Sfeerverbetering moet mensen lokken Ik denk nu over een stuk voor volwassenen Malse biefstuk 500 grand Chiquita bananen kilo PZC/ streek Schouwen Duivenland viert feest koffie pak 250 gram appelen net 10 stuks Huzaren kilobak Snijworst 200 gram Subsidies POPPENSPEELSTER ELLEN SAYERS: Rork Uitnodigingen Op donderdag 1 oktober om 9.00 uur zal de MCD te Zierikzee worden heropend endie zal niet onopge merkt blijven. Eigenlijk is het dubbel feest bij MCD en dat betekent dubbel voor deel voor Schouwen Duiveland. MCD viert de opening én z'n 21ste verjaar dag. Redenen genoeg voor een hernieuwde kennis making met de jarige, ver nieuwde en gemoderni seerde supermarkt in Zierikzee. Vanaf morgen winkelt U nog prettiger en goedkoper bij MCD. Tot ziens Varremarkt 2-6 Zierikzee DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 BRUINISSE De attractiviteit van het centrum van Bruinisse moet worden vergroot. Dat is het uit gangspunt van de gemeentelijke her inrichtingsplannen die beogen het centrum bij de wensen van de consu menten en de ondernemers passende mogelijkheden te bieden. De herinrichting omvat in hoofdzaak een verandering van de verkeerscir- culatie en de parkeersituatie, verbe tering van de inrichting van de stra ten rond het centrum en het Kerk plein, circuitvorming voor voetgan gers mede in relatie tot het recreatie centrum Aqua Delta, accentuering van de kern en de route naar de kern, en het verder vormgeven van de win kels in de oude kern, voornamelijk door middel van beluiveling en pui aanpassingen door de ondernemers. Deze plannen zijn uitgewerkt door het Coördinerend Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), in opdracht van het Koninklijk Ondernemers Verbond (KNOV), afdeling Bruinisse. Het CIMK heeft vastgesteld dat de ondernemers in de dorpskern van Bruinisse de laatste jaren meer en meer de zwakke punten in het ver- blijfsklimaat van het oude centrum ervaren. De gemeente wil op zeer kor te termijn komen tot uitvoering van straatreconstructies, die de sfeer en de belevingswaarde moeten verbete ren. Deze week wordt daarmee een begin gemaakt met de reconstructie van de Nieuwstraat. Het daar gevestigde ga ragebedrijf Automobielbedrijf P. Zuidgeest bv is overigens niet bij zonder ingenomen met het in het ka der van de reconstructie door de ge meenteraad genomen besluit één richtingsverkeer in de Nieuwstraat in te voeren. Het daartegen bij de Raad van State ingediende schorsingsver- zoek is echter afgewezen. En dat bete kent dat de reconstructie alsnog daadwerkelijk kan worden aange pakt, zij het met ongeveer een maand vertraging, tekent wethouder C. J. van Liere van onder meer midden standszaken, desgevraagd aan. Wethouder Van Liere hecht grote waarde aan een sfeerverbetering van de straten en winkels in het vissers dorp. De winkels, zo rapporteerde het CIMK, maken een economisch verou derde indruk en vertonen sporen van 'achterstallig onderhoud'. De wet houder voegt hier onmiddellijk aan toe, dat de Bruse ondernemers inmid dels in ruime mate inspelen op de her inrichtingsplannen, die in vier- tot vijfjaar hun beslag moeten krijgen en waarmee een totaal bedrag van om streeks 1,7 miljoen gulden is gemoeid. „De gemeente pakt de herinrichting horizontaal aan. En de Bruse mid denstand haakt daar in verticale richting op in. Het aantal goedge keurde plannetjes voor gevelaanpas singen beloopt al een twintigtal". De wethouder maakt duidelijk hier zeer 'content' mee te zijn. En hij gewaagt in dit verband van goede en plezierige contacten met het KNOV Bruinisse en met de individuele ondernemer. Overigens merkt hij op dat de totale herinrichting van het dorpscentrum komende jaren met name afhanke lijk is van het 'los peuteren' van sub sidies van rijk en provincie. „Zo kon voor de reconstructie van de Nieuw straat twee ton worden aangewend uit de provinciale knelpuntenpot voor de dorpsvernieuwing". De reconstructie van de Nieuwstraat omvat een versmalling van de rij baanbreedte tot ongeveer drie meter, zodat ruimte ontstaat voor een loop- strook en de aanleg van enkele par keervakken. Het gedeelte tussen Dreef en Poststraat wordt ingericht als woon- en winkelerf, door het aan brengen van plantsoenbakken, hout paaltjes, fïetsklemmen en figuratie in de bestrating. Ook nieuwe straatver lichting moet bijdragen aan de beoogde sfeerverbetering. Wethouder Van Liere benadrukt nog de noodzaak van sfeerverbetering in Bruinisse met het oog op het toeris me in en om het dorp aan het Greve- lingenbekken. En hij onderkent in het bijzonder effecten van de opening van de Philipsdam volgend jaar. „Dan zal ongetwijfeld een aantal dag jesmensen naar Bruinisse aftakken. Rond Sint-Philipsland ligt een nieuw stuk achterland voor Bru", over weegt wethouder Van Liere. Verder signaleert hij de mogelijkheid de bij Aqua Delta verblijvende toeristen meer naar het dorp te trekken. Over de wijze waarop dat moet gebeuren overleggen we nog met de consulent openlucht recreatie in Zeeland", al dus de wethouder. Ondernemer H. E. Braber vertegen woordigt de middenstand in de stuur groep 'Herinrichting centrum'. „Als je er middenin zit ben je blind voor de situatie. Maar zeker bij de toerist maakt Bru een ongezellige indruk. Daar moet nodig wat aan gebeuren. In feite moeten we nog maar afwach ten of de sfeerverbetering ook omzet- verhoging brengt. De winkeliers kun nen daar zelf veel aan bijdragen met het aanpassen van hun panden. Voor Bruinisse is de recreatie een belang rijke economische peiler". Het CIMK heeft aangegeven dat de winkels in Bruinisse voornamelijk een functie voor de plaatselijke be volking vervullen en in beperkte ma te voor bewoners in de regio. „In de vakantieperiode worden de winkels echter ook door toeristen bezocht. En dat is voor menige ondernemer een interessante aanvulling op het plaat selijke consumentendraagvlak". De gemeente Bruinisse heeft in het kader van de inventarisatie door het CIMK in samenwerking met de on dernemersvereniging een enquête gehouden. Meer dan de helft van de geënquêteerde ondernemers heeft te kennen gegeven dat de aankleding en de inrichting van de straten ver beterd dienen te worden. Bijvoor beeld: de straatverlichting, de be planting, de bestrating en het straat- meubilair. Maar het CIMK tekent hier nadrukkelijk bij aan: „De be langrijkste kwaliteitsverbetering in het oude vissersdorp zal door de ge velaanpassingen tot stand moeten komen". Ondernemer J. E. Braber voor de unieke muziekkoepel, die bij de reorganiï tie van het centrum van Bruinisse wordt verplaatst. Kinderen kussen Rork na de voorstelling'Daardoor ziet Rork er aardig smoe zelig uit', aldus poppenspeelster Elles Sayers. ZIERIKZEE - In het damesblad 'Margriet' stond dit voorjaar een reportage over het Zierikzeese poppentheater 'Alteklein' van Elles Sayers. Prompt zaten bij de volgende voorstelling 80 kinderen. De poppenkast een eindje naar ach teren, kinderen op schoot en dicht tegen elkaar aan. Het paste nèt. Dat was een topdag in 'Alteklein'. Normaal zitten de frisse rode bankjes van het theater niet zo vol, maar er is voldoende belangstelling om elke week een voor stelling te geven. Schoolreisjes van Zeeuwse en Flakkeese scholen gaan vaak richting 'Alteklein'. En Elles Sayers speelt voor menig verjaardagspartijtje. Elles is al jaren bezig met poppen. Als 15-jarige speelde ze voor de speeltuinver eniging. Tijdens haar opleiding voor kleuterleidster trof ze een tekenleraar, die haar aanspoorde haar hobby verder te ontwikkelen. Ze vond het maken van poppen en het spelen erg leuk, maar: „Er moest brood op de plank komen, en dat is voor de klas nu eenmaal sneller te verdienen dan in het theater." Dus werd ze kleuterleidster. Later ging de poppenspeelster naar de academie voor beeldende kunsten in Rotterdam, afdeling beeldhouwen. Maar het poppenspel bleef trekken. Inmid dels had ze een kind, en op de studentenflat speelde ze samen met andere ou ders. „We lagen vaak dubbel van het lachen. Het leek mij dan ook niet zo leuk om alleen te gaan spelen. Toch is dat uiteindelijk makkelijker. Je kunt je eigen gang gaan en hoeft er niks van te zeggen als andere spelers net iets anders doen dan jij zou willen. Maar ja, alleen heb je maar twee handen, dus dat stelt wel speciale eisen aan het verhaal", vertelt Elles. In Zierikzee heeft Elles eerst een winkeltje met kinderkleren gehad. „Op een gegeven moment heb ik gezegd: ik begin gewoon. Wanneer ben je poppenspeel ster? Een opleiding is er niet voor, dus het beste is gewoon te beginnen." Het begon in de achterkamer van een winkel in de Sint Domusstraat. Die was al snel te klein. Ze verhuisde naar een ruimte in het gebouw van de stichting vrouwene mancipatie en nu is 'Alteklein' naast haar woonhuis in de Domusstraat. Al twee jaar speelt Elles het verhaal van Rork, een wrattenzwijn. Hij ziet er afzichtelijk uit. Hij ontmoet een draakje, dat hem vraagt of hij misschien be toverd is. Als dat zo is, dan moet hij op zoek naar een manier om teruggetoverd te worden. Pogingen van het draakje lopen op niets uit. Uiteindelijk komt Rork bij een heks uit, Elles zelf. Kinderen kunnen meedoen als heksenhulp. In een ketel vindt de heks een toverdrankje. Dat drinkt ze op. Ze beseft pas op het laatste ogenblik dat dat nu juist is wat Rork nodig heeft. Toch heeft het stuk een happy-end, want uiteindelijk vindt Rork Zwina, een wrattenprinses. Na de voorstelling krijgen de kinderen nog een glaasje limonade en kunnen ze Rork nog even gedag zeggen. Dat gebeurt vaak met een kus. „Vandaar dat Rork er zo langzamerhand aardig smoezelig uitziet", lacht Elles. De voorstelling duurt behoorlijk lang, méér dan een uur. „De kinderen kunnen zelf meedoen, en dan valt dat uur wel mee. Het loopt nooit uit de hand, kinderen voelen zelf snel aan als ze te ver gaan", vertelt de speelster. - Het verhaal van Rork speelt Elles al twee jaar, in haar eigen theater en in de regio. Van ouders hoort ze nu, dat ze maar eens een andere voorstelling moet geven, want het verhaal van Rork kennen ze nu wel. Elles dubt over een stuk voor volwassenen. Ze noemt dat een uitdaging: „Voor volwassenen moetje een kant en klare voorstelling hebben, dat is heel anders." Elles wordt regelmatig uitgenodigd voor festiviteiten. Dan komt het vaak neer op improvisatie. Ze speelt 15 oktober in het Oostburgse vrouwenhuis. De opdracht is 'iets emancipatorisch' te brengen. „Ik denk dat ik mijn geschiede nis met het poppentheater uitbeeld. En misschien kan ik ook wat met Rork en Zwina doen, van Rork bijvoorbeeld een macho maken." Ook kan ze nog niet met zekerheid zeggen wat ze 17 oktober op de planken brengt. Die zaterdag houdt Amnesty International in Vlissingen een schrijfdag voor politieke gevangenen. Terwijl de ouders schrijven, geeft Elles een voorstel ling voor de kinderen. Haar laatste evenement dit jaar is Sinterklaas. De poppenspeelster: „Ik kan 5 december wel 6 voorstellingen geven, als ik dat zou willen. Dit jaar heeft in ieder geval het Zierikzeese ziekenhuis me al weer besteld. Ik heb er dan ook een zwar te piet bij." Voor Sinterklaas heeft ze verder een uitnodiging van een bedrijf uit de Achterhoek. Naast de optredens elders speelt ze elke woensdag in haar eigen theater de voorstelling over Rork en Zwina. Maar ze maakt niet alleen zelf gebruik van het theater. De internationale afde ling van de Nederlandse Vereniging voor het Poppenspel, Unima Nederland, organiseert jaarlijks een herfsttoernee langs de vaste poppentheaters in Neder land. Ook Zierikzee wordt aangedaan. Dit jaar trekt de Italiaan Sergio Diotti langs de theaters met 'Alice', een tafel poppenspel voor volwassenen. Hij treedt 26 oktober op in 'Alteklein'. In 'Alice' wordt niet gepraat. En hoogstwaarschijnlijk komt het poppentheater Heksen ketel uit Gorinchem in de herfstvakantie, op 21 oktober. 24$ 198 298

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 32