Moord op diplomaat Syrische Brussel Lubbers houdt zich aan fiscale regels n uwrüscAooóAeeft'/ Stijvend gratis voedsel voor urmen uit overschotten EG ndaag TOEZEGGING LUBBERS ak bedreigt rplatform Noordzee Familie Heyn doet beroep op media QR> J&> W IMIIIRIOI Lunriia EVEN NAAR JAC HERMANS KOFFIE 0 T mtóiML wmmKT Wi HEB JE 'N WOON IDEE? WELKOM BIJ LUNDIA! Belgen tol met tol vergelden Bestemming voor GEEN BELASTINGSCHULD Kabinet zwijgt over verlaging belasting 1 1 Mm-prus&Maxi-keus Buien en veel wind 230e jaargang no. 237 Donderdag 8 oktober 1987 fie 204 Subsidies Ti Iheffing Verantwoord merbranding DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers is bereid de scherpste kantjes van de koopkrachtdaling voor sommige groepen mini ma weg te slijpen. Hij is echter niet bereid te garanderen dat de koopkracht voor alle minima gehandhaafd zal blijven. Hoe de koopkracht zal worden verbeterd moet vandaag blijken. Tijdens de voortzetting van de alge- len te richten op de verlaging van het Suggesties i BRAZILIAANSE PERSSINAAS APPELEN SPRUITEN Net 750 gram COBERCO BOEREN- YOGHURT Liter h89t dubbelpak 500 GRAM i )BB Er staat een harde tot stormachtige ujBtgfDe buiigheid neemt weer toe en er kav onweer voorkomen. Maximum tetömratuur 13 gr adem. DE BOEKEN NIET DE RODE PIJL H Van onze correspondent) ïRUfSSEL De Europese Gemeen- i zal voortaan blijvend gratis teel uit de énorme overschotten Je EG uitdelen aan de armen en erenden in de twaalf lidstaten |Voor 1988 heeft de Europese lissie daarvoor een bedrag 234 miljoen gulden uitgetrok- besluit, dat woensdag door EG- landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen bekend werd gemaakt, is een vervolg op de voedselhulp die begin dit jaar werd verstrekt aan de Europeanen die door de strenge win ter in diverse delen van de EG in moeilijkheden waren geraakt. Toen ging het echter om een tijdelij ke maatregel, die direct verband hield met de weersomstandigheden. Nu wil Andriessen het uitdelen van gratis voedsel aan de behoeftigen in de EG echter niet langer aan de win terse kou koppelen. Bovendien moet het een vaste begrotingspost worden. De uitdeling geschiedt via charita tieve instellingen, maar Andriessen wil daarbij een strenge selectie toe passen om te voorkomen dat allerlei kleine clubjes gaan meedoen. PZC ungi te ii idek uitk :ept< ien4; t.tarie audi erkgei lFFI JO jr. 1 De vele subsidies in de land bouw kunnen slechts zeer ge- lgelijk worden afgeschaft. PAGINA 3 Er is een wetsontwerp in de dat het mogelijk moet 'Mmeen ook op de Nederlandse snel egen tol te heffen. PAGINA 5 Bekiw van Goes vinden de ves tigt g van een opvangcentrum ^Hr asielzoekers in het voor malige ziekenhuis Bergzicht 1WantwoordPAGINA 13 De industrie is tegen een ver bod op afvalverbranding op B PAGINA 16 Arnold Mühren vraagt zelf om selectie voor het Nederlands elfl PAGINA 21 BBdio, tv en kunst: 2 Bil nen- en buitenland: 3 eb |inie en achtergrond: 4 Jianciën en economie: 7 Jnst, cultuur: 9 Dvincie: 13, 15, 16, 17 en art: 21 Beetje meer koopkracht minima Het lichaam van de vermoorde diplomaat wordt in een ambulance gelegd. mene beschouwingen wilde Lubbers gisteren aanvankelijk helemaal niet ingaan op de sterk negatieve inko mensgevolgen van het kabinetsbeleid voor grote groepen die van een mini mum-inkomen moeten rondkomen. Pas na herhaald aandringen van PvdA-fractievoorzitter Wim Kok gaf hij toe dat de gevolgen van het kabi netsbeleid voor sommige minima te erg zijn. T.AJI JM ig. si Teil ise vli len ril rin -13: sech [ELDER (GPD) Een van een [sleper losgeslagen wrak dreef ond laat op de Noordzee in de van een gasplatform. Op ma- rgkamp De Kooy in Den Hel- d alarm geslagen. Helikopters gereed om, indien nodig, de ling van het gasplatform te evacueren. ik is in de zware zuidwester indkracht 10) losgeslagen en mnacht met een snelheid van jemijl (ruim 3,5 kilometer) per, je richting van het gasplatform ravo, zestig zeemijl ten noord ivan Den Helder. In de directe rg staan nog meer boorplat- )e sleper kan een snelheid ont- fcn van vier zeemijl per uur. Dat jr onvoldoende om met manoe- Dpnieuw vast te maken. Op het fin geen mensen aanwezig. De premier wees overigens verschil lende suggesties, die vanuit de Kamer waren gedaan om de negatieve inko mensgevolgen voor de minima te ver zachten, vooralsnog van de hand. Zo voelde hij niets voor de invoering van een ouderentabel in de huursubsidie, zoals VVD-fractievoorzitter Voorhoe ve had voorgesteld. Ook was hij nog niet bereid de bezuinigingen op de huursubsidie te laten vallen, „omdat een lagere huursubsidie een prikkel vormt om te verhuizen naar goedko pere woningen". CDA-fractievoorzitter De Vries liet echter blijken dat hij het effect op de koopkracht van de minima niet kan accepteren. „Deze bezuinigingen zijn zeer fors en komen zeer hard aan in een situatie waarin de koopkracht dit niet toelaat". Premier Lubbers hield vol dat het ka binet al het mogelijke doet om de werkloosheid te bestrijden. Werkge vers en werknemers moeten nu het ui terste doen om meer werk te schep pen. „Als die medewerking ontbreekt, breekt het beleid bij de handen af'. Lubbers sprak de vrees uit dat werk gevers meer loon zullen gaan betalen, in plaats van meer te doen aan herver deling van werk. Kok hekelde het kabinet wel alle pij- Hirohito thuis - De 86-jarige keizer Hirohito van Japan heeft woensdag het ziekenhuis verlaten waar hij een operatie onderging. Chirurgen verwij derden een verhard stuk weefsel uit de alvleesklier van de keizer, oudste mo narch naar leeftij d en aantal regerings- jaren. De chirurgen zeiden dat zij geen spoor van kanker hadden gevonden. Hirohito werd overgebracht naar zijn paleis in het centrum van Tokyo, waar hij zal nakuren. financieringstekort, maar de doelstel ling van verlaging van de werkloos heid met 200.000 aan de laars te lap pen. Hij nam de vakbonden in bescher ming, die met looneisen dreigen. Van Mierlo (D66) en Kok drongen er bij Lubbers op aan het overleg met werkgevers en werknemers te hervat ten om zo tot centrale afspraken over inkomensmatiging en werkloosheid- bestrijding te komen. Lubbers ont kende dat het overleg met de sociale partners was afgebroken, „Het kan ie der moment weer worden hervat", al dus de premier. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De eerste secretaris van de Syrische ambassade in Brussel is woensdagmiddag bij een aanslag ver moord. Antonios Hanna (38) werd voor de deur van zijn woning in de Brusselse voor stad Ukkel door een onbekende man neergeschoten. Hanna werd getroffen door meerdere kogels en overleed kor te tijd later in een ziekenhuis. De dader wist in een gereedstaande auto te ontkomen en was gisteravond nog spoorloos. De moordaanslag werd later op de middag in een telefoontje aan het persbureau Belga opgeëist door een vertegenwoordiger van de Syrische terreurorganisatie 'Mujahed- din voor het volk'. De man zei dat Han na 'een agent van de Syrische geheime dienst' was. (Advertentie) tie ur rver Je bent welkom in onze ongewone winkel. Vol grote en kleine ideeën voor slapen, studeren, spelen en wonen. Waar wij je graag helpen je eigen Rf| kreatieve wensen uit te werken. Want alles kan met Lundia's simpele ruimtesysteem. Levrang uit voorraad. Welkom, de koffie staat klaar. Parkeren bij de winkel. LUNC ABREDA DEN HAAG GPD) - Ruim tweehonderd ambtenaren van de Haagse plantsoenendienst hebben woensdag morgen een korte actie ondernomen in het centrum van Den Haag. Met ongeveer honderd voertuigen blokkeer den zij twee belangrijke kruispunten, waardoor het ver keer tussen half acht en half tien extra vertraging on dervond. De verkeerspolitie had niet veel moeite het verkeer om te leiden, er ontstonden geen files. Volgens een politie woordvoerder was dat te danken aan de goed georgani seerde actie en de bespreking daarover met politiefunc tionarissen. Het tram- en busvervoer was ook voorbe reid op een alternatieve route. De ambtenaren protes teerden met de bezetting tegen het loonbeleid van min ster Van Dijk van Binnenlandse Zaken. Zij zijn boos over zijn voorstel om de salarissen van hoge ambtena ren te verhogen met 60 gulden en dat van lage ambtena ren met slechts 6 gulden. DEN HAAG (ANP) - Vandaag ver schijnt in de meeste landelijke kran ten een advertentie waarin de familie Heijn de media oproept terughou dend te zijn in de berichtgeving en Het is langzamerhand de Europese gekheid ge kroond. Twee ministeries in Den Haag (verkeer en water staat en financiën) hebben een wetsontwerp in de maak om de Belgen af te straffen voor hun plannen tot tolheffing op autowegen. Als tegen maatregel zou op de Nederlandse au towegen ook tol moeten worden gehe ven, alléén voor Nederlanders en voor Belgen. En de Nederlanders zouden die tolheffing dan weer - net als de Bel gen voor hun eigen landgenoten willen - via de motorrijtuigenbelasting terug moeten krijgen. Vroeger werden hefti ge twisten tussen Europese buurlan den met kanonnen, voorladers, mus ketten en zeeslagen uitgevochten. Te genwoordig gebeurt dat met autovig netten. Het begint erop te lijken dat België zijn plannen doorzet om buiten landers te laten meebetalen aan aan leg en onderhoud van het autowegen net. Het kabinet-Martens heeft zich niet veel aangetrokken van de kritiek vanuit de Duitse Bondsrepubliek en Nederland. Met een truc worden de Europese bondgenoten monddood ge maakt. De Belgen moeten straks óók een vignet kopen (en dus geldt het nieuwe belastingverschijnsel voor ie dereen). Alleen: de Belgische automo bilist krijgt zijn francs onmiddellijk via een korting op de wegenbelasting retour. Verder nog iets te zeuren? Mi nister Smit-Kroes, die zo graag de goe de nabuurschap met de Belgen be zingt, heeft lelijk het nakijken. En daarom heeft zij op haar departement van verkeer en waterstaat eenzelfde soort tegenzet bedacht. JL gedachte van de Europese eenwor ding nog werd vertaald in practische maatregelen om belemmeringen aan de landsgrenzen te slopen, betaalde ie der in eigen land belasting voor het ge bruik van het wegennet. Een uitgangs punt, dat de charme van eenvoud en doelmatigheid combineerde. Maar die tijd is kennelijk al lang voorbij. Geld gebrek bepaalt meer en meer het ge halte van de Europese samenwerking. En zoiets ontaardt in een soort haasje- over van on-Europees gedrag. Uitgere kend in Brussel, waar alles ruikt naar de Eg, zijn plannetjes uitgebroed om voortaan buitenlanders financieel te 'pakken'. Toen die bekend werden le ken ze eerst nog op een wat cynische Belgenmop, vooral bedoeld om de krenterige 'Ollanders' op stang te ja gen. Maar het was het Belgische kabi net menens. En juist daarom wil men in Den Haag hetzelfde gaan doen te gen Belgen, die gebruik maken van de Nederlandse wegen. Met inbegrip van dezelfde truc en onder het argument 'het is zeer on-Europees, maar we voe len ons hiertoe gedwongen'. Misschien kunnen Belgen en Nederlanders bij daadwerkelijke invoering van de we derzijdse autovignetten-gekte het bes te maar besluiten om tegelijk aan de grens in Sas van Gent het verdrag, dat de Europese samenwerking regelt, plechtig te begraven. ueuu ie zijn in ne oericnigeving en - speculaties rond de ontvoering van r,V T-VOeClSeI OfiT~P[ Gerrit Jan Heijn. als je ruimte je lief Is Houtrnarktpassage 24-26, Tel. 076-143731 (Advertentie) De familie stelt het op prijs dat de me dia zich over het algemeen terughou dend hebben opgesteld. „Wij waarde ren dat ten zeerste. Met die terughou dendheid dragen zij immers bij tot een; spoedige afwikkeling. Toch zijn er de afgelopen dagen ook minder verant woorde en speculatieve berichten rond de eisen en voorwaarden van de ontvoerders in omloop gebracht die een goede afloop in de weg zouden kunnen staan. Wij hopen dat u er be grip voor heeft dat wij een beroep doen op een ieder om verspreiding van dit soort berichten achterwege te laten. Wij vertrouwen erop te kunnen blijven rekenen op ieders steun en medewer king", zo staat in de advertentie. DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil geen enkele belofte doen over een mo gelijke verlaging van de belasting na 1988. Minister Ruding (Financiën) heeft dat woensdag tijdens de algeme ne beschouwingen gezegd. Het kabi net blijft zo buiten de twist tussen CDA en VVD over de omvang van ver dere verlagingen van de belastingen. Ruding en premier Lubbers weigerden tijdens het debat ook in te gaan op de uitspraken van CDA-fractievoorzitter De Vries, dat in de volgende kabinets periode nauwelijks meer bezuinigd hoeft te worden. De WD toonde zich dinsdag nog bijzonder geïrriteerd over die opstelling van de CDA-er. Het plan om een deel van de EG- voedseloverschotten voortaan jaarlijks te bestemmen voor distribu tie onder mensen die dergelijke hulp goed kunnen gebruiken, ziet er op zichzelf sympathiek uit. In de afgelo pen strenge winter is voor de eerste keer een actie van deze aard gevoerd. Charitatieve instellingen in de twaalf landen van de gemeenschap konden aanvragen voor voedselhulp indienen. Van deze gelegenheid is toen een zoda nig gebruik gemaakt, dat de EG-com- missie in Brussel het niet bij een een malig experiment wil laten: de hulp zal een permanent karakter krijgen. Het initiatief zal velen aanspreken. Im mers: uit morele overwegingen is het bestaan van graanoverschotten, bo ter-, vlees- en kaasbergen, melkmeren en suikersilo's binnen de EG een ver schijnsel dat eigenlijk niet zou mogen bestaan. De Europese gemeenschap kampt met een euvel dat beschamend schril afsteekt tegen de honger en ar moe in de wereld. Dat er met deze over schotten niets zou kunnen worden ge daan is naar buiten toe dan ook steeds erg slecht te 'verkopen' geweest. De keerzijde van het initiatief is dat het pijnlijk aangeeft hoe scheef binnen de Europese gemeenschap de inkomens verhoudingen liggen. De 'uitdeling' is ook in dit werelddeel nog altijd actu eel. Zolang voor beide problemen - overschotten en leven aan de armoe degrens - kennelijk de echte oplossing uitblijft zullen de EG-landen zich met iets dergelijks moeten behelpen. vdM. (Advertentie) Nu bij Miro Netdt 2.5 kg 00 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 oktober a.s. DEN HAAG (GPD) - Minister-presi dent Lubbers heeft geen schuld bij de belastingdienst en heeft evenmin een onrechtmatig beroep gedaan op een voor hem fiscaal voordelige regeling. Dit heeft staatssecretaris Koning (fi nancien) gisteren meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van CDA-fractievoorzitter De Vries en de fmancieel-expert van de PvdA, Kom brink. Koning schrijft De Vries dat 'Lubbers op correcte wijze aan zijn fiscale ver plichtingen voldoet en geen betalings achterstand heeft'. Ook aan Lubbers gebruik van de zogenoemde 80-pro- centsregeling, waardoor de belasting plichtige beschermd wordt tegen one venredig hoge aanslagen, kleeft vol gens Koning geen luchtje.,,Alle Neder landse belastingplichtingen kunnen van deze regeling gebruik maken". De kwestie leek even een staartje te krijgen doordat Kombrink aanvanke lijk niet tevreden was met Konings summiere antwoorden op zijn vragen. Hij stelde nadere vragen. Toen die ook voor hem bevredigend waren beant woord, restte volgens Kombrink al leen nog de vraag of de 80-procentsre- geling niet 'te royaal' was. De bewindsman zal een onderzoek in stellen naar devraaghoehet weekblad Nieuwe Revue, dat de zaak heeft aan gekaart, in bezit is gekomen van Lub bers' dossier. Het artikel in dit week blad was aanleiding voor beide Ka merleden om tot actie over te gaan. Lubbers kwam ruim tien jaar geleden in opspraak omdat hi'j als minister van economische zaken in het kabi net-Den Uyl (1973-77) via wetgeving het bedrijf van zijn familie had be voordeeld. Na het bekend worden van deze affaire is de constructie onge daan gemaakt. Sinds hij in 1982 mi nister-president werd, wordt zijn ver mogen, dat geschat wordt op 23 mil joen gulden, beheerd door een stich ting. VOORKEUR Aanbieding geldig t/m zaterdag 10 oktober 1987.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1