Protest legen doden eendagskuikens Visumplicht moet weg in Frankrijk 'JnDijke Bedrijf gaat drie jaar goud zoeken op Aruba Kroonprins neemt zaken waar mDiJKE Campagne voor meer meisjes en vrouwen in mannenberoep Kwart katholieken ziet zich niet als katholiek PZC/ binnen-buitenland OOR MEER WERKGELEGENHEID itakingen duren oo t bij Nestlé OU NOU Kom snel!! Lubbers vraagt voor uitspraak Nijpels over Brokx begrip Steun van Moskou voor Argentinië inzake Falklands President Duarte bezoekt Nederland Nieuwe universele r.k.-catechismus in 1990 verwacht Cao-gesprek ziekenfondsen afgebroken ACTIEPROGRAMMA EMANCIPATIE 1987-lm Zwakte /[STERDAM (ANP) Als de Tweede Kamer volgende week dens de algemene beschouwingen over de Miljoenennota "I S8 kans ziet de plannen van het kabinet ten aanzien van in- men en werkgelegenheid bij te sturen, kan dat een positieve vloed hebben op de CAO-onderhandelingen in bedrijfstak- n en ondernemingen. De FNV-bonden kunnen in dat geval n looneisen matigen om meer aandacht te besteden aan uit- eiding van de werkgelegenheid. ,p j VERHUUR VAN AK ANTIELAND KANTIELAND 'ERDAG 3 OKTOBER 1987 EKING (REUTER) - Jagers die de ;ldzame reuzenpanda doden of roberen zijn huid naar het buiten- ind te smokkelen, kunnen voor- ian ter dood veroordeeld worden. iit hebben de Chinese autoriteiten rijdag bekendgemaakt. ;echtbanken hebben opdracht ge regen straffen tussen tien jaar ge- angenis en de doodstraf op te leg en aan mensen die de panda doden f smokkelen, zo heeft het officiële persbureau deeld. Nieuw-China meege- Het bureau haalde een lid van het Hooggerechtshof aan, die gezegd heeft dat strengere straffen nodig zijn om de met uitsterven bedreigde dieren te beschermen tegen jagers die „onder één hoedje spelen met cri minelen overzee". Handelaren in Hongkong vragen 50.000 gulden voor één pandavel, dat doorgaans vanaf het Chnese vaste land via Guangzhou (correct voor Kanton) in het zuidoosfcn naar de Britse kroonkolonie gsmokkeld wordt. In het wild leven naar sch.tting nog maar 1.000 reuzenpanda's allemaal in bebost en bergachtig ;ebied in het zuidwesten van China Zij wor den bedreigd door het vedwijnen van bamboe, hun basisvotdsel, en door jagers. V: Kamer moet cabinet bijsturen artoe zou de Kamer bovendien een 9r4>jpignaal" aan de werkgevers >eten geven, dat zij die „extra" ruim- ook daadwerkelijk aan werkgele- nheidsmaatregelen besteden en ;t met de geldbuidel gaan ramme- i, aldus vice-voorzitter Stekelen- rg van de vakcentrale FNV vrijdag een persconferentie in Amsterdam, i FNV heeft vorige week gesprekken voerd met de verschillende Kamer- cties over hun inbreng in de algeme- beschouwingen en heeft daar deze lek nog een brief op laten volgen, uitzekelènburg zegt niet de illusie te ik vanfÉi dat de Tweede Kamer de vak- id bijitrale op alle punten tevreden kan hetijllen,'maar „je kunt ook niet zeggen t de [uitkomst van de algemene be- m atouwingen geen invloed op de FNV iet J hebben". Vrijwel alle FNV-bonden rerellen de voorgenomen bezuinigingen t de de CAO-onderhandelingen zien te ietslnpenseren. Alles wat de Kamer van n ze vbornemens ongedaan weet te heakenl zal in de loonruimte ten goede s ftimen komen aan uitbreiding van inkijrkgelegenheid, aldus Stekelenburg. de brief aan de Kamer wijst de FNV lit nadrukkelijk op dat „bij een onge- tveiizigde aanvaarding van de kabinets- le orstellen door de Kamer met name in cumulatie van specifieke lastenver- ïagfiringen, looneisen zal uitlokken", de «n zal bewaarheid worden wat FNV- netprzitter Pont al naar voren bracht ;nellens het najaarsoverleg met kabi- ti t en werkgevers: de FNV en bonden en ilen bij de CAO-onderhandelingen nenm 'efgen weg gaan, waarbij nu eens houd van koopkracht en dan weer an tbreiding van werkgelegenheid de 1 de^mr kuist- j :ra no; en JjTTERDAM/SCHARSTERBRUG irkdNP) - De werknemers bij de Nestlé I brieken in Rotterdam en het Friese kiifjiarsterbrug zijn vrijdag in staking ïgaan. Dit uit protest tegen de plan- en van de directie van het voedings- voi zuivelconcern om bij het bedrijf verin forse sanering door te voeren, ;n aarbij in totaal 614 van de ruim 000 banen zouden moeten verdwij- en. De actievoerders eisen, evenals dei vakbonden, dat er hoe dan ook een gedwongen ontslagen vallen. De .ingjilfi^P&e wil die garantie echter tot nu ds(J nie t geven. ke|||mseen directeur R. de Man van el!festlé Nederland is bereid maandag iet de bonden te praten over de pro lemen bij het concern. De Man zei dat fflagg in een reactie. Hij zal daarmee ;ntigé|®oet komen aan het door de Voe- ;n. Jigsbond FNV gestelde ultimatum, at fl! verklaarde verder dat hij in ieder jn.eval niet vóór maandag naar de rech- larBf zal stappen om de acties ongedaan -ié krijgen. >e stakingsacties bij de Nestlévesti- eTing|n het Friese Scharsterbrug zul- én volgens de Voedingsbond FNV ze- ':er doorgaan tot maandag 20.00 uur. II Stakend personeel van de vestiging in Rotterdam gaat het weekeinde door net de acties. Het is nog niet zeker of le fabriek hier maandag ook plat gaat. (Advertentie) Autobedrijf Goud heeft nu de nieuwe voorraad van 50 bijna nieuwe auto's bin nen. Wa ronder: Div. Opeis Corsa 1.0 S, 1.2 S,LS, v.a. 8000 km, zowel 3-drs. als TR. Prijs v.a. 14.250,-. Div. Opeis Kadett 1.3 M/S 16 S, v.a. 300 kmI! 5-drs. 4-drs. (met kofferbak). Prijs v.a. 20.500,-. Div. Ascona's 1.6 SLS, v.a. 2000 km! 2-drs. 4-drs. Prijs v.a. ƒ21.750,-. Div. Sierra's nieuw model 1.6 1.8, v.a. 15.000 km, 5-drs. Prijs v.a. 23.750,-. Bij ons is de oktobermaand de au- tomaand. Westweg 5,01134-2010/1241 Voorzitter Van Eijkelenburg van het Nederlands Christelijk Wekgevers- verbond vindt dat langdurig werklo zen die buitenspel staan door górek aan opleiding aan de slag moetemun- nen bij een sociale werkplaats. laar- toe zou een deel van de één milard gulden die voor de bevordering van de werkgelegenheid is uitgetroken naar de Wet Sociale Werkvoorzienng moeten worden overgeheveld. \an Eijkelenburg lanceerde dit idee v<or een bredere functie van de socide werkvoorziening vrijdag bij de ole ning van de nieuwbouw van het weix- voorzieningschap De Dommel in Bo;- tel en Schijndel. AMSTERDAM (ANP) Ontzet kijkt een voorbijgangster naar een dood kuikentje dat haar door een lid van de Stichting Lekker Dier midden op de Amsterdamse Dam wordt aangeboden. Het aanbieden van de dode kuikens is onderdeel van een actie tegen het doden van zo'n 50 miljoen eendagskuikens per jaar. Lekker Dier heeft 2 oktober uitgeroepen als Landbouwdierendag. DEN HAAG (ANP) Volgens premier Lubbers is de procedure voor de benoeming van een nieu we burgemeester in Eindhoven niet geschaad door het in het openbaar uitgesproken steuntje in de rug van oud-staatssecreta ris Brokx door minister Nijpels van volkshuisvesting. Nijpels wenste Brokx succes bij zijn gooi naar het burgemeester schap van de lichtstad. „Het is een goede gewoonte dat bewindslieden zich geen oordeel aanmeten over mogelijke kandi daten voor openbare functies", aldus Lubbers tijdens zijn weke lijkse persconferentie. Maar in dit geval vroeg hij clementie voor Nijpels omdat deze in positieve zin over Brokx had gesproken en zeker met collegiale warmte. „Nijpels heeft willen voorkomen dat een te afstandelijke houding' ten aanzien van de afgetreden staatssecretaris te snel verkeerd zou worden uitgelegd". Natuurlijk is Brokx een goede man, aldus de minister-presi dent, maar dat zeg ik niet als hij kandidaat staat voor een open bare functie. Hetzelfde gold, vol gens de premier desgevraagd, zijn oud-collega Van Kemenade (PvdA). De oud-minister van on derwijs wordt al geruime tijd ge noemd als de mogelijke opvolger van de vertrekkende burgerva der Borrie. STRAATSBURG (AFP) - De parle mentaire assemblée van de Raad van Europa heeft de Franse regering drie maanden de tijd gegeven om een ein de te maken aan de vorig jaar septem ber na een golf van terreur in Parijs ingevoerde visumplicht voor bezoe kers die uit landen buiten de Europe se Gemeenschap komen. Voor Zwit serland en Liechtenstein geldt de maatregel niet. De assemblée gaf in een -vrijdag in Straatsburg aangenomen geamen deerde resolutie de bedekte waarschu wing dat zij, als Frankrijk in gebreke zou blijven, 'de kwestie van haar ver gaderplaatsen' zal onderzoeken. De termijn waarbinnen Frankrijk aan de eis moet hebben voldaan eindigt op 25 januari, de datum waarop de volgende zitting begint. Het oorspronkelijke ontwerp van de resolutie, afkomstig van een groep Scandinavische parlementariërs,eiste dat het onderzoek naar de toekomsti ge vergaderplaatsen van de assemblée onmiddellijk ter hand genomen zou worden. De Scandinaviërs wilden te vens dat de voltallige vergaderingen van de assemblée onmiddellijk naar Luxemburg verplaats zouden worden, terwijl commissiebijeenkomsten bui ten Frankrijk, in een straal van 500 km van Straatsburg, moesten plaatsvin den. Deze tekst werd op aandringen van de voorzitter van de Assemblée, de Franse senator Louis Jung, in eerder genoemde vorm gewijzigd. De Scandinaviërs en de Oostenrijkers, gesteund door een groot aantal EG- parlementariërs, brandmerkten de vi sumplicht als 'beledigend en discrimi nerend'. Bij het debat dat aan de stemming over de resolutie vooraf ging verklaar de een Zweedse afgevaardigde dat hij een halve dag in het Franse consulaat in Stockholm had moeten wachten om een visum te krijgen waarvoor hij 35 gulden moest betalen. 'Dat alles om aan de Franse grens niet eens te wor den gecontroleerd', zei hij. Advertentie caravans campers aanhangwagens personenbus 9 pers. bestelauto's (klein en groot) Ringbaan/West 2B Goes, tel. 01100-11440 BU3NOS AIRES (AFP/ANP) De Sovjetunie steunt de regering van Ar- geti.inië in haar aanspraken op de Falklandeilanden, die in Argentinië doorgans aangeduid worden als de Malviias. Dit heft de minister van buitenlandse zaken /an de Sovjetunie donderdag verklaard op de tweede dag van zijn bezoekaan Argentinië. TOKYO (ANP) De Japanse kroonprins Akihito heeft vrijdag de benodigde documnten ondertekend om de nodige staatszaken van zijn vader, keizer Hirohito, over te nemen. De keizer, die op22 september geopereerd werd, is nog steeds niet in functie. ORANJESTAD (ANP) De Arubaan se regering heeft een Canadees-Aru baans bedrijf toestemming gegeven de komende drie jaar naar goud en an dere mineralen op het eiland te zoe ken. Het bedrijf, de CanAruba Gold Development NV, heeft de afgelopen maanden al zogeheten „aero-magneti- sche metingen" verricht vanuit een vliegtuig. Deze metingen waren voor al gericht op de Arubaanse noord kust, waar begin deze eeuw al goud werd gewonnen. De resultaten van de metingen hebben volgens een woordvoerder van het be drijf aangetoond dat er in de Arubaan se bodem goud zit, maar de hoeveel heid is nog niet bekend. Welke finan ciële regelingen getroffen zijn met de Arubaanse regering over een verdeling van eventuele opbrengsten is ook on duidelijk. CanAruba Gold Development NV is een dochter van de in Canada geves tigde „Monte Carlo Goldmines Ltd", DEN HAAG (ANP) President Duar te van El Salvador komt woensdag 21 oktober voor een werkbezoek naar Nederland. Hij wordt dan ontvangen door konin gin Beatrix en heeft een gesprek met premier Lubbers. De dag ervoor werkt hij een privé-programma af. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken vormt het be zoek van de president een onderdeel van zijn rondreis door West-Europa. VATICAANSTAD (AFP-DPA) De Rooms-Katholieke Kerk zal in 1990 een universele catechismus publice ren die voor alle kerkprovincies van kracht zal zijn. Dit heeft kardinaal Ratzinger, prefect van de congregatie voor de geloofsleer, vrijdag medege deeld op de wereldbisschoppensyno de te Rome. De bisschoppensynode van 1985 vroeg het Vaticaan duidelijke richtlijnen voor de geloofs- en zedenleer uit te werken. Het Vaticaan zelf had kritiek op de Nederlandse en de Franse versie, die van de officiële leer zouden afwij ken. De taal van de nieuwe catechismus zal eenvoudig zijn, terwijl rekening wordt gehouden met de huidige cultuur en met de kerkelijke traditie, zo zei Rat zinger. die haar hoofdzetel heeft in Toronto. Volgens de Arubaanse advocaat Roy Brown, die CanAruba vertegenwoor digt, heeft de maatschappij al ervarin gen met goudwinning in diverse stre ken van Canada. Voor de komende ex ploratie naar goud op Aruba is een be drag uitgetrokken van 2,5 miljoen dol lar (ruim vijf miljoen gulden). De Limburgse projektontwikkelaar Melchior liet eind 1985 ook al onder zoek doen naar de mogelijkheden van goudwinning op het eiland. Zijn con clusies waren zo positief dat hij voor stelde een mijnmaatschappij op te richten die op basis van een 50-50 pro cent winstdeling zou moeten werken. De regering Eman ging echter niet in op het voorstel van de Limburgse za kenman. Aruba kende aan het begin van deze eeuw een kleine goudindustrie, die zich concentreerde rond het plaatsje Bushiribana aan de noordkust. De winning is echter nooit lucratief ge weest. Eerdere onderzoeken toonden reeds aan dat op Aruba inderdaad goud voorkomt. Deskundigen menen echter dat het goud op een dermate grillige wijze in het gesteente is ver- Advertentie NIEUWE CARAVAN Een 10-tal nieuwe 1987-modellen 10 stuks 1987-modellen uit verhuur 50 modellen inruilcaravans deeld dat een rendabele winning niet eenvoudig is. Moderne winningstechnieken kosten bovendien zeer veel energie, wat niet' in het voordeel van Aruba werkt, van wege de hoge energiekosten op het ei land. Volgens de Nederlandse geoloog Pie- ter Stienstra, die in 1981 en 1983 op de Benedenwindse eilanden onderzoek deed voor het bureau voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek (ZWO), is goudwinning op Aruba alleen moge lijk indien het op kleine schaal ge beurt. Ringbaan/West 2B Goes, tel. 01100-11440 UTRECHT (ANP) Het overleg tus sen de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen, de dienstenbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP over een nieuwe tweejarige cao voor de 9.000 werknemers van de fondsen is afgebroken. Volgens de bonden weigert de VNZ „hardnekkig" de beschikbare ruimte te gebruiken voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Ze gaan nu hun achterban raadplegen en sluiten ac ties niet uit. De ziekenfondsen zijn sinds 1 april van dit jaar trendvolgers. Minister De Koning (sociale zaken) heeft de ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor 1987 vastgesteld op 1,34 procent en voor volgend jaar op 1,74 procent. De VNZ zegt dat er dit jaar helemaal niets kan gebeuren omdat de ruimte voor 1987 nodig is voor de in de vorige cao -die een looptijd had tot 1 april 1987- afgesproken loonsverhoging, per 1 januari 1987, van 1,25 procent en de verkorting van de werkweek van 38 tot 36 uur. DEN HAAG (ANP) - Eind dit jaar start de rijksoverheid een voorlichtings campagne om meisjes en vrouwen te stimuleren te kiezen voor zogenoem de mannenberoepen. De actie sluit aan bij die om vrouwelijke scholieren er toe te bewegen exacte vakken in het eindexamenpakket op te nemen. Beide campagnes lopen door tot 1990. Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dit de Twee de Kamer geschreven in zijn „Actie programma Emancipatiebeleid 1987 - 1990". Twee jaar geleden kwam het ka binet met een beleidsplan voor de emancipatie. Nu wordt vastgesteld dat een actieprogramma nodig is om de doelstellingen te kunnen verwezen lijken. Aangekondigd wordt dat de overheid de komende drie j aren de vrouwenvak- scholen blijft subsidiëren. Deze insti tuten leiden vrouwen op voor onder meer de informatiesector. Ook via an dere regelingen worden vrouwen en meisjes gestimuleerd zich meer te rich ten op automatiseringsfuncties. In enkele sectoren als de carrosserie- bouw en metaalindustrie, komen er ook volgend jaar regionaal speciale opleidingen voor vrouwen en meisjes. De tweeduizend gulden extra subsidie blijft gehandhaafd voor een meisje dat in het leerlingwezen een vak leert, dat thans nog door meer mannen dan vrouwen wordt beoefend. Centra voor Vakopleiding kunnen extra financiële steun krijgen voor vrouwen die voor een technisch beroep worden ge schoold. Minister De Koning deelt mee dat ge werkt wordt aan opheffing van het verbod voor vrouwen om stuwa- doorswrk te doen. In voorbereiding is verdff het opnemen van een deel van de luisarbeidswet in de wetge ving oer arbeidsomstandigheden. Het konende voorjaar wordt nog voorgeseld de Arbeidswet uit 1919 te herzienwaarin nog veel bepalingen naar gelacht voorkomen, met name betreffeide toegestane werktijden en soortenwerk. Voor vegend jaar wordt voorzien dat de Wet Duderschapsverlof in werking kan treten. De wet- en regelgevig voor het zwngerschapsverlof wordt dan ter ham genomen. Nog dit najaar start de voolichting over de combinatie zwangeschap en betaalde arbeid en het geen van borstvoeding op het werk. Hogelijk kan volgend jaar ook de recltspositie van deeltijdwerkers worderverbeterd. Minister De Koning kondigt aan dat de regering met een nieuw standpunt komt over kinderopvang. Hij onder kent het belang van de opvang als voorwaarde om het verrichten van betaalde arbeid te kunnen combine ren met het verzorgen van kinderen. De regering beziet voor haar stand punt ook de omvang van de kinderop vang, de wijze van organisatie en de manier van financiering, terwijl zij rekening houdt met voorstellen voor vereenvoudiging van het belastings telsel. Er wordt hard aan gewerkt om in het voortgezet onderwijs, zoals in het ba sisonderwijs al het geval is, directeu ren met een deeltijdbaan aan te kun nen stellen. De toegankelijkheid van het volwassenenonderwijs voor vrou wen wordt aanzienlijk vergroot. UTRECHT (ANP) - Ruim een kwart van de rooms-katholieken in Ne derland beschouwt zichzelf niet meer katholiek. Volgens de gege vens van de rk parochies zou in 1985 nog 38,1 procent van de Neder landse bevolking rooms-katholiek zijn. Een recent onderzoek laat ech ter zien dat slechts 28 procent van de bevolking zichzelf als katholiek beschouwt. Tot deze conclusie komt KASKI in de „Statistiek van het RK Kerkge nootschap in Nederland, 1980- 1985". Het cijfer van 28 procent komt overeen met het percentage levendgeborenen die katholiek wor den gedoopt. In 1985 bedroeg dit 28,1 procent. Daarom acht KASKI het verantwoord het percentage doopsels als uitgangspunt te nemen voor het percentage personen die zichzelf als katholiek beschouwen. Volgens de gegevens van de paro chies daalde het aantal katholieken tussen 1980 en 1985 van 39,5 procent naar 38,1 procent. In absolute cijfers daalde het aantal van 5,6 miljoen naar 5,3 miljoen. De ontkerkelijking van Nederland blijkt ook uit het kerkbezoek, geme ten naar het aantal misbezoekers tijdens twee weekeinden in maart. Het aantal liep tussen 1965 en 1985 terug van 2,7 miljoen naar 0,9 mil joen. Wanneer tevens rekening wordt gehouden met de bevolkings toename in deze periode, daalde het aantal misbezoekers met drie kwart, van 64,4 procent van de ka tholieken in 1965 naar 17,5 procent in 1985. Het aantal priesters in de basis zielszorg daalde tussen 1965 en 1985 van 3.857 naar 1.804. Hiervan daal de het aantal seculiere priesters (priesters van een bisdom) in deze 20 jaar van 2.902 naar 1.091. Het aantal reguliere priesters (lid van een orde of congregatie) die werk zaam zijn in de basiszielszorg, daal de beduidend minder, van 955 naar 755. Tussen 1981 en 1985 is vooral als ge volg van de vergrijzing het totaal aantal priesters in de basiszielszorg gedaald met 713, een groter aantal dan in enig voorafgaand tijdvak. Het aantal uittredende priesters loopt de laatste jaren terug. In de periode 1981-1985 traden 79 pries ters uit, nog niet de helft van het aantal in de vorige vijfjaar (183). In de periode 1961-1965 traden 108 priesters uit. Tussen 1966 en 1970 waren dit niet minder dan 918 en in de eropvolgende periode 1971-1975 nog 769. De inzet van pastorale werk(st)ers en permanente diakens in de basis zielszorg is zo beperkt dat hierdoor de problemen van het priesterte kort nauwelijks worden vermin derd. In 1985 waren slechts 13 (van de 43) permanenente diakens en 208 van de 392 pastorale werk(st)ers werkzaam in de basiszielszorg. Gezien de leeftijdsopbouw van de in de basiszielszorg aanwezige priesters is er alle reden om aan te nemen dat de komende jaren het aantal professionele krachten in het pastoraat snel zal verminde ren. Het KASKI noemt dit een on miskenbaar organisatorische zwakte van de RK Kerk in Neder land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5