zc [imster Bukman ipent expositie in ;ader Kenya-project Groots afscheid voor Borselse brandweerman Protest omwonenden tegen stankoverlast zuivering Waarde Hangar afgebrand na spelen met lucifers Plaquettes voor redders ramp Herald Jubileumzeiltocht vanuit Vlissingen IOK VREES LEGE KANTOREN Talkpoederfabriek ontvlucht Gent voor stofoverlast Kluis geforceerd bij benzinepomp Radiopiraat uit de lucht gehaald PAGINA 5 plDDELBURG - B en w van Middelburg maken zich zorgen ver de werkgelegendheid bij de rijksdiensten. Op korte ter- lijn is de afslankingsoperatie bij die diensten de grootste teiging voor de Middelburgse werkgelegendheid, schrijft het bllege in de ontwerpbegroting voor volgend jaar. \P 12 OKTOBER IN HE1NKENSZAND Jeugdbanenplan HEINKENSZAND - Cen traal brandweercomman dant H. den Hartog van de gemeente Borsele is zater dag met het officierschap in de Orde van Oranje Nassau 'koninklijk* beloond voor zijn inspanningen op regio naal, provinciaal en lande lijk brandweergebied. Bur gemeester G. C. G. van den Heuvel speldde hem de daar bij behorende versierselen op tijdens een afscheidsbij eenkomst in het gemeente huis in Heinkenszand. Bedreiging zeeland: llDDELBURG Commissaris der Iningin dr C. Boertien reikt vrijdag [oktober een herinneringsplaquette lt aan Zeeuwse redders die hebben leegewerkt aan de hulpverlening bij 1 ramp met de op 6 maart voor Zee- lugge vergane Britse veerboot He- |ld of Free Enterprise. Dit gebeurt in provinciehuis in Middelburg in Inwezigheid van de directie van de loninklijke Zuid-Hollandsche Maat- lhappij tot Redding van Schipbreu- llingen en vertegenwoordigers van ■verse instanties. let gaat om de reddingboten Tuime- |ar uit Cadzand, Javazee uit Bres- Ins en Koningin Beatrix uit Burgh- sluis. Een dag later reikt Boertiens col lega van Zuid-Holland, mr S. Patijn. plaquettes uit aan de bemanning van de reddingsboot Zeemanspot uit Stel lendam. In totaal komen 21 bemanningsleden voor de plaquette in aanmerking. Van de Tuimelaar zijn dit: schipper A. I. de Nijs en de opstappers H. P. A. Dellaert, W. A. de Maillie en H. T. Gorthmanns. Van de Javazee: schipper H. A. de Lo- bel en opstappers J. G. Vader, B. J. M. van Vooren, E. J. Boeckhout, P. Scher- beijn en J. P. van den Heuvel. De be manning van de Koningin Beatrix die de plaquette ontvangt, bestaat uit schipper I. Breen en de opstappers M. K. Overbeeke, M. L. J. Muste, P. F. Koppenaal en F. M. van Oeveren. Tijdens de bijeenkomst in het Middel burgse provinciehuis wordt afscheid genomen van opstapper H. T. Gorth manns van de Tuimelaar, wegens te drukke werkzaamheden. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer H. A. J. de Leijser. Tijdens de jaarlijkse inspec tietocht langs de bemanningen, waar in de bijeenkomst van vrijdag valt, neemt ook president A. M. Leis van de KZHMRS afscheid, na bijna 20 jaar be stuurslidmaatschap. Hij wordt opge volgd door mr J.C. van Munster van Heuven, een afstammeling van de op richter van de maatschappij in 1824, Willem van Houten uit Rotterdam. orgen Middelburg erlies rijksbanen jen w verwachten dat op termijn 25 jocent van de rijksbanen in de leuwse hoofdstad zal verdwijnen ter- Ij) Den Haag de diensten in totaal lor ongeveer 9 procent wil afslanken, jiddelburg wordt daarom onevenre- zwaar getroffen, vindt het college In b en w. Is de Haagse'plannen, die nu nog laar globaal bekend zijn, allemaal worden doorgevoerd zal dat voor Mid delburg niet alleen verlies van banen betekenen, maar er komt ook kantoor ruimte vrij. B en w voorzien daardoor een stijging van de leegstand van kan toren. Verder is het college bang dat de mogelijkheden tot contact tussen de Zeeuwse gemeenten en het rijk ver minderd worden. B en w van Middelburg zien het over de EINKENSZAND Minister drs P. Lkman van ontwikkelingssamen- Jerking opent maandagavond 12 ok- Iber de tentoonstelling 'Werktuigen |ontwikkeling' in De Stenge in Hein- Inszand. Deze tentoonstellingis op- Izet in het kader, van Wereldvoed- lldag 1987 en het project 'Trekkracht lor Kenya van de samenwerkende leuwse landbouworganisaties ïidelijke Landbouw Maatschappij, iristelijke Boeren en Tuinders ind en Noordbrabantse Christelijke lerenbond (ZLM, CBTB en NCB) en t Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- kt. minister opent de tentoonstelling e maandagavond om 20.00 uur met n inleiding over de betekenis van de eine voedselproducent in het voed- lvraagstuk. De tentoonstelling staat De Stenge tot en met vrijdag 16 ok- ber. 'erktuigen in ontwikkeling' gaat in verschillende aspecten van het ledselvraagstuk. Speciale aandacht er voor de positie van kleine boeren. :rschillende projecten rond de intro- ictie van aan de omstandigheden ngepaste technische verbeteringen irden belicht. Zo zijn er voor osse- en eltrekkracht ontwikkelde werktui- n als ploegen, eggen en vorentrek- ts. Ook zijn er in Kenya ontwikkelde lam- of gareeltuigen voor ezels te ;n. :t project 'Trekkracht voor Kenya' it door de Zeeuwse landbouworgani- ties en het ZAJK wordt onder- ïund, wordt gepresenteerd met een ntal foto-posters. Het project richt :h specifiek op steun aan ezel- en os- tuigmakers in Kenya. Hierbij wordt n parallel getrokken met de periode larin trekpaarden in de Zeeuwse idbouw nog een centrale rol vervul- n. Onderdeel van dit project is ook n nieuw ontwikkeld discussiespel 'Trekkracht voor Kenya in perspec tief. Het Kenyaanse project wordt hierin in een breder kader geplaatst van oorzaken, gevolgen en oplossin gen van het voedselvraagstuk. De be zoekers aan de tentoonstelling kun nen niet alleen met dit spel kennis ma ken, maar in een 'deskundigheidsspel' ook de eigen kennis over ontwikke lingsvraagstukken testen. De presentatie van 'Trekkracht voor Kenya' wordt aangevuld met bestaan de reizende wandtentoonstellingen van verschillende organisaties. Zo is er een 40 meter lange wandtentoonstel- ling 'Honger hoeft niet' opgesteld, waarin gangbare sprookjes over het hongervraagstuk ter discussie worden gesteld. hele linie niet zo zonnig in voor de werkgelegendheid komend jaar. Het college spreekt in de ontwerpbegro ting voor 1988 met name zorg uit over de ontwikkelingen bij een aantal grote bedrijven in het Sloe. Komend jaar zal de speciale nota over het beleid met betrekking tot de de tailhandel het licht zien. Er zal in 1988 bezien moeten worden of en hoe het Middelburgse jeugdbanenplan kan worden ingepast in het landelijke jeugdwerkgarantieplan. Middelburg is nu als proef al met een dergelijke jeugdregeling begonnen, maar b en w spreken in de begroting hun vrees uit dat de landelijke regeling minder gunstige condities zal hebben dan nu het experiment heel t gekregen. Voor de lopende werkprojecten waar aan vooral langdurig werkloze jonge ren deelnemen die niet mee kunnen doen aan het jeugdbanenplan omdat ze bijvoorbeeld ouder dan 21 jaar zijn, krijgt Middelburg volgend jaar geen subsidie meer. Dat betekent dat die projecten allemaal betaald zouden moeten worden uit het Middelburgse werkgelegendheidsfonds. B en w ge ven in de ontwerpbegroting al aan dat dat waarschijnlijk zal inhouden dat al leen het bewaakte fïetsenstallingspro- ject aan het Zusterplein nog doorgang kan vinden. Op het toeristisch vlak willen b en w komend jaar ondermeer de nadruk leggen op verbetering van de camping accommodatie en oprichting van de Stichting Middelburg Promotie, die gedeeltelijk door de gemeente en ge deeltelijk door het bedrijfsleven moet worden bekostigd. Verder zal het plan Manifestatie Abdij Middelburg vol gend jaar vorm krijgen. Het gaat on dermeer om een verbetering van de rondleidingen van de Abdij en het op nemen van het klank- en lichtspel daarin. De Toonder Studio's zetten de hoofdlijnen daarvoor op papier. De tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau benoemde vertrekkend brandweercommandant H. den Hartog groet het défilé dat aan hem voorbijtrekt. Het echtpaar Den Hartog wordt geflankeerd door het burgemeestersechtpaar Van den Heuvel (rechts) en zijn opvolger W. de Feijter en echtgenote. Niet alleen van koninklijke zijde, maar ook van de diverse brandweer geledingen was er volop aandacht voor de Borselse commandant, die vanwege zijn leeftijd helm en porto foon moet inleveren. Afgelopen za terdag legde hij ook zijn vele andere brandweerfuncties neer. Naast de burgemeester staken nog negen an dere sprekers een pluim op de hoed van commandant Den Hartog. Ver tegenwoordigd in deze rij waren de regionale brandweer, de vereniging van bevelvoerenden op de Bevelan- den, het commandantenoverleg Vlissingen-Oost, de brandweer Rei- merswaal, de Nederlandse Vereni ging van Brandweercommandanten en tevens de afdeling Zeeland hier van, de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Inspec tie van het Brandweerwezen. Hierna volgde een défilé van zeven twintig brandweerauto's, waaron der een stokoude Magirus. Dat eer betoon kwam van verschillende Zeeuwse gemeentelijke en bedrijfs brandweerkorpsen. Commandant Den Hartog - hij was op dat moment nog in functie - overzag het geheel vanaf een stenen plateau, dat was versierd met bloementableaus. Eén daarvan was kunstig tot een brand weerembleem geschikt. Niet alleen de ongeveer driehonderd aanwezi gen, maar ook de plaatselijke bevol king toonde belangstelling voor de stoet blusvoertuigen en hulpverle ningswagens. Daarna was het zover; tijd om het commando over te dra gen aan de nieuwe commandant W. de Feijter. Dat gebeurde niet voor dat Den Hartog de ruim honderd spuitgasten van het Borselse korps aan een inspectie had onderworpen, waarna hij helm en portofoon inle verde bij de burgemeester. Het betekende nog lang niet het ein de van de feestdag, waarin Den Har tog de hoofdrol speelde. De festivi teiten vonden 's avond in De Stenge een vervolg. De ex-commandant kreeg van de zes korpsen onder meer een fotoboek met diverse af beeldingen uit zijn loopbaan en twaalf snel ontwikkelde foto's van het défilé en commando-over dracht. Aan de hand van een dia-se rie passeerden nog eens verschil lende branden en spoorwegonge vallen de revue, waarbij Den Har tog betrokken was geweest. Een schilderij van een boerderij- brand - het puikje voor een brand weerman - completeerde samen met een geborduurd brandweer-schelle koord de lijst toepasselijke cadeaus. Burgemeester Van den Heuvel wees evenals als de nieuwe commandant De Feijter op de grote* persoonlijke inzet van Den Hartog, die ook door hem werd geroemd om zijn organisa tietalent. De korpsen van Baarland, 's-Gravenpolder, Heinkenszand, Ovezande en Nieuwdorp zorgden 's avonds met toneel, cabaret en zang voor een vrolijke en natuurlijk op de brandweer toegespitste noot. (Van onze correspondent) GENT De talkpoederfabrikant Cy prus Industrial Minerals Corporation gevestigd in het havengebied van Gent gaat een gedeelte van zijn Gent se produktie overbrengen naar een nieuw te bouwen fabriek in Liver pool. In Gent wordt voorlopig niet meer geïnvesteerd en het is niet uitge sloten dat het bedrijf op termijn Gent helemaal verlaat. Oorzaak van het gedeeltelijk afbou wen van de activiteit is de stofhinder die het bedrijf ondervindt, veroor zaakt door de kolenoverslag in de ha ven. De bedrijfsleiding van Cyprus vecht al jaren tegen de zware stofhin der van buurbedrijven. Cyprus dag vaardde zelfs een der grootste vervui lers, het overslagbedrijf CPM. De rechtbank stelde daarop een expert aan. De zaak is nog steeds in onder zoek. De leiding van de talkpoederfa briek ging voorts bij herhaling klagen bij gemeente, provincie, havenautori teiten en milieupolitie. De stofhinder verminderde gedeeltelijk maar bleef niettemin oorzaak van de moeilijkhe den die Cyprus ondervond bij de pro duktie van een wit en zuiver produkt als talkpoeder. Volgens een woordvoerder is het niet uitgesloten dat de vestiging in het ha vengebied van Gent helemaal dicht gaat, indien de autoriteiten geen op lossing vinden voor de stofoverlast. Bij Cyprus in Gent werken zo'n zestig mensen. Met de gedeeltelijke verhui zing naar Engeland zouden voorlopig geen arbeidsplaatsen verloren gaan. MIDDELBURG Bij een Shell-benzi- nestation aan de Rijksweg A58 in Middelburg is in de nacht van zondag op maandag voor duizenden guldens schade aangericht aan de kluis van een bezinepomp. De kluis is een on derdeel van een geautomatiseerd tanksysteem, waardoor het mogelijk is ook benzine te verkrijgen wanneer er geen pomphouder aanwezig is. Door een bepaald bedrag in de kluis te stoppen komt er een hoeveelheid ben zine vrij in de pomp. De kluis werd geforceerd, maar er is niets vermist. Het is de politie niet dui delijk of het om een inbraak gaat of dat er bijvoorbeeld iemand uit woede heeft gehandeld omdat het systeem niet werkte. De pomphouder werd door middel van een stil alarmerings ysteem, dat in de kluis was aange bracht, om 6.00 uur gewaarschuwd dat er werd ingebroken. De politie van Middelburg verzoekt getuigen, die om streeks die tijd in de buurt van de pomp iets verdachts merren te hebben gezien, contact op te nemen met het bureau. BRUINISSE De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland heeft zaterdag in samenwerking met de radio-contro ledienst de piraatzender Radio Super star uit de lucht gehaald. Tegen eige naar J. de J. is proces-verbaal opge maakt. Alle apparatuur en de zend mast zijn beslag genomen. Het natuurgebied het Zwin tus sen Sluis en Knokke mag zich al vele jaren verheugen in een niet aflatende belangstelling van natuurliefhebbers. Zo mooi is het daar nu eenmaal. Sinds de natuurvrienden steeds meer in georganiseerd verband zijn gaan optreden worden er ook met de regel maat van de klok voorlich- tings- en discussie-bijeenkom sten over het Belgisch-Neder landse grensgebied belegd. Dej ze maand was het weer zo ver. Een natuurminnend lezer uit Aardenburg stuurde ons de aankondiging uit het blad van de regionale natuurvereni- ging. Daar was iets mis mee, dacht hij. Dat klopte, tenzij de vereniging wel zeer weinig ver trouwen heeft in de Belgische collega's. Er stond: „Op deze avond wordt de natuur van de Belgische Zwinstreek behan deld evenals de bedreigingen door vertegenwoordigers van de Vlaamse natuurbescher ming." WAARDE - Omwonenden van de rioolwaterzuiveringsinstallatie bij Waarde hebben zaterdag de open dag, die in het kader van het Europese jaar van het milieu op touw was gezet, aangegrepen om te protesteren tegen de stankoverlast die de zuivering zou veroorzaken. Tegenover de ingang was een bord met het opschrift 'Mi lieuverbetering? Ons laten ze erin stinken' geplaatst, dat door medewer kers van het waterschap al vroeg werd weggehaald, maar ater op de dag teruggezet. Volgens mevrouw P. Remijn, die op vijfhonderd meter van de zuivering woont en zegt hiervan veel overlast te ondervinden, stond het bord op privé- terrein. „Dat duw je er niet zomaar vanaf de berm uit", luidt haar com mentaar. Ze vindt dat het democra tisch recht om te protesteren is aange tast. Volgens hoofd afdeling water kwaliteit B. van Liere van het water schap voor Noord- en Zuid-Beveland mogen formeel binnen zeven meter uit de slootkant geen obstakels staan. Van Liere - zaterdag gastheer op de zuiveringsinstallatie bij Kamperland - vindt zowel het bord als de reactie van de waterschapsmensen een beetje flauw. Bij de zuivering in Waarde ver klaarde een woordvoerder tegen twaalf uur dat het bord was terugge plaatst. Mevrouw Remijn stelt dat de zuive ring vooral bij zuid-westenwind en re genachtig weer een vieze geur ver spreidt. Het komt volgens haar regel matig voor. „Als het weer zover is, moet ik boven al de ramen dichtdoen. De stank gaat overal inzitten. Ik heb al verschillende keren via de gemeente en rechtstreeks bij het waterschap er over geklaagd, maar er wordt niet op ingegaan. Het waterschap noemt mijn klacht overdreven", aldus mevrouw Remijn, die zegt dat de stank nog meer buurtbewoners hindert. Van Liere vindt de klacht niet terecht. „We hebben alles wat stank veroor zaakt afgedekt. Meer kunnen we niet doen. Er is nu geen sprake meer van overlast, de omgeving is stankvrij. Het waterschap heeft overigens niet meer klachten gehad dan van de familie Re mijn", stelt het hoofd waterkwaliteit. De open dag op de zuiveringen bij Waarde en Kamperland trok tussen tien en twaalf uur een matig aantal be zoekers. In Waarde werden zesentwin tig mensen rondgeleid en geïnfor meerd, in Kamperland vijftien. HM I De restanten van de afgebrande hangar, hooi en stro 'S HEER HENDRIKSKINDEREN Jeugdige vuurtjes stokers hebben zaterdag een met hooi en stro gevulde han gar aan de rand van 's-Heer Hendrikskinderen volledig in de as gelegd. Ook een landbouwwagen en gierkar ontkwa men niet aan de vlammen. De totale schade bedraagt naar schatting een kleine zestigduizend gulden. De Goese brandweer rukte rond twee uur uit met twee blus voertuigen. De ruim twintig spuitgasten bestreden de brand met zes stralen. Een nabijgelegen landbouwschuur op het erf van gedupeerde J. Oosthoek, werd nat gehouden om overslaan van vlammen te voorkomen. Rond vier uur was de brand geblust. Twaalf brandweerlieden waren za terdagavond aan de Sinoutskerkseweg nog tot tegen mid dernacht bezig met nabluswerk. Na onderzoek door de politie, is vast komen te staan dat vier kinderen in de leeftijd van acht, negen en tien jaar de brand hebben veroorzaakt. Ze hadden met lucifers ge speeld. VLISSINGENMet kanonschoten werden ze zaterdagavond uitgelei de gedaan. De 15 grote en kleinere zeiljachten, die aan de 10de zeilra ce van Zeeland Charters meede den. Het ging er tijdens de wed strijd om wie er het snelst in het Belgische Blankenberge aan kon meren. Dat bleek voor de derde achtereenvolgende keer R. Hane- maayer te zijn met zijn jacht De Ka- naloa een boot met een lengte van 10,35 meter. Ingewikkelde berekeningen waren er nodig om te bepalen wie gewon nen had, want deelname aan de race stond open voor alle soorten zeil jachten. Het kleinste schip wat meedeed was 7 meter lang en het grootste had een lengte van 12 me ter. Al die. verschillende zeiljachten bezitten verschillende vaarsnelhe- den en daar werd rekening mee ge houden bij de uitslag. Zo kon het ge beuren dat de eerste boot die in Blankenberge aankwam uiteinde lijk toch niet de winnaar werd en ook de grootste won niet. „Goed zeilen en een gunstige wind, daar kwam het op aan"zegt organi sator Rob de Groot. De op één na beste zeiler in de race was P. Jonk man met zijn 7,5 meter lange boot The Little Wing en de derde plaats werd veroverd door G. de Neef met The Calypso, die 9.60 meter lang is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5