Ster voor goede rijschool Meubelfabriek Oisterwijk. Van Vollenhoven wil onderzoeksinstituut voor ongevallen Banken verhogen hypotheekrente Reisleidster gedood Overvaller krijgt 10 jaar voor moord op pompbediende Van Besouw PVC-dakfolie: gegarandeerd voor 40 seizoenen. FLEXIBEKLEDING "regressieve Partij in f-Afrika raakt leden kwijt Woonkamer van de Maand Premie-grens volgend jaar 65.250 gulden Vrouwenarts veroordeeld na ontucht MINDER ZIEKENHUISBEDDEN /an Agt vroeg ir. De Jong af e zien van mthulling LI haag (al DEN HAAG (ANP) - Het Interprovinciaal Overleg (IPO) wil meewerken aan de vermindering van het aantal ziekenhuis bedden met 4000 bovenop de 8000 waartoe al was besloten. Het overlegorgaan van de provincies heeft tegelijkertijd echter veel kritiek op de voorstellen en wil zich nog beraden over de manier waarop aan de principiële bereidheid tot meewerken vorm moet worden gegeven. Kwaliteit Bij Meubelfabriek Oisterwijk vindt u deze maand verrassende aanbiedingen: 'n kast, 'n eethoek en 'n zitgroep. In modern massief eiken. Kom nu kijken en u profiteert van fraaie herfstkortingen. U wilt ons eiken vast thuis bekijken? Bel dan 04242-19012 of schrijf een brieve naar antwoordnummer 20,5050 VB Oisterwijk (plak géén postzegel) en u ontvangt onze gratis catalogus. Toonaangevend in eiken. Roosendaal, Dr. Brabersstraat 24. Hulst (Z.), Absdaalseweg 1. Stuurloze tanker onder controle VERZET TEGEN UITSLUITEND VROUWELIJKE SCHOOLHOOFDEN De meest opmerkelijke eigenschappen van Van Besouw PVC-dakfolie 400/D op een rijtje: Postbus 47 Tel. 01115-2300 4328 ZG Burgh-Haamstede PZC/binnen-buitenland 5 IjDAG 9 OKTOBER 1987 HL; irinnlitp.ii (ANP) - Een ster om aan te geven dat de rij- Mól kwaliteit biedt. Dat is een van de adviezen van de KVOOr de Verkeersveiligheid om op termijn de situatie het behalen van het rijbewijs te verbeteren. Om die eJie verdienen zou toezicht op de rijscholen moeten wor- Mdtgeoefend en zouden de instructeurs moeten worden \leid. Eind vorig jaar zag minister Smit (verkeer) defi- af van een wettelijke erkenningsregeling voor de au- cholen. Zij streefde naar praktischer maatregelen verbetering. De Raad ondersteunt haar met dit ad- holen met een ster kunnen verder bijdragen aan ver- keersles in het voortgezet onderwijs, aan de opleiding voor een bromfietscertificaat en bij bijzondere rijvaardigheids cursussen. De Raad is er voorstander van dat het instructeursdiploma wordt gesplitst in een diploma voor rij-instructeur en een diploma voor „verkeersonderwijzer"Beide disciplines vergen verschillende talenten. Uitgangspunt daarvoor is een basis-vakopleiding Verder moet er volgens de Raad snel een geschillencom missie komen die de belangen van de cliënt beschermt. Zo'n commissie heeft verder als voordeel dat zij een scheiding van kaf en koren in de rij-opleiding verduidelijkt. ImAgt IAARLEM (GPD) Premier 'an Agt heeft in 1979 aan ge- chiedschrijver dr. L. de Jong ge raagd af te zien van een passage n deel 9 waarin De Jong onthult lat prins Hendrik, de echtge- loot van wijlen koningin Wil- lelmina, een onwettige zoon ïad. De Jong heeft dat donder- lag desgevraagd verklaard in ;en toelichting op een artikel iver zijn seriewerk in het Britse )lad The Independent. )e Britse krant schreef donder- lag dat in De Jongs werk „nooit :en letter is gecensureerd, hoe- vel een poging is gedaan de au- ;eur ervan te overtuigen om de mthulling weg te laten dat de :chtgenoot van koningin Wilhel- nina een onwettige zoon had. Hij weigerde dat", aldus de krant. Op de vraag van wie dat verzoek afkomstig was, zei De Jong don derdag: „Het was premier Van Agt". Bij de presentatie van zijn deel 9 heeft hij daar echter geen melding van gemaakt. „Het is me gewoon niet gevraagd", aldus De Jong. De Jong zegt niet te weten welke contacten Van Agt in 1979 over deze zaak heeft gehad met leden van het koninklijk huis. De ont hullingen over de onwettige zoon van prins Hendrik trokken des tijds grote aandacht. De moeder van het kind, in het boek van De Jong aangeduid als 'Elisabeth le Roi', zou voor 47.000 gulden zijn afgekocht door Francois van 't Sant. Deze speciale vertrouwens man van koningin Wilhelmina wilde daardoor een schandaal voorkomen. Dees krijgt kritiek van provincies Het IPO heeft dit aan staatssecretaris Dees van volksgezondheid laten we ten in antwoord op diens adviesaan vraag over beddenreductie van 22 juli, zo hebben de provincies donderdag bekendgemaakt. De provincies stellen onder meer dat het doorvoeren van bezuinigingen zijn begrenzing vindt in wat nog als kwali tatief aanvaardbaar zorgbeleid kan worden beschouwd. Het vaststellen van de behoefte aan bedden behoort niet het resultaat te zijn van een be paalde financiële taakstelling, aldus het IPO. In dit verband hebben de pro vincies kritiek op de voorgestelde norm van 3,3 bedden per 1000 inwo ners. Gelet op bij voorbeeld de ontwik kelingen in het bedgebruik in de afge lopen jaren en de prognoses voor de bevolkingsgroei tot 1995, achten zij een norm van 3,4 bedden per 1000 in woners meer verantwoord. Dees besteedt in zijn adviesaanvraag geen aandacht aan het behoud van een verantwoord kwaliteitsniveau, al dus het IPO. Een verdere verschuiving van de ziekenhuisactiviteiten van kli niek naar polikliniek en dagverpleging veronderstelt bovendien dat daar ex tra bugettaire ruimte voor wordt vrij gemaakt, vooral als deze met bouw kundige aanpassingen gepaard moe ten gaan. Het IPO verwacht dat de staatssecretaris daar nadere informa tie over zal geven. De provincies wijzen daarnaast op het ontbreken van een fi nanciële taakstelling bij het opstellen van de plannen. De provincies tonen zich duidelijk geïrriteerd over het voornemen van de staatssecretaris in de Wet Ziekenhuisvoorzieningen een machtigingsartikel op te nemen dat hem in staat stelt zelf tot sluiting van ziekenhuizen of beddenvermindering over te gaan als de provincies niet bin nen de gestelde termijn met plannen komen. (Van onze correspondent IHANNESBURG Drie vooraan- pande leden van de Progressieve Fe- Irale Partij, de linkse oppositiepar- I in het blanke parlement van Zuid- 'rika, hebben meegedeeld dat zij in partij hebben verlaten. Met in nig van donderdag hebben zij zich ngesloten bij de pas opgerichte Na- male Democratische Beweging DM), die wordt geleid door de blan- voormalige Nationale Partij-parle- entariër Wijnand Malan. Deze laat- wist als enige van drie zogenaam- 'onafhankelijke' kandidaten bij de gelopen verkiezingen voor de blan- volksraad een parlementszetel te rwerven. idrie zijn de nationale voorzitter van partij, Peter Gastrow, de parlemen- cier Pierre Cronje en het PFP-lid van 'tha's presidentsraad, Pieter Schoe- an. Enige maanden geleden namen alle drie deel aan de 'Dakar-safari', 'arbij Afrikaners gesprekken voer- nmet vertegenwoordigers van de in idafrika verboden bevrijdingsbewe- S5 ANC. Hun deelname hieraan ge urde zonder de instemming van de (Advertentie) herfstaanbieding „Er is ons inziens geen noodzaak voor een noodwet of machtigingsprocedure omdat wij het als onze taak zien om ook bij beperkte middelen plannen op te stellen", aldus het IPO. Het overleg orgaan maakt echter duidelijk dat dit alleen kan als het over essentiële gege vens als bij voorbeeld het beschikbare bouwvolume beschikt De provincies zijn bereid „om naar af ronding van de adviesprocedure bin nen een wel zeer krappe termijn van één jaar te streven", zoals de staatsse cretaris graag ziet. Voor de provincies is in het tijdschema zes maanden gere serveerd. Zij gaan er vanuit dat zij daartoe over essentiële gegevens voor de besluit vorming beschikken en dat de staats secretaris na afronding van de pro vinciale besluitvorming niet op zijn beurt langer dan zes maanden de tijd neemt, inclusief advisering door het College voor Ziekenhuisvoorzienin gen. DEN HAAG Het doek van het 106 jaar oude Panorama Mesdag in Den Haag is dermate verzwakt en op verschillende plaatsen zo gescheurd, dat restauratie dringend nodig is. De kosten van herstel bedragen vier miljoen gulden. Daarvan is intussen driekwart toegezegd. Foto boven toont een deel van het ronde doek, onder een detail van de beschadigingen. De her stelwerkzaamheden zullen enkele jaren in beslag nemen. AMSTERDAM (ANP) - Het onderzoek in ons land naar - ernstige - ongeval len vindt versnipperd en soms ondes kundig plaats. De onderzoeken en de resultaten ervan zijn ook lang niet al tijd openbaar. Het is daarom beter om - naar Amerikaans voorbeeld - een on afhankelijk onderzoeksinstituut op te richten. Mr Pieter Van Vollenhoven, voorzitter IJMUIDEN (ANP) - De onbemande en stuurloze slooptanker Schwartaj, die woensdagavond in harde zuidenwind lossloeg van de Poolse zeesleper Ko- ral is sinds donderdagmorgen weer onder controle. De bemanning van de Koral slaagde er na enkele uren in een lijn naar de twaalfduizend ton meten de tanker over te schieten en vast te maken, zo heeft het kustwachtcen trum in IJmuiden laten weten. Een half uur daarvoor dreef het ge vaarte op 5,5 kilometer langs het Pennzoil K13B, het meest westelijke platform in het Noordwinning-gas- veld. Eerder in de nacht werd rekening gehouden met een evacuatie van de vier technici op het platform, omdat een naar zuid-west ruimende wind de tanker op een ramkoers naar K13B zou kunnen zetten. Het is de laatste jaren herhaaldelijk voorgekomen dat stuurloze schepen door harde wind of storm in de richting van booreilanden werden gestuwd, die in enkele gevallen ook daadwerkelijk werden ontruimd. Botsingen hebben zich in die periode niet voorgedaan omdat het stuurloze schip óf langs het platform dreef óf tijdig door een sleep boot onder controle werd gebracht. Off-shore technici zijn van mening dat een botsing met een dergelijk stuur loos schip grote schade aan gas- of olie platforms kan toebrengen en zelfs kan doen kantelen. Advertentie HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT voor uw PARTY OF ETENTJE Billijke prijzen Tel.01181-231 AMSTERDAM (ANP) - De hypotheek rente is aan het stijgen. De Rabobank heeft de adviesrente voor hypotheken van de aangesloten banken verhoogd met 0,2 en 0,3 procent. Ook andere banken gaan de tarieven verhogen of hebben plannen in die richting. PFP-leiding en riep hevige kritiek bin nen de partij op. De PFP-ers hebben hun partij verla ten 'uit onvrede met het functioneren van de partij'. Zij hebben voor de NDB van Malan gekozen, omdat deze zich tot doel heeft gesteld 'om raciale en po litieke tegenstellingen in en buiten het omstreden driekamerparlement te overbruggen'. De desertie van de drie is een nieuwe slag voor de PFP, die voor de verkiezingen van 6 mei jongst leden nog de grootste oppositiepartij was in de volksraad, maar die positie moest overgeven aan de ultra-rechtse Konservatieve Partij. Intussen wordt verwacht dat de 76-ja- rige Govan Mbeki, met Nelson Man dela en Walter Sisulu de belangrijk ste van de zogenaamde Rivonia-ge- vangenen, die reeds vanaf 1964 in Zuidafrikaanse gevangenissen wor den vastgehouden, nog dit weekeinde vrijkomt. Donderdag kreeg Mbeki's advocate in Johannesburg, Priscilla Jana, een dringend telegram vanuit de gevangenis van Robbeneiland, waarin Mbeki haar vraagt om hem zo snel mogelijk te komen bezoeken. IBIZA De restanten van een bus van reisbureau Neckermann International die op Ibiza naast de weg belandde en volledig uitbrandde na een aanrijding met een motor. Hij vervoerde 47 vakantiegangersonder wie Duitsers, Nederlan ders, Oostenrijkers en Belgen. De reisleidster van de bus, de 23-jarige Jolanda de Vos uit Waalwijk, kwam om het leven. Ook de motorrijder en zes Westduitse inzittenden kwamen om. De 16 Nederlandse toeristen in de bus bleven ongedeerd. van de Raad voor de Verkeersveilig heid, bepleitte dit donderdag tijdens een symposium over dit onderwerp aan de Kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam. Van Vollenhoven is (se dert 1983) ook voorzitter van de spoor wegongevallenraad en maakte deel uit van de onderzoekscommissie vliegon gevallen. Het onderzoek naar ernstige ongeval len moet volgens Van Vollenhoven vol doen aan drie eisen: onafhankelijk heid, deskundigheid en openbaarheid. Onafhankelijk zijn de onderzoeken vaak niet, want de onderzoekers zijn in veel gevallen tegelijk de mensen, die regels opstellen en belast zijn met con trole. Dat betekent niet, aldus Van Vollenhoven, dat bewust „gesjoe meld" wordt, maar mensen behoren niet in een „dubbelrol" te verkeren. In de Verenigde Staten bestaat een National Transportation Safety Board, die belast met het onderzoek naar de oorzaak van ongevallen in de transport sectoren: lucht- en scheep vaart, spoorwegen, wegverkeer en pijpleidingen. Van Vollenhoven denkt dat zo'n lichaam ook hier actief zou kunnen zijn, zij het - anders dan in Amerika - alleen in de rol van „vooron derzoeker". Het uiteindelijke oordeel over een on geval zou in handen kunnen blijven van bestaande instellingen als de reeds genoemde spoorwegongeval lenraad, de raad voor de luchtvaart of de milieu-inspectie. De verhoging bij de Rabobanken be draagt 0,2 procent voor nieuwe con tracten met een drie of vijf jaar vaste rente en 0,3 procent voor een rente die tien of vijftien jaar vastligt. Ook de overeenkomstige tarieven van de Ra- bohypotheekbank gaan omhoog. De Postbank verhoogt de tarieven voor vijf, zeven of twaalf jaar vastren- tende hypotheken met 0,2 procent. Hypotheken met een twee jaar vaste rente blijven hier onveranderd 6,5 pro cent. De Verenigde Spaarbank zei de markt nog even aan te zien, maar ver wacht rond de weekwisseling met een zelfde soort verhoging als Rabo te ko men. De ABN is eveneens van mening dat de ontwikkelingen op de kapitaal markt aanleiding tot tariefsverhogin gen geven, maar heeft nog geen beslis singen genomen. De Amrobank be sloot tot soortgelijke maatregelen als de Rabo. De Nederlandsche Midden- standsbank bleek desgevraagd de hy potheektarieven al met ingang van dinsdag te hebben verhoogd. De bank heeft dat toen echter niet gemeld. DEN HAAG (ANP) - De premie-inko mensgrens voor de volksverzekerin gen (AOW, AWW, AKW, AWBZ en AAW) is voor 1988 vastgesteld op 65.250 gulden. Dat heeft minister De Koning van so ciale zaken donderdag bekendge maakt. Dit jaar moet iedereen die is verzekerd voor deze wetten premie be talen over zijn of haar inkomen tot een bedrag van 64.550 gulden. Over het meerdere is geen premie verschuldigd. Premie wordt terugbetaald aan dege ne bij wie teveel is ingehouden. Dat komt in het algemeen voor wanneer ie mand bij meer dan een inhouding- plichtige werkgever in dienst is. DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft de 53-jarige Haagse vrouwenarts N.D.B. donderdag ver oordeeld tot een jaar voorwaardelij ke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar wegens ontucht met twee patiënten en schennis van de eerbaarheid van vijf patiëntes. Bo vendien mag hij vier jaar lang zijn be roep niet uitoefenen. De procureur-generaal had een half jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf en zes jaar ontzetting uit het be roep van gynaecoloog geëist. Zowel, het openbaar ministerie als de arts wa ren in beroep gegaan tegen de uit spraak van de rechtbank in Den Haag, die B. in januari van dit jaar veroor deelde tot een jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf en zes jaar ontzetting uit zijn beroep. De arts zou volgens de tenlastelegging in de periode van 1972 tot 1986 met in totaal veertien vrouwen, ongeoorloof de handelingen hebben verricht. De helft van de gevallen, die vooral plaats hadden in het Haagse Bronovo-zie- kenhuis, werden door rechtbank en hof niet bewezen geacht. HILVERSUM (ANP) - De plannen van onder meer Amsterdam en Leiden om in de komende jaren alleen vrouwen te benoemen tot schoolhoofd zullen een kwalijke uitwerking hebljen op de kwaliteit van het onderwijs. Bo vendien hebben deze maatregelen een averechts effect op de emancipatiebe weging. Deze vrees heeft voorzitter J. Bouwsma van het Nederlands Ge nootschap van Leraren donderdag avond geuit voor de Vara-tele visie. Zijn genootschap overweegt juridi sche stappen tegen gemeenten die al leen maar vrouwen willen benoemen als schoolhoofd in het voortgezet on derwijs. Bouwsma heeft immiddels een jurist in de arm genomen. Deze on derzoekt de mogelijkheden om naar de rechter te stappen. Amsterdam heeft besloten - in een „po sitieve actie" - vrouwen de komende vijf jaar bij vacatures voor vooral lei dinggevende functies in het onderwijs voorrang te verlenen. Op die manier, zo denkt de gemeente, kan de achter stand van vrouwen op de arbeids markt worden ingelopen. Ook in ande re gemeenten, zoals Leiden, is besloten tot „positieve actie" over te gaan. (Advertentie) HAARLEM (ANP) - De Haarlemse rechtbank heeft donderdag de 21-jari- ge R.T. uit Amsterdam veroordeeld tot tien jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf voor zijn aandeel in een gewapende overval op een benzine station langs de rijksweg A-4 te Nieuw-Vennep. Bij die overval door vier personen werd een 51-jarige pompbediende doodgeschoten en werd een tweede zwaar gewond. De 18-jarige O.B, uit Haarlem werd door de rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De officier van justitie, mr. T.P.L. Bot, had tegen beide mannen twaalf jaar gevangenis straf geëist. De derde dader van de overval, de 16- jarige G.T. uit Amsterdam, is door de kinderrechter veroordeeld tot plaat sing in een inrichting voor buitenge wone behandeling. Eerder werd de zaak tegen de 20-jarige A.S. uit Am sterdam, die de dodelijke schoten zou hebben gelost, aangehouden voor psy chiatrisch onderzoek. De roofoverval op het pompstation in Nieuw-Vennep vond in de nacht van 19 mei van dit jaar plaats. Onder bedreiging van vuurwapens dwongen de overvallers twee pompbedienden de kluis te ope nen. Toen één van de bedienden alarm wilde slaan, werd hij door één der over vallers in buik en hoofd geschoten. De man overleed ter plaatse. Zijn collega liep een schotwond in de nekstreek op maar overleefde de aanslag. De over vallers gingen er vandoor met de in houd van de kassa, 2.800 gulden. De politie hield de vier verdachten na een uitgebreid onderzoek in juni van dit jaar aan in Amsterdam. De rechtbank had in de veroordeling van de 21-jarige Amsterdammer en de 18-jarige Haarlemmer tevens een roof overval op een benzinestation in Har- melen op 8 mei „meegenomen". Daar bij werd een pompbediende ernstig mishandeld De rechtbank hield bij de veroorde ling van de verdachten rekening met „de grote onrustgevoelens bij het pu bliek en in het bijzonder bij de perso neelsleden van pompstations, bij wie na kennisneming van dergelijke fei ten de gedachte kan postvatten dat zij wellicht een volgende keer het slacht offer van een dergelijke overval kun nen worden". 1 10 jaar verzekerde garantie. 2 onderhoudsvrij. 3 verlegging geschiedt conform bouwcentrum-voorschrif ten. 4 kan zowel losliggend als mechanisch bevestigd worden aangebracht. 5 bij renovatie verwijderen van oude dakbedekking onnodig. 6 veilig (geen open vuur) en schoon te verwerken. 7 uitstekend U.V.-bestendigheid. 8 vlamwerend volgens N.E.N. 3882 (15°). 9 in diverse kleuren verkrijgbaar. 10 volledig T.N.0. rapport ter inzage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 41