Eerste plaatsen in kader bedrijfsopvang kinderen verkocht Ex-bemanningsleden op 'geboortegrond' Dempo Loesje mag van rechter in Middelburg 'plakken' Bezwaar ZMF tegen inpoldering van schor bij fort Rammekens GREENPEACE: RISICO'S TRANSPORT TE GROOT rijksconsulent in lissingen over lan werkplaatsen Ixpositie van indertekeningen kerk in Goes SIMONS AA/V DOW EN MIDDELBURG Te klein HERINNERINGEN IN VLISSINGEN Einde POLITIEVERORDENING ONVERBINDEND Stevig ontbijt voor politie PIANO- EN VLEUGELSHOW SAUTER 'MUZIEKCENTRUM' 'MIDDELBURG' PZC/ provincie 15 |EN HAAG - De Nederlandse chemische industrie en de werkgeversorganisaties VNO en NCW lillen dat de verbranding van vloeibaar chemisch afval op de Noordzee voorlopig niet wordt erboden. Zij hebben er geen bezwaar tegen als het bedrijf Ocean Combustion Service (OCS) prgunning krijgt om in Vlissingen op- en overslagcapaciteit te bouwen van waaruit onder leer PCB's voor vernietiging per schip naar zee worden vervoerd. >nge pianist 'Für Elise' 25 jaar Ook voor schoorsteen vegen. loNDERDAG 8 OKTOBER 1987 ndustrie is tegen verbod fvalverbranding op zee (Van onze Haagse redacteur) p een door de Raad van de Water rat - het adviesorgaan van minister nit-Kroes - belegde inspraakmiddag er de verbrandingsproblematiek leunde de Vereniging van Nederland- chemische industrie (VNCI) woens- g de conclusies van een vorig jaar or drie departementen uitgebrachte ititie. In dat beleidsstuk staat dat de ico's van afvalverbranding ter zee lelijk zijn aan die te land. Met het laat- houden de Afval terminal Moerdijk de Afvalverwerking Rijnmond .VB) zich bezig. CI-woordvoerder Vies wees er op t vooral de kleine afvalstromen in iel Europa sterk zijn toegenomen. In s omringende landen is men nog [et zo ver dat het afval adequaat kan rden verwerkt. „Daarom is het uit ropees oogpunt volstrekt illusoir en •eëel om in 1990 de zeeverbranding te ippen", aldus Vies. internationale Commissie van Oslo eft in april afgesproken dat vóór 190 een datum voor stopzetting rdt vastgesteld. k woordvoerder Gunster van het Jrbond van Nederlandse onderne- ngen (VNO) en het Nederlands ristelijk werkgeversverbond (NCW) nd dat zeeverbranding na 1990 mo- lijk moet blijven naast landverbran- g. Akzo- zoutchemie en Johan Mou- (exploitant van de afvalterminal JSSINGEN Rijksconsulent so- ale zekerheid in de provincie Zee- nd, drs M.J. Tas, komt woensdag 14 tober in Vlissingen praten over een 'erheidsplan dat onder meer de so- ale werkvoorziening wil decentrali- Iren. Hij doet dat tijdens een verga- Iring van het algemeen bestuur van It Administratief Dienstencentrum feeland (ADZ) in het kantoor aan de |ercuriusweg. ;S licht het plan van aanpak voor de leidsoperatie 'Budgetfinanciering decentralisatie sociale werkvoor- ning' toe, dat het ministerie van So le Zaken en Werkgelegenheid heeft Jgesteld. Het overheidsplan bestaat It vier voornemens die samengevat Ier op neer komen: het terugdringen vi n de kosten van sociale werkvoor- (ening, het vergroten van de beslis- igs- en bestedingsvrijheid van de lo- e overheid, het verminderen van t aantal door de overheid opgelegde gels en het afstemmen van het socia- werkvoorzieningsbeleid op het alge- ene sociale zekerheidsbeleid. ■vens zal er tijdens de vergadering g worden gedaan van de uitga- n en inkomsten van het ADZ gedu- |nde het eerste halfjaar. De algemene 'Sten zullen over het jaar 1987 waar- hijnlijk 277.500 bedragen, terwijl er lechts' 252.000 begroot is. PES - De Provinciale Hervormde ugdraad Zeeland houdt zaterdag 24 Itober een festival in de Grote Kerk IGoes, waar door kinderen gemaak- tekeningen te zien zijn, geinspi- jerd op het thema van de Wereldraad In Kerken in het kader van het we- jldwijde Conciliar Proces. Ook teke ngen van kinderen uit de DDR ma- |fn deel uit van de tentoonstelling. i twaalf leukste inzendingen zullen J de Zeeuwse kinderkalender 1988 af- Ibeeld worden. Tijdens het festival Innen kinderen in werkhoekjes affi les maken, poppenkast spelen of mu rk maken. Het festival is mogelijk flnkzij een financiële bijdrage van de ovincie. De opening van het festival, fcarvoor ook de ambassade van de JR is uitgenodigd, is om 11.00 uur. 16.00 uur gaan de deuren weer fcht. Schoonmaakbedrij f Moerdijk) achtten het in voorkomende gevallen nodig dat afvalsoorten aan OCS worden aangeboden. Raadsman Koeman van Mourik: „Wij hebben een veiligheidsklep nodig en dat is verbranding op zee. Er zal altijd afval overblijven dat we ook niet bij AVR kwijt kunnen". De heer Verhoe ven van de Vereniging van verwerkers van chemisch afval legde uit daV, bij re cycling een deel van het afval onver werkbaar blijft. „Honderd procent om- zettingen zijn voor de industrie aan lokkelijk maar niet bereikbaar". Woordvoerder Stuik van Greenpeace wees zowel verbranding op zee als te land af. Nieuwe recycling-methoden en ontwikkeling van schone technolo gie worden onmogelijk gemaakt zo lang de verbranding doorgaat. „Pro- duktie van steeds meer chemisch afval is een doodlopende weg", aldus Stuik. Er is een kans van ééns op de tweehon derd jaar dat bij het transport van het afval naar de verbrandingsplek op zee een milieuramp gebeurt, maar Green peace vindt dat risico al te groot. „Als zo'n ongeluk gebeurt moetje de gevol gen niet onderschatten. Het gaat om vervoer van 3.500 ton gechloreerde koolwaterstoffen in een verbrandings oven via de rede van Vlissingen en de vaargeul langs Walcheren. Als de la ding bij een ongeluk in het water stroomt zijn de gevolgen voor het Wes- terscheldemilieu en de Noordzee desa streus". MIDDELBURG - De werkgroep bedrijfsop vang Zeeland heeft de eerste buit binnen. Het chemiebedrijf Dow Che mical uit Terneuzen heeft één kindplaats en de gemeente Middel burg heeft twee plaat sen gekocht in een kin derdagverblijf. Dat bleek woensdag in Mid delburg bij de presenta tie van de brochure 'Kinderopvang voor be drijven en instellingen'. De kinderdagverblijven in Middelburg, Terneu zen, Biggekerke en Vlis singen hebben in samen werking met de Stich ting Overleg Kindercen tra Zeeland een brochu re samengesteld. Daarin wordt werkgevers aan geboden voor een be drag van 11.500 gulden per jaar een kindplaats te kopen in een kinder dagverblijf. Op die ma nier wordt het voor ou ders gemakkelijker om te blijven werken (of weer aan het werk te gaan) als er kinderen zijn. Gedeputeerde E. Maris- Koster van emancipatie zaken en welzijn over handigde gisteren de brochure Kinderopvang aan de heer R. Ruules, directeur van Dow Che mical en voorzitter van de Kring Werkgevers uit de Kanaalzone. Zij ging daarbij in op de onder steunende en stimule rende rol van de provin cie als het gaat om zaken als een uitgebreid pak ket van kinderopvang. Verder wees zij»op de voorbeeldfunctie van de provincie als werkgever. Zij noemde de jaarlijkse huur a 14.000 gulden van twee opvangplaatsen voor eigen personeel in het kinderdagverblijf 'De Kinderdijk'. Ook ging zij in op de 40.000 gulden, die gedeputeer de staten willen uittrek ken voor emancipatie aangelegenheden. Zij stelde nadrukkelijk dat het geld zeker niet in zijn geheel aan de kinderop vang besteed zal wor den. Provinciale Staten nemen in november een beslissing over de invul ling van het bedrag. Ruules benadrukte gis teren dat ook zijn vrouw werkt en zich niet speci fiek met de zorg voor de kinderen bezighoudt. Hij zag het belang van kinderopvang dan ook duidelijk in. Daarop kocht hij namens Dow Chemical één kind plaats bij het kinderdag verblijf 'De wip-wap' in Terneuzen. „Dat is het begin maar er volgen er ongetwijfeld meer", zo zei hij. Ook zei hij te ver wachten dat andere werkgevers het voor beeld van Dow zullen volgen. „Maar dat weet je natuurlijk nooit als het om de centen gaat." Volgens directeur Heinemann van Ocean Combustion Service is de ver brandingsoven van AVR - die uitslui tend bestemd is voor Nederlands af val - niet groot genoeg om het aanbod van OCS bij een eventueel verbod over te nemen. OCS ontvangt jaar lijks vier a vijfduizend ton chemiscU afval van de Nederlandse industrie (vooral kleinere bedrijven). Boven dien betrekt het verwerkingsbedrijf 100.000 ton per jaar uit andere Euro pese landen. Een verbod zal een toe name van illegale lozingen in de hand werken, zo vreest men. AVR-chemie, waarin het Rijk voor tien procent deelneemt, kan per uur zes ton afval verwerken en het OCS- verbrandingsschip Vulcanus dertig ton. AVR zal pas aan het eind van dit jaar op grond van garantiemetingen kunnen aangeven of in haar nieuwe, 86 miljoen gulden kostende verbran dingsoven ook PCB's kunnen worden verwerkt. De woordvoerder van AVR zei dat bij een verbod AVR het pakket van OCS niet automatisch overneemt. OCS kritiseerde de opstelling van het departement van minister Nijpels (mi lieubeheer). Dit is, naast Rijkswater staat en het ministerie van economi sche zaken, nauw betrokken bij het be leid voor afvalverbranding, maar neemt ook als commissaris deel in AVR. Heinemann betichtte milieube heer ervan via 'emotionele informatie' de zeeverbranding in een kwaad dag licht te stellen. ÏDDELBURG Jong Zeeuws ta pt is zondagmorgen opRadio4te ho- P- De 10-jarige Middelburger Ed- |rd Liddiard treedt dan op in het ra- Pprogramma 'Für Elise' tussen 11 en {mr. speelt een nocturne van Chopin. Iward Liddiard is via de Zeeuwse Jiziekschool een leerling van G. Au- |naerdt. Advertentie Het Oostburgse VVD-raadslid K. Malcorps levert strijd met één van de picknicktafels in Cadzand-Bad: te klein... CADZAND - „Of het tafelblad is te groot, of de ring waar je op moet zitten, is te klein. Maar er is een con structiefout gemaakt", zegt het Oostburgse VVD- raadslid K. Malcorps. Hij doelt daarmee op de pick nicktafels, die deze week geplaatst zijn in Cadzand- Bad. De betonnen tafels staan tussen Boulevard De Wielingen en de duinen. Malcorps vindt het initiatief prachtig „Maar je kunt er niet goed aan zitten. Je moet met je rug naar de tafel toe zitten en dat kan niet de bedoeling zijn. Of is dit misschien een nieuwe manier van zitten", zo vraagt hij zich af. Kinderen en heel magere mensen kunnen er wel tussen, volgens Malcorps. „Maar de randen zijn vrij scherp. Ik voorspel, dat kinderen hun benen zullen openhalen aan die randen". De Boulevard De Wielingen werd gisteren tijdens een vergadering van de commissie openbare werken in Oostburg ter sprake gebracht tijdens de rond vraag. Het blijkt, dat autobussen moeizaam hun weg vinden over de nieuwe boulevard. Zogenaamde 'drup pels' op het wegdek, die snelheidsbeperkend werken, zijn daar de oorzaak van. Autobussen kunnen er moeilijk langs manoeuvreren en moeten de stoepranden en de lantaarnpalen ontwijken. Wethouder A. de Feijter zegde toe, dat de lantaarnpalen bij hotel 'De Schelde' iets worden opgeschoven. Wat de 'druppels' betreft, zag hij het somber in. Om daar veran dering in te brengen zou een extra krediet beschikbaar moeten worden gesteld. De Feijter verwachtte niet, dat dat zal gebeuren. De vier vroegere hofmeesters van de Dempo met 'aanhang' in het hoofdgebouw van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. VLISSINGEN Een ontroerende ontmoeting met de geboortegrond van hun schip. Zo noemde organisa trice mevrouw M. Ouwehand-Har tree gistermiddag de bijeenkomst van vroegere bemanningsleden van het schip Dempo in het hoofdge bouw van de Koninklijke Maat schappij De Schelde. De vier aan wezige mannen voeren tijdens de oorlogsjaren op de Dempo als hof meester. De Dempo werd in 1931 bij De Schel de gebouwd. De naam van het schip staat in de trap van het hoofdge bouw gegraveerd. Wanneer de hof meesters de naam van 'hun' Dempo vereeuwigd zien, komen de herinne ringen weer boven drijven. Zo vertel len de heren G.L.W. Willems en L.G. Veldt dat zij in 1940 aan boord van de Dempo kwamen. Ze hadden bei den hotelschool achter de rug en werden benoemd tot hofmeester. Ze hadden onder meer tot taak koks en. keukenhulpen, die vaak op Java ge monsterd werden, wegwijs te maken in de Nederlandse keuken. De heer Veldt weet nog dat er eens aan boord van de Dempo een jongen pannekoeken stond te bakken. „Het was, geloof ik, een Sikh. Steeds als ik kwam kijken of het wel goed ging met het bakken, gooide hij de pan- nekoek overboord. Na een keer of acht begonnen wij ons toch af te vra gen waarom hij dat deed. Wat bleek nu? Wanneer één van ons er bij kwam staan, wierp dat een schaduw over de pannekoek in de koekepan en dat maakte volgens die jongen de pannekoek onrein. Nou, dan sta je toch wel even met zulke stuiters te kijken", aldus de ex-zeeman. De Dempo voer in de oorlog eerst naar Indië en vervolgens naar Ame rika. Daar werd het schip langza merhand omgebouwd tot troepen schip. Er kwamen kanonnen aan boord en er werd ruimte geschapen voor bijna vierduizend troepenman schappen. De heer Willems kan er uren oververtellen. „Een boek zou ik over het schip kunnen schrijven. Naast veel vrolijke pagina's zou het echter ook trieste bladzijden bevat ten. We hebben verschillende jon gens verloren en niet eens vanwege het oorlogsgeweld, maar omdat het ze het psychisch of fysiek niet aan konden. We waren helemaal afgeslo ten van het thuisfront op een enkele brief na. Er ontstond tussen ons zo doende een hechte band. We werden gezworen kameraden en dat zijn we nu nog steeds. Twee keer per jaar ko men we bij elkaar, maar we zijn nu voor het eerst op De Schelde. Ik moet zeggen dat ik het prettig vind de geboortegrond van de Dempo te betreden," zegt de gepensioneerde hofmeester. Het geliefde schip kwam op 17 maart 1944 aan zijn einde, toen het in de Middelandse Zee getorpe deerd werd. Op dat moment waren er geen troepen aan boord en de aanwezige hofmeesters konden al len gered worden. Het betekende wel het einde van het hechte clubje, dat de soldaten tijdens de oorlog vermaakte met toneel, zang, caba ret en het uitgeven van een blaadje. De mannen brachten hun verlof in Engeland door en veel van hen trouwden met een Engelse meisje. De echtgenotes, gisteren ook aan wezig, zorgden voor een extra band onderling. Foto's werden doorgege ven tijdens de koffie en na de eerste borrel was het net of de afgelopen veertig jaar nooit bestaan hebben. MIDDELBURG - Het beloofde 'kusje voor de officier' wanneer 'Loesje' in het gelijk zou worden gesteld, heeft mevrouw mr M. van Walraven niet ge kregen. Wél een pamflet met de tekst 'sneller dan een Mercedes klopt mijn hart voor jou...' Daarmee kon officier van justitie mevrouw mr M. van Wal raven rekenen op de 'eeuwige affectie' van 'Loesje', die woensdag van de kantonrechter in Middelburg de uit spraak kreeg te horen over de vraag of er in Middelburg nu wel of niet mag worden geplakt. Voor 'Loesje' reden tot feestvreugde, want kantonrechter mr B. J. R. P. Verhoeven stelde 'Loes je' in het gelijk en dat betekent dat de plakkers weer op pad kunnen zonder het risico te lopen in de kraag te wor den gevat. De zaak tegen 'Loesje' kwam aan het rollen toen twee jeugdige afficheplak- kers van de vereniging (want dat is 'Loesje') op heterdaad werden betrapt, met als gevolg: affiches, lijm, emmer en kwast in beslag genomen en een dagvaarding om zich voor die overtre ding te verantwoorden. Inzet was het artikel 17 van de Algeme ne Politie Verordening (APV) van Mid delburg dat geen mogelijkheid biedt om legaal te plakken. Volgens raads man mr E. Smit is dat artikel in strijd met artikel 7 lid 1 van de Grondwet (vrije meningsuiting) en dus dienden de discipelen van 'Loesje' ontslagen te worden van rechtsvervolging en het artikel van de APV onverbindend te worden verklaard. Mr Smit voerde daarbij tevens aan dat er in Middel burg nauwelijks mogelijkheid was om niet-commerciële meningsuitingen aan te plakken en de plakkers dus wa ren gedwongen de APV te overtreden. Bij die gelegenheid -op 25 juni van dit jaar- gaf de kantonrechter zowel de of ficier als 'Loesje' als huiswerk mee de mogelijkheden te onderzoeken en hield de zaak verder aan. Woensdag bleek dat zowel het O.M. als 'Loesje' niet hadden stil gezeten. Een aanvullend proces-verbaal maakte al snel duidelijk dat er in de gemeente ZIERIKZEE - De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland is woens dag extra geconcentreerd aan het werk geweest. In de kader van de week van het brood kre gen de 20 Schouwse politiemen sen woensdagmorgen om 08.00 uur een ontbijt aangeboden van de Zierikzeese bakker G. Drop pers. De week van het brood staat dit jaar in het teken van het ontbijt. En deskundigen heb ben volgens bakker Droppers ontdekt dat mensen die goed ontbeten hebben, beter gecon centreerd zijn dan mensen die 's morgens niet of slecht eten. De week van het brood is een pro- paganda-actie van de Nederland se bakkers, die daarmee iets wil len doen aan het dalende brood gebruik. En de Schouwse politie mensen lieten het zich goed sma ken. Droppers vertelde dat hij dit jaar de politie eens een compli mentje wilde geven, omdat die vooral in de zomermaanden hard moet werken en dan eigenlijk on derbezet zijn. Verder wees hij er op dat politiemensen nogal eens onregelmatig moeten werken, zo dat het eten er bij in kan schie ten. Daarom stond woensdag morgen voor hen een forse ont bijttafel met 15 soorten brood, zoet en hartig beleg en de nodige thee gereed. „Het ging er in als gesneden koek", aldus bakker Droppers. Middelburg geen mogelijkheden zijn om aanplakbiljetten aan te plakken zonder in strijd te komen met het be paalde in artikel 17 van de APV'. Ook 'Loesje' had haar huiswerk goed gemaakt. Een brief van de streekver- voersmaatschappij ZWN leerde dat al le wachthuisjes eigendom van de ge meente Middelburg zijn en dat -als zij wilden plakken- zij bij de gemeente moesten zijn en het gemeentebestuur stelde in een brief heel simpel: natüür- lijk mag Loesje plakken, als zij het maar eerst vraagt....'Dit houdt dus in dat overal, mits met toestemming van de eigenaar, aangeplakt mag worden. Van een absoluut verbod is dan ook geen sprake', zo eindigt de brief. Alles bij elkaar, de diverse brieven en het aanvullend proces verbaal, con cludeerde officier mevrouw mr Van Walraven dat er inderdaad geen mo gelijkheden waren om te plakken zon der de APV te overtreden en meende dat het artikel onverbindend moest worden verklaard en de plakkers moesten worden ontslagen van rechtsvervolging. Kantonrechter mr Verhoeven dacht er hetzelfde over: „Het is irreeël te veron derstellen dat rechthebbenden toe stemming zouden verlenen en reke ning houdend met de situatie dat rech thebbenden géén toestemming zullen verlenen betekent dat dus dat er geen mogelijkheid is om in Middelburg te plakken". Na afloop van de zitting wilde blij Loesje nog wel iets kwijt. „We sturen gewoon wéér een brief naar het ge meentebestuur van Middelburg of ze wat aanplakborden willen plaatsen". (Wat dat laatste betreft staat ze niet al leen, want de commissaris van politie heeft het Middelburgse college hetzelf de verzocht). „Verder wordt Middelburg beslist niet vogelvrij verklaard. We gaan gewoon op de oude voet verder en dat betekent dat niemand bang hoeft te zijn dat we op een privé woning gaan plakken". Het eerste pamflet hing al direct na afloop in de hal van het kantonge recht. Maar dat was speciaal daar neergehangen voor de officier van justitie.... (Advertentie) GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft bij gedeputeerde staten van Zeeland bezwaar aangetekend tegen plannen van het Havenschap Vlissingen om het allerlaatste schor op Walcheren, bij fort Rammekens, in te polderen. Het havenschap wil op het terrein verontreinigde bagger uit de Sloehavens storten. De ZMF vindt dat géén concessie verleend mag worden 'voor het duurzaam onttrekken aan de invloed van het buitenwater van het buitendijk se terrein in het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost'. De federatie maakt duidelijk dat de plannen volstrekt in tegenstrijd zijn met onder meer het beleidsplan onderwaterbodems en slibberging. De bezwaren van de milieufederatie richten zich onder meer op het feit dat het laatste zoutwaterschor op Walcheren in het geding is. De bijzondere natuur waarden van dit gebied zijn onder meer aangetoond door de dienst getijdewate- ren van rijkswaterstaat en de dienst natuur-, milieu- en -faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij. Conclusie van de ZMF: het gaat om een waardevol schorgebied, met grote ornithologische en floristische waarden. „Naar onze mening mag dit gebied niet opgeofferd worden aan slibberging", aldus de federatie. De ZMF herinnert eraan dat de meerderheid van de Vlissingse gemeenteraad een natuurbestemming op het schor heeft gelegd. Ook wijst de federatie op een onderzoek van de Grontmij, uitgevoerd in opdracht van provinciale waterstaat Zeeland. Dit onderzoek had betrekking op verschillende mogelijke slibbergin- gen in en om Vlissingen-Oost. Het schor bij Rammekens kwam als duurste loca tie uit de bus. De Zeeuwse Milieu Federatie geeft aan dat in het Sloegebied an dere gebieden véél meer geschikt zijn voor het opbergen van vervuild havenslib. De natuurwetenschappelijke en landschappelijke waarden van het schor bij Rammekens verzetten zich volgens de ZMF in elk geval tegen inpoldering ten behoeve van slibberging. donderdag 15, vrijdag 16 en zaterdag 17 oktober a s. grote van het Westduitse merk Lange Delft 86, Middelburg, 01180-35252

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 33