Drie gemeenten nauwer betrokken bij de WOV DANNY SIEPMAN Colijnsplaat is geschikt voor volkssterrenwacht Minder fosfaat in water lost probleem overvoeding niet op GEEN PLANOLOGISCHE BELETSELS HOOR' ZIETi r N DAGJE FEMINA, 'N FEESTDAG Contacten Antroposofische bijeenkomsten in Middelburg t. DR H. L. F. SAEIJS TIJDENS SYMPOSIUM GOES: deeljr BRUINISSE - De firma bv Recreatieproject Bruinisse gaat aan de Hageweg in Bruinisse een 5rt golfbaan aanleggen. Dat gebeurt op een terrein van 73 hectare nabij het recreatieproject Aqua- delta. Het gebied heeft een recreatieve bestemming, dat wil zeggen dat er geen planologische bezwaren zijn om de golfbaan aan te leggen. Het gaat om een 18-holes golfbaan die eind 1989 in gebruik kan worden genomen. JAPONNEN EN PAKJES MODEHUIS van ziji] veroi 4 i deSc en /estl drsSi ie Be b DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 ielgié gelet, n VOO; arhei(|H wil in Bruinisse /an f dep mdet •ntreii aorde irlopij jOO.Oi; ontl: 'lietbi •eweer en :1de nkeli heldii j."T Op Schouwen-Duiveland wordt mo menteel ook gewerkt aan een andere golfbaan, en wel in Burgh-Haamstede. De stichting Golf Schouwen-Duive land wil die baan aanleggen en wacht momenteel op goedkeuring van de mi nister van landbouw en visserij. Tegen deze baan bij Burgh-Haamstede be staan veel bezwaren, van zowel de na tuurbeschermingsorganisaties als de landbouw. Er wordt onder meer tegen geprotesteerd omdat de golfbaan een natuurterrein zou aantasten. De aanleg van de baan in Bruinisse heeft de steun van de gemeente. De baan komt ongeveer een kilometer ten westen van het dorp te liggen. Daar is een beschut terrein, dat volgens mede delingen van bv Recreatieproject Bruinisse uiterst geschikt is voor de aanleg van een golf-course. Het plan omvatnaast de eigenlijke baan, verder de aanleg van een clubgebouw en een aantal verblijfseenheden voor de ge bruikers van de baan. De mogelijkheid is aanwezig om aan de normen van een internationale baan te voldoen. Volgens een woordvoerder van bv Re creatieproject Bruinisse, C. M. F. M. Goumans, wordt met de aanleg van de baan bij Bruinisse ingespeeld op de toenemende populariteit van de golf- sport in Nederland. Hij is dan ook te vreden met de lokatie nabij Bruinisse. Daar kunnen onder anderen belang stellenden vanuit Rotterdam (over de Grevelingendam) en vanuit west-Bra bant (over de binnenkort ontsloten Philipsdam) gemakkelijk komen. Uit die woorden blijkt, aldus Goumans, dat de baan niet in de eerste plaats al leen voor de recreanten van Aquadelta aangelegd wordt, al is het voor hen wel een uitbreiding van het voorzieningen pakket in het recreatiecentrum. On der de gebruikers van Aquadelta zal een onderzoek worden gehouden om na te gaan of er belangstelling en be hoefte is voor gebruik van de golfbaan. Hij legt desgevraagd uit dat ten behoe ve van de beplanting van de baan twee ;ste| groeiseizoenen afgewacht moeten worden. Het ligt verder in de bedoeling een vereniging op te richten die op de nieuwe golfbaan terecht kan. Gou mans onderkent dat Schouwen-Dui veland wat klein is voor twëe golfba- £jet j) nen en hij verwacht dan ook wel enige concurrentie in de richting van de golf baan die eventueel in Burgh-Haamste de komt. stichting en de bv Recreatieproject Bruinisse al contacten zijn gelegd. Wat de consequenties van de baan in Bruinisse voor de plannen van haaf stichting zullen zijn, kon ze niet aan geven. Daarover is, volgens haar, pas iets zinnigs te zeggen, als bekend wordt of de plannen in Burgh-Haam- MIDDELBURG - De ge meentebesturen van Terneuzen, Oostburg en Borsele worden nauwer bij de voorbereiding van de aanleg van de Westerschelde Oever verbinding (WOV) be trokken. De stuurgroep WOV -waarin vertegen woordigers van rijk en provincie zitting heb ben- laat de gemeenten een woordje meespre ken bij de opstelling van de notitie, die als basis moet dienen voor de mi lieu-effectrapportage (MER). De andere gemeenten langs de Westerschelde worden via de zoge naamde klankbord groep, waarvan zij alle deel uitmaken, geïnfor meerd. Met dit besluit van de stuurgroep wordt vooral tegemoet geko men aan de wensen van de gemeente Terneuzen. Burgemeester C. Ocke- loen heeft al verschillen de keren tevergeefs aan gedrongen op een plaats in de stuurgroep. De no titie voor de MER moet half november gereed zijn. De milieu-effectrap portage maakt de gevol gen van de bouw van een brug en/of tunnel voor de omgeving duidelijk. De uitslag van het ver- keersonderzoek, dat de stuurgroep laat uitvoe ren, wordt eind novem ber verwacht. Dat onder zoek moet inzicht ver schaffen in de ontwikke ling van de transport kosten en -tijden tussen de Randstad en zuidoost Engeland. Er wordt een vergelij king gemaakt tussen de huidige situatie en een situatie met een WOV en een Kanaaltunnel. Ook 'wordt het effect op de verkeersstromen in Zee land onderzocht. Tevens wordt bekeken wat de inter-regionale gevolgen zijn voor het autover keer op het traject tus sen de Randstad en Vlaanderen. Aan de hand van enquêtes op de Westerschelde-veren worden de gevolgen van een WOV voor het lang zame verkeer in kaart gebracht. stede wel doorgaan. Ze hield er reke ning mee dat daarover binnen vier weken een beslissing wordt genomen. Mevrouw Jaensch wilde wel kwijt dat er vooralsnog geen redenen zijn om de plannen voor de golfbaan in Burgh- Haamstede in te trekken. Ze voegde er aan toe dat de stichting dat ook naar de 300 mensen, die een aandeel in de aan te leggen baan hebben gekocht, niet kan maken. Verder is ze van me ning dat het initiatief in Bruinisse de plannen van de stichting niet hoeft te doorkruisen. Volgens de secretaresse van de stichting Golf Schouwen-Dui veland is de opzet van de twee initia tieven totaal verschillend. „Wij kun nen ook niet overschakelen om onze opzet te veranderen en daarmee in te spelen op de plannen in Bruinisse. Mis schien dat we elkaar op een gegeven moment toch nodig hebben. Want wij zijn al ver gevorderd met de voorberei dingen en zij staan nog maar aan het begin. Maar een samenwerking is ze ker niet gegarandeerd", aldus de se cretaresse van de stichting Golf Schouwen-Duiveland. (Advertentie) IVIULTjIIUIC Lange Kerkstraat 46, se, lelijk: in de' n boï neet reffei De secretaresse van de stichting Golf Schouwen-Duiveland, mevrouw J. Jaensch, vertelt desgevraagd op de hoogte te zijn van de plannen om in Bruinisse een golfbaan aan te leggen. Ze maakt ook duidelijk dat tussen de H MIDDELBURG De Anthroposofi- 11 schelVereniging in Zeeland houdt 'alÉ: vier lezingen in de Middelburgse Con- 1,11 eert- en Gehoorzaal (ingang Singel straat) in Middelburg. Onder de titel Ziekte: constructiefout of levensop- gave? houdt de anthroposofisch huis arts J. van Dam uit Rotterdam vrij dagavond een inleiding in de Concert en Gehoorzaal. Hij gaat onder meer in op actuele vra gen over ingrepen in de erfelijke eigen schappen van mens, dier en plant. Worden we door die ontwikkeling be vrijd van ziekten of heeft juist het doormaken van een ziekte of leven met een handicap of afwijking een bijzon dere bedoeling? De lezing begint om 20 uur. Vrijdag 23 oktober spreekt E. van As- beck over Mensheidsgeschiedenis en vrijdag 30 oktober behandelt W. Mees het onderwerp Europa tussen oost en west. Vrijdag 6 november houdt Chr.Wiechert een inleiding over De op gave van Europa. Alle bijeenkomsten beginnen om 20 uur. Komend voorjaar volgt ter afronding een werkweekend over de sociale driegeleding. Gedeputeerde mevrouw De Vries-Hommes, voorzitter van de Zeeuwse Museumstichting (links), nam het bedrag van 3.000 gulden van het Comité Zomerpostzegels in ontvangst vann mevrouw Van Spaandonck. Mi ope. gbrerz lOCt itBOi dui :nkei( acluij l heit 1 MIDDELBURG - Gedeputeerde G. de Vries-Hommes, voorzitter van de Zeeuwse Museumstichting, kreeg woensdagmorgen 3.000 gulden van het Comité Zomerpostzegels ten bate van de expositie "Heiligen uit de Modder". Die tentoonstelling over in Zeeland opgegraven middeleeuwse pelgrimsbeeldjes wordt van 16 no vember tot 26 februari gehouden in het Zeeuws Museum in Middelburg. De tinnen pelgrimstekens, die worden getoond, zijn voor het merendeel af komstig uit particuliere verzamelin gen. Veel beeldjes zijn gevonden bij re cente opgravingen in de 'verdronken' dorpen op de schorren van Zuid-Beve land. Meer dan 700 pelgrimstekens werden daar de laatste tien jaar aange troffen. Het oudste beeldje dateert uit 1466 en de laatste pelgrimstekens zijn van de eerste decennia van de 15de eeuw. In 1530 werden de Zuidbeve- landse dorpen namelijk overstroomd, waardoor de "heiligen" onder de mod der begraven werden. De Zeeuwse kleibodem bleek een ideale bewaar plaats voor de kwetsbare tinnen beeld jes. Pelgrimstekens werden door de kerk in de middeleeuwen verkocht in de of ficiële bedevaartsoorden. De in Zee land aangetroffen beeldjes zijn afkom stig uit verschillende Europese bede vaartsplaatsen. De meeste beeldjes komen uit België, ondermeer uit Ger- aardsbergen en Ninove, waar de heili gen Adrianus en Cornelius werden ver eerd. Er zijn ook pelgrimstekens die getuigen van verdere reizen bijvoor beeld naar het bedevaartsoord Santia go de Compostella in Spanje. Tegelijk met het begin van de tentoonstelling zal er begin november een boekje van de hand van R.M. van Heeringen, A.M. Koldeweij en A.A. Gaalman verschij nen over de insignes en de bedevaart stochten van vrome middeleeuwse Zeeuwen. Danny Siepman: veel meer mensen laten kennis maken met het sterrenkijken. Een heldere sterrenhemel heeft altijd al de aantrekkingskracht als die van een magneet gehad op Danny Siepman uit Colijnsplaat. Dat begon al toen hij negen jaar oud was. Nu elf jaar later is hij nog steeds niet uitge keken op het omniversum. De schoonheid van het heelal treft hem zo, dat hij er niet alleen zelf van wil genieten. Door oprichting van een volksster renwacht in Colijnsplaat wil hij veel meer mensen kennis laten maken met het sterrenkijken. In de achtertuin van de familie Siep man staat een 20 centimeter New- ton-telescoop. „Er heerst een beetje het vooroordeel, dat je alleen maar sterren zou zien door dat ding. Nou dat is dus niet waar. Ik heb de men sen er eens doorheen laten kijken en dan vragen de meesten: zeg wat voor sterren kan ik nou zien, maar aan een ster valt helemaal niet zoveel te bekijken", aldus Siepman. 's Avonds turen in de duisternis levert met een geoefend oog heel wat meer op. Maan, zon, planeten, sterrenstel sels, sterrenhopen, veranderlijke sterren, nevels, kometen en plane toïden. De twintigjarige amateur astronoom somt het rijtje op alsof het zijn favoriete televisie-program- ma's betreft. Ongeveer een jaar geleden ontstond bij hem het idee om een volksster renwacht op te zetten. En waarom niet in Colijnsplaat? Ruimte genoeg daar en verder op het onderwerp in gaand, blijkt dat Colijnsplaat juist dé geschikte lokatie voor zijn plan nen is. „Een sterrenwacht houdt zich bezig met het observeren en ontdekken van het omniversum", vertelt Siep man. „Een volkssterrenwacht doet meer, die nodigt ook mensen uit. Ze geven bijvoorbeeld cursussen en houden observatie-avonden. Dat wil ik hier ook gaan doen. Ik richt me daarbij vooral op het publiek. Ik wil echt dat de mensen het leuk vinden. Er is zeker sprake van drempelvrees, dat heb ik zelf ondervonden. Mensen kijken angstig naar dat ding, ze zeg gen: da's allemaal veel te moeilijk voor mij, dat is voor intellectuelen". Samen met mede-sterrenliefhebber Peter de Graaf hoopt hij op steun van de Bevelandse gemeenten, in de vorm van een subsidie. Voor een goe de opzet is toch al gauw zo'n veertig duizend gulden nodig, ervan uit gaande dat de gemeente Kortgene een gebouw beschikbaar stelt. „Die goede opzet is heel belangrijk", vindt Siepman „het publiek is ver wend. Je kan niet alleen maar met een klein telescoopje beginnen. Een behoorlijke tentoonstellingsruimte Y'^7 bijvoorbeeld, is ook heel belang rijk". Een kijker - een 40 centimeter Newton telescoop - en een gebouw hebben ze al op het oog. De keuze is gevallen op de oude brandweerka zerne in Colijnsplaat, die momenteel te koop staat. Colijnsplaat ligt misschien niet zo centraal maar dat is volgens Siepman juist een voordeel. „In de grote steden die centraal liggen worden de sterrenwachten gehin derd door het teveel aan licht van straatlantaarns en dergelijke. Dan zie je heel weinig. De enige sterren wacht die we op dit moment in Zee land hebben, in Middelburg, ligt ook midden in de stad. Daar hebben ze ook die overlast van het licht en daarom houden ze zich tegenwoor dig meer bezig met sterrenkunde op de computer. Geef mij maar ge woon de goede oude manier, het ob serveren van het omniversum". De initiatiefnemers hebben veel po sitieve reacties ontvangen. Niet al leen van sterrenkundig Nederland, maar ook uit de buurt. Een leraar wilde al met zijn schoolklas langsko men. Ook sommige gemeenten rea geerden positief. „Maar een positie ve reactie van een gemeente is na tuurlijk nog geen toezegging van tienduizend gulden. De enige ge meente die ons al iets in het vooruit zicht heeft gesteld is Goes. Daar is de culturele raad in principe bereid per inwoner één a twee cent uit te trekken". Danny Siepman wijst op het weten schappelijk belang dat hij met zijn plan kan dienen. „Je kunt dingen waarnemen waar de professionele astronomen geen tij d meer voor heb ben. Zo kun je bijvoorbeeld meteo ren (vallende sterren) in kaart bren gen. Of super-novae opspeuren, dat zijn sterren die aan het eind van hun leven uit elkaar klappen en daarbij een grote helderheid verspreiden". Maar ook als toeristische attractie is een volkssterrenwacht een goede aanwinst. Een futuristisch aspect is de inrichting van een astronomische herberg, zodat mensen die van ver komen kunnen blijven overnachten. Maar dat ligt nog ver in het vooruit zicht. Voorlopig houdt Danny Siepman het nog bij zijn eigen kijker. De ko mende maanden is de komeet van Bradfield te zien. Het is de jongste ontdekking van de Australiër Wil liam A'. Bradfield. Hij zag hem voor het eerst op 11 augustus dit jaar. Op de avonden van 20 en 21 oktober staan Siepman en De Graaf met hun kijker, tussen 18 en 19.30 uur, op de oude haven in Colijnsplaat. Selma Osman (Advertentie) idea ndaf 'an# OPEN: 11.00 17.00 UUR EN 19.00 22.30 UUR: ZONDAGS: 10.00 17.00 UUR. GOES - Het beleid om zoveel mogelijk land op de zee te veroveren en droog te maken heeft geleid tot de vernieti ging van vrijwel alle oorspronkelijke moerassen, venen en riviermonden en tot een over een groot deel voor erosie gevoelige kust. Herstel van de rivier monden, ontwikkeling van moeras- en veenvorming en ontpoldering kun nen bijdragen tot een oplossing van het overvoedingsprobleem van het water. Dr H. L. F. Saeijs, waarnemend hoofdingenieur-directeur van de di rectie Noordzee van rijkswaterstaat, betoogde dit woensdag tijdens het symposium 'Zout, water en leven' in de Goese Grote Kerk. Tijdens het symposium - op touw gezet in het kader van de ingebruikname van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes - belichtten vijf sprekers totaal verschillende aspecten van het thema. Saeijs hield een voordracht over zout water. Hij vond het ij dele hoop de over voeding van het water terug te dringen door vermindering van de voedings stoffen. De stelling dat het leed is gele den wanneer minder fosfaat in het mi lieu wordt gebracht, is naar zijn me ning onhoudbaar. Hij wees erop dat in moerassen grote hoeveelheden voe dingsstoffen worden vastgehouden in veen en dat de orgamismen die rivier monden bevolken, nauwelijks te becij feren massa's organisch materiaal kunnen verwerken. Saeijs vertelde dat in de Verenigde Staten op grote schaal is geëxperi menteerd met het laten ontstaan van zilte moerassen. Iets dergelijks zou ook in de Oosterschelde kunnen wor den toegepast, want door de Deltawer ken zijn vele honderden hectaren schorren verloren gegaan. Hij herin nerde eraan dat Willem van Oranje, toen hij de opdracht gaf de dijken van het Land van Saeftinge door te steken om er de Spanjaarden te verdrijven, de grondslag heeft gelegd voor een juweel van een natuurgebied. De water- staatsbioloog zei de indruk te hebben dat de geesten in Nederland nog niet rijp zijn voor een randvoorwaarden- scheppend beleid op dit gebied. Saeijs: „Wilt u nieuwe schorren? Ik zie geen technisch beletsel en de natuur doet haar werk weer op een voortreffelijke manier. U moet natuurlijk nog wel even aangeven wélke polder u gedacht had. Dat is een niet onbelangrijk de tail". Ir F. E. Kuyken, inspecteur ruimtelij ke ordening voor Zuid-Holland en Zee land, stak de loftrompet over het open karakter en de zeer hoge kwaliteit van het Zeeuwse landschap. Het zoute wa ter is naar zijn smaak mede bepalend is voor de ruimtelijke verscheiden heid. Daarbij tekende hij aan dat die openheid het gebied kwetsbaar maakt voor zowel visuele aantasting als mi lieuhygiënische vervuiling. Kuyken duidde op het gevaar van versnippe ring van de ruimte door sterk ver spreid grootschalige agrarische activi teiten of recreatieve projecten. Hij noemde ook verlies aan herkenbaar heid en identiteit door bij ieder dorp het onvermijdelijke woonwijkje of be drijfsterrein te laten ontstaan. En hij vestigde ook de aandacht op aantas ting van natuurgebieden door te grote recreatieve en toeristische druk. Prof dr jhr J. de Graeff, emeritus-hoog leraar interne geneeskunde, zorgde voor de enige licht medische bijdrage aan het symposium. Hij de besprak de water- en zouthuishouding in het men selijk lichaam, een systeem dat hij ver geleek met de waterhuishouding van Nederland en een centrale verwar- mings installatie. Hij vertelde hoe al cohol en nicotine elkaar compenseren bij de urineproduktie. „Het nuttig ef fect van het roken tijdens de borrel vindt hierdoor een fysiologische ba sis", aldus De Graeff. „Men kan slechts bewondering hebben voor de natuur, die met vooruitziende blik een regula tiemechanisme heeft geschapen, waardoor een langer genot van eikaars tegenwoordigheid bij bijzondere gele genheden mogelijk is". Dr ir R. Verbruggen van het Institut Henrijean in het Belgische Spa liet zich laatdunkend uit over de kwali teit van leidingwater ('kraantjeswa ter' zoals hij het noemde), vergeleken met die van mineraalwater, 'de grand cru van de waters'. Verbruggens inlei ding was een onderhoudende maar onbeschaamde reclamespot voor het mineraalwater dat uit Spa afkomstig is. Het merk sponsorde overigens het symposium. Prof dr O. J. de Jong, hoogleraar kerkgeschiedenis in Utrecht, kwam met een religieuze be nadering van het thema. Hij besprak naar aanleiding van Mattheus' 'gij zijt het zout der aarde' de bijbelse be tekenissen van zout. Commissaris van de koningin dr C. Boertien verrichtte de opening van het symposium. Hij merkte onder meer op: „Water, een onontbeerlijk goed voor leven, vertegenwoordigt een bij zondere waarde, waarmee we veel zorgvuldiger zouden moeten omsprin gen dan thans veelal het geval is. En dan niet alleen daar waar het water schaars is, maar ook waar water in gro te hoeveelheden beschikbaar is". De organist van de Grote Kerk, Kees van Eersel, zorgde voor een muzikaal inter mezzo. Hij gunde de bezoekers van het symposium met behulp van een video camera een kijkje achter het klavier van het Marcussenorgel in de kerk en bespeelde het.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17