Deel olievoorraad landmacht gestolen YOUR STYLE IN SHIRTS Aantal werklozen iets omlaag Rook zonder vuur Noodkreet Milieuraad: emmer zure regen loopt over PZC/ binnen-buitenland 'roef met haargroeimiddel *ok voor kalende vrouwen \ACTIE OP BELGISCH PLAN Westduitsland vervolgt Amsterdamse advocaat BELLEN MET JE OUDE VRIEND IN AUSTRALIË GOEDKOPER DAN JE DENKT. Friesland tegen opslag kernafval jKatholieke scholen' gRoe mond moeten zich richten naar reglement Gij sen Smit waarschuwt voor te vergaande privatisering Stylemaster presenteert de mode in uw stijl. Liever een markant kwaliteitskarakfer tss dan een vluchtige trend. ptt telecommunicatie Cijfers Australië ca.f 6.70 per minuut. DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 ECHT (ANP) - In het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt Rottf rdam en in het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit in Amsterdam start binnenkort een proef waarbij kalende vrouwen behandeld worden met een mi- noxidiloplossing, dat de haargroei weer op gang kan bren- leze ziekenhuizen werd eerder het middel bij wijze »ef op kalende mannen toegepast. Op een sympo- ;er haar en haargroeistoornissen in Utrecht kon- e Rotterdamse dermatoloog prof.dr. E. Stolz het onderzoek aan. De nieuwe proef duurt ruim een jaar. De hoofdhuid van 60 vrouwen - die elk lijden aan een vorm van kaalheid die over- ikomt met haaruitval bij mannen - zal in die periode met en. In van i sium digde eenko een lotion worden behandeld. De helft daarvan krijgt eerst, een placebo (nepmiddel) waarin het werkzame bestand deel minoxidil niet is verwerkt. Stolz benadrukte dat de kandidaten voor dit onderzoek al zijn uitgekozen. Toen in april dit jaar de proef bij kalende mannen werd aangekon digd, meldden zich tienduizend geïnteresseerde heren. In dit onderzoek werd de haargroei bij de uiteindelijk 150 geselecteerde mannelijke proefkonijnen op verschillende manieren gemeten. Ook bij dit onderzoek werd gewerkt met een controlegroep die aanvankelijk een nepmiddel kreeg. Bij 22 procent van de mannen die met minoxidil be gonnen, werd na de proef matige tot dichte haargroei vast gesteld. olwegen wellicht ok in Nederland DEN HAAG (GPD) De ministeries van verkeer en waterstaat en van financiën hebben een wetsontwerp in de maak dat het mogelijk moet maken voortaan ook op de Nederlandse snelwe gen tol te heffen. Het wetsontwerp moet gezien worden als een reactie op het voornemen van de Belgische regering om, vanaf 1 januari, op autowegen in Belgie tol te gaan heffen. In het plan van Verkeer en Waterstaat en Financiën is voorzien dat Nederlan ders en Belgen met de tolheffing te ma ken krijgen. Nederlanders zouden het tolgeld terug moeten krijgen in de vorm |an een verminderde motorrij tuigenbelasting. Inwoners van EG- landen die geen tol heffen, diplomaten en vertgenwoordigers van internatio nale instellingen, zouden van het beta len val tolgelden op de Nederlandse snelwef ;n worden vrijgesteld. Een wlordvoerder van Verkeer en Wa terstaat benadrukte gisteren dat de maatregelen moeten worden gezien als reactie op de Belgische plannen. „Wat de Belgen willen doen, is zeer on- Europees. Als wij met tegenmaatrege len komen is dat net zo goed on-Euro- zijniPees, maar we voelen ons hiertoe ge en a al/jo min gue rf lilite van nuill weg rijdt iem ohe autai ignai hun tdaï i. 5 vai gidsn ruz.( :lipü mtiji ibare watt aar a nbii vtiet| te DOKKUM (ANP) - Friesland werkt onder geen beding mee aan ide opslag van radioactief af val binnen de provinciegrenzen. Dat heeft de Friese Gedeputeer de C van der Horst (PvdA) tij dens een door milieugroeperin gen georganiseerde discussiebij eenkomst in Dokkum laten we ten. In het rapport van de commissie opberging te land worden de drie doraen Gerkesklooster, Ter- naard en Engwierum genoemd als plaatsen waar radioactief af val dn zoutkoepels zou kunnen worden opgeslagen. Het provinciaal bestuur van Friesland zal volgens Van der Horst de opslag van kernafval met alle mogelijke middelen te gengaan. Alleen al de verwachte maatschappelijke weerstand rechtvaardigt volgens hem het besluit niet mee te werken aan plannen in die richting. Andere SpUmenten zijn dat het gevaar bestaat dat de bodem verzakt en dat in de directe omgeving van het ïopslaggebied geen delfstof fen-kunnen worden gewonnen. van de Europese integratie eigenlijk niet horen". Het ministerie van finan ciën schijnt daar niet zo zwaar aan te tillen: „Bij dit soort maatregelen werpt Buitenlandse Zaken altijd de vraag op of het wel zo goed is voor de externe betrekkingen. Maar het wets ontwerp is in eerste instantie een zaak van de eerste ondertekenaar en dat is Verkeer en Waterstaat". Mochten de Belgen deze maand be sluiten de tolheffing op de Belgische snelwegen niet door te voeren, dan ligt het voor de hand dat Nederland het voorbereiden van tegenmaatere- gelen staakt, aldus Verkeer en Water staat. SCHIPHOL IGPD) Na een nachtmerrie van ruim acht jaar heeft de Vietnamese bootvluchteling Nguyen van Dao woensdag in alle vroegte zijn vrouw en drie kinde ren op Schiphol in de armen gesloten. Verlegen glimla chend en een enkele traan wegpinkend klemden de her enigde gezinsleden zich in de aankomsthal stilzwijgend aan elkaar vast alsof ze elkaar nooit meer los zouden laten. Tot het laatste moment werd Dao verscheurd door twij fel, want de narhen van zijn vrouw, zijn twee zonen (16 en 14 jaar) en dochtertje (12) kwamen niet op de passa gierslijst van de KLM voor. Hoewel hij zijn emoties voor mee naar Schiphol gekomen Vietnamese vrienden tot het laatste moment wist te verbergen, had hij zich bij het weerzien van zijn gezin niet meer in de hand. In een flits dook hij onder de afzetting door om zijn familie te kun nen omhelzen. De douane liet alles oogluikend toe. Aan de hand van toegezonden foto's had hij zijn kinde ren zien opgroeien, maar zei hij voor hun aankomst: „Van die foto's gaat niets uit. Het laatste beeld dat ik van ze heb vastgehouden, is toen ik afscheid van ze nam. Ik vertrok destijds zonder te zeggen dat ik zou vluchten. Mijn vrouw zei toen alleen maar tegen ze: geef pappa maar een extra kus". 1 ^■n". rr i issaU l€t l tj€S Hoe hoog het te betalen tolbedrag pre- insul cies za] worden, kon een woordvoer- Imh. der van het ministerie van financiën MI woensdag nog niet zeggen. „Waar- rads: sehijnlijk enkele tientjes per jaar". !e eik Hoe iijvoering en controle van de tol- ■(ajeijheffing in de praktijk moeten geschie den, is ook nog vaag. „Dat zijn techni- sche zaken. Maar je moet ervan uit gaan dat zo'n regeling altijd zodanig ~~iontwoi an wordt dat ze ook effectief rTpjte controleren valt", aldus de woord- ifli:: voerde Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken oelde zich gisteren 'nog niet geroepen' om een reactie op de plan- yzx nen te geven. „Ik kan u op dit ogenblik ^2alleen herwijzen naar wat de staatsse- ^v£cretaris de laatste weken steeds weer heeft Herhaald, namelijk dat hij vindt :rr.fdat dill soort maatregelen in het kader ava ROERMONG (GPD) Katholieke scholei in het bisdom Roermond moeten voor 1 januari 1993 hun statu- jfj ten hebben aangepast aan de eisen - van bisschop Gijsen, anders tellen ze niet langer mee als katholiek. Dat schrijft de Roermondse bisschop in het Allemeen Reglement voor het Ka tholiek Onderwijs dat de scholen een dezer dagen ontvangen. Gijsen heeft een eigen reglement ge maakt omdat hij het niet eens is met het statuut dat de andere bisschoppen in Nederland hebben opgesteld voor de katholieke scholen. Afgelopen zo mer ble :k dat Gijsen dat reglement te vaag vindt om de bisschoppelijke ver antwoordelijkheid voor het katholiek onderwijs te kunnen waar maken. De bist chop wil zich in elk schoolbe stuur door een eigen bestuurslid laten vertegenwoordigen. Deze afgevaardig de moet waken over de katholieke identiteit van de school en toetst de besluiten die het bestuur nemen wil aan dl kerkelijke bepalingen. Als de bisschoppelijke bestuurder meent dat het katholieke karakter van de school gevaar loopt, kan hij daarover zijn ve to uitspreken. Alleen de bisschop zelf ijn«| kan dat veto ongedaan maken. DEN HAAG (GPD) De Koninklijke Landmacht is de afgelopen twee jaar meer dan 800.000 liter stookolie kwijt geraakt. De brandstof werd door een onderofficier aan burgers verkocht. Behalve de militair zitten nu acht mensen vast op verdenking van de oliediefstallen. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Volgens leger- voorlichting is de betrokkenheid van militairen bij de zaak beperkt geble ven tot de ene gearresteerde onderof ficier. „Van betrokkenheid van hoge officieren is geen sprake", aldus een legervoorlichter. De zaak kwam aan het rollen toen op 18 september op het legerkamp De Schefferkamp bij De Lier de onderoffi cier en twee burgers op heterdaad wer-, den betrapt bij het overslaan van stookolie in een burgertankwagen. In samenwerking met rijkspolitie en ge meentepolitie verrichtte de mare chaussee daarna verdere arrestaties. De diefstallen hadden plaats op ver schillende legerkampen in de Rand stad. Op gezette tijden werd van de vaste olievoorraad van zo'n kamp een grote hoeveelheid overgeslagen in een tankwagen. De olie, zo vermoedt de fensie, werd daarna verkocht op de particuliere markt. Volgens het minis terie van defensie is de diefstal van le- gerolie al sinds mei 1985 aan de gang geweest. Reizen naar Spanje In de maand augustus, topmaand voor Spanje - toe ristisch gezien - hebben 299.195 Neder landers daar hun vakantie doorge bracht. Dat is bijna dertien procent meer dan vorig jaar augustus. In de periode ja nuari/augustus bezochten in totaal 1.312.989 Nederlanders Spanje; een stijging van 5,9 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Van hen gingen 451.597 met het vlieg tuig; de meesten, 811.371 gingen over de weg; 41.669 kozen de trein en 8.352 koos een ander vervoermiddel. (Advertentie) GOES: BOS MEN'S SHOE! LANGEVORSTSTRAAT 56. MIDDELBURG: BOS MEN'S SHOR LANGE DELFT 1. AMSTERDAM (ANP) - De Westduitse justitie heeft in augustus een strafver volging ingesteld tegen de Amster damse advocaat P.H. Bakker Schut. Hij wordt verdacht van het „werven voor en ondersteunen van een terro ristische vereniging". Daarop staat bij onze oosterburen een gevangenis straf van maximaal zes jaar. Bakker Schut heeft dit woensdag zelf bekend gemaakt. De advocaat heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken ge vraagd „op de scherpst mogelijke wij ze" te protesteren tegen de strafvervol ging. Bakker Schut vraagt de minister ook om garanties dat hij tijdens reizen door de Bondsrepubliek ongemoeid wordt gelaten. Bakker Schut houdt rekening met huiszoekingen op zijn privé- en kan tooradres in Amsterdam. Hij verwacht althans Westduitse verzoeken daar toe. De advocaat heeft de Amsterdam se hoofdofficier van justitie gevraagd dergelijke verzoeken aan hem te mel den, zodat hij zich tijdig juridisch kan verweren. Bakker Schut promoveerde vorig jaar in oktober aan de universiteit van, Utrecht op een proefschrift over de gang van zaken tijdens de processen in de periode 1972-1977 tegen leden van de Rote Armee Fraktion (RAF). De verdenking van de Westduitse justitie is daarop gebaseerd. Bakker Schut was raadsman van enkele RAF-leden. Bij de uitgeverij Neuer Malik Verlag in de Westduitse stad Kiel verscheen een handelseditie van dit proefschrift van Bakker Schut, waarin zeer kritisch wordt geoordeeld over de Westduitse autoriteiten. De Westduitse justitie beschouwt Bakker Schut formeel als één van de uitgevers van dit boek. In de Bondsrepubliek zijn naar aanlei ding van deze publikatie al huiszoe kingen verricht, aldus de Amsterdam se advocaat. De politie bezocht ook boekhandels in onder andere Ham burg en Berlijn. AMSTERDAM (ANP) - Minister Smit (Verkeer en Waterstaat) vindt dat het kabinet ervoor moet waken niet te veel onderdelen en ambtenaren van de rijksoverheid af te stoten naar het bedrijfsleven. Zij heeft dit woensdag kenbaar gemaakt in Amsterdam, waar zij een toespraak hield over de privatisering op haar ministerie. De minister zei dat privatisering van overheidstaken ingrijpend en com plex is. „Laten we oppassen dat we on szelf niet voorbij lopen door voortdu rend nieuwe privatiseringsprojecten te starten", aldus de bewindsvrouw. Volgens haar moeten de lopende pro jecten worden uitgevoerd, maar daar bij moet het dan wel blijven. Het departement van Smit moet van 19.700 ambtenaren nu terug naar 14.650 medewerkers in 1991. De mees ten die van de loonlijst worden afge voerd werken bij rijkswaterstaat. Ge dwongen ontslagen worden niet uitge sloten. DEN HAAG (ANP) - Het aantal werk lozen is in de maand september afge nomen met 7.000 tot 687.100. In dezelf de maand vorig jaar waren in ons land 704.000 mensen werkloos. In september zijn volgens de gegevens van de arbeidsbureaus 66.400 mensen werkloos geworden en hebben 73.400 mensen het werklozenbestand verla ten. De daling deed zich vooral voor bij mannen (min 6700). Bij vrouwen daal de de werkloosheid met maar 300. Het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid heeft de cijfers woensdag bekend gemaakt. De daling van de geregistreerde werk loosheid komt door de invloeden van het seizoen. Het is gebruikelijk dat in september een deel van de schoolver laters, die in de zomermaanden op de arbeidsmarkt zijn gekomen, werk vindt. Na correctie voor seizoensinvloeden steeg de werkloosheid in september echter licht en wel met 400 tot 681.400. Deze stijging is het resultaat van een daling van 1.000 bij de mannen en een stijging van 1.400 bij de vrouwen. Het verschil in ontwikkeling van de werkloosheid tussen mannen en vrou wen heeft veel te maken met de ont wikkeling van het kantoorpersoneel. Bij de vrouwen steeg de werkloosheid onder kantoorpersoneel namelijk met ruim 1.000, bij mannen met nog geen 200. Daarnaast treedt er bij de mannen een daling van 800 op van het aantal werkloze bouwvakkers. Naar leeftijd bezien doet zich bij man nen en vrouwen een tegengestelde ont wikkeling van de voor seizoen gecorri geerde werkloosheid voor bij jongeren tot 23 jaar (een daling van 700 bij man nen en een stabilisatie bij vrouwen). Dit is ook het geval bij de leeftijdsgroe pen tussen 25 en 50 jaar waar een da ling van 700 optrad bij mannen en een stijging van 1.200 bij vrouwen. DEN HAAG Minister van defensie Van Eekelen en burgemeester Havermans van Den Haag en andere omstan ders kijken naar....niets! Met het succesvol ontsteken van de lading in het oude kanon openden Van Eekelen en Havermans samen de nieuwbouw van het departement van defensie op de Haagse Kalvermarkt. In dit complex worden de directeis gebouwen, werken en terreinen en de directie voorlichting van defensie ondergebracht. Het kanon bevatte slechts een losse flodder en produceerde daardoor rook. Advertentie DEN HAAG (ANP) - De verzuring van het milieu neemt in zodanig snel tem po toe dat onmiddellijk vergaande maatregelen genomen moeten wor den. Het huidige overheidsbeleid is onvoldoende om het sluipende onheil te keren. Alleen bij een alleruiterste krachtsinspanning zal misschien nog iets te redden zijn. De gevolgen van de zure neerslag voor de natuur, volksge zondheid en monumenten zijn veelal niet meer te herstellen. Dit is de teneur van het advies dat de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne uit eigen beweging aan minister Nij- pels van milieubeheer wil aanbieden. De raad, bestaande uit vertegenwoor digers van de overheid, het bedrijfsle ven en de milieubeweging, moet zich tijdens zijn maandelijkse vergadering volgende week woensdag nog over het ontwerp-advies uitspreken. In het stuk geeft de raad de ernst van de situatie kernachtig aan: „de emmer is langzaam aan steeds voller gewor den, doch dreigt nu snel en op steeds meer plaatsen over te lopen". Naast de niet te herstellen gevolgen van de zure neerslag is er ook de opeenhoping van problemen, waardoor de aantasting van het milieu steeds ernstiger vor men begint aan te nemen, aldus de raad. Als maatregelen ter bestrijding van de luchtverontreiniging door de verzu rende elementen zwaveldioxyde, stik- stofoxyden en ammoniak langer uit blijven, lijken de kansen ooit weer een goede milieukwaliteit te kunnen krij gen vrijwel nihil. Dit betekent naar de mening van de raad dat de uitstoot van deze stoffen de komende twaalf jaar drastisch verminderd moet wor den. De raad komt met alarmerende cijfers over de verzuring van het milieu. In de gevoelige zandbodems beweegt een zuurfront zich met een snelheid van 0,5 tot 5 centimeter per jaar naar beneden. Het zuurfront zit in veel gronden al ver beneden de een meter dikke wortelzone. Verzuurd grond water komt ook dieper voor. Meer dan de helft van de gevoelige, af gesloten wateren is in de afgelopen 60 jaar geheel verzuurd. In de overige plassen schrijdt het proces snel voort. De vitaliteit van de bossen is in enkele jaren twee keer zo hard achteruitge gaan. Het grondwater gaat de laatste jaren snel in kwaliteit achteruit. In de bo dem hopen zich grote hoeveelheden stikstof op. Deze „nitraatbom" krijgt volgens de raad een steeds grotere la ding. Als bos wordt gekapt of door sterfte verdwijnt, komt het nitraat vrij en daarmee in het grondwater terecht. Dit wordt dan ongeschikt voor de drinkwatervoorziening. De milieuraad stelt voor de uitstoot van zwaveldioxyde en stikstofoxyden door elektriciteitscentrales, fabrieken en andere stookinstallaties drastisch te beperken door rookgasontzwave ling, energiebesparing en schone ver branding. De uitworp van stikstofoxyden door het autoverkeer kan naar het oordeel van de raad slechts in toom worden ge houden door een vergaande terugdrin ging van het gebruik van de auto. De technische maatregelen ter beperking van de vervuilende uitlaatgassen, zo als katalysatoren en schone motoren, wordt volgens de raad momenteel on gedaan gemaakt door de toename van het autogebruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5