IT Grotéhasjvangstop Nederlands zeilschip Inzet Nederland op noordflank NAVO Sjevardnadze pleit voor uitvoering resolutie Golf IMIIIRIOI uw/yscAoo#AeefT'f' wil afzien van beroep Slavenburg WEN KOOPKRACHTHERSTEL de PZC vandaag J EVEN NAAR JACHERMANS KIPPEBOUTEN BLOEMKOOL Mini-prus&Maxi-keus overweging rheidsbeleid |rt volgend jaar 'miljoen op Staatsschuld Suriname ruim twee miljard VERSE HOLLANDSE per stuk der jaargang no. 225 lerdag 24 september 1987 DE BOEKEN MET DE RODE PIJL Eigen weg Campagne Justitie Tunnel Woningbouw Boos Wim Arras NÖLKEGROVE BOERENMET WORST 300 gram PREI Per kilo SPERZIE BONEN 500 gram Thatcher Hoe houden we de VN op de been? Iringen afgewisseld door wol- men. Rond de middag buien, mo- Let onweer. Vrij krachtige wind Moest. Middagtemperatuur om- |s is graden. JjDAM (ANP) - Het openbaar ie is bereid het hoger beroep t ex-lid van de raad van be- n Slavenburg's bank, R.S. en teur M.C.V. in te trekken. r zijn onderhandelingen net de raadsman van de ver- Imr. M. Wladimiroff. hbaar ministerie wil het appel jlleen intrekken als beide ver- Jop hun beurt van het door' [stelde beroep afzien. Zo heeft Je Groot, een van de officieren die de Slavenburg-zaak voor de Rot terdamse rechtbank heeft behandeld, woensdag bevestigd. Met S., die is veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van 25.000 gul den, zijn de onderhandelingen afge rond, maar dit houdt niet automatisch in dat het proces tegen hem nu wordt stopgezet. Zijn zaak wordt gekoppeld aan die van V. Die heeft over het in trekken van zijn beroep nog geen be slissing genomen, zo zei mr. Wladimi roff. Hij hoopt dat de zaak binnen en kele dagen rond is. V. werd veroor deeld tot vier maanden voorwaarde lijk en een boete van 35.000 gulden. Te gen beide topfunctionarissen werd ne gen maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist wegens het feite lijk leiding geven aan de zwartgeld- praktijken bij Slavenburg. Bij de onderhandelingen tussen de raadsman en het openbaar ministerie is afgewogen hoe groot de kans is dat er voor een van beide partijen een „gunstiger resultaat" bij het hof uit de bus komt. NV-bond komt liet looneisen lERDAM (GPD) De Industriebond FNV wil in het ko- ~e cao-overleg het koopkrachtverlies gecompenseerd zien or veel mensen ontstaat door de verlaging van de huur- lie en wijzigingen in het ziekenfondsstelsel (eigen bij bij verwijzing naar een medisch specialist, grotendeels [normale ziekenfondspakket halen van de tandarts). De al zijn totale pakketuitgangspunten voor het cao-over- nstaande maandag presenteren. ïstriebond zal naast het koop- ierstel slechts tot loonmati- ■eid zijn als daar harde werkge- idsafspraken tegenover staan, ipezou de bond de totale ruim- s hij die heeft berekend, als willen stellen. Daarvan zou de echts willen afwijken naarmate [gevers er onwrikbare afspra- enover willen "Stellen ter bevor- van de werkgelegenheid en :el bestrijding van de werk- 1 Behoud van de koopkracht ia invoering van de maatrege- het kabinet heeft aangekon- staat echter boven aan de lijst jangspunten. ■t verhaal van (premier) Lub- t iedereen er volgend jaar op gaat, kopen we niks", aldus irdvoerder van de bond gister- „Door maatregelen als de ver gil veroordeeld ens uitlating gaskamers i (AFP-UPI-RTR) - De leider t Franse extreem-rechtse Na- Front, Jean-Marie Le Pen, is lag veroordeeld wegens zijn ig, dat de gaskamers van de na- ihts een „detail uit de geschie- an de Tweede Wereldoorlog" Pen was aangeklaagd door Iganisaties van oud-gevange- jde concentratiekampen en an- »me groepen. ptbank van Nanterre, een voor- i Parijs, veroordeelde Le Pen symbolische schadevergoe- |n 1 franc (33 cent). Daarnaast Ie rechtse politicus elk van de lie partijen 1000 franc betalen ■king van de proceskosten. Vol le rechter heeft Le Pen zich i gemaakt aan een „verboden [storing" onder de overleven- i de concentratiekampen en fa len van de slachtoffers. Le Pen ingekondigd in beroep te zullen is opmerking heeft een storm erontwaardiging veroorzaakt, s het Franse blad „L'Evene- u Jeudi" zijn de uitlatingen van ticus ook bij een groot deel van jhterban in het verkeerde keel- choten. jAAG (ANP) - Het nagaan of idsbeleid doelmatiger kan, le- 'gend jaar 450 miljoen gulden sparingen op. De besparingen ze „heroverwegingen" lopen in 1' tot 1,5 miljard gulden. Dat 'n het 'samenvattend eindrap- peroverweging begrotinsvoor- |ing 1988', dat woensdag door er Ruding van Financiën aan ede Kamer is gezonden, rapport wordt verslag uitge- over de heroverwegingsonder- ten behoeve van de begrotings- reiding 1988 en het gebruik en van eerdere onderzoeken, 'overwegingsprocedure is erop ren behoeve van de begrotings- ireiding bepaalde terreinen S te bekijken. beurt door ambtenaren, met be- fan externe deskundigen. Zij een aantal varianten op die leiden tot een grotere doelma- vermindering van de voorzie- en betere afstemming daarvan wensen van de gebruikers. Op |van de heroverwegingsrappor- emt het kabinet een regerings- wintin. laging van de huursubsidie ziet het koopkrachtplaatje er heel anders uit. En in onze achterban zitten nu een- (Van onze correspondent) PARAMARIBO De staatsschuld van Suriname in binnen- en buiten land bedraagt in totaal 2.045.000.000 Surinaamse gulden (Surinaamse gul den is 1.2475 Nederlandse gulden). Dit bleek tijdens het debat in de Nationa le Assemblee over de wijziging van de Leningenwet. Minister Mungra van financiën vroeg toestemming, om het maximale lenin genplafond met terugwerkende kracht op te trekken tot 2,5 miljard. Hiermee heeft hij dan ruimte ge creëerd om tot eind '88 nieuwe lenin gen aan te gaan in het buitenland. Tijdens het debat bleek ook, dat de binnenlandse schuld van de staat Su riname aan de centrale bank en parti culiere financieringsinstellingen in middels 1,8 miljard Surinaamse gul dens bedraagt. maal veel mensen die huursubsidie hebben en in het ziekenfonds zitten". De Vervoersbond en de Voedingsbond van de FNV zijn de Industriebond al voorgegaan met het aankondigen van looneisen. De Voedingsbond wil twee procent uit het nieuwe cao-overleg sle pen, boven op loonsverhogingen die eventueel nodig zijn als prijscompen satie (wegens gestegen kosten van het levensonderhoud). Deze bonden hebben het komende cao-overleg door hun opstelling al ste vig onder druk gezet. Juist dinsdag avond was in een centraal overleg tus sen de voorzitters van de grote onder nemersorganisaties, de vakcentrales en het kabinet de lucht wat opge klaard. De werkgevers bleken alsnog bereid te aanvaarden dat de vakbewe ging zich niet langer vooraf voor loon matiging uitspreekt. In een verklaring die gisternacht na hernieuwd overleg werd uitgegeven werd echter tegelij kertijd door alle drie partijen onder schreven dat een beheerste loonkos tenontwikkeling bijdraagt aan be houd en creatie van zoveel mogelijk werkgelegenheid. Industriebondvoorzitter Visser zei gisteren geen boodschap te hebben aan centrale afspraken, als die het goedmaken van het koopkrachtver lies zouden belemmeren. En overi gens zal zijn bond ook zijn eigen weg gaan als hij aan de onderhandelings tafels gesprekspartners aantreft die niet terdege willen meewerken aan het scheppen van arbeidsplaatsen voor (veel) meer mensen. Een Franse douanebeambte bij de stapel dozen met hasjolie, afkomstig van de Johanna Hendrika. BOULOGNE-SUR-MER/DEN HAAG (AFP/ANP) - De Franse kust wacht heeft dinsdag een flinke vangst gedaan: aan boord van een Nederlands zeilschip nam zij 1,6 ton hasjolie in beslag, nadat zij het schip in het Kanaal, ter hoogte van BouIogne-sur-lVJer, had aangehou den. Het gaat om de grootste vangst die de Franse douane ooit gedaan heeft aan boord van een schip met een laadvermogen onder 500 ton, zo ver luidt in ambtelijke kring. Bij ver koop in kleine porties heeft de in be slag genomen partij een waarde tus sen 13 en 23 miljoen gulden. De zes opvarenden van het schip - de uit Zaandam afkomstige „Jo hanna Hendrika" - dat naar Neder land onderweg was en uit Marokko kwam, zijn in voorlopige hechtenis genomen. Op korte termijn worden zij voor de rechter geleid. Tweede-Kamervoorzitter Dol man en Feyenoord-voetballer Mario Been hebben het start schot gegeven voor een cam pagne tegen alcohol in het ver keer. PAGINA 3 De administratie en de contro le op de uitgaven van het mi nisterie van justitie rammelt aan alle kanten. PAGINA 5 Er is maar één verstandige op lossing voor een vaste oever verbinding Wester schelde en dat is een tunnel, aldus profes sor dr M.Anselin uit Gent. PAGINA 13 Staatssecretaris Heerma voor spelt een afname van gesubsi dieerde woningbouw in Zee land, stads- en dorpsvernieu wing daarentegen moet meer aandacht krijgen. PAGINA 15 De dijkgraaf van het water schap Schouwen is zeer boos over de verdachtmakingen en kritiek aan het adres van hoofdingelanden. PAGINA 17 Parijs-Brussel is geen echte klassieker meer, de sprintzege van Wim Arras vormde het be wijs daprvoor. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Kunst en pop: 9 Provincie: 13,14,15,17,19, 20 en 21 Sport: 23 (Van onze correspondent) BRUSSEL NAVO-militairen stude ren op een plan om een eenheid van troepen uit Nederland, West-Duits- land en België in Noorwegen te statio neren. Deze eenheid zou het gat moe ten opvullen dat ontstaat omdat Ca nada niet langer bereid is een speciale brigade voor Noorwegen ter beschik king te houden. Volgens de woord voerder van de NAVO in Brussel heeft secretaris-generaal lord Peter Car- rington de militaire staf gevraagd ad vies uit te brengen over een plan voor de toekomstige verdediging van de noordflank van het bondgenoot schap. Hoewel daarbij nog niet concreet na men van landen zijn genoemd, ver klaarde een hoge NAVO-ambtenaar Slot zie pagina 3 kolom 7) (Advertentie) Nu bij Miro Iraanse bemanningsleden van de Iran Ajr, die maandag door de VS werd beschoten, liggen vastgebonden op het Ameri kaanse fregat Jarrett. i 75 75 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 september a.s. Advertentie Van onze correspondenten) NEW YORK/LONDEN De Russi sche minister Sjevardnadze (buiten landse zaken) heeft gisteren tijdens de Algemene Vergadering van de VN ge pleit voor uitvoering van resolutie 598 van de Veiligheidsraad, die een staakt-het-vuren in de oorlog tussen Iran en Iraq eist. Maar de minister zei niet met zoveel woorden, dat hij achter een wapenem bargo ten aanzien van Iran zou staan, iets dat door de Westerse landen in de Veiligheidsraad een logische stap wordt gevonden om resolutie 598 kracht bij te zetten. Sjevardnadze zei echter wel, dat de eenheid binnen de Veiligheidsraad be waard dient te blijven, en dat elk lid van de raad de eisen in resolutie 598 moet steunen. Daarmee ging hij vol gens waarnemers toch een heel eind in de richting van de sancties. De Russische minister zei over maat regelen die de Verenigde Naties in de Golf zouden kunnen nemen dat, in dien nodig, troepen ter beschikking zouden moeten worden gesteld, daar mee kennelijk doelend op een VN-vre- descorps. Groot-Brittannië heeft het in zijn fel le kritiek op Iran niet alleen bij woor den gelaten. De regering-Thatcher riep de Iraanse zaakgelastigde Mo hammed Basti wederom op het matje en liet hem weten dat het speciale kantoor voor Iraanse wapenaanko pen in het centrum van Londen bin nen de kortst mogelijke tijd moet worden gesloten en dat het ruim der tig man tellende personeel het land dient te verlaten. „De maat is nu vol", sprak minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties. En daarmee zorgde hij ervoor dat de strafmaatre gel als reactie op de Iraanse beschie ting van de onder Britse vlag varende tanker Gentle Breeze, in ieder geval over een breed front werd uitgedragen. Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 26 september a.s. en alléén in filialen met een versafdeling. Het 'wereld-praathuis', de i Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, is pas geleden begonnen aan haar 42ste zitting. En zoals ieder jaar omstreeks deze tijd gaat in de grote vergaderzaal van het VN- complex aan de East River in New York de meeste belangstelling uit naar de 'grote mannen' van de landen die in het brandpunt van het wereldnieuws staan. Zij beklimmen er het podium en houden er hun toespraken. Vorige week, onmiddellijk na de bekendma king van het akkoord over de verwijde ring van atoomwapens voor de mid dellange en korte afstand, was dat de Amerikaanse president Reagan. Eer gisteren, na het schietincident in de Perzische Golf, de Iraanse president Khameini. Bijna traditioneel is tijdens de lawine van toespraken die over de delegaties van de 159 aangesloten lan den wordt uitgestort, de afmars uit de zaal van vertegenwoordigers die hun land of de politiek van hun regering be ledigd, aangevallen of veroordeeld voelen. Steevast past bij dit ritueel van de Algemene Vergadering- die on geveer een maand duurt - de vraag of de wereldomspannende organisatie zichzelf nog wel een beetje kan waar maken, internationaal gezag bezit en vertrouwen wekt. Want zolang als de VN bestaat (en dat was in 1985 veertig jaar) is ze bedolven onder kritiek en machteloosheid verweten. Het echte antwoord op dit alles is eigenlijk steeds uitgebleven. Maar ondanks dat leeft overal ter wereld telkens opnieuw de verwachting dat via dit wereldfo rum oplossingen dichterbij kunnen worden gebracht voor ruzies en pro blemen, waarbij afzonderlijke landen met de handen omhoog staan. Sinds de oprichting in 1945 sleept de VN zich voort in een doorlopend conflict met zichzelf en haar eigen le den. Dat heeft al vaak tot een diepe cri sissfeer geleid. Rond het praktisch nut van allerlei organen en afzonderlijke deelorganisaties is in de loop van de ja ren een vorm van heftige twijfel ge groeid. Vaak komen delegaties van grote conferenties terug in een stem ming van „voor mij hóeft het allemaal niet meer zo nodig". Datwasinjuli van dit jaar nog het geval aan het eind van de zevende UNCTAD-conferentie in Genève (de VN-organisatie voor han del en ontwikkeling). Niet zelden wer den op dit soort bijeenkomsten resul taten van werkelijk overleg gefru streerd door politieke uitspraken, die met de zaken van dat moment weinig van doen hadden. Teleurstelling over zo'n gang van zaken heeft de VN-orga nisatie ook in financiële moeilijkheden gebracht. Belangrijke leden-contri buanten, zoals de Amerikanen, zetten hun geldelijke verplichtingen op scherp. Helemaal onbegrijpelijk was dat niet. Om bij de Amerikanen te blij ven: zij waren na de tweede wereldoor log de drijvende kracht achter de op richting van de VN en zij moesten na veertig jaar vaststellen dat er van de idealen van destijds nog maar erg wei nig was terechtgekomen. Toch hebben ook de Amerikanen moeten inzien dat juist de jarenlange slechte verhouding tussen de twee supermachten - waar toe zij zichzelf graag rekenen - zo ver lammend heeft gewerkt op de invloed van de VN als verbindende wereldor ganisatie. Ook op andere manieren en momenten wordt de VN als instituut voor samenwerking links en rechts ge passeerd. Waarom wèl marineschepen van een willekeurig aantal landen op weg naar de nieuwste brandhaard van de wereld in de Perzische Golf en niet een vloot onder het blauwe samenwer- kingsembleem van de VN? Na lange tijd is de Algemene Verga dering van de VN in New York dit jaar voor het eerst weer aanleiding ge worden tot een rechtstreekse ontmoe ting tussen de ministers van buiten landse zaken van de Verenigde Staten (Shultz) en van de Sovjetunie (She vardnadze). En in juli van dit jaar heeft de Veiligheidsraad van de VN het- óók voor het eerst sinds lang - het gepres teerd om een eenparige resolutie te aanvaarden over het gevaarlijke con flict tussen Iraq en Iran. Voor het ge zag van de Verenigde Naties zijn dat in ieder geval een paar opstekers ge weest. De kritiek op het gebrek aan wezenlijke successen in al die deelge bieden waar de Verenigde Naties moeizaam iets proberen te bereiken, is zo oud als de VN zelf. Ze moet alleen niet zó ontmoedigend uitpakken dat gevaar voor een volledige ontwrich ting van de VN-organisatie ontstaat. Dezelfde twijfelaars aan het nut van de Verenigde Naties als hoedster van vre de en veiligheid in de wereld en bemid delaarster in tal van andere politieke, economische, juridische, morele en wereldbedreigende kwesties moeten zich namelijk ook afvragen hoe deze planeet er zou hebben uitgezien zon der het 'wereld-praathuis'. Voor mil joenen mensen is dit kwetsbare sa menwerkingsverband van al die lan den met hun eigen belangen op mo menten tussen hoop en vrees toch steeds weer goed voor de kreet: „de Verenigde Naties zouden er iets aan moeten doen..!" vdM. Weigering visa - De Nederlandse re gering heeft Suriname officieel laten weten dat zij het besluit om ruim twin tig Nederlandse journalisten geen vi sum te geven om de volksbenaming over de nieuwe grondwet te verslaan, ten zeerste betreurt. Dit heeft minister Van den Broek in New York verklaard waar hij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwoont. Het zou eerder een teken van kracht zijn geweest als de journalisten wel wa ren toegelaten, zo verklaarde de be windsman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1