Kruibeke bereidt acties voor Handelaar in Krabbendijke is inbraken meer dan beu Gs willen expo nieuw Nederland binnenhalen PZC/ provincie iEBREKKIGE AANSLUITING ONDERWIJS BEELDHOUWER MAAKT RELIËF KOLENCENTRALE BORSSELE Geziusdag BOSK ji>D-veerboot Prinses Margriet weer in de vaart Dodelijk ongeval bij graafwerk nabij Hoek Besturendag van hervormde vrouwen Nog twee mannen aangehouden voor taxiberoving 21 Technologie TWEEMAAL BINNEN DRIE WEKEN Verdacht Brons Preekstoel Contacten VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 Eigen scholing kost veel geld (Van één onzer verslaggevers BE UGEN OP ZOOM De gebrekkige aansluiting van het onderwijs op de behoeften in het bedrijfsleven kost de Nederlandse ondernemingen handenvol geld. Omdat het onderwijs nog altijd onvoldoende inspeelt op de vraag van het bedrijfsleven, zijn veel bedrijven gedwongen zèli opleidingen te verzorgen. Naar schatting geeft het Nederlandse bedrijfsleven jaarlijks on geveer vijf miljard gulden aan scholing uit. Dat bedrag zal de komende jaren nog stijgen. Voor zitter ir A. E. M. Calon van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) zei dat donder dagmiddag tijdens een vergadering van zijn organisatie in Bergen op Zoom. Ir Calon hield donderdagmiddag een uitvoerig pleidooi voor een betere af stemming van het onderwijs op het be drijfsleven. Hij signaleerde dat er de laatste jaren op dat gebied al veel is verbeterd. Maar de situatie is nog ver re van ideaal. „De gebrekkige aanslui pt®® er t°e' Srote aantallen jeugdigen met onvoldoende of met verkeerde kwalificaties op de arbeids- 'jJBkt komen, waardaar zij niet of moeilijk aan een baan komen. Tegelij kertijd leidt deze gebrekkige aanslui ting er toe, dat het bedrijfsleven onvol doende aan vakbekwaam personeel kan komen", aldus de BZW-voorzitter. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het totaie aantal vacatures bij bedrijven en instellingen begin dit jaar ruim ze- yeni igduizend. Bijna de helft van het aan al vacatures is onvervulbaar, vooi tl waar het gaat om hogere func ties en vakspecialisten. „Dit heeft tot gevi lg dat ondernemingen hun poten tiële groei niet volledig kunnen realise- rel| waardoor ook de groei van de na tionale economie wordt vertraagd." brekkige aansluiting tussen het regu liere onderwijs en de behoeften van het bedrijfsleven heeft ertoe geleid dat steeds meer ondernemingen zelf oplei dingsactiviteiten ter hand nemen of daarvoor externe instituten inschake len. Veel ondernemingen klagen er over, dat ze onvoldoende mensen met een geschikte vooropleiding kunnen krijgen, vooral in de informatica en an dere technische opleidingen. Meestal bestaat bij deze bedrijven of instellin gen ook niet de verwachting dat daar in op korte termijn verandering komt, zodat men zijn eigen opleidingen be gint." De snelle technologische ontwikkelin gen vormen een tweede reden waarom meer bedrijven gaan opleiden. Ir Ca lon verwees donderdag naar een lan delijk onderzoek, dat heeft uitgewezen dat jaarlijks minimaal vijfendertig procent van de werknemers een of an dere opleiding volgt. Gemiddeld vormt het opleidingsbudget van de be drijven die bij het onderzoek betrok ken werden 2, 6 procent van de totale bruto loonkosten. Dat komt overeen met een bedrag van tweeduizend gul den per werknemer. Een groot deel van de betrokken ondernemingen ver wacht dat hun uitgaven voor opleidin gen de komende j aren fors tot zeer fors zullen stijgen. Ir (lalon zei gisteren, dat mede tegen diel achtergrond het bedrijfsleven ge noodzaakt is meer aandacht te beste den aan bedrijfsopleidingen. „De ge- JEMUIDEN De afdeling Zee van de BOSK, vereniging van motorisch gehandicapten en hun ou ders, houdt zaterdag 10 oktober een gezinsontmoetingsdag in Het Zilve ren Schor in Arnemuiden. Het daglange programma begint om tien uur. De heer Van Assche spreekt, uitsluitend voor de ouders, over het onderwerp: 'Mijn kind kan het zelf, maar...'. Voor de kinderen zeifis er een poppentheater van Sjaak Vereist. Na de lunch is er een gevarieerd program ma voor ouders en kinderen samen, zo als knutselen, zelf video-opnamen ma- ken, etc. De bijeenkomst duurt tot on teer 16.00 uur. DEN HAAG - De hele school voor fysiothera pie in Vlissingen lag donderdag plat. Alle studenten, behalve de vierdejaars die op stage zijn, waren donderdag naar Den Haag getrok ken om minister drs W. Deetman van onderwijs eens een fikse massage te geven. Zo ver kwam het niet. Deetman liet zich in zowel Den Haag als Zoetermeer niet zien. De honderd studenten fysiotherapie die in twee bussen naar de residen tie waren gegaan, hiel den donderdagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur een open praktijk op het Haagse Binnenhof. En kele omstanders, onder wie een politieagent, na men plaats op de massa getafel en mochten ont dekken wat Deetman zou mislopen. De de monstratie werd 's mid dags voortgezet bij het ministerie van onderwijs in Zoetermeer. Een dele gatie van acht docenten en acht studenten bood tussen de bedrijven door R. Schwartz, hoofd kabi netszaken van het de partement, een aantal protestbrieven tegen de voorgestelde sluiting van hun school aan. Zij hadden zich voor deze gelegenheid gehuld in witte kledij die door fy siotherapeuten wordt gedragen. De tocht naar Den Haag en Zoetermeer was, vol gens actievoerder en gymnastiekleraar aan de School voor Fysiothe rapie Joop de Looff, ze ker geen uitje, ,,'t Ging ons om de toekomst van de hele Hogeschool Zee land", stelt de docent. „Wat ons nu dreigt te overkomen, kan met alle kleinere HBO-opleidin- gen in Zeeland gebeu ren". II Hl muiBEKE - De inwoners van het Belgische Kruibeke zijn van plan nieuwe acties te gaan voeren voor het mnoud van de veerdiensten over de Schelde. Volgende week dinsdag gaat de meente zich samen met de vak bonden beraden over een strategie, waarmee de regering op de knieën 08. worden gedwongen. Ondanks de felle protesten van de Kpibeekse bevolking, die woensdag Kaar vastberadenheid onderstreepte met een kortstondige bezetting van de E 17, weigert minister H. de Croo van verkeerswezen de aangekondigde be zuinigingen op de Scheldeveren onge daan te maken. De veerdienst Bazel- Heraiksem moet verdwijnen, terwijl de dienst Kruibeke-Hoboken wordt inge- llimpen. Burgemeester A. Denert toonde zich diep verontwaardigd over de houding van de regering. „Ik ben woedend over het gesol van de regering. We worden telkens van het kastje naar de muur gestuurd. Het ene moment wordt ons Steld dat de veren mogen blijven en vervolgens krijgen we weer te horen dat ze zullen worden opgeheven." Waarschijnlijk worden de nieuwe pro- tiestacties opnieuw geconcentreerd op de E 17. „We willen de regering op één van haar meest gevoelige plekken ra- s, ken. Voor de Belgische overheid is de E 17 de levensader van het land." Denert voelt zich zo gegriefd, dat hij L bereid is tot ongewoon harde uitingen Ivan protest. „Het geduld van onze mensen is op. We gaan machtsmis- bruik met machtsmisbruik beant- I - woorden. De regering hoeft niet ver- - baasd op te kijken, indien wij morgen een vrachtauto zand van een viaduct lattn kieperen." SSINGEN In de loop van dins- 6 oktober komt de veerboot Prin- s_es Margriet weer in de vaart op de lip Vlissingen-Breskens. De veerboot is voorzien van vier nieuwe motoren en vier nieuwe generatoren. Deze week zijn proefvaarten met het schip gemaakt. Die zijn zonder problemen verlopen. Op het moment dat de Margriet in de j vaart komt, gaat de Prinses Beatrix naar de kant voor een periodieke on- t derhoudsbeurt. Van die gelegenheid 'j wordt gebruik gemaakt de veerboot van nieuwe stuurhutten te voorzien. Met die nieuwe stuurhutten zal een verbetering van het uitzicht worden -bereikt. De stuurhutten worden ge- Ö)ouwd op de werf De Merwede in Har- j[ dinxveld-Giessendam. Daarna wor gden ze vervoerd naar de werkplaats van de Provinciale Stoombootdien sten in Vlissingen. Daar zullen de t stuurhutten op de Prinses Beatrtix worden gemonteerd. I f Studenten van de School voor de Fysiotherapie in Vlissingen gaven donderdag op het Binnenhof in Den Haag onder anderen eenpolitieman die de demonstra tie in goede banen moest leiden een gratis massage. De heer H. G. de Leeuw bij de door de dieven achtergelaten dozen met joggingpakken en aanhangwagen bij zijn opslagplaats in Krabbendijke. KRABBENDIJKE - Het komt niet vaak voor dat een bestolen winke lier uit zichzelf de publiciteit zoekt. Liever hult hij zich, en daarin ver schilt hij van weinig andere gedu peerden, in de anonimiteit. H. G. de Leeuw van de gelijknamige han delsonderneming in Krabbendijke is het nu meer dan beu. In nog geen drie weken tijd is hij tweemaal be stolen van honderden poloshirts en evenvele joggingpakken. In de nacht van woensdag op donderdag had de laatste inbraak plaats. De eerste maal forceerden inbrekers aan de achterkant van zijn bedrijfs pand een deur. Om bij de beoogde waar te komen, hadden zij eerst nog een aantal dozen verschoven. „Ze hebben echt doelbewust genomen wat hen het beste leek", zegt De Leeuw. „Hun aandacht was gericht op witte poloshirts, grote maten". Om bij de handelsvoorraad te ko men, moesten de inbrekers eerst nog een kleine tweehonderd meter door een boomgaard lopen. „Ze zijn zeker een paar uur beziggeweest". De ver koopwaarde van de gestolen waar bedroeg ongeveer 20.000 gulden. Om herhaling te voorkomen, blok keerde De Leeuw de achterdeur van het pand met stalen beugels en ex tra sterke bouten, zowel in de deur als de sponning. Dat mocht niet ba ten. Gewapend met een boor en een stevige sleutel wisten de insluipers alsnog 's nachts binnen te komen. De Leeuw: „Ik ging om kwart over twaalf weg, dus het moet daarna zijn gebeurd". Deze keer lieten de inbre kers een deel van hun gading staan, doordat zij waarschijnlijk door een geprogrammeerde buitenlamp van een garage bij de boomgaard werden gestoord in hun werk. Veertien do zen vol met joggingpakken en een gestolen aanhanger bleven achter. Nu De Leeuw voor de tweede maal binnen korte tijd slachtoffer is ge worden wil hij Krabbendijke op roepen om bij 'verdachte bewegin gen' van bijvoorbeeld voertuigen het kenteken te noteren. „Het is zo'n kleine moeite en anderen kunnen ermee worden geholpen. Probeer wat te doen. Het zijn de kleine din gen, waardoor je samen iets kunt oplossen. Wie zal 't zeggen". De rijkspolitie van Reimerswaal trekt uit overeenkomsten tussen beide diefstallen de conclusie dat de inbraak werk van dezelfde personen is. „Ze moeten in ieder geval goed op de hoogte zijn geweest van de situa tie". Onderzoeken hebben nog niet geleid tot aanhoudingen, al zijn wel voetafdrukken gevonden. De Leeuw's oproep om de politie te waarschuwen bij zich verdacht op houdende personen, wordt door de politie zelf onderstreept. „We kun nen de mensen daar niet genoeg op attenderen". Braat krijgt soms curieuze puzzels ZIERIKZEE - De Zierikzeese beeld houwer Ad Braat werkt graag in op dracht: „Als mensen je iets vragen te maken, denk en overleg je met el kaar. Want de opdrachtgever moet tevreden zijn, en ik wil op mijn beurt ook graag trots zijn op het werk. Soms krijg ik curieuze puzzels, en het is mijn vak om die op te lossen. Het vergt dus een speciale inzet, maar het is aardig om op zo'n manier te werken." Het maken van het reliëf voor de nieuwe kolencentrale in Borssele heeft hij dan ook met ple zier gedaan. In de hoge voorkamer van Braats woonhuis, het voormalig burgerwees huis aan de Poststraat, staan - tussen vele andere - plaquettes van de con touren van Scheveningen en Zierik- zee. „De mensen van de PZEM waren daar erg enthousiast over. Zoiets leek hen aardig voor de nieuwe kolencen trale in Borssele", vertelt de beeld houwer. De opdracht kwam tegelij kertijd met de jaarlijkse tentoonstel ling in huize Braat. Ruim dertig kun stenaars uit het hele land houden dan daar hun expositie, en dat brengt een hoop drukte met zich mee. Maar de opdracht leek Braat dermate leuk, dat hij hem toch heeft aanvaard. Braat moest natuurlijk eerst gaan kijken hoe de huidige centrales er in Borssele uitzien. „Dat was een hele toestand. Als je bij de kerncentrale rondhangt, ziet de politie je snel voor een demonstrant aan. Die heb je zo aan je broek hangen. En daar zou ik niet zoveel mee opschieten. Ik ben naar de directie gegaan om een legiti matiebewijs te krijgen. Ze hebben een heel aardige rondleiding ver zorgd. En natuurlijk heb ik over ver schillende vormen van energieop wekking een heleboel gelezen. Want anders werk je ook maar wat in het niets", vertelt Braat geanimeerd. Vanuit een boerderijtje heeft de beeldhouwer foto's gemaakt van wat er al in Borssele stond, de oude kolen- en de kerncentrale. Thuis maakte hij tekeningen en van daaruit kon het 'echte'werk beginnen. Braat: „Ik pro beer eens wat en dan krijgt het steeds meer vorm. De proeven maak ik van klei. Het energie-complex weerspie gelt in feite een geschiedenis van ze ventig jaar. De oude kolencentrale, de nieuwe kerncentrale en nu de su permoderne en schone kolencentra le. Ik vond het leuk die ontwikkeling vast te leggen." Uiteindelijk heeft de beeldhouwer een reliëf van brons gemaakt van an derhalve meter lengte. Links op het kunstwerk staat de oude kolencen trale, daarnaast de kerncentrale en de nieuwe kolencentrale. Eromheen ligt een blusvijver, waarin eendjes zwemmen. De kunstenaar heeft met dit laatste willen aangeven, dat de kolencentrale niet milieuvervuilend is. „Eigenlijk zouden de demonstran ten er nu ook bij moeten zijn. Nu heb ben ze schone energie, weinig zwavel en het vliegas wordt verwerkt.", vindt de kunstenaar. Hoge verwach tingen van de opkomst uit demon strantenkringen heeft hij overigens niet. Naast het grote werk zij n 100 plaquet tes gemaakt van 60 centimeter leng te, waarvan de eerste bij de opening wordt aangeboden aan de minister van economische zaken, dr R. W. de Korte. Wat met de overige 99 exem plaren gebeurt, weet de kunstenaar niet. Opvallend aan het kleine werk is het mannetje rechts, die naar de tech nische wonderen staat te kijken. „Die man kan eigenlijk van alles uitbeel den", legt Braat uit. „Een demon strant, die nog steeds niet tevreden is. Een werknemer van de centrale. De ingenieur die trots is op wat hij heeft bereikt. Of een verwonderde consu ment, verbaasd over wat er allemaal moet gebeuren voordat hij thuis stroom krijgt." Kortom, de uitgebeel de man is voor veelerlei interpreta ties vatbaar. En dat is nu juist Braats bedoeling. Hij hoopt dat 'de mensen in de huiskamer' over zijn werk gaan praten en disussiëren. Zonder voor- opgelegde interpretaties van de kun stenaar zelf. Een rondleiding in het huis en de tuin van het echtpaar Braat, waar de ver zameling van de kunstenaars is uitge stald, leert dat de PZEM-plaquette in de verzameling een opvallende is. Braat beeldt doorgaans mensen uit. Braat noemt deze opdracht dan ook 'een uitdaging': „Maar een mens wil de ik er toch graag op hebben. Want techniek bestaat niet zonder mensen, zonder mensen is techniek onmoge lijk. En de relatie tussen techniek en mens boeit mij bijzonder." Beeldhouwer Ad Braat in de tuin van het voormalige burgerweeshuis, dat nu als zijn woning dienst doet. In ander werk van de Zierikzeese beeldhouwer komt zijn - naar eigen zeggen - maatschappijkritische in slag naar voren. In de tuin staat een beeld van een preekstoel. Op het spreekgestoelte heeft hij de minis ters gedacht, van wie hij hoopt dat ze door de hoogte van het geheel met enige schroom het volk zullen toe spreken. Daarachter moeten de ka merleden zich opstellen, onzicht baar voor het publiek. „Zodat ze eens wat minder zullen kletsen." In het voormalig burgerweeshuis staat een beeld van 'de sterke en de wijze man'. Braat: „Als die elkaar vin den, gaat het beter in de wereld. De wijze man bedenkt de ideeën en de sterke verdedigt ze." De plaquettes die Braat gemaakt heeft voor de in stelling voor geestelijk gehandicap ten Brugzicht in Zierikzee herbergen een verrassing. Ze zijn een eindje van de muur opgehangen, zodat ze scha duweffecten geven als ze een duwtje krijgen. Dat ontdekte de kunstenaar bij het maken, en het leek hem aardig voor de gehandicapten om een tijdje naar te kijken. Speciaal licht is voor het effect noodzakelijk, geeft Braat toe. Hijzelf heeft de plaquettes han gen in de ruime achterkamer, die voorzien is van vier lampen. „Dit huis is erg geschikt voor het ten toonstellen van het werk van mijzelf en van mijn vrouw", zegt Braat. En voor het maken van de kunstwerken, want dat gebeurt in het atelier - de achterkamer. -r HOEK Bij een ongeluk tijdens graafwerkzaamheden in de buurt schap Knol bij Hoek is gisteren de 38- jarige C. J. Franken uit Rijsbergen om het leven gekomen. De man was werk zaam voor de firma Oomen te Sprun- del aan een pijpleiding onder de grond. Hij bevond zich in een kuil en op het moment dat hij zich oprichtte reed een tractor met kippwagen, die afgegra ven grond transporteerde, per ongeluk met één wiel over hem heen. Volgens de politie is er bij dit ongeluk geen sprake geweest van nalatigheid. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. GOES De provinciale commissie van de hervormde vrouwengroep Zeeland houdt dinsdag de besturen dag in de Westerkerk in Goes. Besproken wordt onder meer het ge bruik van de materialenmap die een handreiking geeft ten aanzien van on derwerpen zoals geloof, emancipatie, maatschappelijke ontwikkelingen en milieuzaken. De vergadering begint om 10.00 uur. MIDDELBURG De Stichting Ne derland Nu Als Ontwerp (NNOA), or ganisator van de tentoonstelling Nieuw Nederland, kijkt met verbaas de ogen naar een brief van het Zeeuws provinciebestuur. Gedeputeerde sta ten beginnen de brief met de medede ling dat ze niet bereid zijn om de ten toonstelling te subsidiëren. En ze be sluiten met de vraag of het mogelijk is de expositie naar Zeeland te halen. Nieuw Nederland, nog tot eind okto ber te bezichtigen in de Beurs van Ber- lage te Amsterdam, laat enkele tien tallen ontwerpen zien, gebaseerd op toekomstscenario's voor het jaar 2050. Daartoe behoren ook ontwerpen voor de inrichting van de Zeeuwse Voordel ta (maricultuur, recreatie) en het voor malig werkeiland Neeltje Jans (snelle kweekvijvers). Volgens WD-gedeputeerde E. Maris- Koster (ruimtelijke ordening) is de subsidie geweigerd omdat de aan vraag binnenkwam op het moment dat de ontwerpen gereed waren. „Het heeft", zegt ze, „weinig zin om geld te stoppen in ontwerpen die buiten ons om tot stand zijn gekomen. Men heeft ons niet bij de voorbereidingen betrok ken. Toen ze bij ons aanklopten waren de verhalen al klaar". Mevrouw M. Snepvangers (projectlei der bij de stichting NNAO) snapt niets van de brief uit Zeeland. „Aan de ene kant", zegt ze, „vindt men de tentoon stelling niet interessant genoeg om er wat geld in te steken, aan de andere kant is men weer wel zo geïnteresseerd dat men de tentoonstelling graag heb ben wil". Het stichtingsbestuur zal zich volgende week over de brief bui gen. Het Zeeuws provinciebestuur is niet de enige gegadige. Ook het Centre Pompidou in Parijs, de Efteling en de provincie Groningen hebben al be langstelling getoond. Erg veel krediet hebben de Zeeuwse bestuurders niet. Projectleidster Snepvangers: „We zijn maanden met die mensen bezig geweest. Maar dat heeft geen cent opgeleverd. Ze hebben ons van het kastje naar de muur ge stuurd. De officiële subsidieaanvraag was misschien wat laat, maar er wa ren al wel mondelinge contacten aan voorafgegaan. Anderen, zoals Gronin gen en Noord-Brabant hebben niet zo moeilijk gedaan. Die hebben de ont werpen gezien en meteen een bijdrage verleend. Ze beschouwen de ontwer pen als positief voor het denken over de toekomst van hun regio en hebben dat graag willen honoreren. In Zee land moet men daar kennelijk moei lijk over doen". Overigens heeft niet iedereen in Zee land de knip op de beurs gehouden. De stichting dié op Neeltje Jans een World Pish Center wil realiseren heeft op de valreep een bedrag van 1500 gulden ge schonken. De Provinciale Planologi sche Dienst bleek bereid om mens kracht te leveren, maar daarvan is uit eindelijk geen gebruik gemaakt. VLISSINGEN - De 31-jarige Van G. die in de nacht van zaterdag op zondag noodgedwongen een duik moest ne men in het Kanaal door Walcheren, is door dezelfde daders aangepakt als de (in hetzelfde weekeinde) in Vlissingen beroofde taxichauffeurs. De dinsdag aangehouden 18-jarige R. L. en de 20- jarige L. M. P. S. werden daarbij ge holpen door de 18-jarige J. V. en de 19- jarige B. W. J. de W. Zij zijn donderdag door de Vlissingse gemeentepolitie aangehouden en komen eveneens uit Vlissingen. De vier mannen namen zondagmor gen om 1.15 uur plaats op de dijk langs het Kanaal door Walcheren met het doel iemand te beroven. Zij spraken met elkaar af kinderen en vrouwen door te laten fietsen. Na een half uur kwam Van G. op zijn fiets aan. De be doeling was een rijwiel voor die van Van G. te werpen. De fietser sprong echter in het Kanaal toen hij de vier mannen zag staan. Hij zwom na enige aarzeling naar de overkant. S. wordt door de Vlissingse gemeente politie omschreven als de leider van de 'bende'. De vier inwoners van Vlissin gen hebben zich, zo bleek tijdens hun verhoor, in augustus en september aan andere diefstallen schuldig gemaakt. Zij hebben enkele keren ingebroken in bedrijven aan de Oosterhavenweg en maakten daarbij voor enige duizenden guldens buit aan koperdraad, pers- luchtapparatuur en portofoons buit. De vier Vlissingers worden vandaag, (vrijdag) voorgeleid aan de Middel burgse officier van justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 47