start wildseizoen met demonstratie mm SKIKLEDING opvallende stoffen en dessins ifiodm NEDERLAND YOGHURTLAND gezonde imago is terecht POSTELEIN liëêè tafel PZC/ vrijdagkrant 11 klein maar fijn joghurette materialen neonkleuren biogarde zelf maken Het wildseizoen begint don derdag 15 oktober a.s. Voor de keuken is dat een groot gebeu ren. De restaurants hebben zich er al op voorbereid. Chef koks buigen zich over de re ceptuur en breken zich het hoofd over nieuwe creaties. In de keuken thuis ligt dat an ders. Wild is voor veel thuis- koks een zaak waaraan zij zich eigenlijk niet durven wagen. Een tam konijntje en een kal koenboutje. dat wil nog wel, maar reerug en zwijnsbout schrikken de doorsnee keuken prins en- prinses af. Om u over die drem pel heen te helpen geef ik u de ze en volgende week recepten die zijn opgesteld door chef kok Ronny Henderikse, eige naar van restaurant Het Groot Paradijs in Middelburg. Het betreft hier wildgerechten die zich onderscheiden van de ge middelde wildschotels maar die toch met eenvoudige mid delen te bereiden zijn. Chef kok Henderikse staat op het standpunt dat eenvoudige vleessoorten met een verzorg de garnituur tot een hogere or de kunnen worden opgevijzeld. In een volgende Kleine Kaart wil hij dat graag bewijzen. Van daag houden we het bij het ma ken van een wildfond, basis voor een saus die we volgende week nodig hebben en wildcon- fit, een voorgerecht van restjes, namelij k de pootj es van haas of gevogelte. Volgende week volgen recep ten voor hazerug en fazante- borst met het unieke aanbod om de dag daarop een demon stratie bij te wonen in restau rant Het Groot Paradijs. Zater dagochtend 17 oktober beant woordt de heer Henderikse persoonlijk vragen over de wildbereiding en laat hij met zijn medewerkers zien hoe be paalde onderdelen van die be reiding moeten worden uitge voerd. In verband met de ruim te kunnen slechts dertig lezers en/of lezeressen meedoen. Het is gratis, begint om half elf en reservering kan telefonisch (01180-26764). WILDFOND Ingrediënten: 2 kg gehakte karkassen en stukjes wildafval (vragen bij de poelier, maar geen haas gebruiken want die geeft de fond een wat' tranige smaak), stuk kalfspoot, 1/4 fles rode wijn (hoe beter de wijn des te smakelijker de fond), wortel, ui, kruidenboeketje bestaande uit salie, peterselie, tijm en lau rier, enkele jeneverbessen, stuk spekzwoerd, 1 eetlepel to matenpuree. Bereiding: de karkassen en het vlees in een beboterd sleetje in de hete oven mooi bruin laten kleuren. De kalfspoot geeft de fond die gelerende bestanddelen die bij binding tot een saus van pas komen. Leg ondertussen in een pan het spekzwoerd en hierbo- venop de groenten, kruiden en de tomatenpuree. Op een zacht vuur laten 'zweten'. De wijn toevoegen en laten verdampen tot bijna geen vocht meer over is. De karkassen en het vlees toevoegen, aan de kook laten komen, afschuimen en vier uur zachtjes laten koken. Niet lan ger omdat dan stoffen vrijko men die de fond een wat bittere smaak geven. Door een fijne zeef of een natgemaakte doek passeren. Een half uurtje laten staan en het vet eraf scheppen. Deze fond is in de koelkast twee weken houdbaar en laat zich uitstekend invriezen. WILDCONFIT Ingrediënten: boutjes van eend, fazant of haas, reuzel of ganzevet, pekelzout, suiker, peper, sjalot, jeneverbessen, laurier, kruidnagel, tijm, roze marijn, rode wijn, knoflook. Bereiding: dit eenvoudig te be reiden recept is bedoeld als ui terst smakelijke restverwer- king van die delen van het wild die in het meest gunstige geval niet verder komen dan de diep vries, namelijk de boutjes. Ver wijder vel en peesjes, smeer het vlees in met een mengsel van pekelzout en suiker en laat het met de wijn en de overige ingre diënten 4 a 5 uur marineren. Op een zeef laten uitlekken. Sa men met de reuzel, of veel lie ver nog het ganzevet, in een pan doen en een vijftal uren of langer, tot het vlees van de botjes valt, met het deksel op de pan op de vlamverdeler of in een lauwe oven laten trekken. Botjes, kruiden en specerijen verwijderen en het vlees met twee vorken uit elkaar trekken tot draadjes. De draadjes in goed afsluitbare potjes doen en begieten met het vet tot het juist onder staat. Afsluiten, af laten koelen en om de smaak volledig tot zijn recht te laten komen minstens drie dagen in de koelkast laten staan voor u het gaat gebruiken. Weliswaar een machtig maar buitenge woon smakelijk voorgerecht. Of zomaar bij de borrel op een stuk vers stokbrood. RIEN VAN REEMS RIJDAG 9 OKTOBER 1987 dikke yoghurt, wordt fabrieksmatig gemaakt door gebruik te maken van ingedikte melk. Dat is thuis lastig. Maar, door de verkregen yoghurt via een kaasdoek (of een schone, het liefst even gestreken theedoek te laten uitlekken, kan deze yoghurt ook zelf gemaakt wor den. In Nederland nog niet echt populair, maar in Duitsland wel, zijn electrische apparaten waarin de yoghurt probleemloos gemaakt kan worden. Bij de importeur van Krups in Den Bosch bijvoorbeeld kan men zo'n Joghurette op bestelling wel leveren. Het gaat dan om een soort warmhoud-apparaat, dat zes glazen potjes bevat, die met het melk-yoghurtmengsel gevuld kunnen worden. Een electronische tijdschakelaar zorgt ervoor dat exact de gewenste tijd ingeschakeld kan worden. Met een beetje oefening slaagt men erin de yoghurt net zo dik of dun, zuur of minder zuur te maken als men wil. Het apparaat is overigens ook handig voor het om temperatuur houden van sauzen. Kan Biogarde net als yoghurt ook alsmaar doorgeent worden? Hoofd productontwikkeling F. DriessenvanMona: „Op huishoudelijke schaal lukt dat niet. Zo wie zo is er een veel hogere concentratie entstof nodig om Biogarde te maken dan voor yoghurt. Ook de temperatuur is verschillend van die van yoghurt." Het adres van Krups Nederland BV: Docterskampstraat 3 NL 5222 AM Den Bosch. tel. o73- 216240. De Joghurette kost circa 99 gulden. HUUB KLOMPENHOUWER Net zoals de ski een enorme ontwikkeling heeft door gemaakt (van houten latten naar uiterst geavanceerde po lyethyleen-, fiberglas- en licht metalen ski's) en de binding' van primitieve riempjes naar professionele, ultrasensibele veiligheidsbindingen evo lueerde heeft ook de skikle ding op de sneeuwpistes een ware revolutie doorgemaakt. Skikleding begint steeds meer een vaste plaats te veroveren in de straatmode. Skikleding is uiterst modieus en net zoals de skibroek en de bergschoenen, lijkt nu ook het donsjack en de parka te gaan behoren tot een algemeen geaccepteerd onder deel in het modebeeld van alle dag. Het draagt er waarschijnlijk mede toe bij d at de consument meer dan ooit in de markt is voor duurdere, exclusieve mer ken die inspelen op een ver koopkracht van 'doordraag baarheid' door er voor te zor gen dat hun kleren multifunc tioneel zijn. Veel sportkleding bestaat te genwoordig uit een complete combinatiegarderobe die op elk gewenst moment van de dag aan de situatie aangepast kan worden door er iets bij aan, of juist iets voor uit te trekken. Deze zogeheten 'Zwiebellook' (uienlook, vanwege het 'pel- 'element) zorgt er in elk geval voor, dat de dure winter sportkleren na de vakantie niet on-combineerbaar in de kast verdwijnen. Het impliceert mede dat de meestal pittig geprijsde overall misschien wat moeilijker zijn weg naar de consument vindt, want daarmee is het moeilijk combineren. Aan de andere kant zien juist de overall's er deze winter zo aantrekkelijk gestylleerd uit dat je er niet zo maar aan voorbij loopt. Een ding staat trouwens vast: skimode moet deze winter zo opvallend mogelijk zijn, waar bij zelfs gebruik wordt ge maakt van ongebruikelijke stoffen en dessins. De verwen de consument is bovendien niet alleen tevreden met een duur technisch materiaal al leen, ook de 'look' moet mo- disch zijn wil succes voor het ontwerp gegarandeerd zijn. Dat is dit seizoen aardig ge lukt. Oogverblindende kleu ren, soms artistieke dessins, glanzende materialen en dun nere vullingen die superwarm- te afstralen zijn ingrediënten die tesamen zorgen voor multi functionele skikleren waar men opvallend de hellingen mee afsuist. Wie daarnaast door wil gaan als 'trendy' moet de piste op met een strak om het hoofd sluitende, ouderwetse flight- cap, ook wel de Lindbergmuts genoemd. Accessoires als ski- en zonnebrillen zijn er in neonkleuren. Een lust voor het oog zijn verder satijnen petten en hoedjes met een warme vul ling. Het zat er natuurlijk dik in. De straatmode maakt reclame voor een meer getailleerde be lijning, dus houden ook ont werpers van skikleding zich daarmee bezig. Alhoewel er al enkele collecties op de markt zijn met strak getailleerde jas jes die verticale deelnaden hebben in sterk aangezette Overall in Y-silhouet gemaakt van krinkelsatijn in zwart, lila en ro ze. Opvallend is het diagonaal verwerkte dessin. (C&A). zandlopersnit is het merendeel van de collecties uitgegaan van de 'gulden middenweg'. De een vindt het nog wat te vroeg voor strak, een ander houdt het. alleen op strakkere onderkan ten, waardoor een T-silhouet ontstaat. De ruimere boven kant heeft dan gematigd brede schouders; duidelijk zichtbaar is echter dat het nieuwe sil houet minder volumineus is dan vroeger. Toch worden er als de omstandigheden dat vragen, meer dingen over el kaar gedragen. Dat kan door de vullingen, die tegenwoordig veel dunner zijn en waardoor er gerust twee kledingstukken over elkaar kunnen worden ge dragen zonder dat meteen een beeld ontstaat van een 'Miche- steeds veel verwerkt. Voor krinkelsatijn bijvoorbeeld, in uni met ingeweven blokjes of noppen en in fantasieprints. Nieuw is ook een materiaal met bobbeltjesstructuur, terwijl er ook flink weer wat kreuknylon in krinkeluitvoering op de markt is. De meer rustige mo dellen want die zijn er echt ook, zijn uitgevoerd in katoen en nylon. Alle materialen zijn waterdicht of waterafstotend. Door dub bele sluitingen te verwerken is alles ook winddicht. Dnukdessins vormen de be langrijkste (uiterlijke) vernieu wing van skikleding. De prints die we reeds zagen op de sweatshirt- en poloshirtmarkt diende daarvoor als inspiratie- lin-mannetje'. Het houdt te vens in dat deze kleding in feite ook geschikt is om er mee te langlaufen. Wie bij felle vries kou of andere barre omstan digheden wil afdalen, trekt over zijn overall nog een body warmer of anorak in een bijpas sende kleur en dessin aan. De markt voor sportkleding met de gebruikseigenschap pen die uit de topsport komen blijft onverzadigbaar. De komst van elk nieuw hoog standje schijnt de vraag enkel nog te stimuleren. Veelal wordt er gewerkt met zogehe ten membranen die (zoals Go- retex) een extreme water dichtheid combineren met een zeer goede lichaamsvocht transport. Bij andere mem branen ligt bijvoorbeeld de nadruk op de grote soepelheid. Ook vezelproducent Hoechst ontwikkelde voor de skisport een nieuw weefsel, de Trevira 'Finesse. Polyamide wordt nog Langlaufkleding gemaakt van polyamide. Rechts een overall in slanke belijning, links een actueel gestyleerd jack op een slank ge sneden broek. (Golden CupTriumph International) bron. Technieken die daaruit voortkomen hebben, naast de transfer prints een ware rage ontketend in drukdessins die een boodschap te melden heb ben. Daarnaast zijn er veel al- lover druks met veel vage veeg- dessins, figuratieven en varia ties op Hawaii- en jungleprints. Een ander opvallende richting is de surfprint en daaronder vallende moderne kunst, war- prints, collages en graffiti. Ver sieren is dus heel belangrijk en dat uit zich niet zelden op de sensationele manier waarop de ruggen gebruikt worden als billboards voor kreten en num mers maar zelfs tot en met complete landschappen. Daarnaast zijn veel zakken, nog meer ritsen en laag-over- laag effecten, smaakmakers in de skimode. Pasteltinten zijn uit. Daar voor in de plaats gekomen zijn de zogeheten ijspastels, zoals pistache, ijzig blauw en ijsro- ze, veelal gecombineerd met heel zacht grijs. Ze worden ge bruikt voor de rustiger, klas siekere en zeer draagbare win- tersportkleding. De invloeden van de jaren vijftig zorgen voor een superjonge skimode met fluorescerende kleuren die vaak met zwart worden ge combineerd. Voor mannen zijn de belang rijkste tinten: marine, kobalt, zilvergrijs, flessegroen, rood en oker. Veel jacks voor hem zijn uitgevoerd in drie of vier kleu ren (univlakken) waardoor een levendig beeld ontstaat. Puur wit en ecru worden voor dit ski-seizoen getipt in trendy wintersportplaatsen als Mégè- ve en St.-Moritz. Niet alleen voor op de pistes, maar ook om te dragen tijdens het Happy Hour, het moment van de dag dat steeds belangrijker wordt en waarvoor men zich 'kleedt'. Deze winterwitte modellen zijn vaak geïnspireerd door de uni formen van polaire legers. Lek ker gevuld dus en voorzien van praktische zakken, emblemen, ritsen en drukkers. Terug van weggeweest is het werken met contrast kleur vlakken. Ditmaal geraffineer der toegepast dan toen, waar bij felle tinten naast elkaar be langrijk zijn en de inspiratie voortkomt uit zowel de motor sport als uit de Amerikaanse teamsportkleding. Trend bij zowel skibroeken en langlauf- pantalons zijn de contraste rende lengtebanen. GERDA BOERSMA Herland is niet alleen een llid van aardappelen, lifSisoep en kaas, maar ook anyighurt. Geen land waar Dveel yoghurt gegeten wordt :t ons land. Bijna 18 liter r per hoofd van de ing. Dat lijkt wel mee te maar in verhouding met itenland is het oflijkveel. nen zijn na Nederland de este^oghurt-eters. Maar de IdeldeFin komt niet erdej1 dan 9,4 kiloEn onze 'buren, de Belgen eten naarfe,7 liter yoghurt per j aar er hjofd van de be volking. 'ochls yoghurt niet een van orsprong Nederlands produkt. )e naam is afkomstig uit het ral, Jau-urt, wat zoveel etelent als dikke melk. Dat wij iveel yoghurt eten zou wel eens imicen kunnen hebben met et gezonde imago dat er rond Itprpdukthangt. Een imago at wel terecht is. ^Helkundig gezien is yoghurt en giped alternatief voor melk. let bpvat kwalitatief aardige eiwitten en nogal langrijke mineralen zoals ndei meer calcium. En in ^stelling tot melk zit er auwelijks nog melksuiker in. iattóatste merken vooral donker gekleurde mensen, die van melk door die aanwezigheid van melksuiker nogal eens buikklachten krijgen. Dat probleem is er niet bij het consumeren van yoghurt. Even een technisch verhaal: Al eeuwenlang weet mendatmen melk langer kan bewaren als het aangezuurd wordt. Bij yoghurt is het de lactobacillus bulgaris en de streptococcus thermophilus, twee bacteriën, die de aanwezige melksuikers in de melk, (lactose), om in melkzuur. Dat kan in volle melk, in halfvolle melk en in magere melk. Magere yoghurt zal geen vet bevatten, halfvolle yoghurt circa 1,8 gram vet per 100 gram en volle yoghurt 3,5 procent vet. Bulgaarse yoghurt, die fabrieksmatig gemaakt is van ingedikte melk, zal 4 tot 5 procent vet bevatten. Biogarde is in de zin van de warenwet geen yoghurt. Voor yoghurt moeten de twee eerder genoemde bacillen aanwezig zijn. Voor de consument is het echter wel een yoghurt, die bovendien een hele snelle opkomst beleeft. Het is een verworvenheid uit de ||s kikkerlandje produceert po'n overweldigende varia- ian groente, dat sommige forten overigens ongewild - ietwat over het hoofd gezien jrSen. Zo is er postelein, oer- Bllands en ontzettend lekker, "Mei kinderen misschien nder om die friszure smaak i geven. Het meest voorko- Je ras is de 'Gewone Groe- fe'oor de verandering eens Dl ongecompliceerde naam. Helein is volop verkrijgbaar mei tot en met oktober, en fan zowel rauw als gekookt ver- 'erkt worden, met dien ver- de dat het tere groente is, 6 bij het koken snel slinkt. Bankoop behoort de groente Hen knapperig te zijn, de Jjes zachtgroen. Het ver- Hen is op zich gemakkelijk, hits de handleiding gevolgd JHt: ten eerste kan postelein Jet langer dan twee dagen (zelfs worden bewaard, en dan fog alleen onverpakt. Ten twee- pjgoet het schoonmaken (was- tójgrondig gebeuren, gekookt P a 400 gram per persoon vol- ||de (nogmaals: de groente ®t, net als andijvie behoor lik), voor een salade is 125-175 genoeg. Culinair gezien jpostelein overal bij: braad- jen, rollade, gehakt, karbo- kortweg alle soorten vlees, ook vis en gevogelte. Ove- p zijn veel spinazie-recep- hn ook bij postelein van toepas- elein van de Tuinmans- ffien kookboek van begin de- |euw het volgende recept: Hein van de Tuinmans- w: 1 kilo zorgvuldig gewas- poen in ruim water in vijf ien minuten gaar laten wor- ln een vergiet scheppen, koud water afspoelen en uit n lekken. Dertig gram boter een koekepan uit laten brui- en hierin een in ringen ge en uit goudbruin fruiten. Vervolgens twee in stukjes ge sneden ontpitte en ontvelde tomaten toevoegen met een mespunt paprikapoeder, peper en zout. Even roeren, dan de postelein erdoorheen scheppen zodat ze goed los komt. Laat de groente door en door heet wor den! Serveren met met bijv. ge roosterde schouderkarbonades en gebakken aardappeltjes. Een kleine waarschuwing is hier wel op z'n plaats: let er bij groen te-afdeling van supermarkten op dat er niet per ongeluk jonge veldsla in plaats van postelein wordt meegenomen, ze lijken voor non-kenners erg veel op el kaar. Mocht dat toch gebeuren, niet getreurd, veldsla is ook erg lekker. In tegenstelling tot postelein kan het wat langer be waard worden; reken op 75-100 gram per persoon als de sla als hoofdgroente wordt gegeven Naast een warme groente is 50 gram voldoende. Veldsla heeft kleine worteltjes (postelein niet) die verwijderd moet worden, en het wassen moet voorzichtig ge beuren. Sla de uitgelekte blaad jes droog in een theedoek. Het wezenlijk verschil met postelein zicht 'm natuurlijk in de smaak, en bij volwassen veldsla, in 't ui terlijk: ietwat nootachtig en zachtgeurend heeft de typische lepelvorm dit gewas de poëti sche namen 'lamstong' en 'ezel soren' opgeleverd. Verse veldsla is het hele j aar rond verkrij gbaar en zit boordevol vitamine A en C. Groot succes is altijd weer de combinatie met vruchten, maar veldslasoep is een ware delica tesse: 250 gram veldsla wassen en fijn snijden. Twee sjalotjes fijn hakken en in 20 gram boter aanfruiten. De veldsla toevoe gen, het geheel enkele minuten laten koken. Op smaak brengen met zout, peper en geraspte nootmuskaat. Serveren met knapperig warm stokbrood en kruidenboter. ERIC TRUFFINO macro-biotische hoek. Hoewel er qua voedingswaarden vraagtekens gezet worden bij het alternatieve karakter van dit produkt, blijkt het bij het publiek geweldig aan te slaan. De smaak is romiger en zachter dan de bestaande yoghurt, die overigens van de fabriek net zo naturel is als de zelfgemaakte. De macro-biotische wereld heeft het bij Biogarde over het nut van lauter rechtsdraaiende melkzuren, maar dat verhaal wordt door de wetenschappers afgedaan als futiliteiten. Om dat te verduidelijken een versimpelde uitleg van een micro-proces. De lactobacillus bulgaricus is, scheikundig ontleed, een bacterie die zorgt voor een zogeheten linksdraaiend de aardigheid uw melkleverancier eens naar de verklaring van dat rechtsdraaiende melkzuur. Yoghurt zelf maken is niets nieuw. Van oudsher was yoghurt een typisch thuisprodukt. Zo goed als ook de pudding thuis gemaakt werd. Later speelden de melkproducenten op de markt in. Ze brachten chocoladevla, vanillevla en wat al niet voor toetjes van melk op de markt. Yoghurt dus ook. Maar het kan nog steeds betrekkelijk eenvoudig zelf gemaakt worden. En vaak, juist omdat u het proces zelf in de hand heeft, veel lekkerder. melkzuur. De streptococcus zorgt voor rechtsdraaiend melkzuur. Dat heeft niets met de manier van verwerken te maken, maar alles met de leer van atomen en moleculen. Biogarde-yoghurt nu, wordt vrijwel uitsluitend van rechtsdraaiend melkzuur gemaakt. De lactobacillus bulgaricus-bacil, die dominant aanwezig is in de zuursmaak van yoghurt, ontbreekt. De smaak wordt daardoor zachter en romiger. De Melkunie, komt het compliment toe om met Mona een campagne te bedenken die de tot dan toe schaars geïmporteerde Biogarde, verder bracht dan alleen naar de fans van natuurlijk voedsel. Maar het gaat om de smaak, het verhaal van de rechtsdraaiende melkzuren moet u maar zo snel mogelijk vergeten. Vraagt u voor Het meest eenvoudige proces, zonder hulpmiddelen, is het verwarmen van de melk tot circa 40 graden. Het mag ook een paar graden warmer. Per liter melk worden twee tot drie eetlepels yoghurt uit een pak toegevoegd. Gebruikt u halfvolle melk, dan moet u ook halfvolle yoghurt gebruiken. Bij volle melk, gebruikt u volle yoghurt. De kunst is nu om het mengsel, dat goed doorgeroerd is, een aantal uren op 40 graden te houden. Een goede thermosfles kan, maar wie in het bezit is van een ouderwetse hooikist, een kist, gevuld met hooi als isolatie, die kan zelfs een schaal met de yoghurt kwijt, als de schaal maar goed afgedekt is. Als de yoghurt meteen al op 40 graden is zal de benodigde tijd tussen de drie en de vijf uur liggen. Dat is een kwestie van uitproberen. Bulgaarse yoghurt, die hele

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 47