Zware straffen voor Albanezen gehandhaafd Veel blessures Europacup ploegen Zege voor Vanderlijde Co Prins overleden WIM KIEFT VERSIERT STRAFSCHOP PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fgyenwrd Bep van Klaveren bondsridder PAGINA 9 FC' Den Haag Cynisch Wilskracht Conflicten Strafschop Vrolijker Doorbijten OOST-BERLIJN (ADN) - De Ne derlandse zwaargewicht Arnold Vanderlijde heeft in zijn catego rie het sterk bezette amateur- bokstoernooi in Oost-Berlijn ge wonnen. De Limburger versloeg in de finale de Cubaan Juan-Car- los Delis op punten. De jury was unaniem in zijn beslissing: 5-0. De Oostduitser Maik Heydeck verdiende het brons door een ze ge op de Sovjet-bokser Oesman Arsaljev. ZÜRICH (SI) - De commissie van be roep van de Europese voetbalbond (UEFA) heeft de zware straf tegen de Albanese landskampioen Partizan Tirana gehandhaafd. De Albanese vereniging werd wegens het wangedrag tijdens de Europa Cup wedstrijd tegen Benfica (0-4) in Tirana gediskwalificeerd en uitgesloten van deelneming aan het eerstvolgende Eu ropese bekertoernooi. Bovendien wer den vier spelers, die door de Spaanse scheidsrechter Perez uit het veld wer den gestuurd, zware schorsingen opge legd. Ahmeti mag tot 20 september 1989, Lame en Frafheri mogen tot 20 maart 1991 niet uitkomen in wedstrij den, die onder de vlag van de UEFA ANTWERPEN (ANP) - Oud-interna tional Co Prins is zaterdag in Antwer pen aan een hartaanval overleden. Prins speelde in het begin van de ja ren zestig tien keer in het Nederlands elftal. Hij debuteerde op 30 oktober 1960 te Praag tegen Tsjechoslowakije en speelde zijn laatste laiidenwed- strijd vijf jaar later. Prins, geboren op 5 juni 1938, werd door Ajax aangetrokken van de Am sterdamse amateurclub OVVO. De speelstijl van de binnenspeler maakte hem niet populair bij scheidsrechters en tegenstanders. worden gehouden. Aanvoerder en doelman Musta blijft bij dergelijke duels zelfs tot 20 september 1992 aan de kant. Benfica, dat zonder een twee de wedstrijd te spelen al zeker is van een plaats in de tweede ronde, kreeg 10.000 gulden boete wegens het gooien van voorwerpen op het veld door Por tugese supporters. ROTTERDAM (ANP)-Bep van Klaveren is zaterdag tijdens een receptie ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag benoemd tot ridder van de Ne derlandse Boks Bond. De on derscheiding werd de Rotter dammer, die in 1928 in Amster dam Olympisch bokskam pioen in het vedergewicht werd en daarna een indrukwekken de loopbaan als professonal opbouwde, op een druk be zochte ontvangst in een van de zalen van het Feyenoord-sta- dion, uitgereikt door Henk Los, de voorzitter van de NBB. Van Klaveren is de tweede bondsridder van de boksbond. De eerste, die als zodanig werd onderscheiden, was de Euro pese kampioen in het zwaarge wicht bij amateurs Arnold Vanderlijde. Feyenoord voelt zich bestolen MAANDAG 28 SEPTEMBER 1987 SPORTKRANT DEN HAAG (GPD) Van de vijf Nederlandse clubs, die deze week aan moeten treden voor de returnwedstrijd in de eerste ron de van de verschillende Europa Cup-toernooien, kampen FC Den Haag en FC Utrecht met de meeste blessures. Met vrijwel zeker hetzelfde elftal als waarmee het Feyenoord gis- I teren met 3-1 klopte, zal PSV (woensdag ook aantreden tegen I de Turkse landskampioen Gala- tasaray. Frank Arnesen en Hall var Thoresen (beiden al langer geblesseerd) maken de reis naar Istanbul, waar de 3-0-overwin- ning in het eigen Philips stadion I voldoende basis moet zijn voor het bereiken van de tweede ron- de in het Europa Cup I toernooi, wel mee, maar zijn niet inzetbaar. jDe volgende fitte spelers zijn (vanmorgen op Schiphol in het (vliegtuig gestapt: Van Breuke llen, Gerets, Nielsen, Koeman, Heintze, Lerby, Van Aerle, Van- (enburg, Van de Kerkhof, Kieft, Gillhaus, Koot, Lodewijks, Van I Kessel, Veldman en Viscaal. I Ajax kent buiten het verrassend [wegvallen van Frank Rijkaard I niet al te veel problemen voor de return tegen Dundalk. De spe llers, die overmorgen zeker niet (in actie kunnen komen om de voorsprong van 4-0 te 'verdedi gen' waren al langere tijd ge blesseerd: Peter Boeve (herstel lende van een zware ribblessure) en Jan Sörensen (dijbeenspier). Brian Roy kan ook niet naar Ier land afreizen. De jeugdige lin kerspits heeft schoolverplich- tingen. In zijn plaats neemt Cruijff Richard Witschge mee, het jongere broertje van Rob. Bij Feyenoord, dat donderdag in het Europa Cup II toernooi aan treedt tegen Spora, zijn Mario Been, Joop Hiele en Ruud Heus twijfelgevallen. Been viel gister middag uit met een spierverrek- king in het bovenbeen, Heus kwam vanwege een bloeduitstor ting helemaal niet in actie, ter wijl Hiele, die last heeft van een enkelblessure, tegen PSV een al lerminst fitte indruk maakte. In Rotterdam won Feyenoord met 5-0 van de liefhebbers uit het Groothertogdom. Trainer Israel: „We kunnen dacht ik met een ge rust hart naar Luxemburg gaan, dat moet lukken". De ziekenboeg bij FC Den Haag puilt uit. De toch al met veel bles sures geplaagde ploeg kreeg gis termiddag nog eens te maken met de kwetsuur van Karei Bou- wens. De steunpilaar kwam in het duel met Fortuna (3-1 winst voor Den Haag) ongelukkig op zijn voet terecht. Bouwens werd voor onderzoek naar het zieken huis vervoerd. Gisteravond klaagde de Haagse aanvalsleider over pijn, die wordt veroorzaakt door een kneuzing. Het is twijfel achtig of Bouwens aan de EC- wedstrijd tegen het Hongaarse Ujpest Dozsa kan deelnemen. Ook het meespelen van Joop Lankhaar (de buitenkant van zijn knie is opgerekt) en Edwin Purvis (ontsteking van de slijm- beurs) is dubieus. Voorts kampen Martin Jol, Remco Boere, René Stam en Heini Otto met kleine blessures, maar de verwachting is dat oefenmeester Van der Meent woensdag een beroep kan doen op het viertal. FC Utrecht kan woensdagavond niet beschikken over Gert Kruys. De middenvelder werd in de 52ste minuut van de competitie wedstrijd tegen Volendam van het veld gedragen met een knie blessure. Vandaag wordt in het ziekenhuis bekeken of de banden verrekt zijn dan wel gescheurd. De kwetsuur van de middenvel der komt ongelukkig uit omdat trainer Han Berger voor de twee de wedstrijd tegen de Linzer AK ook niet de beschikking heeft over Ton de Kruyk (spierscheu- ring in het bovenbeen), de En gelsman Kevin Young (uitgerek te kniebanden), Frans Adelaar (wordt met rugblessure afge keurd). Over het meespelen van Gijs Steinmann is de medische staf van de UEF A-cupdeelnemer iets positiever. Waarschijnlijk wordt de plaats van Kruys woensdagavond om half acht in genomen door de 17-jarige UE- FA-international Edwin de Kruijff. Johan Cruijffhad na de wedstrijden tegen FC Den Bosch heel wat uit te leggen over zijn gedeserteerde vedette Frank Rijkaard. EINDHOVEN (GPD) Feyenoord was door het dolle heen. Tachtig mi nuten hadden de noeste werkers uit Rotterdam-zuid een riant uitzicht op tenminste een puntendeling, maar een terechte beslissing van scheids rechter Bep Thomas kegelde alle Rot terdamse illusies omver. „Ik kan niet I anders zeggen, dat we hier gewoon zijn bestolen", brieste Rinus Israel van woede en emotie, toen hij pal na afloop van het fascinerende gevecht tegen PSV (3-1) in de perskamer ver scheen. „Als je alles op een rijtje zet", deed Guus Hiddink een vergeefse po ging de gemoederen te kalmeren, „hebben wij verdiend de winst ge pakt". De waarheid lag in het midden. De trainer van PSV had het gelijk aan zijn kant toen hij de overwinning relateer de aan het kwaliteitsverschil en de kansen die de ongenaakbare koploper van de eredivisie gistermiddag kreeg. Met evenveel recht wees Israel echter op de black-out van grensrechter Wim Kok, die vij f minuten na de rust ten on rechte de rode vlag omhoog stak, toen Jos van Herpen op weg was Feyenoord aan een 0-2 voorsprong te helpen. Dat had het breekpunt in de wedstrijd kunnen zijn. Maar voor de rest liet Is rael zich louter leiden, door emotie en teleurstelling. teerd voor zijn geforceerde poging om ten koste van alles tegen PSV in het doel te staan. Hiele wordt al enkele weken gehinderd door een enkelbles sure, hervatte pas vrijdag de training en liet de uittrappen gistermiddag over aan Troost. „Als Hiele zegt dat hij fit is om te spelen", mokte Israel na afloop, „dan neem ik aan dat hij mij niet in de maling neemt". Een fitte Hiele zou echter heel wat sneller en fanatieker uit z'n doel zijn gekomen dan nu het geval was bij de overtre ding op Kieft. Weinig terzake deed ook de opmerking van Israel dat „Thomas kennelijk wil de bewijzen dat hij als eerste is ge slaagd voor de Coopertest". Want de ruim acht minuten die de Amsterdam mer bijtrok voor het oponthoud in de tweede helft was eerder in het voordeel dan in het nadeel van Feyenoord. Daardoor werd de ploeg de mogelijk heid geboden alsnog de gelijkmaker te forceren. De PSV-treffer van Gillhaus (op aangeven van Van Aerle en Kieft) lag opgesloten in het va banque-voet- bal van de Rotterdammers in die extra speeltijd. Israel echter: „Er schijnt een comité te zijn opgericht om er voor te zorgen dat Thomas nog een j aar langer mag blijven fluiten. Mijn naam zal daar niet bij zijn. Het leek wel of Tho mas vandaag in hogere sferen vertoef de. Hij floot toch niet als normaal". Amsterdammers onder elkaar kunnen doorgaans wel tegen een stootje. Het is echter de vraag of de tuchtcommissie daar eender over denkt, als zij de cyni sche uitspraken van Israel onder ogen krijgt. Tot bijna vervelens toe bleef de trainer herhalen dat Thomas „Feye noord op beslissende momenten had bestolen. Kennelijk had hij nog iets recht te zetten na dat stuiterballetje van vorig seizoen". Israel doelde daar bij op het polletjes-incident dit voor jaar in de Kuip, waarbij PSV op de val reep een punt verspeelde. Met de gelijkmaker van Koeman, die tien minuten voor afloop de openings treffer van Mitchell van halverwege de eerste helft teniet deed, kon Israel nog wel vrede hebben. „Dat doelpunt zag je aankomen", kreeg hij later bij val van Wijnstekers. Met z'n allen hadden de Rotterdammers echter geen goed woord over voor de straf schop twee minuten voor afloop. „Het was een duidelijk twijfelgeval", meende Israel, „en dan leg je de bal zo kort voor afloop niet op de stip. Dan heb je geen gevoel voor de wedstrijd". Onzin natuurlijk, want een straf schop is een strafschop, ongeacht het tijdstip waarop de overtreding wordt begaan. „Hiele zal er wel heel anders over den ken", viel Kieft de rechtspreker nader hand bij, „maar als iemand mijn voet aantikt in plaats van de bal, is het meestal een penalty". „Ik heb geen se conde getwijfeld", loste Thomas na derhand het raadsel op, „ik had mis schien alleen iets eerder kunnen flui ten". Op het late fluitsignaal richtte zich de gramschap van Hiele en Co. Wijnstekers: „De bal lag al bijna tus sen de fotografen, toen ik het fluitje hoorde. Voor mij was dat een bewijs dat Thomas niet zeker was van zijn zaak". Met Troost en Molenaar voorop raakte Feyenoord volledig over z'n toeren. Dat belette Koeman echter niet de bal keihard langs Hiele te schieten. In feite kreeg de doelman van Feye noord daarmee de rekening gepresen- Beter zou het zijn geweest als Israel wat meer de nadruk had gelegd op het verrassend goede spel van Feyenoord. De ijzeren wilskracht en de onblusbare ijver was er voor een niet gering deel debet aan dat PSV langdurig op de pijnbank werd gelegd en voor de eerste keer dit seizoen thuis tegen een achter stand aankeek. Kieft nam later de honneurs voor Israel waar: „Feye noord speelde goed, zeker in de eerste helft. Met Hofman en Mitchell was de ploeg voorin erg gevaarlijk". Het sterkste deel van de formatie was ech ter de laatste linie, waarin Kieft en Gillhaus vrijwel steeds hun meerdere moesten erkennen in de solide spelen-, de Monkou en Troost. De sporadische kansen die PSV toen kreeg, leverden terecht niks op. In Eindhoven toonde Feyenoord zich één brok onverzettelijkheid. Dat dwong Hiddink er toe om kort na de rust Van Aerle te laten verhuizen naar de rechterkant en Van de Kerkhof te vervangen doör Koot. Veel rendement brachten die mutaties echter niet. Koeman: „Eerlijk gezegd, had ik er niet meer op gerekend dat wij nog zou den scoren". Dank zij de Groninger van origine kwam PSV uiteindelijk alsnog aan beide punten. En daarmee kwam Feyenoord er wel erg bekaaid af. „Het is jammer voor ons en de com petitie", treurde Israel, „dat het zo is afgelopen". Want als het een beetje tegenzit heeft PSV al met de Kerst de buit binnen en kan de miljoenenformatie de tweede competitiehelft gerust benutten voor het maken van goodwill-reizen voor de sponsor all over the world. PSV - Feyenoord 3-1 (0-1). 22. Mitchell 0-1,76. Koeman 1-1,83. Koeman (strafschop) 2-1,89. Gillhaus 3-1. Scheidsrechter: Thomas, toe schouwers: 25.500 (uitverkocht). Terwijl Feyenoord-doelman Joop Hiele de bal speelt, laat PSV-spits Wim Kieft zich maar al te graag vallen. Scheidsrechter Thjomas trapte er in en gaf PSV een strafschop. Rijkaard laat steek zit hij nog anderhalfjaar op de tribu ne. Spelers als Rijkaard, Bosman en Winter hebben het recht om, na de successen van vorig jaar en de pro blemen van nu, een tijdje in de war te zijn. Maar op een gegeven moment moet je er toch weer staan. Kijk maar naar Winter, die het ergste in middels wel achter de rug heeft. Maar als je Bosman vandaag weer ziet spelen, dan weet je dat hij nog even zal moeten doorbijten". Het hoofd van John Bosman zal mis schien ook niet zo naar voetballen hebben gestaan. Onlangs is spelers makelaar Ger Lagendijk namens de middenvelder een kijkje gaan ne men in Toulon. De Franse midden moter zou Bosman graag inlijven, maar Ajax is niet van zins na Silooy ook Bosman een tussentijdse trans fer te gunnen. Cruijff neemt Rijkaard persoonlijk niets kwalijk. Hij heeft als speler voldoende conflicten met trainers gekend om de waarde daarvan in te schatten. „Welke problemen je bui ten het veld ook hebt, als je binnen het hek staat ben je voetballer. Ik heb geen problemen met conflicten. Ik laat me in mijn keuze niet leiden door persoonlijke zaken. De ruzie tusen ons is onbelangrijk. De beste hoort er in. Rijkaard heeft de kwali teit van een topvoetbalier, maar er is meer nodig. Misschien dat hij dat door zulke gebeurtenissen krijgt. Het is normaal dat jonge mensen zulke moeilijkheden krijgen. Zeker na successen. Aan de top komen is gemakkelijker dan er blijven." De spelersgroep overlegt in Ierland welke mogelijkheden er zijn Rij kaard op korte termijn mentaal weer speelklaar te krijgen. Aanvoer der Wouters zei zich zorgen te ma ken. „We kennen zijn problemen niet. Hij is niet te doorgronderi op dit moment. Dan is het moeilijk een op lossing aan te reiken." En routinier Spelbos:„Hij heeft het moeilijk, dat is duidelijk. Hij heeft de groep in de steek gelaten, maar dat valt te ver geten. Frank heeft het na het vertrek van Van Basten moeilijk. Hij is onze vedette, maar die rol wil hij niet spe len." De oud-spelers Muller en Swart willen een lijmpoging ondernemen in het conflict. Rijkaard dient dinsdag officieel met Ajax 2 te spelen. De spelersgroep voor Ierland bestaat uit de vijftien man, die tegen Den Bosch aangewe zen waren. Scholier Brian Roy wordt vervangen door leeftijdgenoot Ri chard Witschge. Ondanks de interne problemen had den de Amsterdammers gisteren voor een kleine elfduizend toe schouwers geen kind aan Den Bosch. De subtopper van vorig sei zoen miste de ambitie, overtuiging en spits Henk Grim. Kenmerkend voor het Brabantse verweer was de strafschop van Hendri Kruzen in de 84e minuut, die Stanley Menzo ga pend uit de hoek kon plukken. Ronald Spelbos liet zien dat onder deel heel wat beter te beheersen. Zijn twee benutte elf-metertrappen (1-0 en 3-0) brachten hem eventjes op de met Meijer gedeelde eerste plaats van de Amsterdamse schutterslijst. Totdat Meijer in de laatste minuut toch zijn goaltje meepikte (4-0) en zijn competitie totaal op zes bracht. De tweede en mooiste treffer was voor rust al op naam gekomen van Arnold Scholten, die vanuit Rij kaards positie heel wat energieker en dwingender opereerde dan zijn voorganger de afgelopen weken. Ajax-FC Den Bosch 4-0 (2-0), 13. Spelbos (strafschop) 1-0,42. Scholten 2-0,47. Spel bos (strafschop) 3-0, 90. Meijer 4-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 10.800. Gele kaart: Gösgens (Den Bosch). Ajax in de AMSTERDAM (GPD/ANP) Voor, tijdens en na Ajax-FC Den Bosch (4-0) stond alles gisteren in het teken van één man: Frank Rijkaard. De libero, die vrijdag door zijn baas Johan Cruijff van de training was gestuurd, bleef zaterdag en gisteren zonder opgaaf van redenen weg uit De Meer. Het leidde voor de wedstrijd tot talloze speculaties, tijdens het duel tot de conclusie dat vervanger Arnold Scholten op het ogenblik meer waard is voor Ajax en na afloop tot een lange verklaring van Cruijff. Het conflict tussen Rijkaard en Cruijff, die dit seizoen regelmatig met elkaar overhoop lagen, begon vrijdag met een onschuldig incident. Cruijff: „Ik heb Rijkaard op een ge geven moment gecorrigeerd. Hij nam een bal verkeerd aan. Iets heel onschuldigs. Daarna kreeg ik een paar opmerkingen naar mijn hoofd geslingerd. Dus zei ik, dat hij maar naar binnen moest gaan. Naderhand hebben we nog een gesprekje gehad, dat weinig opleverde, want daarvoor was Frank nog te emotioneel. Zater dag is hij niet op de training versche nen, vandaag is hij ook zonder be richt weggebleven". Het gedrag van de veelbesproken Ajacied verbaast Cruijff en de spe lersgroep. Temeer daar Rijkaard sinds het definitieve akkoord tus- niet meer voor Ajax". Reactie van Cruijff: „Dan mag hij anderhalfjaar op de bank zitten". Waarschijnlijk is Rijkaard geeste lijk gebroken door alles wat zich re centelijk rond hem heeft afge speeld. De affaire PSV, het aanbod van AC Milan, waarvoor hij deze zo mer als gastspeler aantrad, de kri tiek van Cruijff, het verlies van zijn aanvoerdersband en zijn vormcri sis hebben de toch al kwetsbare li bero compleet van slag gebracht. Johan Cruijff weigerde gisteren in te stemmen met de conclusie, dat Rij kaard voor de echte top te week is. „Dat zou te gemakkelijk zijn, zo'n voorzet voor open doel kop ik liever niet in. Kwaliteit heeft hijdat is dui- delijk. Maar in de voetballerij spelen ook andere aspecten een rol. Ik ga er van uit, dat Rijkaard vandaag of morgen wel bij zinnen zal komen en Enkele dagen voor zijn woordenwisseling met Cruijff maakte Frank Rij kaard nog een 'vrolijke indruk'. sen PSV en Ajax over zijn persoon een opgewekte indruk maakte. Ro nald Spelbos: „Ik snap er niets van. Frank was de laatste dagen een stuk vrolijker. Hij leek echt bevrijd van zijn kopzorgen. Kennelijk spelen er toch meer factoren een rol. Ik wil Rijkaard daarom niet meteen ver oordelen". Aanvoerder Jan Wouters is echter, net als Cruijff, van mening dat Rij kaard het elftal heeft laten vallen: „Dat doe je niet. Ook ik ken de ach tergronden niet, maar ik vind wel dat Rijkaard ons een beetje heeft la ten zakken", aldus Wouters. Ondertussen lijkt het onwaarschijn lijk, dat Rijkaard, die ruim tweehon derd competitiewedstrijden voor Ajax speelde, binnenkort weer in ac tie komt. In een telefoontje met Ar nold Muhren, die zaterdag contact zocht met zijn ploeggenoot, beweer de Rijkaard: „Ik voel me momenteel absoluut niet in staat te voetballen". Gisteren verklaarde de internatio nal, bij zijn woning opgewacht door een radioverslaggever, kort en bon dig: „Onder Cruijffs leiding speel ik zich zal melden. Dan zal er gepraat moeten worden. Nee hoor, ik ga hem niet bellen. Dat zou de wereld op zijn kop zijn". Rijkaard gaat, ongeacht wat er ver der op korte termijn gebeurt, in elk geval niet met Ajax naar Ierland voor de Europa-Cupreturn tegen Dundalk. „Ik vind het niet erg, dat hij boos op me is. Maar ik neem het hem wel kwalijk, dat hij zijn ploeg zo laat zitten. Zo iemand kun je woens dag niet zomaar weer opstellen", vond Cruijff. De definitieve knoop over Rijkaards verdere toekomst in De Meer is wat zijn trainer betreft nog niet doorge hakt. Van tussentijdse verkoop zal volgens de Vinkeveense oefenmees ter geen sprake zijn. Cruijff: „Het gaat hier om een zaak voor de tech nische leiding en dat ben ik. Het be stuur neemt hierin geen beslissing. Dat bestuur fungeert alleen als een soort raad van toezicht. Rijkaard staat hier onder contract. Desnoods

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9