Babies, kanaries en koeien eerst... PZC/ streek T EVACUATIE VAN 350 INWONERS Houdt u de woensdag vrij OPENING!! [ijfde plaats voor toese brandweer |DA-voorzitter |oudt spreekbeurt Vlissingen luto over de kop MEUBELHUIS voor sfeervol wonen DUS 29 SEPTEMBER GESLOTEN. JSTBURG De vrijdagmiddag bij de watertoren in Oostburg gevonden Engelse vliegtuig- [>m is zaterdagmiddag zonder complicaties onschadelijk gemaakt. De naar schatting 350 ostburgers die vanwege de operatie op het erf van de familie Maljaars aan de Bredestraat hun Jiizen om twee uur moesten verlaten, konden om half vijf terugkeren. De vijfhonderd pond |egende bom werd toen, ontdaan van het ontstekingsmechanisme, naar Breskens gebracht i vervolgens op open zee veilig tot ontploffing te worden gebracht. Routineklus Financieel Crisisteam Rondbellen tentoonstellingen CEL—Galerie Bellemans, 10-18 uur: renzeloos' mail-art van div. kunste- ars. ERVLIET Art House, 9-12 uur: ramiek van Loes Cozijnsen en gra- k van Gerard van Grieken (t/m 30/9). 1UINISSE Visserijmuseum, 13-16 r: 'Wat Zeeland uit de zee vist' 'De iserij geflest'. JRGH-HAAMSTEDE 'De irght', 10-12, 14-17 en 19-22 uur: rken van Liesbeth Binckhorst (t/m 10). )ES Galerie La Strada, 11-20 uur: rken van Wim Bakker (t/m 11/10). !ILLE Landbouwmuseum 10-12 Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur- weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel 01180-38080, dag. van 16-20 uur. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. Havenweg 24 Nieuwdorp 01196-12438 P.s. Wij nemen dinsdag een snipperdag: samen met ons perso neel een dagje uit. DAG 28 SEPTEMBER 1987 lekkeloze operatie bij emontage bom Oostburg duik- en demonteergroep van de bninklijke Marine uit Vlissingen had In zes minuten voor half vier tot drie Inuten over vier gesleuteld aan het lojectiel dat sinds 1944 op één meter |pte in de grond had gerust. Luite- ;-ter-Zee der tweede klasse E. Hof- np, commandant van de demon- Irgroep, sprak na afloop van de ope- lie zijn bewondering uit voor de snel- fid en doeltreffendheid waarmee de |le operatie was verlopen. Volgens was dat te danken aan de samen- ing met de politie, brandweer, Kruis en de Oostburgse dienst neentewerken. Toen zijn team vrij- Igavond rond etenstijd met de bom |rd geconfronteerd werd besloten tot i zo snel mogelijke demontage. De neente Oostburg stelde het Ram- [nplan in werking en om half tien 's werd de eerstebriefing' in het Ilitiebureau gehouden. Om half elf Is het draaiboek voor de acties die de Igende dag al moesten worden on tnomen, gereed. Tot twee uur 's Échts werkten de deelnemende in- |:ities aan de verdere uitwerking er- Dit terwijl de bom, omhoogge- d door een graafmachine bij de lorbereiding van de bouw van een DES - Een brandweerploeg van het lese korps is afgelopen zaterdag op J vijfde plaats'geëindigd bij een lan- llijke wedstrijd in Roosendaal, les was de enige Zeeuwse deelne- Ir. De wedstrijd spitste zich toe op technische hulpverlening. Rosma- sleepte de eerste plaats in de licht. i te lossen situatie betrof een ge- npliceerd bedrijfsongeval op een fa- leksterrein. Een goederentrein werd Ingereden door een vrachtwagen, i fietser raakte daarbij bekneld tus- trein en voertuig. Bij de botsing Is een slagboom afgebroken, waar- In de punt een lek in een ketelwagen jroorzaakte. Hierdoor kwam water- pfperoxide vrij. Uit andere wagons |den ook nog eens verschillende va- lunet brandbare stoffen. De korpsen Idden daarnaast te maken met de Tiding en verzorging van vier slacht- iers. llSSINGEN Landelijk CDA-voor- Iter drs W. G. van Velzen houdt van- lag, maandag, een spreekbeurt voor CDA-afdeling Vlissingen. Hij Jreekt over 'Het belang van de CDA lonze samenleving en de zorg die het I tijbestuur heeft naar de leden toe'. Jvens zal hij ingaan op het beleid zo- dat in de troonrede is vervat. De Jrgadering, die voor iedereen toegan- llijk is, wordt gehouden in het wijk- ptrum Open Hof en begint om 19.45 r JIDDELBURG - Vijf inzittenden van In personenauto zijn in de nacht van Eterdag op zondag licht gewond ge lakt bij een ongeluk op de Rijksweg |8 in Middelburg ter hoogte van ki- neterpaal 164. e auto kwam in een slip bij het passe- van twee bussen en sloeg daarop in f berm over de kop. De wagen werd vernield. De auto werd be- burd door A.L. uit Middelburg. nieuwe schuur, permanent werd be waakt. Een vijftig man sterke rijkspolitie macht uit alle delen van Zeeland, aan gevuld met reservisten, was de volgen de morgen, zaterdag, om acht uur pre sent om de omwonenden te vertellen dat zij die middag buiten de gevaren zone moesten blijven. In een straal van een halve kilometer om de bom wer den zo 115 woningen en 23 bedrijven bezocht. Behalve een persoonlijk woordje van agenten kregen de be trokkenen ook een brief van loco-bur gemeester J. P. S. A. Thomaes waarin de bedoeling en het verloop van de ontruiming uiteen werden gezet. Zieke en bedlegerige mensen kregen het aanbod om zich door het Rode Kruis te laten ophalen en zolang gebruik te maken van het Oostburgse Sint Anto- niusziekenhuis of de kantine van het sportcomplex De Veerhoek. De vrij willigers van Het Rode Kruis hoefden slechts één oudere dame, woonachtig aan de Bredestraat, op te halen en naar De Veerhoek te brengen. De an dere bewoners van de Bredestraat (tot aan de kruising met de Grote Beer af gesloten), het industrieterrein, de Mars, de Tragelweg, de Schorpioen en de Maaidijk, zochten in het begin van de middag zelf een goed heenkomen. Veelal bij familie en kennissen maar ook in De Veerhoek. De politie hield, om diefstallen te voor komen, tot het einde van de operatie de wacht in de verlaten straten, waar iedereen de ramen en deuren open had laten staan. De wegen vanuit Water landkerkje en Schoondijke naar Oost burg waren afgezet door de leden van de Zeeuwse mobiele eenheid. Groeps commandant G. Doosje noemde het een geluk bij een ongeluk dat de mo biele eenheid juist deze zaterdag be schikbaar was. Zondag moesten de ME'ers weer paraat zijn bij een thuis wedstrijd van FC Den Haag. Volgens het draaiboek zou de demon tage van de bom door de zes man ster ke demonteergroep om klokslag drie uur beginnen. Het werk werd bijna een half uur uitgesteld omdat de politie nog steeds geen duidelijkheid had ge kregen over de bewoners van een pand aan de Bredestraat waar zij geen ge hoor had gevonden. Alle ramen en deuren waren dicht en de bewoners waren de hele dag al weg, maar er be vonden zich nog wel enkele huisdieren binnen. Op gezag van groepscomman dant G. Doosje van de rijkspolitie West-Zeeuwsch-Vlaanderen werd uit eindelijk besloten de demontage door te laten gaan, ondanks dit ene huis. waarschijnlijk als gevolg van de val 43 jaar geleden, krom. De explosieve la ding van de bom was in het etmaal dat de bom droog en bovengronds lag al enigszins uitgezet. Volgens Hofkamp was dat een van de redenen om tot een snelle actie over te gaan. Als de bom langer in de buitenlucht zou liggen zou de springstof zo zijn uitgezet dat het onstekingsmechanisme geheel klem was komen te zitten. Een demontage was dan te gevaarlijk geworden.„Ook door de ligging van de bom konden we sneller werken", aldus Hofkamp. „Hij lag gelukkig niet midden in de be bouwde kom, maar op de rand ervan en daarom hoefde er niet zoveel ont ruimd te worden". Duidelijkheid over de financiële af wikkeling van de grootscheepse ope ratie is er nog niet. Loco-burgemees ter Thomaes: „Wij hebben daar nog niet naar gekeken. We wilden zo snel mogelijk handelen want we konden de bom niet laten liggen met alle risi co's vandien. We gaan ervanuit dat het rijk al zijn verplichtingen zal na komen". De gemeente Oostburg was op het moment dat het Rampenplan in werking werd gesteld, vrijdag- „De jongens hebben het netjes ge daan" aldus luitenant Hofkamp, drie kwartier later, „het is precies volgens het boekje verlopen". Het demonteren van de bom, een van de zwaardere ty pes die door de Engelsen boven Zeeuwsch-Vlaanderen werden afge worpen om de Duitsers te verjagen, was voor hen een routineklus geble ken. Het eigenlijke werk aan de bom was verricht door adjudant P. Stupers en twee assistenten. De ploeg uit Vlis singen telde verder commandant Hof kamp, een verpleger en een chauffeur. De demonteurs hebben op de ontste king aan de onderzijde van de bom een zogenaamde raketklem geplaatst. Van een veilige afstand werd de klem 'in werking gesteld. Met een zeer snelle schroefbeweging werd zo de ontste king uit de bom gedraaid. Het verwij deren van het 'pistool', in het binnen ste van de bom kostte de demonteurs meer moeite. Het instrument was, avond, ingedekt tegen eventuele schade. Er bestaat in financieel op zicht een verschil tussen deze bom en het projectiel dat afgelopen voorjaar in Terneuzen werd gevonden. Van de Terneuzense bom was het meer dan veertig jaar bekend dat hij daar lag en daarom moest Terneuzen een deel van de kosten van ontruiming, be veiliging en verzekering op zich ne men. Oostburg gaat er vanuit dat, ge zien het spoedeisende karakter, de operatie vergoed wordt door het rijk. Thomaes zei zich te realiseren hoeveel overlast de ontruiming de burgers in het noordwesten van de stad heeft be zorgd. De laatste keer dat er in zijn ge meente een bom van formaat onscha delijk moest worden gemaakt was zes jaar geleden in Breksens. „Zonder dat ik er ervaring mee heb vind ik dat hier toch een hele prestatie is geleverd. Ik heb nog geen klachten gehoord van mensen die er overlast van hadden. Het is toch wel plezierig dat iedereen er begrip voor heeft gehad". De instanties die het onschadelijk ma ken van de bom begeleidden waren na afloop niet alleen blij omdat de de montage geslaagd was. Nu had ook het Rampenplan een kans gehad zich in de praktijk te bewijzen. Commandant J. van der Velde van de Rode Kruis-co- lonne te Oostburg: „We hadden maar één patiënte te vervoeren, maar als het er honderd waren geweest hadden we net zo min problemen gehad". Doosje: „Een vlekkeloze operatie. Hoewel het de eerste keer was dat we samen zo grootschalig daadwerkelijk in actie moesten komen". De bom hangt na de demontage in de kettingen voor de afvoer in een speciale explosieven-auto. De gebroeders Maljaars - op wier erf de bom werd gevonden - waren uren in de weer met het evacueren van hun koeien in de belendende weien. OOSTBURG - De klok in de kamer van groepscommandant G. Doosje wijst één minuut voor vier. Menig horloge echter geeft aan dat het al drie minuten óver is. Hoe het ook zij: in de gang van het politiebureau van Oostburg roept op dat moment een agent dat het sein 'brandmeester' is gegeven. Macht der gewoonte waarschijnlijk. De geüniformeerde waagt zich zelfs aan een vrolijk huppelpasje. Vijfentwintig minuten lang heerste wordt de zaak geregeld; er wordt er doodse stilte in het gebouw. Op de bovenverdieping hadden zich de le den van het crisisteam verzameld, de loco en de wethouders, de ge meentesecretaris en de vertegen woordigers van politie en Rode Kruis. In stilte. Communicatie met 'de plaats van handeling' was er niet; geheel volgens afspraak. Want de medewerkers van de duik- en de monteergroep van de Marine werken liever zonder het getetter van portofoons en andere communi- catie-apparatuur. Tot het moment dus dat de bom is gedemonteerd. Dan roept de agent, die de radioka mer bemant: „Alles okee, einde oefe ning. De pers kan nu naar de plaats van het delict." Het demonteren van de zware vlieg tuigbom van Engels makelij, zater dagmiddag op het erf van de boerde rij van de broers Maljaars net buiten Oostburg, verloopt vlekkeloos. De broers zelf -Rinie, Ab en Joop- heb ben de operatie eigenlijk nauwelijks kunnen volgen; urenlang waren ze in de weer met het weghalen van hun koeien in de belendende weiden. Een stuk of twintig. Ze werden in een veewagen van Bron van Waterland kerkje gedreven en later weer losge laten in de wei van Den Hamer, aan de Rijksweg naar Schoondijke. Ab: „Of zoiets nodig is? Weet ik veel...Ik vond het zelf allemaal nogal overbo dig. Maar het stond in het draai boek, zeiden ze." Een passerend persfotograaf blijkt kenner: „Zo'n koe kan nog aardig ploffen hoor... Als die vol gas zitten..." Rinie, Ab en Joop zijn niet écht on der de indruk van het gebeurde. Als de duik- en demonteerploeg de bom heeft weggehaald, blijven ze alleen achter op het erf. Joop: „We zijn de hele dag in de weer geweest. In '68 was het allemaal veel spectaculair der. Toen was onze schuur in brand, gestoken. Dat was pas wat." Vrijdagmiddag kwam de vliegtuig bom boven. Bij graafwerkzaamhe den. Er moesten fundamenten wor den gelegd voor een nieuwe schuur. Ab: „Raar eigenlijk dat we dat ding niet eerder hebben gevonden. Een tijd terug is daar nog een olietank in gegraven, op nog geen meter van die bom..." De inderhaast gealarmeerde duik en demonteerploeg acht het, na een onderzoek ter plaatse, raadzaam het oorlogstuig zo snel mogelijk op te ruimen. Loco-burgemeester J.P.S. Thomaes roept een crisis team bijeen. Tussen half acht 's avonds en twee uur 's morgens een draaiboek samengesteld, rijks politiemensen uit heel Zeeland worden opgeroepen, de vrijwillige brandweer en de Rode Kruis-colon- ne West-Zeeuwsch-Vlaanderen worden ingeseind en er wordt een 'evacuatieplan' uitgewerkt. In een zone tot 500 meter rond de vindplaats moeten alle bewoners tij delijk een ander onderkomen zoe ken. De deuren en ramen blijven open en een paar uur lang dienen de mensen hun hele hebben en houwen in handen te geven van de patrouil lerende politie. 'Alles volgens het draaiboek. Zoals dat alweer een tijd geleden in Vlissingen en (nog niet zo lang geleden) ook in Terneuzen werd gehanteerd, ook bij het onschadelijk maken van een bom. Dus: het beeld van echtparen met babies in de ar men, man met parkiet in kooi en vrouwen met knuffelhondjes op schoot. Tijdelijke evacuatie. De een gaat naar familie, de ander naar de kantine van sportcentrum 'De Veer hoek', waar medewerkers van het Rode Kruis voor liefdevolle opvang zorgen. Die koffie is natuurlijk gra tis, oordelen de ruim twintig man nen en vrouwen (met kinderen) zon der aarzeling. „Natuurlijk", vindt ook wethouder J. de Vries, als hij sa men met zijn collega's A. de Feijter en Thomaes even poolshoogte komt nemen. „Nou, nou...niet te populair, niet direct te gul", reageert loco Tho maes. „Van mij mag het, maar wat vindt de raad daar straks van..." Wethouder De Feijter wordt aange klampt door een bewoner van de wijk 'Mars' (ook ontruimd). Over plassen op de weg enzo. De Feijter belooft de zaak maandag 'direct op te nemen'. En in een hoekje van de 'kantine onderhoudt loco Thomaes 'zich intussen met de drie maanden oude baby Frederik Mak, comforta bel hangend in de armen van ma. Hoewel het voor de hand ligt, lacht de baby niet...Aan de bar vraagt een oudere Oostburgenaar zich mompe lend af: „Al die wethouders... zijn er binnenkort verkiezingen of zo..." In het gebouw van het Rode Kruis, iets verderop, verorbert colonne commandant J. van de Velde niet ontevreden een broodje. „We hoor den er gisteravond om een uur of half elf voor het eerst van. Toen zijn we gaan rondbellen. Volgens het sneeuwbalsysteem gaat dat. Je belt een paar mensen en die gaan dan weer anderen bellen. Het liep alle maal prima. En uiteindelijk hebben we iets meer dan veertig mensen kunnen mobiliseren." Een prima oe fening dus? Van de Velde: „Natuur lijk. Heel goed zelfs. Maar er was hier en daar nog wel wat ongeloof. Men sen die reageerden met opmerkin gen als: 'Belazer je me nou of is het werkelijk waar?' Dat is niet zo gek, want we hadden aleens eerder laten doorschemeren dat we van plan wa ren op een zaterdagochtend een keer een oefening te houden..." 's Morgens om acht uur zijn de bewo ners, die hun huis tijdelijk moeten verlaten, al verwittigd. Een groepje agenten gaat van deur tot deur, deelt stencils uit en legt uit wat er precies loos is. Er wordt braaf ge knikt. Later op de dag, zo tegen enen, rijdt een van de Rode Kruis- busjes weg. Om de oude mevrouw Van Houte op te halen. Ze is helder van geest, maar slecht ter been. Woont vlakbij de watertoren. Rode Kruis-mannen en -vrouwen helpen haar de wagen in. Haar grootvader was ooit burgemeester van Oost burg, meldt ze nog. Dan w.ordt ze af gevoerd naar het opvangcentrum 'De Veerhoek'. Om daar aan ande ren te vertellen hoe ze in de oorlog de bommen heeft zien vallen. In 'Mars' maakt mevrouw Minnaert- Haerens zich op om af te reizen naar haar zoon in IJzendijke. Ook zij heeft de bommen zien vallen, in sep tember '44. „Ik weet nog dat er tegen de schuur van m'n vader zo'n ding viel. Die hebben we toen in een doek gewikkeld en in het Grote Gat ge gooid. Zo ging dat toen. Ik zeg wei eens: als ze in dat Grote Gat zouden zoeken...daar zou wat boven ko men." De agenten trekken de wijken in. Ie der huis wordt door twee man gecon troleerd. In de Bredestraat -op num mer 57- staat de garagedeur open, maar is de voordeur dicht. De bewo ners zijn verdwenen. Dus wandelt oom agent achterom, via de tuin. Om drie uur moet alles ontruimd zijn. Het draaiboek wordt minutieus afgewerkt. Probleemloos, al hebben de samenstellers, zo blijkt, de ver keersafwikkeling misschien toch wat onderschat. Drie uur. En inder daad is de 500-meterzone 'mensvrij'. Groepscommandant Doosje staat in de gang van het politiebureau. Alles okee? Nee. Ergens in de zone is een woning aangetroffen, waarvan deu ren en ramen hermetisch gesloten blijken. „Er zitten alleen wat katten en honden binnen..." Een minuut la ter wordt de woning 'beschouwd ontruimd te zijn'. Dan valt de stilte. Een uur lang. En als het allemaal achter de rug is, brengt de agent van de radiokamer de felicitaties van de bijna legenda rische luitenant Peeters over aan diens ex-collega's van de duik- en demonteerploeg. Via diezelfde ka nalen wordt direct daarna ge vraagd of'een mevrouw in haar rol stoel' weer naar huis mag. Natuur lijk mag ze dat. Wout Bareman Een agente licht zaterdagmorgen om half negen één van de bewoners van De Schorpioen in over de op han den zijnde operatie. De bejaarde mevouw Van Houte wordt door Rode- Kruishelpers naar 'veiliger oorden' gebracht. Politiemensen vertrekken voor de ontruiming van de bewoonde zóne een straal van 500 meter rond de vindplaats van de bom. Advertentie en 13-17 uur: oude landbouwwerktui gen. MIDDELBURG Zeeuws Museum, 10-17 uur: 'Johan Niehof, Chinareis 1655'; Zeeuwse Bibliotheek, 17.30-21 uur: 'Zelden Rust', vrouwenarbeid in Zee land; Kloveniersdoelen, 14-17 uur: 'Country cries' (t/m 30/9); Zeeuws Kunstenaarscentrum, 17.30- 21 uur: werken Beatrice van Rheeden en Tony van Schagen; Wandelkerk, 10-16 uur: 'Joods', foto expositie (t/m 8/10); Kapittelzaal Abdij, 9.30-12.30 en 13.30- 16.30 uur: foto's 'Landelijk gebied Zee land' (t/m 13/10). NEELTJE JANS Topshuis, 10-17 uur: 'Delta expo'; VEERE Grote Kerk, 10-17 uur: ex positie over de historische en heden daagse onderwerpen (t/m 30/10). VLISSINGEN Reptielenzoo Igua na, 14-17.30 uur: expositie levende rep tielen, amfibieën en insekten; Gemeentehuis 9-17 uur: 'Milieu-monu ment' (t/m 22/10). IJZENDIJKE Streekmuseum 10-12 en 13-17 uur: 'De posterijen in verleden en heden' (t/m 25/10). ÏRGEN OP ZOOM Roxy I, 20 uur: iverly Hills Cop II, a.l.; >xy II, 20 uur: Mannequin, a.l.; nem'Actueel I, 20 uur: Madonnaf io's that girl, a.l.; nem'Actueel II, 20 uur: Een maand er, a.l.; nem'Actueel III, 20 uur: Blue velvet, jr. )ES Grand, 20 uur: Children of a iser God, a.l. JLST De Koning van Engeland, .30 uur: Sex zonder sluiter; 20 uur: edator, 16 jr.; 20 uur: Blind date, 16 20 uur: Extremities; 20 uur: The li- ig daylights, a.l. DDELBURG Electro, 20.30 uur: 'eken naar Eileen; huttershof, 20.30 uur: Blue-Velvet bliotheek, 20.30 uur: Paris-Texas. iRNEUZEN Luxor, 20 uur: Lethal 'apon, a.l.; 20 uur: Mannequin, a.l. JSSINGEN Alhambra I, 20 uur: iverly Hills Cop II, a.l.; hambra II, 20 uur: Outrageous fortu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 7