PZC l\\\ praagmoeder kleinkinderen PEUGEOT 405 mi bij pta gnE5 KüJHfïïUm Kiezers Suriname achter grondwet MINISTERS OEVERSTATEN: HU EXTRA VOORDELIG!! NIEUW Ontwerpen: PZEM vrij van fusiekoorts Goes Minder koud 30e jaargang no. 232 rijdag 2 oktober 1987 eenvoud maakt het meubel Pag. 7 vrijdagkrant gj/jiTRAATSBURG (ANP) - De ministers van de Rijnoeverstaten lebben donderdag in Straatsburg besloten de Rijn in een ver- jneld tempo te saneren. De schoonmaak, die in drie fasen zal lEUBiyprden uitgevoerd, moet rond de eeuwwisseling gereed zijn. ding Schokkend Aansluiting Nota Gretig vrijdagkrant Fasen I Geldig t/m 5 oktober 1987 m ledepmede IER Aanvankelijk zonnig en droog. Later op de dag binnendrijvende bewolking. Vrij krachtige zuidoostelijke wind. Middagemperatuur omstreeks 18 gra den. 'ben hif bracht ortabel i zijn af;' weel va- PROVING! Van onze correspondent) JOHANNESBURG - 'Moeder en grootmoeder van dezelfde kinde ren'. Zo kan de 48-jarige Pat Antho ny in het Zuidafrikaanse Johannes burg zich sinds woensdag noemen. Met de voorspoedige geboorte van een drieling - twee jongens en een meisje - in een kliniek in Johannes burg werd zij namelijk de eerste oma in de wereld, die als draagmoeder voor haar dochter heeft gefungeerd. De drieling zijn de biologische kin deren van de 25-jarige Karen Ferrei- ra-Jorge en haar echtgenoot, Geor ge, een voormalige vluchteling uit het koloniale Angola. Toen Karen, die reeds een zoon van 4 jaar heeft, van haar gynaecoloog te horen kreeg dat ze geen kinderen meer zou kunnen krijgen, werden er drie ei cellen van haar kunstmatig be vrucht met het sperma van haar man en vervolgens in de baarmoe der van haar moeder overgebracht. Volgens de dokters worden er ge woonlijk drie bevruchte eicellen overgepland in de hoop dat een er van zich verder zal ontwikkelen, maar in het geval van 'oma' Antho ny bleken alle drie levensvatbaar te zijn. Volgens de Zuidafrikaanse minister van justitie, Kobie Coetsee zullen de drie kinderen wettelijk als de kinde ren van 'oma' Anthony worden be schouwd. Dat betekent dat ze dus te vens de broers en zuster van hun bio logische moeder, Karen, zullen zijn, en de ooms en tante van Karen's zoon Alcino. De Ferreira's zullen de drieling eerst moeten adopteren om hen hun eigen kinderen te kunnen noemen. Doch volgens de Zuidafri kaanse wet is het niet mogelijk dat een vrouw haar eigen broers of zus ters adopteert. In een eerder sta dium heeft 'oma' evenwel al gezegd, dat zij ervan uit gaat dat haar doch ter de drieling gewoon zal opvoeden, alsof het haar 'echte' kinderen zijn. T^e NV PZEM is gisteren f-.i i J—/op haar wenken be- actie ac Wilton Feyenoord heeft in kort geding gëeist toegang te krij gen tot de diensten van het in genieursbureau Nevesbu. PAGINA 3 De Anne Frank Stichting noemt de reacties op de plan nen voor huisvesting van asiel zoekers schokkend. PAGINA 19 De gebrekkige aansluiting van het onderwijs op de behoefte van het bedrijfsleven kost de ondernemingen handenvol geld. PAGINA 21 De vierde nota over de ruimte lijke ordening dreigt Zeeland links te laten liggen. PAGINA 23 Feyenoord toonde zich tegen Spora in Luxemburg na een zwakke start erg gretig en won met 5-2. PAGINA 27 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 6 Provincie: 19, 21, 23 en 25 Sport: 27 Noviteiten op het gebied van wonen Geef autokrakers geen kans Een feestelijke consumentenbeurs De groenteman als raadgever De nieuwe haarmodelijn Uit: films, theater en tentoonstellin gen Kunst, met in de achtste kolom Gerrit van der Ven. PAGINA 7,9,11,13,14,15,16 en 17 De werkzaamheden moeten ertoe lei den dat hogere diersoorten, zoals de zalm, in het jaar 2000 weer normaal in de Rijn kunnen leven. Tevens moet de kwaliteit van het Rijnwater tegen die tijd van dusdanig niveau zijn dat het voor de drinkwatervoorziening zonder meer gebruikt kan worden. Het slib in de rivier moet ontdaan zijn van alle schadelijke stoffen. Het slotcommuniqué van de milieumi nisters van Nederland, de Bondsrepu bliek, Frankrijk en Zwitserland bevat een lange lijst van maatregelen, die de komende dertien jaar genomen moe ten worden om de belasting van de Rijn met allerlei giftige en schadelijke stoffen drastisch te verminderen. De eerste fase van de schoonmaak (1987-1989) betreft een inventarisatie van de meest dringende maatregelen en het maken van een begroting van de schoonmaak. -Er is een voorlopige lijst opgesteld^ met 28 van de meest voor het milieu gevaarlijke stoffen, waarvan de lozing door de industrie sterk moet worden teruggebracht. De stoffen betreffen onder meer oplosmid delen, zware metalen zoals kwik, zink en cadmium, ammonium en fosfaten. In de tweede fase (1989-1995) zal daad werkelijk begonnen moeten worden met de vermindering van de lozing van deze prioritaire stoffen. De bewindslie den denken aan een reductie in de orde van 50 procent. In de laatste fase moe ten aanvullende maatregelen worden genomen als de schoonmaakacties in de eerste twee fasen onvoldoende blij ken te zijn. In de loop van 1988 komen de bewindslieden opnieuw bijeen om de balans van de inmiddels uitgevoer de maatregelen op te maken en even tueel nieuwe beslissingen te nemen. De stichting Reinwater is van mening dat het plan goed van intentie is, maar mager in de uitwerking. Vijftig procent reductie in vervuiling dient te worden gelezen als: de helft minder belasting door zo'n dertigtal stoffen van de misschien wel vijftigduizend in totaal, aldus Reinwater. Tunnel De nieuwe ambassade van de Bondsrepubliek Duitsland in Mos kou die een paar dagen geleden onder de kap was en die in mei 1989 klaar is om te worden betrokken, is klaarblij kelijk doelwit van de geheime dienst van de Sovjetunie, KGB. Volgens het Westduitse dagblad Die Welt is onder de keldergewelven een tunnel ont dekt. LOS ANGELES (AP) De zuster van een van de slachtoffers van de aarbeving in Los Angeles wordt door vrienden getroost. (Van onze correspondent) WASHINGTON Ten minste drie mensen zijn gisteren om het leven ge komen en 40 gewond geraakt bij een aardbeving, waarvan het epicentrum enige kilometers buiten het centrum van Los Angeles lag. In een cirkel van 30 kilometer rond het epicentrum bracht de aardbeving ver der aanzienlijke materiële schade toe. Een aantal gebouwen stortte in, er wa ren enkele aardverschuivingen, en door gebroken gasleidingen ontston den tientallen branden. De aardbeving van gisteren scoorde 6.1 op de schaal van Richter. Het was daarmee de ergste beving in Zuid Cali- fomië sinds 1971, toen een aardbeving met een kracht van 6.5 op de schaal van Richter voor 64 doden en miljar den guldens schade zorgde. In Zuid Californië worden veel aardbe vingen gesignaleerd, omdat het gebied op een aantal geologische breuklijnen ligt. De ergste daarvan speelde zich in 1906 in San Francisco af. Daarbij kwa men meer dan 700 mensen om het le ven. Los Angeles ligt op de zogenaamde Whittier breuklijn, die sinds 1929 geen bevingen heeft veroorzaakt. Geologen zeiden gisteren, dat er een kans van 1 op 20 bestaat op een nog grotere aard beving binnen vijf dagen. Direct na de aardbeving van gisteren werd een uitgebreid rampenplan in werking gesteld. Alle regeringsgebou wen werden ogenblikkelijk gesloten, de scholen gingen dicht, en uitgebrei de politiebewaking werd ingesteld om diefstal uit huizen met kapotgeschud- de ramen te voorkomen. Een man kwam om het leven, omdat een tunnel waarin hij aan het werken was, instortte. Een tweede man over leed door een hartaanval, en een vrouw werd gedood toen een muur waarnaast ze liep, omviel. De aardbeving werd door 15 lichtere schokken gevolgd die verder geen noe menswaardige schade veroorzaakten. Advertentie ONGEKEND TALENT MOERMANSK - Sovjet-leider Gorbatsjov op de brug van een atoom-ijsbreker tijdens zijn bezoek aan de noordelijke marinehaven Moermansk. westhavendijk 148 goes 01100-20620 diend. Minister De Korte (economische zaken) kwam op het feestje bij de opening van de nieuwe kolencentrale Borssele met een geruststellende mededeling. Het Zeeuwse energiebedrijf zal de eerstkomende jaren niet worden ge dwongen tot een produktiefusie met anderen en dus zelfstandig kunnen blijven. De bewindsman heeft kenne lijk ingezien dat het onverstandig zou zijn in het zuiden van Nederland een bundeling van nutsbedrijven door te drukken tegen de zin van één van de veronderstelde partners. De voorge schiedenis van een dergelijke operatie staat namelijk bol van de problemen en wrijvingen. „Dat kan nooit goed gaan", moet de minister hebben ge dacht. En zijn conclusie was een logi sche: „Laten we er daarom voorlopig nog maar niet aan beginnen". In de PZEM-gelederen is het beloofde uit stel met grote opluchting begroet. De dreigende aantasting van de zelfstan digheid van het Zeeuwse energiebe drijf, ingebakken in het ontwerp van een nieuwe Elektriciteitswet, heeft al veel te lang voor verstoorde verhou dingen met de buurbedrijven in Noord-Brabant en Limburg en voor onrust in eigen huis gezorgd. Het is daarom verstandig dat voorlopig dui delijkheid is geschapen tegenover de PZEM. Een ontwerp van wet, dat gro tere moeilijkheden oproept dan op lost, kan maar beter eerst nog eens goed tegen het licht worden gehouden. De Korte heeft ingezien dat de fusie koorts in de energiewereld een onge zonde hoogte heeft bereikt. Vandaar zijn voorlopig terughoudende opstel ling, in ieder geval tegenover Zeeland. Voor de PZEM is de 'uitzonderings positie', die de minister van econo mische zaken met deze toezegging creëert, een erkenning voor het tot nu toe gevoerde beleid. Het Zeeuwse energiebedrijf heeft in de voorbije pe riode, binnen de beperkingen van het betrekkelijk kleine distributiegebied, in verschillend opzicht de aandacht op zich weten te vestigen. De bouw en ex ploitatie van een kerncentrale hoe omstreden deze vorm van energieop wekking ook is heeft daarbij een rol gespeeld. Maar ook de wil om met een voorspoedig renderend nütsbedrijf in te haken op de eisen van de toekomst. De nieuwe kolencentrale aan de Wes- terschelde, gisteren officieel in pro- duktie genomen, onderstreept dat nog eens. Bij de vernieuwing en de uitbrei ding van het produktievermogen koos de PZEM voor een voortvarende aanpak. Ook binnen het samenwer kingsverband van elektriciteitsbedrij ven in Nederland (de SEP) is de Zeeuw se inbreng steeds opvallend geweest. Het was geen plaats aan de zijlijn, maar een positie waarmee in nationaal verband rekening werd gehouden. De PZEM had geografisch veel 'mee': het kon er steeds op bogen te opereren in een gebied met uitstekende condities voor de opwekking van energie. Het enige wat 'tegen' zat was dat het be drijf met zijn produktie-omvang niet paste in de nieuwe wet van de grote ge tallen. Maar die blijkt nu toch minder overheersend te worden uitgelegd dan in Zeeland de laatste tijd werd ge vreesd. Het spreekt vanzelf dat de jongste toezegging van minister De Korte ook verplichtingen schept. Niet voor niets is gisteren in alle toonaarden de lof gezongen van de PZEM-locatie Borssele als het Nederlandse energie park-van-de-toekomst. In het nationa le beleid met het oog op de energie voorziening speelt Borssele de boven toon. Gedeputeerde Don, bestuurs voorzitter van de PZEM, bevestigde tegenover de bewindsman nog eens dat er op de beleids- en tekentafels van het bedrijf ruimte wordt geschapen voor de bouw van nieuwe kolencentra les en kerncentrales. Voor de PZEM is uitbreiding van het produktievermo gen de enige garantie voor behoud van zelfstandigheid. Mocht het kabinet daarom binnen afzienbare tijd beslis sen dat er in Nederland één of meer nieuwe kerncentrales worden ge bouwd, dan kan de vestiging daarvan nog nauwelijks aan Zeeland voorbij gaan. Die koppeling is gisteren zowel door minister De Korte als door PZEM-voorzitter Don heel nadrukke lijk gelegd. Voor het Zeeuwse energie bedrijf zijn daarom niet alleen de lij nen naar de toekomst uitgezet, maar ook de condities waarop deze zijn ge baseerd. Een dagje van duidelijkheid zogezegd. vdM. MOSKOU (REUTER/DPA/AFP) - De landen van het Warschaupact en de NAVO moeten gaan praten over een beperking van de marine-activiteit in de Oostzee, Noorse Zee, Noordzee en Advertentie Canvas basketbalschoen De meest gevraagde sport en Vrijetijdsschoen KLEUREN: rood turquoise lila oranje geel pink Maten 3% t/m 11 COnVERSE Groenlandzee. Sovjet-leider Michail Gorbatsjov deed dit voorstel donder dag tijdens een bezoek aan Moer mansk. In deze aan de Noordelijke IJszee gele gen Sovjet-stad zei Gorbatsjov dat de Noordpool een „pool van vrede" moet worden. Naast het beperken van de omvang van marine- en luchtmach tactiviteit in de genoemde zeeën zou ook gesproken kunnen worden over het instellen van vertrouwenwekken de maatregelen, zoals het verbieden van marine-activiteit in de buurt van bepaalde scheepvaartroutes. De par tijleider zei dat als het internationale politieke klimaat genoeg verbetert, de Sovjetunie wellicht de noordelijke scheepvaartroutes zal openstellen voor buitenlandse schepen. Hij sprak zich in Moermansk ook voor het eerst persoonlijk uit over het be ginselakkoord over de afschaffing van de middellange-afstandsraketten (INF). De wereld staat op de rand van een belangrijke stap op het gebied van „echte nucleaire ontwapening", aldus Gorbatsjov. De NAVO reageerde afwachtend. Was hington deelde mee dat het de voor stellen nauwgezet zal bestuderen. Kandidaat Een van Amerika's be kendste tv-predikanten, Pat Robert son, heeft zich officieel kandidaat ge steld voor het presidentschap. Robert son is de zesde Republikein die mee doet aan de race naar het Witte Huis. Advertentie nge Vorststraat 24, Goes DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De kiezers in Suriname hebben woensdag massaal hun goedkeuring gegeven aan een nieuwe grondwet, die hen ter goedkeuring was voorge legd via een referendum. Na het bekend worden van de officieu ze cijfers uit alle tien districten blijkt circa 94 procent van de uitgebrachte stemmen vóór de nieuwe grondwet te zijn. De opkomst was bijna 62 procent. In de hoofdstad Paramaribo kwam maar 54 procent van de kiezers naar de stembus. De uitslag van het referen dum werd door legerleider Desi Bou- terse met groot enthousiasme ontvan gen. Hij kondigde een „nieuw tijd perk" aan met een „democratische structuur van duurzame aard". De ou de politieke leiders in Suriname lieten zich woensdag eveneens positief uit. In Nederland is terughoudend gerea geerd. CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer zei het referendum te zien als een „eerste stap" naar het democrati seringsproces. WD-woordvoerder Weisglass zei „met dubbele gevoelens" kennis te hebben genomen van de uit slag. De Suriname woordvoerder van de PvdA, Henk Knol, betreurde de aanvaarding van de grondwet, omdat de macht van het leger wordt gelegali seerd. In kringen van het Surinaamse verzet in Nederland werd eveneens afwijzend gereageerd. Dr. Eddy Jozefzoon, woordvoerder van de groep Brunswijk in Nederland, liet weten dat het jungle commando de strijd zal voortzetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1