, presenta tie fotoboek, Caraibische muziek en een speelfilm). De werkgroep ontwik kelingssamenwerking van het CNV brengt zaterdag op de Grote Markt in Goes straattheater en verkoopt 'zui vere koffie' in een kraam. Die dag gaat in de Wereldwinkel te Terneuzen de tentoonstelling 'Tropi sche plantageplanten' open (om 14.00 uur), met erna een koffieconcert en koffie proeven. De tentoonstelling is tot en met 17 oktober open, met op de middagen 12,13,15 en 16 oktober een programma voor scholieren met een computerkwis. Op de Zierikzeese Markt, Onder de Beuze, is zaterdag een Honger Hoeft Niet-tentoonstelling ingericht en verkoopt de Wereldwin kel Derde Wereldprodukten. De ten toonstelling is van 12 tot en met 17 ok tober ook te bezichtigen in het gebouw van de Wereldwinkel aan de Verre- nieuwstraat. Op zondag 11 oktober wordt de na- j aarszondag voor het werelddiakonaat gehouden. In veel Hervormde en Gere formeerde kerken wordt aandacht be steed aan 'Gaven delen wereldwijd' en Honger Hoeft Niet. Maandag 12 okto ber opent minister drs P. Bukman van Ontwikkelingssamenwerking in De Stenge te Heinkenszand de tentoon stelling 'Werktuigen in ontwikkeling' (aanvang 20.00 uur). De bewindsman houdt een inleiding over de rol van de kleine voedselproducenten bij het we- reldvoedselvraagstuk. De tentoonstel ling is tot en met 16 oktober te bezich tigen. Woensdag 14 oktober houdt de We reldwinkel Terneuzen een kookshop: alternatieven voor vlees, aanvang 14.00 uur. Die avond is er in de Wereld winkel Middelburg een informatie-bij- eenkomst over zuivere koffie (aanvang 19.30 uur). Donderdag 1 oktober wordt vanaf 16.00 uur in De Stenge te Hein kenszand een onderwijs-workshop georganiseerd, in het bijzonder gericht op leraren in het voortgezet onderwijs (biologie, aardrijkskunde, geschiede nis, maatschappijleer, economie). Er is een informatie-markt aan verbonden. Aanmelden kan nog tot en met maan dag bij het COZ in Middelburg. Mede werking verlenen A. Haring en J. Mookhoek, samenstellers van het on derwijsproject 'tapioca uit Thailand'. De Derde Wereldgroep in Veere houdt donderdag 15 oktober in de Gerefor meerde kerk een informatie-avond over zuivere koffie, met medewerking van Nico Roozen van Solidaridad, aanvang 19.30 uur. Op vrijdag 16 okto ber, Wereldvoedseldag, vraagt de We reldwinkel Terneuzen aan alle plaatse lijke horeca-instellingen om voortaan zuivere koffie te schenken. In de Zeeuwse bibliotheek is van 9 tot en met 31 oktober de fototentoonstelling 'Derde Wereld nabij' van Peter Pen narts te bezichtigen. In september van dit jaar werden 149 besloten vennootschappen failliet ver klaard tegen 156 in dezelfde maand van het vorig jaar (min vier procent). Het aantal besloten vennootschappen dat van januari tot en met september 1987 failliet werd verklaard, bedroeg 1.077 tegen 1.224 in dezelfde periode van het vorig j aar, ofwel een daling van twaalf procent. TERNEUZEN - De wijziging van de zomerwoningenverordening in het recreatiegebied Braakman gaat niet door. Het dagelijks bestuur van het recreatieschap Braakman wilde de bewoningsperiode van de zomerwo ningen verruimen. Het voorstel om de periode van bewoning - nu nog van 1 mei tot 1 september - uit te breiden tot de periode van 1 maart tot 1 novem ber, werd donderdag tijdens de verga dering van het algemeen bestuur van het recreatieschap Braakmann opge schort. De exploitant van het recreatiegebied de familie Van Bosch, vond dat het voorstel zonder goed overleg met de ei genaren tot stand was gekomen. J.J. van Bosch verwierp het voorstel door tijdens de vergadering gebruik te ma ken van zijn vetorecht. „U moet duide lijk weten dat u het recreatiegebied verkocht hebt. Dat houdt in, dat elke wijziging van de verordening en het al gemene reglement alleen na overleg met de eigenaren kan plaatsvinden. Daartoe bent u juridisch door uw con tract verplicht. Ook het voorstel van het dagelijks be stuur omtrent een regeling van de ver- huursmogelijkheden van de bunga lows op het terrein werd met de dezelf de argumenten door Van Bosch afge wezen. „Wij willen hierbij stellen dat uw taak van adviserende en controle rende aard is. Ook wij achten een aan passing van de verordeningen noodza kelijk maar pas na goed overleg tussen de betrokken partijen.' Voorzitter van het algemeen bestuur, J. van Rooijen, besloot na overleg met het dagelijks bestuur ook de agenda punten betreffende erfpacht-over drachten op te schorten. „De familie Van Bosch heeft hier een juridisch vraagstuk aangedragen, waarvan wij op dit moment de reikwijdte nog niet kunnen overzien. Wij zullen de con tractverhoudingen nagaan voor een oplossing van dit vraagstuk. Uiteraard willen we niemands contractuele rech ten belemmeren", aldus Van Rooijen. Hij merkte vervolgens op dat op een wijziging van de reglementen voor de zomerwoningen, zowel wat verhuurs- mogelijkheden als bewoningsperiode betreft, door de exploitanten zelf was aangedrongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 85