I 1 Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? VEEK-UIT lNNEEK-IN bij nieuwe Brunswijk Radioactieve besmetting in Brazilië Commissie: AOW in 2010 helft minimuminkomen Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! ussische laser verblindt pilote QPVANG BEGINT 1 NOVEMBER le PZC vandaag - GELIJKE UITKERING VOOR ALLE BEJAARDEN Zeeland niet in de vergeethoek Wheer bewolking !30e jaargang no. 233 üaterdag 3 oktober 1987 HAAG - Minister Brinkman (welzijn) wil de centrale op- van asielzoekers in acht gemeenten in Nederland op 1 no- >er laten ingaan. In deze asielzoekerscentra moeten in to- ,„~izo'n 2.400 mensen worden ondergebracht. De minister ïeeft met de gemeenten Goes, Schinnen, Noordoostpolder en lardenberg een akkoord bereikt over de opvang. Met drie an- lere gemeenten is hij nog in onderhandeling. iimma weekpercelen 7eilplicht Ontstemd V op 2 Bijdrage voor omroep gelijk RADSON ledermode ~1 Matige zuidoosten wind. Veel bewol king in de hogere luchtlagen. Geen neerslag. Temperatuur 18 graden. WASHINGTON (DPA) - De tweede piloot van een Ameri- 's aans verkenningsvliegtuig is donderdag in de buurt van et proefgebied van een Sovjet-raketvlucht tien minuten erblind door een fel licht, dat vermoedelijk een laser- traal was. Dit heeft het ministerie van defensie in Was- vrijdag meegedeeld. De Republikeinse Senator k' esse Helms sprak van een „oorlogsdaad". a'Volgens het Pentagon hebben een verkenningsschip van le marine en een verkenningsvliegtuig donderdag een fel :v icht waargenomen dat kwam van het Russische schip en,H| „Chukotka". De co-pilote van het verkenningsvliegtuig- raakte zo'n tien minuten verblind. „Wij geloven dat de stra ling kwam van een laser". Sovjet-troepen zouden al eerder laser hebben ingezet om westerse patrouilles te hinderen. De VS hadden eerder geprotesteerd tegen de twee Sovjet- proeven met raketten in het zeegebied noordelijk van Ha waii, donderdag, omdat het proefterrein zeer dicht bij Ame rikaans terroritorium lag. De beproefde raketten lijken op de SS-18, de grootste, in silo's gestationeerde interconti nentale raketten van de Sovjets. Asielzoekers naar afl acht gemeenten (Van onze Haagse redacteur an 1 li 0 li 1 li 0 li 2 II 1 li 3 I 2 2 3 3 5 5 5 4 4 5 7 or ahelt ie' I tWfil m\ n 41 qui( its te intai ïen. :qui| iegi vf itiging van 275 asielzoekers in t Jehucht Stevensbeek (gemeente is na de heftige reacties die dit bevolking opriep van de baan. gemeente weigert de buitenlan- p te nemen omdat het ministerie VC niet kan voldoen aan de eis n Oploo, dat ze niet langer dan ne- iiweken in het dorp zullen verblij- )e bewindsman maakte vrijdag bij de resdntatie van de opvangregeling be- end^dat de vluchtelingen in een voor- ilig retraitehuis (Schinnen), het oormalige Bergzichtziekenhuis Huister De Koning geeft toe, fat ongeveer de helft van de iinima er in koopkracht op fchteruit zal gaan. PAGINA 3 ten forse uitbreiding van de weekpercelen voor mosselen m het westelijk deel van de losterschelde is onmogelijk. PAGINA 11 le veilplicht is van de baan, iaar de aanvoer van vis zal lorden geconcentreerd in en- Iele havens. PAGINA 13 Ijax is ontstemd over de loting I oor de Europacup voor be kerwinnaars. De Amsterdam- ners spelen in de tweede ronde egen Hamburger SV. PAGINA 35 tadio en tv: 2 linnen- en buitenland: 3 |n 5 )pinie en achtergrond: 4 financien en economie: 7 Provincie: 9,11,12,13,15 en |7 iport: 35 H le radio- en televisieprogram- I na's krijgen met ingang van andaag gedurende de gehele •eek een vaste plaats in de ÏPZC. De programma's voor het oeekeinde uit het katern flEEK-UIT vindt u voortaan 'P pagina 2. Thaise vluchtelingen: vrij- uiters achter prikkeldraad •oëzie van Andreas Oosthoek de meesters van het land- \chap 100 jaar Esperanto ~eeland-Waterland in boeken an Johanna Reiss en Miek 'orrestein. PAGINA 19, 20, 21 en 23. het gezag van de consument Zeeland wacht op de zee- ond een vergeten Zeeuwse 1aterbouwer geëerd Allah rgt voor allen schrikbeeld olesterol Zeeuwse voet- Itweeling speelt bij NAC iet de Visser is trots op zijn illem II. PAGINA 27, 29, 31 en 33 (Goes), een bungalowpark (Noordoost polder) en een verzorgingshuis (Har- denberg) worden ondergebracht. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft Brinkman dat hij 'redenen heeft om aan te nemen' dat de nog ont brekende noodzakelijke accommoda tie in de vier resterende gemeenten vóór 1 november wordt verworven. Na de beslissing over de inwilleging van hun asielverzoek maken de vluch telingen in de centra plaats voor nieu we asielzoekers die hun procedure moeten afwachten, en worden ze ver spreid over het hele land onderge bracht. Van de 6.000 gemeentelijke plaatsen - woningen - die daarvoor no dig zijn, zijn er op dit moment 2.958 be- (Slot zie pagina 13 kolom 7) MANAGUA (AFP) - Het Nicaraguaanse dagblad La Prensa is in een oplage van 250.000 exemplaren weer verschenen, na vijftien maanden door de Sandinisti- sche regering te zijn verboden. "Het volk heeft gewonnen, La Prensa ongecensureerd," luidde een achtkolomskop op de voorpagina. De direc teur van het veneens verboden station Radio Católica, monseigneur Bismarck Carballo, liet weten dat de zen der weer in de ether zou komen, voor het eerst sinds eind december '85. r BRASILIA (AFP-RTR) - In speciale beschermende kledij gestoken specia listen uit Sao Paulo hebben meer dan duizend mensen onderzocht op radio activiteit in het plaatselijke voetbal stadion van Goiania. In de stad werden ruim 60 mensen radioactief besmet. De stralingbron was een afgedankt röntgenapparaat uit een privé-kliniek. Acht personen, onder wie twee kinderen, zijn zwaar besmet. Nog eens zestig liepen een lichte besmetting toen zij in aanraking kwamen met cesium 137 in poeder- vorm. Goiania ligt op 200 kilometer van de Braziliaanse hoofdstad Brasi lia. Jongens hadden het röntgenapparaat gevonden op een vuilnishoop. Het ap paraat was weggegooid zonder dat de radioactieve elementen waren vernie tigd. De jongens vonden het apparaat leuk speelgoed dat zij naar huis mee sleepten. Uiteindelijk verkochten zij het rönt genapparaat aan een plaatselijke schroothandelaar. Hij brak het appa raat open en stuitte toen op de houder met cesium 137 die hij openmaakte. Omdat het poeder 's avonds blauw licht uitstraalde, kwamen veel buren kijken. Kinderen van de man raakten het poeder, dat flink radiocatief was, aan en liepen daardoor brandwonden op. Acht personen zullen worden behan deld in een marinehospitaal in Rio de Janeiro waar zonodig beenmergtrans plantaties kunnen worden verricht. Twintig mensen, die licht besmet zijn, zullen voorlopig onder controle blij ven. DEN HAAG (ANP) De groep-Bruns- wijk heeft deze week een militaire post aangevallen in het Oostsuri- naamse dorp Moengotapoe. Volgens dr. Eddy Jozefzoon, vertegenwoordi ger van het Jungle Commando in Ne derland, zijn bij deze actie tien mili tairen gedood en twee strijders van de groep-Brunswijk om het leven geko men. Het officiële Surinaamse pers bureau SNA bevestigde dat het Jungle Commando een prikactie heeft uitgevoerd in Moegotapoe, maar meldde dat aan de zijde van het leger geen doden zijn gevallen. Jozefzoon zei dat de groep-Brunswijk de aanval donderdag uitvoerde als reactie op de harde toespraak die le gerleider Bouterse in de nacht van woensdag op donderdag hield. In die toespraak liet Bouterse blijken niets te voelen voor een dialoog met het Jungle Commando, aldus Jozefzoon. „Door 'ja' te zeggen (bij het referen dum over de grondwet, red.) hebben de Surinamers 'nee' gezegd tegen de ter roristen die zich als huurlingen lieten gebruiken om de klok terug te draai en", verklaarde de legerleider in zijn toespraak na het referendum. Volgens Jozefzoon doodden de opstan delingen tien militairen en kwamen twee strijders van de groep-Brunswijk om het leven. Twee andere leden van het Jungle Commando zouden zijn ge wond. Volgens SNA voerde een groep van on- Alarmnummer Het eerste regio nale centrum voor het landelijke alarmnummer voor politie, ambulan ce en brandweer is eind dit jaar in be drijf. In het gebied rond Eindhoven, Tilburg/Breda en Den Bosch kan men dan als eerste gebruik maken van dit alarmnummer. Het is de bedoeling dat de landelijke invoering van dit num mer, waartoe in 1986 werd besloten, in 1990 is voltooid. DEN HAAG (GPD) Het kijk en luistergeld wordt volgend jaar niet verhoogd. De omroep bijdrage voor radio en televisie blijft derhalve 158 guldenvoor alleen een radio 46 gulden. Dit heeft minister-president Lub bers gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad meeg- deeld. Advertentie DEN HAAG (ANP) In verband met de vergrijzing van de bevolking heeft in het jaar 2010 een AOW-uitkering op het peil van 50 procent van het netto minimumloon de voorkeur. Voor al leenstaanden betekent dit een verla ging van het huidige niveau van 70 naar 50 procent. Die aanpassing moet niet in één keer worden uitgevoerd maar in een aantal gelijke stappen om de koopkracht van de betrokkenen zo veel mogelijk te ontzien. Dit is één van de aanbevelingen uit het rapport van de Commissie Financie ring Oudedagsvoorziening dat vrijdag in Den Haag is gepresenteerd. De com missie verwacht, zo zegt commissie voorzitter W. Drees, dat tegen die tijd de AOW-uitkering volledig individu eel is. Alle bejaarden ontvangen dan een gelijke uitkering. De geboortegolf van de eerste tiental len jaren na de Tweede Wereldoorlog bereikt in 2030 zijn hoogtepunt in een vergrijzingsgolf. Tegen die tijd zal on geveer 6,5 tot 8,5 procent van het na tionale inkomen nodig zijn voor de fi nanciering van de AOW. In 1985 kostte de AOW nog 6,1 procent daarvan. De commissie gaat, ook in de toe komst, uit van de bestaande wettelijke aanpassingssystematiek, namelijk een koppeling op nettobasis van de AOW-uitkering aan het minimumloon en daardoor indirect aan de regerings ionen. Mocht in de toekomst blijken dat de financiering van de AOW toch moeilijk wordt, dan kan bij voorbeeld de pensioengerechtigde leeftijd om hoog. De prognoses wijzen op een verdubbe ling van het aantal AOW-ers in de eer ste tientallen jaren van de 21ste eeuw. De verwachtingen over de toename van de bevolking zijn echter, in verge lijking met enkele jaren terug, iets gunstiger. Toen werd gedacht dat het aantal mensen dat de oudedagsvoor ziening moet bekostigen eerder zou dalen dan stijgen. In de huidige ver wachtingen voor die jaren liggen de bevolkingscijfers wat hoger. Ook is de commissie, op basis van bereke ningen van het Centraal Planbureau, uitgegaan van een iets hogere econo mische groei. De commissie is daarom niet met één afgerond plan gekomen maar heeft verschillende mogelijkheden op een rijtje gezet. Een paar elementen vormt de basis voor de voorstellen van de commissie. De AOW moet voor zover mogelijk welvaartsvast zijn en gekop peld worden aan het netto-minimum loon. Ook moet de AOW onafhankelijk zijn van eerder inkomen. Ten slotte moet het omslagstelsel blijven be staan, met andere woorden de kosten van de AOW worden gedekt uit de pre mies van dat jaar. In de volgende eeuw is er geen verschil meer naar leefsituatie en aan de voor bereiding daarop moet de overheid in begin jaren negentig beginnen. Alle bejaarden ontvangen dan eenzelfde uitkering: de helft van het minimum loon. Dat moet ook gaan gelden voor de andere sociale minima. In 2030 zullen ruim 3,5 miljoen bejaar den een beroep doen op de AOW, te genover ruim 1,7 miljoen nu. Door de daling van het aantal jonge ren kunnen in de toekomst tegenover stijgende AOW-lasten dalende uitga ven staan op het terrein van onder meer de sociale verzekeringen en on derwijs. Bij haar schattingen heeft de commissie daarmee rekening gehou den. Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste, konventionele CV-ketel. De ER Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92,7% (o.w.). Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: Alleenvertegenwoordiging r^, pl voor Z.W. Ned. Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 LOV©ring uitsluitend via de installateur spaart u energie (Advertentie) A-® "O® X)e «O AC" Lange Vorststraat 24, Goes geveer tien „terroristen" niet op don derdag maar op woensdag - de dag van het referendum - een prikactie uit te gen de militaire post in Moegotapoe. Het persagentschap haalde een woordvoerder van het Surinaamse le ger aan die verklaarde dat de militai ren de aanvallers wisten te verdrijven. Volgens deze zegsman viel aan de zijde van de groep-Brunswijk één dode en zijn er geen militairen gewond of ge dood. Het lijk van de „gesneuvelde ter rorist" is naar Paramaribo overge bracht, aldus SNA. Legerleider Bouterse heeft vrijdag in een toespraak tot de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties ver klaard dat Suriname na de verkiezin gen van 25 november een burgerrege ring krijgt. „Dan begint een tijdperk van burgerlijk bestuur. Het leger is be reid de resultaten van dit proces te aanvaarden aldus Bouterse. In een toespraak die verzoenend van toon was en doorspekt met verwijzin gen naar vrijheid en democratie noemde Bouterse de belofte van vrij heid 'een heilige'. De bevolking van Suriname heeft, volgens Bouterse, via het woensdag gehouden referen dum uitgesproken dat het een nieuw begin wil. Let je even niet op, dan proberen Haagse be leidsmakers Zeeland voor de toekomst af te voeren naar de vergeethoek. De Zeeuwse gedeputeerde Maris-Koster heeft alle reden om flink te schrikken van de sfeer die de voorbereiding van de Vier de Nota over de ruimtelijke ordening van Nederland ademt. Zo'n regerings stuk met planologische beleidsvoor nemens op langere termijn is van ta melijk verstrekkende betekenis. 'Voorsorteren op de 21ste eeuw', noemt minister Nijpels VROM) dat in de memorie van toelichting op de be groting 1988 van zijn departement. De nieuwe Nota geeft een richting van ontwikkelingen aan, waarin nationale belangen uiteraard voorop staan. Maar daarmee zijn tegelijk de moge lijkheden en beperkingen aangeduid voor wat er regionaal wél en niet kan. Rond de jaarwisseling komt het kabi net met de eerste versie op tafel. En het is nu al duidelijk hoe de accenten daar in komen liggen. De positie van de Randstad moet worden versterkt. In tweede linie gaat de aandacht uit naar stedelijke knooppunten in centraal, oost en zuid-Nederland. Het noorden van het land en Limburg mogen nog een paar graantjes meepikken. Maar Zeeland komt in het hele ontwikke- lingsdenken bij de smaakmakers van deze Vierde Nota voor de ruimtelijke ordening niet voor. Het is trouwens niet de eerste keer dat Zeeland zich bij de ruimtelijke vormgevers van de toe komst tevreden moet stellen met het beeld van de witte vlek. Merkwaardig genoeg spoort deze visie ook met de oriëntatie op de toekomst van de Stichting Nederland Nu, die in Am sterdam kort geleden een groot opge zette tentoonstelling over de ruimtelij ke inrichting van Nederland anno 2050 heeft geopend. Ook daar voor Zeeland een ondergeschikte plaats. Waarom die bewuste terugverwij zing van Zeeland naar het terri toir van de onmogelijkheden? Waar om dat opvallende zwijgen over de economische groeimogelijkheden van het Westerscheldebekken? Wat steekt er achter die neiging om Zeeland te la ten terugglijden naar een gewest dat het voortaan maar weer moet doen met land- en tuinbouw en een vleugje recreatie? Dit soort vragen kunnen niet hardop genoeg worden gesteld. Ze hebben namelijk rechtstreeks te ma ken met wat er ligt aan de wortel van het regeringsbeleid met het oog op de toekomstmogelijkheden van deze pro vincie. En er kan ook niet krachtig ge noeg tegen zo'n beleidsfilosofie wor den geprotesteerd. Uit het opmerke lijk 'economisch doodzwijgen' van Zeeland valt te proeven dat vooral' Rotterdam bezig is met een zware lob by in Den Haag. Een lobby om met het oog op de toekomst te kunnen funge ren als Nederlands enige echte zwaar tepunt voor internationale zakelijke dienstverlening, enige zeehaven met een distributiefunctie van betekenis, enig knooppunt van moderne indus trie. De Rotterdamse haven ('wereld haven-nummer-één') heeft de laatste jaren te kampen met problemen om zich internationaal staande te houden. Het gaat allemaal wat minder vanzelf sprekend dan in het verleden. De con currentie van andere Europese zeeha vens begint voelbaar te worden. Ver keersstromen hebben de neiging zich te gaan verleggen naar het zuiden van Europa. Met de historische economi sche tegenstrever Antwerpen heeft Rotterdam nog altijd niet afgerekend. Trouwens, dat begint steeds moeilij ker te worden. En Antwerpen ligt toe vallig ook aan de Westerschelde... Zuidwest-Nederland heeft heel wat méér economische veerkracht en tot nu toe onontgonnen mogelijkhe den dan de voorbereidende lectuur voor de Vierde Nota over de ruimtelij ke ordening van het kabinet wil doen geloven. In het nog niet zo verre verle den zijn die steeds onderkend. Het Westerscheldebekken heeft zich ont wikkeld tot Nederlands derde zeeha ven- en industriegebied. Ook Rotter dam noemde jarenlang Europoort en Deltagebied steeds in één adem. Daar om getuigt het van planologische mis leiding om in beleidsvisies naar de na bije toekomst te doen alsof die aanzet ten tot verdergaande economische ontwikkelingen aan de Westerschelde niet bestaan. De 'witte-vlekken-denk- trant' van de Rijksplanologische Dienst ten opzichte van Zeeland mag niet overslaan naar het politieke ni veau, waar straks de echte beleidslij nen worden uitgezet. De poging om een gebied als Zeeland economisch en planologisch te negeren moet recht ge zet. Bestuurlijk en economisch Zee land zal alle zeilen moeten bijzetten om te voorkomen dat dit gewest op de tekentafels naar de toekomst in beeld verschijnt als de provincie van uitslui tend karresporen en toeristische fiets routes. Zeeland is de voorbije 25 jaar met zorgvuldig beleid en voorzichtig beheer ruimtelijk ingericht volgens de' principes van het evenwicht. Daarmee is bereikt dat deze provincie in alle op zichten kan meedoen en niet langer tot de zorgenkinderen van Nederland be hoeft te worden gerekend. Dat moet zo blijven. De vergeethoek behoort voor Zeeland definitief verleden tijd te zijn. vdM. Oud-katholieke bisschop - De 60- jarige T. Horstman, pastoor in Alk maar, is gekozen tot oud-katholieke bisschop van Haarlem, als opvolger - van mgr. G.A. van Kleef op, die vorige maand zijn ambt heeft neergelegd we gens het bereiken van de 65-jarige leef tijd. De verkiezing geschiedde door het kathedraal kapittel, waarin zowel geestelijken als leken zitting hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1