steunproject kleine dorpsscholen Proef aantrekken jeugd gelukt in museum Goes Mankementen aan snelle boten van waterpolitie Kampioen-windhond. M PZC/ provincie i framing tanagement leksteen Inilever ZIJN KOERSINZICHT IS FANTASTISCH... HOORT ZIET 23 MIDI iELBURG - Het ziet er naar uit dat de provincie in de nabije toekomst meer taken en ,evoegdheden op het gebied van het basisonderwijs zal krijgen. Het Zeeuwse ondersteunings- jroAct voor kleine basisscholen, dat 1 januari begint, is een duidelijke aanwijzing voor de rroei ;nde provinciale bemoeienis. De rijksoverheid trekt zich geleidelijk terug en geeft de jrolincie eigen beslissingsrecht. De gemeenten worden meer bij de uitvoering van het onder- wijsl eleid betrokken. To oman Maljers apan Geen garantie ERNSTIGE TECHNISCHE GEBREKEN MOTOREN ÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ -^4 si VRIJC AG 9 OKTOBER 1987 w Meer greep provincie op het basisonderwijs ft J. Iwiers van de provinciale onder- wijsEfieling en directeur D. Kopmels van het Regionaal Pedagogisch Cen trum 2 seland RPCZsignaleerden die trend donderdag bij de presentatie van de eerste versie van het steunpro- ectvc >rde kleine dorpsscholen. Zoals gemel1 heeft de provincie vijf ton voor de ondersteuning uitgetrokken. Het projJt duurt drie jaar, en er kunnen maximaal vijftien scholen meedraai en. In i otaal komen er twintig 'laatste' ÉÉBcholen in aanmerking. en Kopmels vinden dat er de af gelopen maanden veel in het politiek HHn over het onderwijs is veran derd. Ir wordt nu volop rekening ge- houde i met een vergaande decentrali satie pan het rijksbeleid. En ten aan zien van de dorpsscholen wordt er niet enkel neer op onderwijskundige as pecten gelet. Swiers: „Het is voor het eerst at er uitdrukkelijk naar het so- ciaal-t jltureel karakter van de kernen wordt gekeken. Een goede school kan n een belangrijke bijdrage leve- at erkent ook de staatssecreta- heeft de normen voor de dorps- tjes versoepeld. Kleine kernen n beschermd worden, en ik ver dat het Zeeuws beleid funda- zal worden voor eenzelfde k in de rest van het land." opzicht lijkt de steunoperatie voorle kleine basisscholen een nieuw tijdperk in te luiden. Kopmels ver ren, ris, scl moei wachi ment In tw vildt ilc: en? on® iefli lei IDELBURG - Een enkele Ir heeft Unilever-topman .F.A. Maljers wel eens de in- |k, dat zijn bedrijf één groot iningscentrum is „dat we dan ir betalen uit de verkoop van ■garine en wasmiddelen". Tot is dit internationaal geo riënteerde cursussenbestand, aangevuld met een uitgekiend Steem van carrièreplanning hét middel om het management „Unilever-persoonlijkheid" te even en zo dit concern met ^^000 werknemers en een om zet van ruim 55 miljard gulden in 6 bijeen te houden. Als er ten ste niet voorbijgegaan wo dt aan een flexibele benade- rin dichtbij de markt. [ljers, voorzitter van de raad bestuur van Unilever, gaf zijn Inagementsrecept donderdag- mi" dag prijs op een lunchbijeen- nst van Nijverheid en Handel in t e Middelburgse schouwburg, Har hij sprak over het onder- we „Hoe multinationaal kan eei multinational zijn?" „Je hebt een formele en een infor- jle organisatie", hield hij zijn ïhoorders voor. „De persoon is tk belangrijker dan wat er op )ier staat. Je hebt koningen en ikers van koningen". Dat :mt niet weg dat Unilever (16e de wereldranglijst van het ge- (hebbende Amerikaanse za- ïblad Fortune) beslissingen :tst aan nationale belangen (er iet een samenhangend beleid Bii voor bijvoorbeeld Italië of de Vgrenigde Staten), de produkt- lep (hoe snel krijgen we kennis |n zeeppoeder of spijsolie van ene werkmaatschappij bij de ■dere?) en verder aan zaken als jKearch, personeelsbeleid en fi- Hnciën. Soms botsen de menin- ffl|n, maar Maljers kiest dan niet Zgndermeer voor het compromis: 'ant dat valt meestal slechter dan de twee oorspronkelijke :ëen, kijk bijvoorbeeld maar lar de politiek". e nauw het introduceren van [oducten op de wereldmarkt stert, illustreerde de Unilever- |pman aan de hand van het ampoomerk Timotei en diver- theesoorten, die qua samen- Hing moeten worden aange- st aan de wensen van de ge- uiker in het betreffende land. k verpakking en reclame zijn far op afgestemd. Toen Unile- r dat een keer „vergat" in Ja- n bleef de multinational met ^£n voorraad onverkochte sham- 30 zitten, die het bedrijf alleen it de winkelrekken kreeg door s| zélf terug te nemen. Dat leed is middels geleden, verzekerde aljers. Ook de Japanner onder- udt zijn haar tegenwoordig het fst met Timotei. verigens -het voegde een extra- mensie toe aan de bijeen- mst- ging de voorzitter van de ad van bestuur van Unilever tgebreid in op zijn Middelburg- afkomst: „Ik heb nog op het euterschooltje van juffrouw ack gezeten". Aan een periode n drie maanden als leerling- urnalist op de redactie van de ZC hield hij een afkeer over van ag taalgebruik. Anderzijds: et lokte me niet aan om mijn ven lang de gemeenteraad van 'eliskerke te verslaan". wacht dat het project zal aantonen, dat er op een kleine school weldegelijk goed onderwijs gegeven kan worden. Zijn schoolbegeleidingsdienst speelt een centrale rol in de geplande onder steuning. Er kan een keuze worden ge maakt uit vernieuwing of verbetering van de school. Vernieuwing houdt in dat het hele onderwijssysteem wordt, veranderd om tot de gewenste kwali teitsverbetering te komen. Daarbij wordt ondermeer gedacht aan de in- GOES - De proef om jeugd tot en met zestien jaar door gratis toegang naar het Museum voor Noord- en Zuid-Neveland in Goes te krijgen, heeft effect gesor teerd. In de periode van medio april tot eind september namen een kleine 4500 jongeren onder de zestien een kijkje in het museum. Dat is ruim 2700 jeugdigen meer dan vorig jaar. Het algemeen bestuur van 'het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland eva lueert de proef donderdag 22 oktober vanaf 15.00 uur in het stadhuis. Aangeno men wordt dat de expositie 'Langs het tuinpad van mijn vaderen' van Rien Poortvliet een positief effect heeft gehad op de bezoekersaantallen, maar het dagelijks bestuur trekt toch de conclusie dat de proef is geslaagd. Tijdens de bestuursvergadering komt tevens het in bruikleen geven van een uit 1912 date rende Eysink-auto aan de orde. voering van gemengde leeftijdsgroe pen in plaats van jaargroepen. Een schoolleiding die voor een voorzichti ger aanpak kiest, zal zich bezig moeten gaan houden met verbetering van de registratie van de onderwijsvordering. Ook kan een programma gekozen wor den, dat vooral aandacht besteedt aan de sociale en emotionele ontwikkeling van de kinderen. Het management van de school kan eveneens onder de loep worden genomen. Belangrijkste knelpunt voor het pro ject is dat er geen zekerheid gegeven kan worden, dat de scholen die inha ken de toekomst met vertrouwen te gemoet kunnen zien. Swiers: „We ho pen natuurlijk dat de scholen na af loop van het project niet worden op geheven. Maar we kunnen geen garan tie geven. Voorlopig heeft deelname alleen een psychologische uitstraling, en we verwachten dat de staatssecre taris daar niet ongevoelig voor is." Van maandag 26 tot en met donderdag 28 overlegt het RPCZ met internatio nale onderwijsdeskundigen om een systeem op te zetten waarmee de re sultaten van het project na afloop dui delijk in kaart kunnen worden ge bracht. Directeur Kopmels streeft er naar om na drie jaar ondersteuning harde gegevens te presenteren. Hij zegt: „Ik wil geen vrijblijvende conclu sie achteraf dat het een leuk project is geweest. Er zit meer in, en dat kan po sitieve gevolgen hebben voor de schoolbegeleiding in het algemeen." Kringcommissaris N. M. Bollen speldde mevrouw J. van Wallenburg-Tevel de bronzen Rode-Kruismedaille op. GOES - Mevrouw J. van Wallenburg-Tevel is donderdag in Goes, voor haar werk als voorzitster van de welfare- raad Zeeland van het Rode Kruis, onderscheiden met de medaille van verdienste in brons. Bij deze gelegenheid nam zij tevens officieel afscheid als bestuurslid. Opvolg ster mevrouw K. Krijger-Bos kreeg op haar beurt de voor zittershamer overhandigd. De plechtigheden hadden plaats onder toeziend oog van ruim 140 dames, die zich inzetten voor het Rode Kruis. Kringcommissaris N. M. Bollen speldde mevrouw Van Wal lenburg de medaille op. Daarbij bedankte hij haar voor het verdienstelijke werk dat zij de afgelopen jaren heeft ver richt. De gedecoreerde voorzitster legt haar functie neer vanwege haar nieuwe baan bij de Stichting Welzijn voor Ouderen in Walcheren. Kringcommissaris Bollen vestigde in zijn toespraak de aandacht op de mogelijkheid van scholing, bijscholing en professionele begeleiding voor de vrijwilligers. „Deze acti viteiten zijn heel belangrijk voor de kwaliteit van de hulp, maar de spontane inzet mogen wij echter niet vergeten". Met die woorden richtte hij zich op het thema van de dag; het vrijwilligersschap. Pastoor M. van den Berg uit Almelo was uitgenodigd om een lezing te houden over dit onder werp. VLISSINGEN - De nieuwe patrouille boten die de rijkspolitie te water sinds december 1983 in de vaart heeft genomen, vertonen ernstige techni sche gebreken. De vaartuigen zijn overal langs de Nederlandse kust ge stationeerd, ook bij de rijkspolitie te water in Vlissingen. De Vlissingse groepscommandant C. Pasveer ont kent niet dat er problemen zijn ge weest, maar stelt dat 'we nu prima va ren'. De belangrijkste klacht betreft het vastlopen van de zuigers van de diesel motoren van het fabrikaat MAN. De aandrijfstangen van de motor die door de machinekamer lopen, hebben hier door de neiging spontaan te breken. Het gedeelte van de stang dat aan de motor vast zit, wordt na zo'n breuk met grote snelheid rondgedraaid. Ver schillende keren heeft dit grote schade teweeg gebracht. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. De groepscommandanten van de rijkspolitie te water in IJmuiden en Den Helder hebben voor alle zekerheid het personeel verboden de machineka mer te betreden als de motoren in wer king zijn. De Vlissingse commandant Pasveer maakt hier geen melding van. De schepen, 'snelvarende patrouille vaartuigen', zijn gebouwd op de werf Schottel in Warmond. Zij dienen ter vervanging van verouderde types. De groep van de rijkspolitie te water in Vlissingen nam december 1983 het eer ste exemplaar, de RP 16, gebruik. Groepscommandant Pasveer is zwijg zaam over de ervaringen met het vaar tuig. „We willen de bouwer niet op re paraties uit het verleden pakken. En er blijft natuurlijk altijd iets te wensen over. 't Is als met de nieuwe veerboot die tussen Vlissingen en Breskens vaart, daar waren ook enige aanloop moeilijkheden mee". Over de .oorzaak van de problemen met de motoren wordt door de partij en die bij de bouw van de vaartuigen waren betrokken, verschillend ge dacht. A. P. Koomen, directeur van de werf in Warmond, legt de zere vinger op de motoren. Die zijn, volgens hem, niet slecht, maar voldoen blijkbaar niet. Koomen geeft aan dat zijn be drijf tot nu toe alle reparaties aan de boten zelfheeft opgebracht. Hij heeft de motorenleverancier voor gesteld een arbitragecommissie in het leven te roepen die zich over de schuld vraag moet buigen. Dat is geweigerd en Koomen overweegt arbitrage af te dwingen bij de Nederlandse Raad voor Arbitrage. Hij onderhandelt daarover met zijn advocaat. De directeur van het importeursbedrijf Rollo BV in Den Haag, J. Schaap, legt het relaas van Koomen naast zich neer. De oorzaak van het euvel is naar zijn mening nog niet gevonden. Kapitein C. Pors, stafofficier van het landelijk commando van de rijkspoli tie te water in Driebergen, spreekt z'n waardering uit voor de snelle mede werking van de scheepswerf in War mond. Hij voegt daar echter wel gelijk aan toe dat het personeel zo langza merhand wel gefrustreerd raakt en dat de diensten door alle perikelen worden ontregeld. Pors heeft de indruk dat al les op alles wordt gezet om de oorzaak te vinden. „Dat is", aldus de rijkspoli tieman, „ook de reden waarom we het ongemak tot nu toe voor lief hebben genomen en we nog even afwachten welke oplossing uiteindelijk uit de bus komt". De Goesenaar W. van Hemert met greyhound-reu Spring Delight van Eldorado. Zeeland is een kampioen rijker. Hij luistert naar de welluidende naam 'Spring Delight van Eldorado'. Maar bij het alledaagse 'Barry' spitst hij ook de oren. Zijn lievelingskostje is roodvlees met brood, om de dag afgewisseld met een kilo pens. Begin vorige maand sleepte de greyhound reu van Goesenaar W. van Hemert de eerste prijs in de wacht bij de ren om de Union Internationale des Clubs Levriers (UICL) in Amsterdam. Van daag (vrijdag) wordt hij, zoals het een waardig kampioen betaamt, op ge paste wijze gehuldigd in het clubhuis van de Zeeuwse windhondenren- vereniging in de Ganzestad. Barry is een geboren kampioen. Hij heeft slechts tien wedstrijden gelo pen. Zijn resultaten? Negen maal in de finale, twee eerste plaatsen in in ternationale rennen. Vier tweede plekken op het ereschavot. Op zijn nog korte, maar indrukkwekkende erelijst prijken verder één derde, één vierde en één vijfde plaats. Volgend jaar mag de greyhound reu zijn UICL-titel in Oostenrijk verdedigen. Zijn medaille, een sierdek en een oorkonde - stille getuigen van Bar ry's kwaliteiten - hangen in de woon kamer van zijn baas te pronken. De kampioen zelf wordt niet warm of koud van de publicitaire belangstel ling. Hij stelt zich terree met een hoekje van de bank. Bijna anderhalf jaar geleden kocht Van Hemert de toen twee weken ou de 'Spring Delight van Eldorado' uit een nest van elf jongen. De twee na men van de greyhound reu hangen samen met het feit dat de hond ge durende de race niet wordt afgeleid door zijn roepnaam Barry door de luidsprekers. Om de hond aan te schaffen, reisde de Goesenaar af naar Drente. „Of het een kampioen wordt, weet je natuurlijk nooit. Ik had daar toch geen verstand van?" De belangstelling van Van Hemert voor het rennen werd gewekt toen hij op een open dag de windhonden renbaan in de Ganzestad bezocht. „De snelheid die ze ontwikkelen en de behendigheid waarmee ze een ren lopen, dat boeit me ontzettend". Wat Barry tot kampioen maakt is een samenspel van menselijke en dierlijke eigenschappen. Van He mert trekt elke ochtend en avond een uur uit om zijn hond te trainen, 's Ochtends rustig wandelen; 's avonds naar het strand of rennen langs de fiets. In een wedstrijd is de greyhound reu op zichzelf aangewe zen. „Hij heeft een fantastisch koers- inzicht. Als hij binnendoor een gaatje ziet, dan duikt ie erin. Is dat gaatje er niet, dan snelt ie gewoon buitenom". De kersverse kampioen is altijd het laatste weg uit het star- thok, maar hij weet zich door zijn fa buleuze snelheid altijd naar voren te dringen. In zijn race om de UICL-titel kwam 'Spring Delight' als tweede uit de bocht, maar op het rechte eind nam hij de koppositie over om deze tot de eindstreep niet meer af te staan. De 475 meter legde hij af in een tijd van 28,89 seconde. Een snelheid derhal ve van bijna zestig kilometer per uur. Van Hemert: „In 475 meter geeft hij werkelijk alles. Als ie voorligt, dan zorgt hij ook dat hij voor blijft. Volgens mij loopt hij ook puur om te winnen". In de B-klasse, waar bijna elke renhond in begint, is de afstand 350 meter. „Te kort voor hem om ze allemaal in te halen. In de 475 heeft hij 125 meter meer lengte om de an deren in te halen. En dat lukt goed", aldus een trotse Van Hemert. Aanvankelijk zag 'Spring De light' weinig in hardlopen om een nephaas. Bij zijn eerste kennis making met het starthok, keerde de greyhound bij het openklappen van het luik direct om, terug naar zijn baas. Toen Van Hemert zelf het goe de voorbeeld gaf door een tiental meters mee te hollen achter de haas, had Barry de intentie volledig door. „En na twee a drie weken", zegt Van Hemert, „wist hij precies op welke dag hij weer mocht lopen. Op zater dagen begon hij nerveus te blaffen. Net of hij een ingebouwde klok heeft. Hij wil gewoon in dat star thok om te kunnen rennen. Laatst lag hij acht weken stil. Dan was ie vervelend, omdat hij zijn energie niet kwijt kon". Na een peesblessure nam Barry deel aan het Nederlands kampioenschap in Jubbega. Een teleurstellende vijf plaats was het maximum. Bij het UICL-kampioenschap liep hij, aldus Van Hemert, als een trein. Om Barry zo rustig mogelijk voor te bereiden op een race, heeft de Goesenaar een tijd geleden een camper aange schaft. In de personenauto blafte de hond zijn keel schor. Nu vertrekt het echtpaar een paar dagen vantevo- ren naar een kampioenschap om te acclimatiseren. Een wandelingetje voor en na de wedstrijd (om het melkzuur in de spieren te laten af vloeien) brengen hem in optimale conditie. Van Hemert: „Voor hij in het starthok gaat, masseer ik hem ook nog even. Voor de rest doe ik niets. Dan moet hij het zelf doen. Maar je moet er iets voor over heb ben, dat is zeker". Door de prestaties is de marktwaar de van 'Spring Delight', die overi gens 375 gulden kostte, aanzienlijk gestegen. Van Hemert piekert er echter 'niet over om hem te verko pen. „Er wordt mij regelmatig ge vraagd om hem.te verkopen, maar ik kets dat meteen af. Ik vermoed dat als ik om een bod van 5000 gulden vraag, het nog krijg ook". Als de hond niet was uitgegroeid tot een kampioen, ook dan was hij liefdevol opgenomen in de familie, ,,'t Is en blijft een hobby". Een hobby die ook geld kost, gezien de aanschaf van een camper en de porties vlees die Barry dagelijks naar binnen werkt. Rijk worden is er niet bij, erkent Van Hemert. „Af en toe krijg je een prijs van 250 gulden. Maar een weekendje weg kost meer". De hoop is gericht op andere liefhebbers die dekgeld willen betalen voor een jong van Barry. „Voorlopig kost deze hobby meer geld dan je eraan kunt verdie nen". Op de vraag of het niet ontzettend sneu is voor Barry om zijn poten uit zijn lijf te rennen voor een nephaas, moet Van Hemert ontkennend ant woorden. „Nee hoor, in het wild gaat hij ook achter hazen aan en krijgt hij ze nooit te pakken. Hij haalt de ha zen wel in, maar die dieren kunnen haakse bochten maken. Hij kan dat niet. Hij schiet nog door". Behalve 'Spring Delight' worden ook Whippet Kevin, Nederlands kampioen korte baan, van N. Al- burg uit Goes en Whippet Billy Boy van de IJsselvallei, Nederlands kampioen op de lange baan van C. Rison uit Koudekerke worden ge huldigd. De bijeenkomst heeft plaats in het clubgebouw aan de Oude Zeedijk in Goes. De officiële huldiging begint om 19.30. Ab van der Sluis Advertentie er nog... Wieslimiskooptmeteeneenlot.Wantookdezernaandzijnermeerdanl miljoen prijzentewinnentegenoverzo'n2miljoen loten. Verdeeld over3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trekking volgende week woensdag. Alles bii elkaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 79