niemand laat zijn eigen kind alleen... Van de Kreeke op rolletjes Wie betalen wil gaat zijn gang maar Sportcommentaar Zo gezegd Premies Tandenleed Jubileum Cooper-test Uitkering ZIERIKZEE - Arjaan van de Kreeke kon zich zaterdagmiddag na een vijfenveertig minuten durende skeelerwedstrijd in de Zierikzeese straten laten feliciteren met een uitstekende over winning. Er verscheen een sterk deelnemersveld aan de start bij deze eerste Schouwse skeelerwedstrijd. Tijdens de eerste vijf minuten formeerde zich gelijk al een kopgroep van zes rij ders waarin vooral de veertigjarige Van de Kreeke en de ne gentienjarige Hans de Koning uit Schipluiden het tempo aan gaven. PZC/ sportkrant Kapot Onheilsmagneet Al weer enkele maanden rijden d eerste elftalspelers van de aiiü teurclubs UVS uit Leiden en fVootj wijk voor een habbekrats rond in /r se-auto's. Het is al lang eenpubliekl heim, dat ook in het amateurvoetl spelers vaak fikse betalingen opst{ ken, weliswaar niet uit de kas ver: <j( club, maar wel uit de zakken van sp, sors (en andere derden). Altijd wen die extra betalingen onder de tafel ritseld. Maar het opmerkelijke var, lease-auto's voor de spelers van en Noordwijk is, dat alles on bloemd gebeurt. UVS en Noordwijk hebben op die nier de discussie rond het verg dingsreglement nieuw leven inge, zen. Tot nu toe was er sprake schijnheiligheid: aan de ene kant kennen alle topclubs dat hun spell betaald worden, maar aan de andq kant stellen die topclubs ook, dat pl elftal zich meer op het hoogste am teumiveau kan handhaven „2on| dat er iets gedaan wordt". We hoeven niet ver van huis te om een voorbeeld op te rapen. OostM pelle mocht zich ook enige tijd rekeiI tot de top van het amateurvoetba Maar omdat deze club geen sterk irn nagement bezat, dat commerciïl sponsors warm kon maken, was m degradatie welhaast onver mij delij, Want handhaving in de hoogste kM geschiedt niet uitsluitend op het »J maar ook aan direktietafels van c sponsors. Ook Vlissingen zal zich va dit alles pijnlijk bewust zijn. De schijnheiligheid is overigens begrijpelijk. De clubs zelf kunnen extra vergoedingen niet ophoestei Links en rechts kan men vemema dat verenigingen niet bij machte om de vergoedingen, die nu al toei staan zijn, volledig uit te keren, zol bijvoorbeeld een vergoeding uang cent per kilometer. Dat bewijst si een topclub als Quick Boys. Deze t| eniging uit Katwijk is niet alleen prI tatief een topper, maar ook op het I bied van publieke belangstelling Ondanks de ruime recettes wil die c, geen verruiming van de amateur gels, „want wij zouden het niet kunn betalen". Voor clubs als (om er wi keurig enkele te noemenMiddelbi1 en Oostkapelle wordt het met veel m\ der publiek helemaal een onhaalb, zaak. Geen wonder dat vorig jaar\ een vergadering van hoofdklassers eerste klasser maar twee clubs v, den voor verruiming van de verg dingen (te betalen door de clubs). Maar een andere zaak is, dat het w kei over de „vergoedingen door d den" wel verruimd zou moeten 10 den. In het KNVB-blad Veetbal-Toti liet amateurvoorzitter Marien Kast mans al weten: Misschien zal je nc de vrijheid-blijheid-gedachte toe mi ten. Misschien komen we tot de conc sie dat het een anachronisme is om amateurbepalingen te handhaven als ze nu zijn". Met andere woordi ook Kastermans sluit niet uit dat amateurbepalingen niet meer van ze tijd zijn. In andere westerse landen is die v heid-blijheid-gedachte al wel in praktijk gebracht. Al jarenlang ga de Belgische voetbalbestuurders van de simpele stelling: wie wil beta gaat zijn gang maar. In Nederland er nogal wat voorstanders van 'Noorse model': in Noorwegen besh het begrip non-amateur, waardoor talingen buiten de club om vrij won gelaten. Om dat systeem hier gerealiseerd krijgen moet er een gigantische h dernis gesloopt worden: de meer 1 heid van de clubs moet er voor zijn. gevreesd moet worden dat vele cl, gaan schermen met termen als 'on, lijke concurrentie' en 'het recht oa7i| rijksten'. Alsof er nu onder de tafel achter de schermen niet gerits wordt met extra betalingen. Het m er maar van komen: wie wil beta gaat zijn gang maar. JOOP VAN DEN BE, 11 - - tir, „Het laatste fluitsignaal was voor mij het mooiste moment van de wed strijd". SVW-trainer Sandor Popovics in Vrije Volk na 6-2-nederlaag tegen Go Ahead Eagles. „Foriuna is een Mickey Mouse-club en dus voor mij niet geschikt. Ik moet hier gauw weg, ik wil weer met echte kerels voetballen". John Linford in het Vrije Volk. ,fris ze morgen tegen me zouden zeg gen: Je mag boksen, dan boks ik. Ie dereen kan nog een peer voor zijn murf krijgen". De 80-jarige Bep van Klaveren in het AD. „We moeten ook van de naamRKC af, die naam heeft hier in de regio een ne gatieve klank. FC Langstraat zou een veel betere naam zijn". RKC-trainer Leo van Veen in VI. ,f,aatst zag ik PSV-Ajax, een keihar de wedstrijd, maar wél een wedstrijd. Met een Belgische scheidsrechter hadden er rond kwart over vier nog maar acht PSV'ers en acht Ajacieden op het veld gestaan". Erwin Koeman in Trouw „Ik kan wel lachen om die moppen die er over mij in omloop zijn. Zoals: logisch en eigen-schuld-dikke-bult dat Van der Duim een ongeluk krijgt. Hij rijdt altijd met de handen op de rug". Hilbert van der Duim in Sport International Yvonne van Gennip heeft de premies voor de twee wereldrecords en één na tionaal record in Heerenveen, groot 45.000 gulden, toch geincasseerd. Lange tijd heeft de Haarlemse num mer twee van Europa moeten wach ten op haar geld. Door de plotseling surseance van betaling van de IJs- V, ten af te leggen is vermoedelijk fitter dan een man van 50 die ook 2400 me ter in 12 minuten aflegt. De uiterst jeugdige 68-jarige Jan Rie- kwel trok zich van al die bespiegelin gen niets aan, ging van start en legde in de 12 minuten 2525 meter af. Er schijnen bosjes voetbalscheidsrech ters van aanzienlijk jongere jaargan gen te zijn, die zo'n afstand niet kun nen overbruggen. De vier-jarige Rijk Wille verbaasde ook deelnemers en toeschouwers. Topscheidsrechter Jan Keizer uit Vo- lendam, die er onlangs niet in slaagde de Cooper-test tot een goed einde te brengen, zei dat hij „te korte benen" had voor zo'n loopnummer. Welnu, de beentjes van een vier-jarige zijn nog veel korter. Niettemin legde deze peuter fluiténd 1650 meter af. De prestatie van de 7-jarige M. Schrier uit Vlissingen mocht er ook zijn: 3000 meter. En voetbaltrainer Jo de Waal dribbelde 2900 meter ver. Van de 85 deelnemers legde wedstrij datleet Bert Hertog uit Vlissingen de meeste meters af: 3775 meter. De Vlissingse kaak-chirurg Bert Grootenhuis speelt in zijn vrije tijd hockey. Hij speelt altijd met een ge bitsbeschermer. Niet onverstandig, want blijkens een publicatie in het Nederlands tijdschrift voor tandheel kunde lopen jaarlijks zo'n 800 hoc keyers in Nederland gebitsletsel op. Is hockey dan net zo gevaarlijk als sommigen wel beweren? Grootenhuis: „Nee, dat denk ik niet. Op het gebied van gebitsletsels is hockey niet blessuregevoeliger dan bijvoorbeeld voetbal. Ik krijg jaar lijks tien tot twintig voetballers met kaakblessures onder behandeling". Er zijn in Zeeland ook veel meer voet ballers dan hockeyers. Grootenhuis: „Dat is juist, maar in Brabant is dat verschil niet zo groot MAANDAG 28 SEPTEMBER 1987 baan Thialf konden de cheques van Van Gennip dit voorjaar niet worden geind. De Nederlands kampioene toonde zich vrijdag verheugd. „Het geld gaat voorlopig wel op een reke ning, waar ik niet mag aankomen, maar het geeft een lekker gevoel dat het er is." Het bestuur van FC Twente heeft de voetbalvereniging Borne per brief haar excuses aangeboden voor een niet-alledaagse vergissing. In het ka der van het 75-jarig jubileum van de amateurs uit de vierde klasse zou de Enschedese eredivisionist een vriendschappelijke wedstrijd spelen in Borne. Omdat de precieze datum nog niet was vastgelegd zocht FC Twente deze zomer contact met de die in de vierde klasse van de KNVB voetbalt is dit aanbod voor de jeugd uniek in Nederland. Er zijn wel ver enigingen die van kinderen een lage of helemaal geen contributie vragen, maar meestal moet de kleding en het schoeisel zelf worden aangeschaft. Als het gaat om het testen van de con ditie mag de Cooper-test zich nog al tijd verheugen in een grote populari teit. De opzet is simpel: kijken hoe veel meters je kunt afleggen in 12 mi nuten. Voor een volwassen man duidt 1300 meter op een bar slechte condi tie, maar boven de 2500 meter past het predicaat topfit. De Vlissingse atletiekvereniging Zee land Sport hield vrijdagavond open club, doch regelde bij die gelegenheid abusievelijk een duel met Borne's bu ren, de tweedeklasser NE O. Die vriendschappelijke wedstrijd is in middels, zonder dat er tijdig bij alle betrokkenen een lichtje ging bran den, afgewerkt. Als pleister op de wonde heeft FC Twente nu besloten voor volgend jaar alsnog een ontmoe ting met de vv Bome te arrangeren. Kinderen van zes tot zestien jaar wier ouders rond moeten komen van een uitkering kunnen gratis lid worden van de Groningse voetbalvereniging Oosterparkers. Het plan is deze week gelanceerd door het bestuur van de vereniging. De kosten, ook die van schoeisel en kleding, worden gedra gen door een aantal sponsors. Vol gens het bestuur van de vereniging huis met zo'n Cooper-test voor ieder een Voor ons waren de onbetwiste kampioenen van deze avond de 68-ja- rige Jan Riekwel uit Koudekerke en de 4-jarige Rijk Wille uit Vlissingen. Sportarts Cooper, naar wie de test is genoemd, heeft vermoedelijk nauwe lijks rekening gehouden met een top- fitte man van 68 jaar. In de schema's kan iedereen vrij nauwkeurig nagaan hoeveel kilometers hij voor zijn leef tijd moet afleggen om redelijk fit dan wel topfit genoemd te worden. Alleen de 50-plussers, de 60-plussers, de 70- plussers (enzovoort) worden op één hoop geveegd. Er staat alleen in dat iemand „van 50 jaar en ouder" topfit is als hij 2400 meter aflegt. Maar er is - lijkt ons - nogal enig ver schil tussen de sportieve eisen die aan een man van 50 en aan een man van 68 jaar gesteld kunnen worden. Anders gezegd: een man van 68 jaar die het lukt om 2400 meter in 12 minu SEROOSKERKE Zeven minuten na het beginsignaal van de wed strijd Serooskerke-Dinteloord slaat Ploon Pijnenburg vertwijfeld haar handen voor haar gezicht. Haar zoon, de Serooskerke-doelman Jaap Pijnenburg, heeft op dat moment nog geen werk gehad, maar bij de eerste de beste terugspeelbal gaat het mis. Verdediger Arjen Luteyn, die de bal het beste in de richting van Veere en Gapinge had kunnen schieten, raakt de bal in paniek niet goed, passeert daarmee zijn keeper en stelt Dinteloord-aanvaller Wim Nieuwland in staat 0-1 aan te teke nen. Ploon Pijnenburg (45), behalve moe der ook de trouwste supporter van haar zoon, wekt even de indruk alle ellende van de aardbol over zich uit gestort te krijgen. „Als ze straks ver liezen. Wie krijgt dan weer de schuld.... Hoe is het toch mogelijk hé". Op de voetbalvelden is moeder Pij nenburg geen onbekende meer. Voetballiefhebbers, die haar nooit hebben opgemerkt zijn ofwel stok doof óf ze zijn rijp voor een bezoek aan de oogarts. Want waar Jaap Pij nenburg op het doel staat is ook moe der Pijnenburg. Altijd goed voor kundig commentaar, recht uit het hart. „Ik zeg dan natuurlijk wel eens dingen waar ik later spijt van heb". Op zaterdagmorgen wordt huize Pij nenburg in Vlissingen omgedoopt tot de 'zoete inval'. Het ruikt er naar koffie en de schaal met bolussen staat op tafel. De kinderen (en aange trouwde aanhang) komen langs. „Daar geniet ik van", zegt Ploon Pij nenburg. „Ik ben een echt familie mens". De kinderen worden door dik en dun gesteund en vooral Jaap (22) is haar oogappel. Vanaf het moment waarop hij deel uitmaakte van de"B-junioren Kees Kouters, Kees Hoogerland, Frans van den Berge en Leon van der Wielen lieten zich ook regelmatig aan de kop van het groepje zien, zeker wan neer er weer één van de vele premies waren te verdienen bij elke door komst. Dat het hard ging in de kop groep bleek wel door de groeiende ach terstand van het peloton waarin Ge rard Verhulst, Paul van Iwaarden en Leo Boucherie regelmatig het kop- werk deden, ze probeerden de achter stand zo klein mogelijk te houden, maar na vijftien minuten was hun ach terstand al opgelopen tot drie minu ten. Toen er vijfenveertig minuten omwa ren en nog drie rondes waren te koersen moest ook het peloton van zo'n twintig skeelers en aan geloven, ook hun werden gedubbeld. Op dat moment demarreerde Frans van den Berge uit de kopgroep en maakte ge bruik van de kleine verwarring bij het 'dubbelen' van het peloton, Van den Berge: „Ik voelde mij op dat moment sterk en probeerde weg te komen om in ieder geval alleen op de finish af te gaan". Maar direkt reageerde Van de Kreeke en De Koning, die hem terug haalden. Van den Berge moest zijn inspanning bekopen: „Ik moest even bijkomen en op dat moment gingen Van der Kreeke en De Koning er vandoor", aldus een vermoeide Vanden Berge. De in groten getale opgekomen toe schouwers zagen dat De Koning en Van der Kreeke, met nog één kilome ter te gaan een korte maar hevige woordenwisseling hadden. Uiteinde lijk zette Van de Kreeke driehonderd meter voor de finish de eindsprint in en won op het nippertje deze wedstrijd. Op de vraag, na afloop waar beide he ren over gepraat hadden in de laatste ronde bleven ze beiden het antwoord schuldig. Van de Kreeke stelde na aï- loop: „Ik wist niet wie De Koning was, ik had nog nooit van hem gehoord. Maar ik dacht, laat het maar op een lange eindsprint aankomen en dat pakte gelukkig op het nippertje goed uit". Bij de dames ging en overwinning naar Anita Hellemons die in de laatste ron de demarreerde van haar concurrent Ronia Bovee. Bij de junioren was na vijfentwintig minuten koersen de overwinning weggelegd voor Pascal van den Broeke. Uitslag: 1. Arjaan van de Kreeke. 's-Heer Arendskerke: 2. Hans de Koning, Schiplui den (zelfde tijd) op 8 sec.;. 3. Frans van den Berge. Krabbendijke op 15' sec.; 4. Kees Kouters, Roosendaal: 5. Leon van der Wie len, Zierikzee op 60 sec.; 6. Kees Hoogerland, Yerseke (peloton); 71. Siep Kuiper, Goedere de: 8. Jan van Soes. Stellendam: 9. Kees Bo vee, Halsteren; 10. Jack Bodifee. Tilburg; 11. Paul van Iwaarden, Domburg; 12. Johnny Quaak, Burgh-Haamstede; 13. Cor Muller, Burgh-Haamstede; 14. Piet van Dijke, Tho- len; 15. Geert van der Weijden, 's-Heer Hen drikskinderen. Dames: 1. Anita Hellemons, Wouw; 2. Ronia Bovee, Halsteren; 3. Berty Frane, Ouwerkerk. Junioren: 1. Pascal van den Broeke, Gapinge; 2. Marco Wisse, Oost burg; 3. Dennis Kerckhaert, Groede. Arjaan van de Kreeke wint in Zierikzee. Ploon Pijnenburg en haar man Jan bekijken de verrichtingen van Serooskerke en vooral van hun zoon, doelman Jaap Pijnenburg. en ook daar zijn het toch veelal voet ballers, die kaak- of gebitsblessures oplopen". Toch gebruikt u zelf bij het hockey een gebitsbeschermer. Grootenhuis: „Dat is uit voorzorg, maar in de afgelopen tien jaar heb ik maar twee keer een bal op m'n mond gehad. Dat gebeurde overigens in een periode van twee weken. Zonder be schermer had ik zeker schade aan het gebit opgelopen". In de hockeysport is het gebruik van een beschermer nog geen gemeen goed. Grootenhuis: „Van de Vlissingse ve teranen ben ik de enige. De rest vindt het kennelijk niet nodig. Ze zijn er niet voor te motiveren, terwijl je het bij de dames in dezelfde leeftijdgroep weer wel vaker ziet. Dat heeft, denk ik, ook iets met ijdelheid te maken". Waarom wordt er in het algemeen vrij weinig gebruik gemaakt van een ge bitsbeschermer? Grootenhuis: „Ik denk dat het er toch wel steeds meer inkomt, maar het kost enige moeite. Kinderen moeten bijvoorbeeld nogal eens een nieuwe laten maken, omdat ze er uit groeien. Dat probleem houdt pas op rond je achttiende. Dan houdt je kaak op met groeien". Is het een kostbare zaak? Grootenhuis: „Als je ze speciaal laat maken kun je rekenen op 75 tot 100 gulden, maar je hebt ook zogenaam de prefab-beschermers voor ongeveer tien gulden. Die voldoen in de regel ook wel". Foto: Happen voor een gebitsbe schermer. Peter van der Duyn Schou ten (midden), speler van het eersU elftal van de Vlissingse hockeyclub laat zich - net als twee Vlissingst jeugdspelers - een beschermer aan meten. U houdt vol dat hockey geen gevaai\ lijke sport is. Grootenhuis: „Die mening ben ik in derdaad toegedaan. Gebitsblessure zie je overigens vaak daar, waar je zi niet verwacht. In de zwemsport bij voorbeeld. Aan de rand van het bat gebeuren nogal eens ongelukken. Ei bij het schaatsen. Als er ijs ligt vallei mensen nogal eens op hun gezicht Wat dat betreft ben ik de laatste drie winters regelmatig in actie moetei komen". een bolus en zegt dan: „Soms denk ik wel eens: was hij maar nooit gaan keepen". Zoon Jaap, die meeluistert: „Dat denkt ze vooral als ze m'n was ziet". Aan de andere kant weet ze zich ook geen raad zonder voetbal. „Ik zou niet weten wat ik met m'n tij d aanmoest". Daarom is ze er. Elke za terdag, want: „niemand laat z'n ei gen kind alleen". „Toen J^ap in het tweede van Oostkapelle speelde ging ik daar kijken en niet naar het eerste, want als Jaap niet speelt heeft een wedstrijd geen waarde voor me". „Ik leef voor m'n kinderen", bekent ze eerlijk. Daarom heeft ze het maar kapot willen maken. Die jongen leeft echt voor het voetbal. Hij werkt als lasser op De Schelde en de ze week zat hij in de middagploeg. Dan gaat hij met nog een paar jon gens 's ochtends trainen met Cas Hu- bregtse. Hij doet er alles voor". „Ik leef geweldig mee met wedstrij den. Sommige mensen vragen zich af of dat niet slecht voor m'n hart is. Dan zeg ik: dan leef ik toch een jaar tje korter. Als ik maar genoten heb", zegt ze. Luttele minuten eerder ver telt ze echter met vochtige ogen over die ene keer dat Jaap bij een wed strijd van Oostkapelle zwaar gewond van het veld werd gedragen en gelijk naar het ziekenhuis werd vervoerd. Ze was er kapot van. Het was één van de keren dat ze zich vol wraakgevoe lens liet gaan, omdat ze het leed dat haar zoon was aangedaan niet kon verdragen. heilsmagneet fungeert. De suppor ters van zijn vorige club Oostkapel le lieten daarom nogal eens hun mis noegen blijken en ook in de krant werd de jonge doelman nogal eens op de korrel genomen. „Er zijn zoveel mensen, die hem af kammen. Dat is niet eerlijk. De beste stuurlui staan altijd aan wal. Als hij een blunder maakt, hoor je dat we ken achtereen. Als hij 89 minuten goed staat te spelen en hij maakt één fout dan wordt hij weer aangepakt. Dat vind ik verschrikkelijk", zegt moeder Pijnenburg. Haar man Jan vult aan: „Een spits mag wel tien fou ten maken, maar een keeper is een eenling. Die mag nooit in de fout gaan". Ploon Pijnenburg neemt een hap uit moeilijk met de kritiek op Jaap. Daarom ook staat ze commentaar langs de lijn te geven „alsof ik zelf op doel sta". Haar zoon weet al niet be ter meer. Hij is net zo emotioneel als zijn moeder en ligt ook wel eens met haar in de clinch. „Ik word er natuur lijk wel eens mee gepest, maar daar zit ik niet mee. Ik denk dat elke spe ler het leuk vindt als zijn ouders er zijn", aldus Jaap, die bijna anderhalf uur voor de wedstrijd naar Seroos kerke vertrekt. De ogen van moeder Pijnenburg vol gen haar zoon tot hij de straat uit rijdt. „Kun je je nu voorstellen dat sommige mensen hem met kritiek Ze heeft er nachten van wakker gele gen „of het allemaal nog wel goed zou komen met Jaap". En ze ligt er nu nog wel eens wakker van. De span ning van de wedstrijd en de innige hoop op een goede prestatie van haar zoon. Die spanning is er die zaterdag middag in Serooskerke ook. Ondanks het misverstand in de eer ste minuten van de wedstrijd tegen Dinteloord, is het geluk voor één keer met Jaap Pijnenburg. Serooskerke wint en voor de Vlissingse doelman betekent dat de eerste zege sinds hij in april van dit jaar met Oostkapelle de uitwedstrijd tegen RKAVIC won. Het onfortuin slaat dit keer toe bij de doelman van Dinteloord, die een paar keer op een geweldige manier in de fout gaat. „Oh, wat erg", zegt moeder Pijnenburg na één van die blunders. „Ik vind het verschrikke lijk voor zo'n jongen". Het menselijk leed is overal. Koen Mijnheer van Zeeland Sport heeft ze bijna geen wedstrijd van hem gemist. „Ik ben kritisch op Jaap. Ik zie zijn fou ten snel", zegt ze tussen twee slokken koffie door. Moeder Pijnenburg is echter niet de enige, die de missers van haar-zoon snel constateert. Haar zoon Jaap is ontegenzeggelijk een doelman met kwaliteiten. Maar hij is ook een gril lige doelman, die de meest onmoge lijke ballen uit zijn doel ranselt, maar andere keren als een soort on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 16