'S' almanak Eerste politie-agent Goes uit minderheidsgroep .zoiets als bij de Herald, dat vergeet je niet meer. Fosfaatverbodprotest PZEM nog niet verplicht fusie aan te gaan WESTDUIN CATERING DE FEESTENBOUWERS Brandpunt direct vanaf PZC-redactie I REDDERS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EXCELLENTIES KRINGLOOP FOSFAAT OE ENIGE OPLOSSING liddenschouwen eft één huis or asielzoekers mmtmm Positief KOLENCENTRALE IN GEBRUIK Risico's m* m hqechst pagina 19 Spelletje ZEELAND VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 Reacties op isielzoeker chokkend (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/AMSTERDAM - De Anne Frank Stichting, die zich t tegen fascisme, antisemitisme, racisme en discriminatie, dt de negatieve reacties op de huisvesting van asielzoekers in Lnkele gemeenten 'buitengewoon afkeurenswaardig'. ,D[t zijn vooroordelen waar ik me dood van schrik", zegt me- uw J. Kniesmeijer, beleidsmedewerkster van de stichting. ;t beeld dat van de asielzoeker wordt geschetst is dat van Is-lijder, verkrachter en crimineel". De sleepboot De Ruyter sleept de Herald of Free Enterprise naar de kade van Scheldepoort. VLISSINGEN - De Brit se veerboot Herald of Free Enterprise heeft donderdagavond na verwijdering van assen en schroeven het dok op de reparatiewerf Schel depoort verlaten. Het rampschip is aan de ka de gelegd. De huidige eigenaar, Dalmeijer Metalen BV uit Rotterdam, houdt in opdracht van de rederij Townsend Thoresen het tijdstip van vertrek ge heim. De ferry is zeewaardig, maar kan niet meer op eigen kracht varen. F. H. Kuij- pers, hoofd financiële za ken van Scheldepoort, meldt dat Townsend Thoresen er alles aan ge legen is zo weinig moge lijk ruchtbaarheid te ge ven aan verwikkelingen rond het rampschip. De veerboot krijgt zoals ge meld een nieuwe naam, Flushing Range, en wordt vermoedelijk ver kocht aan een sloper in Taiwan of op Malta. De op Scheldepoort verwij derde assen en schroe ven zijn bestemd voor de twee zusterschepen die Townsend Thoresen in de vaart heeft. Drie passagiers van de Herald of Free Enterpri se, die 6 maart voor de kust van Zeebrugge kap seisde, worden volgens gegevens van de British Kent Police nog steeds vermist. Kuijpers acht het uitgesloten dat de stoffelijke resten van die vermisten zich in de fer ry bevinden. „Alles aan de binnenzijde van het schip is open en toegan kelijk", verzekert hij, „en wij zijn overal geweest". Waterschout J. Seaux van de zeewaterpolitie in Zeebrugge is er ook van overtuigd dat geen stof felijke resten van slacht offers meer aan boord zijn. De onderzoeksrech ter uit Brugge had an ders, stelt hij, de veer boot nooit vrijgegeven. meent dat het ministerie van wel- volksgezondheid en cultuur fC), dat verantwoordelijk is voor VLISSINGEN Een deel van de ictualiteitenrubriek Brandpunt ran de KRO-televisie wordt -anavond - vrijdag - recht sreeks uitgezonden vanaf de ientrale redactie van de PZC in Vlissingen. 3randpunt besteedt in de afleve- •ing van vanavond - tussen 22.00 :n 23.00 uur op Nederland 1 - landacht aan de uitreiking van ;en herinneringsplaquette aan ie Zeeuwse redders die mee- verkten aan de hulpverlening bij le ramp met de Britse veerboot lerald of Free Enterprise op 6 naart van dit jaar. De uitreiking loor de commissaris van de ko- ïingin in Zeeland, dr. C. Boer- ien, vindt 's morgens plaats op iet provinciehuis in Middelburg. r Avonds interviewt Brandpunt [énkele onderscheiden redders, Kie dan op de PZC-redactie aan- Ivezig zijn. Verder wordt in de ac tualiteitenrubriek met een van pe redacteuren gesproken over |vat de PZC zaterdag 3 oktober an nieuws te bieden heeft. ARENDIJKE De gemeente- d van Middenschouwen gaat ak- rd met het beschikbaar stellen één eengezinswoning aan asiel kers. Wel heeft de raad een beper- de voorwaarde aangebracht in de reenkomst die de gemeente, over opvang van de asielzoekers, met rijk aan zal gaan. Dat laatste was initiatief van het VVD-raadslid J. van Langeraad. CD A-woordvoerster mevrouw P. Berrevoets-Ringelberg had wat der moeite met het voorstel. Zij d het de plicht van de gemeente solidair te zijn met de asielzoekers [voor hen te zorgen, heer Van Langeraad wilde graag dat de gemeente de overeenkomst r de opvang kan beëindigen, ind. en en ander niet mocht 'bevallen', t die term 'bevallen' had mevrouw revoets wat moeite. „Wij hebben zo iw een oordeel klaar. Het is wel eens d dat we onze grenzen verleggen, uitdrukking 'niet bevallen' wil er mij dan ook niet in" bracht ze naar en. Op haar verzoek zal worden ge- ht naar een terminologie die over komt met 'niet uitvoerbaar'. De d ging verder - net zoals het college burgemeester en wethouders met schroom - akkoord met het voorstel. SGP/RPF-raadslid J. F. Bolleman cht dat als volgt onder woorden: incipieel kan ik er niet tegen zijn, ar ik hoop wel dat het bij één wo ning zal blijven." het ee M, De W. min voni Am An De ziei ove :eer Me Bei gan. goe De bij von zoc een raai van Het brai „Pr: ma De Terneuzense huisvader kon het niet genoeg benadrukken: „Denk eraan, dat je je niet laat verleiden om mee te doen aan dat rare straatspel 'balletje, balletje'", had hij ter waar schuwing gezegd tegen zijn zoon, die met vrienden een dag naar Amsterdam zou gaan. „Ik kijk wel uit", reageerde de knaap. „Ben ik meteen al m'n geld kwijt". „In Brugge zag ik ze laatst ook bezig", zo mengde een vriend zich in het gesprek. „Maar dat kon toen geen kwaad. Want die Belg deed het met bierglazen" het huisvestingsbeleid van de asiel zoekers, niet vrijuit gaat in deze kwes tie, maar zeker niet de hoofdschuldige is. „In de hele samenleving nemen de vooroordelen in het denken over vluchtelingen toe, maar het is heel moeilijk aan te geven wanneer het om slagpunt geweest is", aldus Kniesmeij er. Zoals bekend heeft het departement van minister L. C. Brinkman de ge meenten Goes, Oploo, Hardenberg, Schinnen en Noordoostpolder aange wezen als lokaties waar asielzoekers gehuisvest moeten worden in afwach ting van een beslissing over inwilliging van het asielverzoek. In Goes zullen permanent een kleine driehonderd mensen in het leegstaande Bergzicht- ziekenhuis verblijven. De Anne Frank Stichting heeft giste ren een brief naar de Tweede Kamer en de minister gestuurd, waarin kritiek wordt geuit op het feit dat de huisves tingsoperatie niet gepaard gaat met een goede begeleiding en voorlichting aan de bevolking van de gemeenten. „Men heeft nagelaten om begrip te kweken voor de positie van deze vluch telingen. De schokkende tv-beelden woensdagavond van totaal ontredder de mensen die de indruk wekten dat door de komst van de asielzoekers de bodem onder hun bestaan wordt weg geslagen vind ik ontstellend. Zulke emotionele taferelen gaan ons te ver. Maar aan de andere kant geloof ik dat mensen elkaar angst aanpraten. Dat had voorkomen kunnen worden als WVC een adequate' voorlichtingscam pagne had opgezet om begrip te kwe ken. Die mensen komen tenslotte niet voor hun lol naar Nederland". De beleidsmedewerkster vindt het onverantwoord dat Brinkman grote groepen asielzoekers in relatief klei ne gemeenten wil onderbrengen. Het ware beter geweest als het beleid er (Slot zie pagina 25 kolom 6) GOES - De vestiging van een op vanginrichting voor asielzoekers in het Bergzichtziekenhuis zal een ma te van tolerantie vragen van de Goese bevolking in het algemeen, maar in het bijzonder van de poli tie. Een politieman of - vrouw moet opgewassen zijn tegen uitingen van discriminatie op elk moment en in elke vorm zodra die aan de opper vlakte komen. Het onderscheid ma ken in mensen, uitsluitend of mede vanwege hun uiterlijk of afkomst, acht ik een verwerpelijke zaak, waarvoor geen geldig excuus is te bedenken. Commissaris L. Diepen horst van de gemeentepolitie Goes zei dit donderdag tijdens de beëdi ging van de nieuwe agent Assim El Katthabi, de eerste politieman in Zeeland uit een etnische minder heidsgroepering. De korpschef maakte van de gele genheid gebruik om tijdens deze bij eenkomst van politie-functionaris- sen, zijn ongenoegen te laten blijken over het in Goes gerezen verzet te gen de mogelijke komst van asiel zoekers. Daarbij beklemtoonde hij, dat hij binnen het korps geen discri minerende opvattingen accepteert: „Zelfs het tonen van begrip voor za ken of uitlatingen die relateren aan discriminatie is afkeurenswaardig en kan zeker door een politieman of - vrouw niet worden getolereerd". Ook burgemeester mr W. Blanken toonde zijn bezorgdheid, zij het in wat voorzichtiger bewoordingen, door te stellen dat de tegenstanders van het centrum alle mogelijke cri minaliteit op de asielzoekers projec teren. „Het is", aldus mr Blanken, „benauwend als je ziet hoe emotio neel dit soort zaken worden bena derd". Een collega feliciteert de zojuist beëdigde agent Assim El Katthabi. Mr Blanken noemde de beëdiging van agent El Katthabi 'een positief geluid'. Zijn aanstelling is geen symbool, maar een feit dat het korps nu in zekere mate een afspie geling van onze samenleving is. Hoewel acceptatie - gezien de ac tualiteit - van de nieuwe agent ze ker niet altijd eenvoudig zal zijn, al dus de Goese burgemeester. Commissaris Diepenhorst toonde bewondering voor de moed en het doorzettingsvermogen van de 22-ja- rige Assim. „Je allochtone afkomst zal worden herkend, maar zeker niet door iedereen en onder alle omstan digheden worden erkend. Dat vraagt om extra tact en zelfbeheer sing van jezelf en van de collega's om je heen". Met deze woorden stak hij de nieuwkomer een hart onder de riem. Behalve de beëdiging van agent El Katthabi had het politiekorps nog iets te vieren. De bevordering van adjudant A. L. Aerts tot inspecteur van de gemeentepolitie, zorgde voor een extra feestelijk tintje aan de plechtigheid in het politiebureau. NEELTJE JANS - Hun namen zijn lang niet zo bekend als die van illus tere voorgangers als Frans Naere- bout en Dorus Rijkers, maar ze zijn er nog steeds: de redders op zee. Een enkele maal, bij dramatische ge beurtenissen, zoals op 6 maart dit jaar het vergaan van de Herald of Free Enterprise nabij Zeebrugge, staan ze massaal in de belangstel ling. Doch veelal doen ze hun werk in alle rust.' Tegenwoordig rukken ze vele malen per jaar uit om vooral watersporters uit netelige situaties te redden. Maai ook de beroepsvaart doet vaak ge noeg een beroep op het personeel van de reddingboten langs de Zeeuwse kust. In totaal hebben drie redding boten van de Koninklijke Zuid-Hol landse maatschappij tot redding van schipbreukelingen (KZHMRS) een ligplaats in Zeeland. Dat zijn de Ko ningin Beatrix op het eiland Neeltje Jans, de Javazee in Breskens en de Tuimelaar in Cadzand. Juist in verband met de ramp met de Britse veerboot heeft de KZHMRS besloten dit jaar haar mensen die in Zeebrugge in actie zijn gekomen, te eren. Daartoe reikt de Zeeuwse com missaris van de koningin, dr. C. Boer- tien, vandaag (vrijdag) namens de reddingmaatschappij een plaquette uit. Een van de redders is de Burghse schipper Izaak Breen van de Konin gin Beatrix. Hij voert het commando over het nieuwste schip van de red dingmaatschappij, een moderne snelle reddingboot uit 1984. Denkt u nog wel eens aan die nacht in Zeebrugge? „Dat is een herinnering, die me nooit meer los zal laten. Ik weet nog dat we om half negen werden opgepiept en om tien voor tien waren we aanwezig. Het was toen al een heel gekrioel van schepen en wij hebben vooral als pendeldienst gefungeerd, omdat we zo'n snel schip hebben. Daarnaast zijn mensen van ons aan boord van het passagiersschip geweest, om drenkelingen te redden. We hebben er in totaal 32 uitgehaald. Die zijn met de sleepboot Fighter vervoerd. Later heb ik me pas gerealiseerd dat we ook overlevenden aan boord moe- Schipper Izaak Breen: „Ik zal de laatste zijn om te zeggen: ik ga naar huis." ten hebben gehad. Van één van hen heb ik zelfs nog provisorisch een voet verbonden. Ja, dat was een hele erva ring. We hebben later uit Engeland nog een brief van premier Thatcher gekregen. Van de Belgen heb ik nooit meer wat gehoord." Het moet wel zivaar zijn, om steeds maar met allerlei onge vallen te ivorden geconfron teerd? „Ach, je went er aan. In het begin vind je het oppikken van opvarenden van een jacht nog spectaculair, maar op den duur ga je daar ook aan voor bij. Alleen zoiets als bij de Herald, dat vergeet je niet meer. Nee, het ver velendst vind ik nog de zoekacties. Je weet vaak niet zeker of er wel wat is en toch blijf je zoeken. Want iedere melding die we krijgen trekken we na. En dan blijkt er nogal eens een loos alarm bij te zitten. Zo hadden we onlangs nog een melding van twee vermiste surfers. Later bleek dat ver geten was om te melden dat ze al weer terecht waren. En dan blijven we zoeken. Want al moest ik de hele nacht bezig zijn; ik zal de laatste zijn om te zeggen 'ik ga naar huis'." Het is toch niet alleen kommer en kwel in uw werk? „Oh nee, je hebt ook genoeg eer van je werk. Als je iemand aan veilig aan wal brengt geeft dat genoeg voldoe ning. Maar dan maak je wel rare din gen mee. Vorig jaar nog brachten we de opvarenden van een jacht dat op een dijk gelopen was, hier op Neeltje Jans aan wal. Op het jacht waren een man, zijn vrouw en een baby. De vrouw en de baby hebben we aan boord genomen en de man met 2ijn jacht op sleeptouw. Ik heb die vrouw nog mijn trui gegeven tegen de kou, want ze waren helemaal verkleumd; En dan hoor je, als je aan de wal komt, dat die man ineens tegen zijn vrouw begint uit te varen en ze staat uit te kafferen. Dan vraag ik me toch af, waar zitje fatsoen. Hij was degene die totaal onvoorbereid met zijn boot zo'n tocht wilde maken. Hoe is het eigenlijk gesteld met de nautische kennis van de wa tersporters? „Je mag ze natuurlijk niet over één kam scheren, maar over het alge meen is die niet best. Wij komen nog al eens in actie in de buurt van de stormvloedkering, want daar verkij ken erg veel mensen zich op. Tijdens de werken aan de pijlerdam was de bebakening misschien wel eens ver warrend, maar nu is die heel duide lijk. Toch zijn er nog steeds mensen die er niets van snappen. Die komen vrolijk aanhuppelen, zonder bijvoor beeld rekening met de stroming te houden. Als ze nou eerst de zaak eens zouden bestuderen. Maar sommigen hebben niet eens een kaart aan boord. En als je eenmaal in de stro ming terecht komt, dan kom je er zo maar niet uit. Als je niet oppast word je gegarandeerd onder de schuiven van de kering doorgetrokken. Nog niet zo lang geleden is dat ook met een jacht gebeurd. Zelfs wij zouden er nog onderdoor gaan. Wat dat betreft doen de reddingslijnen die voor der gelijke gevallen zijn aangebracht goed werk. Daar moeten we er nogal eens een uitplukken." René Schrier BORSSELE De ondernemingsraad van Hoechst Holland heeft de officiële in gebruikname van de kolencentrale Borssele aangegrepen om de aandacht te vestigen op de 'fosfaatproblematiek'. Bij de toegangsweg tot de centrale was een wagen met een spandoek erop neergezet, waarop het verzoek tot een sa menhangende aanpak van de fosfaatkwestie te komen. Niet alleen een fosfaat verbod voor wasmiddelen, maar zorgen voor een oplossing die vergaande ver wijdering van alle fosfaten uit het oppervlaktewater inhoudt. Leden van de on der nemeingsraad deelden aan de genodigden een brief uit, waarin het stand punt van de raad uiteengezet werd. De actie vond plaats met toestemming van PZEM en politie. BORSSELE De NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatchappij (PZEM) hoeft voorlopig geen ver plichte produktiefusie aan te gaan met andere stroomopwekkers. Minis ter dr R. W. de Korte van Economi sche Zaken is bereid de nieuwe Elek triciteitswet, waarvan het ontwerp bij de Tweede Kamer is ingediend, zo danig te wijzigen dat het Zeeuwse nutsbedrijf in elk geval de komende jaren zelfstandig stroom kan blijven produceren en distribueren. Intussen zullen in landelijk verband besluiten moeten worden genomen over de bouw van nieuwe elektriciteitscen trales. Borssele geldt daarvoor vol gens de minister als 'prima vesti gingsplaats'. Dr De Korte liet een en ander donder dag blijken tijdens de officiële inge bruikname van de nieuwe kolencen trale ophet energiecomplex van de PZEM bij Borssele. Zijn boodschap werd door gedeputeerde W. Don, be stuursvoorzitter van de PZEM, erg dankbaar ontvangen. „De minister heeft de Zeeuwen blij gemaakt en per spectief geboden. De eerste oktober 1987 is een zeer bijzondere dag gewor den voor de PZEM en de provincie Zee land", aldus Don. Hij beklemtoonde dat er voor het nutsbedrijf geen enkele noodzaak is tot produktiefusie. De ge deputeerde herinnerde aan h,et ver trek van vele rijksdiensten uit Zeeland en daarmee het verdwijnen van hoog waardige arbeidsplaatsen. „De PZEM mag niet volgen; dat hebben wij niet verdiend", stelde Don. Minister De Korte erkende dat zijn ontwerp voor de Elektriciteitswet, nog voorbereid door zijn voorganger drs G. M. V. van Aardenne, door de energie wereld niet geestdriftig is ontvangen. Hij wees erop dat de afgelopen tijd druk overleg is gepleegd, waarbij van zijn kant de bereidheid tot wijzigingen van het wetsontwerp op tafel is gelegd. De Korte had goede hoop dat de elek triciteitsbedrijven de bijgestelde wet alsnog gunstig zullen onthalen. Hij gaf aan dat over de eis voor een minimale produktie van 2.500 megaWatt per zelfstandig bedrijf (de PZEM beschikt momenteel over 1.098 megaWatt opge steld vermogen), te praten valt, het geen voor de PZEM uitstel van de fu siekeuze betekent (en mogelijk, als er nieuwe centrales bij Borssele gebouwd kunnen worden, afstel). De minister van Economische Zaken toonde zich ingenomen met de nieuwe kolencentrale (in feite de omgebouwde gas/olie-gestookte centrale), die naar zijn mening in belangrijke mate bij draagt aan de spreiding van brand stofsoorten en financiële risico's. Dr De Korte noemde het energiecomplex Borssele trouwens een schoolvoor beeld van spreiding: kernenergie, ko- lenstook en een gasturbine op één lo catie. Daardoor zijn gunstige produk- tiekosten en lage tarieven verzekerd, betoogde de bewindsman. Hij kondig de aan dat de diversificatie van brand stoffen verder doorgevoerd zal wor den. De Korte zei dat over uitbreiding van kernenergie op zijn vroegst begin 1989 beslist wordt. Bestuursvoorzitter Don onderstreepte dat door de nieuwe centrale de con ventionele stroomopwekking in Zee land voor vijftien tot twintig jaar ver zekerd is. Door sluiting van de centrale Zeeland bij Vlissingen en de waterfa- briek bij Terneuzen dreigde deze acti viteit voor de provincie verloren te gaan (met inbegrip van arbeidsplaat sen en ervaring). Don kondigde aan dat de PZEM bezig is ruimte te schep pen voor toekomstige kolen- en kern- (Slot zie pagina 25 kolom 6) Advertentie Een feest organiseren is specialistenwerk. Onze organisatie heeft alles in huis. Alle benodigdheden plus de know-how en de ervaring. Voor feesten op eigen terrein, in eigen gebouw. In geheel Zeeland. Tot 2000 personen. Een gerust stellend idee; een geslaagd feest begint met een telefoontje. 01185-2510. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 19