dat doen waar je goed in bent... vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant 50 JAAR AKF 8 denksport 9 voeding/mode 11 auto/wonen 12 uit/films 13 kunst en krant PROVINCIALE Z COURANT mtgas generatoren voorsprong premies sterke punten bokswedstrijd hersenwerk met schaken, dam men, bridgen en de wekelijkse puzzel jenevermuseum; belgen noemen zich de uitvinder van het 'keelkrab- bertje' een nieuw middel in de aidsstrijd; de topsafe-spijkerbroek vliegen door de polders met de rocky triking het moderne waterbed is niet lan ger een stevige plastic zak gevuld met water junkfood; dansen met een bood schap de uit-agenda en het programma van de zeeuwse bioscopen een nieuwe aflevering van kunst in de krant het overzicht van de exposities in de omgeving signalement I Ing. A. S. van de Vijver fotografie lex de meester )nze eerste afspraak moest hij afzeggen. Een mtractbespreking in China, laar haalde ing A. S. van de ijver een order binnen van igeveer vier miljoen gulden. Er zijn ondernemingen in onze tctor die het hoofd nog auwelijks boven water innen houden, maar ons gaat ttgoed". 'Ons' staat voor de Ipparaten- en Ketelfabriek 1KFI in Goes. Vandaag irijdag) bestaat dit bedrijf ftigjaar. Het alve-eeuwfeest wordt anmiddag met drie toespraken neen informele receptie [tvierd in Hotel Goes. igenieur Van de Vijver wil eerst nvooral een hardnekkig èvestand uit de weg ruimen. De AKF", zegt hij, „wordt door letgrote publiek, en zelfs door mdeel van onze cliënten, altijd tassocieerd met 'groot'. Grote ibsorptiekolommen, grote lactorvaten, grote mixers. Dat ;omt natuurlijk ook door het vat latwe voor de NSM in Sluiskil ebben gebouwd. Dat was 85 aeter lang, had een doorsnede anzes meter en woog 400.000 ïo. Toch maken we hier ook leine apparaten; «ntewisselaars bijvoorbeeld, igroot als m'n bureau, maar echnisch zeer hoogwaardig", iarmtewisselaars vormen één an de vier hoofdgroepen van de ioese onderneming. Ze worden loorgaans gefabriceerd met (hulp van de internal tae-techniek, waarbij de njpen aan de binnenzijde orden gelast. Dat gebeurt met indoor de AKF zelf ontworpen ismachine. „Op het gebied van istechnieken staan we in de ereld vooraan. Lassen op deze lanier, dat kan bijna niemand". Ie grote produkten - ketels, aten, kolommen - zijn igedeeld in de tweede loofdgroep; condensoren in de lerde. Condensoren worden eplaatst onder de turbines van etels in electriciteitscentrales. lebuizenen pijpen worden ftrokken uit titaan en ook hier aranderen speciale istechnieken de lekdichtheid an de condensor. De AKF heeft tonder meer geleverd aan de 'ZEM ten behoeve van de itmcentrale in Borssele en aan leexploitantvanhet lemenergiepark in Doel B ierder voeren medewerkers van leAKF reparatieopdrachten uit ij verschillende industriële «tigingen in een aantal fateuropese landen. iernenergie was een nog «bekend verschijnsel toen de )KF werd opgericht. 'rondlegger van het bedrijf jas dr B. J. M. Ammerlaan, de «jna negentigjarige die «nmiddag tijdens de iibileumviering tot de 'tgasten zal behoren. Hij zag in 931 in, dat de aanvoer van doeibare brandstoffen voor lotoren weldra zou stagneren De AKF kijkt niet op een buisje meer of minder door de toenemende spanningen op het internationale politieke toneel. Op zijn initiatief werd een vinding van de Franse ingenieur Imbert in produktie genomen. De Elzasser Imbert had een gasgenerator ontwikkeld die ,werd gestookt op hout. Een aantal industrieën in Den Haag en omgeving vormde vanaf 1937 de onderneming 'Nederlandse Imbertgas'. Uit het briefhoofd van de onderneming bleek, dat daar werd gewerkt aan 'gasgeneratoren voor bedrijfsautomobielen, stationnaire motoren en scheepsinstallaties'. Een Ford-tractor van de houtvesterij Breda van Staatsbosbeheer was in mei 1938 het eerste voertuig dat met een Imbert-gasinstallatie was uitgerust; later volgden duizenden tractoren, vrachtwagens, bussen, bulldozers en zelfs treinen. „De serie fabrieken bood werk aan duizenden mannen, die op die manier zijn gered van de Arbeitseinsatz", meent de heer Van de Vijver. „Mijne heren, door de vrijwel weer normale aanvoer van brandstof voor motoren is ons produktieprogramma gewijzigd. De naam Nederlandsche Imbertgas kan niet meer als passend worden beschouwd", schrijft dr Ammerlaan op 28 februari 1948 aan al zijn relaties. De grondlegger veranderde de naam in Apparaten- en Ketelfabriek Den Haag en benoemde de heer J. P. Benschop tot directeur. Toen na de oorlog de periode van wederopbouw begon, bleek de Haagse fabriek - één van de weinige die in de jaren 1940-1945 niet had stilgelegen - juist door die continuiteit een grote technische voorsprong te hebben opgebouwd. De hausse die zich in de jaren vijftig en zestig aandiende, had allereerst betrekking op de raffinaderijen. Later volgden de petrochemische industrie en de chemische industrieën. „Vooral directeur Benschop was een echte pionier. Hij durfde het aan om nieuwe lastechnieken los te laten op nieuwe legeringen, die vooral tot gevolg hadden dat corrosie kon worden normen en waarden, dat in elk bedrijf verschillend is maar dat wel de sfeer, de geest, de mentaliteit van een onderneming bepaalt". Die bedrijfscultuur en de technische voorsprong leidden tot een dikke orderportefeuille. tegengegaan. Vooral Shell legde in die tijd, waarin de eerste raffinaderijen in het Botlekgebied van de grond kwamen, veel belangstelling aan de dag voor de heer Benschop en zijn nieuwe produkten. En juist in die periode is de basis gelegd voor onze bedrijfscultuur; het pakket van door de medewerkenden geaccepteerde Zo dik zelfs, dat de behuizing in Den Haag al gauw veel te klein werd. Er werd gezocht naar een nieuwe lokatie, die aan slechts één absolute voorwaarde moest voldoen: De ligging aan open water. De grootste kanshebbers waren Zwolle en Goes. „En ik weet dat de keus op Goes viel doordat de provincie Zeeland aanzienlijke premies in het vooruitzicht stelde". De vriendelijkheid waarmee de katalysatorenfabriek Engelhard in Tereuzen is bejegend, is dus niet iets van de laatste tijd.... De eerste paal van de fabriek aan de Houtkaai op het industriegebied Haven in Goes ging in 1961 de grond in. Het jaar daarop ging het hele bedrijf van Den Haag over naar Goes. „Wie niet mee wilde, zocht gewoon een andere baan. Dat was toen nog geen probleem. Minstens tachtig Haagse gezinnen streken in Goes neer. Nu werken er nog steeds mensen bij ons die 25 jaar geleden de verhuizing hebben meegemaakt". De AKF bleef ook in Goes een bloeiend bedrijf. Dat directeur Benschop de ^ndernemingin 1966 verkocht aan de Hollandse Constructie Groep, deed daar niets aan af. In 1968 werd ir W. J. ter Hart de hoogste baas van de AKF. Later trad de heer Ter Hart als voorzitter van de werkgeversverenging in de metaal- en elektrotechnische industrie toe tot de rij van bekende Nederlanders. „De markt begon te verflauwen. De vraag nam af'. De economische crises in de jaren zeventig kwamen vooral in de metaalsector hard aan. Als onderdeel van een groot saneringsproces diende Rijn-Schelde-Verolme (RSV) zich in oktober 1978 als nieuwe eigenaar van de AKF aan; in 1980 volgde overname door de KMS in Vlissingen. Van daaruit werd ook de directie over de AKF werd gevoerd. Ir J. J. Broodman werd directeur; ing Van de Vijver kreeg de dagelijkse leiding in handen. „We besloten in 1980 een volledige reorganisatie door te voeren, waarbij we gelukkig kans zagen om een groot deel van de mensen die hun arbeidsplaats verloren, elders te herplaatsen. Klauteren op imposante staalconstructies De AKF is specialist in laswerk Dankzij die reorganisatie kwam onze sterke concurrentiepositie terug. We waren dan ook een goed draaiend bedrijf toen het RSV-debacle zich in februari 1983 aandiende. In goeden doen waren we, zowel in financieel opzicht, als wat betreft het aantal orders en wat de vooruitzichten aanging. De AKF kon zich al na tweeëneenhalve week als eerste losmaken uit de surséance van betaling, die alle RSV-bedrijven betrof. We hadden geen externe financiering nodig' Na het vertrek van de heer Broodman (1984) trad een interimperiode aan. Sinds afgelopen jaar is de heer Van de Vijver zowel directeur als bedrijfsleider van de AKF, waarvan alle aandelen in handen zijn van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. Beide functies zijn vervat onder de noemer managing director. Met 160 werknemers heeft de AKF nu een grotere capaciteit dan negen jaar geleden, toen 256 mensen op de loonlijst stonden. „Ach, AKF begint met een A. We staan dus op alle lijstjes van onze relaties bovenaan", relativeeert de heer Van de Vijver het succes van de AKF. En dan - serieus -„We hebben gekozen voor de strategie, datje dat moet doen, waarin je goed bent. Niet van die dingen als: I had a dream, nee: voortbouwen op hetgeen door ervaring en historie je sterke punten zijn geworden. Een lage kostprijs koppelen we aan alert commercieel zijn en aan het uitbouwen van onze vooraanstaande technologische positie. Die drie elementen vormen onze strategische driehoek, die wordt samengehouden door ons personeel, onze bemanning. De klant weet bij ons waar hij aan toe is: Geen gedonder, een goede kwaliteit, een goede techniek en dat alles tegen een redelijke prijs. Dat is promotie. Goede kwaliteit levert veel goodwill op en een goede naamsbekendheid. Daar wordt over gesproken, want ons wereldje is maar klein..." Het 'kleine' wereldje van de afnemers van de AKF bestaat uit eindgebruikers en uit ingenieursbureaus. NSM, Shell, BP, Esso zijn voorbeelden van de eindgebruikers, die produkten van de AKF kopen voor eigen gebruik. De ingenieursbureaus zoeken contact met 'Goes' als ze plants en fabrieken ontwerpen in opdracht van chemische of petrochemische bedrijven. Het andere wereldje, dat van de concurrenten van de AKF, is evenmin groot. „Veel concurrenten hebben klappen gekregen. Sommige komen die klappen weer te boven, tot ze een nieuwe dreun krijgen. Het is net een bokswedstrijd. Wie tik op tik krijgt, is na verloop van tijd niet helemaal fit meer. Toch zie je vaak dat een groepje werknemers van een knock-out geslagen bedrijf het weer opnieuw proberen. Echt verdwijnen doen ze dus niet". „Maar toch is concurrentie voor ons een levensvoorwaarde. Ons bedrijf is sterker naarmate de concurrentie heviger is. Dat immers verhoogt de motivatie. Want een mens is van nature lui, nietwaar?" De AFK stelt in de technische sector nagenoeg uitsluitend mensen aan, die hun opleiding aan de eigen bedrijfsschool hebben gevolgd. „Eigen kweek", noemt de heer Van de Vijver hen. Hun aantal is klein, - zo'n acht per j aar - omdat maar weinig werknemers het bedrijf tussentijds de rug toekeren. „Het gemiddeld aantal dienstjaren bedraagt zeventien. Tien procent van onze mensen viert dit en volgend jaar het 25-jarig jubileum". De technische sector van het bedrijf krij gt ondersteuning van een administratief apparaat en van een onderzoek- en ontwikkelingsafdeling. Ook beschikt de AKF over een laboratorium, waar ook andere ondernemingen de resultaten van hun lasactiviteiten kunnen laten testen. Aan het eind van de rondleiding kijkt de heer Van de Vijver terug de 220 meter lange fabriekshal in. Een zeventig meter hoge absorptiekolom, bestemd voor BASF in Antwerpen ligt op z'n kant en wordt 'gevuld' met een gigantisch netwerk van buizen, platen en al tot circuits samengestelde pijpen. „Ja', zegt de managing director, „we hebben het in een betere markt wel slechter gedaan...." KOEN VAN DIJEN redactie PZC-bijiagen Walstraatpromenade 56-60 4381 EG Vlissingen tel. 01184-84000 Itoestellen 217 en 2181 advertentie en administratie: Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-81000 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Huist: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 opening kantoren: Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 mnmmi «'the 'StSMidgtSÊiff-'j-f:'sft \fj.~ Naam: Apparaten- en Ketelfabriek AKF BV Adres: Houtkade 60 Industrieterrein Haven Plaats: Goes Branche: Fabricage en reparatie van: Warmtewisselaars, absorp- tiekolommen, reactorva ten, condensoren; onder zoek en ontwikkeling in ei gen mechanisch en metal lurgisch laboratorium. Jaar van oprichting: 1937 als Nederlandsche Im bertgas in Den Haag; 1948 als Apparten- en Ketelfa briek Den Haag; 1962 als AKF verhuisd naar Goes. Aantal personeelsleden: 160 Afzetgebied: Wereldwijd, met nadruk op West-Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 7