anvoer vis beperkt >t aantal havens "Boertien had al lang een hoogaars moeten hebben' Asielzoekers HOGE EN DISCRETE RENDEMENTEN Bijvangst van makreel is niet te voorkomen <3>Bac BAC leeft met umee. ïppers gen steun n college rneuzen Eenmalig optreden Freek in Terneuzen EI LP LICHT IN ANDERE VORM Auto vernield bij ongeluk Bruinisse e I PZC/ provincie 13 IAAG - Er komt halverwege deze maand voor de vissers i veilplicht in een andere vorm dan minister ir G. J. M Braks ivankelijk had gedacht. De minister wil nu een verplich- iim in een beperkt aantal havens vis aan te voeren waar- ïnljoijeen betere controle kan worden uitgeoefend. Bovendien Ki deze havens de vis slechts tijdens een bepaald gedeelte e dag mogen worden aangevoerd. KAMERLID TE VELDHUIS IN WEER EN WIND: BOEK OVER OUDE VISSERIJ Samenwerking Doorstroming Volkswoede Lubbers BAC is één van de belangrijkste spaarbanken van België. Met een traditie van persoonlijke, professionele en discrete bankservice aan gezinnen. Voor beleggingen kan u nu mooie rendementen bekomen. Van 4,65% op een spaarrekening tot 7,60% voor een belegging op 5 jaar. Met nog een typisch B AC-voordeel bovenop: de zeer voordelige wisselkoers. Maak vandaag nog een afspraak met een van onze kantoorhouders. REGIONALE ZETEL: Zetel Brugge KANTOREN Brugge St. Kruis Heist Knokke REGIONALE ZETEL: Zetel St. Niklaas KANTOREN De Klinge Eksaarde St. Gillis Waas Stekene Oude Burg30 Maalsestwg. 195 Stadhuisstraat 28 Lippenslaan 106 Stationstraat 106 H. Heymanplein 9 St. Gillisstraat 19 Eksaardedorp 20W1 Kerkstraat 38 Dorpsstraat 27 B-8000 BRUGGE B-8130 BRUGGE B-8390 KNOKKE-HEIST B-8300 KNOKKE-HEIST B-8340 DAMME B-2700ST. NIKLAAS B-2790ST.G. WAAS B-9108 LOKEREN B-2780St.G. WAAS B-9090 STEKENE 09-32.50.34.34.34 09-32.50.35.08.12 09-32.50.51.48.63 09-32.50.60.51.73 09-32.50.36.34.24 09-32.37.76.34.86 09-32.37.70.79.94 09-32.91.46.96.95 09-32.37.70.55.97 09-32.37.79.77.86 VISSER VOOR ECONOMISCHE POLITIERECHTER -TERDAG 3 OKTOBER 1987 zati it gel plevl hetï in el Wol zetten om de vissers te dwingen zich aan de vangstbeperkingen te houden. Tot 9 augustus heeft de Algemene In spectiedienst voor overtredingen van de vangstvoorschriften in totaal 2.644 processen-verbaal aangezegd. Elk ver baal heeft betrekking op drie tot vier overtredingen. Globaal genomen is in- BRUINISSE Bij een eenzijdig onge val, donderdagavond om 19.00 uur, op de Staphorster kruising van de rijks weg 18 bij Bruinisse, is de auto van A. M. uit Utrecht geheel vernield. M. reed vanuit Zierikzee in de richting Rotter dam. Bij de kruising haalde hij een voor hem rijdende vrachtauto in. Plot seling doemde een verkeersheuvel voor hem op, die hij niet meer kon ont wijken. De bestuurder kwam met de schrik vrij. de visserij is vanaf het begin fel isteerd tegen de aangekondig- mene veilplicht omdat een der maatregel de vissers wel eens kunnen doen besluiten uit te naar buitenlandse havens. Mi- raks van landbouw en visserij rist een veilplicht om een scher- trole op de aanvoer van vis te i uitoefenen. Deze veilplicht aangekondigd tegen 1 oktober, s een notitie die deze week nog Tweede Kamer gaat wil de mi- meer controleambtenaren in-. middels 70 procent van de opgemaak te processen-verbaal naar het Open baar Ministerie gestuurd. Braks kijkt met spanning uit naar de uitspraak in hoger beroep tegen vier Zeeuwse boomkorvisser's, die door de rechtbank in Middelburg van rechts vervolging zijn ontslagen voor het aanvoeren van kabeljauw als bij vangst. De overheid kan dientenge volge overschrijding van het kabel jauwquotum niet voorkomen. De zo genoemde K-documenthouders heb ben hun hoeveelheid kabeljauw naar boven gehaald. Vanaf 26 september ligt de vangst stil. De overige rondvisvissers hadden me dio september 88 procent van hun ka beljauwaandeel opgevist en zullen daarom nog maar een paar weken vooruit kunnen. Minister Braks verwacht dat de visse rij op tong en schol bij voortzetting van het gemiddelde vangstpatroon tot het eind van het jaar kan doorgaan. De Nederlandse vissers haalden tot en met 15 september 60 procent van hun tongquotum en 68 procent van hun scholquotum naar boven. Door een ruil met het Verenigd Koninkrijk en met België kreeg ons land 2000 ton schol extra, waarvoor 250 ton tong werd ingeleverd. Medio oktober zal het wijtingquotum op zijn. Van de schelvis is 81 procent opgevist, van de makreel 62 procent. 5RNEUZEN - Het actiecomité van unenschippers heeft het Terneuzen- Eïeentebestuur vrijdag gevraagd Öïun voor haar acties. Naast het ycotten van verladers die met ei- n schepen lading vervoeren, bena- ffcjet actiecomité gemeentebestu- tmlitici, onderlinge verzekerings- jiehappijen en de FNV om zich het protest van de schippers op len. attiecomité verzet zich tegen het van minister N. Smit-Kroes verkeer en waterstaat om aan het damse graan- en veevoederbe- f (lranaria een vergunning voor 'ei- if rvoer' te geven. „Het is ons niet om langs formele weg dit be- |an de minister te voorkomen en toe gedwongen in actie komen", 't het comité in de brief aan het luzense gemeentebestuur, „De lie is ernstig, de stemming grim- en niemand van ons kan instaan Je gevolgen." de grote band van Terneuzen t <|e binnenvaart, is er voor het ge- ebestuur alle reden om de schip- e steunen, zo meent het actieco- „Uw gemeente is nauw betrok- j de scheepvaart. Er liggen in de constant een groot aantal sche- Ai bij velen staat er Terneuzen op nsfemplank. Wij vragen u op te ko- ^oor de varende inwoners van uw nte en al uw invloed aan te wen- m te voorkomen dat een hard- nde en zelfstandige bedrijfstak al ten gronde wordt gericht." gmorgen hebben schippers in rdam een transport van vier lakken van Granaria tegenge- n. Het transport werd bij de aven onderschept en vervol de Rijnhaven in gedirigeerd, houden de schippers de wacht bij djwbakken. Uit protest tegen het ■ort sloten boze schippers verder .irzen in Rotterdam, Amsterdam, uzen, Maasbracht en IJmuiden. __istfrmiddag werden er weer reizen nomen op de beurzen, dels zijn er 70 verklaringen bin- ij het actiecomité van verladers en gebruik zullen maken van ei- rvoer. VLISSINGEN - Het Zeeuwse Tweede Ka merlid mr A. J. te Veld huis (vvd) heeft vrijdag morgen een werkbezoek gebracht aan de ge meentelijke vismijn in Vlissingen. De parlementariër was op uitnodiging van de Vlissingse wethouder T. R. K. Meijers van visse rijzaken naar de afslag gekomen om de uitvoer baarheid van een even tuele veilplicht voor vis aan de praktijk te toet sen. Het bezoek aan de ge meentelijke vismijn in Vlissingen sterkte Te Veldhuis in zijn mening dat bij een veilplicht vis sers uit plaatsen dicht bij Belgische en Duitse afslagen hun vangst niet meer in Nederland aan land brengen. Hij pleitte, onder meer na een gesprek met de Arnemuidse visser J. Meulmeester, voor een saneringsregeling en zal in de vaste kamercom missie visserij van 14 ok tober bij minister Braks daarop aandringen. Het saneringsfonds dat hier voor moet worden ge vormd, dient te worden gevoed door de rijks overheid en het bedrijfs leven. Te Veldhuis wen ste geen uitspraken te doen over de omvang van het fonds en waar de rijksoverheid het geld voor die regeling van daan moet halen. „Dat is een taak van de minis ter", gaf de liberaal aan, „en niet van de Tweede Kamer". Het Tweede Kamerlid mr A. J. Te Veldhuis van de VVD (links) in gesprek met visser J. Meulmeester uit Arnemuiden en wethouder T.R.K. Meijers van visserij uit Vlissingen, bij de visafslag in Vlissingen. Oesters sorteren in Yerseke. VLISSINGEN - De Zeeuwse vissers hebben het niet gemakkelijk. De Europese gemeenschap legt strenge vangstbeperkingen op. Met die quo tering kan niet langer zomaar de hand worden gelicht. Kommervolle tijden voor de beroepsvissers, die hun duur betaalde schepen aan de wal moeten houden. Vandaag, zaterdag, ligt het boek 'In weer en wind' in de boekhandel. Een fraai ogend werk over de visserij in Zeeland tussen 1850 en 1940. Het is vast niet de bedoeling geweest van de schrijvers Jan Huijbrecht en Ed Reindersma, maar het boek kan voor de huidige vissers een pleister op de wonde zijn. Want zo weinig rooskleurig als het vissersbestaan nu is, het kan nog slechter. Véél slechter... Het is even verwarrend. Met talloze foto's op de tekstpagina's en daar naast nog eens veertig bladzijden, waarop uitsluitend afbeeldingen staan, houdt het boek het midden tussen een foto-album en een be- knoptè geschiedenis van de 'oude' visserij. Er worden twee verhalen verteld. Eén relaas voor de lezer, over hoe hard het bestaan was, met daarnaast veel informatie over scheepsbouw- en vistechnieken. En een verhaal voor de kijker. De foto's uit de persoonlijke collectie van Huijbrecht laten zien dat de visserij tot de Tweede Wereldoorlog vele handen werk bood. Nostalgische plaatjes, maar wie de tekst leest weet dat het armoe troef was. „Je moest heel wat afscharrelen om aan de kost te komen", vertelt de be jaarde schipper Marien Siereveld uit Arnemuiden. De besomming van een schip beliep tot 1940 meestal niet meer dan 35 gulden per week. Daar moesten de vier bemannings leden en het onderhoud van de vis sersboot van betaald worden. Drie tot vier gulden per man, dat was al les na een week hard werken. Siere veld: „Het kwam voor dat mijn vrouw meer verdiende dan ik, als ze bij de boer ging werken, erwten en bonen lezen of zeekraal en lamsoor op de schorren ging snijden." Schrijver Huijbrecht zelf weet maar al te goed waar de oude Arnemuide- naar het over heeft. Zijn vader viste vanuit Veere. Als jongetje van 12 jaar ging Huijbrecht met garnalen (gornet) langs de deuren. In het boek vertelt hij: „Bij nacht en ontij moest worden gewerkt. Niet verzekerd, geen sociale uitkeringen en geen mi nimumloon, geen vakantie en geen kindertoeslag. Niet kunnen werken omdat bijvoorbeeld het weer te slecht was betekende nog grotere ar moede en zelfs honger..." Het kwam dan ook geregeld voor dat er een be roep op het armbestuur moest wor den gedaan. Alle artikelen, die via de bedeling werden verkregen, waren gemerkt. Huijbrecht daarover: „Soms kreeg je een bon voor een paar klompen. Ook die waren her kenbaar aan de letter A, die in de hiel was gebrand. Je was een gete kende." Veel jongeren grepen elke kans op werk buiten de visserij aan. Dat stuitte dikwijls op verzet van de ouders. Zo dreigde de vader van Ma rien Siereveld dat hij een gat in zijn hoogaars zou kappen, als zijn zoon niet mee ging vissen. In de familie Huijbrecht liepen de spanningen minder hoog op. Zoon Jan mocht gaan studeren, en is nu burgemees ter van Bergambacht. Het boek over de visserij is een pro duct van goede samenwerking ge worden. De oud-Terneuzenaar Huij brecht leverde essentiële informatie en uniek fotomateriaal, de PZC- journalist Reindersma schreef de tekst. Het duo geeft er blijk van goed op elkaar ingespeeld te zijn. Ze had den beiden ook dezelfde basisge dachte om het werk aan te pakken. Huijbrecht: „Ik zag hoe alles beetje bij beetje verloren ging. Nog even, en er is niemand meer die kan vertellen hoe het oude vissersbestaan is ge weest. Dat was voor mij aanleiding om zoveel mogelijk te bewaren." Die gedachte is terug te vinden in het boek. De hoofdstukken over de vis vangst en de scheepsbouw bevatten wetenswaardigheden, die -zo lijkt het- op het laatste moment uit de mond van bejaarde vissers zijn opge tekend. Huijbrecht kijkt soms met weemoed naar Friesland en de gemeenten rond het IJsselmeer, waar het vis sersverleden veel meer dan in Zee land wordt gekoesterd. Reindersma onderschrijft de mening dat er in het Zeeuwse veel te weinig aandacht voor het oude ambacht bestaat. De provincie zou daarin een stimuleren de rol kunnen spelen. „Kijk maar eens naar het statenjacht van Fries land", zegt Reindersma. „Elke keer als commissaris Wiegel zich daarop laat zien is dat promotie voor de ou de scheepsbouw. In Zeeland zou dat ook kunnen. Commissaris Boertien had al lang een Zeeuwse hoogaars moeten hebben." De provinciebe stuurders -wordt in het boek duide lijk gemaakt- kunnen terecht op de werf van Van Duivendijke op Tho- len, waar tot op de dag van vandaag nog houten schepen worden ge bouwd. De schrijvers hebben meteen voor een vervolg op hun boek gezorgd. In een lijvige bijlage is het register van vissersschepen opgenomen, dat tus sen 1911 en 1947 op de Zeeuwse stro men en de Noordzee voer. Voor de liefhebber herbergt het schepenre gister een schat aan gegevens. Jan van Damme P.J. Huijbrecht en E.T.J. Reindersma: In weer en wind, de oude visserij in Zeeland, Uitgeverij Den Boer Middelburg, 34,50 gulden. Het register van de Zeeuwse vis sersschepen is niet in de boekhandel ver krijgbaar, maar kan rechtstreeks bij Uit geverij Den Boer worden besteld (Slot van pagina 1) schikbaar. Desondanks wil Brinkman, 'gelet op de nood onder de asielzoe kers' dat de regeling op 1 november in gaat. In totaal 169 gemeenten hebben het ministerie van WVC laten weten dat zij bereid zijn opvangplaatsen te creëren, maar 302 gemeenten willen niet meewerken aan de regeling. Brinkman zei dat de gemeenten die ja zeiden op 1 november volgend jaar 4.000 en op 1 januari 1989 ruim 5.200 opvangplaatsen kunnen inrichten. Hij erkende dat dat 'nog steeds te wei nig is'; er zal nog niet voor iedereen die wordt toegelaten passende huisves ting zijn en daardoor is de nu gekozen, oplossing 'niet ideaal'. Maar wegens de grote druk van de asielzoekersstroom op de vier grote steden is zij noodzake lijk. Als de regeling langer wordt uitge steld dreigt er een 'explosieve situatie' in de grote steden te ontstaan. Er is, al dus Brinkman, in ieder geval sprake van 'enige doorstroming'. De centrale opvang houdt niet in dat de asielzoekers die nu al in de steden verblijven naai' de acht centra gaan. Deze zijn er louter om nieuwe vluchte lingen die ons land binnenkomen han gende hun asielprocedure onderdak te bieden. De CDA-minister zei dat het aantal asielaanvragen de laatste maanden is teruggelopen; er is echter nog steeds sprake van een grotere jaarlijkse in stroom van vluchtelingen dan het door het kabinet gewenste aantal van 6.000. Over de 'volkswoede' die zich deze week in het Oploose dorp Stevensbeek tegen de opvang ontlaadde had Brink man 'gemengde gevoelens'. Hij had be grip voor de onrust maar betreurde de weigerachtige houding van het ge meentebestuur. „Men kan niet blijven zeggen: stuur ze maar naar de buren. Het is de plicht van een rechtsstaat om mensen die vaak onder aangrijpende omstandigheden hun land hebben ver laten redelijk op te vangen zolang nog niet over hun lot is beslist". Volgens hem heeft het geen zin de kleinere ge meenten te ontzien omdat de komst van een groep vreemdelingen naar een woonwijk in een stad in feite net zo diep ingrijpt. „De vergelijking tussen stad en dorp is wat kunstmatig". Tachtig procent van de vluchtelingen is afkomstig uit Suriname, Iran, India, Pakistan, Zaïre en Ghana. Met de cen trale opvangcentra, waaronder Goes, wordt een contract gesloten voor op vang gedurende vijfjaar. Per centrum is er plaats voor ongeveer 275 mensen. Er komt een wisselcapaciteit van 50 plaatsen. Uit cijfers van WVC blijkt dat van juli tot medio september 1.547 asielverzoe ken werden behandeld; 1.451 daarvan zijn afgewezen. Er moeten nog ruim 1.500 kort gedingen in asielzaken ge voerd worden. Premier Lubbers zei vrijdag tijdens zijn wekelijkse persconferentie ge schrokken te zijn van de protesten vanuit de gemeenten die voor de op vang van asielzoekers in aanmerking komen. Een paar jaar geleden was het een groot pluspunt de rol van de Cen trumpartij langzaam te zien wegzak ken. „Maar iedere keer zie je toch weer tendenzen die je ernstig moet ne men," aldus de premier. PvdA-Tweede Kamerlid Van Traa zei zeker een debat over de regeling aan te zullen vragen. Als kritiekpunten noemde hij dat het aantal plaatsen niet duidelijk is, terwijl ook de positie van de vluchtelingen in de grote ste den niet helder in de brief wordt uitge werkt. Mochten meerdere gemeenten weigeren aan de opvang mee te werken, dan „is aanwijzing van plaat sen niet uit te sluiten. Het is echter wel de slechtste oplossing", aldus Van Traa. (Advertentie) en ;epi de we erkj ort Bi! ntei n n rei enne ihti ls ;val! inde li-pi de ram zigej r, re v! ij VI i, Mij et hoi Irkei ;idi idei dini s l iSOIfl MIDDELBURG Dat niet alleen ka beljauw -ongewild- in de netten van de vissers terecht komt, maar dat dat ook gebeurt met makreel bleek vrij dag op de zitting van de ecohomische politierechter mr G. de Wilde. De Thoolse visser A. B. had (inmiddels al twee jaar geleden) bij elkaar 3500 kilo makreel gevangen. „Die werd binnen gehaald samen met de kabeljauw en de schol waar we op visten. Als je die makreel weer overboord zet heeft-ie geen schijn van kans om dat te overle ven". Officier van justitie mr R. Beaumont verweet B. dat hij de makreelvangst niet in zijn logboek had genoteerd. „Die hoeveelheid kun je toch niet zo maar over het hoofd zien", meende hij. Voor deze overtreding eiste hij dui zend gulden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Verder had B. kabel jauw gevangen terwijl het niet mocht en had hij ruim 700 kilo tong binnenge haald, waarvan maar 200 kilo was op gegeven. Voor die vergrijpen kreeg hij in totaal 2400,- boete, conform de eis. Mr G. Dommerholt, raadsman van B., betoogde: „Er is niet bewust op ma kreel gevist, die kwam gewoon in de netten terecht. Als er een zeester tus sen zit, word je dan verdacht van het vissen op zeesterren zonder vergun ning? Het is gewoon een onvermijdelij ke bijvangst. Ik denk dat voor die bij vangsten strafrechtelijk geen oplos sing te vinden is". De officier: „Maar welke regels er ook bedacht worden, de vissers willen er gewoon niet aan. Alle regels worden door henzelf om zeep geholpen". De politierechter kon wat het 'makreelbe- toog' betrof, wel meegaan met de raadsman en voor dat feit veroordeel de hij B. tot schuldigverklaring zonder oplegging van straf. Een andere zaak uit 1985 betrof P. K. uit Tholen. Hij had in december van dat jaar in totaal ruim zesduizend kilo kabeljauw teveel aan land gebracht en verkocht. Dat leverde hem ruim veer tigduizend gulden bruto op. Ook hier betrof het bijvangst. De officier hield daar in zijn eis wel rekening mee en vroeg tweeduizend gulden boete. K. zei dat hij er niets aan kon doen en dat overboord gezette kabeljauw toch dood gaat. Mr De Wilde waarschuwde K. dat hij niet te hoog van de toren moest blazen. „Het heeft u toch enkele tienduizen den guldens opgebracht en hier wordt TERNEUZEN - Komiek en en tertainer Freek de Jonge treedt zaterdag 10 oktober op in het jazz-café Porgy Bess aan de Noordstraat in Terneuzen. Het is een eenmalig ingelast optreden van De Jonge, onder de titel 'De Pretentie of de Vaste Oeverver binding'. De inhoud van het programma is nog onbekend maar uit de titel valt af te leiden dat hij er een re gionaal tintje aan geeft. Freek de Jonge is bekend met de situatie in Terneuzen, want hij was in zijn jonge jaren een trouwe bezoeker van Porgy. De voorstelling begint om 20:30 uur. Het optreden van De Jonge is georganiseerd door de Stichting Porgy Bess en de werkgroep Poëzie. een boete geëist van tweeduizend. Ik geloof niet dat u ontevreden mag zijn". En hij vonniste conform. I. D. uit Tholen viste van 24 november tot en met 12 december vorig jaar op kabeljauw terwijl hij zich had te hou den aan de stilligregeling. In totaal had hij ruim 53.000 kilo van deze vis aangevoerd in Scheveningen en dat had hem bruto tussen de 160.000,- en 180.000,- opgebracht. De officier ei ste negenduizend gulden boete. D.: „Als ik niet had gevist, zou ik eraan zijn gegaan". De politierechter, die er een andere rekenmethode op nahield dan de officier, kwam tot een boete van 8300,-. P. B. ook uit Tholen, had in dezelfde periode 36.000 kilo kabeljauw gevan gen en ook hij had zich aan de stilligre geling moeten onderwerpen. Zijn vangst -eveneens aangevoerd in Sche veningen- bracht bruto ruim 114.000,- op. B.: „Er valt voor ons ge woon niet aan te ontkomen, dat we hier voor de rechter moeten verschij nen". De officier: „Jawel, als u zich aan de regels houdt. U heeft een verbod ge negeerd. Nu weet ik wel dat het alle maal niet gemakkelijk is, maar dat is uw zaak". Hij eiste 5750,- en zo luidde ook het vonnis. De firma Van de E.-de J. uit Yerseke werd -conform- veroordeeld tot een boete van vijftienduizend gulden. Dat gebeurde bij verstek. Het bedrijf had in de Waddenzee bij Terschelling op 9 september en 16 oktober vorig jaar, ge vist met twee korren. De binnenkant van de sleden van die korren bedroeg 105 centimeter en dat was teveel. De officier: „Er moet bij deze soort visserij strikt de hand worden gehouden aan de voorschriften. Na de overtreding in september was het bedrijf gewaar schuwd en het zou verbeteringen aan brengen. In oktober bleek dat niet te zijn gebeurd".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13