Doorbraak bereikt in conflict rond binnenscheepvaart wmimm almanak Pleidooi voor Zeeuwse inbreng in Neeltje Jans ...zo'n opvangcentrum moet hier in Goes mogelijk zijn... OU DE 111 EC EO UL/SSinCEO PROTEST SCHELDEVEER ASIELZOEKERS Autobedrijf JOD5 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee mannen gaan er tijdens 'proefrit' met auto vandoor Geheel de maand oktober minimaal 2.000,- voor uw oude auto z<5E DIRECTEUR VAN DE ROOMPOT Schuchter PAGINA 13 KRUIBEKE Ondanks een laatste toenaderingspoging van Ie Belgische regering hebben boze inwoners uit Kruibeke de aangekondigde blokkade van de E 17 doorgezet. Uit protest te- ?en de dreigende opheffing van de veerdiensten over de Schel le werd het verkeer in de richting Antwerpen een kwartier lamgelegd. Dankzij de inspanningen van burgemeester A. De nert van Kruibeke kon een gewelddadige confrontatie met de Belgische rijkswacht ternauwernood worden voorkomen. Even eruit su. Wegens enorm succes herhaling van onze inruilactie (kenteken moet wel 3 maanden op naam staan) bij aanschaf van een auto boven 7.500,- alleen bij Official dealer ZEELAND DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 Verkeer op E 17 tijd lamgelegd Burgemeester ADenert (midden) vanKruibeke trachtte tot een compromis te komen met de rijkswacht, om gewelddadigheden te voorkomen. ROTTERDAM/MIDDELBURG De transporten van Cebeco Handelsraad - een samenwerkingsverband van ruim 40 coöperatieve mengvoederfa brieken - zullen niet meer geboycot worden op de schippersbeurzen. Dat is het gevolg van een overeenkomst die Cebeco woensdag heeft gesloten met de schippersbonden.- Voorzitter L. van Roosmalen van de schippersbond ONS kwalificeerde de overeenkomst als „een doorbraak" in de actie die de schippers gedurende anderhalve week voeren tegen bedrij ven die hun vrachten buit en de schip persbeurzen (Rotterdam en Temeu- zen) om vervoeren. Van Roosmalen en een woordvoerder van Cebeco bevestigden beiden dat de overeenkomst inhoudt dat Cebeco de komende zes maanden nog mag blij ven varen met de vier eigen duwbak ken voor eigen vervoer. In die periode zullen de schippersorganisaties weer met de Verladers en Eigen Vervoer Or ganisatie EVO in onderhandeling tre den om een akkoord te bereiken over de voorwaarden waaronder de trans porten door de binnenschippers in de toekomst zullen plaatsvinden. Als dit hernieuwde overleg de komen de zes maanden tot overeenstemming leidt, zal Cebeco zijn duwbakken van de hand doen en alle transporten weer aanbieden via de schippersbeurzen. Cebeco is naar eigen zeggen met drie miljoen ton per jaar de grootste aan bieder van lading voor het binnenland. Met de vier eigen duwbakken kan Ce beco jaarlijks ongeveer 50.000 ton ver voeren. Als gevolg van de schippersac- ties kwam het bedrijf dan ook vrii snel (Slot zie pagina 15 kolom 7) Dinsdagavond ontving het gemeente bestuur van Kruibeke het bericht dat ninister H. de Croo van verkeerswe- len alsnog ging proberen om de veren n de vaart te houden. De minister zou iet kabinet willen voorstellen om de Bcheldeveren voorlopig nog vier naanden te handhaven in afwachting /an een definitieve beslissing, in Kruibeke wenste men echter geen genoegen te nemen met het late ver- ioeningsgebaar. Na spoedoverleg met vakbonden werd besloten dat de Zwarte Woensdag' toch zou doorgaan, naar wel zou men zoveel mogelijk af- nen van harde acties. Burgemeester Denert: „Minister De Croo heeft geen direct contact met ons gezocht om zijn gewijzigde standpunt oekend te maken. We hebben het nieuws via via ter ore gekregen. Ik heb nog geprobeerd om iemand van het ministerie om opheldering te vragen, naar niemand kon of wilde mij iets vertellen. Men kan moeilijk van mij verlangen dat ik zonder een officiële oevestiging van het ministerie een ac tie ga afgelasten. Bovendien gaan wij niet akkoord met vier maanden uit stel, maar eisen wij een volledige hand having van onze veren". De start van de demonstratie om acht uur 's ochtends werd een uur ver traagd door de koortsachtige onder handelingen tussen burgemeester De nert en vertegenwoordigers van de rijkswacht. De rijkswacht was onver biddelijk in zijn weigering om toestem ming te geen voor een demonstratie op de E 17. Ook burgemeester Denert hield echter voet bij stuk. „Niemand kan mij verbieden om op het grondge bied van mijn eigen gemeente te de monstreren". Wel beloofden beide partijen elkaar een uiterste terughoudendheid in acht te zullen nemen. De betogers zouden het gebruik van geweld vermijden en de rijkswacht zou zich onthouden van provocaties. Een kilometerlange stoet van onge veer duizend demonstranten ging vervolgens op weg naar de oprit van de E 17 aan de grens van de gemeente Kruibeke. Burgemeester Denert had zich persoonlijk aan het hoofd van de optocht opgesteld om de orde binnen zijn gelederen te handhaven. De tocht verliep zonder incidenten en onder een minimale begeleiding van de poli tie, die zich opvallend afzijdig hield. Bij de nadering van de E17 begon bur gemeester Denert zichtbaar nerveus te worden. Uit vrees voor een harde confrontatie met de rijkswacht richtte hij zich met een dringend verzoek tot de betogers. Jeugdige actievoerders dienden zich naar de staart van de (Slot zie pagina 15 kolom 1) De man uit Arnemuiden moest er nodig eens uit had de dokter gezegd. Ver weg van het werk en de mensen die hem aan het werk konden herinneren. Dus reisde de man af naar een on ooglijk en ver Fries oord, waar van niemand na de Elfsteden tocht nog ooit iets had verno men. En daar groef hij zich in in een verlaten huisje aan het eind van een doodlopende weg. Om het thuisfront te laten we ten dat hij het ondanks de stress toch redelijk goed maak te, begaf de man na een dag naar het behang te hebben zit ten turen, zich naar de enige winkel in het gat. En daar trof hij een Vlissingse relatie, die bij het zien van de man de verrastheid zelve speelde, maar vervolgens be kende op aanraden van de huisarts een paar dagen de boel de boel te hebben gelaten. Want hij moest er nodig eens uit. Weg van het werk en de mensen die daarmee samen hangen. De man uit Arnemuiden heeft zich daarna niet meer in de winkel laten zien. En de relatie uit Vlissingen is een dorp ver derop gaan zitten. Rijkswachters in gevechtspak rennen langs de file die ontstond nadat demonstranten de E 17 in de richting Antwerpen hadden geblokkeerd. KAMPERLAND-Schep meer kansen voor het toeristisch bedrijfsleven in Zeeland om te kunnen inspelen op de plannen rond Neeltje Jans. Een plei dooi van deze strekking komt van di recteur H. van Koeveringe van het re creatiecentrum 'De Roompot' bij Kamperland. Hij reageert daarmee op uitlatingen van gedeputeerde J.B. Ventevogel, die in een toelichting rond een op te richten beheersmaat- schappij Neeltje Jans dinsdag liet we ten dat de uitvoering van delen van het zogenaamde Van Gasterenplan onzeker is geworden. Dit plan voorziet in de realisering van een internationale recreatieve, educa tieve en culturele trekpleister op het voormalige werkeiland. Maar volgens Ventevogel zijn financiële instellin gen, beleggers en exploitanten alleen bereid om erin te investeren wanneer op een 'breder publiek' wordt gemikt. „Ik hoop altijd nog een beetje dat er ook eens mogelijkheden komen dat het Zeeuws bedrijfsleven kan inspelen op de plannen",zegt Van Koeveringe. GOES - Boos reageerde hij het afge lopen weekeinde toen vanuit het Brabantse Oploo werd meegedeeld dat de vier gemeenten die waar schijnlijk een opvangcentrum voor asielzoekers binnen hun grenzen krijgen - en dus ook Goes - een ver plichte AIDS-test voor de buitenlan ders in zo'n centrum als voorwaarde voor hun medewerking hebben ge steld. En lichtelijk teleurgesteld is hij over de reacties die de mogelijke vestiging van zo'n opvangcentrum in het voormalige Bergzichtzieken- huis bij een aantal bewoners van de wijk Goes-Oost teweeg heeft ge bracht. Drs G. R. Heerebout - als wethouder van volksgezondheid be trokken bij de komst van het op vangcentrum - had op een minder af werende houding gehoopt. Dat er niet langer over een verplichte AIDS-test wordt gesproken, stemt Heerebout (pvda) in ieder geval te vreden. „Die mensen worden gewoon aan een medisch onderzoek onder worpen wanneer ze Nederland bin nenkomen. Dat is logisch, want de Nederlandse regering is verantwoor delijk voor hun gezondheid. Zo'n on derzoek is ook zinvol omdat de asiel zoekers uit landen komen waar een ziekte als tuberculose nog lang niet zo goed is bestreden als bij ons. Er wordt daarbij ook gekeken naar sek sueel overdraagbare aandoeningen en daar hoort AIDS natuurlijk bij. Niet meer en niet minder dan dat. Als het nodig is worden ze behandeld en als het om besmettelijke ziekten gaat worden maatregelen getroffen om besmetting van anderen te voor komen". Heeft de gemeente Goes on zorgvuldig gehandeld door niet al in een vroegtijdig stadium in de omgeving van Berg zicht in formatie aan de bewoners te verstrekken? „Ik denk het niet. De hele zaak is rijksbeleid. De Tweede Kamer heeft de regering gedwongen op korte ter mijn wat te doen aan de menson waardige manier waarop nu op Schiphol asielzoékers worden opge vangen. En toen is besloten een aan tal landelijke opvangcentra te vor men. Misschien was een verdere spreiding een betere oplossing ge weest, maar dan zitje met organisa torische problemen. Het ministerie van WVC heeft heel nadrukkelijk ge zegd zelf voor de informatie van de plaatselijke bevolking te zullen zor gen. Pas in de laatste weken begint wat duidelijkheid te komen in de ma nier waarop de opvang in de centra zal worden geregeld. En nu pas is ook voorlichting zinvol. Ik vind dat de ge meente Goes niet kan worden verwe ten dat de zaak verkeerd is aange pakt". Zijn de afwijzende reacties ge rechtvaardigd? „Ach, angst en onrust zijn onberede neerbare zaken. Ik woon zelf aan de Oostmolenweg in Kloetinge, in de buurt van het psychiatrisch zieken huis Zeeland. Toen dat werd ge bouwd en toen bleek dat het een open ziekenhuis zou worden, was er ook sprake van ongerustheid in de Wethouder Heerebout: „Ik vind dat de gemeente Goes niet kan worden ver weten dat de zaak verkeerd is aangepakt." buurt. Maar inmiddels is het zieken huis heel behoorlijk geaccepteerd. Het vreemde, het enge is ervanaf. Ik denk dat het met het opvangcen trum voor asielzoekers ook wel zo zal gaan. Aan de andere kant moeten we ook reëel zijn: er zullen best wel eens wat problemen kunnen ontstaan die vooraf niet te voorzien zijn geweest". Worden de bewoners van Goes- Oost niet met een onevenredig groot deel van de lasten van het Nederlandse vreemdelingenbe leid opgezadeld? „Kijk, iedereen redeneert natuurlijk dat een ontwikkeling die je liever niet voor je eigen deur ziet beter er gens anders kan komen. Maar dan zou er nooit wat kunnen gebeuren. Je moet gewoon de werkelijkheid onder ogen zien. In Goes staat een zieken huisgebouw leeg dat geschikt is voor de opvang van asielzoekers. En de minister van WVC heeft daar een oogje op laten vallen voor een op vangcentrum voor asielzoekers. Het is natuurlijk sneu voor mensen die met een waardedaling van hun huis worden geconfronteerd. Maar zou den die zelfde mensen de hogere op brengst van de verkoop van hun wo ning voor een deel ten goede hebben laten komen van de gemeenschap wanneer het ziekenhuis zou zijn ge sloopt en er bungelows voor in de plaats worden gebouwd? Ik denk het niet". Zijn de negatieve reacties een tegenvaller? „Ik had het leuker gevonden wan neer vanuit de buurt zou zijn ge vraagd of een vertegenwoordiging van de omwonenden op de één of an dere manier betrokken had kunnen worden bij de gesprekken over het opvangcentrum. Nu is het allemaal zo afwerend. Je kunt als Nederland niet alle ellende van de wereld op je nek nemen, maar je moet wel een stukje internationale verantwoorde lijkheid dragen. Dat in een klein dorp als Stevensbeek in Brabant zo'n op vangcentrum als een grote belasting wordt ervaren, kan ik me wel voor stellen. Maar Goes is toch een stuk groter. Hier moet zoiets mogelijk zijn". Ben Jansen Hij stelt voorop dat het verstandig is geweest dat er één groot concept is be dacht voor Neeltje Jans. „Alleen op het moment dat je het moet invullen kan het zijn, dat de ideëen zo ver schrikkelijk groot zijn dat er in ieder geval in het Zeeuwse geen onderne mers zijn die dat aankunnen. In dat ge val zijn er twee mogelijkheden: of het wordt niet ontwikkeld of het wordt ontwikkeld door iemand die van ver komt. En dat zou voor Zeeuwse onder nemingen een beetje jammer zijn". De directeur van het recreatiecentrum 'De Roompot' heeft zelf geen pasklare oplossing voor het inpassen van het Zeeuwse toeristische bedrijfsleven in het op gang brengen van activiteiten op Neeltje Jans. Het zal naar zijn me ning ook een probleem worden om dat bestuurlijk handen en voeten te geven. „Maar het is op z'n minst de moeite waard om erover te denken". De opstelling van de belangenorgani saties om ook een Zeeuwse vinger in de pap te krijgen komt de heer Van Koeveringe nogal schuchter voor. Mogelijk komt dat omdat men in Zee land die plannen rond Neeltje Jans te groot vindt. „Maar misschien is het mogelijk dat delen van het totale plan geschikt zijn om in een bepaalde structuur te gieten, waardoor het con cept geen geweld wordt aangedaan, maar er wel ruimte ontstaat dat het Zeeuwse initiatief een inbreng kan hebben". Van Koeveringe verwijst in dit verband naar een wereldattractie als Disney world. Er zijn daar tiental len ondernemingen in actief maar er is één concept. De directeur van recreatiecentrum 'De Roompot' noemt het plan voor een Worldfishcenter zoals dat uit de koker is gekomen van de maatschappij voor Nijvertheid en Handel en de Kamer van Koophandel een honorabel initia tief. „Maar vanuit de sector van de re creatie hoor je daar niet van", aldus Van Koeveringe, die goed beseft dat er bepaalde beperkingen zijn gesteld aan de ontwikkelingen op Neeltje jans. „Maar dat wil nog niet zeggen, dat een en ander ook niet bespreekbaar is. In hoeverre is het minder gewenst? En tot welke hoogte en kwantiteit? Er zijn nog tal van details die nauwkeurig kunnen worden besproken". Roompot Recreatie ziet als commer cieel ondernemer wel mogelijkheden Die zouden moeten liggen op het vlak va het op gang brengen van activitei ten welke passen in het verlengde van waarmee men op De Roompot bezig is. Daarbij denkt hij aan voorzieningen (Slot zie pagina 15 kolom, 1 OOST-SOUBURG Twee mannen, die woensdagmiddag voorwend den een auto te willen kopen bij garagehouder A. W. in Oost-Souburg, zijn er tijdens een proefrit met de auto vandoor gegaan. De garagehou der heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering van de auto. Het betreft een Opel Ascona met het kenteken 86-ZJ-37. Volgens de politie stapten twee onbekende mannnen de garage binnen om naar de aankoop van een auto te informeren. Éen van de mannen maakte daarop een proefrit met de auto, terwijl de andere man in de gara ge achterbleef. Na enige tijd verontschuldige de tweede zich met de me dedeling dat hij even weg moest. Van het tweetal is daarop niets meer vernomen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13