blmanak Aandeel van de redders bij ramp met veerboot Herald bleef in de schaduw in beeld ...het is duidelijk dat Bouterse moet opstappen... Schijnwerper op zeehond in Delta ZZ eilgd bende pgerold in Lrnemuiden Particuliere bewaking niet geschikt voor politietaken SURINAME PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ijna 20 miljoen oor Zeeuwse tadsvernieuwing Reeuwse COMMISSARIS REIKT PLAQUETTES UIT: Brand op schip snel geblust ft PAGINA 9 SSINGEN - Staatssecretaris drs D. J. Dees van Welzijn, ezondheid en Cultuur (WVC) stelt geld beschikbaar r de vernieuwbouw van het Bethesda/Sint-Josephzieken- s te Vlissingen tot streekziekenhuis Walcheren. Hij vindt het gaat om een 'exploitatieverlagend initiatief, waar- >r op termijn de ziekenhuiszorg op Walcheren goedkoper valt. Actie OBEI PZC r ZEELAND ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 »ct,e| 9"-:Ü eld voor iekenhuis verbouwplan wordt opgenomen in /oorrangslijst bouwplannen, voor Periode 1987 tot en met 1990. Streef- om te beginnen: 1988. Dees heeft bestuur van de stichting streekzie- huis wel enkele voorwaarden ge- d- :apa|iteit van het te verbouwen en te breiden ziekenhuis heeft de itssecretaris vastgesteld op 322 kli- dden, met inbegrip van tien NEMUIDEN - De rijkspolitie heeft tongeren van 13 tot 19 jaar uit Arne- iden aangehouden in verband met- l serie inbraken, vernielingen en mdstichtingen in hun woonplaats, groep Veere van de rijkspolitie ift hiermee 58 misdrijven opgelost i mogelijk enkele tienduizenden Idens schade hebben opgeleverd, inbraken zijn in de loop van dit jaar Dleegb, vooral in scholen, winkels en •enigingsgebouwen en kerken. De it bestond voornamelijk uit geld. n deel is teruggevonden. Daarnaast i ook enkele vernielingen en brand- chtingen opgelost, zoals in het emb|d van Arnemuiden. Tegen de ïgeren is proces-verbaal opge- iakt. De politie heeft nog geen pre- :s beeld van de totale schade. Het derzoek heeft enkele weken in be- ig genomen. Van onze Haagse redacteur) SN HAAG - Zes Zeeuwse gemeenten ijgen in 1988 gezamenlijk een kleine r miljoen gulden van het Rijk voor idsvernieuwingsprojecten. Dit eft staatssecretaris Heerma van ilkshuisvesting bekendgemaakt, iddelburg, Vlissingen, Goes, Tholen, jmeuzen en Zierikzee krijgen het ld rechtstreeks van het Rijk. Zij ont- ingen respectievelijk 3,3, 2,3,1,5,1,4, 1 en één miljoen gulden van de be- indsman. e overige Zeeuwse gemeenten krij- ■n het geld door tussenkomst van de ovincie, die daarvoor een eigen ver- dingsnorm heeft. Het bedrag van het ijk voor de rest van de provincie Zee- nd beloopt 8,7 miljoen. bedden voor dagverpleging. Erbij ko men 24 psychiatrische bedden alge meen ziekenhuis (paaz-afdeling), als mede acht plaatsen psychiatrische deeltijdbehandeling en wiegen. De in vesteringskosten van het vernieuw bouwproject mogen van Dees ten hoogste 73,7 miljoen gulden bedragen (prijspeil 1985). Dit bedrag is met uit zondering van de voorbereidingskos- ten van 2,4 miljoen gulden. Van het geld is 69,6 miljoen gulden be stemd voor het concentreren van de Walcherse ziekenhuisvoorzieningen in Vlissingen. Vier miljoen gulden kan besteed worden aan de nieuw bouw van een buitenpolikliniek te Middelburg, waar het Gasthuiszie kenhuis dicht gaat. Als bijzonderheid is drs Dees ermee akkoord gegaan dat een post voor on voorziene uitgaven is opgenomen van drie percent. Dat is vanwege de aard van het project. De staatssecretaris re kent erop dat het project te Vlissingen in drie fasen tot stand komt. Voor de toekomst krijgt het streekziekenhuis een budget toegewezen van 45 miljoen gulden. Daarin zijn de kapitaalslasten van de vernieuwbouw (rente en aflos singen geldleningen) niet begrepen. Staatssecretaris Dees vindt dat het nieuwe Medisch Centrum te Middel burg zowel organisatorisch als formeel beheerd moet worden door de stich ting streekziekenhuis Walcheren. Hij staat er voorts op dat de nu in Middel burg gevestigde cardiologische po likliniek en de hartcatheterisatieka-t mer worden ondergebracht in het nieuwe Vlissingse ziekenhuis. Het zie kenhuisbestuur moet de staatssecre taris schriftelijk laten weten of de ver schillende voorwaarden acceptabel zijn. Hij zegt op zijn beurt toe het schetsplan voor het project zo spoedig mogelijk te zullen beoordelen. De opstelling van de ambtena ren wordt met de dag grimmi ger nu gebleken is dat er met minister Van Dijk niet te pra ten valt over het arbeidsvoor waardenbeleid. In Middelburg hebben de ge meente-ambtenaren zelfs ge kozen voor een harde actie om uiting te geven aan hun onvre de. Morgen, zondag 4 oktober, houden ze een viswedstrijd. Op dierendag! De redders en hun partners samen met commissaris Boertien op een groepsfoto, na het ontvangen van hun onderscheidingen. MIDDELBURG „In de publiciteit is uw aandeel in de reddingsopera tie wat in de schaduw gebleven. Wellicht was u wat bescheiden. Naar mijn idee mag de buitenwereld best weten dat er een organisatie van vrijwilligers is, die soms met ge vaar voor hun eigen leven, mensen in nood te hulp schieten". Commissaris van de koningin dr C. Boertien bracht vrijdag tijdens een bijeenkomst in de Middelburgse Ab dij hulde aan de bemanningsleden van de reddingboten Koning Beatrix uit Burghsluis, Tuimelaar uit Cad- zand en Javazee uit Breskens, voor hun hulpverlening bij de ramp met de Engelse veerboot Herald of Free Enterprise, die 6 maart '87 bij Zee- brugge werging. Dr Boertien over handigde de redders een herinne ringsplaquette van de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingeo (KZHMRS). De commissaris ging kort in op de dag van de ramp, waarbij 189 mensen het leven verloren. Hij noemde het 'een scheepsramp van ongekende omvang in deze contreien', die diepe indruk heeft gemaakt. Boertien prees de bemanningsleden voor hun inzet en grote toewijding. Hij betrok in de hulde ook[de partners van de redders. „De echtgenotes blijven bij een reddingsoperatie in onzekerheid achter en zij vormen bij terugkeer de eerste opvang". De commissaris wees erop dat Zeeland een eeuwen lange traditie heeft op het gebied van zee-reddingen. „Wenke andere pro vincie heeft in zijn volkslied de naam van een mensenredder - zoals wij de onverschrokken Frans Naerebout - staan?". De scheidende president van de KZHMRS, A. M. Leis, noemde de ac tiviteiten van de drie reddingboten bij de ramp met de Herald 'een moei lijk iets om terug op te kijken'. Hij merkte op dat van een 'glorieuze red ding' beslist geen sprake was. Leis maakte duidelijk dat de maatschap pij zorgvuldig heeft gewikt en gewo gen bij de vraag of aan het aandeel van de redders nader aandacht be steed zou moeten worden. Hij uitte 'een grootfwoord van waardering' aan allen die aan het werk bij de Brit se veerboot hebben meegewerkt. Jos van den Heuvel toont trots zijn medaille aan zijn vrouw Suzie. De Belgische consul-generaal A. Bouckaert uit Rotterdam vestigde de aandacht op het gezegde dat wa ter verslindt en water bindt. Hij meende dat het water tussen België en Nederland sinds jaar en dag pro blemen oplevert; echter niet ten tij de van de ramp en de hulpverle ning. „Lijden doet grenzen vervagen en maakt ze onbestaanbaar", aldus Bouckaert. Volgens hem heeft de menselijke inzet de rampzalige ge volgen minder erg gemaakt. Hij be dankte de 15 Zeeuwse reddevs voor hun werk en plichtbetrachting. De Zuidhollandse commissaris van de koningin mr S. Patijn, zal van daag, zaterdag, aan de bemanning van De Zeemanspot uit Stellendam - bestaande uit zes redders - ook een herinneringsplaquette van de KZHMRS uitreiken. Tijdens de bij eenkomst in Middelburg werd nog afscheid genomen van opstapper H. Gorthmanns van de Tuimelaar, die zijn activiteiten heeft beëindigd. De toekomstige president van de maat schappij, mr J. C. van Munster van Heuven, bedankte het provinciaal bestuur voor medewerking en be langstelling. Voorafgaande aan de uitreiking van de plaquettes werd een inspectietocht gemaakt. GOES - Politietaken kunnen niet wor den toegekend aan particuliere bewa kingsdiensten. Dit stelde commissa ris L. Diepenhorst van de Goese ge meentepolitie vrijdagavond tijdens een bijeenkomst in Goes van de afde ling Zeeland van het Christen Demo cratisch Jongeren Appèl. De commis saris wees erop dat politie op basis van wetgeving en onder democrati sche controle behoort te functione ren. „Alleen daarom al veroordeel ik de gedachte aan het overhevelen van politietaken, zeker als dat in de sfeer van de openbare orde komt". Diepenhorst reageerde daarmee op de uitspraken van het CDA-Tweede Ka merlid R. Smits, die pleitte voor de pri vatisering van de niet-wettelijke poli tietaken naar particuliere beveili gingsbureaus. Die particuliere instan ties zouden zich niet alleen kunnen be zighouden met administratieve taken en bijvoorbeeld het plaatsen van dranghekken, maar ook met beveili gingsactiviteiten zoals de bewaking van overheidsgebouwen. Ook zou een particuliere dienst, aldus Smits, onder leiding van een politieagent aan de be geleiding van voetbalsupporers kun nen deelnemen. Het kamerlid vond dat „groepen in de samenleving zich verantwoordelijk moeten voelen". Hij vond dan.ook dat de aanpak van kleine criminaliteit, het thema van de bijeenkomst, vooral een mentaliteitskwestie is. „De mensen moeten zich aan de regels houden. Hoe vaak zie je bijvoorbeeld geen automo bilisten door het rode licht rijden?". Bij diefstallen die worden gepleegd door drugsverslaafden vond hij het ge dwongen afkicken een goede oplos sing. Zeer ingenomen toonde Smits zich met de zogenoemde 'lik-op-stuk-me- thode' bij winkeldiefstallen. Winke liers, die een dief op heterdaad betrap pen, kunnen een schikking voorstel len, waarbij ze zonder tussenkomst van de politie een boete innen met de verdubbelde waarde van het gestolen goed. Ook commissaris Diepenhorst zag hierin mogelijkheden. „We kunnen geen legaal middel onbeproefd laten in de strijd tegen de toenemende winkel diefstallen". TERNEUZEN - Een brand in het vrachtschip Savanna 3, die ten noor den van de sluizen bij Terneuzen lag afgemeerd, kon donderdagmiddag met de hulp van de Temeuzense brandweer snel worden geblust. Het vuur ontstond bij laswerkzaamheden in het vooronder. VLISSINGEN - Suriname heeft weer een grondwet. Met een uitbundig feest heeft de partij van dictator Bouterse, de NDP, het jawoord van het Surinaamse volk begroet. Rege- rings- en legerleider Bouterse be schouwt de positieve uitslag van het referendum als een goedkeuring achteraf van zijn staatsgreep. „Door ja te zeggen tegen de grond wet, heeft u ingestemd met de poli- tiek-bestuurlijke vernieuwingen van de revolutie", gaf hij zijn 'onder danen' via de televisie te kennen. Maar zijn tegenstanders leggen de uitspraak van de Surinaamse kiezer anders uit. Zij zien een verlangen tot uiting gebracht naar terugkeer van een democratie, waaruit de dwin gende hand van Bouterse is verdwe nen. Want met de goedkeuring van de grondwet heeft Suriname zich niet alleen uitgesproken voor controle rende en leidinggevende bevoegdhe den van het militair gezag. De Suri- namers kunnen nu ook -op 25 novem ber- een parlement kiezen dat een president mag benoemen die grote bevoegdheden krijgt. Mevrouw R. de Nooyer-Batien (39), inmiddels ruim 23 jaar in Nederland wonend, is e'e'n van de Surinaamse Zeeuwen, die de ontwikkelingen in haar geboorteland met grote betrok kenheid volgt. Ze is bestuurslid van de Zeeuwse Stichting Welzijn Suri- namers, Antillianen en Arubanen. Hoe kijken de meer dan 2.000 in Zeeland wonende Surinamers tegen de situatie aan? Mevrouw De Nooijer-Batien: „Ook hier in Zeeland tref je natuurlijk ver schillende meningen aan. Dus ik kan niet namens alle Surinamers spre ken. Persoonlijk vind ik het heel goed dat het referendum gehouden is. Het heeft enkele dingen duidelijk gemaakt. Het is bijvoorbeeld belang rijk dat de oude politieke partijen zich erachter hebben geschaard. Dat geeft aan dat er een wil aanwezig is om tot politieke eensgezindheid te komen. Dat er nu weer een grondwet is, is een groot pluspunt. De mensen hebben gedacht: alles is beter dan de huidige situatie. Maar alles wat je verder nog kunt zeggen is koffiedik- kijkerij". Er wordt getwijfeld aan de goe de bedoelingen van Bouterse. Als het democratiseringspro ces voor hem verkeerd uitpakt zou hij opnieuw in kunnen grij pen. „Ik probeer optimistisch te zijn. Bij na tien jaar militair 'bestuur' heeft de mensen duidelijk gemaakt dat dit niet is wat ze willen. Ik wil in het mid den laten of Bouterse, zoals in de Ne derlandse pers wel geschreven wordt, een terrorist of een moorde naar is. Maar het moet hem duidelijk zijn dat hij als president niet accep tabel is bij een belangrijke groep uit de Surinaamse samenleving. Hij be hoort ook te weten dat hij al evenmin als gesprekspartner wordt geaccep teerd door landen die Suriname uit het isolement kunnen halen. Bouter se is een militair die zich macht heeft Mevrouw R. de Nooyer-Batien: pluspunt". .Dat er nu weer een grondwet is, is een groot toegeëigend. Hij is geen diplomaat. Dat hij moet opstappen is duidelijk. Maar de oude politieke partijen moe ten de zaak ook anders aanpakken dan voor de staatsgreep. Ze hebben een hele grote verantwoordelijkheid, namelijk ervoor zorgen dat er politie ke overeenstemming komt over een staatsvorm die voor alle Surinamers acceptabel is" Moet de leider van het gewa pend verzet, Brunswijk, daarin ook een rol spelen? „Brunswijk moet helemaal geen plaats krijgen. Zijn verzet heeft een positief aspect. Het geeft aan dat er in Suriname ontevredenheid is. Maar hij presenteert zich ook als militair. Misschien wil hij de geschiedenis in als vrijheidsstrijder. Castro was dat ook, maar hij is nu dictator. De de mocratie heeft geen behoefte aan vrijheidsstrijders. Het is ook onge wenst dat bepaalde Surinaamse or ganisaties uit Nederland zich op de voorgrond dringen. Men moet kiezen voor een persoon die niet in opspraak is, die geaccepteerd wordt door het Surinaamse volk en niet gehinderd wordt door een politiek verleden. Ik denk dat het spel nu pas gaat begin nen. De keuze voor de grondwet was een kwestie van algemeen belang. Het maken van politieke keuzes is een kwestie van persoonlijk belang". Hoe kan iemand die al meer dan 20 jaar in Nederland ivoont nog zo betrokken zijn bij de Su rinaamse zaak? „Ik heb er mijn wortels. Ik probeer een hoge dunk te hebben van het land omdat ik weet dat er kwalitei ten zitten in het volk. Ik ben.een kind van indiaanse ouders. Dat is één van de kleinste en meest achtergestelde groepen in Suriname. Je vindt de in dianen bijna niet terug in de politiek. Het grieft me als er gedaan wordt als of er in Suriname alleen Creolen en Hindoestanen zijn. Het land telt heel veel minderheidsgroepen. Ik ben op gegroeid in bepaalde machts- en ge zagsverhoudingen tussen de bevol kingsgroepen onderling. Als we nu in Suriname gaan praten, dan moet dat gebeuren als Surinamers onder el kaar, en niet als bevolkingsgroepen tegen elkaar. Ook dat is iets wat moet veranderen". %Henk Postma OOSTKAPELLE - „We willen de men sen vertrouwd maken met het begrip zeehond. We constateren nu dat er in Zeeland niet zo 'zeehond-vriendelijk' opgetreden wordt, vaak door onwe tendheid. Dat moet veranderen". W. J. Phaff van het Zeeuws museum na- tuurhistorie, gelegen in de Oranjerie van kasteel Westhove tussen Dom burg en Oostkapelle, is razend en thousiast over de tentoonstelling die vanaf 1 december in het museum gaat lopen. Motto: 'Zeehonden in Zeeland'. Het initiatief voor de tentoonstelling - die in het kader van het Europees jaar voor het milieu wordt gehouden - is uitgegaan van enkele natuurbe- schermings-organisaties, die met suc ces het museum benaderden. Phaff wijst erop dat de zeehond vroe ger in 'hele grote aantallen' in Zeeland voorkwam. „Er waren zelfs broodja gers. We hebben van de zeehondencrê- che uit Pieterburen de jas van de laat ste Zeeuwse zeehondenjager te leen gekregen, ongeveer 50 jaar oud. Zo'n jas, van zeehondenbont, heeft vooral cultuurhistorische waarde. We willen hem graag laten zien", aldus Phaff. Hij maakt duidelijk dat er gerekend wordt op ongeveer 350.000 bezoekers tot het einde van de expositie in oktober 1989. Na het begin in het Zeeuws museum natuurhistorie, zal 'Zeehonden in Zee land' op verschillende plaatsen in de provincie te zien zijn. De opening wordt verricht door de be heerder van de zeehondencrêche in Pieterburen, Lenie 't Hart. Eraan voor af gaat, in het Roosevelt-studiecen- trum te Middelburg, een bijeenkomst over de toekomst van de zeehond in de Delta. Voor inrichting en rondreizen is een bedrag van ongeveer 50.000 gulden nodig. Het provinciaal bestuur en rijkswaterstaat, dienst getijdewate ren, hebben elk 15.000 gulden subsidie toegezegd en uit het jachtfonds is 7.500 gulden gekomen (meer zat er niet in de pot). Er is nog een tekort van zo'n 10.000 gulden, dat het museum op de een of andere wijze moet zien te verga ren. Phaff: „We hopen dat we dit be drag via sponsoring bij elkaar kunnen krijgen. Bijvoorbeeld doordat bedrij ven, instellingen en particulieren geld beschikbaar stellen voor vitrines en panelen". De inrichting van de tentoonstelling is ontworpen door Adrie Cornelisse uit Yerseke. Er komen acht vitrines en acht panelen. Gezorgd is voor mo gelijkheden om via enige 'zelfwerk zaamheid' aan informatie te komen. De tentoonstelling begint bij de evo lutie van de zeehond en de verschil lende families. Daarna aandacht voor de vijf soorten die in Zeeland gesigna leerd zijn: ringelrob, klapmuts, zadel rob, grijze zeehond en gewone zee hond. Verder komen aan de orde de jeugdcy- clus ('dagboek' van een jonge zee hond), die eisen die het dier aan de leef omgeving stelt, de ziekten die de zee hond bedreigen (natuurlijke oorzaken en door menselijke activiteiten), het visserij-aspect en de zeehondencrè che. Zeelands bekendste zeehond, Pierre, die al ruim 20 jaar in het Veerse Meer woont, komt met een videopre sentatie aan bod. Phaff onderstreept dat de zeehond een idicator is voor de mens: als het zeemi lieu in de knel zit, gaat het meteen de dieren minder goed. „We proberen ook vooral op het milieu en de vervuiling in te spelen. Misschien kunnen we de mensen met behulp van de tentoon stelling wat meer milieuminded ma ken". Er zal voor scholen een lesbrief worden gemaakt. Dat is bij voorgaan de tentoonstellingen ook gebeurd en de lesbrieven gingen volgens Phaff als warme broodjes over de toonbank. Tot half februari is de expositie in de Oran jerie te bezichtigen. Daarna op ver schillende locaties (Zeeuwse biblio theek, voorlichtingscentrum provin cie, Delta Cultureel Veere. bij jachtha vens en andere recreatiecentra). (Zie ook Week In, pagina 29)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9