Secretaris Axel liet licht in de raadzaal dempen Sluikreclame als betaling voor film over Hontenisse Witte-boorden-mentaliteit van de 16de eeuw op toneel Papieren overheveling budgetten instellingen zwakzinnigenzorg Aardenburg wil geen asielzoekers opnemen Verwarring rond gemeentegarantie bij SGP/RPF-fractie PZC/ provincie SMIT-KROES OVER COLIJNSPLAAT: ertrek van S-militairen wee raadsleden leuw in de Üissingse raad ies deelnemers aan ampioenschappen oor politiehonden aconiek Havenplan EO-regio-avond in Kloetinge BEDRIJVEN ALS SPONSOR Auto gestolen in Bruinisse RAADSLID: INTEGRATIE LUKT NIET ZEEUWSE KOMEDIE SPEEET 'DE VOSSEJACHT' Kleding PLEIDOOI GEHANDICAPTENSTICHTING RAAD DUIVELAND Kampioenschap gehoorzaamheid voor honden 21 JEN HAAG - Het Rijk is niet medeverantwoordelijk voor de rnstige verzanding van de voormalige vissershaven in Co- ijnsplaat en zal niet opdraaien voor de sterk gestegen kosten an het onderhoudsbaggerwerk. Dit blijkt uit de memorie van ntwoord die minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) aar de Tweede Kamer heeft gestuurd in verband met de over- racht van de haven van het Rijk aan de gemeente Kortgene. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 iXEL - Gemeentesecretaris J. P. van Sabben bleek tijdens raadsvergadering donderdagavond in Axel niet te sla- Tijdens de behandeling van een voorstel om de Ver- inging Zeeuwind te steunen met een lening gaf de seere- aris even een teken aan de bode. Even later gingen de on- jerste lampen van de drie kroonluchters in de raadszaal jit. „Toen het over energiebesparing ging, viel dat ineens aldus Van Sabben na afloop, p. Cijsouw (VVD) had enige rapporten van het ministerie an economische zaken doorgeworsteld. „Daar blijkt uit jat windenergie voor niet meer dan acht procent op zijn hoogst kan bijdragen aan onze energiebehoefte. Erg renda- ien P bel is het ook niet en dan is er nog de gezichtsvervuiling." Wethouder J. M. van Schaik stelde dat de berekeningen voor de Zeeuwse windenergie iets anders lagen dan de cij fers van het ministerie. „De rentabiliteit is hier volgens de berekeningen duidelijk hoger en over gezichtsvervuiling kun je discussiëren. Veel mensen vinden dat juist mooi. Vroeger hadden we duizenden molens, misschien krijgen we die weer terug", aldus Van Schaik. Met de lening van 3.750 gulden had vervolgens geen van de raadsleden moei te. „Dan worden we dus aandeelhouder van Zeeuwind", concludeerde de wethouder „als nu maar geen van de raadsleden daarmee gaat speculeren." Geen schuld rijk verzanding haven (Van onze Haagse redacteur in 1980 is tussen het rijk en de ge- leente een akkoord bereikt over de ïername. Men ging er toen van uit LISSINGEN - De Vlissingse gemeen- raad kent sinds donderdag twee ieuwe raadsleden voor het CDA, de eerC. Vos en mevrouw C. E. Postma- illemse. j nemen de plaatsen in die zijn open vallen door het vertrek van ing G. J. ,M. Adan, tot medio 1986 wethouder an Vlissingen, en C. Lorier. Adan •eft zoals gemeld gekozen voor het imaatschap van de Provinciale Sta in, Het CDA acht het lidmaatschap an dat bestuursorgaan onverenig- aar met dat van een gemeenteraad, ariër is benoemd tot gereformeerd edikant in Oostburg. APELLE-BIEZELINGE De afde- ig Zeeland van de Koninklijke Ne- irlandse Politiehonden Vereniging mdt morgen, zaterdag, het Zeeuws impioenschap politiehonden in het ichtbos in Kapelle-Biezelinge. zijn zes deelnemers, die vanaf 's orgens negen uur tot ongeveer vijf ïr's middags de verschillende onder- ilen afwerken. Het morgengedeelte istaat uit zwemmen, appèloefenin- in en revieroefeningen. 's Middags is ider meer het spectaculaire stelwerk zien, waar de pakwerker aan te pas imt. i deelnemers zijn L. A. Keur, Nieuw- en nt-Joosland (kampioen vorig jaar), A. M. isten, Sint-Philipsland, R. Wink, Borsse- C. van Liere, Souburg, B. de Ridder, Arne- iiden en F. J. G. Kouijzer, Zierikzee. M van pagina 15) rhuurd en een 'huurstop' afgekon- I als het dertigste gezin is onder bracht. Beter Wonen heeft 25 fami- is ondergebracht, waarvan bijna de Ift in Sint-Maartensdijk. Directeur E. C. Stuifmeel heeft („voorlopig tl") een maximum van dertig wo ngen aangeboden. De Algemene Wo- ngbouwvereniging Reimerswaal lisvest acht gezinnen in Kruinin- Rilland en Hansweert; woning- rporatie Basco in Vlissingen ver- urt vijf woningen. iewel ir Stuifmeel nog geen signaal eft ontvangen van het Amerikaan bureau huisvesting, zegt hij de ko- tnde ontwapeningsontwikkelingen eker in de gaten te houden". Op een entueel akkoord en een mogelijk rtrek van de ongeveer zestig boolse' Amerikanen reageert hij la- niek: „Je neemt altijd een risico als militairen huisvest. Bij ons is dat ortgekomen uit het feit dat we nog- wat leegstaande woningen had- b voorlichtingsavond voor de Ame- lanen, georganiseerd door de wo- igbouwvereniging en de gemeente lolen, in november gaat gewoon m. Stuifmeel: „Maar er zijn bij mij gwel een hoop vraagtekens. We zul- eens spreken met het bureau huis- 'ting en kijken wat er verder gaat beuren". fensiewoordvoerder kapitein L. M. Baltussen stelt dat 'zoals nu is ge ïnd' eind dit jaar zeshonderd Ameri- anse militairen werkzaam zullen II op de luchtmachtbasis. „Er zijn nog meer huizen nodig, want na fige week donderdag is er geen en- Ie bijsturing geweest van wat voor mnen dan ook. Dat lijkt me ook lo- lch, want van een formele overeen- ®st is nog geen sprake. Na de begin verklaring van vorige week is er kuit Den Haag geen enkele gewijzig- epdracht gegeven. Wij hebben als voerders een taak die is ontstaan na tfementaire besluitvorming. Voor 5 is het niet relevant of we droevig veten zijn, moeten glimlachen of een ®tje bouwen". Verdere ontwikkelin- k noemt de woordvoerder 'specula- „Het is niet wijs en verstandig arop in te gaan". dat de baggerwerken om de haven op diepte te houden zo'n 40.000 gulden per jaar zouden kosten. Hiervoor zou het rijk een gekapitaliseerde bijdrage betalen. Inmiddels is gebleken dat de baggerkosten de pan uitrijzen omdat de verzandingsproblematiek veel ern stiger is dan was verwacht. In novem ber 1985 waren de kosten opgelopen tot een veelvoud van 40.000 gulden, na melijk 100 a 150.000 gulden per jaar. Smit-Kroes zegt dat de verzanding zo als die in de eerste jaren na de aanleg is opgetreden wat de omvang betreft niet te voorzien was. en is op de uitvoering toezicht uitgeoe fend, maar de gemeente Kortgene heeft het havenplan vastgesteld op ba sis van ontwerpen van provinciale wa terstaat. „Het Rijk heeft voor wat be treft de grondvorm van de haven niet geadviseerd", zegt de bewindsvrouwe. Dat gebeurde alleen over details van het ontwerp en die adviezen werden deels - zoals voor de situering van de havenmond - niet opgevolgd. Smit-Kroes verwacht dat de verzan ding zich geleidelijk 'tot meer normale proporties zal stabiliseren'. Vast staat echter dat aanzanding van havens langs een 'getijrivier' als de Ooster- schelde een normaal verschijnsel is zo dat periodiek baggerwerk om de ha ven op diepte te houden altijd nodig blijft. Weliswaar heeft destijds het voormali ge bureau dijkversterkingen Ooster- schelde van Rijkswaterstaat in Zee land het gemeentelijke havenplan ge koppeld aan het toenmalige bestek voor de plaatselijke dijkverzwaringen KLOETINGE De EO houdt woens dag 30 september een regio-avond in de hervormde kerk in Kloetinge. Muzikale medewerking wordt ver leend door het kwartet familie De Gier en het Noord-Bevelands Mannenkoor. Arie Pronk begeleidt de samenzang op het orgel. De meditatie verzorgt ds J. J. Poort uit Oisterwijk. Van de bijeen komst, die om 20.00 uur begint, wor den radio-opnamen gemaakt. KLOOSTERZANDE - Het college van b. en w. van Hontenisse wil een video film over wonen en werken in de ge meente laten maken. B en w vragen de gemeenteraad om 'maximaal zesdui zend gulden' subsidie. Voor de film is elf tot twaalf mille nodig. Tien bedrij ven hebben zich al als sponsor aange meld. De ondernemingen storten elk vijhonderd gulden en in ruil daarvoor komen ze vier, vijf seconden met de zaak in beeld. „Er kunnen zich nog meer bedrijven aanmelden. Als bedrijven dat doen, hoeft de gemeente zelf minder geld in de film te steken", aldus medewerker algemene zaken L. van de Walle. „Be drijven die meedoen komen vier, vijf seconden als een soort sluikreclame in beeld." Op de vraag of dat geen proble- BRUINISSE A. P. de L. uit Bruinis se heeft bij de rijkspolitie aangifte ge daan van diefstal van zijn personenau to in de nacht van woensdag op don derdag. De auto, een rode Fiat 128 met het kenteken 21-FH-64, stond gepar keerd aan de Singel in Bruinisse. men oplevert met minister Brinkman zegt Van de Walle lachend: „Ik zou het niet weten." De videofilm wordt bin nen een week of zes opgenomen. „Nu zitten er nog bladeren aan de bomen en ziet alles er nog een beetje fleurig uit." De film moet ongeveer een kwartier duren en 'een algemene doorsnee van de Hontenisse' laten zien. Volgens Van de Walle is het niet direct de opzet de gemeente, naar het voorbeeld van Hontenisse-promotor burgemeester A. A. L. G. M. Kessen, als bruisend streekcentrum te laten zien. Nieuwe inwoners en geïnteresseerde bedrijven moeten door de videofilm op informa tieve wijze kennis kunnen maken met de gemeente. Het is de bedoeling dat de video ook aan inwoners en andere belangstellenden wordt verkocht voor zo'n twintig gulden. Het voorstel komt woensdag 30 september in de raads vergadering aan de orde. In die vergadering komen ook subsi dies voor nieuwe uniformen voor har monie Cecilia en blaaskapel De Lam soren aan de orde evenals de subsidie aanvraag van tafeltennisvereniging Rond de Tafel. De raadsvergadering begint om 19.00 uur in het gemeente huis. Tiny Koelewijn rechts i, die achter de schermen al vele jaren heel wat werk verzet voor de Zeeuwse Komedie, heeft voor 'De Vossejacht' al haar capacitei ten op het gebied van grimeren - opgedaan in verschillende cursussen - uit de kast gehaald. Om haar schoonzus Wil Koelewijn dat oude uiterlijk te geven,' dat zij als prinses Marina dient te verbeelden, heeft zij zelfs nog tal van boeken opgeslagen om maar een methode te vinden om de werkelijkheid zoveel moge lijk te benaderen. VLISSINGEN - Regisseur Willem Huybreghs schept er een zichtbaar behagen in om de nieuwste produc tie van de Zeeuwse Komedie in Vlis singen te vergelijken met RSV- en ABP-affaires. „Je kan 'De Vosse jacht' zien als een voorbeeld van de witte-boorden-mentaliteit van de zestiende eeuw, waarbij men belust op macht en aanzien moraalloos met mensen speelt". 'De Vossejacht' is geschreven door Hugo Claus, die zich daarbij baseerde op het ver moedelijk uit 1605 daterende 'Vol- pone' van Ben Jonson. Door de be werking van Claus heeft deze oor spronkelijke commedia dell'arte een mengeling van stijlen gekregen, van psychologische tragedie tot thriller. „Voor mij als regisseur bood dat meer mogelijkheden, het maakte creativiteit bij mij los", ver klaart Willem Huybreghs, die dit stuk op zijn verlanglijstje had staan om ooit eens op de planken te zetten. Die wens gaat zaterdag 10 oktober in vervulling, wanneer 'De Vossejacht' in première gaat in het Vlissingse Vestzaktheater. De Zeeuwse Kome die schaarde zich onvaarwaardelijk achter de keus van de regisseur en stortte zich de afgelopen maanden vol overgave in de intriges rond de rijke, genotzuchtige levantijn Volpo- ne, die het in het oude Venetië, met behulp van zijn meester-knecht en trawant Mosca, doet voorkomen als of hij stervende is. Een macaber spel uit verveling. Daar de man geen vrouw meer heeft, doch slecht een licht gestoorde dochter, verdringen de net iets minder rijke Venetianen zich rond het vermeende sterfbed om Volpone te paaien, in de hoop zijn erf genaam te worden. Uiteindelijk drijft Volpone zijn spel evenwel te ver door... „De wisseling van emoties - ingeto gen, blijheid, boosheid - maakt deze rol voor mij zo aantrekkelijk", vertelt Ed van Reijmersdal, die Volpone ver tolkt. Daarmee is hij één van de veer tien spelers in dit stuk. „Het is heer lijk om met een grote bezetting te werken", verzekert Willem Huy breghs, „Voor sommigen was het een vechtpartij om zich de rol eigen te maken, anderen hadden de juiste toon al gauw te pakken. Het publiek heeft recht op een zo goed mogelijke voorstelling, maar je hebt ook te ma ken met een vereniging waarvan de leden zo veel mogelijk willen spelen". Ed van Reijmersdal voegt daaraan toe, dat sommige spelers in hun ont wikkeling voor 'leuke verrassingen' hebben gezorgd. Aan décor en (aan)kleding is de grootste zorg besteed. Voor de kos tuums is weer de hulp ingeroepen van Wim van Campen, die in het verleden al meer voor de Komedie heeft gewerkt en in de tijd dat hij nog in Bussum woonde ook betrok ken was bij het ontwerpen en maken van kleding voor het Nationale Bal let, Scapino en de René Sleeswijk Revue. Hij dook in zijn kostuumboe- ken om aan de hand van historische gegevens de intentie van de tijd in de kleding weer te geven. Dat resulteerde in schitterende ge waden, die de voorstelling extra kleur zullen geven. Dat geldt ook voor het décor van Tim Riemeyer, dat dankzij verdraaibare elementen bijna in een handomdraai in drie ver schillende locaties is te veranderen. „We hebben ook op details gelet", wijst Ed van Reijmersdal op een spe ciaal uit Spanje gehaald schaakspel. De tragi-komedie 'De Vossejacht' werd voor het eerst gespeeld in 1972 door het Amsterdams Toneel, in de regie van de schrijver. Voor de Zeeuwse Komedie is het min of meer een jubileumproductie, want dit Vlissings amateurgezelschap be- staat in 1988 20 jaar. Ed van Reij mersdal relativeert dat echter met de opmerking: „Elk seizoen is een nieu we start". 'De Vossejacht' wordt gespeeld door: Ed van Reijmersdal, Tom Roovers, Annelies Anthonisse, Tine van Koo- ten, Piet de Heus, Mientje de Leeuw, Ben Tuppert, Astrid Koster, Kees de Rijcke, Wil Koelewijn, Peter Kramer, Ray Hersevoort, Janny Pefers en Marie-Louise de Jonge. Na de pre mière zijn de volgende voorstellin gen in het Vestzaktheater op 24 okto ber, 7,14 en 28 november, 12 en 19 de cember, 9 en 23 januari en 6 februari. De aanvang is steeds om 20.30 uur. W. van Helden: integratie lukt niet. AARDENBURG - „De ervaringen met Ambonezen en Turken hebben de af gelopen tientallen jaren duidelijk ge maakt dat integratie van niet-Euro- peanen in onze samenleving niet lukt." Met deze woorden maakte het Aardenburgse raadslid W. van Hel den (Gemeentebelangen) donderdag avond in de raadsvergadering duide lijk dat hij geen voorstander was van het collegevoorstel om een aantal asielzoekers tijdelijk onderdak te verschaffen in de gemeente Aarden burg. Met uitzondering van het CDA waren ook de andere raadsleden te gen de komst van asielzoekers, waar mee het voorstel werd verworpen. Behalve bij de integratie plaatste Van Helden grote vraagtekens bij de moge lijkheden voor begeleiding en bij de beschikbaarheid van woningen in Aar denburg. Hij meende dat dit veel beter kon geschieden in een groot regionaal opvangcentrum. Van Helden wilde al leen tot opvang overgaan als het door de regering opgelegd zou worden. D66- raadslid H. van Rie meende dat de ge meente niet kon beslissen over wo ningruimte die van een woningbouw vereniging is. Hij vond dan ook, dat het ministerie van WVC zijn verzoek naar het verkeerde adres had gezon den. Burgemeester E.F. Jongmans wees de raad op het humanitaire karakter van de opvang van asielzoekers. Hij bracht de raadsleden verder in herinnering- dat Aardenburg in het verleden regel matig politieke en religieuze vluchte lingen heeft opgevangen. De burge meester meende verder dat Aarden burg met een permanent woningover schot van 2,7 procent (het landelijk ge middelde is 1,4) wel degelijk plaats heeft voor de asielzoekers. Ten slotte achtte hij het onjuist om enkele ge meenten in ons land op te zadelen met grote groepen asielzoekers. Wethou der A. Keijmel-Cambier voegde daar aan toe, dat enige solidariteit verlangd mag worden van de Aardenburgers. Ze vond dat Van Heidens opmerking over de onverenigbaarheid van culturen zeer opgepast. Het college kreeg steun van de CDA- fractie. Mevrouw G. Westrienen-Dijs meende dat de technische zaken geen problemen hoefden op te leveren. „Het is een goede zaak dat Aardenburg een steentje bijdraagt aan de tijdelijke op vang van deze mensen." De overige raadsleden wilden er echter niet van weten en stemden tegen het college voorstel. Bij de behandeling van een subsidie aanvraag van het Zeeuws-Vlaamse vrouwengezondheidscentrum Katelij- ne bleek dat VVD-fractievoorzitter J. Dees weinig af te weten van de werk zaamheden van het centrum. Niet al leen meende hij dat Katelijne „alleen met promotie van zichzelf bezig was", hij veronderstelde ook dat men zich met onderdrukte vrouwen bezighield. De geduldige pogingen van wethouder Keijmel-Cambier om hem duidelijk te maken dat Katelijne zich richt op het verbeteren van de positie van en aan dacht voor de vrouw in de gezond heidszorg mochten niet baten. „Ik heb nog niks gehoord over onderdrukte dames die in het buitenland asiel zoch ten", aldus Dees. De andere raadsle den steunden evenwel het raadsvoor stel, hoewel enkelen kanttekeningen plaatsten bij de onwil van de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeenten om het vrouwengezondheidscentrum te sub sidiëren. MIDDELBURG - Alle budgetten van instellingen voor .dagverblijven en gezinsvervangende tehuizen voor geestelijk gehandicapten op één hoop. Daarna het geld herverdelen naar behoefte. Op deze manier wil di recteur van de Stichting Sociale Voorzieningen voor Gehandicapten in Zeeland ing. W. de Ruiter enerzijds de onderbezetting en anderzijds de overbezetting in de voorzieningen op heffen. Hij deed zijn suggestie donder dag tijdens de vergadering van het Provinciaal Overlegorgaan Zwakzin nigenzorg (POZ) in Middelburg. De Ruiter riep de instellingen voor zwakzinnigenzorg op samen te werken. Vooral omdat er voor het vol gend jaar al geen financiële ruimte meer is om knelpunten op te heffen. De directeur benadrukte dat er alleen van een papieren overheveling sprake is. Ieder jaar zou deze opnieuw bekeken moeten worden. „Het is zonde om er kende plaatsen onbenut te laten." Hij voorzag geen gevolgen voor het perso neel omdat die op basis van de bezet ting is aangesteld en niet op basis van de geplande capaciteit. Evenmin ko men de erkeningsregelingen in gevaar: wordt het aanbod groter dan kunnen pupillen zonder meer op basis van de erkende capaciteit opgenomen wor den. POZ-voorzitter J. Meiresonne zegde toe, dat het overlegorgaan de moge lijkheden voor een eventuele samen werking tussen de Zeeuwse instellin gen zal inventariseren. Met name met ziekenfondsen en andere financie ringsinstellingen zal over het voorstel gesproken moeten worden. Overigens vindt hij dat de realisering van één en ander door de voorzieningen zelf gere geld moet worden. Directeur de Ruiter kwam met zijn suggestie voor een papieren overhe veling naar aanleiding van een ver mindering van het aantal plaatsen in het Goese dagverblijf voor ouderen 'De Rank'. In september 1986 heeft de Stichting De Bevelanden om een uit breiding met vier plaatsen gevraagd. In afwachting van de financiële tege moetkoming die naar verwachting binnen enkele maanden zou afkomen werden deze al opgevuld. De financiën zijn nu nog steeds niet ge regeld daarom overweegt het bestuur van de stichting de extra opvang in De Rank weer af te stoten omdat het geen mogelijkheid ziet deze 'grijze' plaatsen uit eigen middelen te witten. KOEWACHT - De Dutch Obe dience Society' houdt zaterdag het Nederlands kampioenschap op het terrein van de LM Hon- dentrainingsschool. De gehoorzaamheidsproeven be staan onder meer uit: volgen (los en aangelijnd), apporteren, ko men op bevel, posities op afstand en diverse 'blijfoefeningen' als zit, sta en af. NIEUWERKERK - De SGP/RPF-frac- tie in de gemeenteraad van Duiveland heeft donderdagavond voor enige verwarring gezorgd bij de behande ling van een voorstel over gemeente garantie bij de aankoop van een wo ning. De woordvoerder van deze frac tie, L. Meerman, liet in de raadsverga dering aanvankelijk weten niet tegen het voorstel te zijn, omdat het om een versoepeling van de voorwaarden voor het verkrijgen van gemeente garantie ging. Wél zag hij graag de voorwaarde ge schrapt, die bepaalt dat een overlij- dens-risicoverzekering nodig is. Hij was daar met zijn fractie uit princi piële overwegingen tegen en wilde dan ook tegen dat onderdeel van het voorstel stemmen. Burgemeester A. Bergshoeff liet hem echter weten dat die handelwijze niet mogelijk is. De fractie was voor of tegen het voorstel, bepaalde Bergshoeff. Na een schorsing vertelde de heer Meerman dat zijn fractie hoofdelijke stemming wilde, omdat hij aan het punt van de verzekering zwaar tilde. De SGP/RPF-fractie stemde vóór de rest van de raad, zodat het voorstel van het college van burgemeester en wethouders met algemene stemmen werd aangenomen. Discussie was er verder over het voor stel om deel te nemen aan het project Zeeuwind, dat uitgaat van het coöpe ratief exploiteren van windmolens in Zeeland. B en w van Duiveland wil den 15 aandelen kopen, een voor elk gemeentelijk gebouw. Het CDA- raadslid A. van den Hoek had daar wat twijfels over. Hij wilde liever eerst een exploitatieopzet van Zeeu wind zien. Ook W. P. Stouten (vvd) had moeite met het voorstel. Stouten vond dat van dergelijke projecten weinig of niets terecht komt. Zijn fractie (twee personen) stemde dan ook tegen. Als antwoord op de opmerkingen van de heer Van den Hoek antwoordde de burgemeester dat allerlei berekenin gen bij de informatie aan de raadsle den waren gevoegd. De uiteindelijke cijfers worden pas bekend als het pro ject gedraaid heeft, aldus de burge meester van Duiveland. Van de zijde van de PvdA werd er op aangedrongen meer informatie over het project te verstrekken, zodat ook particulieren mee kunnen doen. Dat vond de heer Bergshoeff een zaak van de coöperatie zelf. Het PvdA-raadslid A. J. C. Melies- te wilde weten of nog meer gemeenten op Schouwen-Duiveland meedoen. Voor zover de heer Bergshoeff wist doet ook Brouwershaven mee. Maar hij vond dat geen overweging, omdat de deelnemers zelf in het project moe ten geloven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 21