Rouwverwerking 'open huis' NS in Roosendaal ZO A-Vluchtelingenzorg voert actie in Zeeland Met dansen kan je niet jong genoeg beginnen Stroomtram Goes-Borssele op PZC/ provincie OP EEN BEPAALD MOMENT ZEGGEN ZE DAT JE ZEURT VjEDEPUTEERDE reageert geschrokken 23 Kinderen KOORAVOND EN VERKOOP HANDWERKMATERIAAL Indruk JEUGDDANSFESTIVAL GEOPEND NS'ERS GEVEN TEKST EN UITLEG Hmong-vrouwen 225IJDAG 2 OKTOBER 1987 ROOSENDAAL - De allernieuwste Nederlandse treinen, maar ook de mu seumstoomtram Goes-Borsele, zijn zaterdag 10 oktober present bij de open dag van de Nederlandse Spoor wegen in Roosendaal. De NS houdt die dag landelijk 'open huis' in 15 gro te stations en werkplaatsen. Bezoe- kersjkunnen ritjes maken met ver schillende treinen en demonstraties bijwonen. In Roosendaal geven onge veer 120 NS-medewerkers tekst en uitleg bij de materieelshow van trei nen én locomotieven. ïfJBf/bezoekers kunnen onder meer een kijkje nemen in de Dubbeldekker, de Sprinter, de Beneluxtrein en de nieuw ste Ihtercity-trein. Vrijwel alle treinty- "pen die nu in Nederland rijden zijn ver tegenwoordigd op de show. Ook de stuurcabines kunnen worden beke ken. Voor de nieuwe Intercity-trein be staat nog geen naam, zodat de NS een prijsvraag uitschrijft onder de bezoe kers van de open dag. Belangstellen den kunnen meerijden met de Dubbel dekker in de richting van Bergen op Zoom en een iets korter ritje maken met de historische stoomtram. Het Roosendaalse onderhoudsperso neel zal tevens een hijskraan aan het werk zetten om een wagon op de rails te tillen. Daarnaast zijn er demonstra ties van het zogenaamde thermietlas- sen, waarbij de spoorstaven vrijwel naadloos aaneen worden gelast. De treinen rijden dan geruislozer over de rails. Ook de wisselstopmachine wordt getoond, die een belangrijke plaats in neemt bij de aanleg, het onderhoud en de vervanging van treinrails. Voor kinderen is er een speciale at tractie in de vorm van een mini- stoomtreintje. Een jazz-bandje zorgt voor de vrolijke noot. In het stations gebouw zelf worden vier verschillen de videofilms getoond over de Neder landse Spoorwegen en er is een foto- expositie over de NS-ontwikkeling van de eerste trein, de Arend, tot en met de Dubbeldekker. Ook zijn oude spoorwegattributen te zien en een grote modelspoorbaan. De fotohobby club van de NS in Roosendaal toont foto's van werkzaamheden. De open dag duurt van 10 tot 16 uur. Omdat de NS hun bezoekers zoveel mogelijk aanraadt gebruik te maken van het openbaar vervoer, kunnen de ze volstaan met de aankoop van een enkele reis. Voor de terugreis kunnen ze een stempel afhalen. Eenzelfde rege ling is ook getroffen voor de busonder neming BBA, zodat ook de bewoners van Tholen en Sint-Philipsland kun nen profiteren. Een van de andere plaatsen waar de NS open huis heeft, eveneens van 10 tot 16 uur. is Rotter dam. Daar zijn vergelijkbare activitei ten. De aandacht zal echter voor een groot deel uitgaan naar het enorme rangeercomplex Kijfhoek. Anneke Koulman van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg en Helmut ter Mate van het vormingscentrum Hedenesse: „Het ligt een beetje aan de groep zelf wat er besproken wordt." Het ontbreken van vaste en dwin gende tijdsindelingen die ondanks het overlijden van de partner ge woon doorgaan, is ook voor veel ou deren een extra moeilijkheid om hun verlies te verwerken, meent An neke Koulmans. „Heb je kinderen dan staan die 's ochtends weer bij je bed en vragen van alles van je. Heb je werk dan moet dat ook gewoon verder gaan. Maar voor oudere men sen ontbreken dat soort stimulan sen en dat maakt het moeilijker weer in je normale patroon terug te komen." „We willen in de groep ook voorlich ting geven over concrete zaken", zegt Anneke Koulman. „Aan de orde kan ook bijvoorbeeld komen hoe je goed en verantwoord eet. Mensen in een depressieve situatie zijn geneigd dat te verwaarlozen. Ontspannings oefeningen en slapeloosheid worden ook behandeld. Het ligt een beetje aan de groep zelf wat er besproken wordt." De eerste bijeenkomst van de rouw- verwerkingsgroep is op maandag 5 oktober van 915 tot 11.45 uur. De bij eenkomst wordt gehouden in het ge bouw van de Stichting Welzijn Ou deren aan de Molstraat 13 en is be doeld als kennismaking. Daarna volgen er drie bijeenkomsten op maandag 12, woensdag 21 en maan dag 26 oktober. In november wordt er van woensdag 4 tot vrijdag 6 no vember in het vormingscentrum He denesse een midweek georganiseerd rond het thema en verder zijn er in het gebouw aan de Molstraat nog bijeenkomsten op de maandagen 9,16 en 23 november. Ineke van Wallenburg alleen landbouw en MIDDELBURG - ZOA-Vluchtelin- genzorg voert de komende weken in Zeeland actie om aandacht te vra gen voor het lot van de honderddui zenden vluchtelingen en ontheem den, die al vele jaren in kampen zit ten in Zuidoost-Azië. Dat gebeurt zaterdag 10 oktober met een grote koor- en samenzangavond in de Nieuwe Kerk van Middelburg en op 7, 8 en 9 oktober met show- en ver koopdagen in achtereenvolgens Middelburg, Goes en Tholen van origineel handwerkmateriaal uit de vluchtelingenkampen. ZOA is een christelijke organisatie' voor internationale vluchtelingen hulp, die al jarenlang actief is in de kampen en nederzettingen in Thai land, waar opgejaagden uit Loas, Vietnam, Kampuchea en Burma een uitzichtloos bestaan leiden. Daar is na het einde van de Vietnamese oor log de hulpverlening begonnen en gaat het nog steeds door. Maar in tussen zijn er andere projecten bijge komen: in Hong Kong, in Papua Nieuw-Guinea, in Pakistan en in Honduras. ZOA-Vluchtelingenzorg, gevestigd in Apeldoorn, heeft in Bangkok een eigen kantoor van waaruit de activiteiten in Azië wor den gecoördineerd. In het noorden 'van Thailand werkt ZOA in het kamp Ban Vinai - waar 45.000 vluch telingen uit het naburige Laos ver blijven - met een eigen medisch team. En vooral op de kinderen van dat Ban Vinai is de actie in Zeeland gericht. Vandaar ook dat ZOA in de maan den oktober en november te gast is op veel scholen en jeugdclubs in Zee land met presentaties over het werk onder de vluchtelingen. Volgende week komt de hulporganisatie naar Middelburg, Goes en Tholen met shows van Loatiaanse klederdrach ten en handwerkdemonstraties. In het bergland van Loas bestaat de kunst van het handwerken al gene raties lang. Het lag dan ook voor de De oudere Middelburgse Jo Hoogslag kan vrij nuchter praten over het verlies van haar echtgenoot. Voor zichzelf heeft ze haar leven inge deeld in drie perioden: haar leven voor haar huwelijk, tijdens haar huwe lijk en na haar huwelijk. Na het overlijden van haar echtgenoot heeft ze geprobeerd haar levensritme van voor haar huwelijk terug te vinden. Veel steun en begrip vond ze, nadat haar man was gestorven, in een praat groep voor weduwen- en weduwnaars. De Stichting Welzijn Ouderen uit Middelburg begint maandag 5 okto ber in samenwerking met het vor mingscentrum Hedenesse in Cad- zand een rouwverwerkingsgroep speciaal voor mensen van boven de vijftig. Jo Hoogslag staat er vierkant achter. Ze vertelt waarom: „In een groep heb j e houvast aan elkaar en j e kunt eikaars problemen bepraten. Je voelt je niet meer zo alleen, er zijn er veel meer, die hetzelfde hebben meegemaakt. Een fout van veel ou dere mensen is, denk ik, dat ze teveel aan hun familie gaan hangen, wan neer hun partner is overleden. Ik ken gevallen waarin moeder iedere dag bij haar dochter op de koffie komt, steeds weer haar verhaal vertelt en totaal niet in de gaten heeft dat die dochter dat een belasting gaat vin den. Op een gegeven moment wordt er dan gezegd datje zeurt." Helmut ter Mate van het vormings centrum Hedenesse vult aan: „Als je op latere leeftij d j e man of vrouw ver liest dan wordt dat door de omge ving vaak gezien als iets wat nu een maal zo gaat. Verliest een jongere, iemand met kinderen, zijn partner, dan beschouwen de mensen dat als veel erger. De maatschappij is har der ten opzichte van ouderen op dat punt." Als reden om een speciale ouderen- groep op te richten, noemt Anneke Koulman van de Stichting Welzijn Ouderen, naast een verschil in le vensomstandigheden ook het gege ven dat veel ouderen minder snel in een groep over hun gevoelens praten dan jongeren. Gewoon omdat ze dat niet gewend zijn. In gemengde groe pen worden ze daarom snel gepas seerd door welbespraakte jongeren. Een ander specifiek kenmerk van de situatie van ouderen is het feit dat oudere partners vaak door de jaren heen meer afhankelijk van elkaar zijn. Jo Hoogslag: „Voor veel oudere vrouwen betekent het over lijden van hun man bijvoorbeeld dat ze ineens hun financiën zelf moeten gaan regelen. Naast het ver driet dat je hebt, komen er dan in eens ook nog van dat soort dingen op je af. Daar moet je je ook nog eens in gaan verdiepen. Sommige vrou wen raken dan echt in paniek, den ken dat ze het nooit zullen snap pen." 'gil 'eja Jibj teei ieft£ natuur tellen in Zeeland IDDELBURG De Vierde Nota over de ruimtelijke ordening dreigt Zeeland links te laten £gen. Dat kan voor de ontwikkelingsmogelijkheden van Zeeland desastreuze gevolgen heb- ;n. Dat concludeert de Zeeuwse gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, E. Maris-Koster worvd). Ze baseert zich op een concept-hoofdlijnennotitie van de Rijks Planologische Dienst, een ld1tern 'discussiestuk' dat inmiddels is uitgelekt. Zeeland wordt erin uitgebeeld als een 'witte IcU'lf lek', die alleen van belang is als landbouw- en natuurgebied met verder nog enige toeristisch- icreatieve mogelijkheden. nrcre Vierde Nota voor de ruimtelijke or- j :ning wordt een regeringsstuk. De ingfrste versie zal kort na de jaarwisse- ;ekpg verschijnen. De nota zal globaal ingeven hoe Nederland zich zou moe- mein ontwikkelen om goed geoutilleerd nde7 het jaar 2015 aan te koersen. In de bui[>ncept-hoofdlijnennotitie blijft de •ossfonomische potentie van het Wester- (on'heldebekken (momenteel Neder- 3ij o.nds'-derde haven- en industriege in liied) ^Volledig buiten beschouwing, dsirok aan de toeristisch-recreatieve jeteitwikkelingen in de Zeeuwse Delta- ateren wordt geen speciale aandacht festiidt. [evrouw E. Maris-Koster (vvd) is daar ink van geschrokken. Ze vindt het (votuk zo alarmerend dat ze de twee lenieeuwse kamers van koophandel in iscliet geweer wil brengen. En ze kondigt t eian nadrukkelijk haar stem te laten verloren tijdens een landelijke VVD-bij- g denkomst op 10 oktober. Liberale pro- opsincie- en gemeentebestuurders pra- rdegn dan met de verantwoordelijke dlrrVD-minister Nijpels over het ruimte- ijk beleid. „Het zal", zegt Maris-Kos- erer, „opnieuw nodig zijn om alle krach- lat fen, alle troepen te mobiliseren", nt.'len woordvoerder van de Rijks Plano- igische Dienst benadrukte dat de nmancept-hooflijnennotitie beschouwd loet worden als een gedateerd en in- en middels op diverse onderdelen bij ge reuteld stuk. Maar Maris-Koster is er van icieivertuigd dat het stuk nog steeds zeer •veretueel is. De Rijks Planologische - Dienst joeg de Zeeuwse bestuurders irzitok vorig jaar al in de gordijnen. De ienst lanceerde toen de nota 'Ruim- N) lelijke Perspectieven', een nog 'vrij- rverilijvend' stuk waarin Zeeland ook al cie,pt een 'witte vlek' werd gereduceerd. vereH noei'c boze reacties uit Zeeland maakten leidpen kennelijk zoveel indruk dat Ma- ;eftis-Koster in maart van dit jaar -vlak iar oor de statenverkiezingen- verklaar- zov>e: „Zowel bij de minister als bij de i renlhbtenaren is het besef doorgedron- disln dat Zeeland toch echt wel wat ïeer is dan een provincie met alleen indbouw, natuur en recreatie". Maar ok andere provincies trokken aan de el. De gedeputeerde constateerde isteren teleurgesteld: „Zeeland is reer volstrekt de witte vlek van het egin. We zijn weer terug bij af, ter- rijl ik in de tussentijd toch echt wel iotities heb gezien waarin aan Zee and wel aandacht werd besteed", te nota Ruimtelijke Perspectieven ing er van uit dat Nederland interna- onaal gezien alleen een rol van bete- enis kan blijven spelen, wanneer de ositie van de Randstad wordt ver- terkt. In de concept-hoofdlijnennoti- te, die nu boven water is gekomen, •ordt dit 'Randstad-beeld' genuan- gulüeerd. Daartoe heeft men het begrip stedenring centraal-Nederland' geln- vor(foduceerd. Het accent blijft op de TS tandstad liggen (de realisering van u" en 'wereldstad-milieu), maar daar- en 'ïaast zouden nog een beperkt aantal Ie a<mdere 'stedelijke knooppunten' ont- 0 fyikkeld moeten worden (Utrecht, Arn- 1 s%m, Nijmegen, Eindhoven en Breda). rergiL „en!>ok buiten deze stedenring worden 5,3 joa enkele knooppunten aangewezen, namelijk Maastricht, Enschede-Hen- nitJHa en (met enig voorbehoud) Gronin- an l*en- iclei?eeland wordt aangemerkt als speci- jQQ.Iek agrarisch, maar de 'agri-business' )qq wordjt in Oost-Brabant en de Kop van e Noord-Holland gesitueerd. Langs de fict,Zeeuwse kust kan een toenemende re- ontwikkeling wen eem ïistf: a;or:reat)ef-toeristische ïen' nologische Dienst benadrukte giste ren dat de notitie louter aangeeft wel ke ontwikkelingen extra aandacht behoeven: daar waar bestaande situa ties gehandhaafd kunnen blijven zwijgt de notitie. Maar gedeputeerde Maris-Koster zegt: „Ik vind het erg angstig. Ik weet ook wel: per nota kun je geen industriegebieden verplaat sen. Je zou kunnen zeggen: Zeeland wordt niet genoemd, dus we hoeven er ons ook niets van aan te trekken. Maar er wordt in die notitie ook heel duidelijk gesproken over geldstro- GOES - Het starten van een onderneming is een gecompliceerde zaak. Een doolhof van voor schriften, wetten en ver gunningen vormt voor veel beginnende onder nemers een groot obsta kel bij het nader uitwer ken van de plannen. Voor vrouwen komt daar nog eens bij dat de zakenwereld niet erg vertrouwd is met ,haar'. Daarom organiseert Vrouw en Werk Zeeland samen met het project Mensen zonder Baan een starterscursus voor vrouwen In acht ochtenden kun nen deelneemsters zich op alle aspecten van het ondernemersschap oriënteren. Tijdens de oriëntatiecursus Vrouw en Eigen Bedrijf komen zaken aan de orde als het ondernemersplan, vesti gingseisen, rechtsvor men, marktonderzoek, marketing, financiering en opleidingen. Verder krijgen deelneemsters informatie over instan ties als de Kamer van Koophandel, het bank wezen en het Regionaal Instituut voor Midden en Klein Bedrijf. De cursus begint dins dag 13 oktober in De Vil la aan de Van der Spie gelstraat 4 in Goes. In to taal zijn er acht bijeen komsten van 9.30 uur tot 11.30 uur. Voor kinde ropvang kan gezorgd worden. men. Die zullen dan niet in Zeeland te recht komen. We merken die hele ste- denring-gedachte nu al in de praktijk, bijvoorbeeld bij de verdeling van rijksgeld voor de recreatie". Maris-Koster vindt dat de concept-no titie teveel geschreven is vanuit het idee dat de Randstad, of liever Rotter dam, zich dient te verdedigen tegen de verplaatsing van goederenstromen naar meer zuidelijk in Europa gelegen routes. „Men spreekt", zegt ze, „over internationalisering en concentreert zich dan op de distributiefunctie van de Randstad. Maar het zou, met de aanleg van de Kanaaltunnel tussen Frankrijk en Engeland, wel eens zo kunnen zijn dat het Westerscheldege- bied meer van de internationale ont wikkelingen kan profiteren dan de Randstad. Als je het internationaal bekijkt ligt het Westerscheldebekken op de drempel van Europa. Als je op Europese schaal denkt, ligt Rotter dam meer perifeer dan Zeeland". De gedeputeerde vreest dat vrijwel al le beschikbare gelden nu zullen wor den aangewend voor het oplossen van knelpunten in de Randstad, die achteraf onoplosbaar blijken. Een sterke provincie als Zeeland (laagste werkloosheid; veel export) wordt on dertussen verwaarloosd. „Zo bestaat het gevaar dat Nederland straks hele maal geen economische potenties overhoudt. Nederland is toch veel te klein om een splitsing te maken in Randstad, stedenring en buitenre gio's. Nederland is zo klein dat een ho ge snelheidstrein er niet eens goed vaart kan maken". MIDDELBURG - „Met dansen kun je niet jong genoeg be ginnen en er niet lang genoeg mee doorgaan", zei donder dagmiddag wethouder van cultuur G.B. Schoenmakers van Middelburg bij de opening van het nationaal jeugd dansfestival in de Concert- en Gehoorzaal. Als het aan hem ligt wordt het evenement (twintig voorstellingen, een choreografiewedstrijd en een aantal werkbijeenkom sten) een Zeeuwse traditie. Het festival -dat twee jaar geleden in première ging in de Vlissingse sporthal Baskensburg- biedt een ruim overzicht van de stand van zaken in de Nederlandse jeugddans. Tot en met zondag kunnen jongeren tussen 4 en 16 jaar (maar talrijke uitvoeringen zijn ook voor volwassenen interes sant), professionals en andere belangstellenden op vier plaatsen in Middelburg (de Concert- en Gehoorzaal, de Schouwburg, de Stedelijke Scholengemeenschap en de jhr mr A.F.C. de Casembrootschool) dansvoorstellingen zien van groepen als het Scapino Ballet, Danskern en Krisztina de Chatel, maar ook Fel Pastel en Oceaan, dat donderdag middag in de Concertzaal het spits afbeet met 'Elflog en de toverberg', een produktie die veel bijval kreeg van de jong ste bezoekertjes, jongens en meisjes van 4 tot 7 jaar. De eerste dag was verder gevuld met optredens van Jojo, Danskern en het Scapino Ballet, dat een voorpremière bracht van 'Pulcinella', de eerste grote verhalende choreo grafie van de nieuwe artistieke leider Nils Christe.' Deze feestelijke voorstelling in Italiaanse sfeer met tal van mooie vondsten die bij het jeugdige (9 tot 14 jaar) publiek goed in de smaak vielen, gaat zondag in première in Am sterdam. Een hoogtepunt van het Jeugddansfestival is de choreo grafiewedstrijd in de Schouwburg, zaterdag van 20.30 tot 23 uur. Uit achttien inzendingen maakte de jury een voorse lectie van vier choreografie-ontwerpen. De makers, Jaap Ploeger, Jonathan Burnett, Charles Corneille en Frank Roemers, kregen de gelegenheid om hun idee uit te werken in samenwerking met leerlingen van de Rotterdamse Dan- sakademie, de Scapino Akademie en de afdeling dans van de Amsterdamse Theaterschool. Aan het eind van de avond wordt de prijswinnaar bekendgemaakt. Ie duingebieden is daarbij een beper- jende factor. De concept-notitie 'schetst verder een uitgroei van Neder- and tot 'internationaal waterland': rntwikkeling van 'natte' natuurgebie den en versterking van het 'toeris- tisch-recreatief product. Maar de rol Iran Zeeland daarin is zeer beperkt. De Voordelta wordt genoemd als een kerngebied' voor het ontwikkelen van natuurwaarden, het Zoommeer als een hij ecologische ontwikkelingszone. Daar- jpjj.mee houdt het op. De kwaliteiten van sie('Nederland als watersportland, zo ren |neldt de notitie, dienen vooral in de ^ct|nvloedssfeer van de Randstad te wor- zijnden versterkt (IJmeer en Haringvliet). rolg(Een (woordvoerder van de Rijks Pla- De openingsvoorstelling van het Nationaal Jeugddansfestival in Middelburg, 'Elflog en de toverberg' door de groep Oceaan, oefende - soms zelfs letterlijk, zoals uit de foto blijkt - een grote aantrekkingskracht uit op het jeugdige publiek. ercP iktiej noei lijn 19641 divis hand dat vooral de vrouwen deze be zigheid in de kampen weer zouden oppakken. Handwerkprojekten zijn inmiddels op verschillende plaatsen van de grond gekomen. En de bijzon dere produkten ervan vinden hun weg over de hele wereld. ZOA heeft in haar verkoopstands inmiddels een ruim assortiment. Voor de demonstraties in Zeeland heeft ZOA twee Loatiaanse vrou wen van een Hmong-bergstam uit genodigd, die na een lang verblijf In een Thais vluchtelingenkamp te genwoordig in Frankrijk wonen. Zij zullen in Middelburg (woensdag 7 oktober,gebouw De Schakel), in Goes (donderdag 8 oktober, de Prins van Oranje) en in Tholen (vrijdag 9 oktober, aula van de chistelijke ma vo) zelf in klederdracht optreden en uitleg geven over de bijzondere kunstnijverheid van hun land. Deze shows en demonstraties zijn daar steeds 's middags en 's avonds. Voor de koor- en samenzangavond van ZOA-Vluchtelingenzorg op za terdagavond 10 oktober komt het Rotterdamse koor 'Deo Cantemus' naar de Nieuwe Kerk in Middelburg. Dit koor, vooral bekend van de jaar lijkse Doelen-kerstconcerten, be staat al meer dan vijftig jaar. Het staat sinds 1951 onder leiding van Arie Pronk. In Middelburg wordt het orgel bespeeld door Jan van Weel den. ZOA heeft in Middelburg sinds enige tijd een plaatselijke werkgroep die al verschillende activiteiten heeft georganiseerd en in de komende week voor het vluchtelingenwerk een huis-aan-huis-collecte zal hou den. De bedoeling van de organisa tie is vooral een directe en blijvende band tussen donateurs in Zeeland en de vluchtelingen in het Thaise kamp Ban Vinai te leggen. Laotiaanse vrouwen in een Thais vluchtelingenkamp bezig met traditione le handenarbeid. Kr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 49