Steun voor Le Pen groeit Mark Phillips beboet eis verbod raketten Koks willen bescherming van hun creativiteit Deel artiestengezelschap na ongeluk in VS weer thuis Weespenaar ontvoerd en zwaar mishandeld Met scheermes bewerkt model krijgt smartegeld van ruim 150 miljoen Klachten over activiteiten extreem-rechts nemen toe Actiegroep herhaalt MINISTER ALS GETUIGE GEWEIGERD Aantal doden in Natal loopt op tot 100 Pleidooi justitie voor banenplan privé beveiliging NCHP geeft geen prioriteit aan herverdeling arbeid AMSTERDAM (ANP) - De zeven advocaten van 21 relschop pers die werden opgepakt bij de ontruiming van het kraak pand in de Amsterdamse Schaepmanstraat in oktober '85 (waarna Hans Kok in een politiecel overleed) hebben woens dag de verdediging neergelegd. Beroep AUTEURSRECHT OP RECEPTUUR MANTELS BIJ... Rechtsbescherming Symposium PZC/binnen-buitenland KORT GEDING TEGEN STAAT DIEMEN (ANP) - Alle Fiat Panda's die zijn geproduceerd tussen maart 1986 en juni 1987 moeten terug naar de dea ler omdat er mogelijk een defect is ontstaan aan de voor wielophanging. Volgens Fiat Auto Nederland BV, die dit woensdag meedeelde, gaat het wereldwijd om meer dan 100.000 auto's. De 15.000 Nederlandse kopers hebben een aangetekende brief van de importeur gekregen. Volgens een woordvoerder van Fiat Auto Nederland heeft een toeleverancier aan de fabriek moeren van onvoldoende 1 kwaliteit geleverd, die na 70.000 kilometer kunnen lostril- len. Onbestuurbaarheid van de auto zou het gevolg zijn. Bij de dealer zullen twee moeren worden vervangen. De importeur verwacht met de brieven alle bezitters te kunnen bereiken. In de brief wordt tevens gevraagd te mel den of de auto is doorverkocht. De Fiat-woordvoerder acht het vrijwel ondenkbaar dat met de mogelijk getroffen au to's al zoveel kilometers zouden gemaakt zijn. „Mensen die zo veel rijden kiezen een ander type auto", aldus de woord voerder. Volgens Fiat zijn er geen ongevallen gebeurd door het mankement. Advocaten lopen uit krakersproces Dit gebeurde tijdens de behandeling van de rechtszaak waar extreme vei ligheidsmaatregelen als fouillering en veel extra politie de woede opwekte van de raadslieden en acht verschenen verdachten. De advocaten verdwenen met hun cliënten nadat de rechtbank hun ver zoek om ruim 20 getuigen, onder wie minister Korthals Altes van justitie, burgemeester Van Thijn van Amster dam, deurwaarder, beleidsmedewer kers van de gemeente en politiemen sen te horen, had afgewezen. De raads lieden wilden via deze getuigen aanto nen dat in dit „politieke proces" de verkeerden terechtstaan en dat niet de verdachten maar de politie, gemeente, justitie en ook de minister de ware schuldigen zijn. „Nu wij dit niet via deze getuigen kun nen aantonen, worden wij in onze ver dediging geschaad", aldus de woeden de raadslieden. Tegen de beslissing van de rechtbank om de getuigen niet te horen, zullen de verdachten na het vonnis van de rechtbank zeker beroep aantekenen, aldus één van de advoca ten. De rechtszaak werd vervolgens zonder verdachten en raadslieden be handeld. Twee officieren van justitie - een hoge uitzondering - eisten tegen de niet meer aanwezige verdachten verschil lende straffen. De dertien verdachten die zich aan openlijke geweldpleging tegen politiemensen en goederen schuldig maakten zouden tot vier of drie maanden cel (waarvan een of twee maanden voorwaardelijk) veroordeeld moeten worden. De zeven verdachten van openlijke geweldpleging tegen al leen goederen - meest politiebusjes - of degenen die bariccades zouden heb ben opgeworpen, moeten volgens Broek-Blaauboer en Van der Kerk boetes van 500 gulden betalen en een maand voorwaardelijke gevangenis straf krijgen. De rechtbank doet op 14 oktober uit spraak. NEWB URY (ANP) De echtgenoot van de Britse prinses Anne, Mark Phil lips, bij aankomst bij de rechtbank in Newbury waar hij gisteren bijna een rijverbod kreeg opgelegd nadat hij had toegegeven veel te hard te hebben gereden: tegen de 180 kilometer per uur. Phillips kreeg uiteindelijk een boete van ongeveer 400 gulden en een aantekening in zijn rijbewijs. DEN HAAG (ANP) - De Stichting Ver biedt de Kruisraketten heeft woens dag in hoger beroep voor het gerechts hof in Den Haag haar eis tot verbod op de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht gehandhaafd. Nederland heeft onomwonden geko zen voor een nucleaire verdediging. De dreiging die daar vanuit gaat is de in zet van dit kort geding. Een mogelijk INF-akkoord tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten, waardoor plaat sing waarschijnlijk niet doorgaat, doet daar niets aan af, stelden de advocaten van de stichting. De stichting wil via een kort geding te gen de Staat voorkomen dat de kruis raketten in Nederland worden ge plaatst. In maart vorig jaar diende de zelfde zaak al bij de rechtbank in Den Haag. De rechter achtte zichzelf toen niet bevoegd over de rechtmatigheid van plaatsing te oordelen: „De rechter mag zich niet boven het parlement stellen", aldus mr. D. Reising toen. Volgens de beide advocaten van de stichting, mr. A.M. J. van der Biesen en mr. P. Ingelse, maakte de rechtbank zich vorig jaar wel erg gemakkelijk van de zaak af. Door zich onbevoegd te ver klaren heeft de rechtbank toen de vraag omzeild of het plaatsingsver drag tussen Nederland en de VS strij dig is met het internationale recht. Van de ruim 14.000 medeëisers die de stichting vertegenwoordigt waren er woensdag ongeveer honderd aanwe zig in de rechtszaal. Namens hen sta ken de advocaten een pleidooi van enige uren af. Zij vroegen daarin niet om een politiek of moreel oordeel maar om rechterlijke toetsing van de rechtmatigheid van het plaatsingsbe- sluit. PARIJS (RTR) - Jean- Marie Le Pen, de Franse extreem-rechtse presi dentskandidaat, heeft de laatste tijd meer steun van het Franse electoraat gekregen, on danks de opschudding over zijn opmerking dat de gaskamers van de na- zis niet meer dan een „detail waren in de ge schiedenis van de Twee de Wereldoorlog". Vol gens een recente opinie peiling in het weekblad Paris Match is de steun voor de leider van het Nationale Front van 12 naar 13 procent geste gen. De opiniepeiling werd tussen 14 en 18 septem ber gehouden. Le Pen maakte zijn omstreden opmerking op 13 sep tember. De opiniepeilers zeggen dat de steekproef wellicht niet de volledige uitwerking van Le Pens uitlatingen weerspie gelt. Een andere opinie peiling van het week blad L'Evenement du Jeudi suggereert dat de uitspraak over de gaska mers Le Pen een vijfde van zijn aanhang kost. Het Nationale Front kreeg bij de parlements verkiezingen van vorig jaar tien procent van de stemmen. Le Pen wil vol gendjaar voor zijn partij meedoen aan de presi dentsverkiezingen. AMSTERDAM (ANP) - Een kok die in Nederland een nieuw gerecht uit vindt, is er aan gewend dat na verloop van tijd weer tegen te komen in één of meer van de vele nieuwe kookboeken UTRECHT (ANP) - De veel voorko mende criminaliteit kan fors worden teruggedrongen als de werkgelegen heid in de beveiligingsindustrie met 40 tot 50.000 arbeidsplaatsen toe neemt. Een op loonkostensubsidie ge baseerd banenplan zou de overheid 300 miljoen gulden kosten, maar deze investering zou zich op termijn dub bel en dwars terugverdienen. Dit pleidooi houdt de directeur van het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie, dr. J. van Dijk, in het blad De Werkgever van de christelijke werkgevers van deze week. Van Dijk ontleent zijn idee aan het succes van de wagenbegeleiders in het openbaar vervoer en de huismeesters. De Nederlandse beveiligingsdiensten bieden nu aan ruim 10.000 mensen werk. Om op Europees niveau te ko men zou dat aantal vier of vijf keer zo groot moeten zijn. Van Dijk verwacht in dat opzicht veel van een banenplan dat is geënt op de Maatregel langdurig werklozen (Vermeend-Moor), waarbij werkgevers loonkostensubsidie krij gen bij het in dienst nemen van lang durig werklozen. UTRECHT (ANP) - De NCHP, vak bond van middelbaar en hoger perso neel, zal de komende tijd - uitzonde ringen daargelaten - geen hoge prior- teit geven aan verdere herverdeling van arbeid. Wel ziet de bij de vakcen trale MHP aangesloten bond (30.000 leden) brood in bevordering van deel tijdarbeid en in meer scholingsmoge lijkheden onder werktijd. Ook moe ten er voor het hoger personeel over- werkregelingen komen. De NCHP - die evenals de andere MHP-bonden toch al nooit erg warm liep voor arbeidstijdverkorting (ATV)- heeft ATV nu afgeschreven omdat de praktijk heeft geleerd dat er van her bezetting nauwelijks sprake is. Het middelbaar en hoger personeel kan ATV-dagen niet of moeilijk opnemen en openstaande vacatures worden vaak niet opgevuld. De NCHP gaat al leen akkoord met ATV als er degelijke afspraken kunnen worden gemaakt over herbezetting en als ATV-dagen die niet kunnen worden opgenomen worden vergoed in vrije tijd of geld. De NCHP zal in goed florerende onder nemingen en bedrijfstakken ook aan vullende koopkrachteisen stellen. (Advertentie) modehuis Lange Kerkstraat 46, Goes SCHIPHOL (ANP) - „Het was verschrikkelijk. De grootste ramp die sinds vijfentwintig jaar op die weg was gebeurd." Nog zichtbaar aangeslagen is woens dagmiddag Tom Leeflang, tourleider van de groep Ne derlandse artiesten die deze week bij het auto-ongeluk op de snelweg bij San Diego in Californië betrokken was, op Schiphol teruggekeerd. Het ongeluk kostte het leven aan drie leden van het gezelschap. Leeflang keerde woensdag terug met zes leden van de groep, die slechts lichte verwondingen opliepen. Der tien Nederlanders zijn nog in Amerika, waarvan sommi gen nog met meer of minder ernstige verwondingen in het ziekenhuis liggen. Iedereen is momenteel echter buiten levensgevaar, aldus Leeflang. Hij zegt door het ongeluk de Amerikanen wel op een heel andere manier te hebben leren kennen dan de bik kelharde mensen zoals ze altijd worden voorgesteld. „Hét was onvoorstelbaar hoe die mensen urenlang op de snelweg in de weer zijn geweest". Ook Nederlanders die in de Verenigde Staten wonen hebben volgens Lee flang fantastisch hulp geboden. Een van de in Amerika achtergebleven gewonden, de zanger Henk van der Geld Henk van Mokum), die een been brak. Ook Rita Corita en Manke Nelis liggen nog in en ziekenhuis. die elk jaar op de (kook)boekenmarkt opduiken. Hij verbaast zich er ook al lang niet meer over dat de auteur van zo'n boek zijn recepten zonder zijn toestemming publiceert en boven dien ook nog pretendeert de creaties zelf te hebben bedacht. Maar deze chef-kok is het anno 1987 beu zijn da gen knarsetandend door te brengen. Vooral als je ziet, aldus directeur Adriaan W. Grandia van Hotel l'Euro- pe in Amsterdam, dat vooral rond Kersttijd, tegen de 40 tot 50 zoge naamd „nieuwe" kookboeken het licht zien. Er is in bijna alle gevallen niets nieuws onder de zon. Het blijkt overwegend „pik- en jatwerk". Pla giaat dus. Gesanctioneerd plagiaat overigens, daar de recepten van de Nederlandse chef-koks niet door de wet worden be schermd. De koks en restaurateurs die zich ver enigd hebben in de Alliance Gastro- nomique Néerlandaise (33 Nederland se restaurants) geloven dat het anders kan. Net als allen die zich door de Ne derlandse wet beschermd zien, zij het auteursrechtelijk, modelrechtelijk of octrooirechtelijk, willen ook zij voor hun recepten aanspraak maken op een redelijke rechtsbescherming. ten, aangevuld met interviews met de betreffende auteurs (lees koks) in het tijdschrift te publiceren en deed dat ook. De chef-koks waren echter zeer ontstemd toen zij de compilatie van het tijdschrift plotseling en zonder hun toestemming op de boekenmarkt zagen verschijnen. Landsadvocaat mr. J.L. de Wijkers- looth hanteerde dezelfde argumenten die hij verleden jaar tijdens de behan deling door de rechtbank naar voren had gebracht. Zijn betoog kon naar ei gen zeggen als volgt worden samenge vat: de rechter mag geen uitspraak doen over internationale betrekkin gen. Het buitenlandse beleid is en blijft volgens hem een zaak van regering en parlement. Het toetsen van een ver drag behoort niet tot de bevoegdhe den van de rechterlijke macht. Het en kele feit dat het om Amerikaanse wa pens gaat trekt het buiten het gezag van de Nederlandse rechter, aldus De Wijkerslooth. Het hof doet 30 decem ber uitspraak. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse regering heeft woensdag be sloten de gehele provincie Natal tot rampgebied te verklaren. Hoewel het weer aanzienlijk is opgeklaard en het waterpeil snel daalt, is het nog altijd onmogelijk om vast te stellen hoeveel mensen er bij de massale overstro mingen om het leven zijn gekomen en wat de omvang van de schade is. Tot nu toe zijn er zeker 70 lichamen gebor gen, maar verwacht wordt dat het uit eindelijke aantal slachtoffers boven de honderd zal komen. Grote delen van de provincie Natal zijn moeilijk toegangkelijk. Sommige afgelegen dorpjes zijn nu al vier dagen onbereikbaar geweest. De luchthaven van de havenstad Durban is weer opengesteld. De belangrijkste spoorlijnen zijn slechts gedeeltelijk hersteld en wegtransport van en naar Natal is na genoeg onmogelijk. Zeker 14 bruggen zijn vernield. Het grootste gevaar dat Natal nu bo ven het hoofd hangt, is drinkwaterge brek en daarmee samenhangende ziektes. De regering-Botha heeft ge waarschuwd voor een mogelijke chole- ra-epidemie en gewezen op een vergro te kans op malaria. In Durban, de tweede stad van Zuidafrika, zijn er nog slechts drinkwaterreserves voor 36 uur. Inwoners is aangeraden gebruik te maken van het water uit hun zwem baden, maar dat wel eerst te koken. Ook wordt geadviseerd zuiveringsta bletten te gebruiken. Zij en hun juristen vinden het al merk waardig genoeg dat in Nederland, waar vrijwel alles reeds bij wet is gere geld, copyright op receptuur buiten de wettelijke boot is gevallen. De Allian ce wil dit fenomeen aanpakken. De Al liance ziet zich gesteund door recht spraak in de Bondsrepubliek Duits land en in de Verenigde Staten, die het auteursrecht op receptuur wel be scherming biedt. Via een binnenkort te houden symposium wil de Alliance diverse deskundigen op dit terrein de zaak laten belichten. Het zal worden georganiseerd door de Stichting Au teursrechtmanifestaties, een samen werkingsverband van de ministeries van justitie, WVC, de Vereniging voor Auteursrecht en de Stichting Auteurs- rechtbelangen. Eén van de laatste bronnen van onge noegen is een boekje dat werd uitge bracht door een tijdschrift (Avenue): een compilatie van verschillende ge rechten van de Alliance-koks. Het 1 blad had toestemming om de recep- WEESP (ANP) - Een 33-jarige inwoner van Weesp is in de nacht van dinsdag op woensdag door drie mannen uit zijn woning ontvoerd en ernstig mis handeld. De plaatselijke politie, die dit woensdagmorgen meedeelde, zegt een van de daders aangehouden te hebben. De daders boden de broer van het slachtoffer in een plaatselijk café 5.000 tot 10.000 gulden voor het adres van het slachtoffer, met wie ze naar hun zeggen een rekening te vereffenen had den. De broer ging niet op de voorstel len in en werd onder bedreiging van een vuurwapen in de auto van de da ders meegenomen. Nadat hij was ge prest de woning van het slachtoffer aan te wijzen, werd hij vrijgelaten. Twee van de daders drongen daarop „met grof geweld" het aangewezen huis binnen. Bij de daarop volgende mishandeling werd de bewoner net zo lang met een vuurwapen in het gezicht en tegen het hoofd geslagen tot hij het bewustzijn verloor. De man werd op nieuw mishandeld toen hij weer bij kennis kwam en vervolgens in de auto van het drietal gesleurd. Tijdens een korte rit door Weesp werd de man nog maals ernstig mishandeld en met de dood bedreigd. Daarna werd hij vrij wel naakt bij het winkelcentrum van Weesp uit de auto gegooid. De inmiddels gealarmeerde politie van Weesp en van omliggende korpsen vonden kort daarna één van de drie da ders en ook de gebruikte auto. Het slachtoffer kon na medische ver zorging van zijn „zwaar gehavende ui terlijk" in de loop van de nacht naar huis. NEW YORK (REUTER) Een juryrechtbank in de Verenigde Staten heeft bepaald dat een smartegeld van 78 mil joen dollar (ruim 150 miljoen gulden) toe komt aan een 26-jarig vrouwelijk model dat voor het leven verminkt is na een aanval met een scheermes, waarna zij 150 hechtingen nodig had. De drie mannen die haar verminkten, zitten gevangen en zijn nooit in staat het kapitaal bij elkaar te krijgen. Maria Hanson, die in ju ni 1986 zwaar werd mis handeld, had in eerste instantie 500.000 dollar (ongeveer 1 miljoen gul den) geëist als compen satie voor in de toe komst te derven inkom sten. Maar de hoogste rechter in het Newyorkse stads deel Manhattan wees haar maandag 80 mil joen gulden toe als scha devergoeding, 50 mil joen voor de geleden pijn, 16 miljoen voor de blijvende verwondingen en 10 miljoen voor in komsten waar zij naar kan fluiten. Michael Shannon, de ad vocaat van het model, wees er op dat het vonnis 20 jaar geldig is. Dat be tekent dat elke gulden die de drie tussen nu en 2006 verdienen, voor hun slachtoffer is. De drie aanvallers zitten wegens hun wandaad een gevan genisstraf uit tussen 5 en 15 jaar. „De uitspraak als zoda nig was van belang, het geld is het niet", zei Mar ia Hanson, „ik wist dat er weinig geld te halen viel, maar de uitspraak doet mij goed omdat zij be wijst dat de mensen dit soort aanranding niet over hun kant hoeven te laten gaan". UTRECHT (ANP) - Het Utrechtse Meldpunt tegen Discriminatie con stateert een verhoging van het aantal klachten over (propaganda-)activitei- ten van extreem-rechtse groeperin gen en personen. Het aantal scheld partijen aan het adres van het meld punt zelf neemt sterk af, wellicht om dat drie jaar na oprichting van de or ganisatie „het nieuwe" er af is. Dat staat in het derde verslag van de Stichting Meldpunt Utrecht tegen Discriminatie dat woensdag in Utrecht is gepresenteerd. Het verslag bevat een inventarisatie van de bij het meldpunt binnengeko men klachten en meldingen in de pe riode september 1985 tot en met de cember 1986. Vijf keer per week kun nen bij het meldpunt klachten over ge vallen van discriminatie, racisme en seksisme worden ingediend. In ge noemde periode kwamen bij het meld punt 532 klachten binnen. De meesten (34,6 procent) gingen over activiteiten en propaganda van fascistische en ex- treemsrechtse groepen en personen. In de periode september 1984 tot sep tember 1985 bedroeg dat percentage nog 14,3 procent. Het meldpunt zoekt de oorzaak voor deze stijging in het actieve optreden van de Centrumpartij en de Centrum Democraten in het verkiezingsjaar 1986 en in de activiteiten van het evan gelistenechtpaar Goeree. Discriminatie op straat en in het ge zin was in 11,1 procent aanleiding voor melding. De helft hiervan betrof gevallen van homohaat. Homosek suele mannen krijgen steeds vaker te horen dat ze aids-lijders zijn of dat ze de ziekte maar snel moeten krijgen, aldus het verslag dat legio voorbeel den van discriminatie en racisme aangeeft. Een Turkse man werkt acht jaar op een drukkerij waar op een muur staat „Elke Turk moet je ver moorden". Een zwarte vrouw moet van haar buurman „terug naar de rimboe". Een zwarte familie krijgt wekelijks brieven met passages uit Hitiers Mein Kampf, een zoon van het gezin wordt verkracht en twaalf maal met een mes gestoken door een witte jongen die hem daarbij „nikker" noemt. Een dag nadat een boekhandelaar hoort dat één van zijn verkoopsters lesbisch zou zijn, ontslaat hij haar met de motivatie dat ze er „te mannelijk" uit zou zien. Een vrouw weigert reke ningen van instanties te betalen waar in zij steeds met „geachte heer" wordt begroet. Een Marokkaanse lerares op een Jenaplanschool moet lesgeven op de gang, terwijl al haar collega's een ei gen lokaal hebben. Discotheken ma ken zich, volgens het meldpunt, nog steeds schuldig aan discriminatie door gekleurde mensen toegang te weige ren. In een boek over economie, gebruikt op een avondschool voor volwassenen, staat onder een tekening van drie bui tenlandse schoonmakers „De Ach- meds zorgen voor de schoonmaak". De uitgeverij van het boek antwoordt op een brief van het meldpunt dat de au teurs het onderschrift „ironisch be doeld hebben" maar zegt toe het on derschrift te wijzigen. Maria Hanson vlak na de mishandeling (links) en op een foto van eind decem ber 1986, zes maanden later. ^DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5