President van onrustig Transkei ontkent coup PEUGEOT 405 mi bij MINISTER VAN DEN BROEK Van den Broek vraagt stappen VN in Golf PvdA: verlagen sociale premies betalen uit verlaging WIR De woningbouw op rantsoen kOe jaargang no. 226 [jjdag 25 september 1987 {Loonsverhoging basisonderwijs {Fysiotherapie Veilplicht Wielrennen NEW YORK (ANP) - De „zeer verontrustende" berichten over de mensenrechtensituatie in Suriname tonen nogmaals aan hoe nodig het is dat de Surinaamse bevolking zich in verkie zingen kan uitspreken over de vraag door wie zij wil worden geregeerd en hoe de rechtszekerheid kan worden gewaar borgd. Dit heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) donderdag in New York verklaard naar aanleiding van het rapport van Amnesty International over ernstige schendingen van de mensenrechten in Suriname. I vrijdagkrant Visa journalisten VERBLIJFPLAATS PREMIER ONBEKEND disc nieuws op pagina Onafhankelijk Lklaringen en enkele regen- of on- ï[eersbuien. Maximum temperatuur Isgrtaden. Meest vrij krachtige wes- nwind. y..pnnri- q 00 -17.00 uur. JaGHDAD (AFP) - De president ■anIraq, Saddam Hussein, wil geen likbuikige hoge ambtenaren en mi- ■tairen meer in zijn buurt zien. Ij heeft enige tijd geleden een de- Jreet uitgevaardigd waarin dik- lerds een half jaar tijd kregen om lun gewicht op een aanvaardbaar lyeau te brengen. Zij die hieraan leen gevolg geven wachten discipli naire straffen. De maatregel geldt bij de ambtenaren vanaf de functie van directeur en bij de militairen vanaf de rang van kapitein. De Iraakse pers heeft tabellen gepu bliceerd met getallen die aangeven welk ideaal gewicht bij welke leeftij d hoort. De Iraakse bevolking amu seert zich met het volgen van de re sultaten der betrokkenen, die trots melden hoeveel zij zijn afgevallen. Vice-premier Taha Jassin Ramadan heeft intussen-zo'n 15 kilo aan li chaamsgewicht verloren. De minis ter voor militaire aangelegenheden lacht intussen in zijn vuistje, met het oog op zijn gevorderde leeftijd hoeft hij geen vermageringsdieet te vol gen. ■De voedingsbond FNV wil 2 Ëprocent loonsverhoging en de Ymering van de 36-urige |imkweek. PAGINA 3 IOpde verzuiling in het basison derwijs kan jaarlijks 400 tot I miljoen worden bespaard ■door niet in elk dorp scholen Iran alle richtingen in stand te houden. PAGINA 5 |De HBO-raad vindt dat de ho- mre beroepsopleiding voor fy- Isiotherapie in Vlissingen moet |r triwijnen. PAGINA 15 |De visserijwereld is fel gekant liegen de plannen van minister lüra/cs om op korte termijn een Imtionale veilplicht in te voe den. PAGINA 17 Situatie in Suriname zorgelijk ^Ploegleider Cees Priem tracht Anderson en Dag Otto Itauritzen aan te trekken voor fijn nieuwe ploeg. PAGINA 25 iRadio, tv en kunst: 2 ■Binnen- en buitenl.: 3 en 5 lOpinie en achtergrond: 4 ■Financiën, economie: 6 ■Provincie: 15, 16,17,19, 20, KI en 23 JSport: 25 |i 5OjaarAKF, dat doen, waar Ie goed in bent Een nieuw lmiddel in de aidsstrijd, de top- Isqfe-spijkerbroek II Denksporten en deprijspuz- l-'el Vliegen door de polders |mei de Rocky triking Waterbed verovert de slaap kamer uit: films, theater, Iconcert en tentoonstellingen Kunst, met in de achtste ko- I lom Henny Huser. PAGINA 7, 8, 9,11,12 en 13 In het rapport, dat eerder deze week uitkwam, stelt Amnesty dat het Suri naamse leger zich tijdens de strijd te gen de groep-Brunswijk schuldig heeft gemaakt aan het doden van tientallen ongewapende burgers. Minister van den Broek, die de afgelo pen week in New York de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft bijgewoond, heeft het Amnesty- rapport zelf nog niet gelezen. Van den Broek meende dat de berichten over willekeurige moorden niet los kunnen worden gezien van het volstrekt ont breken van een democratische staats vorm. Toetssteen voor het Nederland se beleid tegenover Suriname is het verloop van de algemene verkiezingen op 25 november. Van den Broek heeft Suriname niet genoemd in zijn rede voor de Algemene Vergadering, don derdagochtend, hoewel hij dit vroeger wel eens heeft gedaan. Kennelijk om dat de bewindsman bang is dat het huidige bewind in Paramaribo opmer kingen en kritiek van buitenaf zal aan grijpen voor maatregelen die hun weerslag kunnen hebben op de verkie zingen, verklaarde hij niets te willen toevoegen aan eerdere uitspraken over Suriname. Minister Van den Broek wilde geen verband leggen tussen schendingen van de mensenrechten zoals ze in het rapport van Amnesty International worden beschreven, en de weigering van de Surinaamse autoriteiten om een twintigtal Nederlandse journalis ten een visum te verstrekken voor het verslaan van de volksstemming over de nieuwe grondwet. Deze „buitenge woon teleurstellende beslissing is geen teken van kracht", zo merkte hij op. De Surinaamse regering zal Amnesty International antwoord geven op haar verzoeken tot opheldering over de wil lekeurige moorden op burgers. Dat heeft de Surinaamse minister van bui tenlandse zaken, Henk Heidweiller, donderdag toegezegd. De nationale assemblee in Suriname heeft na urenlange debatten donder dag een nieuwe kieswet aangenomen. De kieswet werd met 18 stemmen goedgekeurd. Zes leden verlieten voor de stemming de vergaderzaal. UTRECHT (GPD) Noodweer heeft gisteren in en om Utrecht voor grote problemen gezorgd. Er vielen drie gewonden bij een verkeersongeluk op de A-2, terwijl de bliksem de bovenverdieping van twee huizen aan de Utrechtse Rijnlaan verwoeste. Computers raakten in de war en de verkeerslichten staakten hun werk. Bij de blikseminslag in de twee huizen aan de Rijnlaan raakte niemand gewond; de schade aan de twee boven verdiepingen wordt geschat op 45.000 gulden. Ook Amsterdam werd getroffen door noodweer. Enkele ganzen zijn niet te dom om geen schuilplaats te zoeken bij een plotselinge bui (foto) Advertentie MANILA (RTR/UPI) - In de haven van Manila hebben zich donderdag ontploffingen en brand voorgedaan op een schip met een chemische lading (foto) en drie andere bo ten. Daarbij is zeker een dode gevallen en liepen 14 men sen verwondingen op. De brand begon in de baai van Manila op een van de kleine re boten en sloeg toen over op de chemische mini-tanker King Family. Door het weglekken van ontvlambaar mate riaal raakte ook de zee in brand en grote zwarte rookwolken waaierden uit over de Filipijnse hoofdstad. De tanker lag voor anker om een lading chemicaliën uit Ja pan te lossen. Onder de 19 bemanningsleden en 16 passa giers van de tanker, die konden worden gered, vielen 14 ge wonden. Maar uit de haven werd het lijk opgehaald van een Filipijnse zeeman, die de pijpleiding bij het lossen behan delde toen de explosies op de tanker losbarstten. Oorzaak van de brand zou een sigarettepeuk zijn. „De tweede matroos vertelde ons dat het (vuur) begon toen ie mand een sigaret opstak", zei woordvoerder Samante van de Filipijnse marine. ONGEKEND TALENT NEW YORK (GPD/ANP/UPI) De Veiligheidsraad moet maatregelen nemen om resolutie 598 uitgevoerd te krijgen. In die resolutie wordt van Iran en Iraq een staakt-het-vuren geëist. Dat heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren gezegd in een rede voor de Algemene Vergadering van de VN. Maar Van den Broek vroeg niet alleen om een wapenstilstand iets dat Iraq graag wil, maar waartoe Iran tot dus ver niet bereid is gevonden. Hij wilde ook een onderzoek naar de'schuld vraag in de Golfoorlog, een oude wens van Iran. De minister zag in nog een ander opzicht een belangrijke rol voor de VN weggelegd bij de Golfoorlog. Hij zei het de taak van de volkerenorgani satie te achten om de zeeroutes door de Perzische Golf open te houden, en dat ons land daarin zeker bereid zou zijn een rol te spelen. In Omaanse rege ringskringen is donderdag vernomen dat de VS de Iraanse zeelieden die maandag in de Perzische Golf werden opgepakt op het oorlogsschip Iran Ajr morgen, zaterdag, zullen worden over gedragen aan Oman. President Reagan heeft de Sovjetunie donderdag opgeroepen in de Veilig heidsraad mee te werken aan een reso lutie waarin sancties worden opgelegd aan Iran. Het voorstel van Moskou om een VN-vredesmacht in de Golf te sta tioneren is door Washington afgewe zen. In een verklaring sprak Reagan de hoop uit dat Moskou zal meewerken aan maatregelen tegen Teheran en niet zal „zoeken naar mogelijkheden om zijn eigen invloed uit te breiden ten koste van vrede in het gebied". Advertentie N A T I O N A t compact KAMP A~y Él 27 Be nogal eens de neiging op afstand van Den Haag de za ken rooskleuriger en eenvou diger voor te stellen dan ze in werkelijkheid zijn. Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) bezondig de zich daaraan deze week ook bij zijn bezoek aan Zeeland. Voor een gehoor van vooral veel provinciale en lokale bestuurders deed hij het voorkomen alsof het in de woningbouw en in de stads- en dorpsvernieuwing allemaal gesmeerd verloopt. Zeeland heeft een dalend inwonertal, daarom minder be hoefte aan nieuwbouw van woningen en dus kan er vrij eenvoudig worden gekort op het contingent gesubsidieer de woningbouw. Stads- en dorpsver nieuwing zijn voor 1988 buiten de be zuinigingen gebleven, Zeeland heeft de van het departement voor dit doel beschikbare gelden goed besteed en dus zijn er weinig problemen. Het plaatje dat de staatssecretaris teken de van de 'woningmarkt' in deze pro vincie en de invloed van het Haagse beleid daarop was een versimpeling van de feiten. De volkshuisvestings problemen die provinciaal bestuur, ge meenten, woningbouwcorporaties en particuliere bouwers op hun weg te genkomen zijn niet in een paar streken aan te geven. Ze hebben sterk te ma ken met erfenissen uit het verleden, krappe mogelijkheden voor nieuw bouw- en vernieuwingsprogramma's, veel onzekerheid en weinig echte ruim te voor een eigen beleid. Zeeland is in de woningbouw steeds sterk op rantsoen gezet. Er is grote behoefte aan meer evenwicht op de woningmarkt. Dat komt er niet omdat de toewijzing van geld en bouwvergun ningen voortdurend nodig zijn om ach terstanden in de halen. Op die manier kan niet worden ingespeeld op de be hoefte van het moment. Voor de toe komst dreigt zo alleen maar een ver dere verschraling van het woningen bestand. Met alle gevolgen daarvan. De terugloop van de bevolking van de ze provincie in de afgelopen jaren heeft de zaken er niet eenvoudiger op ge maakt. Uit de bevolkingscijfers van het eerste halfjaar van 1987 mag enige hoop worden geput dat aan de daling weer een eind is gekomen. Maar er hoeft weinig te gebeuren (problemen in de industriële bedrijvigheid, vertrek van rijksdiensten) of de verarming in het voorzieningenpakket zet door, óók op de woningmarkt. En dat wreekt zich dan in geschikt aanbod en in kwa liteit van woningen. Staatssecretaris Heerma werd daarop aangevallen, maar hij stapte nogal luchtigjes over die zorgen heen. Daarmee gaf hij blijk weinig te begrijpen waar de problemen van de volkshuisvesting in Zeeland zitten. Dat is jammer, want de ver wachting dat hij er in zijn beleid reke ning mee zal houden kan zo ook niet erg groot zijn. De nieuwe bewindsman op volks huisvesting wordt op de hielen ge zeten door conclusies uit de parlemen taire enquête naar de ongeregeldhe den met bouwsubsidies (waarvoor zijn voorganger Brokx moest opstappen). Hij kan nu al op zijn vingers uittellen dat die zullen aandringen op een af bouw van rijkssubsidies in de bouw. Heerma probeert vorm te geven aan een beleid, waarin de lange arm van de bemoeienis van het rijk met de volks huisvesting wordt ingekort. Hij heeft daar het etiket 'decentralisatie' op ge plakt en stelde deze week in Goes vast dat deze beleidslijn goed heeft ge werkt. Maar aan de andere kant van de lijn bij dc provincie- en gemeentebe sturen wordt daarover toch wat an ders gedacht. In een provincie als Zee land vertaalt zich dit principe door gaans in een verdere afroming van de financiële mogelijkheden. De papieren rompslomp blijft bestaan, er komt minder geld uit Den Haag, gemeenten lopen grotere risico's (bijvoorbeeld bij de garantie van geldleningen voor de bouw) en het wordt nóg moeilijker dan het al was om de eindjes aan elkaar te knopen. Bovendien wil de staatssecre taris meer markt-regulerend bezig zijn dan vroeger het geval was. In gewone mensentaal betekent dat: meer doen met minder geld. Het gevolg laat zich raden: de kwaliteit van de woningen gaat achteruit. Voor het woningbe stand in een gewest met beperkte mo gelijkheden geen best vooruitzicht. De bewindsman van volkshuisvesting zou er verstandig aan doen toch wat scherper te luisteren naar de bestuur ders in het gebied zelf, aan wie hij op termijn een stuk van zijn eigen verant woordelijkheid wil overdragen. vdM. westhavendijk 148 goes 01100-20620 Van onze correspondent UMTATA/JOHANNESBURG De bevelhebber van het leger van Trans kei, generaal Bantu Holomisa, heeft donderdagavond vanuit zijn huis te lefonisch ontkend, dat er een militai re staatsgreep in het zogenaamd onaf hankelijke thuisland Transkei heeft plaatsgevonden. De president, Chief Tutor Ndamase, weigerde evenmin te bevestigen dat er in de hoofdstad Um- tate een coup was uitgevoerd. Wel zei Ndamase, dat er een ingrijpende rege- rings-reorganisatie tot stand is ge bracht, waarover later meer informa tie zal worden verstrekt. De toestand in Transkei wordt verder normaal ge noemd. Geruchten over een staatsgreep deden reeds vroeg in de ochtend de ronde. Volgens generaal Bantu Holomisa be vatten deze geruchten evenwel geen enkele grond van waarheid. Hij ont- kende ook dat acht ministers onder huisarrest zouden zijn geplaatst. De ministers zouden volgens hem vrijwil lig zijn afgetreden. De wegversperrin gen die overal zijn opgericht, zouden slechts een 'routinehandeling' betref fen, aldus generaal Holomisa. Waar de premier van Transkei, chief George Matanzima, zich bevindt, is onduidelijk. Zijn privé-secretaris vertelde telefonisch dat Matanzima met ziekteverlof is en de woordvoer der van de president voegde eraan toe, dat hij in de nabijgelegen Zuid- afrikaanse havenplaats Port Eliza beth op doktersbezoek is. Op een persconferentie later op de avond ontkende president Tutor Nda mase nog eens categorisch, dat er een staatsgreep had plaatsgevonden en dat de positie van de premier in het ge ding is. De ministers van de regering- Matanzima zouden vrijwillig zijn afge treden vanwege hun beweerde betrok kenheid bij een miljoenen rand omvat tend omkoopschandaal. Opvallend is dat de persoon die in eer ste instantie werd genoemd in ver band met dit schandaal, de premier zelf is. Al weken lang circuleren er ge ruchten in het thuisland, dat de positie van Matanzima vanwege dit omkoop schandaal onhoudbaar was geworden. Er werd in de hoofdstad Umtata ook openlijk gespeculeerd over een ingrij pen van het leger, die de huidige staatssecretaris van defensie, Chief Ngangomhlaba, een neef van de pre mier, aan de macht zou moeten bren gen. Transkei werd op 26 oktober 1976 het eerste van de tien Zuidafrikaanse thuislanden, dat het aanbod van de regering in Pretoria accepteerde om onafhankelijk te worden. Later volg den nog Bophuthatswana, Venda en het ander Xhosa-thuisland Ciskei. AMSTERDAM (GPD) De Partij van de Arbeid vindt dat het kabinet het werkgeversdeel in de sociale premies flink moet verlagen om zo het in dienst nemen van nieuw personeel goedkoper te maken. De operatie kan betaald worden uit een fikse verla ging van de investeringspremie WIR. Dat is de kern van het alternatief dat de Partij van de Arbeid zal indienen bij de algemene politieke en financiële be schouwingen over het kabinetsbeleid. PvdA-voorzitter Marjanne Sint kon digt dat vandaag aan in een interview met deze krant. De PvdA vindt ook dat de belasting verlaging die het kabinet in het voor uitzicht heeft gesteld niet door moet gaan. Daardoor kunnen de bezuinigin gen op bijvoorbeeld de gezinszorg af geblazen worden. Om toch te kunnen garanderen dat de koopkracht van de meeste burgers in 1988 op peil blijft, moet de ziekenfondspremie verlaagd worden. Eerste berekeningen van de financiële specialisten van de PvdA-fractie leve ren een daling van de werkloosheid met 50.000 op wanneer de plannen worden uitgevoerd. De koopkracht van de minima zou minstens gelijk kunnen blijven volgens de PvdA-spe- cialisten. (Zie ook pagina 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1