SIGNALEMENT OPEN mmunicatie henny huser lady schnabbeltoer id kunst hnchcafé foto's \alans 17 wollés p runier \unstuitleen j lederdracht schotse huizen delta cultureel country cries Vreeke van der pool makadam kantklossen verwilligen beelden china scheldesmederij lourens houtsnijwerk wijnstock voc-schepen marin van der lee bakker foto's guido eckhardt markiezenhof mattemburgh vleeshal de burght etcetera nummer 7 fotografie IjOAG 25 SEPTEMBER 1987 Andrê van Duin en Joop van den Ende rijn ouders hadden vier [kinderen. Inde vakvakantie namen ze ons |d mee naar 'Snip en Snap'. Ld dat prachtig. Toen ik lijndienst zat en in het Iramma voor de ■klachten van Roel Balten l ens mocht doen, heb ik ■Sleeswijk geïnterviewd, Iroducent van die revue. Ik f hem waarom hij bijna [voor de revue uit Engeland [omen. Hij antwoordde dat Lu eenmaal de kwaliteit Eu maak ik zelf een revue en [voor tachtig procent is [Nederlands." ■jaar Carre' heet de nieuwste levan Joop van den Ende. lis inmiddels z'n tiende én de ïtste. Hij produceerde de pin opdracht van het lerdjarige theater aan de Itel dat daarmee het |erlandse theaterpubliek, na js', een tweede grote feardagstractatie wil Jzetten. Vandaar ook dat de leeen groot aantal lenten bevat uit de rijke ■hiedenis van Carré. Ik zij Carré en een paar grote lors hoefde Van den Ende |opeen dubbeltje te kijken. |René Sleeswijk bedacht hij lenveertig showscènes, Ind de Groot ontwierp daar Itigdecorsdoeken bij, Ruud larrangeerde de muziek, de Leiand veelgevraagde ■Rogers maakte de leografieën, Leo Busscher Inde voor vierhonderd liums, en Janine Klijberg Irop toe dat niemand langs larheenwerkt en dat de lestraks, verpakt in zeven Iers. het land in kan. Ivan de revue is natuurlijk llands grootste Iskomiek. André van Duin. Hij wordt geflankeerd door Frans van Dusschoten, Hans Otjes en Simone Kleinsma. Voor Simone is de revue iets nieuws. Ze vindt het een eer om mee te doen. „Zeker als 'leading lady'. Als je de revue straks ziet zul je ook zien dat dit helemaal geen achterhaalde theatervorm is. Ik geloof dat de show hier en daar zelfs heel modern is. Ik heb het gevoel dat ik hiermee iets toevoeg aan mijn carrière. Bij de musicals van Jos Brink heb ik ook wel alle drie de disciplines van het theater gebruikt -dansen, zingen en acteren- maar hier, in een produktie waarin je deel uitmaakt van een aantal echt grote nummers, is dat toch weer heel anders. Het bezorgt me meer dan een leuk gevoel. Hoewel, het legt ook wel een zware druk op je schouders. Je mag geen steken laten vallen. Alles bij elkaar is dit ook de beste school om het vak te leren. Op de Academie voor Kleinkunst leer je veel, maar als je meer wilt moet je naar een musical." Simone Kleinsma Simone komt in de plaats van Corry van Gorp. Vergelijken, hoe weinig zinvol dat ook is, ligt voor dan voor de hand. Toch maakt Simone zich daar niet echt druk over. „Er is al twee jaar geen revue geweest, dus ik hoop dat het publiek mij in deze rol accepteert." Hans Otjes doet voor de tweede maal aan een Van Duin-revue mee. „Fascinerend", vindt hij. „Het is een enorme machinerie, een groot prentenboek, een successhow, ik ben er dol op. Meedoen met zo'n produktie geeft me ook een gevoel van zekerheid. Ik bedoel dit: André trekt een volle zaal en ik blaas mijn partijtje mee. Bovendien kun je door met André te werken jezelf enorm voeden. Je mag rustig zeggen dat dit een hoogtepunt in mijn carrière is. Volgens René Sleeswijk, wiens vader de grote man was achter de legendarische 'Snip en Snap'-revces, is '100 jaar Carre" een 'rijke' produktie. Nadat het jaren behelpen was met een orkest dat net als alle zang op de band stond, zitten er nu onder leiding van Mick de Boer echte muzikanten in de bak en wordt er echt gezongen. Jammer vindt hij wel dat grote shownummers rond jongleurs en acrobaten ontbreken. Die zijn inmiddels onbetaalbaar geworden. Sleeswijk gelooft stellig in een nieuwe toekomst voor de revue. Vooral nu 'Cats' naar zijn idee het theaterleven een enorme impuls heeft gegeven. „De mensen willen weer naar de schouwburg." Sleeswijk herinnert zich nog hoe André van Duin in het seizoen 1968/'69 kennis maakte met de 'Snip en Snap'-revue. Hij was toen al aardig bekend met zijn bandparodie en reisde elke avond het hele land af. Hoe lucratief een contract voor de revue ook kon zijn, het verhinderde hem niet te bedingen dat hij tot aan de pauze zou meewerken om daarna het schnabbelciruit in te duiken. Soms kon hij blijven en dan keek hij tussen de coulissen naar Walden en Muyselaar. In de revue zitten dan ook enkele roerende verwijzingen naar dit duo. Maar heeft André ook veel van hen geleerd? De komiek kijkt ernstig en zegt: „Nee. Timing heb j e van jezelf. Leuk zijn kun je niet leren, je moet de lach aan je kont hebben hangen. Kijken naar anderen helpt, dat wel." En schmieren? „Je bedoelt buiten je tekst gaan? Ja, dat mag, als het maar leuk blijft voor het publiek. Soms levert het zelfs een leuke vondst op, dus wat is er dan tegen? Het is ook een voorwaarde om het fris te houden. Zo'n sketch verandert dan ook in de komende maanden." HANS VISSER De revue '100 jaar Carre'staat tot en met 22 september in Hoorn, van 26 september tot en met 4 oktober in Utrecht, op 6 en 7 oktober in Breda, op 9 en 10 oktober in Enschede, van 13 tot en met 15 oktober in Drachten, van 20 tot en met 24 oktober in Leeuwarden, van 28 tot en met 31 oktober in Apeldoorn, van 4 tot en met 7 november in Eindhoven, van 11 november tot en met 11 december in Amsterdam Carre'van 5 tot en met 9 j anuari in Tilburg, op 11 en 12 januari in Nijmegen, op 15 en 16 in Arnhem, van 19 tot en met 22 j anuari in Den Bosch, van 26 j anuari tot en met 21 februari in Scheveningen, van 22 februari tot en met 23 maartin Rotterdam en van 29 maart tot en met 17 april in Amsterdam(Carre'). opleiding: academie voor beeldende kunst, rotterdam technieken: tekenen, schilderen, linosnede tentoonstellingen 1979 galerie de hoeve, venlo 1980 zeeuws kunstenaarscentrum, middelburg 1981 museum de schotse huizen, veere 1982 galerie de hoeve, venlo galerie 't oude raedhuijs, spijkenisse 1984 voormalig gemeentehuis, st. anna ter muiden 1985 in de hooischuur, orvelte 1986 land en water in zeeland, zierikzee werk in collecties van provincie zeeland en sbk-zeeland brakstraat 15 4331 tm middelburg 01180-26950 EVERYTHING Vandaag de zesëntwintigste aflevering van het Projekt Kunst Kom- municatie van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge. De achtste kolom als kunstkolom: een strikt persoonlijke invulling van die ruimte door een Zeeuwse kunstenaar. Deze week is dat Hennv Huser. Ko de Jonge heeft een vijftigtal collega's uitgenodigd om een jaar lang één kolom per PZC-Vrijdagkrant te vullen. Hij ziet de krant als verzamelfuik van gegevens, berichten, vormen en beelden. Daar naast is er binnen en buiten de kunst de functie van de krant als door geefluik. Ko de Jonge tracht door middel van zijn project de kunstenaar zo direct mogelijk in contact te brengen met zoveel mogelijk lezers. (Kunst en Kommunicatie: elke week in de PZC-Vrijdagkrant. Corres pondentie: Ko de Jonge, Postbus 7082, 4330 GD Middelburg). In het 'Lunchcafé Stadhuis' lan de Grote Markt in Goes is «edurende de maand septem- ler een expositie te zien van Iquarellen en waterverfteke- lingen van Erna Walrave- Jaalman. Ook maakte deze lunstenares speciaal voor deze lelegenheid enkele miniatuur- llieverfschilderijen van Goes In omgeving. Zeeuwse klederdrachten sinds 1800. Van elke streek zijn ne gentiende eeuwse platen, oude prentbriefkaarten, foto's en kledingstukken met uitvoerige toelichtingen aanwezig. Ope ningstijden: maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en dinsdag, donderdag en zaterdag bovendien van 14.00 tot 17.00 uur. i de openbare bibliotheek in foes is tot en met zaterdag 26 Jeptember de tentoonstelling Leiand in foto's' te zien. Deze jxpositie gaat over Zeeland in Ie jaren 1945-1955. De foto's Ijn afkomstig uit het archief lan het opgeheven Zeeuwsch fagblad. pt en met 26 september expo- pert Jan Zembsch in het )KR-centrum voor expositie, lunstuitleen en documentatie lalans 17 in Middelburg. De ^toonstelling omvat onge- |eer twintig schilderijen. i de expositieruimte van de lunstuitleen aan de Kuipers- port in Middelburg zijn tot en let 3 oktober objecten te zien fn Diet Wiegman. In de vitri- p van de kunstuitleen liggen dezelfde periode sieraden f n de leden van de vereniging fn edelsmeden. De openings- |den zijn dinsdag tot en met fterdag van 13.00 tot 17.00 uur op donderdagavond van P OO tot 21.00 uur. e Spanjaard Ripollés (55) ex- fseert tot en met 30 oktober Ihilderijen, gouaches, etsen, Jramiek en sculpturen in het luseum 'De Schotse Huizen' fn de Kaai in Veere. Dit re fute werk is van dinsdag tot [met zaterdag te zien tussen 1-00 en 17.00 uur. J het museum 'De Vergulde larnaal' aan de Markt in Brou- Prshaven is tot eind septem- |r een tentoonstelling te zien [w de ontwikkeling van de In galerie Prunier, Hoofdstraat 3 Kortgene, exposeren Frans Pruimboom en Koos Zon olie verfschilderijen, gouaches en tekeningen. Geopend zaterda gen: 10-18 en 19-20.30 uur. (Tot 1 oktober. In de Schotse Huizen in Veere zijn tot eind september ver schillende exposities te bezich tigen. Marinus Schram uit Ee- de exposeert vier modelge- bouwde schepen uit het VOC- tijdperk, waaronder het voor malig admiraalschip van Mi- chiel de Ruyter, de Friesland. Mevrouw De Kam stelt mutsen gemaakt van kant ten toon. Verder zijn er in de Schotse Huizen zilveren broekstukken vanaf de 17e eeuw te zien. De broekstukken komen uit parti culier bezit. Openingstijden: maandag 13.00 -17.00 uur, dins dag tot en met zaterdag 10.00- 17.00 uur. De Stichting Delta Cultureel heeft in de Grote Kerk van Vee re (de Dom) een aantal ten toonstellingen ingericht. Voor een deel hebben ze betrekking op de historie van stad en ge west. Zo wordt aan de hand van foto's van A. L. Preuninger een beeld gegeven van de aan leg van het Kanaal door Wal cheren. Voorts is er documen tatie over de conserverings- werken aan de kerk en stelt de Stichting De Zeeuwse Inspan een aantal fraai gerestaureerde boerenwagens en sierpennen ten toon. Aandacht ook voor het Zeeuws landschap in zijn verschillende verschijnings vormen, het leven van de mus kusrat en zijn bestrijding. Ver der tonen Zeeuwse amateur kunstenaars tot en met 31 ok tober een groot aantal werken, in hoofdzaak schilderijen, maar ook beeldhouwwerken, houtsnijwerk en zilveren siera den. Dagelijks van 10 tot 17 uur en op zondagen van 14 tot 17 uur. De toren kan bezichtigd worden. Tot 1 oktober exposeren Nico van den Boezem, Henric Bor sten, Joop Dam, Piet Diele- man, Cor van Dixhoorn, Mari nus van Dijke, Flup Ju, Her man Goetheer, Barbara Jean, Peer van Meer, Antoine Mes, Wim Riemens, Pieter Slag- boom, Ben Sleeuwenhoek, Wil liam Verstraeten, Jan Zemsch en Willem Buijs onder de titel Country Cries. Plaats: Cen trum Nieuwe Muziek, Achter de Houttuinen 30, Middelburg (14 tot 17 uur, niet op zonda gen). De Eindhovense kunstenaar Jack Vreeke exposeert vanaf vandaag, vrijdag, aquarellen in de Gevangentoren aan de Bou levard De Ruyter in Vlissingen. In het kader van het VOC-festi- val Zeeland wordt in het pren tenkabinet van het Zeeuws Kunstenaarscentrum een aan tal tekeningen getoond die Leendert van der Pool speciaal voor deze gelegenheid maakte. Het gaat voornamelijk om stadsgezichten die herinneren aan Middelburg ten tijde van de Oost-Indische Compagnie. Zeeuwse Bibliotheek, Kous- teensedijk 7, Middelburg. Ronald Spiessens exposeert tot en met 11 oktober schilde rijen in galerie Makadam aan de Kapellestraat in Sluis. In zijn olieverfschilderijen op lin nen of papier gaat Spiessens in op de onderwerpen kinderen, karakterkoppen en theater. Tot en met 17 oktober is in het Streekmuseum Axel een expo sitie te zien van de kantklos- De expositie wordt vanavond om 19 uur geopend. De ten toonstelling omvat vrolijke haast carnavaleske aquarel len. (Openingstijden: dagelijks van 12 tot 14 uur en van 17 tot 21 uur, zaterdag en zondag vanaf 17 uur.) Onder het thema 'de dingen die gedaan zijn...' exposeert de Middelburgse kunstenares olieverven en aquarellen in het Stadhuis van Terneuzen en in 'De Lagune' in Sint-Annaland. De werken zijn in Terneuzen te zien tijdens werkdagen vanaf vandaag, vrijdag, tot en met 22 oktober. In Sint-Annaland hangen de werken tot 15 sep tember. Teja van Hoften exposeert tot en met 3 oktober in De Bewaer- schole in Burgh-Haamstede. De kunstenares toont daar haar keramische beelden. (Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur) vereniging 'Het klepperende klosje'. De tentoonstelling is van woensdag tot en met zater dag te zien van 13.30 tot 17 uur. Beelden van een China-reis heet de tentoonstelling die het Zeeuws Museum (Abdijplein Middelburg) tot 30 september wijdt aan het beeldverslag dat de Chinareiziger Johan Nieu- hof tussen 1655 en 1657 maak te. Maandag tot en met zater dag van 10 tot 17 uur, op zonda gen 13.30 tot 17 uur. (VOC-festi- val). De voormalige Scheldesmede rij op de hoek van de Walstraat in Vlissingen biedt tot en met woensdag 30 september onder dak aan zeven Zeeuwse kun stenaars. De speciaal met het oog op de beschikbare ruimte vervaardigde werken zijn van de hand van Jan Haas, Bob Pingen, Nico van de Boezem, Cor van Dixhoorn, Henric Bor sten, Joop Dam en Marinus van Dijke. De sculpturen, in stallaties, tekeningen en grote schilderijen zijn onder de ver zamelnaam 'Zeven Zeeuwen' dagelijks, behalve op maan dag, te zien van 11.00 tot 18.00 uur. Marijke Lourens exposeert rietpentekeningen en aquarel len in galerie Trouvaille aan de Axelsestraat 104 te Terneuzen. Werkdagen, inclusief de zater dag. Tot eind september. Hugo Mayland laat tot oktober Surinaamse houtsnijkunst zien in de vitrines van juwelier Van de Ree te Vlissingen (Wal- straat-Lange Zelke). Mayland werd in 1940 geboren te Para maribo en woont in Middel burg. In het Stedelijk Museum in het Bellamypark in Vlissingen zijn in het kader van het VOC-festi- val twee exposities te zien. Tot en met 26 september is er een tentoonstelling die aspecten van de scheepsbouw tijdens de VOC belicht. Een expositie over de gezonken Oostindië- vaarder 't Vliegend Hart, ge bouwd in Middelburg, is te be zichtigen tot 25 september. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00 tot en met 17.00 uur. Urbain Marin exposeert tot 4 oktober Interieurs in de Clingse galerie Esprit (Graven straat 99). Armand van Assche leidt het werk van deze schil der zondagmiddag 15 uur in. De galerie is geopend: woens dag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur. Tot en met 26 september expo seert Wilma van der Lee (Groe- de) olieverfschilderijen in de galerie Minou, Schuitvlot- straat 34 te Groede. Open: 14 tot 17 uur, maandag en donder dag uitgezonderd. Wim Bakker laat tot 12 okto ber werken in gemengde tech niek zien in de Goese galerie La Strada (Sint Jacobsstraat 48). Het thema is Aanvallen en aan gevallen worden. Maandag tot en met zaterdag van 11 tot 20 uur, zondag van 16 tot 20 uur. Galerie De Wijnstock, Bellink- straat 32 Middelburg, laat tot 17 oktober werken zien van de Zeeuwse kunstenaars Tessa Braat, Han van den Broeke, Miems van Citters, Tie Hof, Henny Huser en Piet Rijken. Donderdag, vrijdag en zater dag van 14 tot 17 uur, zaterda gen bovendien van 11 tot 12.30 uur. Renata Oosterveen (24) uit Vlissingen exposeert in sep tember tien zwart-witfoto's (meest dubbelopnamen) in de wandelgangen van het Vlis- singse ziekenhuis op het thema 'geisha'. Daarna verhuist haar collectie naar het Middelburg se Gasthuis. In de maanden september en oktober laat de Vlissingse kun stenaar Guido Eckhardt vier van zijn werken zien op de veer boot Prinses Juliana. Onder de naam 'De Heerlijke Stad' wordt tot 2 november een tentoonstelling gehouden in het gemeentemuseum 'Het Markiezenhof in Bergen op Zoom, die de heerlijke steden in het voormalige hertogdom Brabant (Nederlands en Bel gisch Brabant en de provincie Antwerpen) tot onderwerp heeft. Onder 'heerlijke stad' wordt verstaan een stad die in plaats van de hertog een ander lid van de Brabantse adel als heer had. Behalve het formele gezag bezat de heer in de stad meestal een groot aantal ande re rechten, waardoor hij in vloed had op economisch ter rein, de kerken en kloosters, de stadsverdediging, het culture le leven en het onderwijs. In de meeste steden bezat de heer bovendien nog een eigen wo ning, die kon uitgroeien tot een omvangrijk gebouwencom plex, zoals het Markiezenhof. Bergen op Zoom vormt sinds 1287 zo'n heerlijke stad. Het museum is dagelijks, behalve op maandag, geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Op het landgoed 'Mattem burgh' in Hoogerheide is het weekeinde van 26 en 27 sep tember een expositie te zien van moderne beelden, objec ten, sieraden en schilderijen van negen kunstenaars uit Bel gië en Nederland, te weten Paul Bartels, Pia Clauwaert, Josine Croin, Sophie Gente naar, Thessa Goossens, Lidy Hoewaer, Marc Jambers, Mi chael Rieu en Frank Wage- mans. De tentoonstelling is ge opend van 12.00 tot 18.00 uur. In de Vleeshal in Middelburg zijn onder de titel 'Exposures' tot en met 11 oktober foto werken te zien van Willem Buijs. De expositie is van dins dag tot en met zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Liesbeth Binkhorst exposeert tot en met 30 oktober tekenin gen en schilderijen in conferen tiecentrum De Burght in Burgh-Haamstede. De ten toonstelling is dagelijks ge opend van 9.00 tot 18.00 uur. In de ruimte van Etcetera (Markiezenhof Bergen op Zoom) exposeert Kees Visser acrylverven op papier. Steen- bergsestraat 8, 14 tot 17 uur, niet op maandag. Tot 19 okto ber. Galerie Nummer 7 (Blokken 7. Terneuzen) laat tot 1 novem ber Sprookjes in Beeld zien: poppen van Janny Slock, ba tikwerk van Yvonne vanden Acker en keramiek van Cockie Acke. Dinsdag, woensdag, donderdag 14-18 uur, vrijdag 14-18 en 19-21 uur, zaterdag 14- 17 uur. Officiële opening mor gen-zaterdag-15 uur. Fotoclub De Schelde expo seert werken van de leden tot 12 oktober in de galerij van het Bethesda-Sint Josephzieken- huis te Vlissingen. "'"'"'•sf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13