Jeugd van Arnemuiden kweekte zonnebloemen Basisscholieren massaal naar Unicef-exposities Beeld gemeentearchief is niet 'stoffig' meer Verdi in Zeeland beschaafd onthaalt kunst TWIJFELS WALCHERSE HOOFDINGELANDEN: SCHOONMAAKONDERHOUD PZC/streek IN KADER BOOMPLANTD Seizoen Diefstal aanstekers KOSTINBISPARCND nifim schoon- f fii~n h LEVEN IN MADAGASCAR CENTRAAL Materiaal Wijk Bonedijke houdt zaterdag een buurtfeest MIDDELBURGS ARCHIEF TIEN JAAR Enthousiast" Tv gestolen MIDDELBURG Vitrite-directeur ir G. W. Spanhoff vraagt zich af of de zeven Zeeuwse water schappen straks wel voldoende deskundigheid („expertise") in huis hebben om de Technologi sche Dienst te vervangen bij het onderzoek naar het waterkwaliteitsbeheer en het volgen van nieuwe ontwikkelingen op dit terrein. Collecte MIDDELBURG Rommelmarkt - Op de vismarkt in Middelburg is zaterdag een rommel markt voor het daklozenproject voor de kinderen van het Braziliaanse Belo Horizonte en een weeshuis in India. Het initiatief is van de Stichting Petra. De rommelmarkt voor het goede doel vormt een onderdeel van de normale maandelijkse rommelmarkt. SOUBURG Huisvrouwen - De afdeling Oost en West-Souburg van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt maandag een middagbijeenkomst in het Rode Kruisgebouw in Oost-Sou burg. De heer B. Witte, antiquair uit Middelburg, houdt een lezing over het herkennen van antiek. Leden worden in de gelegenheid gesteld voorwerpen mee te nemen om te worden bespro ken. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. VLISSINGEN Fancy-fair De Franciscusschool in Vlissingen houdt, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, zaterdag een fancy-fair in de tuin van de school. Er is tevens een rad van avontuur. De fan-, cy-fair begint om 10.00 uur. Appèldienst in de St.-Jacobs- kerk in Vlissingen wordt zondag een appèldienst gehouden met als thema: 'Bidden is als ademen'. Voorganger is ds J. de Boer. Verder werken mee de. Harmonie Ons Genoegen, de kindere redienst en jeugdwerk. Het thema wordt toegelicht met dia's. De dienst, begint om 9.45 uur. Pinksterkapel In de Pinkster kapel in Vlissingen wordt vandaag, za terdag een feestmiddag voor kinderen van 6 tot 12 jaar gehouden. Er zijn een optreden van 'Oom Bob en de spreken de pop Willy', goocheltrucs, verhalen, vertellen en zang. De feestmiddag be gint om 14.00 uur. i Snuffelmarkt in de sporthal van het Maritiem Instituut De Ruyter aan de Van Hogendorpweg in Vlissin gen wordt vandaag, zaterdag, weer de Walcherse Snuffelmarkt gehouden. Dit is de eerste overdekte rommel markt sinds de toeristische open- luchtsnuffelmarkten op de Vlissingse Boulevard van afgelopen zomer. De snuffelmarkt is voor het publiek ge opend van 9.00 tot 17.00 uur. Er zijn hapjes end rankjes verkrijgbaar. Dierendag De Oostkapelse dieren arts M. Koch verricht zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur gratis dierenkeurin- gen in het Vlissings grootwinkelbedrijf MIRO. De stichting dierenasiel Vlis singen is vrijdag en zaterdag in de su permarkt aanwezig met een stand, waarin onder meer foto's te zien zullen zijn van de 20 katten en 35 honden die momentoel in het asiel zijn onderge bracht. De activiteiten worden gehou den in het kader van de nationale die rendag, zondafe 4 oktober. Herfstwandeltocht - De Vlis singse sportvereniging Marathon houdt zaterdag 3 oktober haar jaarlijk- se herfstwandeltochten over 5,10,15 of 25 km. De start is bij het clubhuis 'De Boerderij' aan de Bosweg, om 12.00 uur voor de 25 km, om 13.00 uur voor de 15 km en om 14.00 uur voor de 5 en 10 km. J ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 Waterschappen te klein voor kwaliteitsbeheer ..Ik ben bang dat ze. ieder voor zich, wat te kleinschalig zijn om dat karwei te klaren", zei hij vrijdagmorgen in de algemene vergadering van het water schap Walcheren. De hoofdingeland kreeg steun van zijn collega mr R. de Blij. secretaris van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord- Zeeland, en mevrouw C.Koster. De schoten voor de boeg volgden na de stellige verzekering van dijkgraaf mr J. A. Lantsheer dat de waterschappen „gelukkig beseffen dat de samenwer king niet alleen behouden moet blij ven maar ook worden uitgebreid", nu een grootschalige waterschapsfusie is afgewezen door provinciale staten. Die samenwerking geldt vooral het hand haven van een eenvoudig laborato rium na het verdwijnen van de geza menlijke Technologische Dienst. Voor het beheer kan worden volstaan met een „lichte" regeling, bijvoorbeeld een beheerscommissie. De overige werk zaamheden van de dienst moeten wor den overgenomen door de waterschap pen. Daaraan zitten -zo lichtte de dijk graaf toe- ook wetenschappelijke kan ten, zoals onderzoek „in de biologische sfeer" van het oppervlaktewater. De waterschappen zullen daarvoor geza menlijk deskundigen moeten aantrek ken. Al eerder ging de algemene verga dering in principe akkoord met het be noemen van een ecoloog. Overigens komt de toekomst van het waterschapsbestel in de provincie „in hetlate voorjaar" van 1988 (Lantsheer) weer ter sprake, als het provinciaal be stuur zich bezighoudt met een wijzi ging van het algemeen reglement voor de Zeeuwse waterschappen en de ver ordening op het waterkwaliteitsbe heer. waarin nu nog wordt uitgegaan van het bestaan van een overkoepe lende technologische dienst. De water schappen buigen zich inmiddels over een sociaal plan voor personeel van de huidige dienst, dat moet afvloeien. van strandpaviljoens en anderen bij eventuele schade een beroep kunnen doen op een vergoeding („bestuurs- compensatie") is onduidelijk. Rond de kustverbeteringen in Zoute- lande Westkapelle (1988) en Domburg (1989) ontstond wat verwarring, toen hoofd technische dienst van het water schap ir S. M. Nijboer meldde, dat kar weien als deze nooit hun beslag mogen krijgen tussen half oktober en half april, omdat de zeewering dan zoveel mogelijk intact moet blijven in ver- De miljoenen (aan geld) en tonnen (aan zand) kostende w-erkzaamheden aan de kust van Domburg en tussen Zoutelande en Westkapelle zullen zo mogelijk buiten het toeristenseizoen worden uitgevoerd, zei de dijkgraaf op bezorgde vragen van de hoofdinge land C. Francke. In hoever eigenaren ARNEMUIDEN Voor de ruim zes honderd leerlingen van de vier basis scholen in Arnemuiden heeft de bloomplantdag, die dit jaar op 8 april werd gehouden, een plezierig staartje gekregen. De gemeenteopzichter op perde destijds het idee om de leerlin gen een zonnepit te geven, het ge meentebestuur vond het een aardig idee en steunde het en de wedstrijd wie de langste zonnebloem van Arne muiden had, was geboren. Na acht maanden van verzorgen, ver troetelen en vooral kijken of de zonne bloem al wat was gegroeid, maakte burgemeester M. M. Markusse vrijdag middag in het gemeentehuis de win naars verdeeld over vier basisscho len bekend. In zijn feestrede bena drukte de burgemeester nogmaals de achtergrond van de wedstrijd en de bloomplantdag. „Jullie hebben nu ruim acht maanden jullie plant ver troeteld", zo hield hij de jeugdige scha re voor. „Jullie hebben er goed voor ge- MIDDELBURG Bij een inbraak in een sigarenwinkel aan de Segeers- straat in Middelburg zijn donderdag nacht zestien aanstekers met een tota le waarde van 500,- gestolen. De da- der(s) vernielde(n) de winkelruit met een baksteen. VLISSINGEN De collecte van de Nierstichting heeft in Oost- en West- Souburg 5.844,40 en in Ritthem 369,35 opgebracht. zorgd en het moet zo blijven. Geef niet alleen aandacht aan jullie eigen plant, maar ook aan het groen in Arnemui den, want daar moeten wij zuinig op zijn". Verder riep hij de 'zonnebloem kwekers' op die wetenschap over te dragen aan vaders, moeders, vrienden, vriendinnen en bekenden. Na zijn toespraak konden de winnaars een waardebon in ontvangst nemen. Of er volgend jaar weer een extraatje is in het kader van de boomplantdag kon burgemeester Markusse nog niet zeg gen. „Dit is in ieder geval een succes geweest", zo meende hij. „En volgend jaar? Misschien. In ieder geval gaat het gemeentebestuur er zich eens goed over beraden". De uitslagen: De Polderburcht: 1 Angie de Nooijer, 3,40 m; 2 Klaas van de Graaf, 1,75 m; 3 Jeroen Damman, 1,60 m. Joost van Laren- school: 1 Margje Westmaas, 1,92 m; 2 Johan na Westerbeeke, 1,70 m; 3 Leon van Belzen, 1,44 m. Koningin Beatrixschool: 1 James van Belzen, 3,00 m; 2 Salomon van Belzen, 2,95 m; 3 Pim van Belzen, 2,87 m. Het Baken: 1 Jacqueline Pleijte, 3,02 m; 2 Martine Kroe- ger, 2,04 m; 3 Nathalie la Grand, 1,91 m. Advertentiej 20 VESTIGINGEN DOOR GEHEEL NEDERLAND VESTIGING'. BEUKENHOF 17,4462 EN GOES, TEL 01100-11220 Helen Strous en Ria Visser richten de Unicef-tentoonstelling over Madagascar in het stadhuis van Vlissingen in. VLISSINGEN - Bijna 2200 leerlin gen van basisscholen op Walcheren brengen de komende weken een be zoek aan de Unicef-tentoonstellin- gen over Madagascar. De exposities worden gehouden in het stadhuis van Vlissingen en in het VOC-ge- bouw in Middelburg. Burgemeester J. van der Doef van Vlissingen' opent de manifestatie in zijn ge meente maandag 5 oktober; zijn col lega mr Chr. Rutten van Middel burg zal de expositie precies drie weken later voor geopend verkla ren. In beide plaatsen is het evene ment twee weken lang van maan dag tot en met vrijdag toegankelijk. Naast de schoolkinderen, die af komstig zijn uit de groepen 7 en 8 van bijna alle Walcherse basisscho len, kunnen ook andere geïnteres seerden een kijkje komen nemen. De expositie is georganiseerd door het Regionaal Unicef-comité Wal cheren. Dit comité bestaat uitslui tend uit vrijwilligers, die uit hun midden een werkgroep hebben ge vormd. Die werkgroep, onder aan voering van de Vlissingse Helen Strous, is een jaar geleden met de voorbereidingen begonnen. Met de ze expositie wil het Walcherse comi té de kinderen informeren over de werkzaamheden van Unicef in het algemeen en ze laten zien hoe inwo ners van andere landen hun dage lijkse leven (moeten) inrichten. „Op die manier maak je kinderen en thousiast om zich in de toekomst voor de situatie in de derde wereld in te zetten. Bovendien haalt dat de vanzelfsprekendheid af van de wel vaart waarin ze hier opgroeien", meent Helen Strous. Het algemene deel van de expositie bestaat uit informatie die het Neder landse hoofdkantoor van Unicef in Den Haag beschikbaar heeft ge steld. De specifieke informatie over het themaland Madagascar heeft de werkgroep zelf moeten verzamelen. Zo kwam het comité in contact met een inwoner van Friesland, die lange tijd in Madagascar heeft gewoond en gewerkt, en met een in Woerden woonachtige vrouw van Madagaski- sche afkomst. Beiden beschikken over materialen en gebruiksvoor werpen, die in ons land niet of nau welijks te zien zijn geweest. Ander expositiemateriaal kwam onder meer van de tropische afdeling van de Landbouwhogeschool en van een importeur van kruiden. Ook wordt een videoband vertoond, die een beeld geeft van vele aspecten van de samenleving van de Madagassen. „Walcheren telt 83 basisscholen; daarvan komen er 69 naar de exposi ties", zegt mevrouw Strous. Ze dankt die zeer hoge respons onder meer aan de toestemming, die de in specteur voor het basisonderwijs heeft verleend. Maar ook het infor matieboekje over Madagascar, dat de Unicef-werkgroep heeft samenge steld, heeft veel scholen ertoe ge bracht een bezoek te brengen aan de exposities. Met dat lesboekje kun nen de scholieren immers al vooraf met de materie vertrouwd raken. Ook het aanbod van de ZWN om alle groepen tegen speciaal tarief op te halen en weg te brengen, heeft een aantal scholen over de streep ge trokken. Ongeveer 25 vrijwilligers (ouders met onderwijservaring en jongeren met een PA-achtergrond) hebben zich aangemeld om de groepen rond te leiden. Zij zullen met de kinderen stilstaan bij de gebruiksvoorwer pen, muziekinstrumenten, foto's, mineralen en bij de voedingsmidde len en kruiden die op Madagascar worden gebruikt. „Vooral die kruiden zijn heel be langrijk voor het land. Ze vormen tachtig procent van het hele export. Als bijvoorbeeld Coca Cola een kunstmatige vervanging zou vin den voor de kaneel, zou dat voor Madagascar een ramp beteke nen...." band met het „stormseizoen". Burge meester P.A.D.H. Diepenhorst van Domburg zei nog eens nadrukkelijk dat het waterschap de gemeente had verzekerd dat de zomermaanden (en daarmee de recreatiesector) zouden worden ontzien. „Maar de ingenieur neemt de zomer héél ruim", grapte Lantsheer. Het oprukken van de computer in het waterschapskantoor leidde tot een geanimeerde discussie tussen voor- en tegenstanders van een plan van het dagelijks bestuur om 30 personeelsle den tegen een aantrekkelijke vergoe ding (25 procent van de kosten, zo'n f 3000,- per tekstverwerker) een compu ter cadeau te doen om zo het meeden ken over automatisering te bevorde ren. Die oplossing, begroot op f70.000,- zou goedkoper zijn dan het betalen van individuele cursussen, waar soms wel 400 of 500 gulden per persoon per dag voor wordt gerekend. Ir Spanhoff had grote bedenkingen tegen deze „lukrake" benadering. En bovendien erg weinig vertrouwen in allerlei „des kundigen" op automatiseringsgebied. Begin met een kleine groep, zie hoe dat uitpakt en trek dan je plan, was -in het kort- zijn idee. Mevrouw Koster vond dat de aanschaf, waar ze op zich geen bezwaren tegen had, niet moest ont aarden in een verzwegen „secundaire arbeidsvoorwaarde". „Noem zoiets dan ook bij de naam". Voor de hoofdin gelanden J. Lust en W. F. de Pagter had de aanschaf van computers wél voordelen. De dijkgraaf beloofde alle voors en tegens nog eens te overwegen. Een definitief voorstel krijgt vorm bij de komende begroting. Dat geldt ook voor een breed opgezet plan om de voorlichting over en vanuit het water schap beter aan te pakken en -als één, van de onderdelen- een voorlichter aan te stellen. Het dagelijks bestuur denkt voor 80.000,- per jaar klaar te zijn, een aantal hoofdingelanden vond dat bedrag te laag geraamd. VLISSINGEN In de Vlissings Bonedijke wordt vandaag, zate een buurtfeest gehouden. Dit ge ter gelegenheid van de oplei van het eerste gedeelte van het vatieproject Ravesteynplein e tienjarig bestaan van 'Het Wo huis'. De drumfanfare Deltaband uit Souburg opent 10.00 uur het fee; een tocht door de wijk. Burgem J. C. Th. van der Doef van Vlisi overhandigt een uur later offlci eerste sleutels aan de nieuwe ners van één van de gerenoveeti ningen. De activiteiten worden d voortgezet in een tent op het Hog plein. Secretaris H. Busé van ningcorporatie Basco reikt in om 12.00 uur de prijzen uit voor ken wedstrijd. De deelnemers wedstrijd, kinderen uit de bui vier tot twaalf jaar, kunnen tot 12.00 uur hun bijdrage inlevei] 'Het Woltershuis'. Zaterdagrm vanaf 14.00 uur worden kinder:] gehouden op het Hogeweg-pleirJ wassenen kunnen vanaf 14.30 uu. tent meedoen aan een bingo. Het avondgedeelte van het wijl begint in 'Het Woltershuis' om uur met een reünie van ex-mec kers van het buurthuis. Tegelijk wordt de tentoonstelling over he jarig bestaan van het buurthu opend. Het slotfeest wordt in 'H: Jcer' aan de Bonedijkestraat gehr 'vanaf 19.30 uur. De organisatie v wijkfeest is in handen van de w bouwvereniging 'Basco', het nerscomité 'Oud Goed Wonen buurthuis 'Het Woltershuis'. De medewerkers van het jubilerende gemeentearchief in Middelburg, v.l.n.r.: Peter Sijnke, Anneke Koets, Johan Smits en Monique Vaal. MIDDELBURG - De functie heeft ja renlang iets met zich meegedragen van stof en spinnewebben. „Maar da's allang achterhaald", weet drs. Peter Sijnke, gemeente-archivaris van Mid delburg. Hij oogt dan ook niet als de lichtelijk mallotige zoon van goede familie, die zijn dagen zoekbrengt in een torenkamer tussen muffe folian ten, omdat hij is afgekeurd voor die andere wanhoopscarrière: de cavale rie. Deze week viert het Middelburgs ge meente-archief in alle stilte het feit, dat het tien jaar geleden werd herop gericht. Sijnke, al in 1974 in dienst ge nomen als archiefambtenaar, kon toen officieel de draad oppakken, die zijn voorganger dr. W.S. Unger ruim dertig jaar eerder liet liggen. Middelburg had in de na-oorlogse periode in feite niet eens meer een archief. De gemeentelij ke collectie ging vrijwel volledig verlo ren bij het bombardement van 17 mei 1940. Toen Unger dan ook in '44 werd benoemd tot rijksarchivaris in Zee land, vond het gemeentebestuur het niet nodig om een opvolger te benoe men. De stad had andere zaken aan het hoofd. En bovendien, wat zou een gemeente-archivaris moeten beheren? Dat bombardement noemt Sijnke „een inktzwarte bladzijde in de ge schiedenis van Middelburg". Het ar chief was ondergebracht in de Vlees hal. De stukken, waaronder de oudste stadsoorkonden en stadsrekeningen, kort tevoren nog opnieuw ingebonden, lagen in brandbare houten archiefstel lingen. Dat het gemeentebestuur zich na de bevrijding drukker maakte om de herbouw van de stad dan om het be heer van de papier- en perkamentwin kel uit het verleden, is wel begrijpelijk maar ook „doodzonde", vindt de ge meente-archivaris. „In die tijd kon je nog wel eens voor een redelijke prijs aan materiaal komen. Een Kroniek van Smallegange had je voor een paar honderd gulden, terwijl je er nu toch al gauw ƒ7.000,- of ƒ8.000,- voor moet neertellen". Dat Middelburg weer zoiets als een gemeentelijke historische collectie ging vormen, is voor een belangrijk deel te danken geweest aan oud-wet houder J. S. Hoek. Hij werd na zijn pensionering conservator van het beeldmateriaal, dat de gemeente in beheer had. In '66, na de herindeling van Walche ren, kwamen de archieven van de vroe gere gemeenten Nieuw- en Sint Joos- land en Sint-Laurens naar Middel burg, toch al snel zo'n 40, 50 strekken de meter historisch materiaal, waar van de oudste stukken dateren uit de 17e eeuw. Burgemeester en wethou ders besloten Sijnke („een enthousias te jongeman") aan te trekken als ar chiefambtenaar met uitzicht op een benoeming tot gemeente-archivaris. Gevolg: een knetterende ruzie met de toenmalige rijksarchivaris en provin ciaal archiefinspecteur dr. P. Scherft en de Vereniging van Archivarissen in Nederland. Inzet van de strijd (die er toe zou leiden dat Scherft zijn functie van archiefinspecteur neerlegde) vormde een artikel in de archiefwet („25 lid 1", Sijnke moet het even opzoe ken), dat bepaalde dat de functie van „ambtenaar ter secretarie, belast met de zorg voor het archief' niet bestond. Middelburg had een gemeente-archi varis moeten benoemen, vond Scherft. Of het beheer van de archieven, zoals de wet voorschreef, moeten toever trouwen aan de gemeentesecretaris. Het conflict laait hoog op en leidt tot kamervragen en publikaties in de (vak)pers. Terugkijkend: „Het ging zuiver om een formaliteit. Nu werken er overal archiefambtenaren, die niet eens uitzicht hebben op een benoe ming tot gemeente-archivaris. Maar van de vereniging horen we niks meer. Overigens was de actie van Scherft niet persoonlijk bedoeld. Want toen ik eenmaal gemeente-archivaris was, had hij er geen enkel probleem mee om bepaalde stukken, zoals oude notarië le archieven, die bij het Rijksarchief berustten, over te dragen". Sijnke (36) begon ooit als kleine zelf standige in een kamertje in het stad huis. Zijn dienst breidde zich al snel uit en verhuisde naar de Lange Noord straat, waar hij ook een kleine studie zaal inrichtte om bezoekers (vorig jaar ruim 800) ter wille te zijn bij hun naspeuringen in het verleden van Middelburg. Reeksen tijdelijke ar beidskrachten deden in het gemeente archief ervaring op. Een enkeling bleef „hangen", zoals Monique Vaal, die Sijnke's eerste ar chiefmedewerkster werd. In '85 volgde de benoeming van archivaris Anneke Koets en sinds kort is de staf uitge breid met Jan Smits, een stagiair van de rijksarchiefschool. De manier van werken zal er, als het aan Sijnke ligt, niet door veranderen. De sfeer is infor meel, de beleidslijnen zijn kort en soe pel. En wat hemzelf aangaat (lachend): „Die man zie je ook overal". Het be heer van een boeiende collectie (heb berig: „Ik zou graag het archief van de Godshuizen overnemen van 't Rijksar chief, maar ja, dat zit er niet in") heeft alleen zin als er ook iets mee gebeurt. Sijnke schreef een aantal boeken over aspecten van de Middelburgse ge schiedenis, maakt uiterst leesbare „Archiefsprokkels" in de huis-aan- VLISSINGEN Een inbreker heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een kleurentelevisie ontvreemd uit een woning aan de Nieuwe Vlissingseweg bij de Vlissingse wijk West-Souburg. De dader verschafte zich toegang tot het huis door een raam te forceren. huisbladen De Faam/De Vlissing zet „zijn" archief in, als hij maat tjes een gaatje ziet. „We zijn betro bij tentoonstellingen, zoals die ro: VOC in de Zeeuwse Bibliotheek e stadhuis van Veere, maar we I met evenveel plezier iemand, dit teriaal zoekt voor een doctoraal! tie, een artikel of een televisie- ofi programma. Ik zit in de Middelt straatnamencommissie, we doet aan een onderwijsproject over c deleeuwen -ach er is zoveel". Uit ken op zijn werk zal hij dan ook snel raken. Hoogstens op het gel Een representatieve ontvangstn en dito studiezaal, ruimere kar, tjes en een goede archiefbewaarp! eventueel gecombineerd met es tiemogelijkheden: de archivaris het geen overbodige luxe. Even li een oplossing te dagen, toen hi ambtelijke werkgroep warm voor het inrichten van een bei plaats met expositiezaaltje VOC-gebouw aan de Maïsbaai. litiek" besliste anders: in het komt een restaurant. Jammer, hijAl zijn er nog wel wat uitwijkt: lijkheden, zoals de Stadsschuui idee van wethouder van cultui stadsvernieuwing G. B. Schoe kers), de vroegere Bank Hondius voormalige Nederlandse Bank. C moment is het toekomstmuziek, oude en tegenwoordige medewe van het gemeente-archief vrijdai dag na de eigenlijke jubileumda een bescheiden consumptie op ni den. En verder zijn ze gewoon „t( dienst". In de geest van de oprit heet zoiets officieel. GOES, RK-KERK Concert door het Zeeuws Mannenkoor met medewerking van Margaret Roest, sopraan en Charles van Tassel, banton en met begeleiding van het West-Vlaams Orkest, het geheel onder leiding van Han Beekman. Vrijmetselaarscantate kv 429 van Mozart, religieuze werkjes van Schu bert, Bizet en Martinu en aria's, duetten en koren uit de Verdi-opera's MacBeth, Nabucco, II Trovatore Rigoletto, Erna- ni, La Traviata, Un Ballo in Maschera en La Forza del Destino. Het Zeeuwse Mannenkoor heeft de afgelopen weken ter gele genheid van het concert bij het der de lustrum, gisteravond, Zeeland befolderd. Op de affiche trof men het kopje 'Verdi in Zeeland' aan en een tekening toonde de Bard van St. Agathe ter hoogte van de Zee- landbrug. Verdi in Zeeland - het zou het als krantekopje best doen en de berichtgeving daaronder zou na het concert kunnen luiden: 'Het Zeeuws Mannenkoor heeft Verdi vrijdagavond beschaafd onthaald. Het bleef, ook na het concert vol Verdi-werken, tot in de kleine uur tjes rustig in de Goese binnenstad'. Met die melding zijn mijn indruk ken van in ieder geval het aandeel van het koor, adequaat samenge vat. Er werd vrijdag in een reeks van Verdi-fragmenten niet alleen be schaafd, maar ook opvallend gedis ciplineerd gezongen. Af en toe, in het koor, ook niet helemaal zuiver - maar dat terzijde. Dirigent Han Beekman bleek voortreffelijk greep op zijn honderd manschappen te hebben en de verschillende stem groepen klonken doorgaans goed in balans. Verdi werd derhalve beschaafd, om niet te zeggen: gecultiveerd ver tolkt. Maar het is voor mij de vraag of daarmee voldoende recht werd gedaan aan de - zeg maar - muziek dramatische fragmenten op het programma. In het Slavenkoor uit Nabucco, het ontvoeringskoor uit Rigoletto en het drinklied uit Erna- ni worden zeer elementaire passies vertolkt, die het zonder instinct voor het theater bij de uitvoerenden niet kunnen stellen. Daaraan kwam het Zeeuws Mannenkoor een en> der tekort. Zo klonk het slavenko: weliswaar technisch verantwoot maar met een tekort aan hunkerii zo sprongen er van het 'Evviva' het drinklied uit Ernani te weii vonken af, zo was het ontvoerinf koor der hovelingen te braaf, l klonk niet berekenend, niet sluws noeg. Het best op dreef was men in i koorfragmenten, waar het theati element 'waardigheid' voorschre In de beide monnikenkoren uit! Forza del Destino derhalve, die c de door de gloedvolle inbreng vi bartion Charles van Tasselt en i praan Margaret Roest hoogtep: ten werden. Het mag tegen d( achtergrond geen verbazing w( ken, dat de religieus getinte werk! van Schubert (psalm 23, in de orl stratie van HaN Beekman), Bii (Agnes Dei) en Martinu (andantei de soldatenmis) uitvoeringen n eveneens voldoende profiel kregf Misschien dat het Zeeuws Manr.s koor de 'metamorfose' richti theater makkelijker maakt als niet letterlijk, maar in ieder geval guurlijk - de smokings en vlind dasjes bij een volgend Verdi-g gramma worden vervangen de lompen, de verfijnde kleding van adel, de kleurige dracht van zigf ners. Bij beide solisten was er, o zonder die dracht, geen sprake v expressieve bevangenheid. Zij a gen hun aandeel met verve, v Tasselkt royaal en moeiteloos, Mi garet Roest een enkele keer mete intonatie-probleempje in het ho register. Het Westvlaams Orkf toonde zich vrijdag onder leidi van Han Beekman een welluide: en soepel reagerend begeleidini ensemble. De Goese kerk was gi tendeels bezet, en er werd n geestdrift gereageerd. Cees Cijsoi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 12