rpsomroeper Bout doet groeten van Huizen... Protest ZMF tegen baggeren Wester schelde Deel weggelekte olie Vlissingen nu weggepompt Begrip voor kritiek op opvang te grote groepen Voorlichting aan scholen over energiebesparing PZC/ provincie Vissen dupe zuurstoftekort door lozing iR OEPS TRAINERGOEDE NAAM IN GEDING HALVE ALS T VRIEST r 15 mille aan wringen uit e gestolen 19 BREDE ONDERSTEUNING SCHEfePENISSE - Ir. C. J. Konigs, groeptrainer van een particulier psycho-therapeutisch cen- rum i i Scherpenisse op Tholen geeft de personen die dit instituut in opspraak hebben ge acht tien dagen de tijd om in het openbaar hun aantijgingen in te trekken. Gebeurt dat niet 1 hij tegen hen een aanklacht indienen wegens smaad. „Ik voel me belaagd door queru- zo verklaarde Konigs donderdag. „Mijn goede naam is in het geding" Belemmerd ONDERZOEK JUSTITIE NOG BEZIG BEGELEIDERS TAMILS OUD-VOSSEMEER: Vooroordelen Vergelijking G 9 OKTOBER 1987 BURG - Zeeuwen? Béste lui. rkelijk overal als een vorst n. „En weet je wat mij is op- Er wonen hier zoveel men- uizen. Sommigen zouden zo ug willen, anderen hebben prima naar hun zin. Maar je d'r bij de eigen bevolking (ilijk tussen". roeper Jaap Bout (52) uit het ollandse Huizen is deze week n Zeeland. Op gemeentehui- handigt hij de burgemeester if diens? oco' een linnen tas met pro- notiempteriaal over zijn woonplaats ^^ooi. En de wélgemeende com- :n van hun waarde collega Hoekzema. Een lading Zee- otie en een videofilm gaan aarmee bewerkt hij vervol- 'tilooi. Leert de ene helft van Ne- ■lanflde andere kennen. „Wie weet, m ze wel bij elkaar op vakantie", out hjeft met elf collega-dorpsom- tiet oude ambacht op moderne eestgeichoeid. Vijfjaar geleden richt- ehij de Stichting Dorpsomroepers op,. een soort servicebureau voor omroe pers, met een meisje op kantoor, dat bijhoudt waar ze worden besteld. In al le gevallen zorgt het bedrijfsleven voor de sponsoring. Zo wordt Bouts Zeeuw se trip financieel gesteund door kaas handel Smith. De dorpsomroeper en zijn ouderwetse transportfiets met mand, waarin een bandje het gekakel van een hok vol kuikens produceert, begonnen hun tocht dinsdag in Goes. Woensdag kwa men Oostburg en Terneuzen aan de beurt, donderdag was Bout in Middel burg. Ook inwoners van Axel, Vlissin- gen en enkele Walcherse dorpen kun nen hem nog in actie zien. De omroe per beperkt zijn verrassingen overi gens niet tot de gemeentehuizen. Bout heeft in iedere plaats twee diners op de Huizense boulevard te vergeven en biedt bruidsparen nog nét op de drem pel van de trouwzaal een vermanend woord („ik ben al 26 jaar getrouwd met hetzelfde meissie") en een cadeautje aan. De nieuwe aanpak van het omroep- vak stelt de leden van de Stichting Dorpsomroepers in staat om van hun stem -en wat erbij komt- te leven. Bout is het hele jaar op pad. „Behalve als het een dag regent of als 't kouder is dan 5 graden onder nul. Dan onder breken we het werk". Hij is de enige omroeper die op de flets rijdt. De meeste collega's lopen een rondje door de drukste winkelstraten en houden het voor gezien, al klimt het volledige ledenbestand van de stich ting in januari op de pedalen voor een feestelijke demonstratie. „En in de week voor kerst treden we gezamenlijk op in Amsterdam, op de Dam. Dat ge beurt op uitnodiging van een aantal warenhuizen. Zeg maar: de grote jon gens". In Zeeland steunt de stichting op het geluid van stadsomroeper Cees Blae- ke van Sluis. Hoewel... „Hij is 64 en zijn stem gaat wat achteruit". Dat wordt dus de komende dagen dus naarstig speuren naar jong bloed. Tenzij het re gent. Of hard vriest. Dorpsomroeper Jaap Bout voor het Middelburgse stadhuis GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft bij minister drs N. Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat be zwaar aangetekend tegen de ontwerp- vergunningen voor het (terug)storten van baggerspecie in de Westerschelde door de Belgen. Het protest heeft in het bijzonder betrekking op het nog voor twee jaar toelaten van storting van sterk vervuilde modder uit de Drempel van Zandvliet; het onvol doende aan banden leggen van het te rugstorten van bagger uit de Wester schelde; het ontbreken van richtlij nen voor het eventueel verlengen van de stort-vergunningen. Het bezwaar van de ZMF wordt 'breed ondersteund'. De Internationale Scheldewerkgroep staat er achter, evenals de natuurbeschermingswach- ten 't Duumpje en Steltkluut, de mi lieuvereniging Benegora, de werk groep Water van de Bond Beter Leef milieu, de stichting Het Zeeuwse Landschap en Saeftinge-schaapher- der J. Boom. Minister Smit-Kroes wordt gevraagd haar royale opstelling ten opzichte van de Antwerpse haven- belangen nog eens kritisch te bezien' chreeuwcentrum st eerherstel tit ert daarmee na terugkeer van op de publicatie in de PZC, nlangs naaste bekenden van enten die in Scherpenisse aan een lerapft deelnamen, zich fel kantten igenl e behandelwijze in het insti- iut ei tegen de manier waarop de een clïente, die door een me- mer aan een therapieweek iu zijn erkracht, is afgedaan, et ins ituut in Scherpenisse wordt in volld ;mond 'het schreeuwcentrum' noemOfficieel draagt het de naam Jasriel Interaction Dynamics', ge- oemd haar de New Yorkse psychiater ~Cq ;riel, wiens methode er wordt )egepj st. Casriel ontdekte dat het c is het functioneren van men- :n te Verbeteren door vroeger ver rongen emoties alsnog te uiten, waar- ij de ej ergie die nodig was om het ver- rongene ook verdrongen te houden, rijkom Dat gebeurt door cliënten an te etten hun emoties van zich af euwen. >e kla«| hten tegen het instituut wer- n ing igeven door de wetenschap dat oepst :ainer Konig geen erkend the- apeut s en dat hij onvoldoende des- undig zou zijn om nevenwerkingen p bij c e behandeling zouden kunnen ptredqn goed op te vangen. Ook werd d dat er in het centrum de mo- elijkh* id wordt gegeven tot het ver- chaffei i van medicijnen om daarmee :lfmoc rd te plegen. Kon .g (62) neemt fel stelling tegen ■ze aa itijgingen. „Mijn werk heeft in Ie twaalf jaar waarin ik meer dan vier mensen heb opgevangen, looit t >t klachten geleid. En ook nu ""■er geen sprake van klachten aar v; m signalen". Hij verwijst daar- iee na; ir de opvatting van geneeskun- pecteur voor de geestelijke 'olksge zondheid dr. H. R. Kraus, die eent lat pas dan van een klacht kan orden gesproken wanneer betrokke- ien er zelf mee komen. In dit geval wamei er reacties van derden. Na en onderzoek te hebben ingesteld wam r. Kraus tot de slotsom, dat 'er een alide gronden bestaan voor Jachten en aanklachten tegen het entrurn'. Wel stelt de inspecteur, dat ij het niet raadzaam acht clienten 'et eeji psychose in het verleden de in eherpenisse gehanteerde methode an te bieden. Konigs laat weten dat en ach seur namens de hoofdinspec- 'ur van de geneeskundige inspectie ;tJ,nafer onderzoek naar de gang van 'an< |aken in Scherpenisse instelt. t verder toe dat hij geen erkend aerapeut is, maar tekent daar meteen iï aar» Hof un „i4. „i Eet iets ;V0( drecht". Vervolgens verkondigt hij dat negatieve uitlatingen aan zijn adres uit de mond van een bestuurslid van de Vlaams-Nederlandse therapeuten vereniging hem aanleiding hebben ge geven een officiële klacht in de dienen bij het verenigingsbestuur. De groepstrainer verklaart voorts na drukkelijk dat er geen sprake is ge weest van een verkrachting binnen de muren van zijn instituut. „Die zaak is helemaal uitgezocht via ons eigen Cas- rielproces. Die twee mensen hebben het gewoon allebei laten gebeuren. Daarna zijn ze met z'n tweëen koffie gaan drinken. En dat doe je toch niet met je verkrachter"! Professor dr. Bastiaans: speciale hulp nodig Professor dr. J. Bastiaans van het cen trum voor medisch-psychologische begeleiding van verzets- en oorlogs slachtoffers in Oegstgeest treedt als supervisor op voor het centrum in Scherpenisse. Hij laat bij monde van ir. Konig weten, dat door activiteiten zoals ze door de klagers via de pers worden ondernomen de verdere ont wikkeling van de psychiatrie wordt be lemmerd. Mensen met traumatische verdringingen hebben speciale hulp nodig, waarin door de reguliere ge neeskunst niet wordt voorzien. Cliën ten gaan van hulpverlener naar hulp verlener en worden niet geholpen". En Bastiaans meldt, dat hij in zijn moge lijkheden, mede door negatieve inter venties vanuit het vak, al zeer belem merd wordt in het geven van LSD-be- handelingen om traumas los te ma ken. „Casriel heeft een aanvullende metho de gevonden om hetzelfde te bereiken. Door dit soort van methoden kan ook agressie die verdrongen was vrijko men. Blijkbaar wordt die soms tegen de therapeut gebruikt", aldus prof. Bastiaans met verwijzing naar de reac ties van de klagers. }Jaamdathij zich ook niet als zoda- jg uitgeeft. „Ik beschouw mijn werk iet als geneeskunst, maar als "oepstraining, waarin het Casrielpro- zijn theoriëen zijn geïnte- Teerd'l. De groepstrainer ontkent ten veiligste dat er in zijn instituut midde- 'den verstrekt ten behoeve van rd. En hij stelt verder dat uit de |geving zou kunnen worden af- at er sprake is van een opeen- g van klachten. „De aanhou- lachten worden slechts door ersonen geproduceerd. De van één van hen, werden ove- igens al eerder afgewezen door de offi- tëren van justitie in Zwolle en in Dor- - Bij een inbraak bij juwelier ink in de Axelse Noordstraat ensdagavond omstreeks 21.00 trouwringen buitgemaakt. De zijn ongeveer vijftien mille aldus mevrouw T. Wikkerink. er sloeg de etalageruit woens- aot en griste de ringen weg. Hij g achterna gezeten door enke gen, maar wist te ontkomen. tag kap. no g* 'erd egetu C. H. H. Wisse van de afdeling milieu zaken van provinciale waterstaat ver telt dat het wegpompen van de olie, waar men vanaf eind juni mee bezig is, steeds langzamer gaat. „Deze werk zaamheden zullen nog wel een aantal maanden duren. Daarna zal moeten worden bezien of er nog andere maat regelen getroffen zullen moeten wor den. In ieder geval komt er een inspec tieplan, waar momenteel aan gewerkt wordt, om er zodoende in de toekomst zeker van te zijn dat alle risico's gemi nimaliseerd worden", aldus Wisse. Omdat het oppervlaktewater door de olievervuiling is aangetast, is ook het waterschap Walcheren bij het oprui men van de olie betrokken. Ir. S. M. Nijboer, hoofd van de technische dienst: „Hoewel provinciale water staat eerst bezwaren had tegen deze wegpomp-methode omdat de angst bestond dat de vervuiling zich daar door verder zou uitspreiden, verloopt de opruimingsactie naar ieders tevre denheid. De enige andere methode die er bestaat, is het compleet afgraven van de vervuilde grond. Zo rigoreus wilden we niet direct te werk gaan en dat was ook niet nodig geweest". VLISSINGEN Een kleine honderd kubieke meter dieselolie is momenteel opgepompt uit de dijk en de sloot aan de Oostelijke Bermweg in Vlissingen. De olie stroomde vorig jaar uit een lekke opslagtank van de Olie Terminal Vlis singen (OTV), een dochteronderneming van de NV Haven van Vlissingen. Er zit nog tweehonderd kubieke meter olie in de bodem en een onbekend gedeelte daarvan zal volgens mr. C. J. Meijler van de provinciale commissie milieuhy giëne altijd in de grond blijven zitten. OTV heeft vorig jaar verzuimd de lek kage te melden, terwijl zij daar volgens een aan de NV Haven verleende hin derwetvergunning wel toe verplicht was. Het openbaar ministerie besloot daarop in mei van dit jaar een onder zoek in te stellen. Volgens persofficier van justitie, mr. S. Tempel, is het op sporingsonderzoek nog steeds niet af gerond. „We hebben nog niet voldoen de relevante informatie binnen", zegt hij. „Het is ook nog niet bekend wan neer dat wel het geval zal zijn. Pas op dat moment kan justitie beslissen om al dan niet tot vervolging over te gaan", aldus Tempel. De kosten van het opruimen van de olievervuiling zullen ongeveer hon derdduizend gulden bedragen. Dit komt voor rekening van de NV Haven van Vlissingen. De directeur, ir. A.J. Oreel, wenst niets meer over deze zaak te zeggen. „Ik word doodziek van het gezeur over die olielekkage. De hele zaak is opgeklopt door de pers; wat mij betreft is het achter de rug en ik zeg er niets meer over", aldus Oreel. Wan neer justitie tot vervolging van OTV mocht besluiten, zal hij toch weer zijn mond open moeten doen over de nala tigheid van zijn bedrijf. De vier in Oud-Vossemeer gehuisveste Tamils en de begeleiders mevrouw W. de Kreek en de heer A. Pollie. OUD-VOSSEMEER - De reactie van de bevolking op de vestiging van asielzoekers in een woonplaats hangt voor een groot deel af van de voorbereiding en de begeleiding van het gemeentebestuur. Tot die conclusie komt de groep begelei ders van vluchtelingen in Oud-Vos- semeer. Het gezelschap in Oud-Vos- semeer beseft dat bij plaatsing van grote groepen asielzoekers de pro blemen omvangrijker zijn. Voor de kritiek op de verhouding van het aantal te plaatsen buitenlanders te genover het inwonertal van een dorp kan de groep begeleiders be grip opbrengen. Enkele maanden geleden verwel komde de gemeente Tholen de eer ste vier Tamils, in het kader van Re geling Opvang Asielzoekers van WVC. De ervaringen van de begelei dingsgroep in de woonkern Oud- Vossemeer, waar de buitenlanders zijn gehuisvest, zijn tot nu toe erg positief. Over enkele weken wordt een tweede groep van vier personen verwacht. De driekamerwoning voor hen aan de Willem van Beieren- straat in het dorp is bijna klaar. Juist deze gespreide plaatsing, wat betreft tijd, werkt volgens de zes contactpersonen in Oud-Vossemeer prima. Mevrouw W. de Kreek: „Het is op deze manier steeds te overzien. Wanneer er honderd tegelijk komen, ligt dat wel even anders". „In dat ge val heb je te maken met een groep en niet met individuele mensen, zoals hier nu wel het geval is", vult A. Pol lie aan. De zes leden van de begeleidings groep wijzen het goed functioneren van opvang en begeleiding verder toe aan de manier waarop het Thool- se gemeentebestuur de zaak heeft aangepakt. Vóór de gemeente de be woners op de hoogte stelde van het besluit om asielzoekers op te nemen, is alles grondig voorbereid, weet de begeleidingsgroep. Daarnaast zwaait de groep veel lof toe aan de gemeente-ambtenaren voor de steun bij de begeleiding. De zes in woners van Oud-Vossemeer waren tot voor kort nog leken op het gebied van opvang van asielzoekers. Zij zijn door de gemeente benaderd op grond van hun contacten in het ver enigingsleven van hun woonplaats. Ook onder de, door het zestal als to lerant gekenschetste, bevolking van Oud-Vossemeer leven hier en daar wel vooroordelen, zo merkte de be geleidingsgroep. Voorzitter B. Hom mel: „Het is één van onze taken om negatieve berichten op te vangen. Je hoort zoiets als betrokkene meestal niet rechtstreeks, maar omdat we al le zes bij het verenigingsleven zijn betrokken, krijg je die dingen via via toch wel te horen. Het is dan zaak zulke berichten na te trekken en'zo snel mogelijk kort te sluiten, indien nodig met medewerking van de ge meente". Slechts één keer kwam de begeleidingsgroep een, volgens hen tamelijk zware, beschuldiging aan het adres van de Tamils ter ore. On derzoek door de gemeente leerde, tot opluchting van de begeleidings groep, aat de aantijging niet op waarheid berustte. „Vooroordelen hebben gauw een bodem"? weten de begeleiders in middels uit eigen ervaring. Een om vergereden boompje in de Weel- hoekstraat werd door omwonenden in verband gebracht met de vier Ta mils die in deze straat wonen. Zij krijgen nu eenmaal vaak bezoek van andere asielzoekers, die met de auto uit Oud-Gastel, Oudenbosch of Roermond naar Oud-Vossemeer ko men. Ook een aantal van de begelei ders had het gerucht zonder meer voor waarheid aangenomen. Pollie, buurman van de Tamils, had echter gezien dat het boompje door een vrachtwagen was geraakt. Mevrouw De Kreek geeft lachend toe dat ze in het begin best moeite had zichzelf een houding te geven, wanneer ze als contactpersoon bij de Tamils binnen was. „Deze mensen hebben een andere cultuur. Je ver moedt dat ze anders tegen vrouwen aankijken. Als je dan als betrekke lijk jonge vrouw bij die vier jongens binnen staat, voel je je best onze ker". Nu de vier buitenlanders op verzoek een bezoek hebben ge bracht aan het gezin De Kreek en kennis hebben gemaakt met echtge noot en kinderen is de 'angst' om bij de Tamils binnen te stappen hele maal verdwenen. Ook bij de andere leden van de bege leidingsgroep zijn de Tamils op be zoek geweest. De kinderen uit de buurt zijn door de nieuwe buren al regelmatig getracteerd op koek en limonade. „Het zijn gewoon aardige en beleefde jongens, en zo te horen valt het hen hier in Oud-Vossemeer ook alles mee". De groep ziet dan ook niet op tegen de komst van het volgende kwartet. „Misschien zitten er bij een vollende groep wel twee dwarsliggers tussen", stelt mevrouw M. van Driel-Vaders. „Nederlanders zijn ook niet allemaal hetzelfde", vergoelijkt Pollie. De reacties van inwoners waar grote opvangcentra zijn gepland, houden de gemoederen van de begeleidings groep wel bezig. In sommige plaat sen wordt de verhouding ten opzich te van het aantal inwoners ont wricht. De voorlichting aan de be volking laat in sommige gevallen ook te wensen over, vinden de zes be woners. Het verbaast mevrouw Van Driel dat bij commentaar op de protesten in de media zo weinig aan dacht wordt besteed aan de situatie van de asielzoeker zelf. „Deze men sen moeten worden geholpen", be toogt ze. „Hoe gauw kan de situatie niet zijn omgedraaid en hebben we zelf weer hulp nodig van andere lan den". en niet zonder meer allerlei nieuwe vergunningen af te geven. De milieufederatie legt recente studies op tafel (rijkswaterstaat Zeeland, in stituut voor Hygiëne en Epidemiolo gie). Daaruit blijkt dat op zich het weg halen van vervuild slib eerder positief dan negatief is. Maar dan moet die vie ze bagger wel gecontroleerd worden opgeborgen. De ZMF herinnert aan de vervuiling die door activiteiten in het Antwerpse haven- en industriegebied veroorzaakt wordt. Het door baggeren verplaatsen van de modder is geen op lossing. Want daardoor wordt de ver vuiling juist over een breder gebied verspreid. De ZMF: „Zo zal de vervui ling in de specie van de Drempel van Zandvliet bij storting elders opnieuw vrij komen en deels richting zee, gro tendeels richting Land van Saeftinge verdwijnen". Door rijkswaterstaat is de bagger uit de Westerschelde vergeleken met ma teriaal uit andere delen van Neder land. De milieufederatie heeft weinig vertrouwen in de wijze waarop dat is gebeurd. „Almaar wordt de tover spreuk herhaald dat de (Wester)Schel- de-bodem in zijn natuurlijke samen stelling afwijkt van die in de Beneden rivieren. Dat neemt echter niet weg dat in de rest van Nederland overal een strengere lijn gevolgd wordt dan in de nieuwe ontwerp-vergunningen voor de Westerschelde". De ZMF doet een aan tal voorstellen om méér slib te weige ren en de Belgen te verplichten tot gro tere zuiveringsinspanningen. KLOOSTERZANDE De brandweer van Kloosterzande is donderdagmid dag in actie gekomen om de schaats- vijver bij de Hulsterweg voor massa le vissterfte te behoeden. De vissen waren in gevaar gekomen door een plotseling zuurstoftekort, dat was ontstaan door de lozing van rioolwa ter in de vijver. Met twee motorpompen was de brand weer vanaf 13.30 uur in de weer om zuurstofrijk water in de vijver te spui ten. Tegen die tjjd waren al zo'n vijftig tot zestig dode vissen geteld, voorna melijk graskarpers die waren uitgezet om het teveel aan groen in de vijver op te eten. Tegen het eind van de middag werden de pompen weer uitgescha keld, toen het ergste gevaar voor de vissen leek te zijn geweken. H. Dieleman van de gemeentelijke technische dienst in Vogelwaarde was na een bezoek aan de schaatsvijver er van overtuigd, dat een overstort van rioolwater de problemen in de vijver heeft veroorzaakt. „De vijver stinkt duidelijk naar rioolwater. Waarschijn lijk is de riolering overbelast geraakt door de zware regenval van de laatste dagen. Het overtollige water komt dan in de vijver terecht, waardoor een te kort aan zuurstof is ontstaan". De gemeente Hontenisse is niet geluk kig met de lozing van overvloedig rioolwater in de schaatsvijver. Diele man benadrukt dat de aansluiting van de riolering op de vijver moet worden gezien als een 'noodoplossing' in af wachting van de uitbreiding van het plan Groenendijk. „Totdat de riole ring is aangepast, kunnen er opnieuw gevaarlijke situaties ontstaan, iedere, keer als het weer hard gaat regenen". Dieleman is van mening dat de ernst van de vissterfte niet moet worden overschat. „Over het geheel genomen valt het mee. Het zijn voornamelijk de graskarpers, die slachtoffer zijn gewor den van het zuurstoftekort. De vijver is gelukkig zeer rijk aan vis. Er leven ver scheidene vissoorten en in het verle den zijn ongeveer driehonderd gras karpers ih het water uitgezet, zodat ook die niet helemaal kunnen zijn uit gestorven". Medewerker van gemeentewerken de heer Boey toont enkele van de dode graskarpers. GOES - De Stichting voorlichting energiebesparing Nederland (Sven) houdt woensdag 4 november een voorlichtingsbijeenkomst met het thema 'Voor rang energiebeheer schoolbeheer'. Met dergelijke initiatieven wil de Sven sa men met de ministeries van onderwijs, economische zaken, landbouw en vis serij en de schoolbesturenorganisaties de besturen en directies de weg wijzen om tot een goed energiebeheer in hun schoolgebouw te komen. De Sven geeft aan dat energiebesparing een school flink wat financiële voorde len kan opleveren. Zelfs met eenvoudige maatregelen kan de rekening al met een kwart dalen. Energiebesparing is nu actueler geworden omdat de onder wijssector is overgegaan op een nieuw vergoedingsstelsel, het Londo-systeem waarbij met een budget wordt gewerkt. Geld dat op de gasrekening wordt be spaard, kan voor andere meer nuttige doeleinden worden gebruikt. De stichting wijst erop dat energiebesparing meer is dan alleen het aanbrengen van isolatiemateriaal. Het energieverbruik wordt namelijk beïnvloed door drie factoren: organisatie, gedrag en techniek. Een goede afstemming hiervan levert het meeste op. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Terminus te Goes en begint om 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 83