'as kan een cent vandaag Metro Cairo open Loongolf niet stuiten met een loonmaatregel Blokkade-actie binnenschippers Wilton-Fijenoord wil gesprek met de kamer WAARSCHUWING LUCHTVAART 'vdA tegen privatiseren DSM EVEN NAAR JACHERMANS 1 r VERSE ANDLME kilo VERSE WORST OF SAUCIJZEN Mini-prus&Maxi-keus UITSLUITING MARINEBOUW Droog Groei Republiek Zorgen Cruijff-Rijkaard Bestolen Zege Vlissingen Wereldtop WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP) - Aan de oorlog tussen Iran en Iraq zal geen einde komen tenzij voor Iran en wapenembar go wordt ingevoerd en de 'onredelijke, fanatieke' regering in Teheran wordt vervangen. Tankers aangevallen 1 Heilige oorlog MINISTER DE KONING: Solidariteit Uitsloven Wisselend bewolkt maar droog. Nog vrij koud met een middagtemperatuur tan 15 graden. Een matige noordwes tenwind. J30e jaargang no. 228 laandag 28 september 1987 Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. ROVINCIALE IN' HAAG (GPD) - Minister De Korte van economische len ziet ruimte voor een verlaging van de gasprijs per 1 luari aanstaande voor kleinverbruikers met een cent Jr kubieke meter. Jat mij betreft kan dat, maar daarover moet nog wel over- Id worden met de gasbedrijven van de Vegin", aldus De Korte zaterdag voor de Tros-radio. De Korte wilde een lich te verlaging van de gasprijs voor huishoudens nog niet toe zeggen. Met de Vegin is wel afgesproken dat er op 1 januari in ieder geval geen verhoging komt. Op gesprekken met de Vegin over een kleine verlaging wilde de minister niet voor uit lopen. /c PZC Het Internationale Monetaire Fonds ziet voorlopig nog een aanhoudende economische groei. PAGINA 3 Kolonel Sitiveni Rabuka, de sterke man van Fiji, wi' een re publiek uitroepen. PAGINA 3 De gemeente Middelburg maakt zich zorgen over het verlies van werkgelegenheid bij de rijksdiensten. PAGINA 5 Radio, televisie en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 4, 5, 6 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 Frank Rijkaard kan woensdag zijn 25e verjaardag in eigen kring vieren. De middenvel ier-verdediger van Ajax ver trekt vanmiddag (maandag) niet naar Ierland, waar woens dag het Europacupduel tegen Dundalk wordt gespeeld. Rij kaard werd zondag door Cruijff uit de selectie verwij derd na een volledig uit de hand gelopen conflict. Vrijdag stuurde Cruijff de donkere spe ler van de training en noch za terdag noch zondag kwam Rij kaard opdagen. PAGINA 9 Feyenoord voelt zich bestolen door scheidsrechter Thomas. De Rotterdammers namen ver rassend de leiding tegen PSV in Eindhoven, maar verloren tenslotte vooral door een om streden strafschop, die door Wim Kieft werd versierd. PAGINA 9 Voor Vlissingen is de competi tie twee weken te vroeg begon nen. In die eerste twee weken kon de Zeeuwse hoofdklasser door blessures niet volledig aantreden en verloor twee keer. Nu bijna iedereeen weer present is, wint de ploeg weer vlot. Gisteren capituleerde Rood Wit op eigen véld: 0-2. PAGINA 11 De Nederlandse volleybalhe- renfhaderen de wereldtop. Tij dens het EK in België kreeg Oranje de Sovjetunie bijna op de knieën. PAGINA 15 VS: fanaten in Teheran moeten weg De Amerikaanse minister van defen sie, Caspar Weinberger, die dit zondag vanuit Bahrayn in een Amerikaans te levisieprogramma verklaarde, zei dat een internationaal wapenembargo zou helpen om een einde aan de zeven jaar durende oorlog in de Perzische Golf te maken. Hij zei dat er tevens een totaal andere regering in Iran zou moeten ko men, omdat niemand kan handelen met een 'onredelijk en fanatiek' be wind zoals het land nu heeft. Weinberger maakt een rondreis door het gebied van de Golf, waarbij hij Amerikaanse strijdkrachten bezoekt en met Arabische leiders spreekt. Hij was zondag in Bahrayn na besprekin gen in Saudi-Arabië met koning Fahd en minister van defensie prins Sultan ibn Abdulaziz. De autoriteiten voor de burgerlucht vaart in de Verenigde Staten hebben Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen gewaarschuwd voor mogelijke Iraanse terreurdaden. Gevreesd wordt voor terroristische acties als vergel ding voor de Amerikaanse aanval op het Iraanse schip dat bezig was met het leggen van mijnen in de Golf. Iraakse vliegtuigen hebben zondag drie tankers in de Golf aangevallen. Een Iraakse militaire woordvoerder zei dat daarmee het aantal schepen dat in de afgelopen 36 uur was bescho ten op vijf was gekomen. Scheep vaartkringen bevestigden dat de Cy prische tankboot 'Coral Caps en het Iraanse tankschip 'Shivran' waren getroffen. Over een derde aangeval len schip waren daar geen bijzonder heden bekend. Andere Iraakse gevechtsvliegtuigen bombardeerden zondag in de Iraanse grensprovincie Khuzistan een olieraf finaderij en een pompinstallatie, zo stond in een Iraaks communiqué. Teheran herhaalde zondag dat het de oorlog tegen Irak zal voortzetten, om de 'veiligheid in het gebied van de Golf te bewaren. Het noemde oorlog de enige mogelijkheid om het Iraakse volk 'te bevrijden'. Het door de Verenigde Staten opge brachte Iraanse schip 'Iran Ajr', dat werd betrapt op het leggen van mijnen in de Golf, is vrijdag tot zinken ge bracht. De Amerikanen wilden hier mee verhinderen dat het schip op nieuw voor het leggen van mijnen ge bruikt zou worden. De 26 bemannings leden van de 'Iran Ajr', onder wie zes •gewonden, zijn zaterdag via Oman «STERDAM (GPD) De PvdA wil privatisering van het Zuidlim- irgse chemie-concern DSM tegen- luden. Tijdens de vergadering van i PvdA-partijraad, zaterdag in Am- erdam, namen de afgevaardigden n motie aan, waarin werd uitge- roken dat niet is gebleken dat er >ge noodzaak is voor privatisering in dit staatsbedrijf. partijraad verweet minister De (Advertentie) Aanbiedingen geldig van ma. 28 t/m wo. 30 september 1987 en alléén in filialen met versafdeling. naar Teheran teruggekeerd. Daar ver klaarden zij door leden van de Ameri kaanse marine te zijn mishandeld. Het vliegtuig waarmee zij in de Iraanse hoofdstad arriveerden bracht ook de stoffelijke overschotten mee van drie bemanningsleden die bij de Ameri kaanse aanval zijn gedood. De voorzitter van het Iraanse parle ment, Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, verklaarde zaterdag dat zijn land de oorlog tegen Iraq zal voortzetten tot de president van dat land, Saddam Hussein, verdwenen is. 'De Islamiti sche republiek is vastbesloten haar heilige oorlog voort te zetten totdat het Iraakse volk van Saddam is be vrijd', aldus Rafsanjani, die dit zei in een toespraak tot Iraakse dissidenten in Teheran. De duik- en demonteerploeg bij de onschadelijk gemaakte vliegtuigbom. OOSTBURG Een vlekkeloos verlopen opera tie: dat was zaterdagmiddag de conclusie van al le betrokkenen na het onschadelijke maken van een 500 pond zware vliegtuigbom in Oostburg. Zo'n 350 Oostburgers - bewoners van omliggende wijken binnen een straal van 500 meter - moes ten, na de vondst van vrijdag, in aller ijl voor en kele uren worden geëvacueerd. De duik- en demonteerploeg van de Koninklijke Marine achtte het vrijdagavond - gezien de condi tie van het explosief - niet verantwoord de bom lang te laten liggen. In de nacht van vrijdag op za terdag werd daarom in Oostburg een crisisteam geïnstalleerd, het gemeentelijke rampenplan in werking gesteld en een draaiboek opgesteld. Er werd een vijftig man sterke rijkspolitiemacht uit de hele provincie ,bij elkaar getrommeld', aange vuld met reservisten. Voorts waren de Oostburgse dienst gemeentewerken, brandweer en Rode- Kruisvrijwilligers bij de operatie betrokken. Za terdagochtend in alle vroegte werden de omwo nenden huis-aan-huis ingelicht, 's Middags om twee uur begon de ontruiming en vanaf dat mo ment hield de politie een wakend oog op de lege woningen, die met open ramen en deuren waren achtergelaten. Om half vijf was het leed geleden en konden de bewoners hun huizen weer betrek ken. De demontage maakte ook afsluiting van en kele doorgaande wegen in de omgeving noodzake lijk. (Zie ook pagina 7) Korte (economische zaken) uitslui tend een deel van het bedrijf te willen verkopen aan particulieren en beleg gers om het financieringstekort te ver lagen. „De geldwinst op korte termijn weegt niet op tegen het verlies aan winstcapaciteit op de langere ter mijn". De PvdA verweet De Korte 'de kip met de gouden eieren' te willen slachten. Zie ook pagina 3) CAIRO - De Egyptische president Mubarak rechtsen de Franse premier Chirac waren de eerste passagiers in de nieuwe, door Fransen gebouwde, metro in Cairo. Even daarvoor hadden ze het ondergrondse spoorwegnet onder de Egyptische hoofdstad officieel in gebruik gesteld. DEN HAAG (GPD) Minister De Ko ning van sociale zaken en werkgele genheid sluit een loonmaatregel om een eventuele loongolf te stuiten vol ledig uit. „Een loonmaatregel is on denkbaar. Dergelijke maatregelen hebben in het verleden ook niet veel geholpen. Bovendien zijn de nieuwe wettelijke maatregelen gericht op de volledige verantwoordelijkheid van de sociale partners. Dus ook de vrij heid om in de fout te gaan", aldus De Koning zondag in het NOS-program- ma Het Capitool. Politieke leiders en woordvoerders uit vakbeweging en werkgevers-organisa ties hebben het afgelopen weekeinde uitgebreid via de media met elkaar kunnen discussieren over het vrijwel mislukken van het centraal overleg en de eisen voor volledige benutting van de loonruimte door diverse vakbon den. PvdA-leider Kok zei de eisen van de vakbeweging te kunnen begrijpen, „omdat de liefde nu eenmaal niet van een kant kan komen". Zijn CDA-colle- ga De Vries noemde de redenering van Kok 'gekunsteld' en verdedigde het kabinetsbeleid, dat met belastingver lichting, verhoging van de kinderbij slag en vakantietoeslag voor uitke ringsgerechtigden een voortzetting van de loonkostenmatiging juist zou vergemakkelijken. scholing en werkgelegenheidsplan nen) tot een succes te maken". Kok noemde het beleid van de CDA-VVD- regering, die het verschil in inkomen alleen maar groter laat worden, de motiverend. Bovendien is er teleur stelling dat de winsten in bepaalde bedrijven en bedrijfstakken welis waar behoorlijk zijn gestegen, zonder dat het loonmatigingsbeleid nieuwe arbeidsplaatsen heeft opgeleverd. De vice-voorzitter van de vakcentrale FNV, Stekelenburg, sprak de bereid heid van de vakbeweging uit met min der koopkracht genoegen te willen ne men, als daarmee de solidaire samen leving in stand gehouden kan worden. Daar is volgens Stekelenburg geen sprake van na de aangekondigde rege ringsmaatregelen die een achteruit gang van de koopkracht voor de laagstbetaalden en uitkeringsgerech tigden betekenen en na de weigering van de werkgevers in ruil voor loonma tiging nieuwe arbeidsplaatsen te ga randeren. „Onder deze omstandigheden laten we de ruimte in de bedrijven niet zit ten". Een ruimte die op macro-econo misch niveau op 2 procent in 1988 wordt geschat. Een ruimte waar de (Slot zie pagina 3 kolom 7) De Vries zei onder meer te hopen dat de drie partijen „zich tot het bittere einde uitsloven om de onderhandelin gen in vier werkgroepen van de Stich ting van de Arbeid (over onder meer ROTTERDAM (ANP) - De Schiedamse werf Wilton Fijenoord wil dat de Tweede Kamer zich buigt over de pro blematiek rond de marine-bouw in Nederland en de rol die minister De Korte van economische zaken hierin speelt. De Wilton-directie heeft de vaste Kamercommissie voor econo mische zaken om een gesprek ge vraagd. Volgens de vice-voorzitter van de commissie, de CDA'er Van Ier- sel, is het echter niet waarschijnlijk dat het op korte termijn tot zo'n ge sprek komt omdat Wilton Fijenoord in eerste instantie de kwestie onder de rechter heeft gebracht. Hij zei dit zaterdag desgevraagd. Wilton Fijenoord heeft zijn concurrent de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij (RDM) en het ingenieursbu reau Nevesbu in kort geding voor de rechter gedaagd. Inzet van het geding, dat op 1 oktober voor de Haagse recht bankpresident dient, is de exclusieve overeenkomst die de RDM met Neves bu zou hebben afgesloten. Volgens de overeenkomst ontwerpt Nevesbu nog uitsluitend voor de RDM onderzeebo ten. Zonder de steun van Nevesbu, dat nauw samenwerkt met de Koninklijke (Slot zie pagina 3 kolom 7) ROTTERDAM (ANP) Boze binnen vaartschippers hebben zaterdagmid dag de Maas in Rotterdam ter hoogte van de Maasbruggen ongeveer een half uur geblokkeerd met circa 25 schepen. Volgens een woordvoerder van de Havendienst was het op het moment van de actie niet druk op de rivier. Aanleiding voor de blokkade is de ver gunning die het ministerie van Ver keer en Waterstaat onlangs heeft ver leend aan het verladersbedrijf Grana- ria om buiten de schippersbeurs om met eigen boten lading te vervoeren. De binnenvaartschippers zijn hierover zeer verbolgen. Zij vrezen voor hun broodwinning wanneer meer verladers dit voorbeeld volgen. Sinds begin vorige week eisen de schippers daarom van de verladers die hun lading aanbieden op de schippers beurs een verklaring dat ze niet met ei gen boten lading vervoeren. Bestuurslid A. Booij van de Onafhan kelijke Nederlandse Schippersbond (ONS) wilde gisteren nog geen voor spellingen doen over het vervolg van de acties. Hij sloot echter niet Uit dat er opnieuw blokkades van belangrijke waterwegen zullen volgen. „We lopen de kans juridisch aangepakt te worden maar de situatie is voor ons nu zo dat we alle middelen aan moeten grijpen. De vlam is in de pan geslagen". Booij zei dat de ONS zijn acties tegen het ei gen vervoer door bedrijven als CAF in Leeuwarden, Granaria in Rotterdam en Cebeco Handelsraad, uitbreidt naar de beurtschippers. Deze schip pers, die voorheen beurtdiensten on derhielden en daar een aparte vergun ning voor hebben, concurreren ook met de andere binnenvaartschippers doordat ze buiten de beurzen om vrachten aannemen. De werkweek begint deze week een uurtje eerder, omdat de zo mertijd in de nacht van zaterdag op zondag is geëindigd en de klokken een uur terug zijn ge draaid. Het is daardoor een uur tje eerder licht, maar ook eerder donker. Een verschuiving ten gunste van de vroege starters. Mensen die het hele weekeinde niet op de klok hebben gekeken en van niets wisten krijgen nog een kans: horloges terugzetten om de juiste aanvangsuren en openingstijden niet te missen. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1