M Koetshuis Welgelegen door brand verwoest Zorg voor demente bejaarden dicht bij vertrouwde milieu Vergunning opslag stralingsafval in Borssele gevraagd Boete voor kunstenaar: die winkelier sloeg Damhoofden pijlerdam met hekwerk beveiligd PZC/ provincie jaar voor plagen incest ESTEN OOSTERSCHELDE treden van nnenkoren Vlissingse broers bekennen diefstal van videorecorder Bleijenberg b.v. 11 OTTERDAM Een forse uitbreiding van de kweekpercelen )or iposselen in het westelijke deel van de Oosterschelde is et mogelijk. Door de bouw van de stormvloedkering zijn eliswaar de stroomsnelheden verminderd en dat voorkomt it delmosselen - in tegenstelling tot vroeger - door de stroom orden weggesleurd, maar het voedselaanbod in de zeearm is, ker in de voor- en nazomer, te gering voor aanzienlijk meer osselen. Onderzoek ma VERMOEDELIJK AANGESTOKEN Samenwerking Tornado DOOR DE COVRA SCHOONMAAKBEDRIJF VOOR TOTAAL SCHOONMAAKONDERHOUD 01184-17500 ÏERkTERDAG 3 OKTOBER 1987 itbreiding osselkweek 3i imogelijk st dez mededeling boorde drs O. epper van de dienst getijde wateren n rijks waterstaat vrijdag tijdens een mposium in Rotterdam over de toe- issing van bij de Deltawerken opge- uwde kennis de hoop van de mossel- vekers de grond in. lepper betoogde dat de mosselen bij n aanzienlijke toename van het aan- kweekpercelen zoveel algen uit het iter zullen wegvangen dat er vooor dere organismen te weinig over- ift. En trouwens, ook voor de mosse- zelf zal er dan te weinig voedsel i. Ze blijven dan klein en dat kan De onzekerheden over energieverlies en turbulentie in het water maken het noodzakelijk dat met ruime marges wordt gewerkt en dat betekent dat de kosten hoger worden. Verder onder zoek achtte Dronkers mede met het oog op de eventuele bouw van de stormvloedkering in de Nieuwe Water weg dringend noodzakelijk. Hij vertel de ook over de sterke slibafzetting in het Land van Saeftinge. Daardoor kan de komberging van de Westerschelde verkleinen met als gevolg hogere stormvloedstanden. bedoeling van de mosselkwe- LokatiCS jterscheldewerken, zo vertelde r, hebben, voor zover tot nu toe |rden vastgesteld, weinig in- Ihad op de voedselkringloop in rm. Dat is naar zijn oordeel vrij lelijk. Gebleken is dat de ene je andere compenseert. Zo kun- er algen ontstaan doordat het Beiderder is (een gevolg van de inder hoge stroomsnelheden), maar lar staat tegenover dat er minder ^[ter van Rijn en Maas met voe- joffen voor die algen in de Oos- jlde terecht komt. De nagenoeg fjzigde voedselkringloop bete- lar het oordeel van Klepper dat lerscheldewerken aan hun doel beantwoord. Hij liet overigens opmerkelijke uitspraak note- pen watervlo is altijd nog inge- ler in elkaar dan de hele storm- bring". Die stelling durfde nie- aan te vechten. et symposium, georganiseerd door die st getijde wateren, was op w g zet om uit te dragen wat meer _i tien jaar wetenschappelijk on- erzoek naar het waterloopkundig en :olog sch functioneren van getijde- sternen zoal heeft opgeleverd en at de toepasbaarheid ervan in ande- wateren is. Ir J. van Dixhoorn, de reet ur-generaal van rijkswater- aat, tpende het symposium, ij wees erop dat het gemiddelde getij- ersch 1 bij Yerseke op ongeveer 3,30 leter uit komt, 60 centimeter meer an de minimum norm van 2,70 meter. Eenl'groter getij verschil", zei Van lixhoorn, „betekent een krachtiger denpaling van het systeem, dus ïeer ntergetijdegebied, dus een ge- onde e Oosterschelde dan was eoogd". Hij verzekerde dat rijkswa- ïrstazt de zeearm niet de rug zal toe- Ji iu de werken zijn voltooid. De 'erke ijk optredende veranderingen hegbekken zullen de komende jaren auwgezet worden gevolgd en vergele- t de voorspellingen die eerder aan. De directeur-generaal on- epte dat rijkswaterstaat de bij tawerken verworven kennis wil sen en aan anderen - maar dan commerciële basis - beschik bar wil stellen. )r jMronkers vertelde in zijn bijdrage lat de Oosterscheldewerken ook heb- ien ge eerd dat nog veel kennis te ver verven valt. Hij noemde als voorbeeld ie onverwacht hoge stroomsnelheden lie nl de sluiting van het Tholensche Iti de Eendracht zijn opgetreden. Volgens drs L. H. M. Kohsiek kan de bij de Deltawerken vergaarde kennis onder meer worden gebruikt om in de oostelijke Waddenzee geschikte loca ties voor nieuwe mosselpercelen te vinden en verder bij zandwinning, verdieping van vaarwegen, kwelder vorming, specieberging en de aanleg van pijpleidingen. Dr E. K. Duursma (oud-directeur van het Delta instituut in Yerseke, thans directeur van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee, voorzit ter van de Nederlandse raad voor zee- onderzoek en - sinds 1 oktober - buiten gewoon hoogleraar oceanologie aan de rijksuniversiteit in Groningen) merkte onder meer op dat de Grevelingen bij na 20 jaar na de sluiting van het Brou- wershavensche Gat nog steeds een in stabiel en jong ecosysteem is. Hij ves tigde er ook de aandacht op dat on langs de slufter bij de Maasvlakte voor de berging van verontreinigd havens- lib in gebruik is genomen zonder dat er een plan is voor wat uiteindelijk met het vervuilde slib moet gebeuren. Voor de brandweer viel er weinig meer te redden aan het koetshuis op het landgoed Welgelegen bij Serooskerke. SEROOSKERKE (W) Een grote uitslaande brand heeft vrijdagmorgen het voormalige koetshuis op het terrein van landgoed Welgelegen in Serooskerke voor een groot deel in de as gelegd. Voorlopig wordt de scha de geschat op vijf ton. Alleen de muren staan nog over eind. Aanstaande maandag zou juist met de renovatie van het gebouw worden begonnen. Voor het opknap pen van het casco had de eigenaar -de gemeente Veere- twee ton uitgetrokken. Zowel de rijkspolitie van de groep Veere als de brand weer van Serooskerke/Vrouwenpolder hebben het ster ke vermoeden dat de brand is aangestoken. Postcom- mandant P. M. Willeboordse: Het pand is volledig uitge brand. Wij kregen de melding vrijdagmorgen om zeven uur, maar het vuur had al uren gesmeuld. Daardoor is het met veel hout bewerkte gebouw, gloeiend heet ge worden. Uiteindelijk vond het vuur een uitweg en toen sloegen de vlammen naar buiten met een hoogte van tien a twintig meter". De brand werd bestreden door 26 brandweerlieden die gebruik maakten van twee gecombineerde bluswagens. Om half negen was men de brand meester en het nablus sen duurde tot 's middags half drie. De electriciteit in het gebouw was niet aangesloten en ook een andere oor zaak voor de brand is tot nu toe niet gevonden. De tech nische recherche van de rijkspolitie district Middelburg heeft de hele vrijdag het gebouw onderzocht en zal daar maandag weer mee verder gegaan. In het voormalige koetshuis zou, na de renovatie, een woning komen met daaraan gekoppeld een atelier- en expositieruimte. Burgemeester mevrouw G. van Mont- frans-Hartman van de gemeente Veere (die tegen brand is verzekerd) over het uit 1890 stammende gebouw: „Wij zijn diepbedroefd. Het is intens treurig dat zo'n uniek waardevol en monumentaal gebouw nu is uitgebrand. Het zou in de originele staat worden opgeknapt. Ik weet nog niet wat we nu verder gaan doen. Daarover zullen we ons begin volgende week beraden. Ik hoop dat onze oorspronkelijke plannen kunnen doorgaan". ÏLBURG De rechtbank in |lburg heeft de 43-jarige L. den ■form de eis veroordeeld tot ne- iaanden gevangenisstraf waar- Irie maanden voorwaardelijk let plegen van incestueuze han- len met zijn twee dochters, lisjes werden beiden tussen hun pi hun zestiende jaar door hem kikt. Den B. ontkende dat hij de fcn van het geoorloofde had over- pen. Hij vond dat al zijn hande pasten in de normale verzor- lan de kinderen. Op verzoek van Ihtbank is Den B. 's woonplaats "ermeld. jssinger P. de J. (35) werd veroor- tot vijf maanden gevangenis iet aftrek van voorarrest voor rkopen van amfetamine in de pe- april 1986 tot maart van dit jaar. Is acht maanden waarvan twee laardelijk tegen hem geëist. JELBURG Het Middelburgs enkoor en het Sint Niklaasman- [for uit het Belgische leper tre- jderdag 10 oktober op in de Mid- rgse Concert- en Gehoorzaal, bncert begint om 20.00 uur. Voor Uze zingen de koren afzonderlijk |pauze gezamelijk. Tint Niklaasmannenkoor staat 1 leiding van Hendrik Moerman Middelburgse koor wordt gedi- l door Han Beekman. Het vijftig |terke Belgische koor is te gast bij liddelburgs Mannenkoor. Het vordt 's morgens om 11.30 uur in adhuis ontvangen door wethou- Boersma-Smitskamp. 's Mid- kordt een rondrit over Walcheren ftkt. ZIERIKZEE „Aan de tijd dat de ment wordende bejaarden vanuit Schouwen-Duiveland in verpleeg huizen op de Bevelanden opgeno men moesten worden is een einde gekomen. En daarmee wordt in be langrijke mate tegemoetgekomen aan de wens om zorg voor ouderen zo dicht mogelijk bij het vertrouw de milieu te bieden" Dit betoogde vrijdag de Zeeuwse ge deputeerde W. Don die in Zierikzee de officiële opening verrichtte van het nieuwe verpleeghuis de Corne- liastichting. Uitgedost als visventer presenteerde de gedeputeerde Don bij deze gelegenheid haring en mos selen aan enkele bewoners. „Ik heb er een hekel aan in een ape- pak te lopen. Maar om de bewoners daadwerkelijk iets te kunnen aanbie den en omdat mijn vrouw in Zierik zee geboren is heb ik goede redenen dit pak van een oude Zierikzeese vis venter aan te trekken", aldus de heer Don, die gewaagde van een feestelij ke dag voor Schouwen-Duiveland. „Want de nieuwe Cornelia is een schitterend gebouw waarin niet al leen somatisch zieken, maar ook psy chogeriatrische patiënten worden behandeld en gereactiveerd" Overigens benadrukte hij dat het bij na acht en een half jaar heeft moeten duren voordat het nieuwe verpleeg huis in Zierikzee een feit werd. Gede puteerde Don: „Een lange maar in de gezondheidszorg helaas niet onge wone procedure. En opnieuw een be wijs dat deregulering bittere nood zaak en geen fabeltje is" In dit ver band gaf hij nog te verstaan te hopen op een voortvarende behandeling en afwikkeling van een door de provin cie in procedure gebrachte aanvraag voor acht plaatsen voor dagbehan deling in de Corneliastichting. Direc teur A. Schouw van de Corneliastich ting tekende daar nog bij aan dat uit vele verzoeken blijkt dat er een drin gende behoefte is aan de mogelijk heid van dagbehandeling op Schou wen-Duiveland. Gedeputeerde Don signaleerde met voldoening een groeiende samen werking, niet alleen tussen verpleeg huizen en bejaardenoorden, maar ook tussen de zogenaamde intra- en extramurale voorzieningen die op het terrein van de ouderenzorg func ties hebben. „De samenwerkings overeenkomst tussen verpleeghui zen en stichting Oosterscheldezie- kenhuizen in de regio de Bevelanden verdient navolging in de andere re gio's" In zijn openingstoespraak kwam de gedeputeerde tot de slotsom dat niet alleen de verpleeghuissector in bewe ging is maar dat ook de ziekenhuis sector bewogen tijden doormaakt. Want in zes jaar tijd worden 6 zieken huizen gesloten en een beddenreduc tie van ruim twintig procent gereali seerd. De heer Don: „Daarom koeste ren wij geen angst voor de extra bed denreductie van 4000 bedden die staatssecretaris Dees op de rol heeft staan. Zeeland heeft namelijk de te kenen des tijds verstaan. En uit eigen beweging, in constructief samenspel met WVC de reductie reeds teweegge bracht" Overigens voegde hij hier nog aan toe dat de beddenreductie in de Zeeuwse ziekenhuizen naar ande re sectoren doorwerkt, niet in het minst naar de verpleeghuissector. „Na de reductie in de ziekenhuisbed den zullen er geen verpleeghuispa- tienten meer op het verkeerde zieken huisbed kunnen liggen. Maar zeg je 'ja' tegen de reductie dan moetje ook gelijktijdig 'b' tegen het op orde bren gen van de verpleeghuiscapaciteit zeggen. En dat is in Zeeland gelukt" De gedeputeerde deelde in dit ver band ngog mee dat thans de lichten op groen staan voor kortdurende op namen in het psychiatrisch zieken huis Zeeland in Goes. Verkleed als visventer deelde gedeputeerde W. Don haring en mosselen uit ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van de Corneliastichting in Zierikzee. Directeur Schouw begroette gedepu teerde Don als de provinciaal be stuurder die in de voorbije jaren een geduchte reputatie heeft opgebouwd door 'als een frisse tornado door de Zeeuwse gezondheidszorg te waai en'. „Hij sloot ziekenhuizen maar was ook betrokken bij de totstand koming van vele nieuwe instellin gen, waaronder de Corneliastich ting. En de gedeputeerde heeft hier mee ook buiten Zeeland veel respect afgedwongen". De directeur bracht naar voren dat de Corneliastichting, evenals de andere verpleeghuizen in Noord-Zeeland een samenwerkingsovereenkomst met het ziekenhuis - het naastgelegen Ro de Kruisziekenhuis - heeft. Het ver pleeghuis maakt gebruik van de dien sten van het ziekenhuislab. „En de nieuwe Cornelia wil graag de goed geoutilleerde fysiotherapie-afdeling beschikbaar stellen voor de reactive ring en revalidatie van patiënten van het ziekenhuis" Bovendien onder streepte directeur Schouw nog dat Schouwen-Duiveland het regionaal 'intra-extramuraal zorgoverleg' kent, waarin onder meer deelnemen de huisartsen, gezinszorg, kruiswerk, bejaardenzorg, RIAGG, vrijwilligers- platform, ziekenfonds, bejaardenoor den, ziekenhuis en verpleeghuis. Het doel van dit vrij unieke overleg is de verschillende vormen van zorgverle ning op elkaar af te stemmen, aldus directeur Schouw. Overigens onder kende hij met name nog de noodzaak van de totstandkoming van een ge structureerde samenwerking tussen het verpleeghuis en de verzorgings huizen op Schouwen-Duiveland, ge let op de op de instellingen afkomen de problematiek van de 'dubbele ver grijzing'. Voorzitter A.L. van Geesbergen hechtte er aan in zijn openingswoord een bijzonder woord van dank aan de congregatie zusters Fransiscanessen te richten. „Want de oude Cornelia werd langer dan een eeuw 'bezusterd' door de Fransiscanessen uit Aerden- hout", zo verwelkomde hij een kleine delegatie van de congregatie, die in feite de basis voor de nieuwbouw leg de. (Van onze correspondent) PETTEN De Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (COVRA) heeft gisteren bij het rijk de vergun ning-aanvragen ingediend voor de realisatie van een verwerkings- en op- slagbedrijf voor laag, middel en hoog radioactief afval op het industrieter rein van Borssele. De realisatie van de COVRA-vestiging in Borssele vergt een minimale investering van vijf a zeshonderd miljoen gulden en levert ongeveer vijfenzeventig ar beidsplaatsen op. Dat kunnen er in de toekomst, als er besloten wordt in Ne derland meer kerncentrales te bou wen, honderd worden. Het investe ringsbedrag loopt dan op tot rond de een miljard. Directeur J. Vrijen hoopt herfst '88 te kunnen gaan bouwen. Bij de verwerking van laag- en middel zwaar radioactief afval wil de COVRA gebruik gaan maken voor een voor Ne derland geheel nieuwe techniek: ver branden. In twee hypermoderne ver brandingsinstallaties zullen respectie velijk besmette organische vloeistof fen en besmette kadavers (van onder andere proefdieren) verwerkt worden. In de toekomst, afhankelijk van de to tale te verwerken hoeveelheid radioac tief afval, wil de COVRA ook vast radioactief afval door verbranding on schadelijk maken. Volgens directeur Vreijen is in het bui tenland bewezen dat verbranding van radioactief afval goed mogelijk is. De COVRA wil daarbij de strenge Duitse en Zwitserse emissie-normen hante ren. „Aan verbranden van sommige soorten radioactief afval zijn minder milieu-risico's verbonden dan aan langjarige opslag", meent Vreijen. Het is de bedoeling in Borssele in '90 te beginnen met het opslaan en verwer ken van radioactief afval. Eerst het lichte en middelzware afval, vanaf '92 ook het 'koude' en warmte-produce- rende hoog-radioactieve afval uit de kerncentrales Dodewaard en Borssele, als dat na opwerking uit Frankrijk en Engeland terug komt naar Nederland. Bij het bewaren van warmte-produce- rend stralingsafval kiest de COVRA voor droge opslag. Dat wil zeggen koe ling met behulp van helium en/of lucht. MIDDELBURG - De Vlissingse ge broeders H. H. H. (29) en W. S. H. (31), zijn woensdagmiddag in hun woon plaats aangehouden. De dag ervoor hadden ze bij een winkel in geluidsap paratuur in Middelburg een video recorder gestolen. Op klaarlichte dag knipten ze -toen niemand keek- de ketting door waar aan de recorder was bevestigd. Bij hun aanhouding bekenden ze, maar de recorder hadden ze inmiddels al ver kocht in Rotterdam. Met het geld kochten ze heroïne. Na verhoor in Mid delburg mochten ze weer naar huis. MIDDELBURGEen absurd misver stand. Zo kwalificeerde de 35-jarige Middelburger W. H. D. het incident dat hij vorig jaar september veroor zaakte en dat ertoe leidde dat hij dins dag voor huisvredebreuk en mishan deling terecht moest staan voor de poltierechter in zijn woonplaats. Offi cier van justitie mr J. M. Huijgen was het wat dat betreft helemaal met hem eens, maar was tevens van mening dat het ook van D.'s kant te voorko men was geweest. De Middelburger, kunstschilder van beroep, bedacht om kwart over zes na een bezoek aan een café dat hij nog een tubetje zwarte verf nodig had om aan een schilderij te kunnen werken. Zich niet bewust van het reeds gevorderde uur stapte hij naar een schilderswinkel aan de Hoogstraat. De winkeldeur was al dicht, maar de deur naar de woning van de eigenaar stond open, daar deze zojuist een verfbeurt had gehad. Door die deur stapt D. naar binnen en kon zo zonder probleem in de winkel komen. Het gezin van de verfhandelaar zat aan tafel en hoorde gestommel in de zaak, waarop een dochter naar beneden snelde omdat ze dacht dat er een dief binnen was. Toen ze de armoedig ge klede en naar drank ruikende kunste naar zag staan, sommeerde zij hem te vertrekken met de woorden: „Wij zijn gesloten. Voor hetzelfde geld jat je de hele winkel leeg". Maar D. bleef zijn verzoek tot levering van een tube verf herhalen. Tenslotte zette de familie hem samen en in vereniging de winkel uit, maar de boze D. gaf op straat de winkelier nog een forse stomp in het gezicht. De officier informeerde of D. intussen iets had gedaan aan de oplossing van het conflict, maar deze zei voor zijn schildersspullen nu naar Rotterdam te gaan waar hij alles nog met een flin ke korting kreeg ook. „Haar die me neer ga ik niet meer toe. Die had beter kruidenier kunnen worden", vond D. Mr Huijgen eiste een boete van 300 gul den, maar politierechter mr J. D. C. Janzen-van Oosten schatte D.'s rol in de onverkwikkelijke gebeurtenissen wat minder ernstig in een legde hem een boete van 150 gulden op. „Het land van Rembrandt is nog niet verloren", was het comentaar van D. op het von nis. 'Pijlerhekken' moeten bezoekers er van weerhouden te dicht bij de vloedlijn te komen. NEELTJE JANS - Met het oog op de openstel ling van de weg over de stormvloedkering - van af 6 november - heeft rijkswaterstaat enkele veiligheidsmaatregelen getroffen. Op alle zes damhoofden zijn 'pijler hekken' geplaatst. Ze dienen als waarschu wing aan bezoekers niet te dicht bij de vloedlijn van de stroomgeulen Hammen, Schaar van Roggenplaat en Room pot te komen. De één me ter hoge spijlenhekken, vervaardigd door Heras Hekwerk te Oirschot, belemmeren overigens het uitzicht op de stroomgeulen niet. Tot de maatregel is be sloten omdat in de geu len hoge stroomsnelhe den kunnen optreden, wel van vijf tot zes meter per seconde. Voor bezoe kers die over het hek klimmen, uitglijden op het schuine talud en in het water terecht ko men, ontstaan levensge vaarlijke situaties. Tot nu toe kunnen bezoekers alleen per autobus naar het werkeiland Neeltje Jans en de in het bedie ningsgebouw Topshuis gevestigde Delta Expo. Na de ingebruikname van de weg over de stormvloedkering wordt de toegang vrij. Dit jaar verwacht rijkswater staat ongeveer 400.000 belangstellenden voor de expositie. Aangeno men wordt dat, zodra de dam vrij toegankelijk is, er ook publiek op de damhoofden zal ver schijnen, vandaar de af zetting. Het pijlerhek loopt over een hoogteverschil van zes meter vanaf de voet van de damaanzet tot bovenaan de berm. Bij hoog tij komt een gedeel te onder water te staan. De invloed van het zoute zeewater stelde hoge ei sen aan de conservering van de hekwerksegmen ten. Ze werden eerst ver zinkt en daarna electrly- tisch gecoat. De monta ge werd uitgevoerd met roestvrijstalen klem men, bouten en moeren. Om roest van binnenuit te voorkomen, zijn alle verzinkgaatjes water dicht afgesloten met kunststof vulringen. De hekwerken hebben een gezamenlijke lengte van 900 meter. (Advertentie) i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 41