Pleegkinderen dupe verzekeringsruzie Verzuring plassen neemt toe geboorte niet-gezonde babies Verzuild basisonderwijs half miljard goedkoper PZC/ bonnen-buitenland Kindervuist stopt ermee rnhem geeft ibsidie voor tbruik van VVD bezorgd over uittocht partijleden mne-energie Brinkman vreest verzet tegen X-VERPLEEGKUNDIGE VU In gebreke Demirel terug in Turkse politiek DOOR UITBREIDING BUSVERVOER itse regering rliest beroep i Spycatcher ALS GEVOLG VAN GENETISCHE ONTWIKKELINGEN irre wil president ankrijk worden B aamerlies GEDING MINISTERIES TEGEN NUTS ,^?en tia" yJeeD H STERDAM (ANP) - De vier ex-verpleegkundigen van het idemisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit (VU) die er- i worden verdacht in 1983 en in 1986 drie ernstig zieke pa- iiten zonder overleg met familie of artsen te hebben gedood, rden strafrechtelijk vervolgd. Hen wordt moord ten laste egd. Persofficier van justitie De Wit in Amsterdam heeft dit iderdag meegedeeld. IJDAG 25 SEPTEMBER 1987 GRONINGEN (GPD) Ongeveer 20.000 pleegkinderen in Nederland zijn in toenemende mate de dupe van een conflict tussen de NUTS- ziektekostenverzekering in Den Haag en de ministeries van justitie (de Kinderbescherming) en van welzijn. De verzekeraar weigert de rekeningen voor medische verzor ging van de pleegkinderen te beta len. Het gaat om tientallen miljoe nen guldens per jaar. Dit komt vooral hard aan bij de pleegkinde ren met een geestelijke en of licha melijke handicap, die extra medi sche hulp nodig hebben. De Landelijke Vereniging voor Pleeggezinnen in Utrecht spant hierom een kort geding aan tegen de ziektekostenverzekeraar. De ver eniging wil hiermee volgens be stuurslid D. Pierik afdwingen dat de rekeningen op korte termijn toch betaald worden. De achterstand in uitbetaling heeft er toe geleid dat ziekenhuizen medi sche behandeling hebben gewei gerd, pleegouders en tehuizen deur waarders aan de deur hebben gehad en apothekers weigeren de benodig de medicijnen te verkopen. Volgens directrice M. J. Winkel van de William Schrikker Stichting in Amsterdam, die 470 geestelijk en/of lichamelijk gehandicapte Kinder- beschermings-kinderen in pleegge zinnen heeft ondergebracht, zijn de problemen ruim twee jaar geleden begonnen. De ministeries lieten de ziektekostenvergoeding toen via een particuliere verzekeraar lopen, in plaats van rechtstreeks via de or ganisaties. Vorig jaar juli nam de NUTS de complete polis van de Kinderbe scherming over, nadat een andere particuliere verzekeraar het eenja rige contract niet verlengde omdat er 22 miljoen gulden op de totale po lis was verloren. De NUTS heeft in middels het contract met terugwer kende kracht óók opgezegd. Justitie spande daarop een kort ge ding aan. De NUTS werd hierin verplicht, tot de zaak in Hoger Be roep is uitgevochten, de medische kosten wel uit te betalen. De NUTS komt die verplichting niet na. Volgens waarnemend hoofddirec teur voor de Kinderbescherming van het ministerie van justitie in Den Haag, P. Zwetsloot, wil het mi nisterie zich in principe alleen in heel nijpende gevallen garant stel len voor de kosten van medische zorg. De NUTS-directie wilde niet reageren. HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT voor uw PARTY OF ETENTJE Billijke prijzen Tel.01181-231 ROTTERDAM (ANP) Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft donderdagmorgen de officiële ope ning verricht van de Slufterloswal, een bergingslocatie voor baggerspecie op de Maasvlakte. Met de realisering van dit project is tot rond het jaar 2000 een mogelijkheid tot bergen van specie uit de Rijnmondregio gewaarborgd. Minister Smit spuit in de veilige armen van een brandweerman een bord schoon met de tekst 'Naar schoon havens- lib'. ROTTERDAM (GPD) Op de verzui ling in het basisonderwijs kan jaar lijks 400 tot 500 miljoen gulden be spaard worden door niet in elke dorp scholen van alle richtingen in stand te houden. Veel scholen zijn eigenlijk te jIEGEN (ANP) - Al sinds het begin deze eeuw is er sprake van verzu- - van plassen en vennen op de gronden. De verzuring is tijdens ■uwwisseling begonnen, maar na enorm toegenomen. Een aantal irplanten, zoals oeverkruid en rlobelia is daardoor erg zeld- j geworden of zelfs geheel ver men. blijkt uit een onderzoek dat biolo- van het Laboratorium voor Aqua- tische Oecologie van de Katholieke Universiteit in Nijmegen hebben uit gevoerd. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van VROM. Volgens de onderzoekers is 55 procent van alle vennen en plassen min of meer verzuurd. De meeste van die waters liggen in het binnenland. In Drenthe en Noord-Brabant is het percentage verzuurde plassen het hoogst, terwijl in de duinen slechts een klein percen tage is verzuurd. De biologen van het Nijmeegse labora torium hebben in totaal 150 plassen en vennen onderzocht op veranderingen in plantengroei en water- en bodem kwaliteit. Daardoor kon ook de histo rische ontwikkeling van de verzuring worden vastgesteld. Sinds de eerste helft van deze eeuw is de zuurgraad van het water 13 keer zo hoog gewor den. UTRECHT (ANP) - Het Komitee Kin dervuist, dat de belangen en rechten van minderjarigen behartigt, staakt zijn werkzaamheden. Gebrek aan geld en actieve leden hebben daartoe genoopt, aldus een woordvoerder van het comité. De organisatie werd in het Jaar van het Kind - in 1979 - opgericht. ,,In de beginjaren liep het uitstekend. We kre gen toen een structurele subsidie van het ministerie van WVC, waarmee we ons werk konden doen. Er waren toen ook veel leden, van wie er veel met en thousiasme aan het werk van het co mité deelnamen", vertelt de woord voerder. Op een gegeven moment heeft WVC de structurele subsidie om gezet in een subsidie per project, waar door de organisatie in moeilijkheden kwam. „Als er onder leden en kinderen een idee opkwam, moest daar eerst subsidie voor worden aangevraagd. Het duurde meestal lang voordat het geld binnen was en intussen was de in teresse voor het idee meestal verdwe nen." Het lopende project rond kinder discriminatie wordt nog afgerond. ANKARA (RTR) - De voormalige Turkse premier Suleyman Demirel is officieel terug in de politiek. Hij werd donderdag met algemene stemmen tot voorzitter van de centrumrechtse Partij van het Juiste Pad gekozen. De 63-jarige Demirel, die Husamettin Cindoruk opvolgt, zal deelnemen aan de verkiezingen van 1 november aan staande. In de periode 1965-1980 was Demirel vier maal premier. Na de militaire staatsgreep van 1980 werden in 1982 veel politici, onder wie Demirel en Bu lent Ecevit (van de Linkse Democrati sche Partij) voor tien jaar buitenspel gezet. De regering stelde hen verant woordelijk voor de „chaos" in de jaren '70, die meer dan 5.000 mensen het le ven kostte. De Turkse bevolking be sliste 7 september in een referendum dat het verbod op de politieke activi teit van de groep moest worden opge heven. Het parlement had dat al eer der uitgesproken. De Partij van het Juiste Pad wordt be schouwd als een van de belangrijkste tegenstanders van de Moederland Partij van premier Turgut Özal. De partij van Demirel heeft 52 van de 400 parlementszetels, de Moederland Par tij heeft er 250. lehad met zijn officiële verklaring acht tot na afloop van een televi- itzending, waarin minister voor uur Frangois Leotard, die voorzit- svan de Republikeinse Partij bin- de UDF, had uitgelegd dat hij er ran af zag om aan de presidents- iezingen mee te doen. dangers van Barre, die het TV-in- iewmet Leotard volgden, toonden e teleurstelling toen Leotard wei- e openlijk zijn steun aan presi- skandidaat Barre toe te zeggen, beide rechtse regeringspartijen igen de Franse kiezers danig in ;arring met hun interne strijd om iresidentskandidatuur. Want be- t oud-premier Barre is ook pre- :Chirac kandidaat. INEY (REUTER) - Groot-Brittan- heeft donderdag een beroep bij Australische rechtbank om het „Spycatcher" van de voormali- Ifitse geheim agent Peter Wright litief te verbieden, verloren. Het van Beroep in New South Wales shet Britse verzoek van de hand, besloot het publicatieverbod ilijk te handhaven om Londen de te geven opnieuw in beroep te iritse regering kan zich nu nog tot Australische Hooggerechtshof den in een laatste poging publica- lAustralië van het geruchtmaken- Mek te voorkomen. Het uit drie Iers bestaande hof verwierp het se standpunt dat de nu 71-jarige dit uit hoofde van zijn voormalige lie verplicht is gedurende zijn ge- ieven over alles wat met dat werk aken heeft te zwijgen. britse Hoge Commissaris zei dat Ie 150 pagina's tellende uitspraak Londen zal sturen voor nader on- »ek. „Het gaat om een zeer belang- principiële zaak - Peter Wrights iplicht -". „Indien wij besluiten ïop te gaan is dat omdat wij dit tipe aanvaard willen zien", aldus Iritse functionaris. Onderzoekers van de gemeentelijke dienst archeologie aan het werk bij de westmuur van Fort Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Volgens onderzoekers van de ge meentelijke dienst archeologie in Amsterdam woonden er vóór de komst van de Nederlanders Indianen op het eiland Sint Maarten. Tijdens opgravingen hebben zij daar res tanten van Indiaans aardewerk, sieraden en pijpen aange troffen. Geschreven bronnen hebben altijd melding ge maakt van een onbewoond eiland. De onderzoekers hebben vanaf 15 april opgravingen ge-' daan in samenwerking met het archeologisch instituut Ne derlandse Antillen. Zij wilden een beeld krijgen van de res ten van het Fort Amsterdam en de relatie van het fort tot het eiland. Zij vonden onder meer een skelet van waar schijnlijk een Spaanse officier. Deze officier sneuvelde in 1644 in een gevecht met Peter Stuyvesant, de latere gouver neur van Nieuw Amsterdam. Stuyvesant verloor tijdens dat gevecht zelf een been. De onderzoekers hebben het opgegraven materiaal achter gelaten op Sint Maarten. Wel is botmateriaal meegenomen om de voedingsgewoonten van die tijd te bestuderen. DEN HAAG (GPD) VVD-penning- meester Ressenaar maakt zich ernstig zorgen over het sterk dalende leden tal van zijn partij. Sinds begin dit jaar hebben ruim zesduizend VVD-leden de partij verlaten, hetgeen een forse strop voor de partijkas betekent. Deze uittocht is het gevolg van de slechte verkiezingsuitslagen van dit en vorig jaar en van de interne ruzies. Hoe groot het financiële tekort is, wil men op het partijbureau niet zeggen, maar dat het om enkele tonnen gaat staat wel vast. Het tekort wordt mede veroorzaakt door een tegenvallende opbrengst van een 'bedelactie' onder de leden. Deze bracht enige maanden geleden maar 350.000 gulden op, terwijl op minstens een ton meer was gehoopt. Penning meester Ressenaar is daarover overi gens niet verbaasd. „Als je te vaak met de bus rammelt, daalt de opbrengst", zegt hij. Ressenaar hoopt dit jaar de tekorten op de begroting te kunnen dekken uit. de reserves in de partijkas. Blijft de si tuatie echter zo somber als nu het ge val is, zullen bezuinigingen onont koombaar zijn, aldus een woordvoer der van de partij. En dan zal verminde ring van het aantal medewerkers van de partij misschien niet te vermijden zijn. ÏÏEM (ANP) - De gemeente Arn- iHEM (ANP) - De gemeente Arn wil het gebruik van zonne-ener- Uimuleren door particulieren die Schakelen op deze alternatieve ïiebron een subsidie te geven, 'cnteel bestuderen ambtenaren elke manier de subsidie het beste worden gegeven. Dat heeft een 'dvoerster van de gemeente don- lag bevestigd. ïffiieente wil de subsidie betalen ie overwinsten van het gemeente lenergiebedrijf. Om hoeveel subsi- liet per huishouden zou kunnen 1 kan de gemeente nog niet zeg- Het is wel de bedoeling dat alle ®en van alternatieve energie-op- tóng in aanmerking komen voor sidie. initiatief om een subsidie beschik te stellen voor alternatieve ener- ïstemen is afkomstig van de Arn- wethouder W. Lemmens. Hij *1 met zijn idee naar aanleiding ten bezoek aan een energie-con- "t de Bondsrepubliek Duitsland. AMERSFOORT (ANP) - De maat schappelijke en sociale druk om geen kinderen met afwijkingen ter wereld te laten komen kan, ten gevolge van het genetisch onderzoek, groot wor den. Ouders die prenataal onderzoek weigeren en vervolgens een niet ge zond kind krijgen zullen dan zelf voor de gevolgen verantwoordelijk wor den gesteld. Dat zei minister Brink man van welzijn, volksgezondheid en cultuur donderdag in Amersfoort, waar hij de opening van het nieuwe pand van de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind (VBOK) verrichte. Brinkman sprak de verwachting uit dat de vrije beslissingsbevoegdheid van aspirant-ouders met betrekking tot het gebruik van genetisch onder zoek onder druk komt te staan. Niet al leen de betrokkenen zelf, maar ook zie kenfondsen en ziektekostenverzeke raars kunnen bij zo'n beslissing direct belang hebben: met de verzorging van geestelijk zwaar gehandicapten zijn enorme sommen geld gemoeid. „Genetisch onderzoek gericht op be paalde risicofactoren zou wel eens een voorwaarde voor toelating tot de ver zekering kunnen worden," aldus de minister. Waar het medisch mogelijk is - voor zover dat in de beleving en overtuiging van mensen mogelijk is - ouders alleen gezonde of nagenoeg gezonde kinde ren te laten krijgen, zal de sociale druk op hen om geen kind met afwijkingen te ontvangen, groter worden. De minister wees op het gevaar dat ouders die pre-nataal onderzoek wei geren en een erfelijk belast kind krij gen, er zelf verantwoordelijk voor worden gesteld, in de trant van: u had het kunnen voorkomen, draag zelf de gevolgen maar. Brinkman zei een der gelijke ontwikkeling niet wenselijk te achten. Bepaalde wetenschappelijke vindin gen hebben in het recente verleden wel erg snel hun toepassing in de samenle ving gevonden, zonder dat die samen leving voldoende tijd heeft gehad of gekregen om zich op de ethische en maatschappelijke aspecten gedegen te bezinnen, zo betoogde de minister. De VBOK, waarvan Brinkman giste ren een nieuw onderkomen opende, groeide uit haar jasje door het toene mende aantal aanvragen om hulp. In 1985 vroegen ruim 700 vrouwen die on gewenst zwanger waren om hulp. Vo rig jaar waren dit er al bijna duizend. De vereniging heeft de laatste jaren vooral bekendheid gekregen door de stationsaffiches met de tekst „Onge wenst zwanger - wat nu?" De VBOK-hulpverleners gaan uit van de ondubbelzinnige visie op de be schermwaardigheid van het menselijk leven vanaf de conceptie. Dat houdt in dat de vereniging geen medewerking of bijstand verleent aan een vrouw die een abortus wil. Wel is de VBOK be reid deze vrouw na zo'n ingreep weer te begeleiden. Vervolging wegens loden patiënten kennisgevingen zijn deze week de uitgegaan. Wanneer de vier ver- igkundigen moeten voorkomen is Van onze correspondent) 1JS De Franse oud-premier mond Barre heeft officieel laten :ndat hij kandidaat zal zijn bij de identsverkiezingen van volgend Hoewel het voor niemand een ge- iwas dat Barre aan de race zou doen, maakte hij zijn definitieve iissing woensdagavond bekend in lice, waar de top van de UDF, een de beide regeringspartijen, bij- nog niet bekend, maar De Wit ver wacht dat dit nog dit jaar zal zijn. De zaak kwam begin van dit jaar aan het rollen, nadat in het „roddelcircuit" Cocaïnevangst - De Mexicaanse po litie heeft in het noordoosten van het land bij de grens met de Verenigde Staten de hanu weten te leggen op meer dan 900 kilo pure cocaïne. Het verdovende middel was verborgen in een vrachtwagen. Het is de op één na grootste partij cocaine die de Mexi caanse politie in beslag heeft geno men. Schattingen over de waarde van de partij lopen uiteen van ruim 400 miljoen tot twee miljard gulden. van het ziekenhuis bekend was gewor den dat de verpleegkundigen de 25-ja- rige taxi-chauffeur B. ter Brake, die na een mishandeling in coma was ge raakt, een dodelijke insuline-injectie hadden toegediend. Later bleek dat verpleegkundigen mogelijk ook nog twee andere patiënten - een man en een vrouw - in 1983 een dodelijk injec tie zouden hebben gegeven. Het vier tal werd na het bekend worden hier van ontslagen door het VU-ziekenhuis. De directie van het VU-ziekenhuis ver klaarde donderdag desgevraagd nog niet op de hoogte te zijn van de beslis sing van het openbaar ministerie. Een woordvoerder van het ziekenhuis be nadrukte echter dat het ziekenhuis zelf de daad van de verpleegkundigen nooit als „moord" heeft betiteld. De advocaten van de verpleegkundi gen hebben ook steeds bestreden dat hun cliënten zich aan moord schuldig hebben gemaakt. Zij zijn van mening dat de verpleegkundigen een medi sche handeling hebben verricht die in medische kringen als normaal is aan vaard. klein en kosten de gemeenschap meer geld dan nodig is. Door bij voorbeeld een schoolbus in te zetten kan de vrij heid van onderwijs gegarandeerd worden zonder dat die kleine en rela tief dure schooltjes blijven bestaan. Dat stelt de econoom J. Koelman in in zijn proefschrift 'De kosten van de Ver zuiling' waarop hij donderdag aan de Erasmusuniversiteit promoveerde. Koelman meent dat het niet nodig is dat elk dorp er een roomskatholieke, een protestantse en een openbare school op na houdt. Hij wil af van deze versnippering zonder het principe van de vrijheid van schoolkeuze aan te tas ten. In een andere vorm wordt die vrij heid een stuk goedkoper, meent hij. Koelman onderzocht in 1982 400 scho len. Daaruit bleek dat grote scholen re- (Advertentie) latief goedkoper zijn dan kleinere. Een school met 241 leerlingen is - gemeten aan het salaris van de leerkrachten - jaarlijks per leerling 1.630 gulden goedkoper dan een school met 31 leer lingen. Officieel was er voor elke 30 leerlingen een leerkracht beschikbaar, maar in de praktijk was er een onder wijzer voor iedere 25,6 leerlingen. Koelman rekent dat verschil toe aan de grote aantallen ontheffingen en uit zonderingen die verleend worden aan scholen die eigenlijk te klein zijn. Door strak de hand te houden aan het minimum aantal leerlingen per school kan het aantal scholen fors verminde ren. Zo kunnen ook de kosten voor het onderwijs worden teruggeschroefd, al dus de onderzoeker. Dat dat gevolgen heeft voor de werk gelegenheid in het basisonderwijs laat zich raden. Enkele duizenden onder wijzers zouden bij het doorvoeren van Koelmans suggesties hun baan verlie zen. Uit het onderzoek blijkt ook dat scho len niet ongestraft kunnen worden uitgebreid. Als ze meer dan 500 leer lingen tellen, worden ze per leerling weer duurder. Overigens handhaaft Koelman in zijn studie het verschil in opheffingsnormen dat op dit moment wordt gehanteerd voor scholen in kleine en grote gemeenten. In een kleine gemeente is een kleinere school acceptabeler dan in een grote re gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5