kleintjes ie PZC Actie tegen aids wordt met condoomcampagne voortgezet Justitieel onderzoek Klaas de Jonge - Ylillfev- inen Kabinet en sociale partners praten weer \G opgelicht met kaas m daag MIJNENLEGGER BESTOOKT iGorbatsjov zou [kerngezond zijn deze maand CAMOUFLAGE PADDESTOELEN EXTRa GRATIS POSTER BESCHERMDE DIEREN VRAAG NAAR (Y rni xsdu Bondsrepubliek maakt jacht op Oostduitse spion Bouterse bang voor openheid DEN OLIJFBERG kadoartikelen Mvallig ejaargang no. 224 Insdag 23 september 1987 metbasis \ol Compact disc Iran leedagen lampen Saudiarabië NEW YORK Terwijl de Iraanse president Khamenei giste ren in de VN zei dat de Amerikaanse aanval op de Iran Ajr ge wroken zal worden, noemde president Reagan de beschieting van het schip door de Amerikanen maandag voor de kust van Bahrain „gerechtvaardigd". Op sleeptouw Koopvaardijschip SPECIAAL GERICHT OP RISICOGROEPEN Heteroseksuelen Over dieren die op planten lijken in Nederland Li,tend veel bewolking en perio- \met regen. Vanmiddag kans op L met onweer. Zwakke tot matige Ij uit zuid. Middagtemperatuur 18 graden. kunt u telefonisch opgeven. Bel 'Middelburg 01180-81000 Temeuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-14058 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-153801 IsEL (ANP) - Ne- [se en Deense ex- s hebben de Eu- Gemeenschap Mentallen miljoe- Tuidens opgelicht Ljtvoer van kaas jje Verenigde Sta- L de Nederlandse larlementariër Piet Dankert (PvdA), die deze zaak heeft onder zocht voor de begro tingscommissie van het Europees Parlement. Volgens Dankert wordt de kaas zogenaamd naar Zweden uitgevoerd. In verband met de hoge im- portheffmg daar geeft de EG een forse exportsub sidie. Maar verder dan de kade in Stockholm komt de kaas niet. Of di rect, of via het douanege bied in Rotterdam ver dwijnt de kaas clandes tien naar de VS. Piet Dankert ■uister Van den Broek wil Mie VS en de andere vijf mtsingslanden overleggen pet nog zin heeft om door te Mn met het bouwen van ra- liftois als er een akkoord lordi getekend met de Russen. PAGINA 3 t Tweede Kamer voelt niets |oor tolheffing op de Neder- wegen voor Belgische Automobilisten. PAGINA 5 11 omzet van de compact disc Itimt dit jaar af op een ver- Woeling in vergelijking met lie van vorig jaar, de LP ver iest steeds meer terrein. PAGINA 7 320km Iraakse luchtaanval op Iraanse tanker. T Aanval Iraanse motorboot op ^Britse tanker "Gentle Breeze". Straat van Hormuz fmmeerderheid van de Twee- kKamer dringt er bij minister Jra/cs op aan de gemeente i met spoed uit te zon- eren van de zeedagenrege- visserij. PAGINA 9 plgemeenten langs de Schel- 'e-Rijnverbindihg willen een lonfract met een particuliere hrger en sleper voor de be vrijding van grote branden en hmpen op die scheepvaar troute. PAGINA 11 Jüadio, tv en kunst: 2 iBinnen- en buitenl.: 3 en 5 lOpinie en achtergrond: 4 [Financiën, economie: 7 IProvincie: 9,10,11,13,14 en Is ISport: 17 Bahrayn- Qatar anp/rta Iran dreigt Amerikanen met wraak (Van onze correspondent) POSKOU (REUTER/AFP/DPA) - Jovjet-leider Michaïl Gorbats- |R die sinds 7 augustus niet pieer in het openbaar is versche pen, is op vakantie en verkeert Ju blakende gezondheid. Een Woordvoerder van het ministe- Jie van buitenlandse zaken in IMoskou heeft dit dinsdag ver- plaard. lAfgelopen weekeinde staken spe- leulaties de kop op over Gorbats- liovs toestand nadat hij opval lend afwezig bleek op een feest Jdat op het Rode plein werd ge luierd ter ere van de 840e verjaar dag van de stad Moskou. I-De secretaris-generaal (Gor- joatsjov) is op vakantie en de Irakantie duurt zo lang als we ■hadden voorzien. Het is niet ge- Jbruikelijk dat we van tevoren het I tijdstip van terugkeer bekend- Imaken", zo zei woordvoerer Bo- Ins Pjadysjev. Op een vraag of JGorbatsjov ziek is, zei de woord- roerder: „Nogmaals, ik zou wil- |®i herhalen dat hij op vakantie l'sen in uitstekende gezondheid I verkeert". Reagan zei gisteren dat de Ameri kaanse helicopters onder het interna tionale recht goede gronden hadden om te schieten op de Iran Ajr, die vol gens de VS bezig was mijnen te leggen in de Perzische Golf. De Amerikaanse president, die vol gens zijn woordvoerder maandag per soonlijk betrokken is geweest bij het incident met de Iran Ajr, zei verder zich niet erg bezorgd te maken over eventuele wraakacties van Iran. Volgens een woordvoerder van het Pentagon zijn maandag bij de be schieting van de Iran Ajr drie Iraniërs om het leven gekomen, en zijn er twee vermist. De 26 overige bemanningsle den, onder wie vier gewonden, wer den aan boord van het Amerikaanse fregat Jarrett gebracht. De Jarrett had gisteren de Iran Ajr, die met name bij de boeg zwaar beschadigd is en niet meer op eigen kracht kan varen, op sleeptouw. Een nieuw incident dreigde gisteren aan het eind van de ochtend toen een Iraanse hovercraft in de buurt van de Jarrett werd gesignaleerd. Toen geen antwoord kwam op radioboodschap pen, schoten de Amerikanen voor de boeg van de hovercraft, die daarop ij lings een heenkomen zocht. De Amerikanen zullen de opgepikte Iraniërs zo snel mogelijk weer naar hun vaderland laten terugkeren. Zij zijn ook van plan om alle bewijzen dat de Iran Ajr bezig was mijnen te leggen toen het schip door de Amerikanen werd ontdekt, aan de Verenigde Naties te overhandigen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie zei gisteren, dat aan boord van de Iran Ajr tien mijnen zijn gevonden. Zes mijnen waren op het moment dat het schip werd beschoten, al in de Per zische Golf gedumpt. In Iran verwierp de invloedrijke voor zitter van het parlement, Rafsanjani, de Amerikaanse lezing over het inci dent direct. Zijn woorden werden gis teren op het Amerikaanse vasteland herhaald door de Iraanse president Khamenei, die de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties toesprak. Volgens Khamenei was de Iran Ajr niet meer dan een koopvaardijschip. Dat het schip mijnen zou hebben ge legd, noemde hij „een grove leugen", woorden die voldoende waren om de Amerikaanse VN-delegatie te doen opstappen. Khamenei sprak ook een niet mis te verstaan dreigement uit, toen hij zei (Slot zie pagina 3 kolom 7) AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken in Nederland heeft dinsdag in overleg met de Landelij ke Boerinnen Belangen besloten tot de oprichting van een SOS-tele- foonlijn voor boeren en boerinnen in nood. Dit heeft M. Wolterink van de Landelijke Boerinnen Belangen, waarin zo'n honderd „kritische" boerinnen zich hebben verenigd, desgevraagd meegedeeld. De sectie sociale vragen van de Raad moet de komende tijd nog de financiering van de SOS-lijn regelen. Volgens Wolterink is voornamelijk als gevolg van financiële problemen de nood onder boerengezinnen heel groot. Het stijgend aantal zelfmoor den onder deze bevolkingsgroep is er één van de symptonen van. Tevens zijn de Raad en de Landelij ke Boerinnen Belangen dinsdag tot de conclusie gekomen dat een kri tisch landbouwberaad moet worden opgericht. De boerinnen gaan daar toe de komende maanden een aan tal kerkelijke en niet-kerkelijke or ganisaties op het gebied van land bouw en het voedselvraagstuk bena deren. Gedacht wordt aan onder meer het Nederlands Agrarisch Jon geren Contact, de Werkgroep Beter Zuivelbeleid en het Interkerkelijk Overleg Wereldvoedselvraagstuk. Doel van het Kritisch Landbouwbe raad is te komen tot een „eerlijker verdeling van de consumptie en pro- duktie", aldus Wolterink. Voorts zou het landbouwbeleid min der slachtoffers moeten eisen aan zo wel de produktie- en de consumptie zijde als het milieu. Middelen hier toe zijn onder meer bewustwording en acties. De Landelijke Boerinnen Belangen denken bij dat laatste zelf aan de grote manifestatie waarin verschillende groeperingen op het terrein van landbouw hun zegje kun nen doen. DEN HAAG (GPD) Op 1 oktober wordt een nieuw wapen ingezet tegen de gevreesde ziekte aids: een landelij ke condoom-campagne. Zij richt zich op twee groepen: de jeugd en de groep volwassenen met wisselende seksue le contacten. De actie is opgezet door de Stichting ter bestrijding van sek sueel overdraagbare aandoeningen (SOA), die ook participeerde in de aids-voorlichtingscampagne van af gelopen voorjaar. De kosten belopen twee miljoen gulden. De SOA hoopt door de actie het condoom als preven tief middel tegen aids geaccepteerd te krijgen. Op affiches en in adverten ties zullen de roepnamen van bekende Nederlanders prijken als blikvanger. De condoomcampagne vormt een lo gisch vervolg op de landelijke voor lichtingscampagne. „In april werd het Nederlandse volk in het algemeen geïnformeerd over deze nieuwe ziekte. De tweede stap is een intensieve voor lichting van de diverse risicogroepen zoals homoseksuelen, druggebruikers en mensen met wisselende seksuele contacten" aldus H. Moerkerk van het landelijk coördinatieteam aids-be- strijding. De condoomcampagne is vooral bestemd voor jongeren die met seks experimenteren en veelal nog geen vaste partner hebben, maar net zo goed voor volwassenen die een nieu we relatie willen aangaan of losse sek suele contacten onderhouden. Het aids-virus zal volgens dr. Coutin- ho (epidemoloog) steeds vaker wor den geconstateerd onder heterosek suelen met wisselende contacten. „Omdat er nog geen geneesmiddel te gen de ziekte is gevonden en dit op korte termijn niet verwacht mag wor den, is preventie voor deze groep ge boden. De oplossing die 100 procent zekerheid biedt, is monogamie; het al ternatief vormt condoomgebruik. Het risico van besmetting wordt hiermee teruggebracht tot 5 a 10 procent, te wijten aan een kapot of verkeerd ge bruikt condoom", aldus Coutinho. Als kennis leidde tot gezond leven, zou iedereen volgens drs. M. Paalman (di recteur van SOA) al zijn gestopt met roken. Voor seksuele gewoonten geldt in haar ogen precies hetzelfde. Bij jong en oud is er een groep die zijn seksuele contacten niet tot één partner be perkt. Volgens Paalman moet „deze ri sicogroep zichzelf tegen aids bescher men door even het verstand erbij te houden en het condoom te gebrui ken". Sinds de aids-campagne weet ie dereen dat condoomgebruik veiliger is, maar uit onderzoek van de SOA blijkt dat 50 procent nog steeds zonder dit voorbehoedmiddel vrijt. De gebruikte campagnemiddelen va riëren van affiches op stations en in de steden tot korte reclamespotjes in de bioscoop. Speciaal voor de jeugd wordt ter kennismaking gratis een zo genaamd 'vrijkaartje' (één condoom) ter beschikking gesteld. De jongeren moeten volgens Paalman vertrouwd raken met het gebruik van dit voorbe hoedmiddel. De gratis condooms wor den dan ook verspreid bij jeugdcentra en zijn bijgesloten in een speciaal nummer van Viva en het muziekblad Countdown Magazine. DEN HAAG (ANP) - Aan de nationale condoomcampagne die dinsdag in Den Haag is gepresenteerd, hebben twintig bekende Nederlanders hun naam geleend. De Nederlandse Stich ting tot Bestrijding van Sexueel Over draagbare Aandoeningen (SOA) hoopt met slagzinnen als „Sonja ge bruikt ze - omdat ze gezond weer op wil" het condoomgebruik te bevorde ren als preventiemiddel tegen aids en andere geslachtsziekten. Wie het con doom past, trekt het aan is de gedach te achter de campagne, aldus SOA- voorzitter F. van Spanje. De foto toont SOA-voorzitter H. Moer kerk (rechts) en de Amsterdamse GGD-arts R. Coutino met enkele affi ches. NEWYORK (ANP)—De Iraansepresi- dent Ali Khamenei tijdens zijn toe spraak tot de algemene vergadering van de Verenigde Naties. AMSTERDAM (ANP) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Am sterdam zal een onderzoek instellen naar mogelijk gepleegde strafbare feiten door Klaas de Jonge. Het onderzoek door het parket bij het hof gebeurt op verzoek van Buiten landse Zaken en het ministerie van justitie. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit dinsdag bekend gemaakt. Volgens Buitenlandse Zaken heeft Ne derland, met het verlenen van asiel aan De Jonge in de Nederlandse am bassade in Pretoria, nooit bedoeld De Jonge aan strafvervolging wegens on der meer smokkelactiviteiten te ont trekken. Het asiel werd verleend opdat De Jon ge geen berechting zou krijgen die niet met de Nederlandse rechtsnormen overeenkomt. AMSTERDAM (ANP) - De Aldi Supermarkten zullen koffieprijs verlagen met 30 cent per pakje van 250 gram. De prijsverlaging gaat vandaag (woensdag) in, zo liet de Duitse supermarktketen dinsdag we ten. Aldi, in grootte de derde su permarktketen van ons land en een van de grootste koffiebrande rijen in Europa, geeft als reden voor de prijsverlaging dat de in ternationale koffieprijs al een half jaar redelijk stabiel is. Marktleider Douwe Egberts liet dinsdag desgevraagd weten de stap van Aldi nog niet te volgen. Ook Van Nelle en Albert Heijn wachten nog af. (Advertentie) wSÊt .M MA DEN HAAG (GPD) De toppen van de werkgeversorganisaties en van de vakbeweging zijn gisteravond in eigen kring al intensief overleg be gonnen na het gesprek met het kabi net, eerder op de avond, waarin de mislukte besprekingen van vrij dagavond uit de impasse waren ge haald. De werkgroepen die mogelijkheden zoeken om de werkloosheid verder terug te dringen, zullen hun werk voortzetten. Ook wordt vastgehou den aan de op 2 juni al gemaakte af spraak dat gestreefd wordt naar ma tiging van de lonen. Van de werkge vers wordt medewerking verwacht voor het tot stand brengen van werkgelegenheid voor meer mensen. In een verklaring die gisteravond laat werd opgesteld, werd gezegd dat kabinet, werkgevers- nóch werk nemersorganisaties behoefte had den aan een nieuw akkoord na de overeenkomst die al op 2 juni werd gesloten. Om alle gevoeligheden te ontzien werden het loonmatigings- beleid en de extra inzet van de werk gevers voor het scheppen van werk gelegenheid niet nog eens herbeves tigd. Met het gesprek van gister avond is de lucht tussen de partijen wel weer enigszins opgeklaard. Kabinet, ondernemersorganisaties en vakbeweging ontmoetten elkaar gisteravond in het Catshuis, de ambtswoning van de minister-presi dent. Het initiatief voor het gesprek in het Catshuis zal voornamelijk van de werkgevers zijn gekomen. Zij, maar ook het kabinet, zouden niet gerust zijn geweest op de ontwikke lingen die zich rond en na het over leg van vrijdagavond hadden aange diend. Het overleg in de werkgroepen zal nu ook weer worden voortgezet. Zij krijgen drie weken de tijd om hun werk af te maken. BONN (REUTER) - In de Duitse Bondsrepubliek kijkt de politie uit naar een Oostduitse spion die elf jaar onder valse naam in het land actief geweest is. Naar de federale recherche dinsdag meedeelde, werkte de gezochte man tot mei dit jaar onder de naam Rainer Mickei als taxichauffeur in Trier, in de deelstaat Rheinland-Pfaltz. Sindsdien is hij spoorloos. Een woordvoerder van het bureau wil de niet zeggen aan wat voor soort spio nage „Mickei" zich schuldig gemaakt heeft. In kringen van de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst ver luidt dat hii een grote buit zou zijn. Het jongste rapport van Amnesty International over een moordpartij van Surinaamse regeringssolda ten op burgers in het binnen land moet voor 'bevelhebber' Bouter se wel op een bijzonder ongelegen mo ment komen. Volgende week wordt in Suriname een referendum gehouden over de nieuwe grondwet en eind no vember zijn er verkiezingen voor een nieuw parlement (assemblee). Twee gebeurtenissen die moeten aantonen dat het Suriname van Bouterses revo lutie op weg is naar herstel van de de mocratische verhoudingen. Over het bloedige legeroptreden tegen ongewa pende burgers - onder wie vrouwen en kinderen - in het dorp Mooiwana is vo rig jaar al het nodige bekend gewor den. Het werd toen door het militaire bewind in Paramaribo afgedaan als een ongelukkig incident bij een klop jacht van het leger op het junglecom mando van Ronnie Brunswijk. De dorpsbevolking zou bij die gelegen heid in de vuurlinie terecht zijn geko men. De getuigenverklaringen tegen over de mensenrechtenorganisatie Amnesty geeft een heel andere lezing: de soldaten van Bouterse zijn zich te buiten gegaan aan standrechtelijke executies en afzichtelijke wreedheden. Het rapport verschijnt kort na het be zoek dat de speciale rapporteur van de commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties (VN), Amos Wako, heeft gebracht aan Suri name en Frans Guyana. Hij was daar vorige maand voor onderzoek naar be schuldigingen over soortgelijke gedra gingen van militairen in hun offensief tegen de 'rebellen'. Het militaire bewind van Suriname en de 'oude' politieke partijen po gen op het ogenblik een bruikbare staatsvorm inhoud te geven, waarbin nen de burger weer invloed krijgt op het bestuur van het land. Voor Surina me is dat zeven jaar na de sergeanten- coup de enige oplossing gebleken. De revolutie was verzand in een dicta tuur, het land economisch aan de grond en bankroet, de positie van de bevolking uitzichtloos, tegenover het buitenland was Suriname geïsoleerd geraakt. Het prille democratiserings proces heeft er dus alle belang bij zich te bewijzen. Internationaal zal er in de komende maanden heel scherp op de ontwikkelingen in Suriname worden gelet. Worden bij de volksraadpleging over de grondwet en de verkiezingen aan de burger alle kansen gegeven? Zal het allemaal eerlijk toegaan? Wat gebeurt er met de uitslag van deze eer ste stembus sinds lange tijd? Is de re gering van nu en van straks bereid om volledig af te rekenen met schendin gen van de mensenrechten als waar van het Surinaamse leger nu door Am nesty International zo zwaar wordt be schuldigd? Voorlopig is het allemaal nog maar gissen. Suriname komt lang zamerhand in de sfeer van de verkie zingskoorts. Legerleider Bouterse heeft zelf een politieke partij opgericht en probeert het daarmee op te nemen tegen het 'front' van de drie oude poli tieke partijen met hun nog altijd grote, trouwe aanhang. Het worden dus vita le maanden voor de toekomst van Su riname. Het huidige bewind moet te genover de eigen bevolking en tegen over de buitenwacht waarmaken dat de democratie en het respect voor de mensenrechten - jaren achtereen van bedenkelijke kwaliteit - weer levens vatbaar worden. Maar met de geloofwaardigheid daarin begint Bouterse toch weer te sollen nu hij uitgerekend Neder landse journalisten collectief een vi sum weigert om aanwezig te zijn bij re ferendum en stembus. Bouterse zelf en in het bijzonder zijn huidige kabi netschef (vroegere ambassadeur in Ne- derland en nog een tijdje minister van buitenlandse zaken) Henk Herrenberg hebben altijd op voet van oorlog ge leefd met de Nederlandse pers. Die zou het opnemen voor de tegenstanders van het bewind, zou leugenachtige verhalen verspreiden over wat er in Suriname is gebeurd, zou de naam van Suriname internationaal te grabbel gooien. En daarom zal het bewind, dat het nu op de dag van referendum en verkiezingen nog voor het zeggen heeft, de Nederlandse pottenkijkers wel eens buiten de deur houden. En trots wordt er dan bij verteld dat jour nalisten uit België, Zweden, Brazilië en Amerika van harte welkom zijn. Het is de bekende reactie van lieden die zich afsluiten voor kritiek waarvan ze niet gediend zijn. Van lieden die de rapporteur van de feiten de schuld ge ven van wat er onder hun eigen verant woordelijkheid gebeurt. Van lieden die kennelijk toch iets te verbergen heb ben. Bouterse gaat daarmee de fout in. Hij zou óók Nederlandse journalisten moeten durven tonen hoe Suriname referendum en verkiezingen laat verlo pen. Met wraakacties naar de Neder landse pers doet hij de zaak van Suri name afbreuk. En zoiets is gewoon miezerig en dom. vdM. Eén rechter - - De Tweede Kamer is dinsdag akkoord gegaan met het wets voorstel om de mogelijkheid van be handeling van civiele zaken door één rechter te verruimen. (Advertentie) V OPHEFFINGSUITVERKOOP 10 TOT 50 KORTING Hoogstraat 17 - Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1