Tankwagen veroorzaakte een ramp in Oranjestraat Axel Drie Ambachten wacht met bouw zuivering Dorpshuis Aardenbui verhuist wellicht Open huis jubilerende bouwvereniging Axel Gooien van chloor bestraft met boete - Aardenburg wil kleinere berging woonwagencentrum 7% LENING 13S7 PER 1393 Provinciale wedstrijden brandweer PZC/ provincie STAAT DER NEDERLANDEN REALISTISCHE OEFENING BRANDWEER Tentoonstelling bij optreden Freel Zeeuws-Vlaamse toernee van minister Brinkmai De Groene nieuw postcommandant WATERSTAAT MOET UITSLUITSEL GEVEN VAN 19 TOT EN MET 23 OKTOBER Bergingscapaciteit Burger dupe Huisarts Fraanje VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 De uit de koers geraakte tankwagenwaarop het scenario voor de brandweeroefening in Axel was gebaseerd. AXEL De brandweerkorpsen van Axel, Koewacht en Zuiddorpe hiel den donderdagavond een groot scheepse oefening in de Axelse Oranjestraat. Zo'n vijftig brand weerlieden, veertig Rode-Kruisme dewerkers en zes politiemensen na men aan de oefening deel. De vier brandweerwagens uit de gemeente Axel werden geassisteerd door een extra wagen en een hoogwerker uit Terneuzen. In het scenario kwam een met de ge vaarlijke stof styreen geladen tank wagen dwars op de weg te staan. De chauffeur moest remmen voor een bromfietser, die op zijn beurt was uitgeweken voor een geparkeerde auto. Op de dwars over de weg staande tankwagen knalde een per sonenauto, die in brand schoot. Hierop reed hij tegen het pand van meubelhandel Pot aan, dat ook in brand raakte. In het pand waren vijf mensen aan het werk. Deze vijf moesten uit het pand worden gered. Enkelen hadden botbreuken of brandwonden en allen hadden last van rookvergiftigingsverschijnse len. De chauffeur van de personen auto was gewond en zat bekneld, de bromfietser lag gewond op straat en de tankautochauffeur had een shock. In totaal moesten acht ge wonden worden afgevoerd en naar eerste-hulpposten en ziekenhuizen worden vervoerd. De brand in de au to en in het winkelpand moesten worden geblust en de tankauto moest koel worden gehouden. Dit omdat de personenauto een sluitklep had kapot gereden. Brandweercommandant C. M. de Pooter was tevreden over het ver loop van de oefening. „De brand weerwagens uit Koewacht en Zuid dorpe werden iets te vroeg opgeroe pen. En toen kreeg je vier mensen, die tegelijk door de portofoons wil den spreken. Ook het op een afstand houden van het publiek is een pro bleem. Je weet natuurlijk dat het een oefening is. Gebeurt zoiets ech ter in het echt, dan is het levensge vaarlijk". De Pooter vond, dat zijn korpsen van de oefening veel had den opgestoken. Hij stak zijn bewon dering voor de slachtoffers van Lo tus niet onder stoelen of banken. O. had zich al langere tijd geërgerd aan het gedrag van een groepje jongelui, die geregeld rondhingen in de buurt .van het flatgebouw waar hij woont. Ook op 5 april was dat weer het geval. Volgens O. waren de vijf jongelui met stenen dan wel aardkluiten naar zijn voordeur aan het gooien. Om daar een eind aan te maken pakte hij een fles chloor en waarschuwde hij hen vanuit een raam van de tweede verdieping dat het uit moest zijn. Om zijn'woor den kracht bij te zetten liet hij ze ver gezeld gaan van een flinke straal chloor, waardoor H., die juist nietsver moedend kwam aanlopen, getroffen werd. Zijn bovenkleding werd daar door voorgoed ontoonbaar. Officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer vond dat O. veel te ver was ge gaan door het inzetten van de bepaald niet ongevaarlijke chemische stof als wapen tegen de lastige jongens. Hij wees hem erop dat hij met name ern stige verwondingen aanogen had kun nen veroorzaken. Politierechter mr G. de Wilde vonniste conform de eis, maar wenste de schadeclaim van H. niet in behandeling te nemen wegens het ontbreken van schriftelijke bewijs stukken. SAS VAN GENT - In de nacht van woensdag op donder dag is de oude overslagkraan van Cerestar (CPC) in Sas van Gent ontmanteld. Demontagebedrijf Van den Berge uit Sluiskil was van 22.45 tot 6.00 uur in touw om het twintig meter hoge gevaarte te slopen. Met branders werd de kraan in stukken gesneden en vervolgens met de hulp van drie kranen omlaag geta keld. Door het slechte weer zijn de vijf slopers wat later be gonnen, maar het werk ging gewoon door. „We hadden de kranen nu eenmaal besteld. Dan gelast je de werk zaamheden niet zo snel af', aldus J. van den Berge van de Terneuzense hoofdaannemer Cracau. Rijkswater staat zorgde samen met enkele aannemers voor het af zetten van de weg. „We moesten om zes uur klaar zijn, want op dat tijdstip moest de weg weer voor het verkeer open zijn", zegt Van den Berge. De veertig ton zware kraan werd in 1933 geplaatst, maar was de laatste acht jaar al niet meer in gebruik. Binnenkort wordt hij in stukken gezaagd en verkocht als schroot. AARDENBURG - Het Aardenl» dorpshuis verhuist wellicht n huidige lokatie aan de Wesl® straat naar de kleuterschool D( tebloesem aan de Utehovestran de verbouwing van de r.k.basissd Op Dreef binnenkort gereed is De Lentebloesem vrij. Dat biedti meen te de mogelijkheid om heil ge dorpshuis af te stoten. Daarmee zou een grote wens a5 ling gaan. Al jarenlang hikt dé meente aan tegen de hoge explolfc kosten van het dorpshuis. Die j jaar iets lager, omdat een deel vai dorpshuis wordt verhuurd aantti siotherapeuten. Dit wordt echts als een definitieve oplossing ge® Over de bestemming van de klj school heeft de gemeenteraad geen beslissing genomen. Er zijn mogelijkheden, zegt birgemj E.F. Jongmans. „Het gebouw ka gebroken worden, zodat er bejaai woningen gebouwd kunnen wj We hebben de algemene woning vereniging West-Zeeuwsch-Vlu ren gevraagd of daar belangstj voor bestaat. Maar ook eenuitsü de mogelijkheid is het gebouwf stemmen als dorpshuis. Daarn® den we van een grote last words vrijd." Wat er in dat laatste geval methet: dige dorpshuis moet gebeuren volgens Jongmans bekeken worde het kader van het dorpsplan As burg. „Er kunnen woningen kom die lokatie, je kunt er parkeen® ningen aanleggen, of het kanop andere manier gebruikt worde»,' onzekere factor is ook nog de toeii van de fysiotherapeuten, die nu teel in een juridische strijd zijn» keld met hun voormalige compjj De fysiotherapeuten hebben een! contract voor twee jaar. De gebruikers van het huidige i huis kunnen mee verhuizen. Datl kent dat ook de peuterspeelzaal nieuw onderkomen krijgt, „li kleuterschool is geen grote zaaji dat hoeft geen problemen op tel ren", aldus Jongmans, „Er zijnin! denburg voldoende gelegenk waar grote groepen terecht ku* TERNEUZEN - Het optreden1 Freek de Jonge, zaterdagavoil Porgy Bess in Terneuzen,» aangevuld met een tentoonstel van het werk van René van Haldi uit Nijmegen. Van Halderen heeft als afstudee; ject op de kunstacademie in Ari twintig affiches gemaakt voon stellingen van Freek de Jonge, Di ches hadden weliswaar allemaal trekking op bestaande progra® van de cabaretier maar zijn als: nig nooit gebruikt. Op initiatief Galerij/Kunstuitleen Bellemam Axel zijn ze naar Porgy gehaald» terdagavond geëxposeerd te w« De voorstelling van De Jonge, oi de titel 'De Pretentie of de Vaste ververbinding' begint om 20.30 ui AARDENBURG - Minister EJii man van welzijn, volksgezondtó cultuur maakt op 28 oktober eenii reis door Zeeuwsch-Vlaandern Morgens om 11.00 uur is de beul man in Terneuzen om het bij dentehuis Bachten Dieke officia openen. Na de middag gaat Brinkman i Aardenburg om de eerste steent! gen voor de uitbreiding van debit theek. Vervolgens ontmoet de® ter in het vormingscentrum Van: henhuis in Aardenburg vertegeni digers van de stichting Welzijn! Ouderen en de stichting Maats! pelijke Dienstverlening. Beide sl tingen hebben de drie West-Zei Vlaamse gemeenten als hun wei! bied. Minister Brinkman besluit zijnt nee 's avonds in IJzendijke. Inres rant Het Hof van Koophandels# in op actuele politieke zaken. SAS VAN GENT - Sas van Gent» per 1 oktober weer een postco® dant van de rijkspolitie. P. A,At Groene (35) uit Philippine is woe® met terugwerkende kracht be®' in die functie. Hij was al rayon? mandant van Philippine. De gemeenten Sas van GenU® vormen sinds een halfjaar de rij»! tiegroep Midden-Zeeuwsch-VM ren. De Groene werkt al twaalf)# de gemeente Sas van Gent. Advertentie bedrag koers rente aflossing inschrijving storting leningvoorwaarden open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 13 oktober vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks per 15 november op 15 november 1993 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld 13 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 16 november 1987 kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs MIDDELBURG Dat het voor een slachtoffer van een misdrijf niet mak kelik is om de schade die er het gevolg van is vergoed te krijgen, bleek don derdag weer eens op de zitting van de politierechter in Middelburg. De Ter- neuzenaar B. H. was naar de zitting gekomen omdat hij door zijn 54-jarige stadgenoot T. T. O. met chloor was be sprenkeld waardoor er kleding van hem was bedorven. Hij had echter geen nota's meegebracht van de aan koop van vervangende kledingstuk ken, waarmee hij de 250 gulden scha devergoeding die hij van O. eiste, hard kon maken. Hij kreeg dan ook geen cent vergoeding toegekend. AARDENBURG - Het Aardenburgse college van b en w wil de bouw van bergingen van ma ximaal 15 vierkante me ter toestaan op het woonwagencentrum. Formeel zouden de ber gingen 20 vierkante me ter mogen zijn, maar h en w menen dat dit tot problemen zal leiden. Het collegevoorstel wordt 13 oktober be sproken in de vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening. Het college is van me ning dat het centrum nu al een volle indruk maakt, terwijl de bergin gen er nog niet staan. Bovendien moet er reke ning gehouden worden met verplaatsing van woonwagens, waar ma noeuvreerruimte voor nodig is. Vooruitlopend op het' opstellen van een be stemmingsplan Kom Aardenburg willen b en w alvast een aantal richtlijnen opnemen over het woonwagencen trum. Zo mag het aantal standplaatsen niet meer bedragen dan zes. De an dere richtlijnen hebben betrekking op de opper vlakte en hoogte van de- bergingen. TERNEUZEN - Het waterschap De Drie Ambachten heeft alle vergunnin gen voor de bouw van een nieuwe zui veringsinstallatie in de Terneuzense Zevenaarspolder binnen. Maar om dat enkele grote fabrieken in de Ka naalzone proberen uitstel te krijgen voor de bouw van eigen zuiveringsin stallaties durft het schap nog niet met de bouw te beginnen. Het heeft het mi nisterie van verkeer en waterstaat daarom gevraagd snel uitsluitsel te geven. Vanaf 1990 mag het afvalwater alleen gereinigd worden geloosd. De Drie Ambachten is daarom tien jaar gele den al begonnen met plannen voor een nieuwe rioolwaterzuiveringsinstalla tie (rwzi). Het schap loost op het ogen blik zo'n 140.000 vervuilingseenheden (ve) per jaar ongezuiverd in de Wester- schelde. Eén eenheid staat voor het af valwater dat een huishouden van één persoon per jaar produceert. Ongeveer de helft van het afvalwater is afkom stig van vier bedrijven in de Kanaalzo ne: Cerestar (CPC), NSM, de cokesfa- briek en broomchemie. Deze bedrijven hebben beloofd zelf hun afvalwater te zuiveren. Cerestar en de Cokesfabriek bepleiten nu echter uitstel en daar door komen de plannen van het water schap in gevaar. Evenals de andere drie grote 'vervui lers' heeft Cerestar een intentieverkla^ ring ondertekend, waarin het belooft per 1 januari 1990 haar eigen afvalwa ter te zuiveren. De Drie Ambachten heeft daarom een plan gemaakt voor een zuiveringsinstallatie met een ca paciteit van 75.000 vervuilingseenhe den. Die capaciteit is niet toereikend als de bedrijven nu toch weer hun af valwater via het schap willen lozen. Cerestar twijfelt daar nog over. De Co kesfabriek wil wel zelf zuiveren maar pas vanaf 1991. klein en moeten er geheel nieuwe plan nen worden gemaakt. Daar ben je gauw een half jaar mee kwijt", aldus Meesen. Hij hoopt binnenkort toch met Cerestar en de Cokesfabriek rond te komen. De voorbereidingen voor de nieuwe af- voerleiding zijn afgerond. De Drie Am bachten loost nu bij de oostelijke ha- venpier bij de voormalige veerhaven. Het nieuwe lozingspunt ligt ten oosten van Othene. Zo gauw als de nieuwe lei ding gebruikt kan worden, is Terneu zen van een oud probleem af. Het riole ringsstelsel van de stad heeft te weinig bergingscapaciteit. „Normaal houd je aan dat de buizen drie a vier keer zoveel kunnen verstou wen als de droogweercapaciteit. Dat is de capaciteit die je nodig hebt voor het lozen van het gewone huishoudelijke afvalwater. Bij zware regenval is vier keer de capaciteit ook niet voldoende. Dan moet je extra bergingsruimten hebben. Die heeft Terneuzen te weinig. Er is wel een overstortmogelijkheid bij de Otheense kreek. Maar de gemeente heeft die kreek bestemd voor recrea tie-activiteiten en daar kun je dus niet teveel vuil water storten. Als we de nieuwe afwatering van de rwzi gaan gebruiken, dragen we de oude afwate ring van Koegorspolder naar oostelij ke havenpier over aan Terneuzen. De stad is dan in één keer van het ber gingsprobleem af', vertelt Meesen. Hij is erg tevreden met het feit dat „al le kerntjes in het werkgebied van De Drie Ambachten" straks afwateren naar de nieuwe installatie. „Alles is klaar voor de bouw van de rwzi. We hebben het ministerie een paar maan den geleden ook laten weten hoe het er voor staat. Daar moeten ze nu maar eens beslissen of we nog uitstel krijgen en anders moeten er knopen worden doorgehakt." „Ook dan moeten we echter extra maatregelen nemen. De lozingspijp ten oosten van Othene moet dan zo'n 500 meter verder de Westerschelde in. Bovendien vereist het vervuilde afval water extra technische maatregelen die we niet hoeven te nemen als het water allemaal via de rwzi loopt", ver klaart J. I. Meesen, hoofd technische dienst van De Drie Ambachten. Volgens Meesen kan de bouw van de zuiveringsinstallatie niet te lang meer wachten. „Als we niet binnen een paar maanden beginnen, kan de installatie nooit in 1990 draaien. We overleggen binnenkort weer met de bedrijven en hopen dat er snel duidelijkheid komt. We willen anders in elk geval van de minister horen wat er gebeurt als we om één of andere reden niet vanaf 1990 ongezuiverd kunnen lózen." CPC is on langs overgenomen door het Italiaan se concern Ferruzzi en heet sinds die tijd Cerestar. De overname heeft niets te maken met de besluiteloosheid van het bedrijf, laat technisch directeur I. van de Wege weten. „De dialoog met het waterschap loopt nog. De zaak is nog in studie. Die intentieverklaring zit toch nogal wat ingewikkeld in el kaar. Meer kan en wil ik er nog niet van zeggen." Het waterschap is bang dat de burger de dupe wordt. De heffingen moeten de komende jaren al stijgen van zestig naar ruim tachtig gulden per ve. „De nieuwe installatie kost al genoeg geld. Het zou onbillijk zijn om van de bur gers te eisen meer te gaan betalen om de fabrieken te laten lozen", vindt Meesen. Bovendien loopt de bouw weer minstens een halfjaar vertraging op als Cerestar besluit geen eigen in stallatie te bouwen, maar ook via de rwzi wil lozen. „Dan is de capaciteit te Angelo Dey <l) werd jeugdkampioen met zijn konijn. Organisator J. Verhelst toont het zilverkleurig kampioensexemplaar van de heer Bron. TERNEUZEN - Burgemeester C. Oc- keloen opende donderdagavond de „Kleindieren Show" in de beneden zaal van het Luxortheater in Terneu zen. Nadat de in 1929 opgerichte Kleindierenvereniging Terneuzen vo rig jaar weer was begonnen met een dergelijke show bleek dat hiervoor veel belangstelling bestond. Secreta ris P.H. Dieleman gaf dit in zijn wel komstwoord aan: 420 dieren in vijf ca- tegoriën staan te pronk voor de lief hebbers. Burgemeester Ockeloen stelde in zijn openingswoord dat: „het goed is dat mensen voor dieren zorgen". Ook ging hij in op de toespeling van de secreta ris dat de tentoonstellings-accommo- datie in de toekomst zorgen baart. Het is de bedoeling van het gemeente bestuur om tussen nu en twee jaar de accommodatie voor het sociaahcultu- reel werk te verbeteren door het aan kopen van gebouwen", aldus Ocke loen. i Direct na de opening was er al een gee- de belangstelling voor deze provincia le tentoonstelling, waarvoor uit geheel Zeeland deelnemers naar Terneuzen waren gekomen. Zeven landelijke keurmeesters kozen de volgende win naars: De prijzen werden door burge meester Ockeloen uitgereikt. Kampioen konijnen: F. Bron met klein zil ver; cavia's: mej. J. Ollebek; groothoen: D. Geuze met een barnevelder; dwerghoen: L. Walhout met een zwarte leghorn; sierdui- ven: B. Mulder; kleine knagers: M. de Zutter. In de jeugdcategorie - tot 16 jaar- gingen de prijzen naar: Angelo Dey- konijnen; Jurgen Groosman- cavia's; Mark de Zutter- kleine knagers; Piet van Dierendonk- dwerghoen ders; Dennis van Doorn- sierduiven." De kleindieren show is nog te bezoeken van daag- vrijdag- van 10.00 uur tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 uur tot 18.00 uur. AXEL - De Regionale Zeeuws-Vlaam- se Woningbouwvereniging in Axel houdt van 19 tot en met 23 oktober open huis in haar gebouw aan de Zui- velstraat. De woningbouwvereniging bestaat 25 oktober veertig jaar en heeft daarom allerlei activiteiten op touw gezet. Alle belangstellenden zijn de vooraf gaande week welkom en worden op koffie en cake onthaald. Alle afdelin gen mogen worden bezocht en er is een tentoonstelling van maquettes. De maquettes zijn gemaakt door leerlin gen van de mts in Terneuzen en van de lts in Oostburg en door een groep ge handicapten uit Groede. Motto voor de ontwerpen was 'het wonen in de toe komst'. Vijf huurders van huizen die nu eigen dom zijn van de RZVW en die daar al veertig jaar of langer wonen, worden opgezocht door enkele bestuursleden. De woningbouwvereniging heeft, naast in eigen opdracht gebouwde wo ningen ook woningen, in haar bezit die in de loop der jaren zijn overgenomen van gemeenten. In totaal voert de RZVW het beheer over meer dan vijf duizend woningen. De bouwvereni ging verspreidt volgende week in heel Zeeuwsch-Vlaanderen een huis-aan- huis krant. In die krant zit ook een kleurplaat. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en daarom hebben we ook aan hen gedacht", zegt mevrouw C. van Hoorn-Visser. Zij is voorzitter van de feestcommissie en bestuurslid voor bewonerszaken. De grote feestdag moet vrijdag de 23- ste worden. Op die dag onthullen F. de Waal en J. Gernaert een gedenksteen voor de jarige. De Waal was de eerste directeur van de vereniging en is nu nog adviseur, Gernaert is vanaf het begin bestuurslid geweest en ook nu TERNEUZEN - Zaterdag worden in Terneuzen provinciale brandweer- wedstrijden gehouden. Hieraan ne men deel de korpsen uit Axel, Hulst, Philippine, Kapelle, Sluis, Goes, Ter neuzen, Sas van Gent, Oostburg, Koe wacht, Westdorpe, Arnemuiden, 's Gravenpolder, Krabbendijke, Colijns-' plaat, Middelburg (PZEM), Wemeldin- ge, Brouwershaven, Rilland, Yerseke, Heinkenszand, Zierikzee, Ovezande en de bedrijfsbrandweer van De Schel de. De wedstrijden beginnen 's mor gens om half negen en duren de hele dag. Om zes uur reikt burgemeester C. Ockeloen de prijzen uit. nog penningmeester. Op deze dag gaat ook een videopromotiefilm in première. De woningbouwvereniging hoopt als feestvarken niet op traditionele ca deaus maar op giften om een speciale bibliotheek over sociale woningbouw te kunnen opzetten. „Merisen kunnen dan gewoon binnenlopen om iets op te zoeken over het aanvragen van subsi die of over het indienen van bouwteke ningen. Ook scriptieschrijvers zouden er kunnen grasduinen", stelt mevrouw van Hoorn zich voor. Op het Kennedypleiii voor het gebouw van de RZVW zet eeen plaatselijke aannemer die week een model van een Argentijns huisje neer. Het is een voor beeld van de huisjes die bij de krotten wijken van Santa Fé in Argentinië worden gebouwd. De RZVW wil voor het 'jaar van de daklozen' enkele van de modelhuisjes aanbieden aan Santa Fé. De vereniging hoopt zoveel moge lijk bijdragen voor de huisjes binnen te krijgen. In Nederlandse ogen lijkt het huisje meer een fietsenhok van drie bij vier meter. „Maar voor die mensen is het een paleis. Die wonen nu in een af gekeurde rioolbuis of kartonnen do zen. Voor 1.500 gulden heb je zo'n huis je en ik hoop dat we er een paar neer kunnen zetten. ZAAMSLAG - In het fotobijschrift van de rubriek 'In Beeld' in de krant van gisteren is een fout geslopen. Bij het portret van de Zaamslagse huisarts W. L. Fraanje die over de opvang van ver keersslachtoffers aan het woord werd gelaten stond per abuis de naam J. Draaisma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 84