Landinrichtingscommissie St.-Philipsland geïnstalleerd CPC Sas heet nu Cerestar Boeren tegen komst van opslaggebouw radio-actief afval Beeld gemeentearchief is niet 'stoffig' meer Weinig animo voor sponsoring omroep W est-Zws-Vlaanderen Actie Wilgenpoot: aanplant knotwilgen op Tholen bevorderen Regionale zang avond in Yerseke Biljartsubsidie in raad Kortgene Middenstanders en bewoners Markt in Goes werken samen PZC/ streek VOOR ADMINISTRATIEVE RUILVERKAVELING Jaarlijkse taptoe in Oud-Vossemeer Nieuwe fabriek TE DICHT BIJ AKKERS GESITUEERD Inwijding orgel kerk Wemeldinge Samenspeelgroep musiceert in Goes Commissie over dorpsvernieuwing Collecte GOES MIDDELBURGS ARCHIEF TIEN JAAR TEGENSLAGEN VOOR WOS Enthousiast" Ruimte Autopuzzelrit 's-HHENDRIKSKINDh REN Vogelbeurs Vereniging 'Dei gelvrienden' uit Goes houdt aanstas de zaterdag haar maandelijkse vogt' beurs in het Heer Hendrikshuis in Heer Hendrikskinderen. Elke tweei' zaterdag van de maand is deze bei| daar van 10 tot 12 uur terbezoeken. HEINKENSZAND Startdienst De gezamenlij 'startdienst' van de gereformeerde hervormde kerk in Heinkensz? wordt zondagmorgen in De Stengel houden. Het thema is: Geloven mei handen. Voorgangers zijn ds E. J. Ei veld en ds H. Kamphuis. Het koor!) Key-Singers verleent muzikale mee werking. De dienst begint om ui uur. KRUIN IN GEN Biljarten In het kader van de$ velandse biljartcompetitie voor E jaarden zijn in de Kruiningse bejas densociëteit in Ons Dorpshuis i wedstrijden om het persoonlijk kaj pioenschap gespeeld. In de A-po) versloeg P. Snoek uit Goes J. Traas» Rilland en J. L. Nelis uit Goes wasj van de Velde uit Kapelle te sterk af' de B-poule zegevierde P. Rentmeesj uit Ovezande over J. Landman uit li pelle en J. van Almenkerk uit Kn bendijke won van J. J. Ganseman Kapelle. VERENIGING VERSTREKT PLANTGOED WEMELDINGE Dansavond Dansclub Vredebt uit Wemeldinge houdt zaterdag d dansavond in de grote zaal van hoi Vredebest te Wemeldinge. De darj avond is toegankelijk voor leden j niet leden. Aanvang 20.00 uur. Zangdienst De Vrije Evange1 sche Gemeente in Wemeldinge hor op zondag 4 oktober een zangdiensti de Vrije Evangelische kerk aan Noordelijke Achterweg. De zangdier. bestaat uit samenzang van de gemee teleden. Medewerking verlenen i1 Nederlands Hervormd kerkkoor vl Krabbendijke en het Vrij Evangelist gemeentekoor van Wemeldinge. D zangdienst begint om 17.00 uur. WOLPHAART SPIJK Viswedstrijd hsv 'de Zat OUD-VOSSEMEER Taptoe van OVM met gastkorpsen Schieting 'Willem Teil' sint-philipsland Hengelwedstrijd De Oud-Voï semeerse hengelsportvereniging j Scharretje houdt zaterdag de zesc; competitiewedstrijd bij de Van Haej tenpolder. De wedstrijd begint on 12.00 uur. Fietsexcursie De Thoolse «j tuurvereniging houdt zaterdagoc:1 tend een fietsexcursie langs de noonj zijde van Sint-Philipsland. De tod wordt begeleid door Matthijs Bakkl en Gert Goedegebuure, natuurgidse* van de zustervereniging uit Sint-Pit lipsland. De excursie om half negen tl de watertoren in Sint-Philipsland. tholen i Ouderavond De christelijker, tionale school 'De Regenboog' in Tij len houdt woensdag 14 oktober var 19.30 uur een ouderavond in de meenschapsruimte van de school, t' heer M. Wiersma, consulent natuuH milieu-educatie in Zeeland, spree.j over, kind, onderwijs en milieu op christelijke school. Tijdens de oude avond wordt tevens een verkiezing houden voor de ouderraad. Door aft) dens bestaan in de ouderraad vijf rj catures. DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 bij SINT-PHILIPSLAND De gedepu teerde voor landbouwzaken drs R. C. E. Barbé heeft woensdagmiddag de landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Sint-Philipsland of ficieel geïnstalleerd. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst in dorpshuis De Wimpel in Sint-Philipsland. Het be treft hier een administratieve ruil verkaveling met een oppervlakte van 1940 hectare. Het gaat om het buiten gebied van Sint-Philipsland, waarbij pok Anna Jacobapolder hoort. Volgens Barbé hoeft er niet zoveel op de schop te worden genomen. De we genstructuur en de afwatering zijn in orde. Alleen is er een verkavelingspro bleem. De kavels liggen namelijk nog al versnipperd. Het gemiddeld aantal kavels per bedrijf bedraagt 4,2. Vier landbouwbedrijven hebben er zelfs meer dan tien. De gemiddelde grootte van de percelen is vier hectare. Slechts twintig procent daarvan heeft een re gelmatige vorm. De gedeputeerde stel de dat de ruilverkaveling niet tot doel heeft de produktie te verhogen. „Het gaat om het beperken van de kosten. Daarvoor dient de structuur zo opti maal mogelijk te worden gemaakt. Door de verkavelingstoestand te ver beteren kunnen we tot een doelmati ger grondgebruik komen", aldus Bar bé. Hij vroeg verder aandacht voor de kwaliteit van het landschap en het mi lieu.,,Die moeten in dit plan nadrukke lijk aan de orde komen", zei de gedepu teerde. De hoofdfunctie van het gebied is landbouw, behoudens de natuurre servaten Eendenkooi en Bruintjes kreek. De inspecteur voor de landinrichting ir H. A. Okma stelde dat bij de ruilver kaveling rekening moet worden ge houden met de eventuele aanleg van een zoetwatervoorziening. „De be sluitvorming daarover dient in de re gio te liggen. Maar het lijkt me goed beide plannen zoveel mogelijk op el kaar af te stemmen", aldus Okma. Hij waarschuwde ervoor dat het traagste plan bepalend zal zijn voor het tempo van de voortgang. Gedeputeerde Barbé wees erop dat aanvoer van zoet water het voor de OUD-VOSSEMEER De Oud-Vosse- meerse muziekvereniging houdt zater dag haar jaarlijkse taptoe. Deze wordt uitgevoerd op het marktplein in de Raadhuisstraat en begint om 19.30 uur. YERSEKE In het kerkgebouuw van de Gereformeerde Gemeente in Yerse ke wordt vrijdag 2 oktober een regio nale zangavond gehouden. Het pro gramma begint om 19.30 uur. De me dewerkende koren zijn: 'a Capella' uit Yerseke, mannenkoor Jeduthun uit Krabbendijke, mannenkoor Ethan uit Yerseke en het 'Marnixkoor' en 'Sur- sum Corda' uit Vlissingen en Middel burg. SAS VAN GENT - Met ingang van vandaag (1 okotober) heet de zetmeel- fabriek CPC in Sas van Gent 'Ceres tar, Gruppo Ferruzzi'. De naam Ceres tar is een afkorting van de Engelse woorden voor de hoofdprodukten die gemaakt worden in de door de Ita liaanse Ferruzzi-groep overgenomen Europese CPC-fabrieken, namelijk cereals en starches, oftewel granen en zetmeel. De CPC-industriële divisie, met der tien fabrieken in negen landen, werd begin dit jaar verkocht aan het grote Italiaanse agro-industriële concern omdat het moederbedrijf in de VS door beursspeculaties van derden in moei lijkheden was gekomen. Dit voorjaar werden tussen CPC en Ferruzzi de voorlopige contracten ondertekend en eind augustus werd de verkoop defini tief. Samen met de andere Europese vestigingen is de fabriek in Sas van Gent 'on going' verkocht. Dat wil zeg gen dat de Italianen de fabrieken ge heel en in bedrijf overnemen. Bij de definitieve verkoop verklaarde algemeen directeur ing J. Aikes van de CPC-Sas van Gent dat er aan de perso neelsbezetting en de organisatiestruc tuur van de vestiging in Sas van Gent niets verandert. In een brief aan de za kenrelaties van CPC schreef Aikes, nu general manager van Cerestar Bene lux BV, dat „er geen enkele reden is om aan te nemen dat deze verandering van eigenaar invloed zou kunnen heb ben op onze handelsrelaties of indivi duele contacten". Enkele merknamen van CPC gaan niet over naar Cerestar en worden in de toekomst gewijzigd. De fabriek in Sas van Gent, in de jaren twintig door Belgen begonnen, pro duceert zetmeel uit mais en uit tarwe voor allerlei toepassingen. Voor de produktie van tarwezetmeel werd vo rig jaar nog een nieuwe fabriek op het complex aan het kanaal geopend die 100 miljoen gulden kostte. De Ferruzzi-groep is door deze aan koop uit de boedel van CPC de groot ste Europese onderneming geworden die landbouwprodukten door middel van hoogwaardige technologie ver werkt. De basis werd veertig jaar gele den gelegd door Serafmo Ferruzzi. In 1979 werd hij opgevolgd door Raul Gardini. Het is nu de op één na groot ste privé-ondememing van Italië, met honderd bedrijven en 20.000 werkne mers in Europa, Noord-Amerika en Zuid-Amerika. De gezamenlijke omzet bedraagt meer dan 36 miljard gulden. Het beschikt over meer dan een mil joen hectare landbouwgrond en onge veer 100.000 stuks vee. landbouwers mogelijk maakt de be drijfsvoering te intensiveren. Hij sprak de hoop uit dat de discussie over een zoetwatervoorziening met redelijke argumenten zal worden gevoerd. Tot slot drong hij er bij de commissie op aan op tijd knopen door te hakken. „Je kunt de belangstelling voor de ruil verkaveling niet te lang gaande hou den. Dus hou de zaak op tempo", sprak Barbé. De verwachting is dat de stemming over het ruilverkavelingsplan over drie of vier jaar kan worden gehouden. Tot voorzitter van de landinrich tingscommissie is benoemd A. van Nieuwenhuyzen uit Anna Jacobapol der. Waarnemend voorzitter is L. Bou- deling, ook uit Anna Jacobapolder. Tot lid van de commissie is benoemd Ph. van den Hoek uit Sint-Philips land. Als adviserende leden zullen op treden A. Boonman op het gebied van natuur en milieu, ing M. Giljam na mens het waterschap Tholen en wet houder L. Walpot namens de gemeen te Sint-Philipsland. BORSSELE - Vier Borsselse boeren, die hun akkers bewerken vlakbij het stuk grond dat door de COVR A is aan gekocht voor de opslag van radio-ac tief afval, hebben bezwaar gemaakt tegen de vestiging van een afvalop- slaggebouw op dat terrein. In een be zwaarschrift, dat onder meer aan pro vincie en gemeente is verstuurd, stel len zij zich in ernstige mate bedreigd te voelen in hun bedrijfsvoering. De vier Borsselse boeren vinden de vestiging van het opslaggebouw op het perceel Weelhoekweg-Osseweg in Borssele veel te dicht bij de akkers waarvan zij voor hun boterham gro tendeels afhankelijk zijn. Omdat het om een geheel nieuwe activiteit gaat, zijn ze bang dat radio-actieve besmet ting van de gewassen een gevolg kan zijn. J. M. Nijsten, woordvoerder van de vier bezwaarden, vertelde desge vraagd dat onder hem en zijn collega's ook de angst leeft voor psychologische gevolgen. „De produkten hoeven hele maal niet aantoonbaar besmet te zijn, als mensen alleen maar bang zijn voor besmetting, kunnen wij onze spullen ook niet meer kwijt". In het bezwaarschrift wordt ook het EG-normenstelsel aangevoerd. Voor radio-actieve besmetting zijn nu nog geen risico-normen vastgesteld maar het is bijna zeker dat zoiets in de toe komst zal gebeuren. De boeren denken WEMELDINGE De Vrije Evangeli sche gemeente te Wemeldinge houdt vrijdag een oregel-zangavond in het Vrije Evangelische kerkgebouw aan de Noordelijke Achterweg. Op deze orgel-zangavond (aanvang 20.00 uur) wordt voor het eerst op het nieuw ge plaatste orgel gespeeld. Verder treedt het Smalstads mannenkoor uit Sint- Maartensdijk op onder leiding van Jan Wesdorp. Nadat ongeveer dertig jaar lang een hammondorgel de samenzang bege leidde, is er nu een kerkorgel geplaatst in het kerkgebouw. Het gaat om een Monarke-kerkorgel met zestien stem men, geen pijporgel maar wel één die dit dicht benadert. Vrijdagavond wordt het orgel be speeld door Kees van Dis. De vaste or ganist is Marco Eversdijk uit Kapelle die al enkele jaren de zang begeleidt bij de Vrije Evangelische gemeente. Hij wordt afgewisseld door de heren A. Kole en J. A. Verduijn uit Wemeldinge. Het orgelcomité heeft een jaar lang ac ties gevoerd, variërend van lotenver- koop tot een rommelmarkt, en heeft zo ongeveer de helft van de totale kosten bijeengebracht. Het restant wordt aangèvuld uit de kas van de Vrije Evangelische gemeente zelf. KORTGENE De commissie finan ciën van de gemeente Kortgene verga dert vrijdag, 2 oktober, over een subsi die voor de biljartvereniging TOG te Kortgene. De vereniging wil een twee dehands biljart aanschaffen. Voorts spreekt de commissie over de premie woningverbetering. In 1987 is daar voor 118.000 gulden uitgegeven, terwijl slechts 62.000 gulden was gereserveerd voor deze post. Uit andere reserves' kan het tekort echter worden gedekt. De openbare vergadering vindt plaats in het gemeentehuis van Kortgene en begint 's morgens om 9.00 uur. GOES De Zeeuwse Samenspeel groep van de Vereniging voor Huismu ziek houdt zaterdagmiddag 10 oktober weer een samenspeel-bij eenkomst in de muziekschool in Goes. Op het pro gramma staat muziek uit renaissance, barok, romantiek en ook uit de twin tigste eeuw. De Zeeuwse Samenspeel groep wil mensen die zo'n drie jaar les op een instrument hebben gehad in staat stellen tot ensemblespel onder deskundige leiding. De bijeenkomst begint om 13.45 en om 16.30 worden de instrumenten weer ingepakt. KORTGENE De commissie ruimte lijke ordening en recreatie van de ge meente Kortgene houdt maandag 5 oktober een vergadering. Aan de orde komt de stand van zaken met betrek king tot de dorpsvernieuwing in de drie kernen van de gemeente. Ook het voorzieningenniveau in de afzonderlij ke dorpen wordt aan de orde gesteld. De openbare commissievergadering wordt gehouden in het gemeentehuis van Kortgene en begint om 13.15 uur. KAPELLE De collecte van de Nier stichting heeft in Kapelle, Biezelinge, Schore en Wemeldinge in totaal 6.394,25 opgebracht. dat ze, met hun bouwland zo dicht bij het opslaggebouw, een kwade kans lo pen om helemaal niet meer te mogen verbouwen op de gronden die binnen een bepaalde straal van de afvalver brandingsovens liggen. De grond wordt dan volstrekt onverkoopbaar en de boeren zijn de dupe. Een ander risico zien de boeren in de sabotage-gevoeligheid van de centrale opslag. Ze vrezen daarvan direct ge vaar. Bovendien hebben ze ervaring met demonstraties. Nijsten: „Bij de vorige demonstratie hebben we het ook gezien: zeshonderd man politie van wie een deel ergens snel naartoe moet. Ze gaan dan door ons land; best begrijpelijk. Maar onze gewassen zijn vertrapd en wij betalen een deel van de rekening. Als er zoiets bijkomt wordt het alleen maar erger. Als laatste argument voeren de vier boeren aan dat het noodzakelijkerwijs verleggen van de 380 Kv-leiding - vier hoogspanningsmasten moeten wor den verplaatst - ten koste gaat van hun bewerkbaar oppervlak. De viervoetige masten komen op hun akkers te staan, wat weer een aanzienlijke daling voor grond met een agrarische bestemming oplevert. „De PZEM weet heel goed dat zulke grond niet te verkopen is. Daarom pleiten wij ervoor dat - als dat opslaggebouw er dan toch moet ko men - dat in het Sloegebied moet wor den neergezet. Die grond heeft een in dustriële bestemming, de onze houden we liever geschikt voor agrarische doeleinden", aldus Nijsten. De presentatie van de milieu-effect rapportage over het COVRA-plan vindt morgen (vrijdag) plaats in Pet ten. Officieel begint dan de eerste pe riode waarin bezwaar kan worden ge maakt. GOES Winkeliers, bankinstellin gen, horeca-exploitanten en bewo ners van de Grote Markt in Goes wil len zich bundelen in een vereniging of stichting om de activiteiten op de Grote Markt in Goes te coördineren. Er is een voorlopig bestuur samenge steld onder voorzitterschap van café uitbater C. A. Meijaard. Op de eerst volgende vergadering worden de doelstellingen op een rijtje gezet en aan de hand daarvan concrete voor stellen opgesteld. De datum van die oprichtingsvergade ring wordt nog bekend gemaakt. Het voorlopige bestuur komt maandag 12 oktober voor het eerst bijeen. De toe komstige belangenclub dient onder meer als centrale spreekbuis richting gemeente. Volgens secretaris A. Ver- schoore jr. richt de aandacht zich voor al op de aankleding van en de activitei ten op de Grote Markt. Een betere coördinatie vindt hij wenselijk: „Als winkelier word je te vaak verrast. Staat er ineens een immense tent vlak voor je deur." Verschoore wijst erop dat een dergelijk overlegorgaan ook op andere terrein nut kan hebben, bij voorbeeld als het gaat om de geluid soverlast door cafés. Afhangend van de te kiezen rechtspersoon kunnen be langhebbenden donateur of lid wor den. Volgens Verschoore - hij heeft sa men met Meijaard het idee op tafel ge legd - bestaat er redelijke belangstel ling voor het initiatief. De medewerkers van het jubilerende gemeentearchief in Middelburg, v.l.n.r.: Peter Sijnke, Anneke Koets, Johan Smits en Monique Vaal. MIDDELBURG - De functie heeft ja renlang iets met zich meegedragen van stof en spinnewebben. „Maar da's allang achterhaald", weet drs. Peter Sijnke, gemeente-archivaris van Mid delburg. Hij oogt dan ook niet als de lichtelijk mallotige zoon van goede familie, die zijn dagen zoekbrengt in een torenkamer tussen muffe folian ten, omdat hij is afgekeurd voor die andere wanhoopscarrière: de cavale rie. Deze week viert het Middelburgs ge meente-archief in alle stilte het feit, dat het tien jaar geleden werd herop gericht. Sijnke, al in 1974 in dienst ge nomen als archiefambtenaar, kon toen officieel de draad oppakken, die zijn voorganger dr. W.S. Unger ruim dertig jaar eerder liet liggen. Middelburg had in de na-oorlogse periode in feite niet eens meer een archief. De gemeentelij ke collectie ging vrijwel volledig verlo ren bij het bombardement van 17 mei BRESKENS - Slechts elf bedrijven in West-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben positief gereageerd op een verzoek om de West-Zeeuws-Vlaamse Omroep Stichting (WOS) te sponsoren. Het WOS-bestuur heeft in mei 1100 bedrij ven aangeschreven. Ook met de vrij willigers loopt het nog geen storm. Tien mensen hebben zich tot nu toe gemeld om aan de uitzendingen van de WOS mee te werken. Het bestuur had op veertig vrijwilligers gere kend. De WOS was van plan om aan het eind van dit jaar met de eerste uitzendin gen te beginnen. Om van start te kun nen gaan heeft de omroepstichting mi nimaal 60.000 gulden en 40 vrijwilli gers nodig. De financiële middelen hoopte het WOS-bestuur van het be drijfsleven in de gemeenten Aarden burg, Oostburg en Sluis te krijgen. Elf honderd bedrijven zijn in mei aange schreven met het verzoek om een fi nanciële bijdrage. Nu blijkt dat niet meer dan één procent een sponsor-be drag heeft toegezegd. De tien vrijwilligers beginnen binnen kort aan een opleiding van de Organi satie van Lokale Omroepen in Neder land (OLON). Dat het aantal vrijwilli gers beperkt is gebleven tot tien wijt WOS-voorzitter Ph. A. Keymel aan de wijze van werven. „We hebben geen advertenties geplaatst. We rekenden er op, dat er door de berichten in de krant voldoende ménsen op af zouden komen. Nieuwe vrijwilligers zijn ech ter nog steeds welkom." Ondanks de tegenslagen gaat de WOS verder met de voorbereidingen. Na de start van de opleiding van de vrijwilli gers, gaat het bestuur praten met de drie West-Zeeuws-Vlaamse gemeen ten. De drie gemeenten moeten beoor delen of de omroepstichting cultureel representatief is. De mediawet schrijft voor, dat in lokale omroepen, evenals in andere omroeporganisaties, een grote verscheidenheid aan maat schappelijke groepen vertegenwoor digd moet zijn. Zo moeten in een lokale omroep repre sentanten zitten uit de volgende maat schappelijke geledingen: cultuur, wel zijn, religies, werkgevers, werknemers, onderwijs, etnische en culturele min derheden, sport en recreatie, en toeris me. Deze vertegenwoordigers zullen samen het stichtingsbestuur vormen. De WOS wil in samenwerking met de gemeenten een bestuur samenstellen. De WOS streeft uiteindelijk naar een programma van 24 uur per dag. De programma's moeten grotendeels van eigen makelij zijn. Regionale informa tie staat centraal in de programma's. Naast actualiteiten uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen op het gebied van sport en politiek, wil de WOS aan dacht schenken aan het verenigingsle ven, evenementen, toeristische infor matie en liefdadigheidsacties. Ook de weekend-diensten van artsen en apo thekers, kerkdiensten en verkeersin formatie komen in de WOS-uitzendin- gen aan bod. 1940. Toen Unger dan ook in '44 werd benoemd tot rijksarchivaris in Zee land, vond het gemeentebestuur het niet nodig om een opvolger te benoe men. De stad had andere zaken aan het hoofd. En bovendien, wat zou een gemeente-archivaris moeten beheren? Dat bombardement noemt Sijnke „een inktzwarte bladzijde in de ge schiedenis van Middelburg". Het ar chief was ondergebracht in de Vlees hal. De stukken, waaronder de oudste stadsoorkonden en stadsrekeningen, kort tevoren nog opnieuw ingebonden, lagen in brandbare houten archiefstel lingen. Dat het gemeentebestuur zich na de bevrijding drukker maakte om de herbouw van de stad dan om het be heer van de papier- en perkamentwin kel uit het verleden, is wel begrijpelijk maar ook „doodzonde", vindt de ge meente-archivaris. „In die tijd kon je nog wel eens voor een redelijke prijs aan materiaal komen. Een Kroniek van Smallegange had je voor een paar honderd gulden, terwijl je er nu toch al gauw ƒ7.000,- of ƒ8.000,- voor moet neertellen". Dat Middelburg weer zoiets als een gemeentelijke historische collectie ging vormen, is voor een belangrijk deel te danken geweest aan oud-wet houder J. S. Hoek. Hij werd na zijn pensionering conservator van het beeldmateriaal, dat de gemeente in beheer had. In '66, na de herindeling van Walche ren, kwamen de archieven van de vroe gere gemeenten Nieuw- en Sint Joos- land en Sint-Laurens naar Middel burg, toch al snel zo'n 40, 50 strekken de meter historisch materiaal, waar van de oudste stukken dateren uit de 17e eeuw. Burgemeester en wethou ders besloten Sijnke („een enthousias te jongeman") aan te trekken als ar chiefambtenaar met uitzicht op een benoeming tot gemeente-archivaris. Gevolg: een knetterende ruzie met de toenmalige rijksarchivaris en provin ciaal archiefinspecteur dr. P. Scherft en de Vereniging van Archivarissen in Nederland. Inzet van de strijd (die er toe zou leiden dat Scherft zijn functie van archiefinspecteur neerlegde) vormde een artikel in de archiefwet („25 lid 1", Sijnke moet het even opzoe ken), dat bepaalde dat de functie van „ambtenaar ter secretarie, belast met de zorg voor het archief' niet bestond. Middelburg had een gemeente-archi varis moeten benoemen, vond Scherft. Of het beheer van de archieven, zoals de wet voorschreef, moeten toever trouwen aan de gemeentesecretaris. Het conflict laait hoog op en leidt tot kamervragen en publikaties in de (vak)pers. Terugkijkend: „Het ging zuiver om een formaliteit. Nu werken er overal archiefambtenaren, die niet eens uitzicht hebben op een benoe ming tot gemeente-archivaris. Maar van de vereniging horen we niks meer. Overigens was de actie van Scherft 2GOES De motor- en autoclub" Bevelanden' uit Goes besluit zaterai het seizoen met een puzzelrit voort to's in de gemeente Goes. Het puzzel-regelement Midden-Zp land is van toepassing en de gemidfr de snelheid bedraagt 24 kilometer uur. Deelname is mogelijk in dei klasse (ervaren rijders) en in de B-ki; se (beginners). Inschrijven kan v, 13.30 tot 14.30 uur bij het autobedj Akkermans, Fruitlaan 12-14. De eert] deelnemer begint om 14.00 uur. ti prijsuitreiking wordt gehouden info tenniscentrum. niet persoonlijk bedoeld. Want toen ik eenmaal gemeente-archivaris was, had hij er geen enkel probleem mee om bepaalde stukken, zoals oude notarië le archieven, die bij het Rijksarchief berustten, over te dragen". Sijnke (36) begon ooit als kleine zelf standige in een kamertje in het stad huis. Zijn dienst breidde zich al snel uit en verhuisde naar de Lange Noord straat, waar hij ook een kleine studie zaal inrichtte om bezoekers (vorig jaar ruim 800) ter wille te zijn bij hun naspeuringen in het verleden van Middelburg. Reeksen tijdelijke ar beidskrachten deden in het gemeente archief ervaring op. Een enkeling bleef „hangen", zoals Monique Vaal, die Sijnke's eerste ar chiefmedewerkster werd. In '85 volgde de benoeming van archivaris Anneke Koets en binnenkort wordt de staf uit gebreid met Jan Smits. De manier van werken zal er, als het aan Sijnke ligt, niet door veranderen. De sfeer is infor meel, de beleidslijnen zijn kort en soe pel. En wat hemzelf aangaat (lachend): „Die man zie je ook overal". Het be heer van een boeiende collectie (heb berig: „Ik zou graag het archief van de Godshuizen overnemen van 't Rijksar chief, maar ja, dat zit er niet in") heeft alleen zin als er ook iets mee gebeurt. Sijnke schreef een aantal boeken over aspecten van de Middelburgse ge schiedenis, maakt uiterst leesbare „Archiefsprokkels" in de huis-aan- huisbladen De Faam/De Vlissinger en zet „zijn" archief in, als hij maar even tjes een gaatje ziet. „We zijn betrokken bij tentoonstellingen, zoals die rond de VOC in de Zeeuwse Bibliotheek en het stadhuis van Veere, maar we helpen met evenveel plezier iemand, die ma teriaal zoekt voor een doctoraalscrip tie, een artikel of een televisie- of radio programma. Ik zit in de Middelburgse straatnamencommissie, we doen mee aan een onderwijsproject over de mid deleeuwen -ach er is zoveel". Uitgeke ken op zijn werk zal hij dan ook niet snel raken. Hoogstens op het gebóüw. Een representatieve ontvangstruimte en dito studiezaal, ruimere kantoor tjes en een goede archiefbewaarplaats, eventueel gecombineerd met exposi tiemogelijkheden: de archivaris vindt het geen overbodige luxe. Even leek er een oplossing te dagen, toen hij een ambtelijke werkgroep warm kreeg voor het inrichten van een bewaar plaats met expositiezaaltje in het VOC-gebouw aan de Maïsbaai. „De po litiek" besliste anders: in het pand komt een restaurant. Jammer, vindt hijAl zijn er nog wel wat uitwijkmoge lijkheden, zoals de Stadsschuur (een idee van wethouder van cultuur en stadsvernieuwing G. B. Schoenma kers), de vroegere Bank Hondius en de voormalige Nederlandse Bank. Op dit moment is het toekomstmuziek, waar oude en tegenwoordige medewerkers van het gemeente-archief vrijdag, een dag na de eigenlijke jubileumdatum, een bescheiden consumptie op zullen nuttigen. En verder zijn ze gewoon „tot uw dienst". In de geest van de oprich ter, heet zoiets officieel. kreek' uit Wolphaartsdijk hield afgel pen zaterdag een hengelwedstrijd: de Oosterschelde bij Kats. De 32 de( nemers van deze zesde competitiewe; strijd vingen 13 ondermaatse en 18 b venmaatse vissen met een totaal wicht van 3390 gram. De uitslag is: 1. M. Goetheer, (1010). 2. Meerstens, (570) 3. D. Bults, (380) 4. J. Bloi maert, (375) 5. J. Rouw, (360). Hierdoorwot de stand om het koningsvissen als volgt: t ren: M. Goetheer, 3160 pntn, L. Meerte 2485 en A. Geene, 2105. Dames: mevrof Janse, 1360 pntn, mevrouw van Strien, Hf en mevrouw Weijers, 800. Junioren: Mr Weijers, 1820 pntn en Freddy Weijers 128! De volgende wedstrijd wordt zaterd; 17 oktober gehouden om 14.00 uur de Postbrug te Kapelle. OUD-VOSSEMEER De Oud-Voss' meerse Muziekvereniging (OV)' houdt zaterdagavond de jaarlijk: taptoe op het Raadhuisplein, voorgi meenschapshuis 'De Vossenkuil'. M het muzikale evenement neemt ondt' meer het junior-drumkorps Johi Friso uit Middelburg deel. Dit kon werd afgelopen zaterdag 1 andskan pioen. Bovendien behaalde het bijd i..„j„r.,.ii ze kampioenschappen zeven van spelen. De afgelopen jaren trok de taf toe duizend tot twaalfhonderd to: THOLEN De Thoolse natuurvereni- ging is, na een voorbereidingsperiode van enkele maanden, deze week daad werkelijk begonnen met de actie 'Wil genpoot'. De vereniging richt zich met name op individuele grondbezitters, boeren en mensen met een flinke tuin. De actie beoogt het aanplanten van één of meer knotwilgen door belang stellenden, voor wie de vereniging dan gratis wilgepoten (plantmate- riaal voor knotwilgen) beschikbaar stelt De vereniging wil met de actie het aan tal knotwilgen op het eiland uitbrei den om zo de landschappelijke en na tuurwaarde van het eiland te vergro ten. „Tholen is nog steeds een tamelijk kaal eiland en dat dreigt na het kap pen van de eerste generatie populieren van na de watersnood van 1953 nog er ger te worden", zo menen de initiatief nemers. Zij ontwikkelden de plannen in samenwerking met de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. De wilgen kunnen geplant worden met een onderlinge afstand van vier a vijf meter, langs bijvoorbeeld drinkput ten, oprijlanen, dijken en wegen. De beste planttijd is volgens de vereni ging de periode november tot en met maart. Geïnteresseerden krijgen, wan neer er voldoende wilgepoten beschik baar zijn, bericht waar het materiaal kan worden afgehaald. Bij aflevering van de jonge aanplantwordt een uitge breid plant- en snoeiadvies gegeven. Voor het knotten en onderhouden van de bomen moeten de nieuwe eigenaren zelf zorgdragen. Voorlopig wil de natuurvereniging zich alleen richten op particuliere grondbezitters. Het organiserend co mité verwacht, omdat ook elders in Zeeland een dergelijke actie een suc ces was, een grote respons. Met het oog hierop zoekt de vereniging vrijwilli gers die willen meehelpen met het snoeien van gezonde knotwilgen op het eiland, om zo verzekerd te zijn van voldoende plantmateriaal. In een later stadium wü de Thoolse natuurvereni ging de actie ook onder de aandacht brengen van overheidsinstanties, die grond op Tholen in eigendom hebben. OVEZANDE De handboogvereni ging 'Willem Teil' in Ovezande hield haar jaarlijkse paling- en kipschieting op de staande wippen. Er waren 48 schutters. Uitslag eerste wip: eerste hoofdvogel, W. Voet Soranus Heinkenszand; tweede hoofd vogel, J. Rentmeester Az Willem Teil Ove zande; eerste zij vogel, D. v. Hermon St.-Se- bastiaan Aardenburg; tweede zijvogel, L. Rentmeester; derde zijvogel, G. Haasdonk beiden Willem Teil; vierde zij vogel, G. Voet Soranus, eerste kal, G. Bracke Spes Nostra Ovezande; tweede kal, C. v. 't Westeinde So ranus; derde kal, J. Rentmeester Az. Willem Teil; vierde zijvogel, D. v. Hermon Aarden burg. Meeste kleine vogels (8) I. Helmstrijd Juliana Oudelande. Uitslag tweede wip: eerste hoofdvogel, W. Voet Sornus; tweede hoofdvogel, P. Rent meester Willem Teil; eerste zijvogel, J. Re- mijnse Zorgvlied Ellewoutsdijk; tweede zij vogel, J. de Jonge Soranus; derde zij vogel, C. v. 't Westeinde; vierde zij vogel, W. Voet; eer ste kal, C. v. 't Westeinde allen Soranus; tweede kal, P. Boonman Willem Teil; derde kal, F. Koens Spes Nostra; vierde kal, J. Rentmeester Az Willem Teil. acht extra prijzen. Aan de taptoe werken, naast de org: niserende muziekvereniging, verdg het drum- en majorettenkorps Familf land uit Hoogerheide en Odiles-Rapi; uit Bergen op Zoom mee. De gastar' ziekkorpsen maken vóór de taptoe ajj len een korte rondgang door Oud-Va' semeer. Om halfacht treden de kon; sen op het Raadhuisplein individu^ op, waarna zij gezamenlijk de final, schouwers. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 26