ecreatie-niveau bij waterpolo-ploegen chelde-trainers zijn rots op eigen kweek Ioorwaarts-speler Levien Scheele s wonderbaarlijk snel hersteld PZC/ streek Scheldesport met veel ambities aan de start Tennistoernooien in Sas van Gent 'BER)AG 2 OKTOBER 1987 NEUZEN - Met uitzondering van De Schelde uit Terneuzen stelt het Zeeuws-Vlaamse wa- )lo weinig of niets voor. Vergrijzing in de seniorenteams, een gevolg van een beleid waarin iig aandacht aan de jeugd wordt gegeven, heeft Scheldestroom Breskens en Bruinvis Sas Gent, ooit een Zeeuwse topper, veroordeeld tot kringniveau. uinvis Overstap Voorwaarts BV Oostburg BC Sas Stonedunkers ^ULITEITSVERSCHIL IS GROOT Scheldesport BC Sas BV Oostburg it ziet er niet naar uit dat daar n afzienbare tijd verandering in Over dames hoeft in Breskens s van Gent al helemaal niet ge- te worden... die zijn er eenvoudig Zwem- en poloclub De Schelde en doet dat met allure- de armoe Zeeuws-Vlaamse waterpolo ca- neren. yan Doorn van De Schelde denkt et kwaliteitsverschil tussen zijn G| n de twee andere Zeeuws-Vlaam- s enigingen vooral een zaak is van igingsbeleid. „In tegenstelling meeste Zeeuwse clubs hebben Dé Ganze Goes en De Schelde iandacht besteed aan de water- ,ak. We laten practisch geen kans ij gaan om de sport in de belang- ïg van de jeugd te brengen", zegt loom, die recreatie-toernooien 'terpolo voor basisscholen als een trekpleisters noemt, ié Schelde is waterpolo een vol- |dig en zelfstandig opererende af- Jg. En met de kleine fanatieke i die zich helemaal inzet is weer itoond dat goed kader een nood zaak is om tot resultaat te komen. Clubtrainer Kees Rijnhout, Ria van der Hooft en Leen van Doorn staan bij wijze van spreken met waterpolo op en gaan er mee naar bed. Door. die instelling is De Schelde het Zeeuws-Vlaamse niveau een beetje ontgroeid. De opbouw vanuit de jeugd verloopt overigens allerminst soepel: een poging om een Zeeuwse competi tie voor adspiranten te starten kreeg twee aanmeldingen. Alleen Ganze Goes en De Schelde schreven erop in, de rest kon geen t'eam op de been bren gen. Een bedenkelijke zaak. Maar terwijl de meeste clubs een dergelijke teleurstel ling afdoen met 'jammer jongens' en de jeugd verder laten 'zwemmen', rea geert de Terneuzense vereniging met toernooien en vriendschappelijke wedstrijden in België. „Doe je dat niet dan verdwijnen ze en zie je ze waar schijnlijk nooit meer terug", denkt Van Doorn. De 'Terneuzense' aanpak heeft inmid dels al wel een team met heren-jeugd tie. „Maar de klad kwam er in toen een paar jongens gingen studeren. Op kor te tijd geraakten we drie spelers kwijt, het begin van het einde", herinnert Vermast zich nog wel. De waterpoloploeg zakte daarna weg naar het huidige niveau. „Het is niet te hopen dat er nog meer mensen ver dwijnen, anders is het binnenkort hel maal afgelopen. Dat zou jammer zijn, want zelfs op deze VUT-leeftijd voor een waterpoloër speel ik nog altijd graag", zegt Vermast. Recreatief dus, meer hoeft van De Bruinvis de eerstkomende jaren niet verwacht te worden. „In de kringcom petitie worden we een middenmoter", besluit Vermast. GEUZEN - Heel anders dan in suzen, waar de motivatie van ers, spelers en kader ervan af it, ligt de situatie bij de waterpo- bs Scheldestroom Breskens en ïvis Sas van Gent. De heren-se- nploegen van die verenigingen in de kring en die situatie blijft rel even zo. troef. Ook al omdat er prac- niets achter de eerste selecties faterpolo bij de twee clubs kan uk nog amper serieus worden ge in en zakt weg naar recreatie-ni- 'oens heldestroom ns Imaal waar", geeft Schelde- m-trainer Peter Nicolai grif toe. Scheldestroom vorig seizoen 3'e- »ioen geworden moest de club jcompetitieleider Adri Sampon n ieken niet te hoeven promove- 'ficolai: „Promotie naar het dis ver ibetekende verre reizen en hogere n. Dat eerste zag een aantal van iarissidere spelers niet zitten. Die ko- gincioor het gezin en wilden daarom uren van huis. halbon heeft zich erg coulant opge- oordeelt Peter Nicolai. Als dat iet geval geweest was zouden bij Idestroom een aantal oudere spe- ;estopt zijn. Nu gaan ze nog door, een deel in het tweede team (het natief dat Scheldestroom de aan kon bieden en dat gretig besc^epteerd werd, red.), remgjrste selectie is nu aangevuld met rhinclspelers, daardoor mogelijk wat i ookiker dan vorig seizoen, maar wel- n 1 silöèh nog sterk genoeg om in de nder&èe te draaien. „En de selectie afsPr het eerste team kan bij een aantal e spiers inspireren tot een boven- -_JB| prestatie", verwacht de Schel- room-trainer. mend voor de belangstelling die as van Gent voor waterpolo be- t is wel dat vader (44) en zoon (15) nast in de ploeg met elkaar op- ken. Niet bepaald een 'gezonde' itie, maar de Bruinvis heeft er al T a mee leren leven. „Er komt geen d naar de polosport. Bij de Bruin- zijn het allemaal zwemmers", igt Arno Vermast. *7kleeft het wel anders meegemaakt, in de jaren zestig beschikte de Sas- loeg over een -Zeeuwse- topforma- (tot en met 19 jaar) opgeleverd dat on der trainer Kees Rijnhout klaarge stoomd wordt voor het seniorenwerk, terwijl daarachter alweer een adspi- rantenploeg staat te dringen. Hij is er ook geen moment bang voor dat de senioren het, na een geslaagd debuut in het district, daar ook in het tweede seizoen niet zullen redden. Van Doorn verwacht, ondanks het verlies van een paar spelers (Ronald en Erik van Doorn) in de middenmoot mee te spelen. „Het team is een jaartje ouder geworden, heeft ervaring opge daan en is gebrand op een goede pres tatie. Het moet met deze jonge en en thousiaste selectie die een gemiddel de leeftijd heeft van net twintig be slist lukken". De dames van De Schelde vormen een verhaal apart. Na promotie naar de eerste klas van het district gingen de 'polomeiden' (zoals ze in de wandeling genoemd worden) in hun eerste sei zoen naar een knappe zevende klasse ring. Iedereen gelukkig en hoopvol ge stemd voor het tweede jaar op dat ni veau. Maar kort voor het begin van de nieuwe competitie besloot de jeugdige doelvrouwe Rachel Matthijse om met waterpolo te stoppen. Een tegenvaller die de gediplomeerd waterpolo-oefenmeester dwong tot een greep in zijn arsenaal van veld- speelsters. Murielle Acke kwam op het doel en heeft het daar in de oefencam pagne wisselvallig, maar zeker niet slecht gedaan. Maar ideaal zou na tuurlijk zijn als de vroegere doelvrou we op haar besluit terug zou komen. Overigens is de groep in de breedte versterkt en verwacht Rijnhout veel van de gezamenlijke training met de heren: „De grotere snelheid van han delen bij de mannen en de hardere per soonlijke duels zullen hun uitwerking zeker niet missen. Een hoger niveau staat synoniem voor hardere duels. Maar we weten nu ook waar we in deze klas aan toe zijn en hebben in vorige competitie een brok ervaring opge daan. We eindigen, denk ik hoger dan vorig seizoen". Kees Rijnhout (links) en Ria van der Hooft. Op de voorgrond de herenploeg van De Schelde. Natasja Moggré: gemeen spelen doen we niet. BIERVLIET - Na drie wedstrijden staat het damesvoetbalelftal van Biervliet ongeslagen aan kop in de derde klasse. Verrassend is deze po sitie allerminst, omdat het team van trainer Johan de Paauw vooraf al werd getipt als de grootste kansheb ber. Hoewel het nog vroeg in het sei zoen is, lijkt het niet ondenkbaar dat Biervliet terugkeert in de tweede klas. Eén van de steunpilaren van het elf tal is middenvelder Natasja Maggré. „Haar techniek en spelinzicht zijn goed", merkt Johan de Paauw op. „Bovendien beschikt ze over een re delijk schot, waardoor ze regelmatig doelpunten meepakt". De pas 18 jaar geworden aanvoerster voetbalt als zeven jaar. „Ik ben be gonnen bij de D-pupillen, waar ik sa men met jongens speelde. In Biervliet is niet veel keus wat sporten betreft. Het voetballen trok me het meest aan, ook al omdat mijn moeder mee speelde in het dameselftal. Technisch heb ik van de jongens veel geleerd, terwijl ik ook inzicht werd bijge bracht. Ik denk dat dat een enorm voordeel was toen ik bij het dames team kwam. De meeste andere speel sters zijn nog niet zo lang bezig of op een veel latere leeftijd begonnen. Je moet dan alles nog onder de knie krij gen". Na drie wedstrijden verzekert Natas ja Maggré: „We kunnen ons in deze klasse lekker uitleven. In drie wed strijden hebben we al vijftien keer ge scoord. Het is minder riskant om eens iets uit te proberen. Omdat we voet ballend nog steeds de betere ploeg ge weest zijn, hoeven we ook niet bang te zijn om iets fout te doen. Tegen de tweedeklassers wordt alles gelijk af gestraft. Biervliet kon eigenlijk niet tegen die ploegen op, al werden we nooit weggespeeld. Pingelen moest ik daar bijvoorbeeld niet proberen, maar dit seizoen komt het wel eens voor". Ambities om naar een betere ploeg te gaan heeft Natasja Moggré niet. „Al leen als ons elftal opgedoekt zou worden, dan zou ik het in overwe ging willen nemen, maar zoals het er nu voorstaat blijf ik altijd voor Bier vliet uitkomen". Denise Remeijn, die twee seizoenen terug nog samen met haar speelden, maakte wel die overstap en is nu één van de uitblinkers van Spui, dat over het sterkste Zeeuws-Vlaamse dames elftal beschikt. „Dat Denise is vertrokken, was niet zo'n verrassing. Zij woont niet in Bier vliet en werkt in Terneuzen. Echt missen doen we haar nu ook weer niet. Ze was een goede speelster, maar moest door haar werk regelma tig verstek laten gaan. We hebben het redelijk opgevangen, omdat we in Lia Ongena ook over een speelster be schikken die kan scoren". Tenslotte merkt Natasja Moggré nog op dat Biervliet ten onrechte wel eens als een 'gemene ploeg' wordt afge schilderd. Spui en Hoek zouden om die reden niet graag tegen dit elftal uitkomen. „Gemeen spelen doen we beslist niet. Ik ontken niet dat we er stevig tegenaan gaan. We zijn niet bang en doen niet gauw geen stapje opzij, maar opzettelijk schoppen naar een tegenstander is er niet bij". TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse basketbalverenigingen spelen dit jaar weer op afdelingsniveau. Het ontbreekt aan echte toppers en velen laten zich trouwens voor de competi tiestart dit weekeinde pessimistisch uit over de kansen. Voor Stonedun- kers is de klap echter het zwaarst. Het herenteam, dat twee keer achtereen promoveerde, is opgeheven vanwege een tekort aan spelers. De club be houdt met het damesteam wel be staansrecht. Niet iedereen voorziet een moeilijk start. Scheldesport steekt zijn ambi ties niet onder stoelen of banken. Vooral de dames hebben veel aan kwa liteit gewonnen. En met de inschrij ving van een tweede team is ook de kwantiteit toegenomen. Voorzitter Eric de Ruijsscher verte genwoordigt een jong bestuur, dat met de vereniging bepaalde aspiraties koestert. In dat licht moet de overgang van Ani ta van Riel en trainer André Boer van BV Souburg als voornaamste 'trans fers' worden gezien. Ook de komst van Will Melser (ex-Voorwaarts) en Loes Vrielink (voorheen spelend op rayon niveau in De Achterhoek) zijn zeker aanwinsten. Vanuit de jeugd moeten de talentvolle Miranda Pijpelink, Ni- colien Hoogendoom en Linda Vonk een vaste basisplaats kunnen verwer ven. Het wordt gecompleteerd met oudgedienden Suzanne van der Plas en Yolanda Kummeling. Een sterke eenheid die onder het bewind van An dré Boer en de dames twee keer per week traint, een rol om het kampioen schap moet kunnen spelen. De tweede selectie bestaat uit de ervaren kern van vorig seizoen. Het bestuur van Scheldesport pro beert in de toekomst daar al vast reke ning mee te houden. De Ruijsscher: „We hebben bewust voor deze weg ge kozen. De capaciteiten zijn er, dus dit doe je niet voor niks. De organisatie staat er. We zullen op zoek moeten naar sponsors. Een eventuele over gang naar hogere klassen moet finan cieel onderbouwd worden. Het kli maat is gezond. Belangrijk voor de club is de jeugd, die moeten we warm zien te houden en te krijgen. Op grond van die basis kan men in de toekomst resultaat oogsten." Het lijkt erop, dat Voorwaarts met de inbreng van twee damesteams in de eerste klas een probleemloos seizoen tegemoet zal gaan. De praktijk is an ders. Van de eerste selectie stopten: Elsa Martina, Marjo van de Bulcke, Heieen van Gremberghe, Gerda de Koeijer (tijdelijk) en Will Melser vroeg overschrijving aan naar Schel desport. Daartegenover staat de komst van Krisha Cortjens. De selec tie is krap voor twee teams. „Een moeilijk jaar, voorspelt coach Luc Dierickx, die Volharding als titel kandidaat tipt." Verder is het nog niet bekend of er play-offs zullen plaats vin den. De eerste klas telt negen dames teams. Vier oud-leden van het opgeheven Operatie hebben Oostburg weer een damesteam bezorgd. De 'oude' kern krijgt aanvulling vanuit de jeugd. Mark de Jager is trainer-coach. De - ploeg hoopt mee te draaien in de twee de klas, die met Scheldesport 2, Sto- nedunkers en BC Sas interessante derby's krijgt. Weinig wijzigingen bij de Sasse da mes. Gabby van den Abeele is erbij ge komen, maar voor de rest is de selec tie met acht speelsters nog te smal. Volgens Hanneke Bronwasser is de ploeg nog in opbouw, maar gezien de trainingsopkomst bij Maureen Vaal moet een middenmootpositie haal baar zijn. Verder is ze blij met de ver tegenwoordiging uit Zeeuwsch- Vlaanderen. De dames van Sint Jansteen hebben in tegenstelling tot de heren geen proble men met het in tact blijven van de groep. Hoewel twee speelsters, Kathy Luijten en Judith de Potter, omstudie- redenen het basketbal vaarwel zeg den, kwamen er vier oud-speelster van BV Hulst erbij, te weten: Nandy Man- naert, Marianne Rekers, Patricia Col- sen en Trees de Maat. Pascal van Rat tingen is best optimistisch opge stemd: „We hebben onlangs nog een toernooi gewonnen in Sas van Gent. Het zal natuurlijk afhangen van het in passen van de nieuwe speelsters. Ik gok op een plaats in de middenmoot van de tweede klas." Anne Christien de Bruin blijft als trainster. SAS VAN GENT - Vandaag (vrijdag) en morgen starten in De Vlaanderen in Sas van Gent verschillende tennis- competities. De dames spelen op vrij dagmorgen hun partijen. Dit seizoen hebben zich acht teams ingeschreven. Op vrijdag- en zaterdagavond en op zondagmiddag komen de bedrijfs- teams in actie. Deze zijn ingedeeld in een heren- en een mixedcompetitie, veertig teams spelen hun eerste ronde in poules van vier. Indeling: dames: 't Slaghoutje, Philten 1, Smash, Lie, SA.S., Philten 2, Philten 3 en R.AA.M. Heren: Brandax, T.S. Simon, Se- gers I, Peters Cleaning, Hotel Royal, DOW, Annemarel I, Bakkerij Löffler, Palm, Zee rovers, Elopak I, Bleyenberg, Vlaanderen, Au Port, Auberges de Moules, Fijnproever, De Rijke, Ara Schipping, Antheunis, TVS, Cerestar, PMPH, Benny Sport I, ROB. Ge mengd: Cerestar II, Churchill, Moens, Sjans, Benny Sport II, De Moor, Citroen Wis se, Elopak II, Rijwiel Faas, Segers II, Van Poecke-Rienties, NSM, Annemarel II, Maas Modes, Racket, GVD's. Ij ÏL- Vorig jaar leek Levien Schee- i goed als zeker afgeschreven voor basketbal. In augustus van dat geraakte de Voorwaarts-speler "okken bij een auto-ongeluk. :hts een 'hoopje' mens bleef nog r. Men constateerde breuken aan bovenbeen, sleutelbeen, schou- Jlad, kaakbeen, jukbeen en oog- Verder had Scheele nog een her- i ichudding. Met een dergelijke lijst gebroken beenderen moet men over een flink dosis karakter be- sn om nog terug te beginnen aan iseifob[y' 9®'-ien Scheele wist al die tegenslagen '^erwinnnen. Na slechts een j aar uit oulatie te zijn geweest staat de 21- 1 Axelaar aan de start van een iw seizoen, een ben nog niet helemaal hersteld. Er 'Oi'Oten plaat in mijn been, die er waar- bur'lnlijk pas in februari uit gaat. Ik veel aan krachtsport om mijn ;anishspieren te versterken. Dat is no- voo] Tijdens de voorbereiding heb ik k- s.'gedaan aan een toernooi in Axel. den een gegeven moment kreeg ik toch ite r.Maar ja, ik ben al tevreden, dat ik eer bij ben. De vorm zal er pas later iet seizoen zijn. Mijn conditie laat nog niet toe." irwaarts, dat via een na-competitie plaats in de tweede klas wist te be iden, is bijzonder tevreden met de igkeer van Scheele. Vorigjaar weet lc k Busch het verlies vaak aan het ■lis aan lengte in zijn ploeg. Met de meter lange Scheele is daar weer verandering in gekomen. Volgens Scheele zijn er nog meer lange mensen bijgekomen. „Vanuit de jeugd is Mike Verhagen, die tegen de twee meter aanzit, een welkome versterking." Trouwens na het vertrek van Jurgen van Avermaete en Ad Kimenai, be staat het team voornamelijk uit spe lers van de junioren. Behalve Verha gen zijn Peter de Kraker, Marco Her man, Pattrick de Jonge, Danny An- driessen en Bas Martens de nieuwelin gen in de ploeg. Van de oude kern zijn Paul van Genderen, Werner Andries- sen, Peter Moorthamer en trainer-spe ler Dick Bush gebleven. Ook Levien Scheele hoort daar bij. Hij maakt al vijfjaar deel uit van de selectie. Schee le, die acht jaar geleden met basketbal begon, ziet Voorwaarts in de midden moot eindigen. Een hogere positie dan vorig jaar, want toen was de punten- oogst maar mager. Scheele zal vanwege een bruiloft bij de eerste competitiewedstrijd ontbreken. „Ja, dat kun je niet laten schieten en als ik eerlijk mag zijn dat vind ik bij mijn sport ook het belangrijkste. Eerst lekker zweten en daarna met de groep een pilsje drinken. Natuurlijk wil ik best graag winnen, anders had ik na deze tegenslag hieraan nooit meer be gonnen." De Terneuzense heren blijven in de eerste klas vertrouwen op hun erva ren kern. Het trainerschap is overge nomen door René Klerx, een echte clubman die eerder al de meisjes ka- detten trainde. Niettemin moeten veel jongens verstek laten ga^n van wege studie en militaire dienst. Er kan dus weinig worden geëxperimen teerd. gen. Gelukkig is er wel wat jeugd bijge komen. Voorlopig blijft het allemaal onzeker, ik heb zelfs drie spelers nog helemaal niet gezien. Wie echter niet traint, komt niet in aanmerking voor een basisplaats", beweert de nieuwe Sasse coach. Met de komst van Mark Rommel van concurrent BC Sas hoopt Schelde sport een centraal figuur te hebben. Hij zal een belangrijke schakel bij de opbouw kunnen worden. Een kam pioenschap zit er niet, maar in het Scheldesport-kamp hoopt men dit keer wel bij de play-offs te zijn. Bij het tweede team, dat na promotie vorig jaar in de tweede klas uitkomt, wordt het behoud als een bijzondere presta tie gezien. Luc Dierickx heeft een druk bezet bas ketballeven. Behalve de dames van Voorwaarts zwaait de Belg ook de scepter bij de heren van BC Sas. Na het wegvallen van Mark Rommel (naar Scheldesport) en Rudi Seels (As senede) heeft BC Sas 'slechts' in Ruud de Bruin van het opgeheven Stone dunkers een nieuwe bruikbare kracht erbij. Voor de rest zullen Peter Vaal en Karei Doolaeghe vaak 'onzeker' zijn om te spelen. „Ik ben beslist niet optimistisch ge stemd. We hebben te weinig trainings- arbeid. Ook het aantal uren waarover ik kan beschikken is veel te weinig. Fi nancieel zal dat ook wel moeilijk lig- Spelvreugde komt op de eerste plaats bij de West-Zeeuws-Vlamingen. Na het vertrek van Geert Lijbaert, Ronald Zoethaert, Dominique Snouwaert, Leo Dekker en Willem van de Broecke (voetballer bij IJzendijke) rest het eer ste team slechts de hoop op handha ving in de tweede klas. „We hopen mee te draaien. Ik ben blij dat we het voor stel van competitieleider Cees Rijn berg om Oostburg alsnog te laten pro moveren, van de hand hebben gewe zen", aldus Han Moerman. De eerste selectie heeft vanuit de jeugd Pattrick en Eric Marteijn erbij, terwijl de routi niers Jan Moggré en Ruud van de Run straat weer een stap hogerop wagen. Speler-coach blijft Ronnie Zoethaert. De indeling van de Zeeuws-Vlaamse teams: Dames eerste klas: Voorwaarts 1 en 2, Scheldesport. Dames tweede klas: BV Oostburg, Stonedunkers, BC Sas en Schelde sport 2. Heren eerste klas: Scheldesport, BC Sas. Heren tweede klas: BV Oostburg, Voorwaarts, Scheldesport 2. Heren derde klas: BV Oostburg 2. Levien Scheele: het is al mooi dat ik er weer bij ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 53