Rookverbod personeel zwembad Startsein actie landbouwtrekkers ...de geheimhouding dreigt in het gedrang te raken... Geen strop na vertrek van VS-militairen Deel van Oost-Souburg aan de kabel BEVEILIGING Gestolen vis kwam snel boven water PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UJ ZEEUWSE HOGESCHOOL PAGINA 15 Niet onverwacht Haar ZEEUWSE WONINGVERHUURDERS: r ZEELAND' VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 GOES - Burgemeester en wethouders van Goes hebben het personeel van het gemeentelijk zwembad 't Ganze- bad een rookverbod opgelegd. Het rookverbod geldt voor alle ruimtes in het zwembadcomplex. Het college is tot deze maatregel overgegaan na opmerkingen van het publiek, zo blijkt uit een brief van het dagelijks be stuur van de gemeente aan het zwembadpersoneel. De kwestie is eerder dit jaar met het personeel besproken. Het college onderbouwt zijn besluit met het gegeven dat de gezondheid van medewerkers wordt geschaad door het werken in een atmosfeer van chloordampen in combinatie met roken. Het roken is ook hinderlijk voor het publiek. Met hun maatregel willen b en w „de (werk)atmosfeer voor zoveel mogelijk mensen optimaal laten zijn". ËBO-opleiding fysiotherapie weg Van onze Haagse redacteur |DEN HAAG - De HBO-Raad vindt dat de hogere beroepsoplei- Iding voor fysiotherapie aan de Hogeschool Zeeland in Vlissin- len met ingang van het studiejaar 1988/1989 moet verdwijnen, lit is nodig in verband met de geringe omvang van deze stu- lierichting en de beoogde vermindering van het aantal loka- Ities waar de opleiding wordt gegeven. it staat in het rapport Concentratie 1 vernieuwing in het hoger gezond heidszorgonderwijs van de HBO- lOOST-SOUBURG - Vrijwel alle in- Iwners van de wijk Schoonenburg in Itlost-Souburg kunnen sinds donder- Jiageen keuze maken uit veertien tele- lisieprogramma's en achttien radio programma's. IDe kabelexploitant Zekatel heeft don- Itadag de eerste signalen van haar |«]trale attennesysteem doorgegeven n in negenhonderd woningen opge belde televisie- en radiotoestellen. De liangesloten huizen bevinden zich in ie wijk Schoonenburg ten noorden lande Gouwestraat. De bewoners ont- rangen tot 1 november het volledige mgrammapakket dat Zekatel heeft ie bieden. Het bedrijf brengt hiervoor tot die tijd niets in rekening. De aan- ilniting wordt ook tot 1 november gra- :is verricht. Na die datum moet daar- roor veertig gulden worden betaald. 1 L. Brasser, hoofd van de PZEM- lochteronderneming Zekatel, meldt lat begin september 62 procent van al- einwoners van Oost-Souburg het eer- te aanvraagformulier had terugge- tuurd. Hij noemt dit percentage Soed'. De respons ligt landelijk gemid- leld op vijftig procent. Slechts 31 Sou- lurgers hebben tot nu toe bekend ge naakt geen aansluiting te willen, iuim 350 van de Souburgers die heb- ien gereageerd, wensen wel een aan- luiting maar geen signaal. Zij krijgen [(durende de proefperiode van een laand wel het volledige programma- lakket aangeboden. Zekatel verwacht ioor het begin van 1988 geheel Oost- iouburg te hebben 'bekabeld'. Het ka- Klnet moet volgens plan in Vlissin- [en, Goes en Middelburg begin 1989 peed zijn. Raad. De raad zegt daarin dat beper king van het aantal paramedische stu dierichtingen in het hoger beroepson derwijs een noodzaak is vanwege het 'aanzienlijke overschot' van deze be roepsgroep op de arbeidsmarkt. Dit geldt naast fysiotherapeuten met na me ook voor logopedisten en diëtisten. Met de beperking van die studierich tingen moeten de hogescholen de kans krijgen het paramedisch onderwijs 'in grijpend te vernieuwen', onder meer door invoering van nieuwe studierich tingen en uitbreiding van contractac tiviteiten ten behoeve van de gezond heidszorg. Ook moet het verpleegkun- de-onderwijs worden uitgebreid. De HBO-Raad stelde het rapport op na intensief overleg met de twintig ho gescholen in ons land waaraan para medische opleidingen zijn verbonden. Volgende week dinsdag zullen de ho gescholen zich definitief over de plan nen uitspreken. Daarna brengt de raad het rapport uit aaij minister Deetman van onderwijs en weten schappen. De raad erkent dat de opheffing van de Zeeuwse opleiding leidt tot 'verzwak king' van de Hogeschool Zeeland. Men stelt dan ook voor dat de hogeschool Die collega op de redactie van dit blad begon er hinder van te krijgen. Al geruime tijd werd zijn haardos dunner en sinds jaar en dag gebruikte hij een overgebleven lok als camoufla ge. Als hij die lok netjes dra peerde, leek het nog heel wat. Maar toch, hij vond daar op den duur geen vreugde in. 's Morgens moest hij vaststellen dat hij de spiegel niet kon be dotten en als hij in de wind liep, deed hij denken aan een slor dig bestuurde zeilboot waar van de spinnaker onverhoeds van stuurboord naar bak boord beweegt. Onlangs kwam hij ten burele net een gewichtige medede ling. „ik ga mijn leven dras tisch veranderen"liet hij we ten. Kort na die bekendmaking verscheen hij op kantoor met een zeer kortgeknipt koppie. Dat leidde tot veel vrolijkheid. Zóveel, dat hij na een uurtje een bord op zijn kamer hing net het tekstje: „Binnen zon der lachen". Dat nu was geen slimme zet. Een stormloop op zijn kamer nas het gevolg. Mij doorstond het als een man. En voltooide het lied van de ar beid in de zeker hied, dat hij die dag voor velen tot een zeer zon nige had gemaakt. de gelegenheid krijgt zich te verster ken in andere sectoren waarbij 'kan worden aangesloten bij de regionaal- economische structuur'. De heer M. Haak, een van de directeu ren van de hogeschool, zegt desge vraagd dat hij het besluit van de HBO-Raad betreurt. Maar hij wijst er op dat het rapport niet onverwacht komt. „We wisten dat er gesaneerd moest worden. De hogescholen waren door de HBO-raad benaderd en enkele weken geleden kregen we al van deze instantie te horen dat de fysiothera pie een te zwakke opleiding is in het geheel van hogescholen is". Haak geeft toe dat de Zeeuwse oplei ding een zwakke is; aan de andere kant waren er plannen om de studierichting te integreren met de HBO-opleiding verpleegkunde. De directeur kondigt aan dat zijn school volgende week tij dens nader beraad tussen de hoge scholen en de raad meer duidelijkheid zal vragen over het compensatiepak ket voor de weggevallen richting. „Wij hebben daar al wat gedachten over, maar het advies is daarover te vaag. We leggen ons niet zomaar bij dit be sluit neer". De circa 140 leerlingen kunnen vol gens Haak hun opleiding gewoon af maken, maar hij vraagt zich wel af of zij daar goed aan doen omdat de school steeds kleiner zal worden en fulltime leraren dan de neiging krijgen om weg te trekken. Niettemin bestaan er speciale voorzieningen op grond waarvan de studie toch voltooid kan worden. De dichtstbijzijnde opleiding waar nieuwe studenten vanaf volgend jaar terecht kunnen is gevestigd in Breda. Dit is een katholieke hoge school. Gedeputeerde J.D. de Voogd presenteert, samen met een promotiemedewerkster van Veilig Verkeer Nederland aan boord van de veerboot Prins Willem Alexander de sticker 'Let op landbouwtrekkers' KRUININGEN/PERKPOLDER - Ge deputeerde J. D. de Voogd (openbaar vervoer) heeft donderdagmiddag aan boord van de veerboot Prins Willem Alexander het startsein ge geven voor de actie 'Let op land bouwtrekkers'. Promotiemede werksters van Veilig Verkeer Neder land voorzagen de verbouwereerde passagiers van stickers met daarop een tekst, waarmee erop wordt aan gedrongen attent te zijn op het land- bouwverkeer. „Ik verzoek u met klem de sticker op te plakken, maar er vooral naar te handelen", aldus De Voogd. De actie, inmiddels een jaarlijks te rugkerend gebeuren, is deze keer voor het eerste mede georganiseerd door het landbouwschap. Daarmee is het beoogde doel van de actie, on derling begrip kweken tussen alle weggebruikers, weer een stapje dich terbij. De gedeputeerde noemde het niet meer dan logisch dat ook een landbouworganisatie naast provin cie, rijkspolitie en Veilig Verkeer Ne derland meedenkt aan het voorko men en tegengaan van ongelukken, waarbij landbouwtrekkers zijn be trokken. „Met dit kwartet van orga nisatoren kunnen alle facetten van problemen", aldus De Voogd, „al in de voorbereiding aan de orde ko men". Het landelijk streven om het aantal verkeersdoden in het jaar 2000 met een kwart terug te brengen is volgens de provinciale bestuurder een goede aanzet om een 'Deltaplan voor de verkeersveiligheid' op poten te zet ten. In 1985 bijvoorbeeld vonden 1438 mensen de dood in het verkeer; vorig jaar was dat aantal gestegen met zeven procent. De Voogd: „Afge zet tegen de slachtoffers van de wa tersnoodramp in 1953 (1835 doden) is het hoog tijd voor een dergelijk plan". In dat verband memoreerde de gedeputeerde het besluit van pro vinciale staten van vorige week tot instelling van een regionaal orgaan voor de verkeersveiligheid, waarin allerlei instanties die op de een of an dere manier te maken hebben met verkeer zitting hebben. De actie 'Letten op landbouwtrek kers' is de eerste stap op weg naar veiliger verkeer op de Zeeuwse we gen en kan worden beschouwd als een deel van dat Deltaplan voor de verkeersveligheid, aldus De Voogd. „Je zou het kunnen vergelijken met de afsluiting van het Veerse Meer als begin van de Deltawerken. Laat de actie zo'n eenvoudige afsluiting zijn als begin voor de glorieuze pijler- dam: veiliger verkeer". De dienstau to's van de rijkspolitie en van provin ciale waterstaat krijgen evenals vo rig jaar een magnetische sticker met de tekst 'Let op Landbouwtrekkers'. In Zeeuwsch-Vlaanderen - het cen trum voor de bietencampagne - wor den borden met dezelfde slogan ge plaatst. KLOETINGE De antieke klok en de geluidsapparatuur; in nogal wat huiskamers beziet men ze niet meer uitsluitend met genoegen, maar ook met enige vrees. Want kostbaarhe den kunnen via inbraak vlot in han den van een andere eigenaar komen. Steeds vaker is 'a thing of beauty' verworden tot een zorg voor immer. De samenleving wordt grimmiger. De beurs voor veiligheidssystemen Security in Utrecht trekt dan ook veel belangstelling. Toen mr P. van Vollenhoven de beurs eerder deze week officieel opende zorgde hij voor wat extra aandacht door in zijn toespraak in te spelen op de actualiteit. Directeuren beveili gen hun bedrijven wel goed, maar zichzelf niet, zei hij. De heer H. J. Colijn, directeur van een Kloetingse onderneming, die on der meer doet in inbraak-, brand- en persoonsbeveiliging was deze week op de beurs. Hij nam kennis van de uitspraak van mr Van Vollenhoven en plaatst er een kanttekening bij: „Persoonsbeveiliging, dat is in Ne derland helemaal niet zo eenvoudig. Dat komt, doordat de PTT nogal wat beperkingen oplegt. Je kunt met zen ders werken om te laten weten waar je je bevindt. Dat is een goede vorm van persoonsbeveiliging, maar de PTT heeft een zeer strak vergunnin genbeleid op dit gebied. In het bui tenland kan veel meer". Nog iets nieuws gezien op die beurs? Een paar dingen ja. Een halonbevei- ligingssysteem. Dat is speciaal be doeld voor computerruimten. Als daar brand uitbreekt kan optreden van de brandweer een verwoestend effect hebben. Je kunt werken met een gas, halon, dat in zo'n ruimte ge pompt wordt bij een begin van brand en dat geen schade aanricht. En ver der was er een systeem met een glas vezeldraad, dat voor beveiliging van terreinen en gebouwen kan worden gebruikt. Als je op zo'n draad trapt, levert dat een helder signaal op. Dat zijn wat dingen, die in ontwikkeling zijn. Niet helemaal nieuw dus. Zit u in een groeiende branche? „Er is sprake van enige groei. Maar de grootste piek hebben we denk Ik twee jaar geleden gehad. Er vindt, ook als het gaat om een toename van de criminaliteit, gewenning plaats. De vraag verlegt zich naar bedrijven. Beveiliging van computers en terrei nen en toegangscontrole, die dingen krijgen meer aandacht. Maar wat mij de laatste tijd vooral opvalt, dat is het groeiende aantal mensen, dat zich beroepsmatig bezighoudt met beveiliging. Daar heb ik grote zorgen over. Doordat steeds meer mensen zich op dit terrein begeven, gaat ge heimhouding verloren. Als je je met beveiliging bezighoudt dan heb je het ook over vertrouwelijkheid. Dat wordt mmoeilijker. Je ziet het op ver schillende vlakken. Steeds meer jon gens van de straat krijgen een uni form aan en een pet op en dan zijn ze H. J. Colijn: ...de vraag verlegt zich naar bedrijven... beveiligingsbeambte. Als je over zo'n beurs rondloopt vraag je je af of ie mand nou een inbreker is of een be- veiligingsdeskundige. Je houdt je hart vast". Een particuliere woning bevei ligen, wat kost zoiets? Het hangt er natuurlijk vanaf wat men wil. Je hebt aardige moderne alarmsystemen van zo'n achttien honderd tot tweeduizend gulden. Maar het kan uiteraard ook duurder. De attractieve inhoud van de woning is van belang. In een huis kan voor tachtigduizend gulden aan bezit staan en een deur verder in eenzelfde huis voor vier ton". Klopt het dat veel mensen hun huis pas beveiligen, nader er een keer is ingebroken? „Dat klopt. Men ervaart het als heel erg als er is ingebroken. Vooral als er persoonlijke bezittingen weg zijn. Dat is zo ellendig. Vooral als men al leen staat, komt dat verschikkelijk aan. En het vreselijkste is het als er is ingebroken terwijl men thuis was. Dat binnendringen op privéterrein hè. Overigens, in de particuliere sec tor stabiliseert de vraag zich. In onze bedrijfstak wordt het accent verlegd naar ondernemingen. Het computer tijdperk, dat geeft een toename van de vraag naar beveiliging: In de com puter worden fabelachtige hoeveel heden informatie opgeslagen. Als die door brand verloren gaan, geeft dat enorme schade. En het is voor de be scherming van de persoonlijke le venssfeer van belang, dat gegevens over mensen beperkt toegankelijk gehouden worden. Je zou er van schrikken als je wist hoeveel over- heids- en semi-overheidsinstellingen in Zeeland niet voor behoorlijke be veiliging zorgen. Doordat men nog niet aan dat idee gewend is". Waagt u zich eens aan een schatting. „Ik denk dat dat in de buurt van de tachtig procent ligt. De overheid vraagt de burgers om steeds meer in formatie. Men moet daar dan ook zorgvuldig mee omgaan". Strenge beveiliging het in de gaten houden van mensen kan ook een bedreiging van de privacy met zich brengen. „Dat is waar. Er moet een balans worden gevonden. Maar beveiliging blijkt een noodzakelijk kwaad. De mens krijgt steeds meer informatie en beschikt in toenemende mate over hoogwaardige technische mo gelijkheden. Daardoor krijgt de mens ook meer verantwoordelijkhe den. Men moet zich daarvan bewust zijn. En er moet goed worden nage dacht over de toekomst. Bedrijven en instanties wisselen naar mijn overtuiging veel' te makkelijk gege vens uit over beveiliging. Daar moet men terughoudender in worden". A. J. Snel WOENSDRECHT - De Zeeuwse wo ningbouwverenigingen die Ameri kaanse militairen van de luchtmacht basis in Woensdrecht huisvesten, ver wachten nauwelijks of geen financië le gevolgen te ondervinden bij een eventueel vertrek. Die afreis is ac- tueeel geworden nu de VS en de Sov jetunie vorige week een principe-ak koord hebben bereikt over de afschaf fing van de middellange afstandswa pens. De corporaties hebben gemid deld per woning enkele honderden tot duizenden guldens geïnvesteerd al naar gelang de wensen van de Ameri kanen. Via clausules in de huurcon tracten denken de woningbouwver enigingen er met een kater vanaf te komen. De wensen van de militairen variëren van plaatsing van een ligbad tot aan sluitingen van bijvoorbeeld wasma chines. Ook zijn de woningwetwonin gen gestoffeerd opgeleverd en in som mige gevallen van gordijnen of een nieuw behangetje voorzien. Directeur J. Franken van de Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS) in Goes denkt gemiddeld tien duizend gulden per woning te hebben geïnvesteerd. Dat bedrag is verdiscon teerd in de toch al hoge huurprijs van ongeveer zevenhonderd gulden per maand. Bij een eventueel vertrek zal de RWS overeenkomstig bepalingen in het huurcontract de investeringen in één keer terugvorderen. „We zullen ordelijk en netjes zaken doen", aldus Franken. Ook andere woningbouw verenigingen bevestigen contracten te hebben afgesloten waardoor zij geen verlies zullen lijden. De bouwwerkzaamheden op de basis gaan ondanks de laatste politieke ont wikkelingen en een eis tot bouwstop van het Breed Initiatief voor Verder gaande Akties tegen Kruisraketten (BIVAK) gewoon door. De instroom van Amerikaanse kwartiermakers is evenmin stopgezet. Momenteel zijn ongeveer 385 militairen uit de Verenig de Staten werkzaam in Woensdrecht. Een deel van de in totaal ongeveer achthonderd Amerikanen (inclusief de gezinsleden) is ondergebracht in tijde lijke onderkomens op de kazerne. An deren wonen in West-Brabant en Zee land op ongeveer een uur rijden van het militaire terrein. De RWS in Goes en de Stichting Beter Wonen op Tholen nemen de hoofd moot van de Amerikaanse huisves ting voor hun rekening. Het aantal militairen dat een dure huurwoning heeft betrokken is - in weerwil van de laatste ontwikkelingen - de laatste drie maanden spectaculair gegroeid. De RWS heeft inmiddels 26 huizen (Slot zie pagina 21 kolom 1) SINT-ANNALAND Door puur toeval is een grote partij vis, die in de nacht van maandag op dinsdag in Sint-Annaland werd ontvreemd in zeer korte tijd- weer boven water gekomen. De heer J. A. K. uit Bergen op Zoom bekende donderdag tegenover de rijkspolitie van Tholen in de betreffende nacht te hebben in gebroken bij de palingrokerij van de firma S. in Sint-Anna land. Onderweg naar huis is hij voor een routinecontrole aangehou den door de politie in Bergen op Zoom. De hoeveelheid vis en de weegschaal in de auto van K. wekten wel de argwaan van de politie. Die meldde het geval dinsdag bij de Thoolse rijkspoli tie. In verband met de diefstal in Sint-Annaland werd de Berge- naar woensdagavond aangehou den en donderdag in Tholen ver hoord. De partij vis, voorname lijk gefileerde paling, volgens de politie voor een aanzienlijk be drag, moet wegens het gedeelte lijk ontdooien onderweg als ver loren worden beschouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 35