Wetenschappers van Dow aan Breugheliaanse dis Veel handtekeningen bij actie 'schonere scholen' Asielzoekers Goes DRIE BELANGRIJKE DAGEN VOOR VWO EINDEXAMINANDI 20,21 EN 22 OKTOBER AS. Het Koffiehuis niet altijd boeiend genoeg Snooker-prof speelde in Sluis en Goes Dumpingen Bagger DE KMA. EEN PRAKTIJKGERICHTE STUDIE VOOR BEROEPSOFFICIEREN. BOUWVERENIGING TERNEUZEN c« PZC/ provincie TERNEUZEN - Het bestuur van de Woningbouwvereniging Terneuzen is de extra ledenverga dering, woensdagavond bijeengeroepen op verzoek van 38 verontruste leden, ongeschonden doorgekomen. Hoewel verschillende leden de wijze waarop het bestuur de 'zaak Engelsma' (de manager waarvan men zich wilde ontdoen via een ontslagprocedure) had aangepakt, fel bekri tiseerden, mondde die kritiek niet uit in bijvoorbeeld een motie van wantrouwen. Vooraf was daarmee wél rekening gehouden. Rooskleuriger Dan houdtde Koninklijke Militaire Academie haar jaarlijkse oriëntatiedagen voor belangstellenden naar een carrière als be roepsofficier bij de Koninklijke landmacht of de Koninklijke luchtmacht. Hierbij nodigen wij eindexaminandi HSPO, HEAO, HTS en VWO met wiskunde en Engels in het pakket uit om zich op één van deze dagen te komen oriënteren. Bel voor een uitnodiging: 070-493423. Vaargeul Aanwijzen DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 Bestuur overleeft ledenvergadering De ruim 40 leden in de grote zaal van dienstencentrum 'De Veste' werden in een vier uur durende vergadering over spoeld met informatie over zaken als participatie, het meerjaren onder houdsplan. de reorganisatie van het werkapparaat en de stand van zaken met betrekking tot tal van nieuw bouw- en onderhoudsprojecten. Voor zitter A. Janse roerde in zijn openings woord zelf de kwestie Engelsma aan. Zoals bekend weigerde kantonrechter mr. H. A. R. de Mul in Terneuzen al weer een maand geleden de ontslag vergunning te verlenen; hij oordeelde dat ook het bestuur met name de laat ste tijd ten aanzien van manager ing H. Engelsma niet al te consequent had geopereerd. Volgens de kantonrechter had het bestuur de reorganisatie, waaraan al sedert vorig najaar wordt gewerkt, moeten aangrijpen om zich van de manager te ontdoen. Voorzitter Janse gaf ook woensdagavond weer toe dat dat in de eerste plaats een mis ser was geweest van de adviseurs van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV). „Maar", gaf hij toe, „het bestuur is na tuurlijk verantwoordelijk." Engelsma is al enkele weken ziek thuis. Volgens Janse wordt nu beke ken hoe de twee partijen, maar dan op een andere manier, toch nog uit elkaar kunnen gaan. Hij stelde nadrukkelijk vast dat manager E. J. van Exter, die op 1 april aan de slag ging, de eerst aangewezen persoon is om de bouw vereniging voortaan te leiden. Van een SLUIS/ GOES - Woensdagmiddag werd Zeeland bezocht door de inmid dels als vijfde op de wereld-snooker ranglijst staande Schot Stephen Hen dry. De 18 jarige beroepsspeler speel de eerst voor 20 belangstellenden en kele demonstratie-partijen in Sluis in het snooker- en biljartcentrum „De Sluyse Haven". Als tegenstander kreeg Hendry af te rekenen met twee Belgische spelers en een lid van de club waar de partijen werden gespeeld. Van dit drietal was Jan Bigler uit Brugge de beste oppo nent. Hij won zijn eerste partij met 71 tegen 49 punten tegen de nog niet warm gedraaide Schot, zijn tweede partij verloor hij met 74 tegen 22 pun ten. De andere Bruggeling, Marco Gar cia verloor met 123 tegen 12, terwijl de thuisspelende Arie Vermeulen in Hen dry met 123 tegen 1 zijn meerdere moest erkennen. Na afloop kregen de liefhebbers een gesigneerde foto van de crack, die daarna ijlings vertrok om tijdig in Goes te zijn. Daar speelde hij enkele frame's in het Snooker- en Bil jartcentrum Zeeland, onder meer te gen de 12 jarige in Nederland woonachtige Schot Justin Greatrix. verdere samenwerking tussen Van Ex- ter en Engelsma ziet het bestuur niet veel meer komen. „De situatie is echt helemaal onwerkbaar", stelde voorzit ter Janse vast. „Ik heb trouwens de in druk dat ook meneer Engelsma zelf wel inziet dat het voor hem beter is dat hij op de een of andere wijze vertrekt." Overigens rezen er over de arbeids overeenkomst met de nieuwe manager Van Exter de nodige vragen. Toen hij op 1 april aan het werk ging, werd een proefperiode van zes maanden afge sproken. Die is inmiddels verstreken, maar een definitieve overeenkomst is er nog niet. „Daarover zijn we nog aan het praten", meldde Janse. De verwikkelingen van de afgelopen twee jaar hebben de bouwvereniging, die er financieel toch al niet rooskleu rig voorstaat, enkele tonnen gekost. Janse... misser.. Dat geld werd onder meer opgesou peerd door tal van externe adviseurs. „Het is ons destijds allemaal heel wat rooskleuriger voorgesteld ja", gaf penningmeester H. van Komen toe. Maar hij wees er in één adem ook op dat de vroegere adviseur, de Nationa le Woningraad, zeker niet goedkoper was geweest. Met de NWR brak het be stuur na omvangrijke meningsver schillen, die zich ook weer toespitsten op (maar toen een andere) 'kwestie Engelsma'. Het beeld dat de leden woensdag avond werd geschetst, was er een van een keihard werkende organisatie, die aan de lopende band plannen ontwik kelt. „We zijn gewoon weer op de goede weg", constateerde voorzitter Janse niet ontevreden. Na de nieuwbouw in de binnenstad, op het Java, in Sluiskil en in Biervliet ('jammer dat daarvoor nog niet al teveel belangstelling be staat') doet de vereniging het wat nieuw te bouwen woningen betreft, kalmpjes aan. We gaan niet bouwen voor leegstand, is alweer geruime tijd het uitgangspunt van het bestuur. Trouwens, men heeft alle reden zich voor meer dan honderd procent te richten op verbetering van het huidige woningbestand van ruim 3900 wonin gen. Niet minder dan 2198 woningen zijn toe aan een grondige opknap beurt. Het achterstallig onderhoud dat er nu alweer jaren is, zorgt ervoor dat de ruim 50 werknemers van de bouwvereniging jaarlijks minstens 10.000 klachten te behandelen krijgen. „Het is dweilen met de kraan open", verzuchtte penningmeester Van Ko men. Daarom richt alle aandacht zich op dit moment dus op groot onder houd. Er wordt wat dat betreft hard ge sleuteld aan tal van plannen en bin nenkort klopt het bestuur, samen met de gemeente, aan bij het ministerie van volkshuisvesting op extra finan ciële middelen te bepleiten. „Al zijn er natuurlijk meer kapers op de kust", gaf voorzitter Janse toe. Een beeld van het Breugheliaanse eetfestijn van Dow in de burgerzaal van het Hulster stadhuis. HULST De burgerzaal van het stadhuis in Hulst is woensdagavond het toneel geweest van een heus Breugheliaans eetspektakel. De middeleeuwse avond in de burgerzaal was een initiatief van Dow Chemical uit Terneuzen, dat een internationale delegatie van zijn wetenschappelijk personeel te gast had. Al vroeg in de middag was een cateringbedrijf uit Wou- drichem bezig met de inrichting van de burgerzaal, die ongeveer tachtig onderzoekers een displaats moest ver schaffen. Lange eiken eettafels werden de trappen van het stadhuis opgesleept en in carrévorm in de feestruim- te geplaats. Donderdag zal de burgerzaal weer in haar gebruikelijke staat moeten worden opgeleverd. Gemeentevoorlichter D. M. Hollaardt hield nauwkeurig toezicht op de gedaanteverandering van de burgerzaal. Hij zei het desgevraagd niet vreemd te vinden, dat de gemeente haar ruimtes ter beschikking stelt van het be drijfsleven voor middeleeuwse eetfestijnen. „De ge meente stelt de burgerzaal ook beschikbaar voor expo sities en tentoonstellingen. Bovendien regelt Dow alles zelf en heeft het bedrijf beloofd om de zaal in goede staat achter te laten, zodat de gemeente geen reden zag om bezwaar te maken". Voor Hollaardt was het geen verrassing, dat Dow juist Hulst uitkoos als entourage voor de Breugheliaanse eet- partij. „Waar kun je tegenwoordig hier in de buurt nog een gelegenheid vinden met een dergelijke historische ambiance? Dan kom je toch al gauw in een kasteel in de streek rond Brussel terecht". (Slot van pagina 13) het gemeentebestuur, de politie, het centrum voor gezondheidszorg vluch telingen en de directie van het op vangcentrum ook plaats is voor een vertegenwoordiging van de Goese be volking. Het is de bedoeling dat het personeel dat in het Bergzicht ge bouw aan de slag gaat zoveel moge lijk uit Goes en omgeving wordt aan getrokken. Daarvoor zal met de direc teur van het gewestelijk arbeidsbu reau in Goes overleg worden gevoerd en in de regionale bladen personeel sadvertenties geplaatst. „Hoe ook tegen het internationale pro bleem van de vluchtelingen wordt aangekeken", schrijven B en W in het raadsvoorstel, „vastgesteld moet wor den dat een deel van de asielzoekers daadwerkelijk wordt vervolgd op grond van geloof, politieke overtui ging of ras en in het land van herkomst soms zelfs in direct levensgevaar ver keert. Op humanitaire gronden wordt in zulke gevallen dan ook asiel ver leend. En naar onze overtuiging te recht. Daarnaast, en dat moet ook worden geconstateerd, kan een deel van de vluchtelingen zijn asielaanvra ge onvoldoende onderbouwen en wordt derhalve uitgewezen". Onderzoek van asielaanvragen kost tijd. Het dagelijks bestuur van de ge meente Goes acht het in een rechts staat normaal dat in die tijd de vluch telingen behoorlijk worden gehuis vest. B en W wensen hun medeverant woordelijkheid niet af te schuiven maar te accepteren om zodoende een redelijke bijdrage te leveren aan het huisvestingsprobleem van vluchtelin gen die in afwachting zijn van een be slissing op hun asielaanvraag. Het college besluit het raadsvoorstel met het uitspreken van de stellige verwachting dat de gemeenteraad het beleid in de kwestie van het asielzoe kerscentrum breed zal steunen. De raadsvergadering (in het stadhuis) begint donderdag 15 oktober om 19 uur. De informatie-avond dinsdag in de Prins van Oranje begint om 19.30 uur. TERNEUZEN - Wethouder W. van Walraven (onderwijs) van Terneuzen heeft woensdagochtend in de hal van het stadhuis een brief, voorzien van ruim 150 handtekeningen, in ont vangst genomen. In de brief wordt de gemeente vriendelijk doch dringend gevraagd verbetering te brengen in het schoonhouden van de schoolge bouwen en gymnastieklokalen in Ter neuzen. Vooral op basisschool 'De Meerpaal' zou de situatie zo ernstig zijn dat jeugdige astmapatiëntjes daar regelmatig moeilijkheden met de ademhaling krijgen. De actie is een initiatief van mevrouw M. Kuiper, die zelf twee jonge astmati sche kinderen heeft. In het recente verleden klopte ze bij herhaling aan bij de gemeente (het schoolbestuur) om te pleiten voor het beter schoonhouden van school en gymlokaal. Nadat één van haar kinderen vorige week onver wacht van school moest worden ge haald en na een astma-aanval zelfs in het ziekenhuis belandde, was voor haar de maat vol. Ze startte, min of meer met de zegen van de onderwijs krachten en in ieder geval gesteund door de medezeggenschapsraad en de ouderraad van 'De Meerpaal', een handtekeningenactie. De gemeente moet er, vinden de initiatiefnemers, al les aan doen om de huidige (ongezon de) situatie uit de wereld te helpen. Mevrouw Kuiper, die de brieven met handtekeningen in het gezelschap van de dames E. van Kampen en J. Brands aan de wethouder overhandigde: „De situatie is echt onhoudbaar. Eigenlijk schieten mij - vanwege de situatie met m'n kinderen ben ik nogal emotioneel - nu woorden tekort. Er wordt gezegd dat er onvoldoende geld' is voor het goed schoonhouden van de scholen en gymnastieklokalen. Maar wat dan? Moeten de ouders dan ook dat werk op de scholen nog overnemen? Terwijl ze ook de onderwijskrachten al regelma tig moeten bijspringen..." Wethouder Van Walraven had begrip voor de emoties, maar maakte tegelij kertijd melding van de resultaten van een spoedonderzoekje dat medewer kers van de dienst Openbare Werken in het gezelschap van een arts maan dag op 'De Meerpaal' hadden inge steld. „Volgens de arts verkeert de school in een redelijk schone staat. De situatie was minder ernstig dan hij had verwacht, zo meldde hij. Tja, je kunt natuurlijk twisten over de vraag wat nu schoon is en wat niet...De si tuatie op 'De Meerpaal' is volgens de ze deskundige in ieder geval niet on aanvaardbaar." Desondanks verzekerde Van Walra ven dat het gemeentebestuur de klachten heel serieus neemt. „Maar we kunnen eigenlijk nauwelijks een kant op. We zijn met handen en voeten ge bonden aan de landelijke normen. Er is zo en zoveel beschikbaar voor schoonmaakactiviteiten. De gemeen ten in ons land vinden de vergoedin gen, die het rijk daarvoor geeft te laag. Daarom ook hebben we de Vereniging van Nederlandse Gemeenten inge schakeld. Die vergoeding moet dom weg omhoog." Mevrouw Kuiper wees de wethouder erop dat zij eerder deze week ook steun kreeg van ouders van kinderen, die el ders in de gemeente op school gaan. Wethouder Van Walraven beloofde de delegatie van verontruste ouders de kwestie zo snel mogelijk aan te zullen kaarten binnen b en w. (Advertentie) Mevrouw M. Kuiper biedt de ruim 150 handtekeningen aan aan wethouder W. van Walraven van Terneuzen. MIDDELBURG, SCHOUWBURG Theatergroep De Voorziening met 'Het Koffiehuis'. Van Fassbinder herinner ik mij de uitspraak: 'Wat je niet ver anderen kunt, kun je op z'n minst beschrijven'. In al zijn eenvoud een waarheid als een koe. Maar als je er echt naar wilt leven, ligt het bizar re op de loer. Opgeroepen door de onmacht. Leven en werk van Fass binder hebben dat bizarre heel sterk. Het is duidelijk aanwezig in 'Het Koffiehuis', Fassbinder's be werking van het gelijknamige stuk van Goldoni (nog door Lodewijk XVI op pensioen gezet). Zowel in het 'oude' als het 'nieuwe' stuk draait het on* de dubbele mo raal van fatsoen en intrige, welvaart en speelzucht. Het Koffiehuis is niet meer dan de plaats, waar de slacht offers elkaar ontmoeten. Maar Fass binder maakt het vrijwel tot een en kelvoudige moraal: 'Men moet niet beter willen zijn dan de ander'. In de versie die De Voorziening in Middelburg op de planken zette, is het buitenissige sterk aangezet. Het bewuste Koffiehuis is nu een heuse coffeeshop, maar gelegen naast een speelhol in een krocht. De attribu ten zijn modern (jukebox), de taal ouderwetsig ('zoude', 'verwijle'). Be drog en wellust zijn openlijk, maar ook de liefde ligt op straat. De spanning tussen deze uitersten kan het publiek stof tot denken ge ven, mits het beeld geloofwaardig is. Het decor had daarvoor voldoen de kaliber; het droeg de tegenstel ling lichtdonker goed uit. De perso nages misten echter in het alge meen voldoende uitstraling, bleven teveel types. Dat gold minder voor 'de knecht' (typisch Goldoni-mo- tief) Trappolo, de oudé kelner, ver tolkt door Adriaan Adriaanse. Maar in Fassbinder's versie is ook de knecht niet zo zuiver meer op de graat. Hij kan het spel alléén niet trekken. En 'wisse-cracks' heeft hij niet genoeg. Ook hij is slachtoffer. Het valt te waarderen, dat Noorde lijk Theater De Voorziening dit stuk heeft willen brengen. Er wordt ten minste wat geëist van de toeschou wer. Het (matig opgekomen) pu bliek is naar mijn smaak echter met te weinig vragen, met te weinig lach of traan naar huis gestuurd. Willem Nijssen (Slot van pagina 13) verricht en zijn voor België v: groot economisch belang, gelet op! noodzaak van deze werken voor ei goede en veilige bereikbaarheid Vi de havens'. Er zijn twee Belgische aanvragen het geding. De eerste gaat omhetstii ten van 2.000.000 m3 vuile bagger de Westerschelde, afkomstig van g derhoudsbaggerwerk van de op Bi gisch gebied gelegen drempels r, Zandvliet, Doel, Frederik en Lillo.l het verleden is deze specie deels opg spoten en deels teruggestort op Bs gisch gebied. Van de drempel vj Zandvliet is jaarlijks al 500.000 1 gestort op Nederlands gebied. Onde zoek toonde aan dat deze 'drempi modder' in meer of minder mate ve ontreinigd is met zware metalen, p lycyclische aromatische koolwat! stoffen, polychloor bifenylen en b strijdingsmiddelen. Volger rijkswaterstaat is sprake van 'zwaï verontreinigd slib'. Minister Smit-Kroes erkent de ecol gische bezwaren die verbonden ai aan dumping van het verontreinig slib in de Westerschelde. Voor de ba ger van Lillo, Frederik en Doel bei ben de Belgen op land voorlopig ej eigen stortplaats; voor de 500.000 e per jaar uit Zandvliet ontbreei ruimte. Omdat de Zandvlietbagg niet erg vervuild is - zo beweert i minister - mogen de Belgen die al vanouds in de Westerschelde lozti 'voor een beperkte overgangsperioi van twee jaar'. Er zullen enkele sp ciale delen van de Westerschelde v» de specieberging worden aangewf zen. De tweede aanvraag gaat om het (ti rug)storten van 10.000.000 m3 ba® specie, afkomstig van onderhout werk voor het op diepte houden vu de vaargeul vanaf de Schelde tot a De modder is bijna net zo vervuildal die in de drempels (zware metal# gechloreerde koolwaterstoffen, poli cyclische aromaten, polychloor bilt nylen). Drs Smit-Kroes beklemton dat verreweg het grootste deel vanl verontreiniging wordt veroorzajl door de vanuit België met het o) pervlaktewater aangevoerde viezh heid. In dit verband wijst de bewinè vrouw met name op de afvalwater! zingen van onder meer chemisch industrieën in het Antwerpse. De verontreinigingen doen afbrei! aan de in Nederland aan de Weste schelde toegekende functies, zoals n tuur en visserij. Bepaalde visserijpit dukten zijn niet eetbaar door Bel? sche vervuiling. De minister erkei dat ook op Nederlands grondgebl# aan de vervuiling van de Westersclï de wordt bijgedragen. Daaraan koi in 1990 een eind, terwijl een groot de van die verontreiniging trouwet wordt veroorzaakt door het België afkomstige water uit het Ki naai van Terneuzen-Gent. Het Bete sche baggeren verplaatst de ven ling in het Westerschelde-gebied vs de ene naar de andere plek. Daarcta wordt een steeds groter (onder)wata gebied bezoedeld, aldus Smit-Kroes Haar bezwaren zijn uiteindelijk nil van dien aard, dat baggeren in de We terschelde helemaal uit den boze ii Voorwaarde is onder meer dj België maatregelen moet treffen o te komen tot 'een aanmerkelijke™ mindering' van de belasting van zwa metalen, organische micro-verontr nigingen en minerale olie op de Scta de, uiterlijk 1991. Ook moeten de B; gen zoeken naar alternatieve stort caties. De vergunning bindt drs SE Kroes aan een termijn van drie jas Het gaat om ontwerp-beschikkinge Er kunnen bij de Kroon bezwaren i" den ingediend tegen de plannen vi de minister. Slot van pagina 13) een zuurbestendige veiligheidsbiil dragen. Wanneer Danckaert op ei? houtje gifvaten moest wegbrenga koos hij één van de illegale locatie Die van de drinkput nabij het Boen: gat staat hem nog steeds duideij voor ogen. Er waren ook wel enkelen dere locaties, zoals nabij de Brad mankreek, maar die kan hij zich naa veel jaren niet meer zo goed herinr. ren. Danckaert toonde zich gisteren) reid de illegale stort in het Boeren? ten behoeve van de provinciale au tenaren die deze dumpingen onde zoeken aan te wijzen. Nadat een at nieme briefschrijver via Van Himn zeer gedetailleerd had aangegen waar in die jaren werd gestort, h sloot het provinciebestuur, zoals f meld maandag, tot een nader onde zoek. Danckaert zegt dat hij niet! anonieme briefschrijver is gewed Maar toen hij ervan in de kranten-;: woensdag las heeft hij vrijwel on® dellijk de telefoon gepakt om V' Himme ook met zijn verhaal te c« fronteren. „In die tijd heb ik er nooit wat van! zegd. Ik was blij dat ik een goeie bat had. Ik verdiende er 1800 gulden p maand en dat is heel erg veel voort gewone jongen. Ik kwam in die jat overal op het Dow-terrein en ik precies wat er omging. Ik denk dat daarom ook na vijf jaar ben ove? plaatst naar de Botlek." Een woordvoerder van Dow deelde? teren mee dat het altijd de Dowf tiek is geweest om de regels te eer» digen. „Die structuur was er alt! Maar omdat je met mensen te ma» hebt en omdat we toen nog geen wat' dicht controlesysteem hadden te nen er fouten zijn gemaakt. Dooreb ring wijs geworden is daar verander- in gekomen", aldus de woorvoew Twee jaar geleden al is bij Dow intf- gezocht naar wat er in de jaren zes bij het afvoeren fout is gegaan. BeW kenen werden opgeroepen uit huns innering hierover te vertellen. Volgt; de woordvoeder heeft dat onder* niets concreets opgeleverd „omdat» telijkheden en vermoedens van 0 mensen onscheidbaar bleken. Gt tailleerde archieven uit die tijd staan niet meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 34