Nog lagere dollar leidt tot recessie De computer als therapeut denkwijzer Afkeer Miljardennota Recessiescenario Graadmeters Openhartiger als een teddy bee PZC/°Pinie en achtergrond Sint wil heilige huis j es opofferen Van onze parlementaire redacteuren Henri Kruithof en Peter de Vries) Op de tast is de Partij van de Arbeid op zoek naar „de antwoorden op de uitdagingen van de jaren negentig". Daarbij mogen, zegt PvdA-voorzit- ter Marjanne Sint, heilige huisjes sneuvelen. Want de PvdA-opvattingen en ideeën waren weliswaar niet onjuist, de vraag is wel of ze bruikbaar zijn voor de jaren negentig. Ondanks de herbezinning blijven er voor Sint echter een aantal rotsvaste zekerheden, zoals de overtuiging dat het beleid van het kabinet-Lubbers (inclusief de belastingverlaging) de maatschappelijke on gelijkheid onaanvaardbaar vergroot, dat de rol van de overheid nog niet is uitgespeeld, en dat fractievoorzitter Wim Kok z'n werk prima doet. Haar hand blijft even boven het tafel blad zweven om daarna met een tik de vraag te onderbreken. Sint heeft het betreurd dat de hele politiek schade heeft ondervonden van de aandelen-affaire van voormalig PvdA-kamerlid Harry van den Bergh, al kan ze slechts speculeren over de effecten van de affaire op de populari teit van de partij zelve. Maar van de kritiek die PvdA-fractievoorzitter Kok naar aanleiding van de affaire over zich heen kreeg, wil ze niet ho ren. „Die vind ik volstrekt ten onrech te. Het zijn allemaal achteraf verwij ten. Op het moment dat de zaak speelde, hoorde je van niemand dat Kok zich anders had moeten opstel len". Met stemverheffing verdedigt Sint de geplaagde fractievoorzitter. „Bij de algemene beschouwingen van 1986 maakte Kok een hele sterke indruk, en is hij in de pers omhoog geschre ven. Daarna kon het alleen maar slechter, en is hij ook omlaag ge haald". De kritiek op Koks te lankmoedig in grijpen in de zaak-Van den Bergh en zijn tactische misgrepen in het debat rond de visfraude, legt Sint naast zich neer. „Als Kok anders had gehan deld, minder zorgvuldig rond Van den Bergh, was daar weer kritiek op gekomen. In Kok hebben we een hee) bekwame en integere politicus, die buitengewoon menselijk opereert en overkomt. Kok is iemand die door zijn uitstraling mensen hun gelooi laat houden in de politiek, en dat is belangrijk, niet alleen of in eerste in stantie voor de PvdA, maar voor de hele politiek". En als de fractievoor zitter dreigt te bezwijken onder de kritiek en het niet redt in de Haagse leeuwenkuil? „Ik denk dat dat niet gebeurt. Hij zal de mouwen eerder verder opstropen". In een toespraak tot de verzamelde hoofdredacteuren van de vaderland se media, gaf Sint onlangs publiek toe, dat „de nadelen van het 'consu mentisme' terecht werden belicht, maar dat daarbij de balans ten on rechte doorsloeg naar een afkeer van de markt". Daarbij sprak ze van een anti-groei- en anti-produktie-menta- Iiteit van de PvdA. Opmerkelijk uitspraken, maar we moeten haar vooral niet verkeerd be grijpen. „De strekking van die rede was niet dat we het allemaal fout heb ben gedaan. Integendeel, we hebben naar beste weten geprobeerd de uit dagingen van de jaren zestig en ze ventig aan te gaan. Maar de proble men van de jaren negentig zijn an ders, dus moeten ook ook de antwoor den anders zijn". In het recente verleden heeft de PvdA het milieubeleid bijvoorbeeld teveel vertaald in verzet tegen het bedrijfs leven en economische groei. „Dat is begrijpelijk als reactie op de verheer lijking van de industrialisatie, maar het gaat er nu om een evenwicht te vinden tussen sociaal-economisch beleid en milieu. Ik wil het beeld doorbreken dat de PvdA een bedrijfs leven-vijandelijke partij is, zonder klakkeloos de markt te gaan verheer lijken". Die hernieuwde inhoud van de PvdA- boodschap moet ook „onze aantrek kelijkheid voor mogelijke coalitie partners bepalen", erkent Sint. „Als CDA en VVD samen de meerderheid houden in dit land en besluiten met elkaar verder te gaan, dan kunnen wij dat niet tegenhouden. Of wij slagen in onze opzet regeringsverantwoorde lijkheid te dragen, hangt af van ons eigen programma, het aantal kiezers dat we daarop kunnen mobiliseren, en de uitkomst van coalitie-onder- handelingen. Wat dat laatste betreft, ben ik bereid WD en CDA allebei buitengewoon serieus te benaderen. Maar het kan natuurlijk niet allemaal van één kant komen. Ik vind het ta melijk arrogant van Jan de Koning (CDA, red.wanneer hij zegt dat er bij ons nog een hoop moet veranderen voor we weer in de regering kunnen. Dan denk ik: als één partij van alles moet inleveren, is dat het inbakken van een mislukking". Voorlopig is de PvdA voor de andere grote partijen echter een verre van aantrekkelijke politieke partner. CDA en VVD bezetten niet alleen een comfortabele meerderheid in de Tweede kamer, ook gaapt er een we reld van verschil tussen de rege ringspartijen en de grootste opposi tiepartij. Dat mag blijken uit het commentaar van de sociaal-demo craten op de Miljardennota. Van de belofte van een frisse nieuwe visie is in die reactie nog weinig terug te vinden; eerder getuigt ze van een hardheid die CDA en VVD nog niet zullen weten te waarderen. De daling van de werkloosheid met 25.000 mensen volgend jaar is, van zelfsprekend, veel te weinig; terwijl er op een manier wordt bezuinigd, die veel banen kost, onder andere in de gezinsverzorging. De remedie van de PvdA is drieledig, zegt Sint. „Aller eerst willen wij de structuur van de economische groei versterken. Dat kan door het verhogen van de over heidsinvesteringen. Daarnaast moe ten arbeids- en kapitaalskosten meer in evenwicht gebracht worden, bij voorbeeld door een verlaging van de werkgeverspremies. Dat maakt ar beid goedkoper, en is dus goed voor de werkgelegenheid. Dat kan betaald worden uit een verlaging van de in vesteringspremie WIR. En ten derde moet de langdurige werkloosheid worden aangepakt. Dat kan door ba nen te scheppen in sectoren van maatschappelijke dienstverlening waarvan je nu al weet dat er behoefte aan is, zoals de bejaardenzorg". De bezuinigingen kosten niet alleen banen, ze gaan ook ten koste van de „kwaliteit van het bestaan". Voor beelden: de gifbelten die niet worden opgeruimd, de kortingen op het stadsvernieuwingsfonds, de groeien de onveiligheid op straat. Het kabinet heeft er, aldus de PvdA- Marjanne Sint. voorzitter, voor gekozen de maat schappelijke ongelijkheid te vergro ten. „De koopkrachtstijging van de hogere inkomens is groter dan die van de lagere. Een groot deel van die koopkrachtverbetering gaat boven dien op aan bezuinigingen die de meest kwetsbare groepen raken. Dat is de prijs die betaald wordt voor de belastingverlaging' De 1,35 miljard gulden die in eerste aanleg gemoeid is met de verlaging van de belastingen, moet maar ge bruikt worden voor het ongedaan maken van de ergste bezuinigingen. Het restant kan gestoken worden in verlaging van de ziekenfondspremie, waar tenminste de bejaarde minima wel, en de topinkomens in de bedrij ven niet van profiteren. Maar laadt de PvdA zo niet weer de verdenking op zich veel geld uit te willen geven dat er niet is? Sint: „We kunnen het ons niet permitteren om met een alterna tief pakket zonder stevige financiële basis te komen. Wat ons betreft mag het financieringstekort in 1988 wel iets hoger uitkomen. En verder: al dat geklaag over ,open-eindregelingen' (waarbij burgers en bedrijven recht hebben op subsidie ongeacht de vraag of de kas dat toestaat, red.). De grootste open-eindregelingen zijn de Wet Investeringsrekening en de af trekposten voor de belastingen. Daar kun je best eens naar kijken". De dollar: spil van de financiële wereld. Van onze economische redacteur Hans Amesz T\e Amerikaanse dollar beheerst de JLJfinanciën in de wereld. Elk dub beltje minder op de dollarkoers scheelt de Nederlandse schatkist bij na 500 miljoen gulden per jaar aan in komsten. De aardgasprijs is namelijk gekoppeld aan de olieprijzen en die worden in dollars uitgedrukt. De om zet en het resultaat van een bedrijf als Philips worden in hoge mate door de dollarkoers beïnvloed. Als de dollar hoog staat, jubelen de ex porteurs naar de Verenigde Staten en de 31 landen (onder andere Canada, Taiwan, Korea) waarvan de valuta aan de dollar zijn gekoppeld. Maar de in .dollarschulden zwemmende landen in jLatijns-Amerika en elders weten niet meer hoe ze het hebben. Wat de geld handelaren op de deviezenbeurzen jmet de dollar doen, beweegt de loop van de wereldeconomie. Dat is beslis send voor de privé-bankrekeningen in dollars, voor de winsten en verliezen van in dollars luidende zakelijke trans- facties. Sinds de val van het Bretton Woods- stelsel van vaste wisselkoersen in het begin van de jaren zeventig is er spra ke van grote dollarkoersveranderin gen binnen vrij korte tijd. In de periode tot 1978 vond een scherpe daling plaats van ruim 3,60 gulden naar niet meer dan 1,87 gulden. Op 30 oktober 1978 werd de Amerikaanse munteen heid bijna beschamend goedkoop. Er kwam een steunplan en de dollar koers bereikte in maart 1985 een „on werkelijk" hoog niveau van tegen de vier gulden. Vervolgens kelderde de munt binnen twee jaar tot circa 2 gul den. De dollar is een instabiele munt die voor veel onrust zorgde en zorgt. Hoewel in februari van dit jaar door de zeven belangrijkste industrielanden in Parijs werd afgesproken dat de dollar koers genoeg was gezakt, wordt er alom gevreesd voor een verdere da ling. Immers, de koers van circa 2 gul den kon alleen maar op peil worden ge houden door massaal ingrijpen van de centrale banken. Die hebben wereld wijd naar schatting voor 90 miljard dollar geïntervenieerd op de interna tionale wisselmarkten. Er moet snel verbetering komen in de financiële positie van de Verenigde Staten (gekenmerkt door gigantische tekorten op de begroting en de beta lingsbalans), want anders raakt de dollar wellicht in een vrije val. Dat betekent oplopende rente en oplopen de prijzen (inflatie) met als gevolg een achteruitgang van de wereldecono mie: het zogenaamde recessiescena rio. Op de komende jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank in Washing ton, waar zowat alle ministers van fi nanciën en centrale bank-presidenten uit de wereld aanwezig zullen zijn, zal de koers van de dollar wederom een belangrijk gespreksthema zijn. Een daling van die koers kan worden voor komen als de betalingsbalansoneven wichtigheden worden aangepakt. Hoewel de belangrijkste industrielan den het er eigenlijk al twee jaar over eens zijn dat er een einde moet komen aan de onevenwichtigheden in het handelsverkeer (die komen op de bata- lingsbalansen tot uitdrukking), ne men die in feite nog toe. Het tekort op de zogenaamde lopende rekening van de Amerikaanse betalingsbalans (goe deren, diensten en kapitaalopbreng sten) steeg vorig jaar met 25 miljard dollar tot ruim 141 miljard dollar, ter wijl de overschotten van Japan en West-Duitsland omhoog gingen met 37 en 20 miljard dollar tot respectieve lijk bijna 86 en ruim 35 miljard dollar. Door die groeiende handelsspannin gen wordt, concludeert het IMF in zijn pas verschenen jaarverslag, de econo mische groei in de wereld ernstig be dreigd. Het toverwoord voor het aanpakken van de betalingsbalansonevenwich tigheden is: beleidsaanpassing. Dat wil zeggen dat Amerika zijn tekort dient te verminderen en dat Japan en West-Duitsland hetzelfde met hun overschotten moeten doen. Dat geldt ook, voor zover mogelijk, voor de ande re tekort- en overschotlanden. Neder land hoeft overigens geen beleidsaan passing door te voeren. Er is wel een overschot op de betalingsbalans, nauwkeuriger gezegd op de lopende rekening daarvan, maar door het hoge financieringstekort is er geen ruimte voor stimulatie van de economie. Die ruimte bestaat wel, vindt het IMF, in Japan en West-Duitsland. En, zegt alweer het IMF, de Verenigde Staten moeten in plaats van stimuleren gaan „inkrimpen". Dus minder importeren, minder schulden maken in het buiten land, kortom minder „boven hun stand" gaan leven. De vraag is: hoe bereik je dat? De hoop is een beetje gevestigd op „multilate ral surveillance". Dat wil zeggen dat de noodzakelijke beleidsaanpassin gen tot stand komen op basis van ver anderingen van bepaalde internatio naal aanvaarde graadmeters. Dat zijn onder andere economische groei, infla tie, geldomloop, begrotingstekort, renteniveau, werkloosheid, betalings balanspositie. Als die graadmeters in bepaalde landen niet meer overeenko men met wat wenselijk wordt geacht, zou er dus actie moeten komen. Maar daartoe bestaat geen enkele verplich ting. De winst van het gebruik van indica toren is vooral, beweren deskundi gen, dat er in elk geval een soort ge meenschappelijke taal is ontstaan voor het analyseren van de economi sche ontwikkelingen in de wereld. Spectaculaire zaken kunnen echter niet verwacht worden. En in ieder ge- Z val moet voorkomen worden dat er nerveus wordt „aangepast" als één in dicator niet in orde is. Maar toch, de tijd dat Amerika, Japan en West- Duitsland elkaar over en weer de schuld voor economische misere in de schoenen schoven, is voorbij. Er wordt nu erkend dat er een gedeelde verantwoordelijkheid bestaat en dat is op zijn minst „psychologische winst". Of dat voldoende is om onder andere de zo belangrijke dollarkoers op het huidige peil te houden, is ech ter lang niet zeker. Op de IMF-jaar- vergadering in Washington kan daar wel een bijdrage toe worden geleverd. (Door René Diekstra) TT allo, ik ben Dr. Jayhoe heet yyLljij?" „Serge". „Serge, vertel eens, wat is je probleem?" „Mijn pro bleem is mijn vader". „Je probleem is je vader?" „Ja". „Vertel eens wat meer over je probleem met je vader? Hij geeft me wel eens straf'. Wie denkt nu al zeker te weten dat dit gesprek plaatsvindt in een Riagg-bu- reau of aan een kindertelefoonheeft het mooi mis. De plaats van hande ling is mijn studeerkamer, waar mijn zoon Serge geboeid met mijn compu ter een interviewgesprek voert. Het desbetreffende computerprogram ma draagt dan ook de toepasselijke naam 'therapeut'. Via steeds indrin gender vragen laat het Serge allerlei kanten van zijn 'probleem' met een af en toe straffende vader onder woor den brengen. Het vraagt hem zelfs naar dromen over zijn vader. Aan het eind krijgt hij een advies en huis werk om verder aan zijn probleem te werken. De laatste vraag van het programma is of hij een volgende af spraak wil maken. Zo ja, dan worden dag en uur afgesproken. 'Therapeut' is maar één van de vele programma's, die de laatste jaren zijn gemaakt voor het voeren van ge sprekken met een computer om per soonlijke problemen uit te rafelen en eventueel dichter bij een oplossing te brengen. Wat mij iedere keer als ik ie mand zo'n programma laat gebrui ken weer opvalt, is hoe geboeid en ge spannen men ermee bezig is. Veel ge bruikers lijken na enige tijd zelfs te vergeten dat ze niet met een mens maar met een geprogrammeerde machine zitten te praten. Dat over komt zelfs psychologen en psychia ters. Enige jaren geleden schreven twee Amerikanen een computerprogram ma dat ze 'Paranoia' noemden, en dat zo goed mogelijk de manier van denken imiteerde van iemand die aan ziekelijke achterdocht lijdt, een zogenaamde paranoide persoonlijk heid. Vervolgens onderzochten ze of psychiaters in staat waren de ant woorden van het computerprogram ma te onderscheiden van de ant woorden die echte paranoide patiën ten geven. De psychiaters werden één voor één achter een computer ge zet, die verbonden was met. een ande re computer die ze niet konden zien. Op die andere computer draaide bij lee de ene helft van de psychiaters het programma 'Paranoia', bij de ande re helft zat er een echte patiënt aan het toetsenbord. De psychiaters tik ten via het toetsenbord van hun com puter hun vragen in en dan ant woordde ofwel het programma ofwel de patiënt. Na afloop van de ondervragingdie maximaal 25 minuten duurde, werd aan de psychiaters gevraagd of ze naar hun mening met een patiënt of met een computerprogramma had den gesproken. De resultaten? Van de tien psychiaters die met het pro gramma hadden gepraat dachten er zes dat ze met een patiënt hadden ge sproken. Vier van de tien psychia ters die met een patiënt hadden ge sproken dachten dat het een compu ter was geweest. Toen de psychia ters, die het bij het verkeerde eind hadden gehad, dat achteraf te horen kregen waren ze ontdaan en zelfs boos op de onderzoekers. Blijkbaar vinden mensen, en dus ook psychia ters, het bepaald geen compliment dat ze mensen en machines niet meer goed uit elkaar kunnen houden. Het blijkt zelfs zo te zijn dat nogal wat mensen gemakkelijker en openharti ger met een computer spreken dan met een medemens. Dat komt naar voren uit een onderzoek dat in een in stelling voor behandeling van alco holverslaafden in Bristol werd uitge voerd. Alcoholverslaafde mannen, die door de rechter naar het bureau werden gestuurd omdat ze bv. dron ken achter het stuur hadden geze ten) werden in twee groepen ver deeld..De ene groep werd op de ge bruikelijke manier bij binnenkomst in de instelling geïnterviewd door een hulpverlener, die onder meer uit gebreid vroeg naar het drankmis bruik. Gevraagd werd hoeveel ie mand dagelijks dronk, hoeveel geld hij aan drank uitgaf, hoe vaak hij met teveel op achter het stuur kroop, hoe vaak hij vanwege drank werk verzuimde, enzovoort. De andere groep werd eveneens door een hulp verlener geïnterviewd, maar hun werden de vragen naar drankge bruik, rijden onder invloed en derge lijke niet gesteld. Dat gebeurde naar aloop via een computer. De verslaafde werd aan een beeld scherm gezet en tikte via een toetsen bord de antwoorden in op vragen naar zijn drinkgedrag. Wat bleek? Degenen die door de computer wa ren ondervraagd waren eerlijker ge weest in de opgave van hun dravi bruik dan de anderen. Verder oil zoek wees uit dat het voora, schaamte was om aan een mens ernstige fouten of tekortko: gen toe te geven, dat genoemd schil verklaarde. Voor mensen is het dus blijkbaar ge: keiijker om met een computerf met een ander mens te praten. Nu de computer in steeds meer gezinnen doordringt wordt dafl ook steeds duidelijker. Op een cl rentie van de Wereldgezondhei ganisatie in Genève met als o; werp 'Sociotechnische verand\ gen en geestelijke gezondheid telde een onderzoeker dat zo'i procent van de personal compm bezitters duidelijke kenmerken computerverslaving vertoont, gaat meestal om mannen die g, deld twee uur of meer per dai werktijd achter hun computer zl en in die periode voor partner d zinsleden niet toegankelijk zijn1™ is dus bij elkaar ruim li uur, of zo kleine twee dagen per week. Eek hoorlijk aantal van die compm freaks houdt er niet van o??| vakantie te gaan enhet geliefd paraat in de steek te laten. Het er vaak op neer dat de vrouw eventuele kinderen dan maar a op vakantie moet. Dat schijnt zelfs de gelukkigstll voor de achterblijvende versla te zijn. Er zijn redenen om aan tin men dat computerverslaafdetj[ verschillende opzichten een merkivaardige persoonlijkheid ft ben. Uit de resultaten van een ai onderzoek dat op de genoemde:co ferentie werd besproken en dag der een aantal computerverslat werd uitgevoerd, blijkt dat hetoj terlijk tamelijk vriendelijke, m wat verlegen mannen gaat die paald niet uitblinken in het uitenv intieme gevoelens en gedachten zijn in het algemeen niet erg ge j op gezelschap, behalve dan vamh partner of gezinsleden. Vaak zij zo bezeten van bepaalde technl of programmeerproblemen dn nog niet hebben kunnen oplol dat hun belangstelling voor arl zaken, waaronder seks, op een pitje staat. Een ander opvallendh merk is dat ze aan hun grote bah diglieid in het omgaan met coU ters een zekere arrogantie Op 'oningewijden' kijken ze meM achting neer als mensen die nié£ lemaal bij de tijd zijn. Ze ook vaak pertinent zich over cofi ters uit te drukken in een eenvs ge, voor leken verstaanbare tact We hoeven ons, gezien al dezem merken, dus niet zo te verwondei over het feit dat computerversla den in de ogen van anderen niet. interessante of aantrekkelijke sen zijn. Ogenschijnlijk Zijdes daar niet zo onder, want ze hei zo zei een spreker op de conferM „als troost altijd hun computer 1 een kind een teddybeer heeft'% lukkig zijn er voor de computeI root lichtpuntjes op het duil scherm van het leven. John g{ van de Universiteit van Missou de Verenigde Staten, presenté de volgende resultaten van twee dies naar het gebruik van compi in de geestelijke gezondheidsL Uit de eerste studie bleek, dal\ stellen van de diagnose of iem ernstige psychische problemen F of niet, evengoed door een comi als door een psycholoog of psych ter kan gebeuren. Veel patiënte: ven er zelfs de voorkeur aan 'ge nostiseerd' te worden door eenl puter, zo blijkt uit het onderzoelê dat computers niet zo 'uit de h% doen' als psychiaters. De computerverslaafde kan dw| het juiste programma, zonder dl zich aan anderen hoeft bloot j ven, op een accurate manier c van zijn stoornis en de overlast anderen daarvan vaststellen, tweede onderzoek van Griest I dat ook de behandeling doof computer op een effectieve ml kan worden uitgevoerd. VarJ groep patiënten die aan een t sie leden, werd de ene helft docie menselijke therapeut behandeU andere helft werd door een comj behandeld. Die laatste behandê verliep via gesprekken op het M scherm (adviezen en huiswerk drachten). Na afloop bleek dat i behandelingen, die precies e^ed' hadden geduurd, ook vrijwel Ziel de effect hadden gehad. Drie im den na afloop van de behandelu was het effect vermindering o|i flwijnen van de depressie) nog duidelijk aantoonbaar. Voge Griest is er reden om aan te nern dat wat voor depressie geldïlT geldt voor verslaving. Het zouOV gens wel ironisch zijn als uit je kend een computerprogramma techneuroten wat gezelliger omgang zou maken. Blijkbaar de techniek toch voor niks. De computer, uw beste vriend? VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 4