kE&JWpB ogere korting automatisch betalen PZEM-nota Mysterie rond gifvaten nog onopgehelderd ...ik geloof dat het verschil tussen arm en rijk groter wordt. pliïianak li ARMOEDE Trailerhelling Neeltje Jans brengt onrust in voordelta PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mercedes-embleem als werpster...? lH. raz^n toeen. mOACTIEF AFVAL Volgende week kamerdebat opvang van asielzoekers Dertien jongeren Nieuwland voor nieu wj aar sr ellen veroordeeld VANDAAG BESLUIT AANPAK PAGINA 17 EINKENSZAND - Een meerderheid van de Borselse gemeenteraad stemt in met de vestiging an het nationale opslagcomplex voor radio-actief afval bij het dorp Borssele. Aan de vereiste jlano ogische procedures zal ruim medewerking worden verleend. Dit bleek donderdag in de adscommissie ruimtelijke ordening en milieu, gehouden te Heinkenszand. iekt Jeeld HIDDELBURG - EG-landbouwcom- nissaris mr. Frans Andriessen doet le jaren dertig herleven. Een boter- lam met reuzel voor de behoeftige nedemens. Of, in Europees jargon: tructurele voedselhulp voor de ar- nen en hongerenden in de twaalf idstaten van de Gemeenschap. De [igantische landbouwoverschotten iccentueren al jarenlang de schrij- ïende tegenstelling tussen rijkdom en armoede. Precies die overschot ten van graan, zuivel, vlees en olijfo lie wil de landbouwcommissaris ge bruiken om de ergste nood van de minder bedeelden te lenigen. Tij dens de afgelopen strenge winter deelde de EG al op grote schaal voedsel uit in Engeland, Duitsland en Frankrijk. In het rijkere Neder land, Denemarken en Luxemburg kon de EG slechts weinig overschot ten dumpen. Nu wil mr. Andriessen de voedsel hulp permanent maken. Als de af zonderlijke lidstaten met het plan in stemmen -wat betwijfeld wordt- kan er 234 miljoen gulden per jaar be schikbaar worden gesteld. Liefdadig heidsinstellingen zouden voor de dis tributie moeten zorgen. Het Leger des Heils, dat dit jaar het eerste eeuwfeest viert, is zo'n charita tieve organisatie. Luitenant me vrouw H. Puttenstein, korpsofficier van het Leger in Middelburg, wacht de Europese initiatieven rustig af. De afgelopen winter werd haar afdeling niet bij de voedselhulp ingezet. Ze ge looft dan ook niet dat ze binnenkort met een pannetje erwtensoep op de Vlarkt van Middelburg zal staan. Kloppen er tegenwoordig meer behoeftigen aan uw deur dan in de welvarende jaren zeventig? „Ik denk dat we hier in Middelburg voornamelijk met verborgen armoe de te maken hebben. De mensen lo pen er minder mee te koop dan in de echte grote steden. Toch zijn er sig nalen dat de armoede toeneemt. On ze kledingbeurs, die we elke donder dag houden, loopt erg goed. Vorige ZEELAND IDDE: BURG - De NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij (PZEM) at vanaf 1988 de korting voor het automatisch betalen van de energienota's idfUgh verhogen. In plaats van een teruggaaf van zes gulden wordt aan 'au- natische betalers' per jaar een korting van 24 gulden (met inbegrip van btw) reven. De raad van bestuur van het openbare nutsbedrijf heeft hiertoe on- jngs besloten. Volgens bedrijfsdirecteur economische zaken A. M. Kanne- ■ns loopt het nieuwe kortingsbedrag meer in de pas met de hoogte van de sparingen die de PZEM door het automatische betalen heeft. 3t nu toe werd per automatische betaling een bedrag van twee kwartjes terug- geve». Dat wordt vanaf volgend jaar 1,67 gulden (exclusief 20 percent btw), dat ei uitgaande van twaalf automatische betalingen per jaar, zo'n 20 gulden iet btw 24 gulden) uit de bus komt. Het bedrag zal door de PZEM bij de jaar- Itse eindnota verrekend worden. Wel is het zo dat iemand eerst twaalf keer HHtisch moet hebben betaald, om in aanmerking voor de korting te kun- nen komen. De PZEM gaat niet 'voorschieten', verduidelijkt bedrijfsdirecteur Kannekens. De besparingen die het nutsbedrijf boekt bij automatisch betalen, zijn vrij om vangrijk. Kannekens noemt onder meer: geen accept-girokaarten, enveloppen en portikosten meer; minder kosten voor computer-invoer, minder rentekos ten. De notakosten bij niet-automatisch betalen schat de bedrijfsdirecteur op ruim 1,20 gulden per maand. „Als je dan ook rekening houdt met aanschrijvin gen -je vergeet een keer op tijd over te maken - dan kom je al gauw op een bedrag tussen 1,50 en 2 gulden per maand", betoogt Kannekens. Hij zegt dat momen teel 53 percent van het totale bestand automatisch betaalt. Het percentage is de laatste jaren redelijk gegroeid. Het besluit van de raad van bestuur tot hogere korting kost de PZEM uiteraard meer geld. Oók de 53 percent die thans al auto matisch betaalt komt in aanmerking voor de hogere korting (dat zijn ongeveer 87.000 verbruikers). Kannekens verwacht dat het om een bedrag van circa één miljoen gulden gaat. „Er zal een stukje van de winst bestemd worden om dat te betalen". Hij hoopt dat het percentage automatische betalers zal oplopen tot 70 a 75. De bedrijfsdirecteur is zich ervan bewust dat sommige mensen best graag au-' tomatisch willen betalen, maar dat om diverse redenen niet kunnen. Hij zegt toe dat in dergelijke situaties met de PZEM (verbruiksadministratie) over legd kan worden over het treffen van een regeling. „Daar hebben we geen pro blemen mee". Kannekens ontkent dat het openbare nutsbedrijf door het verhogen van de kor ting bewust twee soorten klanten gaat creeëren: automatische en niet-automa- tische betalers. Hij ziet geen discriminerende effecten. „Als iemand uit principe niet-automatisch wil betalen, dan is dat een vrijwillige keuze. Ik kan daar be grip voor opbrengen, maar zo iemand mist dan wel de reductie want hij be spaart de PZEM geen geld". kirsele werkt mee i;in opslag COVRA e PvdA was tegen. CDA, VVD en GP 'schoorvoetend' vóór. Wel wer- anties gevraagd voor: veilig- }d, Milieubescherming, schadever- na ongelukken en bijstand m het rijk bij ordehandhaving (blok- ides, demonstraties), e commissieleden toonden zich ove- ;ens weinig gelukkig met de plaats- THvan de Centrale Organisatie jprwpslag van Radioactief Afval het energiecomplex van de ZEM, aan de rand van het haven- en egebied Sloe vlakbij Borssele. ur werd uitgesproken voor een a het Sloegebied zelf, tussen de ie en verder van woonbebou- ng a(. Hoofd ruimtelijke ordening H. Flip e en zijn medewerker J. de jogd maakten duidelijk dat onder eer dt aanwezigheid van Eurogas in t Sloegebied (en daaraan verbonden [egevaar), de COVRA voor het [terrein heeft doen kiezen. ipseegde eraan toe dat hei dage- ks gemeentebestuur de bouw van t cor iplex aan de oostkant van het oegelied 'een juiste planologische sluiting' vindt. Hij onderstreepte dat inde lay out' van het complex mede fm veel aandacht is besteed. Flip- deade mee dat opslag van buiten- inds radio-actief afval verboden ordt. „Nederland is van mening dat k land de eigen rotzooi moet opber- in. Hoogstens kan Nederlands afval it het buitenland terugkomen". Hij KM naar voren dat wanneer Borse- niet (planologisch) meewerkt, het k een 'aanwijzing' zal geven, ipse erkende dat de COVRA reke- joudt bij de terreingrootte met )uw van nieuwe kerncentrales. Het pmpk c is in drie fasen opgezet. Flip- „lomt er geen uitbreiding van pMergie dan is minder ruimte no- ig. Daarover moeten we niet verhul- nd |oen". Wethouder P. L. Peeters (cda) gaf aan dat de plaatskeus geen problemen oplevert voor wegenaanleg in het kader van een Westerschelde- oe ververbinding (WOV). M. de Witte (sgp) herinnerde eraan dat de raad al in 1985 in meerderheid 'ja' zei tegen komst van een afvalopslag- complex. Hij toonde begrip voor be zwaren en ongerustheid van omrin gende landbouwers en vroeg om goe- DEN HAAG (ANP) - Donderdag 15 ok tober debatteert de Tweede Kamer plenair over de regeling opvang asiel zoekers. Daartoe is donderdag beslo ten op voorstel van het Kamerlid Dijk stal (WD). Bij het debat zullen zowel minister Brinkman (WVC) als staats secretaris Korte-Van Hemel (justitie) achter de regeringstafel zitten. de afspraken over schadevergoedin gen met de COVRA. De Witte achtte het rijk met name ook in financieel opzicht verantwoordelijk voor orde handhaving. M. J. Nieuwenhuijse-de Schipper (cda) stelde dat de raad heeft aanvaard dat de huidige kerncentrale bij Borssele blijft draaien (na onderzoek van het In ternationale Atoomagentschap). Ze merkte op dat dan ook opslag van ra dio-actief afval nodig is. „We staan niet te trappelen om het opslagcomplex binnen de gemeente te halen, maar het is wel nodig onder meer gelet op de kerncentrale". Het raadslid vond dat de locatiegebonden milieu-effect rap portage concreet is en maximale garanties biedt. Nieuwenhuijse stipte aan dat de huidige bovengrondse op slag bij Petten heeft bewezen er sprake is van een veilige activiteit. De WD-er R. C. A. Boot meende dat Borsele niet de kop in het zand moet (Slot zie pagina 21 kolom 1) VLISSINGEN In de nacht van woensdag op donderdag zijn twee in de Vlis- singse wijk Westerzicht geparkeerde Mercedessen beroofd van hun stervormig embleem. De heer P.J.H. en mevrouw H.F.B. constateerden beiden donderdag morgen dat de motorkap van hun auto's daardoor, kaal en ook licht bescha digd waren. Eén van hen suggereerde bij aangifte bij de politie dat de emblemen mogelijk gestolen zijn naar aanleiding van een televisie-uitzending, waarin Me neer Kaktus vaststelde dat deze dingen te gebruiken zijn als de momenteel zeer populaire, maar ook gevaarlijke werpsterren. MIDDELBURG - Dertien jongeren uit Nieuw- en Sint Joosland zijn door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot geldboetes variërend van 400 gul den tot 700 gulden voor hun aandeel bij rellen in het dorp in de nieuw jaarsnacht. Daarbij werd voor dui zenden guldens schade veroorzaakt aan ondermeer gemeentelijke eigen dommen. Bijna alle verdachten wa ren nog minderjarig zodat veel zaken achter gesloten deuren door de kin derrechter werden behandeld. ZIERIKZEE - "Juist op een moment dat de zeehond zich opnieuw in de voordelta vestigt neemt daar de on rust door vissers en recreanten verder toe." Deze kritiek levert de redactie van 'Sterna' op de plannen van de ge meente Veere om bij de Sluis aan de Noordzeekant van Neeltje Jans een grote trailerhelling met parkeergele genheid te realiseren. De redactie van het tijdschrift van de natuur- en vogelwacht Schouwen-Dui- veland en de vereniging voor natuur en landschapsbescherming Goeree- Overflakkee schrijft in het september nummer dat het project niets bij draagt aan de inrichting van Neeltje Jans. "Middels inrichtingsmaatrege len zou er voor gewaakt worden dat zich niet 'spontaan' allerlei ontwikke lingen zouden voordoen die de voorge stane inrichting -'een plan met allure op nivo' - onmogelijk maken. En het doet dan ook vreemd aan dat Veere vanwege het binnenhalen van een rijkssubsidie van f 150.000,- een grote trailerhelling met parkeergelegenheid wil realiseren." Volgens de Sterna-reactie vergeet Vee re haar eigen opstelling ten aanzien van Neeltje Jans. "De gemeente doet erg nerveus. Of heeft deze dadendrang te maken met het politieke feit dat Veere op Neeltje Jans geen vaste voet aan de grond heeft?", aldus Stema. De redactie verwacht dat de natuurlijke ontwikkelingen in de voordelta verder zullen worden verstoord voordat er over de toekomst van dit gebied zinnig is nagedacht. "Het hemd is weer nader dan de rok", concludeert Sterna. "Een visie voor de wat langere termijn is in de politiek blijkbaar een onbekend be grip. Ook op Neeltje Jans en in de voor delta zal het wel weer gaan zoals het altijd gaat. Nog even wachten met bie den heren ondernemers. Het is zo weer uitverkoop." De man uit Veere speelt al ja- reiilang een niet onverdienste lijk partijtje in het veterenelf tal van de plaatselijke voetbal vereniging. Want sport heet ge- ZVfid te zijn. En bovendien: een beetje beweging kan hij goed vBbjuiken, omdat zijn li chaamsgewicht een voortdu rende bron van zorg is. Het is hem echter in die jaren Wkt gelukt een paar kilo kwijt te raken. Integendeel, het wij zertje van de weegschaal komt twenwoordig angstig dicht in di buurt van de honderd kilo. Geen wonder, want na iedere Wedstrijd parkeert de man 'Mhzelf tot in de kleine uurtjes Qft een barkruk in de kantine Of met een soepel handgebaar vele bieren naar binnen te Wtrken. Doordat zijn prestaties op het Wd hierdoor merkbaar terug- Uépen, nam de man een kloek hij stopte met roken. Jpf iedereen verwachtte, ge- Jajurde ook: de sterspeler van Veere zoveel veranderde van cèn verstokt roker in een enor- jw- snoeper, waardoor er nog Êper kilo's aanvlogen. Ondanks alle waarschuwin- ln van bezorgde familieleden jP het voor iemand met zo'n mwicht levensgevaarlijk is W)r te blijven voetballen, wïl- B de man van geen wijken we- Ajp. Tot vorige week het nood- W toesloeg. In een spannende Wtch tegen Serooskerke 7 fwg onze held door zijn enkel De ontsteltenis in huiselijke Rting was groot. Vooral bij toontje Gerard (4). Toen hij zyn vader met het rechterbeen H het gips binnen zag strompe- W keek hij geschrokken op en vroeg: „word je nu een beeld, mppa?" alleen mensen, die in een crisissitua tie verzeild zijn. Natuurlijk zijn er hier ook zwervers, 's avonds tegen tien uur komen ze tevoorschijn. Of het er meer worden valt moeilijk te zeggen. Je ziet wel steeds nieuwe ge zichten, maar er zijn zwervers die door het hele land trekken." Bestaat er echte armoede in het welvarende Middelburg? „Je kunt moeilijk achterhalen, hoe mensen hun geld besteden. In princi pe krijgt iedereen een uitkering. Een alcoholist kan zijn geld in één keer kwijt raken. Dan heeft hij de rest van de week honger, dat komt voor. Der gelijke gevallen komen niet bij ons terecht. En als ze komen, dan verwij zen we ze-meestal door. Natuurlijk zijn de uitkeringen erg krap gewor den. Zeker met opgroeiende kinde ren die studeren. Er zijn mensen die lang niet alles meer kunnen doen. Als je de welvarende tijd gewend bent ge weest, dan is dat hard. Ik geloof ook dat het verschil tussen arm en rijk groter wordt. Nee, dat is niet eerlijk. Zo'n voedselhulp, eigenlijk zou een regering daarin moeten voorzien. Als het EG-plan doorgaat moet er een bepaalde verdeelsleutel worden ge maakt. Dan blijft de vraag, of ieder een die ervoor in aanmerking komt ook echt iets krijgt." De groeiende welvaart leek de maatschappelijke inspannin gen van het Leger des Heils tot enkele jaren geleden (bijna) overbodig te maken. Dat is nu volledig veranderd. „Ik heb sterk het idee dat we een dui delijker functie krijgen. Ten aanzien van de armen. Misschien nog wel meer voor mensen met psychische problemen. Waarschijnlijk heeft het te maken met de toegenomen werk druk of de financieel minder rooskleurige situatie. Het aantal ge vallen met relatieproblemen neemt overduidelijk toe. Wij zijn geen pro fessionele psychologen, dus moeten we wijzen waar de mensen terecht kunnen. Afgelopen nacht heeft er hier nog iemand geslapen. Bij die op vang worden vrijwilligers ingescha keld, dat kan niet te lang duren. Maar we gaan ervan uit, dat we zowel voor onze eigen gemeente als voor de samenleving moeten zorgen." Jan van Damme VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 Een (te) nat akkerland op Schouwen-Duiveland. GOES - De overvloedige regenval in de maand oktober heeft op de Zeeuwse akkers duidelijke merktekens achter gelaten. Het roven van de oogst komt erdoor in de knel. De boeren zijn nog volop bezig met het uit de grond halen van twee voor Zeeland - akkerland bij uit stek - belangrijke produkten: aardappelen en suiker bieten. Van een écht vlot verloop van de oogst is inmiddels geen sprake meer. De eerste week van oktober was erg nat. Volgens het KNMI in Zierikzee viel er vanaf 1 tot en met 8 oktober 10.00 uur, totaal 34,5 millimeter regen. Alleen woensdag al plensde 13 millimeter naar beneden. En van de acht dagen was het nog vier dagen droog, zodat de vele regen in betrekkelijk korte tijd is gevallen. De natte akkers betekenen dat de boeren hun machines in de schuur moeten laten. Tóch proberen te rooien is vragen om moeilijkheden. In de eerste plaats is het dan al erg problematisch het gewas zonder enorme bonken grond in de wagens te krijgen. In de tweede plaats wordt door het manoeuvreren met de zware machines de structuur van de bodem grondig bedorven. Daarom moeten de agrariërs noodgedwongen wachten tot, zeker op de zwaardere gronden, de akkers weer wat zijn opge droogd. Volgens het consulentschap voor de akker bouw in Goes treedt door de regen in elk geval bij het rooien van aardappelen vertraging op. Hoewel veel boeren afgelopen weken met man en macht hebben gewerkt om zoveel mogelijk produkten van het' land af te halen, zal er nog zeker een volle week nodig zijn voordat alle aardappelen gerooid zijn. Het oogsten van de suikerbieten loopt nog veel langer door. Daar speelt ook een rol dat de suikerfabrieken voorzien moe ten worden van een regelmatige aanvoer. Het niet kun nen rooien wegens de nattigheid kan, als het langere tijd gaat duren, in dit verband voor problemen zorgen. TERNEUZEN - De afdeling milieuza ken van de provincie Zeeland en pro vinciale waterstaat nemen vandaag een besluit over het verder onderzoek aan gifvaten in de omgeving van Ter- neuzen. Mr C. J. Meijler, chef van de afdeling milieuzaken, zei gisteren naar aanleiding van het oriënterend onderzoek dat eerst de koppen bij el kaar worden gestoken voordat er de finitief wordt gegraven. Gezocht wordt naar in totaal 1100 vaten met giftig afval die in de jaren zestig, zoals een anonieme tipgever dat maandag liet weten, op verschillende locaties zouden zijn gedumpt. Zowel op be staande stortplaatsen als op particu lier terrein. Ook werden giftige stof fen 'zomaar' geloosd. kwestie, waarvan hij de naam niet wil noemen, hem gevraagd had of hij ook vaten op zijn erf wilde hebben. Diele- man heeft dat geweigerd. Meijler heeft nu de hoop dat de anonieme tipgever zich alsnog bekend maakt of anders extra informatie doorgeeft. Op de andere locaties werden tot nog toe evenmin vaten gevonden. Maar Adema gaf gisteravond toe dat het een oppervlakkig onderzoek betrof waarbij „meer met de boeren is ge praat dan is gegraven. Het mysterie is er dus nog grotendeels. Maar met wie (Slot zie pagina 21 kolom 1) Het onderzoek van gisteren, uitge voerd door twee Waterstaatsambtena ren, heeft nog geen vaten opgeleverd. „Zelfs op de plek waar we ze het meest hadden verwacht hebben we ze niet gevonden", aldus ir G. Adema, hoofd van de onderafdeling bodem- en afval stoffen, „ik denk dat die anonymus niet goed op de hoogte is." Samen met een medewerker is hij donderdag aan de hand van het kaartmateriaal dat de naamloze tipgever via het Terneuzen- se raadslid A. A. P. van Himme heeft verstrekt, op zoek gegaan. Zo werd met een prikstok, een schop en een me taaldetector het erf van K. J. Dieleman aan de Lovenpolderstraat onderzocht. De kaart gaf met een zeer gedetailleer de situatieschets aan dat hier 200 va ten met gif zouden liggen, netjes opge stapeld langs de oever van het Boejes- gat, afgedekt met aarde. Er werd al leen papier, plastic-afval en bouwafval gevonden. De eigenaar van de boerde rij kon zich die dumpingen goed herin neren. Hij zocht de afvalhopen destijds af naar bruikbare stukken koper draad. Volgens Dieleman zijn er nooit vaten gestort. Ook niet 's nachts. Het transportbedrijf dat de afvoer van Dow-afval verzorgde is slechts één keer 's nachts gekomen en dat was met een lading kalk. Wel verklaarde Diele man dat de transportonderneming in Met een prikstok, schop en een metaal detector onderzochten ir Adema, hoofd bodem- en afvalstoffen van pro- d vinciale waterstaat en zijn medewe- krers W. Kok donderdag het erf van K. J. Dieleman aan de Lovenpolder straat, evenwel zonder resultaat. week stonden er opeens zeventig be langstellenden voor de deur. Dat is veel. Bovendien merken we dat de kwaliteit van de ingeleverde tweede hands kleding minder wordt. Daar aan kun je ook zien, dat het de men sen minder goed gaat. Hoewel je je blijft verwonderen over de mooie spullen die er tussen zitten." Wordt er wel eens voedsel uitge deeld? „Een heel enkele keer. Het gebeurt wel eens dat iemand met acute geld problemen bij ons om hulp komt vra gen. Als het om een overbrugging van enkele dagen of een week gaat, dan verstrekken we een voedselpak ket. In principe zijn wij er voor de al lereerste noodopvang. We zijn geen maatschappelijk werkers, die men sen gaat budgetteren. Datzelfde geldt voor zwervers. Voor opvang van dak- en thuislozen hebben we speciale tehuizen. Hier overnachten Luitenant mevrouw H. Puttenstein, korpsofficier van het Leger des Heils in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 53